Diskusije : Automoto

 Komentar
Krf preko Albanije
Starac_Foco
(--)
20. avgust 2012. u 06.11
I tako stazama naših predaka odlucim ja da prođem kroz Albaniju. Samo obratno, od Krfa ka CG.

Pisaću detaljnije ako nekoga interesuje, ali bilo je manje Top Gear situacija nego sto sam ocekivao. Prosao sam putem uz obalu od krajnjeg juga Albanije, granicni prelaz prema Igumenici u Grckoj, do granicnog prelaza Hani Hotit prema Podgorici, relacijom Saranda-Valona-Drac-Skadar. Nekih 450km kroz Albaniju trajalo je oko 9 sati voznje ne racunajuci odmore, dakle prosjek oko 50km/h.
nakamura2
20. avgust 2012. u 07.11
Vrlo interesantno.Da bilo bi interesantno da napises koju recenicu i jeli to ona Albanija iz vremena Enver Hodze ili neka bolja i savremenija.Koja rjec i koja slikica docarala bi zivot, turizam.
Pa i kod nas kada se vozi uz more starom magistralom ne moze se brze od 50 km/h.
Starac_Foco
(--)
20. avgust 2012. u 07.57
Iz Enverovog vremena ostalo je izgleda malo. Poneki bunker kraj puta, poneka magareca zaprega, pojedini ulice po gradovima sa rupama do koljena ili neasvaltirane i mjestimicno smece razbacano na sve strane. Ali takve scene mogu da se vide i u Srbiji ili Bosni, samo sto nema bunkera :).

Međutim, ja nigdje nisam vidio da se toliko gradi kao npr u Sarandi i Valoni. Toliko ima novih velikih zgrada, bukvalno na stotine, da ti gradovi izgledaju kao potpuno novi tek napravljeni. Ali već natrpani do te mjere da će postati nefunkcionalni i paralizovani.

Put od Sarande do Valone ide uz jako brdovitu obalu i sličan je staroj jadranskoj magistrali na dionicama gdje prolazi kroz brdovit teren, sa mnogo sempertina, uspona i spustanja. Najdramaticniji je bio jedan uspon od 0m visine do oko 1100m. Prosjek do Valone jedno 30km/h ne može brze, a posle sat voznje vidis da se skoro nisi ni pomakao, 30km krivina je jedva jedno 5-6 km vazdusne linije.

Kroz neka mjesta je bila povelika guzva, vozila parkirana na sve strane i jedva se prolazi. Bila su 2 razloga za guzvu, turisti a i taj dan kad smo prošli bio je Bajram, premda u primorskom dijelu juzne Albanije izgleda da ima vise hrišćana nego muslimana - do Valone sva groblja pored kojih smo prošli bila su hrišćanska a prošli smo i pored vise crkvi nego dzamija. U stvari, cijela Albanija izgleda da ima manje dzamija nego samo jedno 20% Sarajeva :). Nastavicu kasnije.
slani
(I\'m too sexy for my car)
20. avgust 2012. u 20.43
Foco,

Pisi detaljno, ovo je veoma interesantna tema, vjerujem da je veoma mali broj imao priliku da lično proputuje tom rutom.
leteciholandjanin
(srcoslamach)
21. avgust 2012. u 00.08
Da starce, dobar si putopisac i kao sto rece Slani retko ko je putovao tom rutom pa bi bilo odlično kada bi nas obradovao dobrim putopisom. Unapred hvala.
Starac_Foco
(--)
21. avgust 2012. u 03.40
Ja sam na Krf iz Bosne otisao preko Srbije i to je trajalo kao put oko svijeta, 3 dana, premda sama voznja je trajala „samo” nekih 18 sati. Tj nismo zurili, prenocilo se u Srbiji pa u Skoplju i onda tek treci dan uvece stigli na odrediste. Grci su napravili odličan autoput kojim se od Soluna stize do zapadne obale (Igumenica, odakle ide trajekt za Krf) za oko 3 i po sata koji je provucen kroz najvece moguće gudure sa velikim brojem mostova i tunela. Nešto slično putu koji su Hrvati napravili u zaledju mora preko Korduna, samo sto ovaj grcki ide kroz mnogo vece vuko...ine.

Pri odlasku, glasno sam razmišljao da se vratim kroz Albaniju, ali nisam bio siguran da li ću to uraditi dok sa Krfa ne odem na izlet u Albaniju i vidim kako je, sto je bilo moguće jer brzi camci voze iz grada Krfa do Sarande za svega pola sata.

Na internetu sam nasao nekoliko prica onih koji već prošli kroz Albaniju, neke na srpskom neke na engleskom, i nije izgledalo da je to nešto strasno. Potom na Krfu sretnem ljude iz Srbije koji su prošli kroz Albaniju u dolasku i iz njihove price zakljucim da to neće uopste da lici na neke od poznatih Top Gear emisija već vise na voznju putevima kroz Srbiju npr. Takođe, na Krfu primjetih poveliki broj vozila sa albanskim tablicama, pripitam jednog od njih kako da najlakse prođem do Skadra, taj mi je odlicnom engleskom pola sata objašnjavao šta i kako. Konacno ispostavi se da se ljudi koje smo upoznali vracaju preko Albanije isti da kad i mi i da bi mogli putovati u koloni zajedno.

I tako ohrabren svim informacijama koje sam prikupio odlucim da krenem. Ja inače „vozim” na odmorima tako što najcesce utrapim ženi da vozi a ja obavljam funkciju navigatora, snimatelja i zvocala kako se treba voziti... No žena izjavi da neće da vozi kroz Albaniju i da ću ja morati biti taj ovaj put.

