Diskusije : Berza

 Komentar
Cuu. v
orisni
(diskutant)
07. novembar 2013. u 04.09
Prati li neko još uvek akciju CUU.V?

Zanima me kako se izgovara ime te akcije. Da li je „kuv”, kao kad neko kaže „kul” ali ne izgovori pravilno „l”?

Ima li neka pesma o toj akciji, možda nešto: Akcija je CUU(r)V(a), izvin'te me sto psujem, al' ja samo investiram onako kako čujem, pa ako su lagali mene, lažem i ja vas.

Čujem (tj. čitam ovde) da će CUU.V da skoci na 3dolara kad dodje do spajanja sa TEC(om i tet)K-om, a vidim da je CUU.V pala na ispod 50centi, pa bi možda bilo dobro da se sad ulozi u CUU.V... a možda i ne bi bilo dobro. Mislim, to bi bio skok od 6 puta, sto je daleko vise od 6%. A investiranje je inače posao lak. Bilo bi lepo da se omasti brk kao kad se jede iz kazana, ali sto kažu: CUU.v-anje ribljeg gulasa nije posao lak, on zahteva tehniku koju ne zna covek svak.

No, ipak: sve u CUU.v-ac, CUU.V je sampion! Ne znam gde su Karabaja i SME; nema ih da se jave već mesecima, a koliko se secam jedan od njih je navijao bas za Partizan. I kad smo već kod sportskih tema, gde su neke druge legende ovog foruma? Stef se nije javio još duže vreme. Verovatno je kesirao one EPL opcije i uziva negde na Karibima ili u pecini igra domine sa Drugom Titom i Bruce Lee-jem. I možda odande prati akcije DZA.V ili BU.V.

Ozbiljno za kraj, je li neko ovde promenio mišljenje o investiranju ili se i dalje igra na prvu loptu, muski, ostro, djonom, i bez pardona?
pa_dokle
07. novembar 2013. u 17.04
Kao povremeni posjetilac ovih stranica koji sem firminog penzionog fonda nema druge investicije po berzama...a par puta bio u iskusenju...za knjige... koje volis da preporucis nit' imam vremena a ruku na srce ni volje...ova druga frakcija je preporucila par firmi za investiranje a na ostalim je bilo da prouce,provjere i odluce šta će sa tim informacijama uraditi...ako se ne varam ti si zagovornik fondova,bondova i sa te strane bi se od tebe ocekivalo da preporucis neke od tvojih investicija za koje ti pretpostavljas da imaju svijetlu buducnost na 1,5,10,20 ili 50 godina...ovako nasladjivanje tudjom mukom ne govori puno dobrog o tebi...mada ni oni nisu bili cvecke kad im je dobro islo
goldmz23
08. novembar 2013. u 17.05
i mene zanima šta je sa karabayom i SME-om a i drugima, koji su investirali u CUU, jesu li bili prodali svoje akcije ili još čekaju na bolju cenu?
pozz
Taurus
08. novembar 2013. u 22.30
SME još ima skoro sve svoje CUU akcije, ne zato što cekam bolju cenu nego sto nemam izbora, a i ne zuri mi se. Najvecu nadu mi daju insajderi koji nemaju drugi način da izvuku svoje pare nego da prodaju tih 25% Schaft creek-a.
E sad oni ne mogu da izvuku svoje pare a da mene ostave po strani, to se mora prodati a jednog dana će se i to desiti. I njima je u interesu da izvuku sto vise, Dejvid je kupovao i kad je cena bila preko 2 dolara...
Može to da potraje i nekoliko godina, velike su pare u pitanju, ali kao sto sam rekao na početku, ja moram da cekam jer nemam izbora.
orisni
(diskutant)
09. novembar 2013. u 13.55
@pa_dokle
Slazem se da je ton mog posta detinjast, ali nije poenta sadenfrojde. Poenta je da se nešto nauci iz primera CUU.V! Pricali smo ovde nekoliko puta o velikom riziku ulaganja u takve akcije. Kad je akcija bila $1-2, rekao sam da bez obzira da li skocila na $3-4-5 ili pala na $0,5, poenta će biti ista: da je rizik investiranja u takve pojedinacne akcije znatno veci nego rizik investiranja u miks akcija. A rizik ide na obe strane, sto kaže nas narod „ko ne riskira, ne profitira i ko ne riskira, ne gubitira”.

Da je cena otisla navise 3 puta, onda bi ispalo da su oni koji su investirali u CUU.V bili pametni (a ne srećni), a ovako kad je pala 3 puta, onda ispada da su oni koji su investirali u CUU.V bili nesrecni (a ne glupi ili gramzivi). Zapravo, ne znam ni tačno koji je „razlog” zašto je cena pala: ima li nekog objašnjenja na ovom forumu, da li je neka teorija zavere od strane TEC(e i tet)K-e, šta kaže ekipa na Agori, je li zvao neko Dzejsona da pita šta je bilo...?

Šta se može nauciti iz ovog primera? Da li treba investirati u takve akcije? Da li treba investirati u pojedinacne akcije uopste? Da li treba slusati preporuke sa foruma? Price „oni su samo rekli imena akcija, a na drugima je da prouce” su detinjaste. Evo mogu i ja da navedem imena nekih akcija (sad sam hteo da nađemalfabetsku listu akcija na Vankuverskoj berzi, ali čitam da je ta berza zatvorena?! na NYSE veb sajt nešto ne radi da mi izbaci listu, pa eto onda NASDAQ): FLWS, FCTY, FCCY, SRCE... „Preporucujem” svim da prouce ove akcije (i svih ostalih par hiljada) i da onda odluce. Naročito je interesantna SRCE (1st Source Corportation), zbog svog tiker simbola. :)

> preporucis neke od tvojih investicija za koje ti pretpostavljas da imaju svijetlu buducnost na 1,5,10,20 ili 50 godina

Ono sto ja zaista preporucujem je da ljudi procitaju jednu knjigu (ili vise knjiga ako imaju vremena) i sami naprave svoj plan investiranja na osnovu svojih ciljeva. To sto neka od „mojih investicija” odgovara meni za moj cilj ne znači da odgovara drugima. That said, na jednom drugom forumu pratimo „moju investiciju” već vise od 7 godina. Na ovom forumu su obično samo kratkorocna laprdanja i nikad se ništa ne isprati na duzi rok. CUU.V je izuzetak gde se pratilo barem 2-3 godine i zato i jeste dobar primer da se proba da se nešto nauci iz toga.
orisni
(diskutant)
09. novembar 2013. u 13.56
Zašto SME ne piše sam nego Taurus piše za njega? I šta znaci Taurus: bik ili vo?
Taurus
09. novembar 2013. u 14.17
Govedo jedno rekao sam ti sto puta da mi se ne obracas, ova diskusija nije zbog mene a ti si ocigledno ovde samo zbog mene i Karabaje, i ti si jedini koji vecito laprda i nikad ništa pametno ne kaže.
Pošto si toliko glup, i da ne ispadnes još gluplji, Taurus je marka mog auta budalo jedna.
I još jednom te molim, pisi gde hoćeš i šta hoćeš ali mene zaobidji.
orisni
(diskutant)
09. novembar 2013. u 17.08
@Moderator
Ima li ovde neko da odreaguje na uvrede koje ostavlja ovaj Taurus?!

Nisam njega ništa ni pitao (ne vidim da sam napisao @Taurus), nego sam samo pitao ostale ucesnike foruma zašto se Taurus javlja umesto SME. Takođe me zanime za horoskopski znak Taurus da li je to bik ili vo.

Vozdra
aquariusnorth
(sisac golubova)
09. novembar 2013. u 19.53
Ima ko da odreagira. evo ja ću. priznao si NAPOKON da ti je ton postiranja detinjast.dobro ,napokon si shvatio nakon toliko godina .bolje ikad nego nikad.
drugo, tu od TEBE nema šta da se nauci. U svih ovih godina koliko se javljas ti radis copy and paste. Preporucujes neke knjige. Zvucisili kao bibliotekar,ili kao prodavac knjiga. Takođe zvucis kao student koji odgovara za odličan; da ja sam procitao sve ove knjige, znam svu teoriju . To si I dokazao. sada evo ti petica, sedi I nemoj vise da se javljas. Ovde su odrasli da pricaju ne o teoriji, nago o praksi, sto ti ocito nisi još polagao. Nemoj da brines, zavrsi svoj doktorat,a kad zavrsis, naći ćemo ti posao ,tako da se ne osecas vise inferiorno.
Taurus
09. novembar 2013. u 22.12
U svojoj kritici oko CUU akcija, Orisni je zaboravio da kaže da su od 1650 rudarskih kompanija koje su bile listane na TSX berzi 2011 godine, trenutno sve u velikom minusu a ne samo CUU.
Samo da navedem par primera kompanija koje su bile u sličnoj situaciji kao CUU te 2011 godine kada je cena akcije dostigla vrhunac:

-BAJ.TO Baja Mining, krenuli u otvaranje rudnika bakra u Meksiku bez zavrsene studije FS, navodno sa velikim procentom mineralizacije... dostigli cenu od $1.35, danas njihova akcija ima cenu od $0.03
-CCY.TO Catalyst Copper , jedan od jačih clanova foruma Stockhouse je tvrdio da imaju veci potencijal od CUU, najvisu cenu su dostigli $0.24 , danas cena akcije iznosi samo jedan cent $0.01
Kakve su njihove sanse za uspeh? Jedna ozbiljnija busotina kosta oko milion dolara, da bi nešto dokazali treba im bar 10 miliona dolara. To im trenutno neće niko dati. Privatnu investiciju ne mogu privuci sa izdavanjem novih akcija jer bi im trebalo novih 1000 miliona akcija !!!

CUU ima zagarantovano finansiranje od Teck-a za održavanje kompanije, Teck će finansirati sve troskove daljnjeg istrazivanja kao i eventualno otvaranje rudnika.
Nije nikakav problem sa CUU, problem je celim sektorom. Da smo mi imali FS zavrsen te 2011 godine mi bismo bili prodati za veću cenu od 3 dolara, to je samo moje mišljenje.

Problem sa ovim sektorom je pad industrijskog rasta Kine i Evrope, kao i ostalih zemalja u razvoju od kojih se daleko vise ocekivalo. Zemlje poput Indije, Brazila i sl. su u vekim problemima. Jedina zemlja u kojoj se nešto desava je Amerika. Americki dolar u odnosu na druge značajnije valute raste i to se negativno odrazava na cenu zlata. Niska inflacija i kamate imaju dodatni uticaj na cenu zlata, a zbog niske cene zlata opadaju cene svih rudnika zlata.

Međutim i tome će doći kraj. Evropa se oporavlja, a to će pomoći Kini. Nemacka berza DAX je pre godinu dana pala na skoro 5000 a danas su preko 9000 poena. Ako se industrijski rast Kine poveca, to će imati veliki uticaj na cene sirovina, a vece cene na inflaciju. Tada će zlato kao i drugi metali da eksplodiraju. Zaboravio sam da napomenem da će sa oporavkom Evropske ekonomije porasti i vrednost eura. Jači euro = slabiji Amercki dolar. Slabiji Americki dolar znaci veca cena zlata. Ne treba zaboraviti i na manipulacije, amerikanci su toliko jaki da mogu da naguraju cenu zlata i na 3 ili 4 hiljade ako hoće, prosipajuci razne teorije po svojim medijima samo da bi opljackali narod i prodali ovo zlato ( i srebro) koje kupe po danasnjoj ceni.

Po nekoj mojoj proceni sve to će se značajno primetiti u roku od dve godine. Tada će rudarski sektor ponovo da procveta a sa njim i vrednosti nalazista kao sto je CUU koji imaju sve spremno za otvaranje rudnika.

CUU nije zavrsena prica, trenutno smo u fazi cekanja. Ko može da ceka verovatno se neće pokajati. Znam da ne mogu svi cekati, nestrpljenje je najveci neprijatelj u investiranju ali neko možda ima i drugih razloga.
orisni
(diskutant)
10. novembar 2013. u 02.36
@aquariusnorth
> priznao si NAPOKON da ti je ton postiranja detinjast
Rekao sam da je jedan post, koji je poceo ovu temu, detinjast. To ne znači da je ijedan drugi post koji sam ikada ostavio bio detinjast!

> od TEBE nema šta da se nauci
Okej, ako od mene nema ništa da se nauci, da li ima šta od VAS da se nauci? Eto recimo ja imam $100,000. Kako treba to da investiram? Da li da stavim sve u CUU.V ili sve u zlato ili sve u opcije AAPL ili šta da radim? Hajde vi objasnite neki SerbianCafeForumski način investiranja.

> Ovde su odrasli da pricaju ne o teoriji, nago o praksi
O cemu, bre, ti pricas?! Da li ti zaista mislis da ja nikada nisam nikakve pare ulozio, bilo na berzu bilo drugde? Hoćeš li da vidimo ko je od nas ulozio vise sopstvenih para, bilo u apsolutnom iznosu bilo u relativnom u odnosu na platu? Ili hoćeš da vidimo ko je od nas ulozio (tj. ulaze) vise TUDJIH para?

Savet da se procitaju dobre knjige je najbolji savet koji možeš dobiti na ovom forumu. Ako nisi procitao nijednu od tih knjiga, najiskrenije ti preporucujem da procitas.

Sve najbolje
malimx6
(KOCOBO)
10. novembar 2013. u 09.39
ja sam iz cuu izasao jer sam vidio da će to da se otegne. Kupicu kad spadne još dole.
Vi ovde se svadjate kao na automoto diskusiji kad se svadjaju oko japanskih I americkih auta :)

ono sto bi ja volio je da realista podijeli svoje mišljenje I znanje o berzi, ali to se još nije desilo...
malimx6
(KOCOBO)
10. novembar 2013. u 11.24
http://www.tmx.com/TSXVenture/TSXVentureHttpController?GetPage=SecuritySummary&SECURITY_ID=213560&MARKET_ID... _SID=2&HC_FLAG1=on

evo koliko ih je short-ovalo cuu krajem oktobra :) niko ne smije da se usudi :)
3BMT
10. novembar 2013. u 12.11
Nisam prodao ni jednu, ja nastavljam da kupujem kad god mi se ukase prilika. I ne zbog toga sto nemam izbora nego sto sam siguran da smo u boljoj situaciji nego ikad.

Da, oduzilo se ali svi koji prate znaju i zašto i znaju cijelu istoriju. Za one neiskusnije u ulaganju u rudarski sektor je najteze prihvatiti i savladati umjetnost cekanja ali tako je to.

CUU je dobro, nikad bolje i nagrada će stici nadam se brzo i to sa sve kamatama onima koji su strpljivo cekali i akumulirali. CUU ovih dana ima i dva nalazista u Arizoni koja obecavaju, a bankovni racun kompanije je pun kao brod i kompanija može da se finansira narednih 4 godine bez da pozajmi jedan jedini dolar. Sem toga kad TCK donese odluku o izgradnji rudnika i kad izgradnja krene dobicemo još 40 miliona onako cisto da se nadje. Naravno ovo sve i bez otkupa naših 25% koji je vise nego izvjestan.

A za našeg klovna orisnog jedno pitanje:
Kad sam prvi put pomenuo CUU ovde na diskusiji cijena je bila 0.18$. Godinu dana kasnije je dostigla 2.75 sto je nekoliko hiljada % za godinu dana. Kako to da ti tako nacitan i pametan nisi iskoristio priliku da kupis na 0.18$ i prodas za 2.75$?
Ja ne znam ni jednu kompaniju koja je za godinu ili godinu i po porasla za par hiljada posto. Stvarno kako ti tako pametan i nacitan da propustis takvu priliku a nećeš je vise nikad u zivotu imati?

orisni
(diskutant)
11. novembar 2013. u 18.32
@malimx6
Vi ovde se svadjate kao na automoto diskusiji kad se svadjaju oko japanskih I americkih auta :)
________________________________________________________________

Možeš li da objasnis šta si hteo da kažeš time? Da li hoćeš da kažeš da su „slična” japanska auta i americka auta, pa nema potrebe da se svadjamo koja su bolja? Isto tako, ako planiramo da kupimo auto kroz 30 godina, dobro je investirati ili u CUU.V ili u indeksne fondove, jer su „slični”, pa nema potrebe da se svadjamo koji će biti bolji. To sto je CUU.V za poslednjih sedam godina pao, a sto je VTTHX skocio preko 6% godisnje nije mnogo bitno. Ko je pre sedam godina stavio $20.000 u CUU.V sad ima oko $18.000, a ko je stavio u VTTHX ima $32.000, ali mogu da se kupe „slična” auta i za $18.000 i za $32.000. Hajde kao svi da budemo drugari i da se ne svadjamo...
orisni
(diskutant)
11. novembar 2013. u 18.59
@3B3MT3
Ko si sad ti i zašto koristis l33t kad je to demode?

> Ja ne znam ni jednu kompaniju koja je za godinu ili godinu i po porasla za par hiljada posto.
Trebao si da pratis CUU.V, od miloste zvani KUV. :P To ti je popularna akcija na ovom forumu i svake godine skace par hiljada posto! Inače, ima i drugih akcija koje skoce toliko i vise za godinu dana, ali nisu sve kao KUV da tako skacu iz godine u godinu, svake godine, u sledećih 30 godina.

> Kad sam prvi put pomenuo CUU ovde na diskusiji cijena je bila 0.18$
Koliko se ja secam, prvi je CUU.V pomenuo izvesni Karabaja. On je prakticno uveo ta slova prvi među Srbljem. Zapravo, prvo je Vuk St. Karadzic uveo slova C, U i V, pa je odmah sledeći prosvetitelj bio Karabaja koji je ta slova uklopio u CUU.V, među narodom od miloste poznatom i kao KUV.

Ima li neki link na prvi post kad je KUV pomenut na ovom forumu? Ovde se retko kad šta isprati, pa se zato NII portfolio ni ne prati na ovom forumu nego na jednom drugom, već vise od sedam godina.

> Kako to da ti tako nacitan i pametan nisi iskoristio priliku da kupis na 0.18$ i prodas za 2.75$?
Kako to da vi tako nacitani i pametni niste iskoristili priliku da prodate na $2,75 tad i danas kupite na $0,46? Mogli ste da imate 6 puta (slovima: sest puta) vise akcija KUV! Nekako je ta brojka 6 bas magicna.

Ozbiljno sad, meni je dovoljno 3% realno da ostvarim svoje ciljeve, pa ako je inflacija 3%, onda znači da mi treba 6% nominalno. Nema potrebe da preuzmem vise rizika nego da dodjem do tih 6/2% realno. Na KUV može da se zaradi 6 puta, ali može i da se izgubi 6 puta.

No, nisam bitan ja nego diskusija na ovom forumu. Koliko se ljudi sa ovog foruma „zakucalo” u KUV, kupilo po visokoj ceni i izgubilo pare? Da li neko oseca neku odgovornost za to što ih je navukao na tu akciju? Da li postoje legalne posledice ako je to bio „pump & dump”?

A sad da se vratimo na originalno pitanje: kako to da po ceni od $0,18 ja nisam predvideo buducnost. Tako što se ne bavim predvidjanjem buducnosti. Ne trosim vreme da čitam o pojedinacnim akcijama, rudnicima, mineralizacijama, ne zovem Dzejsona telefona, ne pratim gde investira Elmer... Kad smo već kod toga, ako se ne varam, Elmer je valjda CEO KUV-a i ima desetine miliona akcije. Kad je svojevremeno cena rasla i kad sam upozoravao kako može da padne, onda se ovde pisalo, da parafraziram: „koga ćete da slusate, Orisnog koji je anonimni forumas (i koji nema pare i nikad ništa nije ulozio na berzu) ili Elmera, koji je zaradio desetine miliona dolara”? A šta ćemo sad kad je KUV pao i kad je Elmer izgubio desetine miliona dolara? Hoćemo li da slusamo Orisnog koji nikad nije izgubio desetina miliona dolara ili ćemo da slusamo Elmera koji jeste izgubio?

Nego nije se još niko javio da objasni kako to da je cena pala sa $2,75 na $0,46 kad je ovde predvidjan rast u nebesa? Je li neko ovde pogresio u predvidjanju, ili je bio nesrecan, ili je ispao nepametan?

Za kraj, radite bre šta hocete, boli me patka. Ja ću uskoro ponovo na Novi Zeland. Ali kad neko piše „poanta” i ijekavski a ne zna Kecera, onda je to već stvar opste (ne)kulture.
Prerija
11. novembar 2013. u 19.32
to pump & dump je strasno. Ja ne kažem da je firma koja je ovde u pitanju primer toga. ali to je jako teško predvideti ako nisi insajder. daleke 2000 kada je bila dot.com manija, ja dobijem svoj prvi posao kao programer. tek zavrsio skolu, prihvatio prvi posao koji sam dobio. kompanija je radila websajt za online betting ali samo sa nagradama jer online kladjenje sa novcem nije dozvoljeno u Kanadi.