Postoji direktan trajekt Krf - Saranda (Albanija) ali problem sa njim je sto kasno ide, polazi tek iza podne a uz to i nije neki trajekt već običan brodic za putnike (turiste) koji ima platformu na koju mogu da stanu 4 manja vozila i voznja traje oko sat i po. Odlucimo da ne idemo tim već ujutro ranije regularnim velikim trajektom u Igumenicu pa onda kopenim putem u Albaniju sto otprilike od Krfa do Sarande traje jedno 2 sata duže nego prelaz direktno ali je sigurnije. Nastavak slijedi.
Starac_Foco
(--)
21. avgust 2012. u 05.16
Put od Igumenice kroz Albaniju nazad u Bosnu je za oko 400km kraci od onoga preko Srbije, ali se na kraju uspostavilo da vremenski gledano i nije bila neka dramaticna usteda - i dalje je voznja trajala samo nekih 2 sata krace nego sto bi bilo preko Srbije, ali smo ipak sve prevezli u jednom danu.

Treba napomenuti da smo kroz Srbiju i Makedoniju imali sreće - na granicnim prelazima i naplatnim rampama cekanje se mjerilo minutama a satima. Ukupno smo sa jednim stajanjem potrosili oko 10 sati u Albaniji i 5 sati kroz CG i Bosnu. Prolaz do granice kroz Grcku je trajao oko pola sata, i toliko je bilo i zadržavanje na granici pri ulasku u Albaniju.

Na albanskoj granici smo se pojavili oko 10:30 ujutro. Grci su nas brzo propustili, ali Abanac je kilavio kucajuci samo jednim prstom na kompjuteru tako da mu je za registraciju i stambiljanje 4 pasosa trebalo jedno 10 minuta. Uz to lokalci su se gurali i isli preko reda, ostave auto sa strane pa pjeske donesu pasose do kioska, a mi smo strpljivo cekali sa autom u redu. Zanimljivo da je tražio da mu pokazemo i vlasnicki list od auta. Naime, u Bosni, gdje je auto registrovan, sad je država iz nekih razloga uvela pored klasicne saobracajne dozvole, i vlasnicki list, koji vrlo slično izgleda samo nema evidenciju i pecate o registraciji. Dodam ja Albancu saobracajnu i zeleni karton, on pogleda i pita: „another car document”? Ja mu dodam i vlasnicki list a on značajno klimnu glavom da upravo to trazi. To je dokument koji inače policija po Bosni ne trazi i nejasno je cemu uopste sluzi. Ali eto ovaj na grckoj-albanskoj granici odnekud zna da to postoji, premda tu vjerovatno ne prođe vise od jedan auto sa bosanskim tablicama mjesecno, ako i toliko.

Put iza granice na albanskoj strani do Sarande bio je bolji nego onaj u Grckoj do granice. Zanimljivo je da GPS mapa nije imala podatke da taj granicni prelaz postoji, pa nas je iz Igumenice slao na istok prema Janjini i drugom prelazu, sto je jedno 150km okolo. Po prelasku granice GPS je konacno „shvatio” gdje smo i nije nas vise vracao nazad, premda je jedno 40% puta bio je neupotrebiv ili davao pogresne instrukcije posto su neki putevi po Abaniji noviji od Garminove karte za taj dio svijeta.
dulebg
(posmatrach)
21. avgust 2012. u 06.16
А јбт Београд Игуменица непуних 900км ауто-пута, теоретски 10 сати. Ја сам стварно ноћио на Охриду, у повратку чак остао 3 ноћи. Али знам људе који крену у 6 поподне, возе на смену - и буду најкасније у 8 ујутро на трајекту - то ти је да си у 11 на Крфу, а до 12 испред собе )) да не пропада закуп
Ytrewq
(ing.)
21. avgust 2012. u 07.08
Starče, koja ti je navigacija i koja karta kojom si prelazio Albaniju?
(Albaniju pokrivaju dvije karte - jednu je radio NavigoHR a drugu Garmin lično).
(PS; možda sam ti i ja kompajlirao tu kartu, ni ne sjecam se vise kome i kada... ali me interesuje povratna info za same karte)
Starac_Foco
(--)
21. avgust 2012. u 08.20
Iz BG se ne isplati ići preko Albanije, ali meni je i do BG jedno 05 sati, ili preko Cacka do Krusevca jedno 6 što se na isto svede. Iz Bosne sam vidio samo još jedan auto na Krfu, po okvirima na tablicama licilo je da je neko iz Bijeljine, ali njima je BG 3 sata blize nrgo meni. I da, sreo sam još jednog bosanca - presjednik Dodik se setao gradom Krfom i pratnji žene i bez ikakve druge vidljive pratnje. A inače srba ima na svakom koraku ali ne i onih sa ijekavskim dijalektom.

Cilj mi je bio da prođem kroz Albaniju a usteda u vremenu ili gorivu je bila od sekundarnog značaja. Pri ovoj pameti, prenocio bi u Tirani pa nastavio dalje umjesto jurnjave u jednom danu.

Ytreq, mapa je Garmin ona koju si mi ti dao :). Pogledacu detalje, nije mi GPS pri ruci, pa ću javiti verziju. Tj ti si mi prošle godine dao mapu Evrope, a neko drugi mi je dao mapu Balkana. Prva je na SD kartici, a druga na memoriji GPSa zajedno sa mapom S. Amerike. Pošto su obje aktivne i po svoj prilici pomalo razlicite, izgleda ponekad zbunjuju jedna drugu, ne znam tačno šta bude ako u isto vrijeme cita dvije razlicite mape... Par puta sam vadio karticu da bi bilo manje konfuzije ali ni to ne pomaze mnogo. Generalno i sa jednom i sa drugom mapom Garmin navigacija je na Balkanu nepouzdana i vrlo cudljiva. Nebrojeno puta dao je instrukcije da skrenem npr desno gdje nema nikakve raskrsnice i jedino mogu u stijenu da udarim ili u vodu skocim... Ili da se držim lijevo gdje opet nikakve raskrsnice nema. Imam utisak da je moj stari Blaupunkt pouzdaniji za ovaj dio svijeta ali mapa mu je zastarila jer je već jedno 5 godina stara a ni ona nikad dobra nije bila.
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
21. avgust 2012. u 18.50
Foco,
Zavidim na ruti. ;)

Ytrewq
Imaš li novije mape za TomTom?
V6
(NoviBeograd)
22. avgust 2012. u 02.41
Ytrewq
Sa onom predzadnjom mapom koju sam isao u Tiranu i radila je odlično po Albaniji osim sto je bilo zbunjivanja po Tirani jer je sve bilo prekopano i u radovima.

Poslednja mapa radi odlično!!

Foco imaš smisla trebao bi cesce pisati, svaka cast na detaljnom opisivanju. Ja sam prosao deo Albanije od Hani Hotit do Tirane ali ni priblizno ne mogu to opisati kao ti!

Ytrewq
(ing.)
22. avgust 2012. u 03.08
Hm...
Garminove karte su po Evropi prilično dobre.
Problem nastaje kada se drže aktivnim dvije karte koje kartiraju istu zonu. Npr, SCG i Adriaroute su poklopile Srbiju, CG i MK i svaka na tom regionu imaju svoju detaljnost i svoje kvalitete i mane... Nazalost, ne postoje mehanizmi da se iz te kombinacije izvlaci najbolje nego je ostalo korisniku da kvalitetno i inteligentno interpretira ono sto dobije od uredjaja... To znači da se često mogu pojaviti i dva paralelna puta na navigaciji iako je riječ o jednom.
U praksi je potrebno skontati koja karta na zoni kojom prolazite daje bolje rezultate pa onu losiju iskljuciti (softverski, iz menija, ne morate se oslanjati na vadjenje kartice i sl.)

Skontao sam i sledeće (vezano za greške): kod kretanja uz pomoć navigacije potrebno je s vremena na vrijeme, pogotovo u gustoj situaciji grada, baciti pogled na displej a ne samo slijepo slusati šta navigacija kaže: desilo mi se da sam u Grckoj prošle godine (a kartirana je fenomenalno) zadao rutu od nekih 100km ali uz obilazenje naplatnih rampi. Navigacija me perfektno vodila, obisavsi sve rampe i ustedivsi mi nekih 20e ali me je na jednoj zeznula-glasovno vodjenje je reklo držite desno, a iscrtana ruta je ocevidno bila tacnija i drzala je levo... ode 2e u vjetar... sto i nije problem, ali u gradskoj vrevi zna da vam oduzme sat vremena po semaforima...
Stoga, slusati i gledati je najbolja kombinacija...mada onda ostaje malo vremena za gledanje za suknjama i ...aji ga...

Aktuelne verzije trenutno za Garmin su
Adriaroute 4.0
SCG 2.6
EU 2013.21

Nemam druge mape osim Garminovih.
Uclanite se na neki forum tipa noeman.org pa procunjajte malo...
Starac_Foco
(--)
22. avgust 2012. u 07.38
Elem, tako mi dodjemo od Igumenice do granice prateci nekog Albanca za kojeg smo pretpostavljali da je posao u Albaniju. Taj put je onako prosjecan i relativno loše obiljezen, postoje putokazi ali ne kaže da je Albaniji ili granica nego samo pominju neko selo na grckoj strani.

U Sarandi onaj novosadjanin ispred mene koji kao zna put (ali tuda je noćiprosao u dolasku pa se ne sjeca) promasi zaobilaznicu oko grada i tako udjosmo u grad. Lele, guzva velika, natrpano kao Budva, gradi se na sve strane, vozali smo se pola sata sto je ono sto sam upravo i prizeljkivao da malo vidim, snimim i uslikam. Saranda je postala možda najpoznatije ljetovaliste u Albaniji a more i plaze su manje vise iste kao i 2-3 km vazdusne linije odatle - na Krfu. Sam ulaz u grad bijase preko nekih rupcaga do koljena, umjesto bijele linije 2 trake bijagose odvojene poredanim kamenjem onako srednje velicine taman dovoljno da zapnes, licilo je da ga je redao mehanicar koji ima radnju samo malo nize niz brdo, tako da oni koji polupaju kartere imaju kod koga da se tuspase...

Vratimo mo se mi nazad na tu zabilaznicu po pocesmo obilaziti zalive brda i doline na putu ka Valoni (Vlora na albanskom). Slično nešto kao kad obilazis oko Boko-kotoskog zaliva, samo sto ima mnogo vise uz brdo ili niz brdo. Put je dovoljno sirok (vjerovatno oko 6m) i asvalt je nov, rupa ima samo kroz naselja, a inače izvan je sasvim OK. Na sve strane grcke i italijankse tablice, i prvi mah ne bijase mi jasno ko su ti, ali onda upalih da su to Albanci koji rade po susjednim zemljama. Bijase i prilično tablica RKS, ne bijase mi jasno ni ko su ti, ali onda shavatih, Kosovo... Lokalni vozni park impozantan, jedno 40% mercedersa (doduse uglavnom starijih) a na jednoj krivini sretosmo i jedan Rolls Royce sa lokalnim tablicama. Bilo je i nešto autobusa sa ceskim i slovackim tablicama.