Znaci imali smo sve programere, testere, oracle licence sve legalno ali sve je bila „fasada' za investitore. Normalno ja još zelen, to sve nisam povezivao. Tek posle, kad je doslo vreme otpustanju, tj gasenje firme :), slože mi se kockice. A sve smo imali, websajt, servere, programere, fusbal u kancelariji :)...Posle par meseci posle otpustanja čujem da su osnivaci kompanije pobegli sa parama investitora iz Kanade. ”
malimx6
(KOCOBO)
11. novembar 2013. u 19.36
orisni, ocigledno si omasio poentu onog sto sam napisao :) u poredjenju japanskih I americkih auta je da I jedan I drugi može da te kosta jeftinije ili skuplje od drugog, isto kao sto dionice I ti fondovi mogu da kostaju jeftinije ili skuplje od drugog. Recimo, ako si maher za dionice možeš mnogo vise da zaradis. Evo recimo pogledaj AC.B I vidices da je u zadnjih 2-3 mjeseca otisao preko 100% gore. Sigurno ćeš pitati zašto nisam uzeo? zato što nisam imao iskustva I iz tako nebitnih razloga nisam uzeo. ali se nadam da ću skupiti dovoljno iskustva da mogu sam da pravim te odluke. Svako ima svoj stil ulaganja I recimo ako Taurus I 3bmt ulazu na dugorocno, onda je to njihov stil. Ako procitas knjigu Market Wizards vidices da ima jako poznatih trejdera u toj knjizi koji su ulagali na dugorocno bez obzira sto su otisli u minus. U pitanju je stil ulaganja. Možda se cuu okonca za godinu dana pa šta onda? u roku od 10 godina, ako je neko kupio po $1 a prodao za $3, to nije bas mala zarada. Uostalom, ima toliko dionica koje u roku od kratkog vremena odu gore I ko zna kako da ih nadje I da procita grafikone, zna I da zaradi. Ako ti ne znaš, nije u redu da pricas o onima koji to žele da rade.
ja lično ću još neko vrijeme probati ove glupe dionice I ako izgubim pola od onog sto sam ulozio onda ću gledati te tvoje fondove :)

ja bih radije da ulazem kao realista, ali realista mi izgleda nije voljan da podijeli svoje znanje tako da...jbga...valjda se nadje neko ko će nas nauciti kako da procitamo te grafikone i te software-e koji proracunavaju cijenu itd.

a ti fondovi idu u minus. Evo moj penzioni plan u minusu :)

aj' sretan put :)
orisni
(diskutant)
11. novembar 2013. u 22.17
@malimx6
> ako si maher za dionice možeš mnogo vise da zaradis.

Naravno, ali uzasno su ti male sanse da mnogo vise zaradis. Ja ne znam nijednog „mahera” koji investira na „retail” strani i ne znam nikoga ko zna ijednog takvog „mahera”, mada znam vrlo dobro ljude koji se profesionalno bave investiranjem i koji rade HFT. Oni sami ne bi trgovali protiv svojih programa na „retail” strani.

> Evo recimo pogledaj AC.B

Uvek možeš naći primer neke akcije koja je otisla mnogo gore ili mnogo dole. Ali kakve to veze ima sa investiranjem? Koji bi bio tvoj plan? Da li bi ti stavio sve svoje pare u tu jednu akciju, npr. kupis AC.B ili nas omiljeni KUV za $100.000 jednog dana i onda prodas posle nekog vremena? Kako znaš kad da udjes? Kako znaš kad da izadjes? Šta radis kad nisi ulozio ni u jednu akciju? Kad ulozis, da li stavljas u samo jednu ili u vise? To se obično zove „market timing” i „stock picking”. Zašto mislis da bi to tvoje invetiranje bilo bolje od proseka? Zašto jednostavno ne uzeti prosek kroz indeksne fondove?

> Svako ima svoj stil ulaganja I recimo ako Taurus I 3bmt ulazu na dugorocno, onda je to njihov stil.

Oni nikad nisu svoj stil opisali ovde! Koji je to njihov stil ulaganja? Koliko su para ulozili u akcije? (Ne pitam u apsolutnom iznosu nego relativnom u odnosu na platu ili u odnosu na ono sto imaju ustedjeno za penziju!) Da li ulazu u jednu ili vise akcija? Kako biraju akcije? Kako znaju kad da udju? Kako znaju kad da izadju? Zašto nisu izasli iz KUV na $2,75? ;)

> I ko zna kako da ih nadje I da procita grafikone, zna I da zaradi. Ako ti ne znaš, nije u redu da pricas o onima koji to žele da rade.

Kako bre nije u redu da upozoravam na rizik trgovanja akcijama? Ne pricam ti tu o sistemskom riziku da cela berza skoci ili padne; tome sam i sam izlozen kroz indeksne fondove. Ali ti pricam o riziku da zaradis vise ili zaradis manje od indeksa. Sanse su ti u proseku znatno vece da zaradis manje. Drugim rečima, jako su ti male sanse da budes „maher” i zaradjujes vise od indeksa, pa zašto bi se onda trudio da to i radis?

> ja bih radije da ulazem kao realista

Ko je „Realista”? Nisam pratio ovaj forum neko vreme i vidim da ima nekoliko novih imena.

> a ti fondovi idu u minus. Evo moj penzioni plan u minusu :)

Ko je rekao da fondovi nikad ne idu u minus?! Ono sto sam rekao „milion puta” je da ljudi procitaju neku dobru knjigu o investiranju da bi mogli da naprave plan koga mogu da se drže i kad fondovi idu u minus i kad idu u plus. Citanje ovog foruma ne pomaze u tome da se nauci nešto dobro o investiranju!
aquariusnorth
(sisac golubova)
12. novembar 2013. u 05.00
orisni; Za kraj, radite bre šta hocete, boli me patka. Ja ću uskoro ponovo na Novi Zeland.

ti nešto često ides na novi zeland. je li to rostiljas neku ovcu ? ili klokana ? ili može biti da im čitaš neke knjige ,pametujes I solis im pamet...to obično rade oni koji se osecaju indisponirano...no, verujem ti to ionako dobro znaš, pa procitao si ti knjiga I knjiga...a sada sa kengurima uzivas zivot...
Taurus
12. novembar 2013. u 08.14
@aquariusnorth

Zbog njega su pre par godina ovu diskusiju napustili svi clanovi među kojima je bilo dobrih poznavaoca berze. On lično ne investira na berzi, ništa ne zna o berzi osim da je rizicno, a upusta se u najzesce debate o bilo kojoj teoriji investiranja.
Ne prati šta mi pišemo ovde i osuđuje nas bez osnova. Evo recimo on ne zna tj. neće da pogleda unazad da sam ja ovde sve detaljo pisao kako i zašto kupujem i prodajem, sve sam pisao kad sam izgubio ili zaradio pare, postavljao primere portfolija za dogorocno investiranje kao i day trading ideje ... sve... i sad on dodje tu i sere kako samo on zna šta treba raditi.
Kao on zna da ima nekih akcija koje ponekad odu gore ali i dole... ali to je rizicno, mada i fondovi odu dole ali to je sad kao normalno.
Normalno da ne treba uloziti sve pare u jednu akciju, ja sam samo pre par dana pisao kako sam kupio CSU, KBL, DH ... ali on i dalje tvrdi da ja imam sve u CUU.

Ima toliko akcija koje su jake kao zemlja, evo recimo Visa, neka ti ne bude teško pa pogledaj ovaj link, slelektuj interactive charts jer ti u donjem desnom uglu pokaze koliko je akcija otisla u procentima za razne periode, cisto za poredjenje sa njegovim sigurnim fondovima

http://finance.yahoo.com/q?s=v
Prerija
12. novembar 2013. u 09.08
@malimx6
„zato što nisam imao iskustva I iz tako nebitnih razloga nisam uzeo. ali se nadam da ću skupiti dovoljno iskustva da mogu sam da pravim te odluke. ”

Ja sam uradio jedan eksperiment ove godine. Imao sam neke pare u fondu koji su napravili 8%. I onda sam hteo da probam da uzmem individualnu akciju ili commodity i probam da napravim 9%. Znaci ne 50% ili 100% nego samo 9%, da bude samo 1% vise od tog fonda. By the way, ni taj fond nisam izabrao ja nego su mi u banci rekli pre par godine, kada se nisam bas interesovao za berzu, „evo decko ovaj je dobar”. To kažem samo iz razloga da sam i taj fond potpuno nasumice uzeo a ne sa nekim znanjem.

Ulozio sam $2000 dolara u ETF koji prati cenu nafte u martu ove godine. Znaci trebao sam samo da napravim $180 (9%) da bi pobedio zaradu tog fond. Trenutno stanje na racuni mi je $1800. Znaci u minusu sam 10%. A ako bi racunao vreme koje sam potrosio citajuci o nafti i trejdovanju i zurenju u mobilni prateci cenu barela izgubio sam sve pare. Kakvo iskustvo ja sad treba da nabildujem da bi dobio neku zaradu na nafti? Ja ne znam kako i gde da dobijem to iskustvo? A u onaj fond, koji čak nisam ni ja izabrao a ni znao u šta sam to pare ulozio, sam zardio 8%.

Pazi ovde su se javljali dosta likova, ja se nisam upustao u te price o individualnim akcijama. Ali jedan dan sam otisao pokupio sve te tikere simbole da vidim šta je bilo od tih akcija. Vecina akcija koja je spomenuta je prsla. LeapFrog prso, BlackBerry prso, ljudi su kupovali Apple na $700 znam ovde su pisali na ovom forumu, sad je 400 i kusur. prslo. bilo je još masa tih akcija za koje ne mogu da se setim.
Onaj „znalac” diskutant koji se javljao i ostavljao „tips” o akcijama mislim da je debelom minusu. Neki ljudi su u kupovali sto je on pisao. Pazi dao prognozu $900 za BBRY. Sad je $6 i na ivici bankrota. Nestao je bez traga sa foruma. Katastrofa. Pa ko je lud ovde. Pa ako si ikada igrao rulet u kazinu, i igras evropsku varijantu sa jednom nulom, ti imaš vise sansi da dobijes nego na berzi na pojedinacnim akcijama. Čak je i pice besplatno u kazinu.
Taurus
12. novembar 2013. u 09.46
Kao prvo ETF za sirovine su pogodni za day trading a ne za neki long term investing, kao drugo ovde niko nije ni preporucivao naftu, koliko znam to si sam odabrao. Secam se da si kupovoao i ETF za srebro.

Ja nisam ljubitelj energetskog sektora i lično mislim da će tu biti teško napraviti neke pare što ne znači da se ne može. Recimo ako bi cena nafte skocila na 140 dolara to bi izazvalo rast tih akcija, ali kakve su sanse da se to desi.

Znalac je preporucio SGY i ja sam izgubio preko 2000 dolara, ali na kraju se ispostavilo kao moja greška. Nisam imao strpljenja i prodao sam ga. Trenutna cena SGY je oko 6.50 . Ja sam imao 10 hiljada akcija po prosecnoj ceni od 4 dolara. Da nisam prodao ja bih danas bio u plusu od 25 hiljada dolara, ili preko 50% ...

Kad neko predlozi neku akciju ovde, to ne znači da je treba kupiti istog dana. Ja sam predlozio MRE jednog dana, dali je neko kupio kad je cena pala na 10.50 ? Poslusajet šta kaže menadzer fonda na sinisnjoj emisiji Market Call Tonight.

Sad nemam vremena, ali jedan dan ću da napisem nešto više o fondovima.
Taurus
12. novembar 2013. u 10.48
Da dodam još to, da sam bio strpljiv i zaradio 25 hiljada dolara ja bih mogao da castim celu ulicu sa besplatnim picem. A sa cijim parama kasino pokriva troskove tog besplatnog pica koje oni daju?
Prerija
12. novembar 2013. u 11.34
„kao drugo ovde niko nije ni preporucivao naftu, koliko znam to si sam odabrao.”

Ne optuzujem ja da sam uzeo naftu na osnovu nečije preporuke. kao sto sam napisao, bio je to samo moj eksperiment sa individualnim akcijama/commodities. Kontekst pisanja je bio u vezi navodnog iskustva koje treba samo malo da dobijes da bi bio uspesan trajder. Moje pitanje je glasilo gde to iskustvo treba da steknes? Na internetu, citajuci knjige? Ja da bi stekao iskustvo u mojoj prvoj profesiji ja sam tražio/dobio startni posao i onda na poslu radeci na projektima krao znanje. Gde ja da kradem znanje o trejdingu? Citajuci tudje newslatters? To je cista kradja para.

Ma daj Taurus, „znalac” je rekao udji po ovoj ceni. A nije rekao kada da izadjes i po kojoj ceni. Pa tako i moja baba može da daje 'tips„ o akcijama. Evo i ja znam da će nafta doći do $120 po barelu, ali ne znam kada. Šta sad ja imam od toga? Mogu da cekam godinama tih svoji 9% zarade. ”
Taurus
12. novembar 2013. u 17.11
Ja se često nisam slagao sa njegovim razmišljanjem, on je često previse verovao nekim vestima ali za SGY je rekao da će doći do 7 dolara i jeste, bio je čak i preko 7, a ja sam imao te akcije u rukama ...
Evo danas im je ponovo opala cena, ne treba zanemariti ni to da oni placaju 6-7 dolara dividende koje dobijas dok cekas neku povoljnu cenu da ih prodas...ali treba imati hrabrosti i para pa ih kupiti kad ovako kad cena pada kao danas.
Taurus
12. novembar 2013. u 17.13
ne 6-7 dolara nego je yield oko 7 % danas
malimx6
(KOCOBO)
12. novembar 2013. u 18.04
orisni>> pa ja sa realistom nikad nisam diskutovao, za njega sam saznao ovde na ovoj diskusiji. čak ako urad pretragu unazad možeš da procitas neke njegove komentare, a između ostalog tu ima I tvojih komentara. znaci bili ste ovde u isto vrijeme. ja tad nisam ovde diskutovao.

kakav je moj stil ulaganja? sad ga nemam jer ucim, ali ucim se da budem vise kao swing ili day trejder. day trejder ne mogu zbog posla, ali u principu gledam prilike da uskocim I da izletim posle par dana jer u ovako nesigurnom trzistu, po meni je to najbolje. Problem je sto treba znati kad da uletis a kad da izadjes.

Evo primer, ovde svi prate rudnike.
sad su rudnici pali. Prati ih. gledaj zlato samo, prati vijesti I kad vidis da zlato krene uskoci u neki rudnik I za par dana ćeš hladno zaraditi 10-30%, sve zavisi. U tom slučaju možeš komotno sa velikom svotom novca da uletis. Ako nikad nisi to radio kao ja, onda sa manjom. Ja nemam puno na raspolaganju pa sam odlucio sa manjom kolicinom.

inače ja sam u dosta velikom minusu, a bio sam u plusu jedno vrijeme. I to sam na CUU zaradio ;)

Ali sam bio dosta nestrpljiv I ulijetao u pogresno vrijeme. Recimo, u KLH sam uletio u pogresno vrijeme I da sam bio strpljiv I sacekao oko 3-4 sedmice zaradio bi jako puno para. ali sam izgubio. onda sam uletio u IMG I tu sam izgubio jer sam bio nestrpljiv. Evo ja ti govorim kako da zaradis preko mojih ledja :) govorim ti moje greške šta da ne radis :) nemam ništa protiv tebe I tvog mišljenja, ali osim onih knjiga sto si ostavio, nisi nam ništa konkretno rekao kako da ulazemo u te fondove već samo ono na kanadski/americki način, procitaj knjigu :)
ali to je nebitno.

prerija>> procitaj slobodno gore šta sam napisao orisnom. Ja se s tobom slazem u nekim stvarima, ali recimo moj penzioni fond je u blagom minusu, tako da eto jedan primer da fondovi ne moraju da rade isto kao dionice.

Evo sad sam u minusu sa LOR.TO. Usao sam u pogresan cas. Pratio sam tu dionicu I gledao kako za 5 dana otisla gore ~200% I onda kad je padala, prošle sedmice, uletim na 85c. Sad je ~70c. nadam se da sam u pravu jer sam (koliko znam) gledao tehnicke podatke I izgleda mi da će u roku od nekoliko dana krenuti gore. NEMOJ da kupujes ovu dionicu, ja je NE PREPORUCUJEM, već dajem za PRIMER. Prati je I gledaj da li ću izgubiti. Samo da dodam da još ne znam te tehnicke stvari da procitam, zato bi volio kad bi neko kao realista nam objasnio to. Ali koliko vidim, on je napustio ovu diskusiju zbog nekih ljudi a jedini je vise zaradjivao nego sto je gubio, koliko sam shvatio kroz neke diskusije koje sam citao u pretragi ovde :)

što se znalca tiče, ja ga ne poznajem. Istina je da je rekao za sgy da će ići I otisao je. istina je da je rekao za bb da će otici gore I nije. Zato sam ja I prodao bb kad je on rekao da će otici na $900 hahaha pa kud će tako u nebesa da ode a bb tad pao sa 15.5 na 9 :))
ja sam izasao iz bb sa malim gubitkom, ali sam mogao da zaradim. da sam ga kupio za $9 I uradio average down, kad je u jednom trenutku otisao na 12.5 mogao sam zaraditi. tad sam bas bio neiskusan I kad je pao na malo ispod $12 onda sam prodao jer sam vidio da će to otici dole.

A što se berze tiče, moras da pratis I ostale šta rade a ne samo vijesti I tehnicke podatke. recimo, imaju reports za koje se moras pretplatiti, tu ima informacija dosta. To ne znam gdje I kako dobijes ali kad čitam neke diskusije ljudi pricaju o tome. Dionice dobiju ratings od nekih tih brokerskih ili kakvih već kuca, I to sve treba pratiti. Recimo ako pratis rudnike, vidices dosta puta da zlato stoji a rudnici odu dole. I onda posle par dana zlato ode dole, kao recimo što se desilo juče I danas. to je zato što dej trejderi I ti veci investitori imaju informacije prije nego sto izadje u javnost. mi to nemamo ili ne znamo kako da dobijemo, zato moras biti strpljiv I cekati I znati tehnicke podatke koji ti kažu kad je breakout ili breakdown. Ima puno tih indikatora I ja ih ne znam sve I čak neke stvari sto sam citao nisam siguran da sam dobro shvatio. To se dobija sa iskustvom isto kao I u bilo kojem drugom polju. Niko nije zavrsio skolu I sve znao u svom polju, već je radio I sticao iskustvo sa radom. tako je I berza.

Samo da napomenem da ne uzimam niciju stranu ovde. berzu ću da probam sa ovim parama sto sam izdvojio I ako budem stalno u minusu onda ću gledati da predjem u te fondove :) pa ako I tu budem u minusu onda samo GIC kao do sada :)

malimx6
(KOCOBO)
12. novembar 2013. u 18.05
uhh ala sam nakucao k'o Bezier na automoto diskusiji :))
Prerija
12. novembar 2013. u 18.52
„ali recimo moj penzioni fond je u blagom minusu”
---------------------------------------------------

pa koji je to fond? jel imaš link ka njemu?
ja sam pregledao 20-30 fondova u zadnjih nedelju dana i svi su u pozitivnom ove godine, kao i prošle. neki vise neki manje.

fcuk
(A)
12. novembar 2013. u 20.42
Slazem se sa Prerija-om.
Ja nemam iskustva ali čitam malo i vidim šta se desava. Izgleda da je stock trading bas pisanje uz vjetar. Ti ulozis pare i cekaj dali će ići
gore ili dole. I silno vreme potroseno da bi ili ako bi dobio neki mali procenat zarade. Pa radije staviti pare na banku. Dobijes 5% i miran si.
Od knjiga isto nema ništa, ne moze tebi niko reci kad ćeš prodati kad kupiti to mora da se oceni, isekt sto bi Zika rekao :) I tip sto knjige
piše valjda bi pravio milione na trading a ne pišuci knjige.
Fond nije losa ideja nimalo koliko razumem.
Ja sam se zezno sto nisam ulozio u FB to je tako bilo ocigledno. Ceo svet ga koristi, napreduje, stalno se proširuje. Ne znam koja knjiga je mogla reći da će
stock otici 100%. E tu je trebalo stisnuti udvojstruciti pare i prodati.

Ja sam primetio da kad znam vise informacija, čitam itd vise se zeznem tačno mi pokvare razmišljanje, tj bolje prođem kad ne znam neke stvari:)
malimx6
(KOCOBO)
12. novembar 2013. u 21.13
prerija, nisam siguran, morao bi da provjerim. Nemam ja puno izbora u instituciji gdje mi je penzioni fond sto je firma odabrala. Pogledacu I to jednom.

fcuk, ja nikad nisam rekao da se ne slazem oko fondova, samo sam rekao da hoću ovo da probam :)
a to da moras da pratis, to je tako.
eto, ti propustio fb, ja propustio ac.b koji I danas otisao gore. Svi smo propustili teslu :)) I tako 100 drugih dionica koje su otisle gore. a to sve iz neiskustva. a kad bi stalno pratili I stekli iskustvo, onda bi to možda samo I krenulo I onda bi možda govorili 'e fondovi su sranje' ;)

ne možeš postati maher ni u cemu ako ne ulozis vrijeme I trud u to polje ;) nije se ni doctor sam naucio zar ne...
fcuk
(A)
12. novembar 2013. u 21.35
Puno truda brate za sitne pare.
(Kad smo već kod Tesle novu temu otvaram)
malimx6
(KOCOBO)
12. novembar 2013. u 21.37
ne mora da znaci, al' dobro.

ekonomiju je teško pratiti, to stoji, ali pojedinacne dionice se mogu naći. najbolje su one koje su u pump and dump fazi. nije ih lako naći ali se može.
orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 22.17
@malimx6
> nisi nam ništa konkretno rekao kako da ulazemo u te fondove

Pisao sam nekoliko puta ovde kako ja ulazem. Evo napisacu ponovo ako treba. Ali nije poenta kako ja ulazem; to što meni neki plan odgovara, ne znači da odgovara bilo kome drugom. Poenta je da ljudi nauce kako/zašto se prave planovi i da sami naprave svoj plan investiranja koji odgovara njima.