Posle jedno 2 sata voznje vidim da sam presao samo jedno 60km, Krf je i dalje isto blizu kao sto je bio kad sam tek posao :). Onaj Srbin ispred mene prilično spor, redovno vozi ispod ogranicenja koja su ionako niska. Ali mi svakako ne zurimo. U jednom momentu iza mjesta Himara vidim put se penje uz skoro vertikalno brdo slično nešto kao kao starim putem uz Risanske strane, samo je put siri i semertine malo rijedje jer je brdo podugacko i penje se sve do oko jedno 1100m (ako je vjerovati GPS koordinatama).

Pocnem se peti kad posle 3-4km odjedom auto izgubi pola snage. Tipicno boljka na mnogim starijim VW TDI motorima - pri vecem punjenju dodje do prepunjavanja cilindara zbog zaglavljivanja zasuna na statorskom dijelu turbine (valjda zbog prljavstine) sto rezultira time da elektronika potpuno iskljuci turbinu i velikim gubitkom snage. Ovo mi se povremeno dogodi, ali samo pri velikim opterecenjima i visokim vanjskim temperaturama, tako da nisam nasao za shodno to popravljati, a lijek je samo ugasiti motor i upaliti ga ponovo i sve bude normalno. Ali stajanje ne bijase lako za izvesti, nema nikakvih proširenja. I tako odgulim ja do pola brda u 2oj brzini bez turba na jedno 3500 RPM, tu stanem, resetujem i nastavim dalje normalno. Bijah se malo zabrinuo šta ako ostanem tu, kud ću onda je zbog mene već familije - premda moje korisnicko ime sugerise nadublju moguću starost :), djeca na zadnjem sjedistu su samo 14 i 8 godina stara. Ali posle tog produvavanja turbina je zvizdala kao nikad do tada, a zvizdanje, makar u mom slučaju, je znak da sve radi kako treba.
nakamura2
22. avgust 2012. u 10.00
Foco,
Pišes ko Zuko Dzumhur.
Jasno i slikovito, tako evo ja se uzivio u te silne krivine, uzbrdice, nizbrdice, kocenja pa skoro da pustim u gace od straha.
Šta bi da ti je turbina otkazala? Ima li servisa , a i znaju li oni uopste to popraviti??
Starac_Foco
(--)
22. avgust 2012. u 14.54
Ima servisa, u gradovima ima svega ko i u Srbiji, a voziti se može i bez turbine, samo malo sporije...

Oni inače voze juznjackim ili skoro arapskim stilom, duznost je onog sto je iza da prati (nepredvidive) reakcije onoga ispred i tome se prilagodjava, sto je suprotno zapadnom stilu voznje, gdje se od onog ispred ocekuje da jasno izrazi namjeru i saceka uslove da realizuje manevar koji je zamislio, u pritivnom onaj iza će ga ga opali :). Npr, vecina raskrsnica je sa kruznim tokom i stice se utisak da oni ulaze u krug i ne gledajuci, ali ovi sto već kruže se tome prilagode i malo prikoce. Meni odgovara i jedno i drugo, tako da nisam imao problema.
slani
(I\'m too sexy for my car)
22. avgust 2012. u 18.04
Hvala Foco, odlično pišes i lijepo te citati.

Samo nastavi.
HighSpeedCutter
(Машиностроитель)
22. avgust 2012. u 18.37
Поздрав Фочо.

Има ли стоперки успут? Јесу ли чему?

Чуо сам да су Шиптарке из Албаније неупоредиво згодније од оних „наших”.

Шалу на страну.

Какав утисак имаш о домородцима уопште?

Starac_Foco
(--)
23. avgust 2012. u 02.06
Stoperke nisam vidio a ako ih ima, brojni lokalni gastarbajteri su tu da ih kupe :).

Nisam zaista obracao paznju koliko je narod zgodan ali imam utisak da vecina u juznoj Albaniji drugacije izgledaju od „naših” siptara. To je vjerovatno zašto sto je juzna Albanija do samo prije jedno 100 godina bila naseljenja uglavnom Grcima kojih i danas ima i pored masovnog iseljavanja od onda.

U jednoj kafani gdje smo stali da se odomorimo, na vrh onog velikog brda, konobarice nisu bile loše a jagnjetina sa raznja je bila standardna kafanska, malo vodenija da bude teza :).
Starac_Foco
(--)
23. avgust 2012. u 02.34
Što se tiče utisaka o „domorodcima” nemam ih bas mnogo jer je zadržavanje usput bilo minimalno, ali svi koje smo nesta pitali su bili ljubazni i usluzni. Stajali smo nekoliko puta usput na kupimo meda, suvih smokava i tome sl. Takve stvari se prodaju pored puta ponajvise u juznom dijelu u onim najvecim gudurama gdje po svemu sudeci stanovnistvo je mahom hrišćansko. Nisam stekao utisak da varaju i podvaljuju, izlgedalo je da su to mahom lokalni seljaci a ne verzirani preprodavci i niko nije znao ni rijeci engleskog.

Kultura u saobracaju je kao sto rekoh klimava, reakcije onoga ispred tebe su nepredvidive i nikad ne znaš kad će stati, krenuti ili skrenuti, dok neki divljaju slično kao npr npr lokalne lole i kabadahije po Crnoj gori, ali ja sam na takve stvari navikao pa mi ne smeta. Uostalom, dobro i voze imajuci u vidu da do samo prije jedno 20 godina u Albaniji skoro da i nije bilo vozaca. Znakovi kraj puta opominju, na mnogim krivinama je neko stradao, ali i to je već vidjeno samo malo sjevernije od Albanije...

Nivo socijalnih razlika je čini se ogroman, tako da dok se mucenici voze u nekih starim kineskim gradskim autobusima prezivjelim još iz komunistickog doba, dotle lokalne hadzije voze S klasu i zidaju pored puta nešto sto je replika srednjevjekovnih zamkova ili neke moderne gradjevine cudnog oblika i nejasne svrhe.

Od domorodaca, zapazio sam i par ciganskih cergi pored puta koji jurcaju po putu na njima uobicajenim improvizovanim vozilima.
V6
(NoviBeograd)
23. avgust 2012. u 07.00
Ja sam razgovarao sa ljudima iz moje firme i svi su prijateljski naklonjeni ka nama. Svi su kao mali pomalo naucili srpski jer su svi redom gledali TV Beograd i emisije za decu.
Jedan mi je rekao „nismo mi isti kao oni sa Kosova” mi volimo Srbe.

Svi ti ljudi sa kojima sam kontaktirao su zaposleni po ministarstvima, po institucijama za borbu protiv droge i sl.

Prijatno sam bio iznenadjen aali ima tako kažu onih koji nas mrze ali na svu sreću njih nisam sretao.
Vise puta sam uletao u radar ali kad usporim i vide da je auto državni samo mahnu da. nastavim.
Starac_Foco
(--)
23. avgust 2012. u 18.01
Ja sam policiju kroz Albaniju vidio na 3 mjesta, od kojih su na 2 bili korisni i pokusavali da regulisu guzvu u gradovima, dok su na trecem mjestu samo stajali pored puta. Nije se cinilo da im je osnovna preokupacija da love one koji voze preko ogranicenja.

Kako god okrenes, prolazak kroz Albaniju je prilično bezbolan ali bih ja svakome ko odluci da to uradi preporucio 3 stvari: manite se GPSa i kupite kartu sa sto novijim datumom izdavanja, poranite tako da prođete tokom dana - znaci treba biti na prelazu već oko 9 ujutro ak o ćete kroz cijelu Albaniju i držite se puteva koji prolaze kroz vece gradove.

Nocnu voznju ne preporucujem jer ponajgore dionice puta su bas na oba kraja gdje vas lako noc može zateci. Uz to, ima i drugih iznenadjenja npr granica preka Igumenici se zatvara u 10 uvece, tako da je ovaj mucenik sto je vozio ispred mene prilično nayebao u dolasku - prvo promasio put oko Sarande pa otisao na alternativni koji vodi preko neke skele koja već nije radila jer se zatvara rano, pa potom potrefio na pravi put da bi banuo na zatvorenu granicu i onda su prespavali u autu.

U nastavku putovanja do Valone, posle onog veliko brda bilo je još oko sat voznje vijugavim putem koji djelimicno ide uz more. Ulazak u Valonu je bio sličan onome u Sarandu, guzva, rupav put, kamenje poredano po sredini puta i mehanicar malo nize za one koji ne promase kamenje :). Put od Sarande do Valone je nekih 120km a uzelo je skoro 4 sata sa ukupno manje od sat odmora, jedno duže stajanje i 2-3 kraca.

Valona je poveliki grad smjesten gdje teren prestaje da bude brdovit i pocinje relativno ravan teren. Novih zgrada na stotine, prilično moderno izgleda, nivo prljavstine podnosljiv. Prolaz kroz grad je potrajao skoro jedno pola sata, sto zbog guze sto zbog velicine, i onda po izlazu iz Valone pocinje auto put kojeg nestaje za jedno 20km in onda dalje kroz grad Fier i dalje je opet standardan put ali nije los.

Auto put ponovo pocinje negdje prije mjesta Lusnja i sa manjim prekidima ima ga skroz do Draca. Ovo dionica je prilično duza možda je bilo i sat voznje pri prosjecnoj brzini ne vecoj od jedno 70km. Ogranicenja su prosjecno bila oko 100km/h, ali ekipa ispred mene koju smo pratili je obično vozila 10% sporije od ogranicenja, uz to put je ponegdje suzen zbog radova, neke dionice puta iako su licile na auto put imale su brojne silaze ili objekte poredane uz put gdje su lokalci zastajkivali, itd.

Prolazak kroz Drac licio je na prolazak kroz Beograd. Licilo je na auto put ali sporo kao sto nekad zaglavi oko Gažele i kroz cijeli BG. Guzva u nedelju uvece je vjerovatno bila vezana i za Bajram koji bijase taj dan. Mrak se priblizavao, već je bilo oko 6 uvece.

Poslije Draca bilo je još jedna dionica autoputa koja je presla u dvosmjeran put negdje iza raskrsnice prema Tiranu. No ostatak puta do Skadra iako nije bio pravi autoput bio je sirok, ravan i dobar tako da njime brzina i nije mnogo opala u odnosu na autoput prije toga.

U Skadar smo stigli oko 8 uvece. Mrak. Na ulazu u grad smo se rastali od ekipe koju smo pratili jer će oni lijevo prema Ulcinju a mi obilazimo Skadarsko jezero sa desne strane prema Podgorici. Bijase par znakova prema Honi Hotit, ali onda se izgubismo jer put kojim smo posli nije izgledao obecavajuci, rupe i makadam. GPS iz nekih razloga samo ponavlja preracunavam, preracunavam... Stanemo da pitamo pored neke kafane a oni nas uputise bas na taj put koji nije izgledao da ikud ide, to je taj...