Moj cilj investiranja je da se penzionisem kroz 30 godina. (Ostvario sam neke druge finansijske ciljeve, npr. kupio kucu.) Od plate stedim oko 1/3, tj. živim od 2/3. (Zapravo su procenti od primanja koje partner i ja imamo, ali je jednostavnije ako kažem „ja” nego „mi”.) Te pare koje stedim investiram u siroko-diversifikovane indeksne fondove, većinom kroz penzione racune. (U Americi su ti racuni 401k, Roth 401k, IRA, Roth IRA... ne znam kako se zovu u Kanadi.) Trenutno je odnos para investiran oko 70% u „equity” (tj. akcije/deonice) i 30% u „fixed income” (tj. obveznice), i taj „equity” je podeljen 50% na americke akcije i 50% na ne-americke akcije. (Da ne ulazim sad u precizne procente i podelu u okviru americkih akcija, da ne komplikujem sa „small” i „value” faktorima.)

Konkretni fondovi u koje ulazem su VTSMX/FSTMX/FSEMX/VISVX za americke akcije, VGTSX/VFWIX/FSIIX za ne-americke akcije i VBMFX za (americke) obveznice. (Ja bih to pojednostavio na još manji broj fondova da može, ali nazalost razni penzioni programi imaju drugacija pravila za investiranje, pa moram da imam vise fondova nego sto bih hteo.) Ne znam šta si hteo „konkretno” u vezi ovih fondova: kako otvoriti racun, kako postaviti automatske uplate, da li ima sličnih fondova u Kanadi ili drugde izvan Amerike...?

Od svake plate 1/3 para automatski ide za kupovinu tih fondova. Ništa ne prodajem osim kad rebalansiram. Otprilike jednom godisnje pogledam kakvo je stanje na racunima i onda rebalansiram tako što procente dovedem na zeljene za tu godinu. Recimo, dogodine će zeljeni odnos da bude 69:31, pa kad pogledam racune, ako se desi npr. da je odnos 75:25, onda ću prodati akcije za 6% i kupiti obveznice, a ako se desi npr. da je odnos 60:40, onda ću prodati obveznice za 9% i kupiti akcije. (Slično rebalansiram i u okviru akcija da dovedem odnos na 50:50 za americke i ne-americke.) Primeti da to rebalansiranje obično prodaje ono sto je nedavno skocilo i kupuje ono sto je nedavno palo.

Plan je da svake godine pomeram taj odnos za oko jedan procenat tako da posle 30 godina imam 50:50 za akcije i obveznice. Tad prestajem da radim i umesto da dobijam platu krecem da trosim taj investiran kapital. Plan je da te prve godine izvadim 4% kapitala i da tu sumu svake godine povecavam za (ličnu) stopu inflacije. Ako se uradi racun, dobija se da mi treba godisnji prinos od 3% realno da bih kad prestanem da radim imao ista primanja od kapitala kao sto su mi bili troskovi od plate (tj. 2/3 plate) pre penzionisanja. Ako se cilj ne ostvari kroz 30 godina, onda nešto menjam tada: radim duže, stedim vise, trosim manje...

To ti je skoro sve sto radim u vezi investiranja, jednostavno da ne može biti jednostavnije! Npr. na sopstevno investiranje trosim manje vremena nego sto provedem na ovom forumu. Vecina stvari ide automatski jer se deo plate odvaja za kupovinu fondova. Jedino sto lično uradim je jednom godisnje to rebalansiranje. I pritom rebalansiram po planu koji je napravljen na 30 godina, bez obzira da li akcije/obveznice nedavno isle gore ili dole, da li je moja/tudja prognoza da će akcije/obaveznice ići uskoro gore ili dole, da li ovaj forum „zna” gde će akcije/obveznice ići gore ili dole... Jedino ponekad pogledam da li ima nekih promena u zakonu u vezi penzionih racuna (npr. Roth 401k je uveden tek pre par godina). Ne trosim vreme na pracenje akcija, analize marketa, zvanje Dzejsona, pravljenje prognoza, citanje izvestaja, gledanje u kristalnu kuglu... Razlog zašto to ne radim je sto su mi uzasno male sanse (kao i bilo kome drugom!) da bih mogao da zaradim vise od indeksa! Vreme koje bih protracio na investiranje je, gledano finansijski, bolje da ulozim da napredujem u struci i da dobijem veću platu, a gledano hedonisticki, bolje da potrosim na mnoge druge aktivnosti.
orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 22.17
@Prerija
> bio je to samo moj eksperiment sa individualnim akcijama/commodities

Teško je donositi zakljucke iz takvih anegdotskih eksperimenata. Ne može se statistika i prosek videti iz par primera. Ali ono sto je lako da se vidi je da u proseku investitori na berzi zaradjuju manje od indeksa (zbog troskova trgovanja): to ne znači da svi zaradjuju manje; neki zarade vise, a neki zarade manje, ali u proseku su ispod indeksa. Broj onih koji zarade vise je obično daleko manji nego broj onih koji zarade manje, ali svako od onih koji zarade vise u proseku zaradi veću sumu nego sto je suma koju oni sto gube u proseku izgube. Kad god procitas da je Voren Bafet (od miloste zvan Cika Brka) zaradio 100 miliona dolara preko indeksa, to znači da je neko izgubio tih 100 miliona, npr. 100.000 ljudi izgubilo po 1.000 dolara ispod indeksa. Zašto bi onda hteo da igras igru gde su ti male sanse da zaradis iznad proseka i vece sanse da budes ispod proseka, kad možeš jednostavno da igras igru gde dobijas prosek.

Koji bi zakljucak doneo da si zaradio vise od 8% na tom eksperimentu? Da li bi rekao da si imao sreće i da treba da prestanes da se igras sa time? Ili bi mislio da imaš talenat za investiranje i da treba vise da se posvetis tome? Kako bi uopste razlikovao sreću od talenta? Jesi li citao nekad nešto o „početnickoj sreći”?
orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 22.27
> ne možeš postati maher ni u cemu ako ne ulozis vrijeme I trud u to polje ;)
A šta ti mislis, ko upravlja fondovima, jesu li to neki amateri ili profesionalci ili „maheri”? I zašto to onda vecina fondova nema bolji prinos od indeksa?

Vi se ovde prepirete oko fondova i pojedinacnih akcija, ali ja kad kažem na fondove, ne mislim na bilo koje. Fondova ima na hiljade samo u Americi. Neki su bolji od proseka (na neko vreme, ali je teško da budu bolji na duže vreme, a još je teze nama da pogodimo koji bi mogao biti bolji na duže vreme), neki su losiji od proseka.

Ono sto ja pricam su INDEKSNI FONDOVI koji prate prosek sa sto manjim troskovima. Tvoje sanse da pobedis indeksni fond su prilično male. Ja sa ovog foruma ne znam nikoga ko je imao veci prinos od indeksa u poslednjih 10-ak godina od kad ovde diskutujem(o). Zapravo, vecina ljudi ni ne zna da sracuna prinos tako da je vrlo teško porediti bilo šta sa njima. Takođe, vecina forumasa ne isprati diskusiju na iole duzi rok. Evo ti ovde kako pratimo jedan portfolio već preko 7 godina:
http://www.economy.rs/diskusije/viewtopic.php?id=2598
malimx6
(KOCOBO)
12. novembar 2013. u 22.34
orisni, hvala na informacijama. vrlo je zanimljivo.
pogledacu u great west life koje fondove imaju pa ću jednom postaviti ovde pa da mi pomognes odabrati PRAVI :))

kao sto sam rekao, malo ću se igrati sa dionicama, pa ako se syebem totalno onda ništa...idemo u prosjek :)) i onako sam prosjecan :))
orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 22.56
> da mi pomognes odabrati PRAVI

Ne znam ništa o investiranju u Kanadi, još manje o tom Great West Life. Jedino ti mogu reci ako nešto bas zvuci jako loše. Npr. to „Life” mi ne zvuci dobro posto izgleda kao neka osiguravajuca kuca koja prodaje preskupe fondove. No, ne znam ništa, pa bolje da ne pricam dok ti ne ostavis vise informacija. Nadam se da neko iz Kanade može da pomogne vise. Ovde je prica obično o deonicama, a vecina ljudi tamo zapravo investira veci deo svojih para kroz fondove na penzionim racunima.

> malo ću se igrati sa dionicama

Nije problem da se malo igras sa malom kolicinom para. Verovatno je korisnije nego kladiti se na sport. Ali ja se svakako ne bih igrao na pojedinacnim deonicama sa vecom kolicinom para. Ja ne znam da li je moj gornji post o mom planu bio jasan, ali ja ne investiram „malo” u akcije nego stavljam sve svoje pare za penziju u akcije i obveznice. To je znatan iznos u odnosu na moju platu. Nebitno je sad koliko je to u apsolutnom iznosu. Nisam ovde nikad pisao o apsolutnim brojkama. Ali hoću da ponovim da ja pricam o svim parama, znaci ne nešto tipa igram se sa deonicama sa par hiljada dolara a znatno veci deo para držim u banci ili na GIC ili u nekretnini. Naprotiv, pricam o znatno vise od par hiljada dolara. Eto, primera radi, rekoh da kad krenem da vadim pare sa portfolija, onda će to biti oko 4% kapitala; znaci, ako mi treba $40.000 godisnje, onda je to kapital od $1.000.000, ako mi treba $20.000, onda je kapital $500.000, ako mi treba $80.000, onda je kapital $2.000.000...

> i onako sam prosjecan :))

Pricas li tu o prosecnom prinosu na investicije? Znaš li uopste da sracunas prinos? Koliko dugo želiš da se igras deonicama pre nego sto odlucis kakav plan investiranja da napravis? I kako ćeš to odluciti na osnovu rezultata za deonice?
Taurus
12. novembar 2013. u 23.02
Prerija

Nadam se da si primetio o kakvom se (NE)pozavaocu berze radi:

Kad god procitas da je Voren Bafet (od miloste zvan Cika Brka) zaradio 100 miliona dolara preko indeksa, to znači da je neko izgubio tih 100 miliona, npr. 100.000 ljudi izgubilo po 1.000 dolara ispod indeksa.
orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 23.08
Nema nijednog ekonomiste (npr. Karabaja ili SME) da se javi da nam objasnio zašto je KUV pao (i kako to oni nisu taj pad predvideli)? Takođe nema nijednog ekonomiste (npr. SME ili Karajaba) da se javi da nam objasni šta znači da je investiranje na berzu „zero sum game” u odnosu na indeks.
Prerija
12. novembar 2013. u 23.15
Taurus, Orisni,
stavljate me u nezgodnu poziciju. ja bih vas obojcu najradije pozvao na rundu piva i wings-e u neki pub. :)
orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 23.18
Ko placa pivo i wings-e? :) Kakva bre nezgodna situacija? Nemoj da verujes bilo kome sa foruma. Uzmi pa procitaj neku dobru knjigu, npr. „Four Pillars of Investing” od Bernstein-a. To je bilja SME-ova „omiljena” knjiga. Pricao je kako su saveti iz te knjige „prevazidjeni”, a ja sam prateci te savete zaradio vise nego sto je on izgubio na „moderno trgovanje”.
Prerija
12. novembar 2013. u 23.37
Ja placam :) samo nemojte ostre postove radi ostalih forumasa.

-----------------
ma ono je sa naftom je cista sreća. Mi smo ko klinci sedeli ispred dragstora i kladili se kada radnik izadje iz drakstora kakve boje će imati pivsku flasu :) bila je opcija zelena ili braon. Tako je i ovo trejdovanje sa naftom.

Ne znam o početnickoj sreći?

orisni
(diskutant)
12. novembar 2013. u 23.53
> samo nemojte ostre postove radi ostalih forumasa.

Kakve ostre postove? Nemam ja šta da komuniciram sa Taurusom. Vidis da on vredja i to mu nije prvi put na ovom thread-u jer sam video i na jednom prethodnom. Da je ovde neke ozbiljne moderacije, dobio bi ban! Da je razumevanja među vama forumasima, vi biste osudili njegovo ponasanje. Ja sam ovde branio od uvreda čak i one sa kojima se nikako nisam slagao u vezi investiranja.

> Mi smo ko klinci sedeli ispred dragstora i kladili se kada radnik izadje iz drakstora kakve boje će imati pivsku flasu

Pretpostavljam da ste se kladili u klikere :) ili tako nešto, tipa: ako izadje sa braon flasom, ja dam tebi dva, a ako izadje sa zelenom, ti meni das jedan (ili koji je već bio odnos boja flasa). No, poenta je da kad ti dobijes kliker ili šta već, tvoj prijatelj izgubi taj kliker ili šta već. Nije bilo kladionice između vas da uzme procenat. Znaci, na kraju kladjenja i dalje zajedno imate isto klikera kao i pre kladjenja, ali je preraspodela klikera drugacija. (Da je tu bio neko treci da uzima procenat, on je mogao da kaže: belezicu ko se na šta kladio i saldiracu vase opklade, ali da me platite jedan kliker na svakih 100 koje se kladite, ili već koji procenat hoće za svoj rad ako hoće vise od 1%.)

Tako ti je slično i sa indeksima na berzi. Indeksi ti pokazuju koliko je berza otisla u proseku, gore ili dole. Oni koji su trgovali na berzi su zaradili ili vise preko indeksa ili manje ispod indeksa. No, za svaki dolar koji neko zaradi preko indeksa, neko drugi je izgubio isti taj dolar ispod indeksa. Primeti da ovo nije „zero sum game” u odnosu na apsolutnu nulu nego u odnosu na indeks: znaci, mogu i Voren Bafet (alias Cika BRK.A) i 100.000 malih investitora da budu pozitivni u odnosu na apsolutnu nulu (ili negativni u odnosu na apsolutnu nulu), ali ne mogu da budu svi pozitivni ili svi negativni u odnosu na indeks. Tvoje sanse (kao i moje, kao i bilo kog „retail investor”-a) da budes bolji od indeksa na duzi rok su veoma male. Na stranu još sto imaš troskova trgovanja, tako da prosecna zarada investitora nije zapravo koliko ide indeks već je indeks umanjen za troskove trgovine. Najmanji troskovi su ti na indeksnim fondovima koji pasivno ulazu. Time sebi prakticno garantujes da budes bolji od proseka (nakon troskova) svih investitora na berzi.

> Ne znam o početnickoj sreći?

Ideja je da ljudi misle da su bili bolji na početku igranja (karata ili ruleta ili pogadjanja boje flasa), a zapravo ono što se desava je da početnici koji su imali sreće (a ne znanja) da pobede na početku ostaju u igri i onda puknu kasnije (kad im ponestane sreće a znanja nemaju). Oni koji nisu imali sreće na početku odustanu ranije. Tako ispada kao da svi u proseku imaju manje sreće kasnije, tj. da početnici imaju vise sreće na početku. Znam da ovo nisam objasnio bas najbolje :), ali me mrzi sad da pišem vise na srpskom...
orisni
(diskutant)
13. novembar 2013. u 00.16
Ah, rekoh neću da pišem, ali 'ajde kad smo već kod klikera. :) Uzmimo primer klikera da vidimo kako ide trgovina u odnosu na indeks. Recimo da ti i prijatelj imate dve vrste klikera: staklence... i ne mogu da se setim kako se zovu neki drugi, ali zato ima Internet: www.radiosarajevo.ba/novost/90045/hopa-u-klikere ... i porculanere. Zovimo ih S & P. Recimo da ti imaš 10S i 3P, a prijatelj 5S i 5P. Vi mislite da je vrednost tih klikera 1 dinar za S i 5 dinara za P. Tako su S klikeri ukupno vredni 15 dinara, a P klikeri 40 dinara, i vas ceo „market” je vredan 55 dinara. Ti imaš klikere u vrednosti 25 dinara, a prijatelj u vrednosti 30 dinara.

Vi sad mozete da ne trgujete nego da cekate da dodje neko treci i da vam ponudi nešto za te klikere. Zovimo to scenario 1.

Vi mozete i da trgujete i da recimo ti njemu das 5S za 1P tako da ti imaš 5S i 4P, a on 10S i 4P. Zovimo to scenario 2.

Neka se sad pojavi neki treci klinac i kaže dacu vam 2 dinara za staklence i 4 dinara za porculanere. U oba scenarija, vas „market” će da skoci na 15*2+8*4=62 dinara, tj. 7 dinara vise nego pre, tj. oko 12,7%. Ali kako se menja vrednost vasih klikera u ta dva scenarija?

U scenariju 1, ti imaš 10*2+3*4=32 dinara, a prijatelj 5*2+5*4=30 dinara. Znaci, ti si zaradio 7 dinara, tj. 28%, a on je ostao na istom.

U scenariju 2, ti imaš 5*2+4*4=26 dinara, a on 10*2+4*4=36 dinara. Znaci, ti si zaradio 1 dinar, a on 6 dinara.

U oba slučaja vi ste zajedno zaradili 7 dinara, ali je preraspodela drugacija. Ti si krenuo sa 25 dinara i da si otisao kao prosek celog „market”-a imao bi 25*1,127=28dinara. Da je on otisao kao prosek celog „market”-a imao bi 30*1,127=34dinara. Znaci, u scenariju 1 ti si 28-24=4 dinara preko proseka, ali je on 34-30=4 dinara ispod proseka. U scenariju 2, ti si 28-26=2 dinara ispod proseka, ali je on 36-34=2 dinara iznad proseka. Kao sto vidis, u oba slučaja za svaki dinar koji je jedan zaradio u odnosu na prosek, drugi je izgubio.

Tako ti i berza ide u odnosu na indeks/prosek.

E sad pitanje je kako da ti investiras tako da imaš taj prosecan rezultat...
Prerija
13. novembar 2013. u 08.51
Primeti da ovo nije „zero sum game” u odnosu na apsolutnu nulu nego u odnosu na indeks: znaci, mogu i Voren Bafet (alias Cika BRK.A) i 100.000 malih investitora da budu pozitivni u odnosu na apsolutnu nulu (ili negativni u odnosu na apsolutnu nulu), ali ne mogu da budu svi pozitivni ili svi negativni u odnosu na indeks.
--------------------------------------------------------
znaci ovo je srz indeksnih fondova: da nije zero sum game u odnosu na apsolutnu nulu nego u odnosu na index?

E sad pitanje je kako da ti investiras tako da imaš taj prosecan rezultat..
------------------------------------------------------
cekaj da sad remiziramo posle onog objašnjenja sa klikerima.
1) Poenta je da jurim prosek berze jer na duzi rok je teško je imati rezultate iznad proseka.
2) Poenta je da uzimam sa manjim MER jer onda mogu da imam rezultat i malo bolji od proseka.
3) Izbor indeksnih fondova omogućava da budes pozitivan/ili negativan u odnosu na index a ne na apsolutnu nulu.
Ako so to dobro izvukao srz da li su ove tri konstatacije tacne?
Da li sam nešto propustio?
Ovo da indeks nije zero sum game je A-Ha momenat.
Prerija
13. novembar 2013. u 09.00
Eto, primera radi, rekoh da kad krenem da vadim pare sa portfolija, onda će to biti oko 4% kapitala;
-----------------------------------------------------------------------------------
1) Da li ostavljas kapital u istim indexnim fondovima koje si dosad imao kada budes poceo da vadis 4% kapitala?
2) Ako fondovi recimo jedne godine u penziji naprave realno 2%. Da li onda i ti tvoje troskove smanjis za tu godinu za 2% ?
Prerija
13. novembar 2013. u 09.19
Investors with at least $50,000 or so should consider ETFs rather than index mutual funds, especially if they add new money annually rather than monthly.
-----------------------------------------------
jel ovo tacna konstatacija? i dalje se misli na ETF koji prate index jer ceo websajt piše o tome ali me buni zašto deli na <50k and>50k. Troskovi?
Taurus
13. novembar 2013. u 10.16
Troskovi su naravno najveci razlog. Ti ne vidis sve troskove u fondovima jer ih oni ne prikazuju. Ti troskovi mogu da budu i do 10%, možda i vise, ko zna.
Oni od tih tvojih para u fondu prvo podele sebi dobre plate, pa onda svi ostali troskovi poslovanja, recimo prostorije, sekretarice, grejanje, telefoni... a na kraju dileri tj. finansijski savetnici koji sam i sam lično bio 5 godina. Mi smo dobijali commission prilikom svakog obavljenog posla, pa onda godisnji commission zvani trailer commison koji ti isplacuju bez obzira dali je fond u plusu ili minusu. Oni prvo sve odbiju pa onda šta ostane klijentu.
Zakonski imaju pravo da naplate sve troskove poslovanja, oni ih i prikazu negde ako znaš da ih nadjes ili ako uopste znaš šta to znaci. Koliko je recimo ljudi čulo za Trailing commision ???