Ova dionica puta bila je možda i ponajgora ali vise zbog toga sto je bila noc i vidljivost vrlo ogranicena. Jedno 30% je makadam jer je put u rekonstrukciji, naisli smo na nekoliko neosvjetljenih i neobiljezeni rasksnica sa kruznim tokom pa nije bilo bas ocigledno kud treba da idemo, pojedine dionice su bile sa rupama do koljena i posjedovanje nekog SUVa ne bi bas skodilo. Poslije jedno sat vremena bauljanja u tom mraku i prasini stignemo kao do nekog kraja gdje ocekujemo prelaz, ali tu opet bijase raskrsica i nejasno kud - desno uzi ali asvaltiran put, a lijevo siri ali makadam. Nigdje nikoga avetinjski pusto i mracno. Žena vozi a ja sam kao navigator. Naidje jedan auto sa italijanskim tablicama, ali u njemu neke lokalne lole i trojica drže noge kroz prozor i podvrskuju. Oni odose asvaltom. Vozi na drugu stranu makadamom zeno, bolje da ne idemo za ovim... I tako krenemo dalje makadamom tumarajuci preko rupa i kamenja ne znajuci kud uopste idemo dok se poslije jedno 3km ispred nas ne ukazase neka svjetla. Bijase to granicni prelaz i kraj naše druge Top Gear epizode...
jugos011
(The Best or nothing...)
24. avgust 2012. u 22.33
..a vozni park samo stariji (pravi)Mercedesi,,W123,124,126,210...itd...
ShoneZver
24. avgust 2012. u 23.26
U Albaniji ima Mnogo Hrishcana. Znam to.
dulebg
(posmatrach)
30. avgust 2012. u 19.37
А није вас страх да можете да нестанете?
mona_liza
30. avgust 2012. u 23.10
Dobro pitanje .I ja sam razmišljala koliko je uopste sigurno po tim vuko...inama putovati i još Albanija ?
pantokrator
31. avgust 2012. u 06.49
Pozdrav!

Bio sam u Albaniji prije 4 godine, ušao sam iz Crne gore preko prelaza Sukobin. Šta da kažem, celim putem do Sagiade nismo imali nikakvih problema. Prespavali smo u Sarandi kod jedne „babe” za ciglih 5 € ali bez problema. Hrana je bila dobra a i ljudi maksimalno ljubazni. Tada još nije bio završen put do grčke granice tako, da su nam do Qafa Bote skoro ispale oči. Rupa na rupi...Juče je došao moj prijatelj koji je proputovao kroz Albaiju i rekao mi je, da je situacija sada puno bolja, putevi su mahom svi završeni. Šta se tiče satelitske navigacije, ima jedna dobra topografska karta Albanije Geopolitical map a sada i AdriaTopo XL. Prijatelj mi je rekao, da je spavao (sa svojim psom, nemačkim ovčarem, kojeg svuda vodi sa sobom) u jednom kempu u Pogradecu u Albanije gde imaju odličan roštilj-ribe i to za 5 € dnevno.
Starac_Foco
(--)
31. avgust 2012. u 08.10
Kao sto sam rekao, ja ne preporucujem putovanje kroz Albaniju tokom noći pogotovo u pogranicnim oblastima gdje je losiji put, dok u sredini gdje ima jedno 120km autoputa (sa prekidima) to bi bio manji problem.

A tokom dana i turisticke sezone, ne izgleda da je možeš bas lako nestati a da to ne vidi nekoliko svjedoka - putevi uz more su zakrceni prolazinicima. To ti je slično kao da pitas možeš li nestati prolazeci kroz Budvu ili Herceg-Novi, npr. Možeš, samo nije bas nešto mnogo vjerovatno da će neko da te otme u takvoj guzvi.

Jedino mjesto gdje smi mi mogli imati problema te vrste je dionica od Skadra do CG gracnice jer je sabracaj bio mnogo manjeg ingenziteta a vidjivost vrlo losa jer nas se uhvatio mrak, a i ta se situacija mogla izbjeci da smo u Albaniju usli jedan sat ranije nego sto smo, u kom slučaju i izasli bismo iz Albanije još uvijek za dana.
Starac_Foco
(--)
31. avgust 2012. u 19.18
Ne pomenuh da na putu od Krfa do Sarajeva, kroz 4 države, nije bilo vece „Albanije” od puta Scepan-Polje - Foca u Bosni, koji je bio ubjedljivo najgori. Uostalom, Albanija ima bar 4 puta vise km autoputa od Bosne, racunajuci oba entiteta... Ona dionica od Skadra do granice jeste bila losa, ali taj put je u izgradnji, iako djelimicno makadam prav je i sirok (ide po ravnici uz Skadarsko jezer) i vjerovatno bi izgledao mnogo manje odbojan tokom dana.
ring
(lozac)
02. septembar 2012. u 05.05
mogu misliti kako si se proveo, osim ako ti je cilj putovanje, a ne da stignes iz jednog mjesta u drugo.
ja sa na godishnjem udario put Bec-Aleksandrovac, Aleksandrovac-Banja Luka, bosanskom stranom, Banja Luka-Otok Krk, Otok Krk-Zagreb, Zagreb-Bec, preko Madjarske-Szobathely.
najlosiji putevi su kroz Srbiju i Bosnu, kroz Bosnu samo dio kroz federaciju, kroz Republiku Srpsku su putevi odlicni.