ETF su daleko jeftiniji i daleko bolja opcija nego bilo koji fond. Sada ih ima na hiljade, sve sto hoćeš i sto zamislis već postoji. Recimo hoćeš neki global exposure a nemas nacina da kupis neke evropske ili azijske akcije, nema problema, postoji ETF koji sve to pokriva...

Moj broker ne naplacuje transakciju priliko kupovine nego samo prilikom prodaje ETF-a.

Ovo sto Orisni prica nije tačno, on to ne zna i ne treba ga slusati. Na kraju krajeva zašto se za*ebavati sa fondovima kad možeš recimo da kupis Visa akcije koje su imale za 5 godina 250% zarade ili 50% godisnje (u proseku). Ne treba donositi odluku na osnovu proslosti, ali kakve su sanse da viza propadne, uostalom na americkoj berzi stop loss opcija radi odlično (toga nema u fondovima) i može i to da se iskoristi. Nemas nikakvih troskova osim 5-10 dolara prilikom kupovine akcija i to je sve, nema dilera, fond menadzera itd. koje trebaš da placas u fondovima.

Neću da dajem vise primera, možemo o tome drugi put ali postoji toliko jakih kompanija koje imaju daleko bolji prosek nego bilo koji fond.

Pa recimo Nordbord, placa 8% dividende, to ti je kao taj tvoj fond, plus možeš da zaradis na akciji kad je prodas. Na duzi rok napravice nešto. Kompanija stoji odlično, nema nikakvih dugova. Pre par dana su objavili rezultate poslovanja i akcija skocila 10% samo tog dana. Ja sam ih prodao i pre neki dan ponovo kupio po nizoj ceni. Evo danas sam mogao da ih kupim još nize ali nije to problem, prednost investiranja u akcije je bas to da možeš da ih prodas kad odu gore i ponovo kupis kad padnu. Sad 28. novembra isplacuju dividende, stize kes na racun. Za 5 godina su napravili preko 300% ko to ne vidi onda neka ide u index fondove i neka se zadovolji sa 4-5% godinje. Ko ne vidi tu razliku sad, videce jednog dana, ali ne treba zaboraviti, vreme se ne može vratiti unazad, nema reprize u zivotu - samo premijera.

orisni
(diskutant)
13. novembar 2013. u 10.49
@Prerija
> znaci ovo je srz indeksnih fondova: da nije zero sum game u odnosu na apsolutnu nulu nego u odnosu na index?

Da, srz tih fondova je da berza u proseku skoci koliko i indeks. Na kraci rok, neki trgovci na berzi zarade vise od indeksa, neki manje. (Mora biti tako posto je indeks prosek; mora neko biti bolji a neko losiji od proseka.) Na duzi rok, međutim, retko ko zaradi vise od indeksa.

> 1) Poenta je da jurim prosek berze jer na duzi rok je teško je imati rezultate iznad proseka.

Da! Vrlo je teško imati rezultat iznad proseka. Ima ljudi koji su to ostvarili, npr. Voren Bufet. Ali ne samo da je teško za tebe lično da to ostvaris nego je teško za tebe da pogodis koji bi manadzer to mogao da ostvari u buducnosti pa da investiras kroz njega, npr. kroz Bafetovu firmu/fond BRK. To sto je neko imao dobar rezultat u proslosti ne znači da će nastaviti da ima dobar rezultat u buducnosti. Čak šta vise, obično se desi da neko ima dobar rezultat u proslosti (tj. dosta iznad indeksa), onda dobije masu para u svoj fond, i onda iza toga ima rezultat znatno ispod indeksa.

Naizgled je lako imati rezultat iznad proseka: treba „samo” da radis „stock picking” (kupujes akcije koje će ići iznad proseka i da prodajes akcije koje će ići ispod proseka, ali je vrlo teško pogoditi koje će to akcije biti) ili „market timing” (prodas sve akcije/fondove i budes u GIC pre nego sto berza padne i kupis akcije/fondove pre nego sto berza skoci; opet, vrlo je teško pogoditi kad će berza ići gore ili dole). Na duzi rok ti je bolje da držiš pare uvek na berzi (preciznije uvek u odnosu equity:fixed income koji si odredio unapred) i da razumes da će pare ići gore i dole, ali da tvoji pokusaji da izbegnes gubitke tako što predjes iz berze na GIC obično vode u losije rezultate (ne izadjes na vreme, tj. izadjes nakon pada; ne udjes na vreme, tj. udjes nakon skoka, itd.).

> 2) Poenta je da uzimam sa manjim MER jer onda mogu da imam rezultat i malo bolji od proseka.

Da, imaš garantovan bolji rezultat od proseka *nakon* troskova. Da vidimo šta su ti troskovi. Kao sto rekoh gore, koliko ode indeks to ti je prosek svih ucesnika na berzi *pre* troskova. Ako je neko pasivan investitor (znaci, kupio je akcije pre i sad ih samo drzi i ne trguje njima, tj. ništa ne prodaje ni ne kupuje), onda on zaradi koliko idu te njegove akcije (i dalje mi nisi odgovorio kako treba raspodeliti pare u sve akcije tako da imaš rezultat kao indeks? :). Oni koji aktivno trguju (znaci, kupuju i prodaju), imaju troskove (npr. broker ti uzme nešto para za transkaciju kao sto ti je verovatno uzeo za tu kupovinu nafte, imaš „spread” tj. razliku u prodajnoj i kupovnoj ceni koju ti uzmu „market maker”-i i HFT-i, itd.). Recimo da ti i ja izmenjamo neke akcije (jer kad ti kupujes/prodajes, mora biti nekog na drugoj strani da prodaje/kupuje). Znaci, i ti i ja bismo platili te troskove. Onda bi ta akcija pala ili vise ili manje u odnosu na indeks tako da bi jedan od nas zaradio neke dolare a drugi izgubio tacnu istu tu svotu dolara... ali minus sto bismo obojica platili brokeru troskove trgovanja. U zakljucku, posto na berzi ima aktivnih trgovaca, njihov prosecan rezultat je ispod indeksa za njihove troskove trgovine. Ako ti imaš fond sa malim MER koji prati indeks, tvoj će rezultat biti ispod indeksa za taj MER tako da ćeš naizgled paradoksalno investirajuci u prosek (tj. indeksan fond) garantovano biti iznad proseka kad se gleda zarada nakon troskova svih ucesnika berze.

> 3) Izbor indeksnih fondova omogućava da budes pozitivan/ili negativan u odnosu na index a ne na apsolutnu nulu.

Ne bas. Ulaganjem u indeksne fondove ćeš skoro garantovano biti negativan ispod indeksa, ali za iznos MER (sto manji, to bolje). Dobar indeksni fond ti daje prinos tačno indeks minus MER. Vrlo je redak fond koji prati indeks a bude malo bolji od njega, da ne ulazimo sad u to kako je to moguće (npr. tako što fond zaradjuje na iznajmljivanju svojih akcija).

> Ako so to dobro izvukao srz da li su ove tri konstatacije tacne?

Poprilično! :)

> Da li sam nešto propustio?

Verovatno ne u vezi indeksa, ali ima masa drugih stvari...

> Ovo da indeks nije zero sum game je A-Ha momenat.

Drago mi je da si dosao do tog A-Ha momenta. Da, indeks sam po sebi nije apsolutna nula, ali je investiranje na berzu „zero sum game” u odnosu na indeks. Masa ljudi to ne može da shvati; eto pre su na ovom forumu bili izvesni Karabaja i SME koji su zavrsili ekonomiju, ali ne mogu da shvate šta je indeks (a ne da mogu da shvate ali svesno ne žele u to da ulazu). Za razliku od njih, npr. Stef razume šta je indeks, ali želi da proba da bude bolji (ne znamo kako je to islo godinama posto nije objavljivao rezultate, a i nema ga da se javi već mesecima). A objašnjenje za indekse je prosto koliko i ono sa klikerima. Kad ti kupis/prodas na berzi, neko drugi kupi/proda. Za svaki dolar koji ti zaradis/izgubis u odnosu na indeks, taj neko izgubi/zaradi dolar u odnosu na indeks. Znaci, kad ti „pobedis”, nego drugi „izgubi”. E sad, ako bi ti hteo da trgujes, pa da pobedis one koji su sa druge trane, da li zaista imaš velike sanse za to, kad vecina ljudi sa druge strane trgovine imaju vise iskustva od tebe, bolje kompjutere, brzi pristup informacijama... Mislim, ako ćeš ti da dobijas, ko će onda da gubi?

Pitanja u vezi vadjenja kapitala:

> 1) Da li ostavljas kapital u istim indexnim fondovima koje si dosad imao kada budes poceo da vadis 4% kapitala?

Da, naravno. Nema ništa bolje od indeksnih fondova. Da ima, stavio bih u to. :) Međutim, ima i drugih stvari kad se penzionises, npr. „annuity”, ali 'ajde da ne komplikjemo sa time sada nego da vidimo kako da imaš sto vise para dok se ne penzionises.

> 2) Ako fondovi recimo jedne godine u penziji naprave realno 2%. Da li onda i ti tvoje troskove smanjis za tu godinu za 2% ?

Verovatno ne, ali o tom potom. Kako tačno vaditi pare je sasvim druga prica. Za nas „akumulatore” koji skupljamo pare je najvaznije kako sad invesirati da povecamo sanse da imamo sto vise do penzije. Videcemo posle kako trositi.

Pitanje za ETF:

> Investors with at least $50,000 or so should consider ETFs rather than index mutual funds

ETF ti je isto sto i indeksni fond osim što se ETF-om trguje ceo dan a ne jednom, na kraju dana, kao sa fondom i sto ETF može da ima manji MER nego fond. Ako zaista imaš dosta para i stavljas ih redje (npr. jednom godisnje a ne svaki mesec), onda možeš uzeti ETF. Ali da li uzeti ETF ili tradicionalan fond je stvar implementancije. Plan je prvo odluciti da hoćeš da investiras kroz indekse, tj. da si zadovoljan prosekom i da nećeš da probaš da juris bolji rezultat (sa velikom sansom da dobijes losiji rezultat).

Troskovi koje imaš za fondove su samo MER. Troskovi koje imaš za ETF su i kupovina/prodaja (jer se kupuju/prodaju kao pojedinacne akcije) i MER, ali je MER za ETF manji nego MER za fondove. Nemoj da te brinu ti detalji, ETF ili fondovi, pre nego sto resis veću sliku o tome kakav plan investiranja želiš da napravis.
Prerija
13. novembar 2013. u 13.09
@Taurus „Ti troskovi mogu da budu i do 10%, možda i vise, ko zna.”
--------------------------------------------------------------------------------------
Cekaj, da li sam te to dobro razumeo da MER troskovi nisu konacni jedini troskovi kod fondova?
U fondu koji ja imam trenutno novac MER je 2.4%. Pošto sam sa tim fondom krenuo od pre dve godine relativno je bilo lako da izracunam da li me „kradu” za još neke dodatne troskove. Znam koliko sam ulozio i znam trenutno stanje. Pozitivna razlika se poklapla tačno onoliko koliko su oni prikazali prinos za te dve godine. Prinos koji prikazu je prinos posle MER troskova. Nikakvih dodatnih troskova nije bilo.

@Taurus „Na kraju krajeva zašto se za*ebavati sa fondovima kad možeš recimo da kupis Visa akcije koje su imale za 5 godina 250% zarade ili 50% godisnje (u proseku).”
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ja mogu uloziti maksimalno 2k na individualni VISA akciju. evo zašto:

1) Ako ja ulazem za penziju od godisnje stednje to onda mu dodje negde oko srednja petocifrena brojka.
Ako stavim puta 5 za 5 godina cifra se popne na popriličnu svotu. Da li ja sada treba da ulozim celu tu sumu u VISU? Pa ja ne bih mogao zaspati :) Pa čak i da podelim na 10 nekih jakih stockova, opet bi bio imao problem sa spavanjem.

2) Druga stvar odnosi se na buducnost. Ja znam da je VISA sad manje vise monopolista na trzistu i sve sto ide uz to. Ali. negde krajem 70-ih, početkom 80-ih moj otac je dosao iz sa puta z Amerike i doneo Polaroid kameru. Mi klinci kada smo videli kameru ostali smo WOW. Pazi pritisnes dugme nešto skljocne i iza kamere pocne da izlazi fotografija. Mi klinci iz kraja kao da smo svemirski brod videli. Polaroid je bio blue chip stock u to vreme. Svi penzioni fondovi su ga imali u portfelju. I odjedno, ne preko noći Polaroid je nestao. Puff. Propao. Kako ja sad da znam da se to neće desiti nekoj kompaniji ma koliko jaka bila? Evo sad pricaju o Bitcoin, uvode ATM masine i slično. Kako ja da znam da se neće neki drugi oblik kreditnog placanja se pojaviti i zbrisati VISU sa trzista? Ne znam.

Evo sad se kad se seti da Orisni spominje Stef. Ne mogu da se setim tačno jer tada nisam ucestvovao u diskusija ali mislim da se on kleo u Apple. I da je sve pare grunuo u Apple. Nije bitno po kojoj ceni je usao ili izasao, koliko je napravio ili izgubio. Ono sto hoću da kažem je da je Apple imao cenu $700, sad je $400 i kusur. Kako znaš šta ćeš se dalje desiti? Najavljivali su iTV. Ništa od toga. Najavljivali su iWatch. Ništa od toga. Da li ima nešto revolucionarno da pripremaju? Ne znamo. To je najveca tajna. I šta ako oni nemaju ništa u skoroj buducnosti od novih proizvoda? Šta ako neka druga kompanija se pojavi pocne da im jede market share. Stock može da ode i na 300 i na 200. Ko garantuje da Apple ne postane novi Polaroid?
Taurus
13. novembar 2013. u 14.09
Ni ja nebi ulozio sve u jednu kompaniju, nema ni potrebe. Možeš novac da raasporedi u 20 ili 50 kompanija, koliko hoćeš.
Možeš da rasporedis po sektorima, postoji i Master card, neka kreditna kartica će morati postojati, imaš Bank of America, tu je i Bafet ulozio svoj novac...
Ja sam pre par dana rekao da sam kupio CSU, pogledaj sam šta kompanija radi, oni su zaradili 700% za 5 godina, pogledaj char , to nije neki nagli skok kao kod penny stocks, godinu za godinom idu gore, plus plate ti dividende, market cap im je 4,2 biliona dolara...
Da bi se zastitio postoji stop loss ...
Izvini zurim pa pišem skraceno
Prerija
13. novembar 2013. u 14.13
(i dalje mi nisi odgovorio kako treba raspodeliti pare u sve akcije tako da imaš rezultat kao indeks? :).
--------------------------------------------------------------------------------
možda sam propustio to pitanje. Ne znam kad si me to pitao? mada nisam razumeo pitanje?

Plan je prvo odluciti da hoćeš da investiras kroz indekse, tj. da si zadovoljan prosekom i da nećeš da probaš da juris bolji rezultat (sa velikom sansom da dobijes losiji rezultat).
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Da. Investiracu u indekse. Zadovoljan sam prosekom, tj nema razloga da preuzimam veci rizik. Imamo oboje posao, krov nad glavom, zdravlje, hrana, odeca. Milsim ne fali mi nešto u zivotu da bi rizikovao ono sto već imam.
Kako dalje?
Taurus
13. novembar 2013. u 16.01
Nisam ti odgovorio na prvo pitanje, ali evo neka ti potvrdi neko ko to bolje zna od mene:

In over 25 years of business, our firm has never had an initial meeting with an investor who completely understood the total costs of the mutual funds they owned. The following article seeks to simplify the many complexities of mutual fund expenses so investors are able to discover the true costs associated with mutual fund ownership. To simplify this topic, six different costs will be evaluated: expense ratio, transaction costs (brokerage commissions, market impact cost, and spread cost), tax costs, cash drag, soft dollar cost and advisory fees.

The expense ratio is frequently the only cost that many investors believe they pay when owning a mutual fund. The expense ratio is frequently used to pay marketing costs, distribution costs and management fees. This ongoing cost can be identified by reading a mutual fund’s prospectus.
Prerija
13. novembar 2013. u 16.20
Da li imaš link celog clanka? Ovako iz izvadjenog konteksta ne vidim o cemu prica.
Taurus
13. novembar 2013. u 16.49
Toga imaš po internetu koliko hoćeš, ali on prica kako u 25 godina nikada nisu sreli klijenta koji je znao da MER nije jedini trosak koji on placa.

To simplify this topic, six different costs will be evaluated: expense ratio, transaction costs (brokerage commissions, market impact cost, and spread cost), tax costs, cash drag, soft dollar cost and advisory fees.

Znaci ima 6 vrsta troskova. Naravno da njima nije u interesu da ti to znaš, ali šta si mislio, ko će da plati sve te troskove?

Ti kažeš da is racunao procenat MER i da se sve poklapa ?! Dali ti znaš po kojoj ceni su šta kupili i prodali akcije i koliko su kostali troskovi i transakcije? Ne znaš.
Znaci kad se sve odbije od prihoda i naplate se svih 5 vrsta troskova prikaze se profit, i to tebi prikazu, onda odbiju taj MER i ti mislis sve je posteno.

Ja tebe ne poznajem, ne znam ni ko si ni šta si. U Hamiltonu živi 50 hiljada srba, svako ima svoju pricu ali ja vidim da si ti posten covek a takvi uvek na*ebu i vidim da si na dobrom putu da postanes žrtva neznanja i nedovoljne informisanosti a na kraju i upornosti coveka kojeg mi se gadi da mu i ime spomenem.

Taurus
13. novembar 2013. u 18.14
Indexi nisu namenjeni da budu primer investiranja nego jedan od nacina da se prati ekonomsko kretanje. Ima raznih indexa ali oni glavni su sastavljeni od kompanija koje imaju najvecu market capitalization. Kupujuci index fond, ti kupujes i akcije kompanija koje možda inače nebi kupio. Recimo ako bi kupio TSX Venture Index ti bi ustvari kupio i deo CUU akcija jer su oni deo tog indexa.

>Zadovoljan sam prosekom, tj nema razloga da preuzimam veci rizik<

Kojeg proseka? Čega?
Koji veci rizik? Rizik je isti, jer ako berza ode dole ode i index. Rizik je još veci jer nemas sansu za brz izlazak. Nalog da ti prodaju index može potrajati i tri dana dok nalog bude prosledjen.

Ove godine ti fondovi možda imaju bolju zaradu jer su kamate istorijski niske a berza rekordno visoka. Cekaj dok krene inflacija, tek ćeš onda da vidis šta si uradio, tek onda kreće igranka. Kad odbijes taksu ( marginal tax rate) recimo nekih 35% i inflaciju od 4-5% bićeš u velikom minusu a nećeš ni znati gde si dok ti ne posalju 6-o mesecni izvestaj.

Mislim ti uradi šta hoćeš. Nemoj zbog mene da menjas svoj plan, meni je sasvim svejedno šta ćeš uraditi, ovo pišem i zbog ostalih naših ljudi koji čitaju ovo naše nadmudrivanje a nikad se ne javljaju.

Interesantno, evo danas SGY otisao gore preko 4% , na nekom fondu će ti trebati godinu dana za to isto.

Prerija
13. novembar 2013. u 18.32
Troskovi.
Ja znam kada sam kupovao MF da nisam ništa platio za troskove. Tako da jedino ne znam pri prodaji mutual fondova da li tu postoje troskovi. Za to mogu da prosledim email banci i da dobijem odgovor koliko već sutra.

Taurus, ja ne znam nikog koje u pozittivnom ulazuci na berzi tako što je birao individualne stokove, sem tebe. Znam trojcu sa posla sa kojima pricamo o berzi kada imamo godisnje sastanke, i momci su minusu. Znam dvoje iz licnog poznanstva koji su isto tako ulagali na individualne stokove. Jedan ima nedoknadivu dubiozu od 30k (firma u koju je ulagao je bankrotirala)!!! Ej mogao je na put oko celog sveta da ide za te pare.
Znam isto tako jednu devojku koja isto tako kao fol kupila stock firme u kojoj radi kao fol ona je „loyal employee”. Isto u minusu. Znaci ni gender nije u pitanju.

Na forumu ovde su par njih javili isto su u minusu. Znaci sem tebe ja ne znam ama bas nikog ko je u plusu. Koje su moje sanse?

Ja ne mogu 250k da ulozim tek tako u 10-20 stokova. Ja moram da iskolujem decu i to će da me kosta 100k po detetu i to u „jeftinoj” Kanadi. Za skolovanje u Americi da ti ne pricam, za njih tamo nema spasa :)

Znaci ja nemam prostora za neki veliki rizik, a isto tako nemam potrebe zato što neke moje ciljeve mogu da ostvarim putem svojih prihoda.
Taurus
13. novembar 2013. u 19.02
>Ja znam kada sam kupovao MF da nisam ništa platio za troskove. Tako da jedino ne znam pri prodaji mutual fondova da li tu postoje troskovi. Za to mogu da prosledim email banci i da dobijem odgovor koliko već sutra<

Nećeš ti ništa platiti unapred, iako imaš i tu opciju ali će ti kasnije odbiti, tj oni naplate sve one troskove iz fonda, pa nisu oni tu da se brinu za tebe i tvoje pare nego sebi da zarade platu a tebi šta ostane.