Starac_Foco
(--)
02. septembar 2012. u 09.43
Provod je relativna stvar, ja vise volim da prođem kroz nepoznate predjele nego npr da se pecem po plazama. U odlasku na Krf nismo zurili pa je zato putovanje trajalo 3 dana dok smo u povratku zurili, i da nismo, vjerovatno bi prespavali makar jednu noc u Albaniji jer ipak ima šta da se vidi.

Odlazak u Albaniju nije bas mnogo sličan odlasku na Kosovo po pitanju politike, bezbjednosti, religije, bedema oko kuca, dok voljem voljem, i sl - npr prema nekim izvorima populacija u Sarandi je 70% hrišćanska, ili Grci ili pravoslavni Albanci, Saranda živi iskljucivo od turizma i nije izgledalo da im je bas prioritet otimanje i klanje Srba koji su u prolazu, osim eventualno ako to ne bi učinio neko sa RKS tablicama, a takvih doduse nije manjkalo. Ali ja sam bio dodatno ohrabren i bosanskim tablicama jer nije mi pisalo na celu koji sam, ni da dolazim iz Grcke ni kud sam posao :).

Ja ne bih rekao da su putevi kroz RS odlicni. Nisu losi tamo gdje je ravnica i na par mjesta gdje je sadasnja vlast ulozila u nove puteve. Ali znatan broj ostalih puteva su još uvijek malo proširene autro-ugarske staze ili pravljeni prije 50 godina tokom omladinskih radnih akcija. Npr put Foca-Gacko preko Tjentista je isti kakao je bio i prije 50 godina (samo još malo gori zbog zaobilaznice zbog klizista), kao sto je i put Sarajevo - Zvornik preko Romanije isti kakav je bio prije 40 godina (i koji je većim dijelom samo prošireni stari austrijski put sa mnogo krivina). Uzasan je put koji sam pomenuo od Foce do crnogorske granice, a bogami je los i onaj od Foce do Sarajeva i on je potpuno isti kao prije 50 godina.

Ako bas hoćeš da generalizujes, ja bih rekao ovako: RS se geografski sastoji od dijelova istocne i zapadne Bosne (sa koridorom između) i istocne Hercegovine. U istocnoj Bosni, sa izuzetkom puta Gorazde - Visegrad, svi putevi su losi. U Istocnoj Hercegovini i zapadnoj Bosni putevi su nešto bolji. Još generalnije, kad je cijela BiH u pitanju, izgleda da je politika u SFRJ tako odlucivala a donekle i geografija uslovljavala da su potevi na zapad (prema Hrvatskoj) znatno bolji od onih na istok (prema Srbiji i CG).

Bosna je do sada izgradila ukupno oko 70km autoputeva (racunajuci oba entiteta), sto je makar jedno 4 puta manje od ukupne duzine autoputeva ili puteva za 4 trake u Albaniji (racunajuci i one koji idu u unutrasnjosti prema Kosovu, itd); stim sto će taj odnos za jedno 5 godina vjerovatno biti i 10 puta u korist Albanije. U Bosni, pri sadasnjem tempu izgradnje autoputeva, koji je u zadnjih 10 godina na npr dionici Sarajevo - Zenica i dalje na sjever bio jedno 3-4km godisnje, trebace im još jedno 40 godina da stignu do Doboja. A nije ništa bolje ni u RS, možda za nijansu i samo u blizem okruzenju vlasti (Banja Luka), stim sto ja u istocnoj Bosni ocekujem prvi km autoputa za jedno 30 godina, ako ikad.
ring
(lozac)
02. septembar 2012. u 23.13
na „mogu misliti kako si se proveo” sam mislio na 50 i plus sati sjedenja za volanom, a ne na politichku situaciju i međunacionalne zategnutosti.
Starac_Foco
(--)
03. septembar 2012. u 09.29
Pa i to je relativno. Meni je „od vrata do vrata” preko Albanije uzelo oko 18 sati. Nešto mi ne izgleda da se za manje vremena može stici od npr Hamburga do nekog mjesta u unutrasnjosti Srbije ili Bosne, ali i dalje mnogi voze na toj relaciji i uglavnom niko ne istice taj „provod” kao neko posebno nadrljavanje. Od tih 18 sati jedno 2.5 sata potroseno na trajekt sa Krfa i cekanje istog, jedno 2.5 sata na odmore ukljucujuci i zadržavanje na granicama, dakle sama voznja je trajala oko 13 sati. Kako god okrenes, to je i dalje manji napor nego npr sjediti u avionu 10 sati (sto me sacekalo nekoliko dana kasnije), pogotovo ako možeš uvaliti ženi da vozi :).
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
03. septembar 2012. u 14.01
Pozdrav Foci,

Interesantan put. Podsjeti me na jednom davno Hamburg-Zagreb autobusom, mislim da je bilo preko 20 sati. ;)

Voznja sama po sebi može biti interesantna. Cesto zaboravimo da zastanemo i svratimo u interesantna mjesta uz put. Recimo prosao sam kroz Salzburg najmanje dvadesetak puta. I pojma nisam imao koliko je interesantn grad dok jednom nisam otiso poslom i firma organizovala vodica.
mona_liza
03. septembar 2012. u 21.25
Sve je to lijepo,al' sirotinjske destinacije i nisu neki provod kad moras da mislis hoće li te opljackati il' dal' ćeš zivu glavu izvuci.
Starac_Foco
(--)
03. septembar 2012. u 23.11
Ja nisam isao u provod u Albaniju već samo prosao kroz nju da vidim kako izgleda. A po pitanju ljetovanja tamo, vjerovatnoca da će ti se desiti neka neprijatnost u udarnim albanskim ljetovalistima kao Saranda ili Valona i nije veca nego npr u Makarskoj ili Splitu, pogotovu ako si Srbin :). Kad bi bas morao da biram, ja bih radije u Sarandu nego Makarsku, rizik je sličan, a cijene su dooobro nize, plaze bolje a i voda toplija :).
mona_liza
04. septembar 2012. u 12.33
Kaže mi ovdje jedan Srbin iz Hrvatske da Srbe u Hrvatskoj i dalje ubijaju samo se to nigdje zvanicno ne govori,na zalost.