Prilikom podizanja ti imaš declining withdrawal fee. Šta to znaci? Tek posle sedam godina neće ti naplatiti fee, taj fee opada, najveci je prve godine a najmanji sedme godine. Za sedam godina oni će se podmiriti od tvojih para tako da će te pustiti da ides.
Vidis,ti im das svoje pare, oni sebi od toga uzmu za svoju platu i ostale troskove..., i sad ako ti hoćeš da podignes svoje pare... oni bi morali vratiti platu ??? To se neće desiti, nego ćeš platiti taj early withdrawal fee.

Ti treba da znaš da ti fondovi nisu zagarantovani i ako hoćeš potpunu garanciju ti treba da uzmes GIC a ne fond.
Prerija
13. novembar 2013. u 19.15
Taurus, sad sam otisao na Scotia Bank web sajt da proverim Pa to je $50. Šta me plasis? :) Tolko mogu da platim za withdrawal. Ja sam mislio da su u pitanju hiljade dolara. Čak šta vise ako izvucem pare sa RRSP racuna a ostavim pare u njihovoj banci, ne placas ni tih $50.
Taurus
13. novembar 2013. u 21.43
Izvini ali sam si me pitao, i ja sam ti rekao ono sto ja znam. Ja sam prodavao fondove za 20-ak mutual funds kompanija i svi su imali određen procenat koji placas, ali šta radi tvoja banka ja ne znam. U svakom slučaju withdrawal fee nije najveci problem, najveci problem je sto su fondovi skupi, nisu zagarantovani i jako mali return ali neću vise, nastavi sa orisnim i neka ti je bog na pomoći.
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 03.17
@Prerija
Izgleda da ti ovde pricas sa još nekim osim sa mnom, ali ne vidim tačno šta taj piše posto sam ga stavio na „ignore”. Tako ću odgovarati na ono sto ti pišes, a ako kaže nešto sto ti izgleda suprotno od onoga sto pricam, slobodno me pitaj. Na kraju krajeva, ne verujem ni njemu ni meni nego procitaj neku dobru knjigu o investiranju, npr. sa ove liste: http://bogleheads.org/readbooks.htm

> da li sam te to dobro razumeo da MER troskovi nisu konacni jedini troskovi kod fondova?
MER je trosak koji direktno vidis i ti dobijes iznos od „prinos fonda minus MER”, ali aktivan fond koji često trguje akcijama može imati manji prinos (iliti veci gubitak) od onoga koji bi pasivno ulozio u te akcije. Razlog je sto i fond ima troskove trgovine: placanje provizije brokeru, „spread” razliku između kupovne i prodajne cene, itd. kao sto bi i ti lično imao te troskove da aktivno trgujes akcijama. Zato je najbolje da uzmes dobre indeksne fondove i da ne brines: dobices koliki je prosek/indeks minus MER.

> U fondu koji ja imam trenutno novac MER je 2.4%.
Mnogo je to kad imaš indeksnih fondova koji ti naplacuju oko 0,5%. Zašto bi placao nekome 1,9% godisnje da radi nešto gde ima male sanse da bude bolji od indeksa? To sto ja pricam (godinama) da su indeksni fondovi dobri ne znači da su svi fondovi dobri. Fondova imaš na hiljade i masa su losi.

> kupis Visa akcije koje su imale za 5 godina 250% zarade ili 50% godisnje (u proseku).
Prerija, prošli rezultati ne garantuju buduce rezultate. To sto je Visa skocila toliko nedavno ne znači da će skakati i u buducnosti. Osim toga, racun o prosecnoj godisnjoj zaradi je pogresan. Ti si pricao da se bavis kompjuterima, pa ne bih ocekivao od tebe takvu grešku. Pre bih ocekivao to od nekog ekonomiste. :)

Ne racuna se prosek kamata kao aritmeticka sredina nego kao geometrijska, jer vecina ljudi reinvestira kamatu. Da je Visa skakala 50% godisnje na pet godina, imala bi skok od (1,5^5-1)*100=660% a ne 250%! Drugima rečima, ako je skocila 250% za 5 godina, onda je to CAGR od ((1+250/100)^(1/5)-1)*100=28,5% godisnje (u proseku). Kao sto ti rekoh, vecina forumasa ovde ne zna da racuna prinos, čak ni osnovne razlike između proste i slozene kamate, a kamoli nešto kao IRR. Uzgred, kad guglas XIRR, među prvim linkovima je ovaj: http://www.financialwebring.org/gummy-stuff/xirr.htm Ne moras citati to u detalj, ali poenta je da je taj link na financialwebring forum koji ti najtoplije prepocujem za Kanadu posto je daleko bolji od ovog foruma.

> čak i da podelim na 10 nekih jakih stockova, opet bi bio imao problem sa spavanjem.
Bas tako! Ulaganjem u mali broj akcija povecavas rizik investiranja (sto znači da možeš dobiti znatno vise od indeksa, ali možeš i izgubiti znatno vise), a pritom imaš isti ocekivani dobitak (tj. da dobijes upravo koliko je i prosek/indeks). Zašto bi onda rizikovao da imaš vise ili manje kad možeš da sigurno dobijes prosek?

> Druga stvar odnosi se na buducnost.
Bas tako! To sto je neka akcija skocila vise od indeksa u proslosti ne znači da će skakati vise od indeksa u buducnosti. Primeti da poredjenje mora uvek da bude u odnosu na indeks! Nema mnogo smisla pricati o apsolutnim iznosima: da li će Visa da padne na apsolutnu nulu, da li će Visa da bankrotira, da li će Visa da bude pozitivna ili negativna... Jedino je pitanje da li će Visa da skoci vise (ili padne manje) nego indeks. Ti možeš da lako kupis indeks kroz indeksni fond. Prinos će ti biti indeks minus MER. Da li će Visa biti iznad toga ili ne u odnosu na trenutnu cenu akcije? Da masa ljudi ocekuje da će visa da skoci vise od indeksa, masa ljudi bi kupovala Visa akcije i onda bi cena te akcije skakala (dok ne postane takva gde trziste ocekuje da će cena skakati isto koliko i indeks). To sto SerbianCafe forumasi „vide/znaju” da će Visa „sigurno” skakati, isto vide i znaju i svi ostali ucesnici na trzistu.

> Ja znam da je VISA sad manje vise monopolista na trzistu i sve sto ide uz to.
A šta ide uz to u vezi cene te akcije? Ako svi „znaju/ocekuju” da će cena akcija skociti u buducnosti, zašto ne bi svi kupili još vise te akcije danas i tako podigli cenu te akcije? To sto će Visa kompanija imati profit u buducnosti ne znači da će zarada na toj akciji (u odnosu na trenutnu kupovnu cenu) biti veca nego na bilo kojoj drugoj akciji! To je ljudima često teško da shvate. Kad je ovde CUU.V akcija dizana u nebesa, onda se pricalo kako je to akcija firme koja rudari bakar i kako raste potraznja bakra, pa ta akcija „mora” da skoci. Međutim, sve i da je tačno da raste potraznja bakra i da će cena bakra skakati i da će cena te akcije skakati, to ne znači da će akcije skociti vise u odnosu na svoju trenutnu cenu nego bilo koja druga akcija. Zapravo, videli smo nazalost svih onih forumasa koji su imali CUU.V da je CUU.V značajno pala u odnosu na svoju apsolutnu cenu, a i u odnosu na indeks kanadskih kompanija (čak i indeks rudarskih kompanija).

> Svi penzioni fondovi su ga imali u portfelju.
Da, čak su i indeksni fondovi imali Polarodi u portfelju i onda je Polaroid pukao, a opet indeksi nisu pukli! Oni koji su ulozili samo u Polaroid su izgubili sve svoje pare. Oni koji su ulozili u ono sto je skocilo preko indeksa u to vreme (Apple?) su zaradili. Ali oni koji su bili u indeksu su dobili svoj prosek, jer su imali sve gubitnike (kao Polaroid) ali i sve dobitnike (kao Apple).

> Stef... se kleo u Apple.
To je bilo nakon što je Apple skocio. Onda je Apple pao i Stefa nema da se javi. Ali ne brinem ja za Stefa. On je pricao da razume šta su indeksni fondovi i da će uloziti u njih nakon što se malo bude igrao sa akcijama i opcijama. Ja se vise brinem sto masa ljudi na forumu ne razumeju ni šta su indeksi ni šta su fondovi, ali zato „znaju” da to nije dobro, iako zapravo indeksi fondovi garantuju natprosecne rezultate nakon troskova! Naravno da će indeski uvek imati i gubitnike (kao nedavno Apple) i dobitnike (kao Visa, ili ko god je nedavno bio). Ali prosek ostaje prosek i ne može se lako pobediti.

> (i dalje mi nisi odgovorio kako treba raspodeliti pare u sve akcije tako da imaš rezultat kao indeks? :).
> --------------------------------------------------------------------------------
> možda sam propustio to pitanje. Ne znam kad si me to pitao? mada nisam razumeo pitanje?
Hajde da se vratimo opet na klikere; izgleda da se tako najbolje razumemo. :) Recimo da ima troje dece (da bi jedan bio pasivan investitor, a dvoje da mogu da trguju). Neka svi zajedno imaju 25S i 15P klikera i neka S kosta 1 dinar a P 5 dinara, tj. ceo „kliker market” je 100 dinara. Recimo da jedno dete ima vrednost od 20 dinara i da hoće da bude pasivan investitor te da zaradi koliko god da ide prosek „kliker marketa”. Kako to jedno dete treba da raspodeli svojih 30 dinara: 20S i 0P (sve u staklence) ili 0S i 4P (sve u porculanere) ili 10S i 2P (pola:pola) ili 5S i 3P (prema „market cap”-u tih klikera) ili na neki peti način?

> Investiracu u indekse. Zadovoljan sam prosekom, tj nema razloga da preuzimam veci rizik.
Sasvim je razumeno investirati u fondove, sto već radis, samo treba da predjes u indeksne fondove. Nema razloga da placas MER skoro 2% vise za fond za koji se ne ocekuje veci prinos nego za indeks. Ali lako je reci „sad ću investirati tako i tako na 15-20 godina”, a onda kad se situacija promeni da se naprave greške, npr. ako market skoci da kupis vise (upravo pre nego sto padne) ili ako market padne da prodas (upravo pre nego sto skoci). Zbog toga se obično savetuje da napismeno stavis svoj plan tako da možeš da ga se pridržavas čak i kad se market uskomesa, skoci mnogo ili padne mnogo, kreće da se prati po svim vestima, ili šta već. Uzgred, ja nemam pojma kako ide berza ovih dana. Niti pratim niti me zanima, posto nikakve odluke ne bih donosio da li berza skocila 10% ili 10 puta, ili da li pala 10% ili 10 puta. (Ako već skoci 100 puta ili padne 100 puta, onda ću cuti na svim vestima. :)

Jedan primer kako da napises svoj plan je ovde: http://www.bogleheads.org/wiki/Investment_policy_statement Onda ako (zapravo kad!) se market ponovo uskomesa za par meseci ili godina, uzmes lepo to što si napisao dok su vremena bila mirna i donosis odluke na osnovu toga sto si napisao i planirao pre par meseci/godina/decenija, a ne na osnovu nedavnih promena koje te verovatnije mogu odvesti do pogresne odluke (da kupujes skupo ili prodajes jeftino) nego do prave odluke. Glavna poenta tog plana nije samo da ga napises da možeš da se pridržavas nego i da razumes zašto je plan bas takav. Zašto je bolje stavljati u indeksne fondove nego u bilo šta drugo (zato što u proseku svi fondovi imaju prinos koliko je indeks, a tvoj licni prinos će biti indeks minus MER i vrlo je teško imati prinos veci od toga), zašto je bolje ne menjati odnos equity:fixed income naglo (i svakako ne prelaziti iz 100:0 u 0:100 na osnovu pracenja vesti, citanja foruma, ili sopstvenih prognoza gde će ići market), kad planiras da rebalansiras (i kako ćeš rebalansirati po automatizmu kao da kompjuter to radi, bez obzira na „osecanja” da će market ići gore ili da će ići dole), itd.
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 03.18
> Kako dalje?
Lično bih savetovao da krenes da pišes IPS i da čitaš neku knjigu koja objašnjava zašto ti bas takvo investiranje daje najvece sanse da ostvaris svoje finansijske ciljeve. To što se tiče generalne price, a specificno za Kanadu bi, čim napravis plan i odnos equity:fixed income, trebalo da prodas taj skupi fond i da kupis neke indekse. Treba i da vidis gde je tamo bolje drzati „equity” (pretpostavljam na TFSA ili čak „taxable account”) a gde „fixed income” (pretpostavljam na RRSP, ali da ponovim po stoti put, ne znam o pravilima u Kanadi). To na kom penzionom racunu ulagati u koji fond se zove „asset location”: http://www.bogleheads.org/wiki/Principles_of_tax-efficient_fund_placement

> kada sam kupovao MF da nisam ništa platio za troskove
Da, da, hoćeš da kupujes samo (indeksne!) fondove koji nemaju nikakve troskove kupovine („front-end load”) ni prodaje („back-end load”). Mislim, to je toliko osnovo da ne treba ni napominjati. Ne razumem kako i dalje postoje fondovi koji naplacuju ulaz i izlaz, tj. kome oni uspevaju da uvale ta s*anja. Jedino je pitanje da li ulaziti u ETF, koji imaju neke troskove kupovine i prodaje (kao za trgovinu akcijama), ali zato imaju manji MER od tradicionalnih fondova. ETF se isplati ako ćeš u fondu ostati duže (par decenija) i ako ne kupujes često (a pretpostavljam da ni ne prodajes osim ako bas mora radi rebalansiranja i naravno prodajes kad krenes da trosis kroz 15-20-30 godina).

> ne znam nikog koje u pozittivnom ulazuci na berzi tako što je birao individualne stokove, sem tebe.
Opet da ponovim po stoti put: nije bitno da li neko apsolutno pozitivan ili ne, nego da li je pozitivan u odnosu na indeks (tj. preciznije u odnosu na indeksni fond u koji može lako da ulozi)! Ljudi na forumima često kažu: ja sam zaradio ove godine 10% i „zadovoljan” sam time (ne zato što je postignut neki zaista određeni finansisjki cilj nego zato što brojka 10 izgleda kao velika apsolutna brojka), ali šta vredi sto je neko zaradio 10% ako je indeks otisao 20%?

> mogao je na put oko celog sveta da ide za te pare.
Mnogi su 2008-e izgubili daleko vise od puta oko celog sveta. No, oni koji su imali dobar plan i znali zašto i kako investiraju su nastavili po svom planu bez obzira na pad berze. Ja sam bio među onima koji su nastavili po istom planu, te sam i 2008-e rebalansirao kao i 2007-e i kako i 2009-e (i 2006-e i 2010-e...). Ovo je jedan od najboljih opisa gubitka koji sam ikad bio procitao: „it would have been more fun to buy a nice SUV towing a couple of waverunners, shoot them all full of holes with an AK-47, and torch the whole rig before rolling it off a cliff.” http://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?p=299201#p299201

> kupila stock firme u kojoj radi kao fol ona je „loyal employee”
Ne, ne, to nikako. Tako povecavas rizik da, ako/kad kompanija krene nadole, u isto vreme i izgubis platu/posao i padne ti vrednost akcija. Nikako ne treba kupovati akcije svoje firme. Čak i kad dobijes te akcije (tj. kroz opcije ili ESPP), ne treba ih imati mnogo u portfelju. Nego, čim akcije „vest”-iraju, treba da ih prodas (i naravno da prihod stavis u sirokodiversifikovane indeksne fondove).
stef
(zgubidan)
14. novembar 2013. u 10.23
samo da vam javim da sam dobro i da sam tu.

Što se tiče AAPL ja sam prvi put kupio apple na 270, a prvi put izgubio na 705. ( izgubio sam 25% od portfolija od septembra do juna sledeće godine.)

Ali posto je to bilo 25% posle visestrukog umnozavanja,ja sam ok.
Nisam ocekivao da može da padne 40% za 6 meseci.

Pretpostavljam da Orisni svima želi dobro, ali njegov metod strasno iritira .

U Svakom slučaju.. ja i dalje imam akcije i u Srbiji, i u americi i u kanadi, igram i na forexu, čak imam i DRIP i RRSP i TFSA i corporate shares a naslo se i da se kupi kuca.. Ja sam veliki pobornik diversifikacije, ali ne index fondova. To je samo opravdanje za lenjost.
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 11.11
Velkom bek, Stef! Drago nam je da te vidimo ponovo.

> Pretpostavljam da Orisni svima želi dobro, ali njegov metod strasno iritira .
Koji moj metod iritira? Metod investiranja gde ti kažem da ići kroz indeksne fondove imaš natprosecne rezultate nakon troskova? Ili metod pisanja gde se spustam na nivo na kome pišu ovi „ekonomisti” koji samo pricaju loše stvari i oterali su ljude sa ovog foruma u gubitak?

> Što se tiče AAPL ja sam prvi put...
Ti si na ovom podforumu duže od mene, ali nikad ništa ozbiljnije nisi ispratio ni na par meseci, a kamoli na par godina. Kad budes ispratio neki portfelj kao ovo ovde preko 7 godina http://www.economy.rs/diskusije/viewtopic.php?id=2598 onda možemo ozbiljno da pricamo. Ta prica tamo od pre 7 i vise godina je krenula sa ovog foruma, bas u diskusiji sa tobom. Prebaceno je na taj drugi forum jedino iz raloga što se ovde stari postovi brisu i sto je ovaj forum krs. Ovde je jako teško naći da li si ti kupio AAPL po ovoj ceni ili po onoj ceni, kad si prodao, koliko ti je to deo portfelja.

> izgubio sam 25% od portfolija od septembra do juna sledeće godine
Je li to bilo 2012-e do 2013-e? Koliko su tad isli indeksi? Vidis ovi sto gube na CUU.v akcijama barem kažu „pao je indeks”, jer je to kao opravdanje sto oni imaju daleko losije rezultate ispod indeksa (ne ispod nule nego ispod indeksa!), a kad je ta akcija isla gore, niko nije rekao „ma imali smo sreće jer je ceo indeks otisao gore”, nego je bilo „ispali smo pametni sa ovom akcijom jer zmo zvali Dzejsona iz Kanade da pitam da li rudari bakar i Djinping Sija iz Kine da pita da li će da trosi bakar”).

> Nisam ocekivao da može da padne 40% za 6 meseci.
Ispada da si ti odlično prosao ako si izgubio samo 25% kad je akcija pala 40%. Tu sigurno pomaze to što investiras kroz opcije koju inače mogu da povecaju i dobitak i gubitak, ali u tvom slučaju samo povecavaju dobitak a gubitak smanjuju. :)

Uzgred, ja sam na AAPL izgubio svih 40% za tih 6 meseci! Ali to je bila jedna akcija od pra hiljada u koje sam ulozio, pa su neke druge skocile, još neke pale, i na kraju nije bilo tako loše... zapravo ne znam ni kako je tačno islo jer me mrzi da gledam.

> ja i dalje imam akcije i u Srbiji
Pretpostavljam da znaš da je berza tamo pala 90% (devedeset posto) u jednom periodu. Kako ide od onda? Onaj forum koji pominjem je skoro „mrtav” posto je sad berza u Srbiji „demode”. Skoro niko se ne javlja.

> igram i na forexu
Auh, tek to je jedno veliko NE! Berza je barem „zero sum game” u odnosu na indeks za koji se ocekuje na duzi rok da bude pozitivan u odnosu na apsolutnu nulu i za to ima logicnih ekonomskih objašnjenja. Ali Forex je uvek „zero sum game” u odnosu na apsolutnu nulu. Znaci to je kladjenje tipa da pogodimo koja je sledeća boja flase iz dragstora osim sto još imaš brokera koji ti uzima procenat na to kladjenje.

> Ja sam veliki pobornik diversifikacije, ali ne index fondova.
Ne secam se da si ovde pricao mnogo o diversifikaciji, ali se secam sasvim jasno da si napisao barem jednom da ćeš i sam preci u indeks fondove kad budes imao para. Nazalost, na ovom forumu se ne može pretrazivati, pa ne mogu lako da nađemtvoj tačan post o tome. Ali hajde budi iskren pa priznaj: da li si ikada na ovom forumu bio rekao da ćeš i sam lično investirati u indeks fondove kad budes imao para?

Možeš li da nam pokazes IPS da vidimo kakav je tvoj plan investiranja?
Prerija
14. novembar 2013. u 11.28
„Ali Forex je uvek ”zero sum game„ u odnosu na apsolutnu nulu. Znaci to je kladjenje tipa da pogodimo koja je sledeća boja flase iz dragstora osim sto još imaš brokera koji ti uzima procenat na to kladjenje.”
-----------------------------------------
i ne gubis samo klikere :)

@stef
e super da nije velika dubioza zbog appl-a.

„Nisam ocekivao da može da padne 40% za 6 meseci”
Da li mislis da promenis način investiranja zbog ovog pada, mada ne znam koji je tačno tvoj način investiranja?

„Ja sam veliki pobornik diversifikacije, ali ne index fondova. To je samo opravdanje za lenjost.”
Šta si mislio konkretno pod ovom lenjoscu? Ako vise radis na investiranju imaces bolje rezultate investiranja?
Prerija
14. novembar 2013. u 11.43
@Orisni
Odgovor: 5S i 3P (prema „market cap”-u tih klikera?

Ok. stavicu na papir plan. jer to može samo da reinforce znanje. Pa ću onda ovde postaviti za komentare. Možda već veceras.
stef
(zgubidan)
14. novembar 2013. u 11.58
pobornici investiranja u index fondove tvrde da je to zbog diversifikacije.
Ja kažem ovako, ajde vazi, ali umesto kupovanja celog fonda, od pre 2 godine ja bih kupovao ceo fond minus berry. Tad sam uveren bio( a i dalje sam da je to „ dead man walking” )
Znaci ako malo gledaš oko sebe, izbacis ocigledne luzere a kupis samo solidnije kompanije, onda si bolji od tog indeksa.

Takođe, kad se orisni preselio u Novi Zeland, on je preuzeo ogroman valutni rizik. Ja nisam. Ja kad kupim akcije u americi za dolar ( a dolar sam morao da kupim predhodno) ja istovremeno prodam taj dolar na forex-u i držim CAD dok sam „short USD”

Kako je portfolio rastao isao sam u dva pravca, ( ovde govorim samo o berzi) 1. kupujem samo dividend shares ( i DRIP-ujem) 2 deo, kupujem spekulativne opcije.

A što se tiče Orisnog i pracenja 7 godina. Ja sam ovde pisao svaki dan o mom forex portfoliju koji sam pratio 12 meseci i najavio da ću posle 12 meseci da odustanem. Slučajno se desilo da mi je povrat bio tačno 100% za tih 12 meseci, a on se pravio da ne razume i da ne može on to da prati. Pa sam mu nudio da mi posalje email adresu da mu posaljem log in / password za taj forex test racun da sam vidi, ali je to odbio.
Poslednja njegova replika je bila.. ah.. to je jedna godina, ajd da te vidim za 25 godina. Tu sam odustao.

ah.. i kako se izgubi 25% porftoflija ako akcija ode dole 40%, tako što sam ulozio 25% portfolija u opcije AAPL za April sledeće godine ( u aprilu predhodne godine) a AAPL pao ispod moje cene i sve pare ulozene u aapl su nestale.
malimx6
(KOCOBO)
14. novembar 2013. u 12.20
samo da dodam u vezi skolovanja sto je prerija rekao, ovde gdje ja živim univerzitet je manje od 10K godisnje ali SVE, ukljucujuci i knjige. Ostalo ću da procitam veceras.
Prerija
14. novembar 2013. u 13.12
„Ja kažem ovako, ajde vazi, ali umesto kupovanja celog fonda, od pre 2 godine ja bih kupovao ceo fond minus berry.'

izvini ali ovo stvarno nisam razumeo: ”Ne kupim fond ali kupim fond bez black berrija.„
Koji fond? Kome da kažem da neću BlackBerry u taj fond? Da li ja sam pravim fond pa biram šta da stavim u njega?

Taurus
14. novembar 2013. u 13.56
Pa to je ono sto sam ti ja juče uporno tvrdio ali ti me nisi shvatio. Sa kupovinom fonda kupujes i kompanije koje normalno ni u snu nebi kupio, eto BB je samo primer.
Ti možeš da vidis gde su oni investirali, odaberes kompanije koje ti se svidjaju i sve to sam radis. Imaces bolji prosek nego taj fond, ne moras da places menadzera, njegovu sekretaricu i ko zna šta još , udjes i izadjes kad hoćeš ...
Ne možeš ti da menjas fond. Oni obično ponude vise opcija i to je to. I sve to pod parolom „sigurnosti” obični ljudi kupuju i veruju, čak odbijaju i da ih posavetujes, NE, to je najbolje i gotovo. Orisni te ubedjue da ti je bolje 4% nego 40% , zato što je 4% kao sigurno. Mislim, ja ovde pišem najjednostavnije sto može da bi svi razumeli a on ide i preracunava dali je Visa imala prosek 50 ili 40% a neće da kaže da bilo koja kalkulacija pokazuje 10 puta bilji rezultat nego njegov index fund.


stef
(zgubidan)
14. novembar 2013. u 13.57
naravno.. u svakom fondu na sajtu možeš da vidis holdings ili top 10/ top 20 holdings

Pregledaš te kompanije i izbacis ocigledno djubre. Onda kupis ostale kompanije proporcionalno ako hoćeš da budes diversifikovan.

Ili sam napravis listu firmi kojima verujes. Kupovati sve kompanije je suludo po mom mišljenju.

malimx6
(KOCOBO)
14. novembar 2013. u 15.56
jel može neko da postavi linkove od nekih fondova? gdje da ih nađem ja nemam blage veze o tim fondovima :)

hvala
Taurus
14. novembar 2013. u 16.56
Pitaj orisnog, on će ti to sve nasiroko objasniti kao i sve knjige koje prate tu njegovu teoriju, jeste da su malo zastarele ali nemoj da se sekiras, vreme je stalo sve je isto kao i 1925. mislim to sam ja citao u jednoj od njegovih knjiga koje je on preporucio... a ja kupio :(
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 20.49
@Prerija
Tačno je da na Forex-u ne gubis samo klikere nego prave pare. Ne ulazi u to uopste.

> mada ne znam koji je tačno tvoj način investiranja?
Ne znam ni ja koji je Stefov način investiranja, mada mi pricamo na ovom forumu već godinama! Moj način investiranja je bio i ostao uvek isti. Eto on barem može da ti potvrdi da je prica od mene bila uvek ista, i prošle godine, i pre 3, i pre 5, i pre 7, i pre 9... i ne znam tačno kad sam se ukljucio na ovaj podforum mada sam na Serbiancafe već vise od valjda 15 godina.

> Odgovor: 5S i 3P (prema „market cap”-u tih klikera?
Da, tačno! Ako to dete investira svojih 20 dinara u 5S i 3P, ići će gore ili dole kao i indeks celog „marketa”. Hajde videcu da napisem posle malo vise o tim klikerima (kako sve to izgleda ako to dete ne trguje nego drzi svojih 5S i 3P, dok drugo dvoje dece trguju svoje klikere) ili o pogadjanju boje flase (kako to što neko nešto „vidi” na marketu isto tako „vide” još i masa drugih ljudi).

Da vidim sad da odgovorim Stefu. On je ipak neko sa kim se može normalno diskutovati, za razliku od „ekonomista” sa foruma. Uzgred, Stef, ne secam se da si ti bi pisao šta si po zanimanju.
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 21.04
@stef
> ja bih kupovao ceo fond minus berry

Prvo, to možeš da uradis kroz „short” sto i sam znaš vrlo dobro. Drugo, zašto mislis da ti možeš bolje odrediti cenu akcija nego sto to čini market? Ako na berzi ima 25BB akcija i 15AA akcija, i ako BB kosta 1 dolar a AA kosta 5 dolara, zašto ne bi lepo i jednostavno investirao u njih u odnosu 1:3 (tj. 25:75, gde je 25=25*1 i 75=15*5). Znaci, ako ćeš da stavis 20 dolara, ti stavis 5 u BB (kupis 5 akcija) i 15 u AA (kupis 3 akcije). Zašto ti mislis da možeš bolje odrediti da taj odnos treba da bude 0:4 ili 20:0 ili 10:10 ili... posto ti već hoćeš da „short”-ujes da bude odnos... -5:25?

> ako malo gledaš oko sebe, izbacis ocigledne luzere a kupis samo solidnije kompanije, onda si bolji od tog indeksa.

To je naizgled lako! Samo kupis „dobre” kompanije a ne kupis „loše” i imaš garantovan dobitak preko indeksa. Ali kako to onda vecina ljudi nema rezultate bolje od indeksa? Pretpostavljam da razumes da u proseku svi imaju kao indeks. Molim te potvrdi da li to razumes? Zašto ti mislis da ćeš biti bolji od tog proseka? Da li shvatas da biti naizgled „dobra” ili „losa” kompanija ne znači da će cena akcija te kompanije ići navise ili nanize? Čak šta vise, često naizgled „losija” kompanija (tj. ona kojoj je teze da podigne kapital i kojoj je neizvesnost za buducnost veca) donese veću zaradu na akcijama nego „dobra” kompanija. Sve je to jednostavna prica oko rizika i dobitka: da bi imao veci ocekivanu dobit, moras preuzeti vise rizika; ako preuzimas vise rizika, onda trazis veću ocekivanu dobit.

> Takođe, kad se orisni preselio u Novi Zeland

„Novi Zeland ima sume...” mislim da je cela prica o tome krenula od toga sto je neko krenuo da prica o investiranju u zlato/srebro/svinjske polutke/kukuruz/sume (što se kaže „timber” na engleskom, ono da „capture illiquidity premium” :P), pa onda otuda sume.

> Ja sam ovde pisao svaki dan o mom forex portfoliju koji sam pratio 12 meseci

Imaš li neki link na to?! Ja sam iskreno zaboravio, što ne znači da nije tačno.

Inače, Stef je poznat po tome sto skoro svake godine ima 100% prinos, sto će reći da duplira pare. Tako je kroz proteklih 10 godina pare uhiljadustrucio, te je od svojih $1.000 dosao do $1.000.000, a za sledećih godina će doći i do $1.000.000.000, pa će biti prvi među Srbljem koji ima milijardu a nije u zatvoru.
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 21.13
@stef
> kupis ostale kompanije proporcionalno ako hoćeš da budes diversifikovan.

Ma da, i to je naizgled „lako” da sam pravis svoj fond i da budes menadzer. Ali to te kosta vise i vremena i novca (kroz troskove kupo-prodaje, brokerske provizije, „bid-ask spread”, rebalansiranje...) nego sto ti je MER za dobar indeksni fond. Osim toga, kako ćeš ti da se diversifikujes u par stotina ili par hiljada akcija? I kako ćeš onda da prodajes sve to kad treba da se prodaje?

> Kupovati sve kompanije je suludo po mom mišljenju.

Suludo je misliti da neko stalno može da ima bolja predvidjanja od celog marketa. Ako market kaže da u BB:AA treba investirati 1:3, zašto ti mislis da je tvoje 20:0 ili 0:4 bolje? Koga ti znaš ko je na duzi rok bio bolji od celog marketa (ne pitam lično koga znaš nego nekog menadzera, selebriti, nekog sa Farme, bilo koga)? Možeš li i sam da sracunas prinos za svoj portfolio za poslednjih, recimo, 7 godina i da nam kažeš kako se to poredi sa NII portfolijom? Moj licni portfolio je sličan kao i NII, znaci imam negde oko 6% CAGR u proteklih 7 godina (mrzi me da racunam koliko tačno posto ionako ne bih donosio nikakvu odluku o investiranju na osnovu te brojke).
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 21.19
@malimx6
> jel može neko da postavi linkove od nekih fondova?
Ne znam da li pitas o indeksnim fondovima u Kanadi. Bili smo ostavili ovaj link na „Jopet” temi: http://canadiancouchpotato.com/recommended-index-funds/ Izgleda da vasi fondovi imaju veci MER nego americki, ali to je valjda najnize sto može da se dobije. Zašto ti treba link? Hoćeš li da procitas u šta fondovi ulazu i da vidis koliki im je MER? Za to je okej gledati link! Ili hoćeš da vidis „kako su isli nedavno” (one grafike i tako to)? Za to nije okej gledati link! :) Mislim, možeš gledati kako je to islo, ali nemoj donositi odluke na investiranju na osnovu tih nedavnih rezultata. To da li je nešto otislo nedavno gore ili dole ne predvidja dobro hoće li u buducnosti ili gore ili dole.

Najvaznije je da razumes šta je indeks i zašto je to prosek berze i kako je teško biti bolji od indeksnog fonda na duzi rok. Nije bitno da li je taj fond isao gore ili dole nedavno. Bitno je da se ocekuje u buducnosti da ima najbolji prinos za preuzeti rizik.

Da li razumes kako se racuna indeks i zašto je to prosek svih ucesnika na berzi? Da li pomaze ako pricam o klikerima? :) Ista je prica da li bili klikeri S i P ili bile akcije BB i AA.
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 21.42
Hajde da se vratimo na pricu o klikerima i onaj primer gde ima troje dece. Neka sad svi zajedno imaju 25S i 15P klikera i neka S kosta 1 dinar a P 5 dinara, tj. ceo „kliker market” je 100 dinara. Recimo da jedno dete ima vrednost od 20 dinara i da hoće da bude pasivan investitor te da zaradi koliko god da ide prosek „kliker marketa”. Kao sto je Prerija tačno odgovorio, to dete treba da raspodeli svojih 20 dinara na 5S i 3P.

Recimo da drugo dvoje dece imaju na početku 30 dinara (10S i 4P) i 50 dinara (10S i 8P).

Scenario 1 uzmimo da oni ostanu na istom pre nego što se promeni cena.

Scenario 2 uzmimo da oni prvo istrguju (npr. dete 1 ocekuje da S skoci vise nego P, pa hoće da kupi još S, a dete 2 ocekuje da P skoci vise nego S, pa hoće da kupi još P) tako da imaju 30 dinara (15S i 3P) i 50 dinara (5S i 9P).

Neka se sad promeni cena tako da S skoci na 2 dinara a P padne na 4 dinara.

Koliko bi ko zaradio/izgubio *u odnosu na indeks*? Primetite da sav racun ide u odnosu na indeks, ne u odnosu na apsolutnu nulu.

Ceo „kliker market” bi skocio na 25*2+15*4=110 dinara, tj. 10%. Ono dete koje pasivno investira u „market cap” odnosu bi imalo isti taj skok: 5*2+3*4=22 dinara, tj. 10% preko početnih 20 dinara.

U scenariju 1, dete koje je krenulo sa 30 dinara ima 10*2+4*4=36 dinara, a dete koje je krenulo sa 50 dinara ima 10*2+8*4=52 dinara. Primetite da su svi pozitivni preko apsolutne nule (jedno dete 6 dinara, drugo dete 2 dinara), pa bi mogli reći da su „zadovoljni”. Ali nisu isto zaradili u odnosu na berzu. Prvo dete je zaradilo 6 dinara, tj. 20%, a drugo je zaradilo 2 dinara, tj. 4%. Primetite i da tih 20% i 4% nemaju direktne veze sa 10% koliko je skocio ceo „kliker market”. Ali kad se pogleda bolje, za svaki dinar koji je prvo dete zaradilo preko indeksa, drugo je izgubilo dinar. Da su otisli koliko bi isao indeks, imali bi 33 dinara i 55 dinara. Znaci, prvo dete je zaradilo 3 dinara preko indeksa, a drugo je izgubilo 3 dinara ispod indeksa. Ova deca su bila „overweight” razne komponente marketa i onda im je rezultat zavisio od toga kolika skoci ta komponenta u koju si vise investirali.

U scenariju 2, dete koje je krenulo sa 30 dinara ima 15*2+3*4=42 dinara, a dete koje je krenulo sa 50 dinara ima 5*2+9*4=46 dinara. Znaci, prvo dete je zaradilo 12 dinara (40%), a drugo je izgubilo -4 dinara (-8%). Oni i dalje mogu reći da su „zadovoljni” (npr. drugo dete može reći da je čulo za nekog ko je imao samo P klikere i tako izgubio -20%, pa pad od -8% „nije los”). Kad se opet pogleda bolje, vidi se da su u odnosu na skok indeksa za svaki dinar koji je jedan zaradio, drugo je izgubio. Prvi je zaradio 9 dinara preko indeksa (trebalo je da ima 33 dinara da je investirao u „market cap” odnosu), a drugi je izgubio -9 dinara ispod indeksa (trebalo je da ima 55 dinara da je investirao u „market cap” odnosu).

U zakljucku, deca koja su trgovala mogu na svojim trgovinama da imaju iznad ili ispod indeksa/proseka, ali zajedno su na nuli u odnosu na indeks. Da bi se ovo stavili u kontekst pravog sveta gde se trguje akcijama treba reci i da svaka trgovina oduzima po nešto para (zbog troskova trgovine), tako da kad se zapravo saberu zarade/gubici dvoje dece koja su trgovala, taj iznos bi bio negativan. Tako je ono dete koje ništa nije trgovalo nego je imalo *sve* klikere/akcije u odnosu koji diktira market imalo upravo taj prosecan rezultat (bez imalo rada/razmišljanja o tome gde/šta/kako/kad da proda/kupi).
Prerija
14. novembar 2013. u 22.40
IPS
Investment Objectives:
Objective 1: To retire at the age of 60
Objective 2: To have an annual income from my investments of at least $45,000 after taxes and in today’s dollars.
Objective 3: To minimize potential tax liabilities

Asset Allocation: Maintain overall 65% stock + 35% fixed-income allocation

Target Allocation:
Canadian equity 10%
US equity 35%
International equity 20%
Canadian bonds 35%

Other considerations: Automate future contributions wherever possible. Rebalance yearly. No market timing.

Nisam napisao koji indeksni fondovi bi usli u izbor. Tu nisam siguran koji su kriterijumi. Znam MER, ali ne znam šta još drugo da gledam.
Mislim da sam ogranicen na one koji TD banka ima.
Prerija
14. novembar 2013. u 22.56
sad sam procitao scenarijo 2 sa klikerima i market cap.

Da li da smanjim Canadian Allocation sa 10% na 5% a povecam International sa 20% na 25%?
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 22.56
@Prerija
Ovaj tvoj IPS izgleda kao odlicna početna tacka. Samo bih dodao par komentara.

> Objective 2: To have an annual income from my investments of at least $xy,000

Savetujem ti da ne ostavljas apsolutne cifre na forumima! Nikad ne znaš ko šta cita i ko šta zna o tvom pravom zivotu. Najbolje je pricati relativno u odnosu na platu (npr. „To have an annual income from my investments of at least half my salary”) ili u odnosu na ustedjevinu (npr. stavicu u akcije 70% para a ne $xyz,000).

> Asset Allocation: Maintain overall 65% stock + 35% fixed-income allocation

Nisi napisao kako ćeš ovo da menjas tokom godina.

> Rebalance yearly.

Kad ćeš da rebalansiras? Neki ljudi to rade svake godine na svoj rođendan. :) Da li ćeš zaista to moći da radis ako akcija skoce ili padnu znatno vise nego obveznice?

> Nisam napisao koji indeksni fondovi bi usli u izbor.

Prvo procitaj koji indeks koji fond prati. Razni fondovi prate razne indekse. Ako ti bas hoćeš onaj odnos CA:US:rest koji si napisao, onda će ti trebati tri fonda. Ali možda čak ima fondova koji ti nude World-CA. Sličan u Americi je VFWIX (Vanguard FTSE All-World ex-US) ili VEU (ako bas hoćeš ETF). Tako bi mogao da imaš dva fonda za „equity”, jedan za Kanadu, jedan za ostatak sveta. Uz to ti treba i neki „fixed income” fond. Na kraju krajeva, 3-4 fonda bi trebalo da je dovoljno za početak.

Drugo vidi koji fond ima koji MER, koliko je sigurno da će MER ostati takav u buducnosti (npr. Vanguard je poznat po tome sto smanjuje MER kako fond raste, dok neke druge kuce prodaje prvo 'jeftine' fondove sa manjim MER, ali kad dosta ljudi udje, onda kasnije povecaju MER). Zaista ne znam konkretne fondove za Kanadu, ali vidi pitaj na financialwebring forum. Verujem da će ljudi biti otvoreni da ti daju preporuke.

> Mislim da sam ogranicen na one koji TD banka ima.

Zašto mislis da si ogranicen na to? Da li tvoja firma zahteva da taj tvoj RRSP/401k bude u TD? Ili možeš sam da biras koju god hoćeš fondovsku kucu? Opet kažem, zaista ne znam konkretne predloge za Kanadu, ali se nadam da ćeš ti nauciti uskoro, pa da možeš da nam kažeš.

Eto za ove koji su iz Kanade: da li neko zna koji su indeksni fondovi dobri? (Da, da, znam da će masa ljudi da kaže da indeksni fondovi nisu dobri generalno, ali eto ako se već neko odlucio za indeksnke fondove, koji bi bili dobri?)
orisni
(diskutant)
14. novembar 2013. u 23.04
> Da li da smanjim Canadian Allocation sa 10% na 5%
Zaista ne znam o Kanadi. Da li je bolje 2:7:4 ili 1:7:5 za CA:US:rest akcije, iskreno ne znam. Ono sto je bitno je da nema potrebe da zuris da odlucis taj odnos sad odmah (meni je trebalo par meseci da napravim svoj plan i IPS posto nisam nasao bogleheads.org forum pre nego sto sam poceo da čitam knjige). No, kad jednom odlucis odnos, ne treba da ga menjas naglo (npr. zato što u „jutarnjim vestima” jave da se „ocekuje” rast ekonomske aktivnosti u Kanadi pa ti predjes sa, npr., 1:7:5 na 3:5:4). Sanse se vece da imaš bolji rezultat ako držiš isti odnos na duzi rok, bez obzira da li odnos bio +/-5% na početku.

Pitaj financialwebring forum šta oni misle o tome CA:US:rest. Ili možemo da pitamo Stefa ili nekoga drugog iz Kanade ko investira izvan kako je podelio CA:non-CA.