Hrvati i Siptari su ista braca po zlu !!!

Isti film ,isti scenario ista „nagrada”. Ti narodi 'pate' od kolektivne amnezije ,niti se kaju za učinjena zlodjela i otimacinu.To su horde zla 21 vijeka !
Tako da me ni Hrvatska kao turisticka destinacija uopste NE interesuje,niti njihovo poprijeko gledanje i agresivnost čim progovoris.

Covjek ljetuje tamo gdje se sigurno osjeca i gdje je dobro dosao.
mona_liza
04. septembar 2012. u 12.48
Samo još fali nakon svega toga da im ostavljam i pare .„Malo” perverzno ,zar ne ?
Starac_Foco
(--)
04. septembar 2012. u 13.56
Pa zato sam ja i isao na Krf, Srbi su tamo dobrodosli još od 1915-te.

Ipak, Albanija i Kosovo nisu isto, pogotovo juzna Albanija i nivo predrasuda bi trebao biti razuman. Kao sto nisu bas isto Opatija i Split (po pitanju mrznje prema Srbima).

Mi koji živimo daleko od Balkana možemo da idemo na odmor kud hoćemo (ako imamo para), ali onaj Srbin iz Bosne npr ne može bas lako da dobaci do Kube ili Jamajke kao ti. On po toj logici nije nikud pristao, u Hrvatsku ni pod razno iz gore navedenih razloga, Grcka mu je predaleko, u Tursku avionom takođe niposto (jer su nas turci tlacili 500 godina i još da im sad na noge idemo???), u Albaniju ni za zivu glavu jer tamo ne volju i kolju, a nije nešto mnogo dobrodosao ni u Crnu goru - i kod njih ima crnogorskih nacionalista koji ne vole Srbe a i oni ocekuju mnogo bolju klijentelu od balkanaca plitkog dzepa. A bogami nisu rijetke ni kosovske ni albanske tablice u CG (lično se uvjerio). Dakle, njemu, Srbinu iz Bosne, bi, po toj logici, najbolje bilo da se kupa u banjici iza kuce :). Sto bi rekli, i da prostis, najlakse se tudjom stvarkom gloginje mlate...
mona_liza
04. septembar 2012. u 16.59
Heheee..e pa ne trebaš tako duboko da zalazis u proslost i da bas toliko pojednostavljujes situaciju .
Jer onda po tvojoj logici ,čitava Evropa bi trebala da se banja kod kuce ,šta su jedni drugima uradili u proslosti.

A tebi srećan put i svako dobro gdje god bio .
V6
(NoviBeograd)
05. septembar 2012. u 18.14
Iskreno ja da nisam isao sluzbeno teško da bi se ikada nakanio da odem sa privatnim kolima.
Usao sam već u noc iz CG u Alb, kisa padala, mrak kao u tunelu, rupa na rupi a i gde ih nema ja ih vidim jer su na autu 17ice i niskoprofilne gume.
Boga sam molio samo da ne rasecem gumu.
Nije bilo svejedno, Ali zato mnogo je lakse po danu i suncanom vremenu.
Bas nešto i nemam volju da idem privatno.
coricbr
28. decembar 2012. u 08.00
Možete li gospodine koji ste prošli od krfa do skadra upisati veća mjesta na putu od igumenice do draca (rogozina) da bi se vidjela ruta jer ostalo dobro poznajem idem na ohrid rutom skadar tirana rogozina elbasan ohrid
Hvala
brada
23. april 2013. u 08.04
Evo da se i ja malo uključim, jer sam prethodnog ljeta i ja ljetovao na Krfu i išao preko Albanije (i u povratku i u dolasku). Sve do Fier-a se može podnijeti sa etapama vrlo dobrog puta, ali tek onda nastaju problemi. Fier-Gjirokaster je baš loš put. Mnogo je rupa na putu, mnogo krivina, tako da preko tih vuko...ina moraš polako da zbog neke rupe ne bi u najboljem slučaju ostao bez točka. Vidio sam da rade i novu rutu puta koji bi se trebao povezati sa Dračom, ali kada će biti gotov nisam uspio saznati. Dalje, prilikom povratka naišao sam na raskrsnicu na kojoj sam očigledno izabrao lošiju varijantu (ni navigacija se nije mogla snaći) pa je taj dio puta bio još lošiji nego u dolasku. Srećom naišao sam na neku albansku porodicu koja je odmarala pored puta i koji su se ponudili da idu ispred mene do Fiera. Iskreno dok se ne završi taj novi put nikom ne bih preporučio da ide relacijom koju sam pomenuo (Fier-Gjirokaster).
Ako Bog da, ove godine ću ljetovati u Lefkadi i najvjerovatnije da ću opet preko Albanije ali sada ovom rutom ...Skadar-Drač (zaobilazi se Tirana)- Kavaje - Rrogoznine - Elbasan - Ohrid - Bitola - Katerini itd kroz Grčku do Lefkade.
Da li je išao neko ovim putem od Drača za Ohrid ??
 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for PomPom Keychains?
.