Lično sam bio stavio 50:50 za US:rest (gde moj „rest” ukljucuje i CA :) posto, kako sam već pisao, kad sam krenuo da investiram nisam znao gde ću živeti kroz par decenija i takođe nisam znao da li će bolje ići US ili „rest”, pa mi je izgledalo nekako prirodno da podelim pola:pola. To sad tako održavam već godinama, mada su americke i neamericke akcije imale periode relativnog uspona i padova jedne u odnosu na druge.
Prerija
15. novembar 2013. u 00.14
„Nisi napisao kako ćeš ovo da menjas tokom godina.”
----------------------------------------------------------------
Ako svake godine menjam odnos za 1% onda posle 15 godina imao bi odnos 50%/50% akcije/fixed income. Dodao sam ovu recenicu u IPS.

Kad ćeš da rebalansiras? Neki ljudi to rade svake godine na svoj rođendan. :) Da li ćeš zaista to moći da radis ako akcija skoce ili padnu znatno vise nego obveznice?
---------------------------------------------------------------
Ja bih možda radio oko svake Nove godine zbog viska slobodnog vremena u tom periodu. Mislim da ću moći, nemam psiholosku barijeru oko toga da cuvam „pobednike”.

Da, za fondove ću pogledam šta postoji u bankama sa kojima već imam otvorene racune i da se raspitam na finacial webring. Važno je da sam stekao cistiju sliku zašto nešto radim. To saznanje je pure gold.

Da li se Canadian bonds (bilo koji bonds) smatra fixed income? Šta se smatra fixed income kod indexed funds?
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 01.08
> Dodao sam ovu recenicu u IPS.

Okej, stavi taj IPS negde gde ga možeš naći gde krenu turbulencije na berzi. Takođe, bilo bi dobro da objasnis taj IPS supruzi: zašto investirate bas tako kako investirate. Moj partner i ja znamo oboje kako investiramo; on je profesionalni ekonomista, a ja sam u tu vode usao sa neke druge strane.

> Ja bih možda radio oko svake Nove godine

Okej je rebalansirati čak i krajem ili početkom godine, mada nekad tad zna da bude malo većih turbulencija na berzi jer neki ljudi prodaju/kupuju zbog poreza.

> za fondove ću pogledam šta postoji u bankama sa kojima već imam otvorene racune i da se raspitam na finacial webring.

Hajde javi šta nadjes.

> Važno je da sam stekao cistiju sliku zašto nešto radim.

Procitaj i neku od onih knjiga koje sam ti naveo kad nadjes vremena. To će ti dati još jasniju sliku zašto je investiranje kroz indeksne fondove najbolji način da se dodje do pobede (tj. biti bolji od proseka) mada je naizgled pomiren sa time da budes prosecan i lenj.

> Da li se Canadian bonds (bilo koji bonds) smatra fixed income? Šta se smatra fixed income kod indexed funds?

Moras da vidis tačno koji indeks koji fond prati. Obično se obveznice („bonds”) smatraju „fixed income”. Fond koji sam ja naveo (VBMFX) investira u americke obveznice i prati ceo sirokodiversifikovani indeks. Evo sad sam pogledao na https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=0084&FundIntExt=INT šta trenutno imaju: „about 30% in corporate bonds and 70% in U.S. government bonds of all maturities (short-, intermediate-, and long-term issues)”. Naravno, pretpostavljam da znaš da i takvim fondovima (kao i bilo kojim obveznicama) može da padne vrednost. (Isto tako i GIC-u bi pala vrednost da hoćeš da prodas kad skoci kamata, ali ako držiš GIC do kraja perioda dobices barem nominalno onoliko kamate koliko ti je obecano.) To je nešto na šta trebaš biti spreman.
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 02.25
Hajde kad sam se već raspisao, da vidimo i za te boje flasa i kako to izgleda kad neko na berzi nešto „vidi”:

> Mi smo ko klinci sedeli ispred dragstora i kladili se kada radnik izadje iz drakstora kakve boje će imati pivsku flasu :) bila je opcija zelena ili braon.

Pretpostavimo da se vi niste direktno kladili jedan sa drugim (u dinare ili klikere ili cvrge -- kaže na http://vukajlija.com/cvrga da je to „Najčešća moneta - ulog dečačkih opklada”) nego da je kladjenje islo preko centralne kladionice („berze”) koja vam je naplacivala svaki put kad se kladite neku malu proviziju („brokerage fee”) radi usluge koju vam pruza da mogu da se nadju prodavci i kupci opklada. Pošto su braon flase bile cesce, u odnosu otprilike 19:1, tj. da je na 19 braon flasa u gajbici dolazila jedna zelena flasa radi „kontrole”, onda pretpostavimo i da su opklade bile takve da se na 1 dinar zarade na braon flasu mora dati N dinara za zelenu flasu. Recimo, ako ti kupis opkladu na N=19, onda ti stavis 19 dinara, a onaj koji ti prodaje stavi 1 dinar. Ako je flasa braon, ti dobijes svih 19,95 dinara (tj. 20 dinara minus 0,05 koje vam uzme „berza” proviziju), a ako je flasa zelena, onda ta druga strana dobije svih 19,95 dinara (opet provizija 0,05).

Naravno ako igras ovo sa nekim ko ne zna ništa o flasama piva, onda bi čak mogao i da ga ubedis da krenete od N=1 i da ti uvek kupujes braon flasu, ali bi on verovatno ubrzo uvideo da tu mnogo gubi :) i zahtevao bi da mu platis vise od N=1. Kad je N=19, onda je igra otprilike postena, jer ako flase zaista dolaze u odnosu 1:19, onda je cena fer.

E sad, pretpostavimo da masa vas klinaca tako igra sto kupuje i prodaje te opklade preko „berze” po nekoj ceni N koja može da se menja tokom vremena. Upravo je poenta ovog primera da se (proba da se) pokaze kako promena te cene odgovara informacijama koje cela „berza” zna.

Recimo da izadju dve zelene flase blizu jedna nakon druge. Ti možeš reci: uh, ja sam sad jako pametan i primetio sam pravilo da kad izadju tako dve flase, onda je verovatnoca da uskoro izadje zelena flasa znatno manja. Npr. neka izadju dve zelene flase upravo jedna za drugom: možda je prva zelena flasa bila poslednja u svojoj gajbici i druga zelena flasa bila prva u svojoj gajbici, pa će sad možda sledećih 19 flasa biti sve braon. Naravno, nije garantovano da će sve biti braon jer možda prodavci ne uzimaju flase redom sve iz jedne gajbice pa onda iz sledeće (ispod nje) nego možda imaju vise gajbica jednu pored druge pa onda uzimaju slučajno iz one koju prvu dohvate. Elem, poenta je da posle dve blizu zelene flase ti bi bio spreman da platis N>19. Možda bi se čak zaleteo da ponudis i N=100 ili N=1000 (mada je to naravno opasno jer nikad ne znaš da li npr. druga gajbica greškom ima dve zelene flase, pa tako posle dve zelene flase može odmah da dodje treca zelena). Ali verovatno bi cena isla navise dok se ne stabilizuje na N=30 ili tako nešto: možda bi ti prvo ponudio N=20, pa ako niko to neće, onda probaš N=21, pa N=22... dok se ne dodje do cene gde neko hoće da se kladi na zelenu flasu. Primeti jednu važnu stvar: da bi ti prodao/kupio opkladu, neko drugi mora da kupi/proda opkladu! Znaci, ovo nije kladjenje gde imaš „kladionicu” koja preuzima drugu stranu opklade i rizik da nešto ode gore ili dole. Ne, nego je ovo trgovina gde da bi ti prodao opkladu neko drugi mora da se „upari” sa tobom da kupi. (Tako i na pravoj berzi ako ti prodajes/kupujes pojedinacne akcije, uvek ima neko sa druge strane ko to kupuje/prodaje.)

Sad dolazi glavna poenta; ti bi mogao da kažeš: „uh kako sam ja pametan posto sam video pravilo da nakon što dodju dve zelene flase blizu, onda treca zelena flasa obično na dolazi blizu”. Ali, među onima sa kojima se kladis takođe ima jako, jako pametnih! Čak šta vise, oni imaju istoriju svih flasa koje su izasle u svojim kompjuterima. Oni isto imaju modele koji predvidjaju koja će boja da izadje i kako se ta verovatnoca menja. Kad ti mislis da si „video” nešto sto niko ne vidi, sansa je da masa ljudi to takođe vidi. Oni neće da se zalete na N=19 posle dve zelene flase (kao sto neće ni da krenu da igraju od N=1) nego će da cekaju da cena skoci do N=30 ili koliko je već bilo ocekivanje. Čak šta vise, njihovi kompjuteri, modeli i iskustvo su vrlo verovatno daleko veci/bolji nego tvoji. Ako ti ponudis N=30 i oni prihvate, vrlo je verovatnije da je ocekivanje zapravo oko 31 (tj. da si im prodao jeftino) pre nego da je 29 (tj. da si im prodao skupo).

Ti onda možeš da nadjes neko drugo pravilo, npr. možda nešto procitas u vestima. Recimo, sedis tako ispred dragstora i procitas u Politici da su rudari iz Zenice (http://youtu.be/6fP9_gL07Hw?t=5m24s) prestali pre par dana da kopaju braon rudu od koje se prave braon pivske flase (inače, nemam pojma od čega se prave braon ili zelene flase :). Ti sad znaš da se ocekuje vise zelenih flasa i krenes da se kladis sa manjim N, tj. da spustas cenu. Opet možeš reci „uh, kako sam pametan sto sam nasao ovu vest i odmah povezao sve to da manje braon rude znaci vise zelenih flasa”, ali poenta je sto tu istu vest čitaju i svi ostali na „berzi”, pa i oni to vide. Tako će i oni da krenu da spustaju cenu. Znaci, opet će berza naći neku „fer” cenu tako da je ocekivanje za zelene i braon flase otprilike isto na osnovu svih tih javnih informacija kojima svi raspolazu.

Naravno, ti možeš i da probaš nešto nelegalno, da koristis informacije koje nisu javne, recimo da budes u „dilu” sa prodavcem da ti nakon prodaje flase piva posalje SMS sa bojom, ali to je „insider trading” (bukvalno si dobio poruku od iznutar trgovine :). Za takve stvari se zavrsava u zatvoru.

Ti možeš i da radis razne druge analize da odredis tu cenu za N, npr. radis „fundamentalnu analizu” da vidis kako se i koje flase prave sada i da na osnovu toga odredis da li je neka cena N mala ili velika na trzistu, ili možeš da radis „tehnicku analizu” da pratis promenu cene i da na osnovu toga odredis da li da kupujes (recimo ako cena ide navise, onda i ti krenes da kupujes, mada ne znaš tačno zašto cena ide navise, ali kažeš: nema veze, ako ide navise, to znači da je neko ko „zna” odredio da će to da ide navise, pa i ja hoću onda da kupujem). Međutim, opet je poenta da šta god ti radio postoji i masa drugih ljudi koji to rade. Cena koja se formira na trzistu je ona za koju je ocekivani dobitak „fer” (u slučaju kladjenja taj dobitak je 0 minus troskovi provizije koju vam uzima „berza boja pivskih flasa”, ali u slučaju prave berze taj ocekivani dobitak je pozitivan, sto naravno ne znači da će i realizovani dobitak biti pozitivan svake godine).

U zakljucku, umesto da trosis vreme da pravis modele, pratis cene, analiziras izvestaje, čitaš vesti... možeš jednostavno da kažeš „investiracu u odnosu u kome market kaže da treba da se investira” (tj. u indeks!) jer su sanse da ja znam bolje od marketa jako male.

Nadam se da ovaj primer sa kladjenjem pomaze da se shvati to da kad ti nešto „vidis” i „znaš”, to isto „vidi” i „zna” i masa drugih ljudi i te informacije su verovatno ukljucene u cenu. Vrlo je mala sansa da ti vidis i znaš nešto sto market ne vidi i ne zna. Ako ti dobijas (tj. budes iznad indeksa za X dolara), ko je onda sa druge strane tvog trejda (tj. ko će biti ispod indeksa za tih istih X dolara)?

Za kraj, kad smo već kod kladjenja, i posto se secam da je ovde bilo nekih Grobara, ne znam da li je iko od vas isao na Istok JNA. Tamo je bilo opasno kladjenje :), naročito blizu severo-istoka. Da ne pominjem sad imena, ali tamo se moglo kladiti na šta hoćeš, ne samo „dosadne” stvari kao krajnji rezultat nego vrlo aktivne stvari tokom cele utakmice: (ko će imati) prvi korner, (ko će imati) prvi aut, sledeći korner, zuti karton... Ako znate ljude koji su saldirali te opklade, to vam je bila prava berza i market... i bilo je daleko drustvenije nestetno nego danasnje kladionice po Srbiji (jer se kladio manji broj ljudi i jer su provizije za saldiranje bile znatno manje nego sto kladionice uzimaju danas).
Taurus
15. novembar 2013. u 09.35
Razmišljam nešto, dali ima još nešto u zivotu da radimo po indexu?
Ja ne kupujem groceries, to radi moja supruga ali recimo investiranje u index bi znacilo isto kao kad bi u prodavnici kupio od svakog proizvoda po jedno pakovanje.
Recimo čuo si (rekao ti nek-orisni) da je No-frills jeftiniji od Fortinosa i ti tu kupis celu prodavnicu, po jedano pakovanje od svakog proizvoda (index)i ti si zavrsio posao.
Jednom godisnje uradis rebalans da vidis dali ti treba vise banana ili krastavaca :) To sto si cele godine kupio vise banana i one sve propale to nema nikakve veze jer ti kupujes u jeftinoj prodavnici i to je garancija za uspeh.
To sto si mogao da odaberes i da kupis samo ono sto ti treba nije bitno jer kako ono kažu u Briku „nobody beats the Brick” i moras im verovati.
Prerija
15. novembar 2013. u 15.15
evo jedan kanadski index fund.
http://www.scotiabank.com/funds/profiles/FP2399_74_ENG.pdf

MER je 1.06%, znam mnogo je ali bolje je od 2.4% koje trenutno imam.

Ovaj fund prati US Equity 97.8 %.

Šta još gledamo? Sektore, Top kompanije u njemu? Za grafike znam da to negledamo.
stef
(zgubidan)
15. novembar 2013. u 15.15
fundamentalna razlika je da Orisni veruje u Random walk .. a kad kupujes krastavce, nije slučajno, nego sto ti se jedu.

Sa druge strane, on kaže da je berza nepredvidiva, ali u isto vreme kaže da berza uvek ide gore na dugi rok.

Tako da sam ja davno prestao da se ubeđujem sa njim. Odavno su istrazivanja pokazala da se berza ne kreće po tom principu.
Na nesrecu, kreće se potpuno deterministicki, ali mi nemamo informaciju koju imaju lopovi koji je vode.
Taurus
15. novembar 2013. u 16.25
On navalja toliko gluposti u svojim kilometarskim komentarima da bi ti jednostavno morao da uzmes godisnji odmor da se razjasnis sa njim. Normalni ljudi odustanu, a on onda caruje.

Vidi ovo:
>Nego samo rekao da bilo koju pojedinacnu deonicu da odaberes, prica je ista: VECI RIZIK ZA ISTU OCEKIVANU DOBIT <

Kako je to moguće? Zašto je rizik veci ako je dobit ista? O kakvom riziku uopste prica? Postoji toliko vrsta rizika u investiranju i ne možeš da ih stavis sve u isti lonac.
Pa onda ovaj termin „ocekivana dobit” ?! Kakva bre ocekivana dobit? To nikada nisam čuo da neko koristi u finansijskom planiranju. Ti možeš da ocekujes šta hoćeš, ali to nema apsolutno nikakve veze sa investiranjem.
Englezi kažu (u prevodu): Ocekivanja i nade ostavi za crkvu i spavacu sobu, a ne za investiranje.

I sve je ovo strpao samo u jednu recenicu.
Taurus
15. novembar 2013. u 17.29
Prerija,

Pogledao sam ovaj tvoj link i ima dva pitanja:

Rekao si da se plasis berze i za primer si naveo Apple akcije. Kopovinom ovog fonda ćeš ih ipak kupiti, u cemu je razlika? Da nije možda orisni dao kakve garancije?

Primecujem da volis nizi MER nego u tvom fondu, dali znaš koliki su ostali troskovi, znaš onih 5 o kojima smo juče pisali?

Samo za informaciju: Nizi MER je obično slučaj u fondovima banaka jer ih koriste samo za svoje klijente i te iste fondove ne nude drugim investmant kompanijama pa tako ne moraju da placaju dva komisena.

Primecujem da su ga oznacili kao visi rizik, a ono sto ga najbolje opisuje je procenat od compound returns, za 10 godina = 3.56%
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 20.06
@Prerija
> MER je 1.06%, znam mnogo je ali bolje je od 2.4% koje trenutno imam.
Da, 1,06% je svakako bolje nego 2,40%! Ali zašto ne uzeti neki od onih fondova koji su ispod 0,5%? Nema potrebe da zuris da ovo prebacis sutra. Pošto je investicija na 15-20 godina (i to je samo dok akumuliras, a posle toga ćeš to još trositi par decenija!), možeš da potrosis 15-20 dana da vidis gde je najbolje da otvoris nov racun. Čak šta vise, ako hoćeš da stavis sad dosta para, možeš čak i da gledaš koji se ETF-ovi nude u Kanadi.

> Šta još gledamo? Sektore, Top kompanije u njemu?
Pogledas u „prosceptus”-u šta piše koji indeks prate. Za te fondove u Kanadi koji prate americke indekse, verovatno je nešto tipa S&P500 ili „total stock market”. Takođe treba i da vidis da li su im rezultati denominirani u CAD ili u USD.

> Za grafike znam da to negledamo.
Da, nema potrebe da gledaš kakva je nedavna istorija kad ionako ne investiras u istoriju nego u buducnost. Ono sto ti je bitno je da li će fond u buducnosti dobro pratiti indeks i da li će im MER ostati mali sa sansom da se još smanji.
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 20.12
@stef
> kad kupujes krastavce, nije slučajno, nego sto ti se jedu.

Osim ako ne trgujes nekim „kjukumber fjucrsima”. Bilo je na ovom forumu i velikih „investitora” koji su trgovali svinjskim polutkama, tj. „pork belly futures”.

> on kaže da je berza nepredvidiva, ali u isto vreme kaže da berza uvek ide gore na dugi rok.

Gde je on to rekao da berza *uvek* ide gore na duzi rok?! On je samo rekao da je ocekivani dobit na berzi pozitivna. To ne znaci i da će ostvarena dobit biti pozitivna. Na kraci rok je berza svakako nepredvidiva.

> Na nesrecu, kreće se potpuno deterministicki, ali mi nemamo informaciju koju imaju lopovi koji je vode.

Taj rad, teorija zavere. :) Zašto se ne pridružiš nama koji vodimo berzu?! Ili kako je najbolje investirati ako se berza kreće „deterministicki”?

I molim te ako možeš da odgovoris na jedno osnovno pitanje: da li shvatas da skok/pad indeksa odgovara proseku svih investitora na berzi? To je sve sto mi treba da to potvrdis da razumes. Neću uopste da te pitam zašto ti mislis da možeš imati bolje rezultate od proseka i ako ti dobijas preko indeksa ko to gubi sa druge strane (japanske domaćice, možda). Samo mi reci ovo: „Ja, Stef, forumas sa SC, shvatam da ulaganje u indeksni fond garantuje natprosecne rezultate nakon troskova, ali ja ipak želim da probam da imam još bolje rezultate (pa makar ispalo i da imam losije rezultate), pa zbog toga aktivno trgujem umesto da ulazem u indeksne fondove.”
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 20.14
Je li neko citao „Profesorovo” pogresno racunanje kamate na temi „Ulaganje na burzu sa Margin ili RRSP racuna”? :(
Prerija
15. novembar 2013. u 21.10
@Taurus
„Rekao si da se plasis berze i za primer si naveo Apple akcije.”
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Nisam rekao da se plasim berze. Pa imam već pare u fondu, a one su valjda na berzi, od pre 2 godine.
Ne plasim se Apple akcija per se. Plasim se samo stvari koje ne razumem.

Kupovinom ovog fonda ćeš ih ipak kupiti, u cemu je razlika?
----------------------------------------------------------------------------------
Pa kupicu Apple ali tamo piše da ga drže samo 3% u tom fondu. Ako Apple još padne recimo na $200 moj pad će biti srazmeran tih 3% sto su ulozene u njega U isto vreme biće i nekih drugih „pobednika” u tom fondu koji će da anuliraju taj pad.
Da sam ulozio kao Stef 100% u Apple imao bi gibitak na svih 100% ulozenog.
Zašto ovo nije racionalno razmišljanje?

„Primecujem da su ga oznacili kao visi rizik, a ono sto ga najbolje opisuje je procenat od compound returns, za 10 godina = 3.56%”
-----------------------------------------------------------------
Nisam ja rekao da je to najbolji fond i da ću da ulozim u njega. Samo sam ga izabrao da prodiskutujemo i da vidimo na šta da se obrati paznja kada biram fondove. Primetio sam da je oznacen kao visi rizik i tu bas nisam siguran da bi izabrao bas ovaj.
Video sam da je 10 godina 3.56%. Okey. Ja mogu da kažem isto tako, ali znam da je pogresno, da li si primetio da YTD u ovoj godini return 29.81%. Not bad. Ali mislim da sam shvatio da to gledanje u proslost nije korisno.
Prerija
15. novembar 2013. u 21.29
evo ovaj TD index fund ima MER od 0.35%. popravljamo se.
https://www.tdassetmanagement.com/fundDetails.form?fundId=3270&lang=en#

i track the performance of The Standard and Poor's 500 Total Return Index. The Index is comprised of 500 widely-held U.S. issuers.
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 22.54
> imam već pare u fondu, a one su valjda na berzi, od pre 2 godine.
Ako je fond akcijski, onda su sve pare na berzi. Ako je fond mesovit, onda je deo para na berzi a deo u obveznicama. Ali u svakom slučaju imaš deo para na berzi! I iznos koji imaš na berzi može biti daleko veci nego iznos koji u akcijama imaju ovi forumasi koji pricaju o pojedinacnim akcijama.

> Da sam ulozio kao Stef 100% u Apple
Ne verujem da je Stef stavio sve svoje pare u AAPL. On nije bas početnik i zna pomalo šta radi, ali još nije shvatio da su mu male sanse da pobedi market i još se nije ukljucio u indeksne fondove. :)

> Zašto ovo nije racionalno razmišljanje?
Tvoje razmišljanje o ulaganju u indeks jeste racionalno, ali je teško to objasniti ljudima kad je naizgled „lako” da se ulozi u samo odabrane akcije i zaradi daleko vise od indeksa. To je kao sa onim S i P klikerima, gde možeš da stavis kako ti market kaže (valjda bese 5S i 3P u prvom primeru) ili može da probaš da pogadjas šta će da skoci vise a šta manje, npr. stavis 20S i 0P ili 0S i 4P ili bilo šta između (a ako si Stef, onda možeš da igras i čak nešto sto nije između nego je negativno, npr. -5S i 5P).

Isto je tako sa akcijama kad imaš AA i BB (recimo epl i blekberi), kako treba podeliti pare? Najjednostavnije je u „market cap” odnosu, ali masa ljudi uvek misli da bolje „vidi” koja će od tih akcija ići vise gore (ili manje dole).

Isto je i za CUU.V kad neko „overweight” tu akciju u odnosu na indeks. Onda idu „analize” tipa Kini treba bakar a CUU.V rudari bakar te zbog toga „mora” da skoci. Poenta uopste nije u tome hoće li CUU.V da skoci sam po sebi ili neće, nego kako će da ide u odnosu na indeks. Ja niti znam šta CUU.V radi niti me zanima. Ako rudare taj bakar, verovanto se ocekuje da imaju neki profit (bilo kroz placanje dividendi ili kroz prodaju TCK-u ili šta već). No, taj ocekivani profit je već prilično uracunat u njihovu trenutnu cenu. Svi „vide” da će CUU.V da ima profit. Nema racionalnog razloga zašto bi Karabaja (koji je krenuo da cita o geologiji?!) ili SME (koji zna da zove Dzejsona) bolje ocenili buduci profit od CUU.V nego sto to market može da uradi. Ali hajde objasni sad ti nekome ko se „zakuca” u samo jednu akciju (ili u mali broj akcija) da postoji masa drugih akcija i ogromna masa drugih ljudi i kompjutera koji analiziraju te akcije i određuju njihove relativne cene. Ne kaže niko da će CUU.V da padne na nulu. Ja samo ponavljam (po stoti put!) da nema razloga da se ocekuje da će CUU.V da skoci vise od indeksa. To ne znači da ne može da skoci; naravno da može. Ali isto tako znaci i da može da padne. Zašto preuzimati taj rizik pojedinacne akcije kad se lako može investirati kroz indeksne fondove?

> Primetio sam da je oznacen kao visi rizik
Ma nebitne su te oznake, zvezdice, ocene, nedavni rezultati. Ono sto je bitno u šta tačno investiraju, koliki im je MER, i kako se ocekuje da prate indeks. Ako investiraju u akcije, onda će naravno imati veci rizik nego fondovi koji investiraju u obveznice, ali to je sasvim ocekivano.

> mislim da sam shvatio da to gledanje u proslost nije korisno.
Da, apsolutno nikakve koristi nema od tog gledanja u kratkorocnu proslost (par godina ili decenija). Uzmi i gledaj sto duže možeš u proslost (par vekova), pa ćeš videti kako su rizik i ocekivana dobit povezani: ako hoćeš veću ocekivanu dobit, onda moras da preuzmes vise rizika.

> https://www.tdassetmanagement.com/fundDetails.form?fundId=3270&lang=en#
Da, ovih 0,35% MER izgleda znatno bolje nego skuplji fondovi! Ovaj fond prati S&P 500. Izgleda da to radi u USD ne u CAD. Ne znam kakvi su saveti za Kanadu da li je bolje imati sve fondove denominirane u CAD ili je bolje diversifikovati u druge valute. Menadzerima je jeftinije i jednostavnije da ulazu u S&P 500 ako je denominirano u USD, ali za investitore ne znam kakvi su saveti za rizik u Kanadi.
Prerija
15. novembar 2013. u 23.18
Kakva je prica sa small cap indexed funds? Kako se oni uklapaju u pricu kod asset allocations?
Gledam ovaj Vanguardov US small cap https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=0937&FundIntExt=INT

Sad sam pogledao moj trenutni fond i on ima odnos akcije/fixed income70/30, znaci imam 70% para na berzi.
malimx6
(KOCOBO)
15. novembar 2013. u 23.45
prerija, pa vidis da taj kanadski fond ima grafikon koji ide gore dole isto kao I berza. Znaci ti fondovi prate berzu I to je to. Dok kad udjes u stos na berzi, ima kompanija koje se mogu kupiti za jeftinije I onda kad krenu gore zaradis.

ja ću još da probam sa dionicama...sad sam se zafrkao sa onom lor, ali jbga, vidicemo kako će ići sledeće godine. Ako ne bude islo dobro, onda ću se prebaciti na te fondove I to je to :)
orisni
(diskutant)
15. novembar 2013. u 23.53
> Kakva je prica sa small cap indexed funds?
Koliko dugacak odgovor hoćeš? :) Mogao bih o tome stranice pisati. Ukratko, preporucujem ti da za sada ne ulazis u to nego da investiras nešto jednostavno, kreni od 3-4 indeksna fonda (jedan CA akcije, jedan ili dva US i „rest” akcije, i jedan obveznice).

Kad naucis vise, možeš da vidis da li želiš da podelis neke od tih akcija dalje na „small/large”, „value/growth” ili šta već. Ideja toga je da je ocekivana zarada na akcijama manjih kompanija veca nego ocekivana zarada na akcijama većih kompanija, ali kao sto odmah možeš i da pretpostavis, i rizik je takođe veci! Isto tako, ocekivana zarada na takozvanim „value” kompanijama je veca nego na „growth” kompanijama, mada se oko toga svi ne slazu. Poenta je da ako ti ocekujes da će indeksi tih „small” i „value” kompanija ići vise nego indeks cele berze, onda možeš da ulozis proporcionalno vise u indekse takvih kompanija. Recimo u Americi taj S&P500 indeks (koji prati taj fond sto si gore naveo) ima oko 75-80% „marke cap” cele berze jer se sastoji od samo 500 najvecih kompanija. Ostalih par hiljada kompanija nisu u tom indeksu, no indeks cele berze ide prilično slično kao i S&P 500 indeks. Ako neko želi da prati celu berzu, može da uzme 1) jedan indeksni fond koji prati celu berzu (npr. VTSMX) ili 2) dva fonda (jedan koji prati S&P500, npr. VFINX, i jedan koji prati sve ostalo, ne znam napamet tiker i mrzi me da guglam :) u odnosu 75:25. A ako neko želi da „overweight” manje akcije, može to da menja, pa da uzme dva fonda (S%P500 i sve ostalo) u odnosu, recimo, 50:50. Kažem ti, možeš o tome vise da vidis kasnije. Kreni od jednog fonda, sto sirokodiversifkovanijeg (barem S&P500 ako ne i cela berza), pa onda posle možeš da vidis da li ćeš da delis. Ako su ti pare na „tax protected” racunu (kao 401k ili IRA u Americi, a verovatno i slično je za RRSP i TFSA u Kanadi), onda možeš da pravis te promene bez da ti utice na porez. Ako su ti pare na „taxable” racunu, onda će da utice na porez pa treba bolje planirati unapred.

> Gledam ovaj Vanguardov US small cap https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=0937&FundIntExt=INT

Kao sto rekoh, mislim da za tebe kao početnika nema potrebe da to gledaš. Ali ako hoćeš da čitaš kako ja lično investiram, mogu ti reći da imam to („overweight” u odnosu na market). Prvo, fond koji si naveo nije samo „small cap” nego „small cap value” (ti si izostavio reč „value” koja je prilično važna u naslovu), sto će reći da ne samo da bira akcije manjih kompanija nego i akcije „value” kompanija (sto otprilike znaci akcije kompanija koje su u problemima i koje mogu da bankrotiraju ali mogu i da dosta skoce). Drugo, ti si naveo ETF a ne tradicionalan fond. Ovaj ETF ima tiker VBR. Tradicionalan fond koji prati to isto ima tiker VISVX: https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=0860&FundIntExt=INT Ako pretrazis moj post gore (Ctrl+F ili, za Stefa kao velikog Epl fana, Cmd+F :), videces da sam ja pomenuo da lično investiram u VISVX. (Ako ćemo bas da budemo precizni, imam tu Admirala, ali to na $10k nije „big deal” kao sto je svojevremeno izvesni forumas Nintendo ima nekoliko Admirala kad su bili na $100k.) No rekao sam i u tom postu gore da sa jedne strane ne bih da komplikujem početnicima o tome šta je „small” i „value”, a sa druge strane hteo sam da navedem iskreno koje fondove imam da ne bude posle „Orisni nikad nije rekao ništa konkretno”. *ebote, ja godinama pricam jednu te istu pricu i mene uvek cudi kad neko kaže „nema ništa konkretno”. Ceo moj IPS je sasvim konkretan mada ima dva pasusa! I možeš naći na forumima gde se ne brisu stari postovi da je moj IPS bio isti i pre godinu i pre 3, 5, 7, 9... ili koliko su ti postovi tamo. Elem, gde smo bili stali? Kod toga da ja kroz VISVX ulazem vise u „small value” nego sto im je „market cap”. Ako hoćeš, mogu ti ostaviti svoje lične procente, ali ne verujem da bi oni tebi sada bili korisni ili bitni. Hajde ti prvo odluci koji se fondovi nude u Kanadi i kako hoćeš da krenes nešto jednostavno, pa možemo posle da vidimo nešto komplikovanije. Ja sam ti na berzanskim forumima na srpskom bio već godinama i verovatno ću biti tu još par godina (osim ako „ne planiram da umrem”, sto je već neku drugu temu, ali posto se interesujes za investicije, nadam se da si sredio svoje ostale finansije: zivotno osiguranje, „emergency fund”, nekretnina...).

> Sad sam pogledao moj trenutni fond i on ima odnos akcije/fixed income70/30, znaci imam 70% para na berzi.

Ma nije problem 70:30. Nego meni onaj MER od 2,4% „bode oci”. To je 2% vise nego ovaj indeksni fond koji si naveo, ali već znamo da planiras da uskoro to promenis...
orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 00.13
> vidis da taj kanadski fond ima grafikon koji ide gore dole isto kao I berza.

Malimx6, uz svo duzno postovanje, da li ti ne čitaš ono sto Prerija i ja pišemo, ili ne razumes to što pišemo? Ako ne razumes, pitaj šta ti nije jasno, pa ćemo da probamo da objasnimo.

Vidim da si razumeo da berza ide gore i dole. Ali kako se meri skok/pad cele berze? Neke akcije odu mnogo gore, neke malo gore, neke malo dole, neke mnogo dole. Kako se onda meri prosek? To cime se meri prosek se zove INDEKS. Pretpostavljam da je fond koji si gledao neki INDEKSNI FOND kome je cilj upravo da prati indeks. Znaci, taj fond ne proba da bude bolji ili losiji nego jednostavno da prati ceo indeks/prosek berze. Taj fond i treba da ide kako ide berza, bilo gore bilo dole.

> kad udjes u stos na berzi, ima kompanija koje se mogu kupiti za jeftinije I onda kad krenu gore zaradis.

Problem je sto su tebi VRLO MALE SANSE da odaberes koje će to kompanije ići bolje od indeksa. To nije nemoguće izabrati, naročito na kratak rok. Pošto je indeks prosek, neko mora da bude bolji a neko losiji. Međutim, na duzi rok je ogromna vecina ljudi losija od proseka. Naizgled je lako reci to „ako naucis vise o berzi, moći ćeš da pobedis indeks” ili „ako ulozis vise vremena da 'radis' ne berzi, moći ćeš da pobedis indeks” ili „ocigledno je koje akcije izabrati da se pobedi indeks”. Ali daleko je to od toga.

Razmisli o tome ovako. Kad god ti kupis tu „jeftinu” akciju (koja će da krene gore da zaradis), neko je tebi prodao tu akciju. Da li shvatas to da kad god ti zaradis jedan dolar na berzi (u odnosu na indeks), nego je izgubio taj isti dolar (u odnosu na indeks)? Ne mogu svi da budu u plusu (u odnosu na indeks). Zašto bi tebi taj neko prodao akciju po toj ceni ako se „zna” da će ta akcija da krene gore? Zašto i on ne bi drzao tu akciju i zaradio vise? Da li ti to prodaje neki penzioner kome trebaju pare za lek sad odmah, pa mu nije bitno hoće li akcija skociti duplo dogodine jer će biti mrtav bez tog leka? Ili ti to možda prodaje neko sa druge strane ko zna o berzi znatno vise nego ti (jer se time bavi profesionalno, ima mnogo vise iskustva, na to provodi znatno vise vremena nego ti, ima znatno bolji kompjuter od tvoga, blize je berzi nego sto si ti, ima bolji i brzi pristup informacija...)? Taj sa druge strane takođe želi da zaradi. A ne mozete obojica da zaradite. Ako on zaradi, ti ćeš da izgubis. Ako on izgubi, ti ćeš da zaradis. Kolike su, bre, tebi sanse da pobedis većinu ucesnika na berzi?

> Ako ne bude islo dobro, onda ću se prebaciti na te fondove

Prvo, nemoj se prebaciti na bilo koje fondove nego nauci o INDEKSNIM FONDOVIMA. Drugo, šta ako bude islo dobro tokom sledeće godine? Hoćeš li moći razlikovao da li si bio srećan ili si naucio nešto više o berzi, te u buducnosti treba da nastavis da trgujes kroz pojedinacne deonice?
Prerija
16. novembar 2013. u 00.33
Da, krenucu sa sto jednostavnijim portfeljom. Pa ću kasnije da ga finesiram.
Napravicu listu index fondova sledeće nedelje pa ću kontaktirati banke sa kojima poslujem da vidim šta i kako. Danas sam supruzi ispricao malo o investiranju i šta mislim da uradim. Odgovorila je vrlo kratko: „Make sense”, gde sam ja onako malo ostao zatecen jer sam ocekivao neka pitanja i odredjenu dozu dvoumljenja.

nadam se da si sredio svoje ostale finansije: zivotno osiguranje, „emergency fund”, nekretnina...
----------------------------------------------------
da, to je sređeno.
Jednu stvar, a to si me sada podsetio kada si naveo ove stvari, sto nemam je napisan will. To bi morao da uradim.
Prerija
16. novembar 2013. u 00.49
@malimx6
kako hoćeš prijatelju. ja ne znam šta da ti kažem jer kao sto vidis da ja ovde uglavnom postavljam pitanja sto znaci nisam u mogućnosti da delim neke korisne savete.

orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 01.19
> Napravicu listu index fondova sledeće nedelje pa ću kontaktirati banke sa kojima poslujem da vidim šta i kako.

Kad kontaktiras banku, oni će možda/verovatno probati da ti prodaju svoje fondove. Možeš da pitas „Mogu li kod vas da kupim fond XYZ? Ako ne, onda ništa. Ako da, onda hoću da pricam.” Ili možeš da pitas „Razmišljam da kupim fond XYZ; može li to preko vas?” Onda oni krenu da ti pricaju kako su njihovi fondovi bolji od XYZ, kako oni imaju „iskusne menadzere”, krenu da ti crtaju grafike, pricaju da ako hoćeš da udjes u indeksni fond time si osuđen na prosek dok njihovi menadzeri uvek pobedjuju berzu... Ako ti je interesantno da vidis kako ide cela ta prica, vidi da pricas sa njima. Možeš ih pitati i u vezi MER, zašto je njihov veci. (Tu će verovatno reci kako oni placaju najbolje menadzere da rade najbolje analize ne bi li pobedili market. :) Samo ih nemoj pitati ko će da gubi ako će oni da pobedjuje indeks. Nema mnogo koristi od toga da ti njih pokusas da ubedis da su indeksni fondovi bolji od toga sto banka nudi. Nego jedino možeš da vidis kako to oni pokusavaju da tebe ubede da su njihovi fondovi bolji i da vidis šta je to onda pogresno u tom njihovom objašnjavanju. Ja sam bio tako pricao sa par „finansijskih savetnika” pre 'sto' godina kad sam kretao u investiranje. Za neke price nisam odmah ni shvatao šta je pogresno od toga sto mi pricaju, nego sam tek posle to analizirao. Ali nekad je bilo nešto korisno i od njih da se cuje, npr. razlike za IRA i Roth IRA.

> Danas sam supruzi ispricao malo o investiranju i šta mislim da uradim.

Da, to je dobra vezba da vidis da li si razumeo plan ako možeš da ga objasnis nekom drugom, da vidis da li se ta druga strana slaze, i da ona zna šta da radi ako dodje do onog najgoreg da mora sama da investira. Ako je ne zanima sad da ulazi mnogo u to, barem možeš imati jednostavan IPS koji može da prati i neko ko se mnogo ne razume.

> nemam je napisan will. To bi morao da uradim.

Ne znam kakav je zakon u Kanadi, ali da, bilo bi dobro da imaš „will” i verovatno „durable power of attorney”. Knjiga koju preporucujem za generalne finansije je „Smart and Simple Strategies for Busy People” od Jane Bryant Quinn. Ali možda ima neka još bolja knjiga za Kanadu; pretpostavljam da bi FinancialWebRing forum znao o tome.

Sve najbolje... u slučaju da ja odem na Novi Zeland ponovo... ili da moji moraju da otvore moj „will”.
Taurus
16. novembar 2013. u 08.00
Prerija:
>Da sam ulozio kao Stef 100% u Apple imao bi gibitak na svih 100% ulozenog.
Zašto ovo nije racionalno razmišljanje? <

Da bi se to desilo, ti bi morao da kupis Apple po najvisoj ceni i da ih prodas po najnozoj. Prednost kupovanja akcija je upravo to da možeš da ih kupis jeftino a prodas kad je skupo.

Kao drugo, ti planiras da držiš te fondove na duzi rok pa sam zato uzeo taj procenat od 10 godina. Da si kupio Apple pre 10 godina kad je bio 7 dolara, danas bi imao ukupan povracaj od 4,000 % dok je taj tvoj fond ukupno zaradio nekih 60%

Gde su pare nestale? Pojela ih maca ?!

Bez obzira šta je, nešto nije u redu. Tu pada svaka teorija koju ovaj peder iznosi. Pa zar ti stvarno verujes da niko ne može da ima bolji prosek na investirnaju?
Prerija prijatelju, to je glupost nad glupostima. Mogu ti naći hiljade primera gde to ne vazi.
Evo recimo u skoli, ako se uzme prosek razreda sa oceanam, i ako je to recimo 4, dali to znači da ti ne možeš imati 5 ?

Zar je toliko teško shavtiti da je 10% bolje nego 5 ??? Onaj tvrdi da to nije važno, ali je važno pola procenta (0.5%) na MER troskovima ???
Kako sad pola procenta važno, a 5% vise nije važno???

Sa dobro odabranim velikim kompanijama ti možeš lako imati bar 10% zaradu. Pokusaj da stavis na papir pre nego što se odlucis za te fondove.
Ja znam da istoriju ne treba gledati, ali ako taj fond nije zaradio ni onda kad drugi jesu, zašto onda mislis da će sad biti drugacije?
Dali je to zbog one „ocekivane dobiti” ?

Taurus
16. novembar 2013. u 08.28
Da dodam još nešto.
Stef nije ulozio sve u apple, a i da jeste, on je zavrsio sa profitom.. ali neka on kaže tačno šta je uradio. Hoću da kažem da tebi niko ovde ne preporucuje da ulozis sve pare u jednu akciju.

Ja nemam strpljenja a ni vremena da čitam one kilometarske komentare ali ona prica da treba pratiti prosek, i da na kraju svi zavrse sa istim prosekom je jako smesna u najmanju ruku.
Tačno je to da bi ti prodao akciju neko mora da je kupi, ali on dalje tvrdi da koliko si ti zaradio onaj drugi je izgubio ????

Kad bi tako bilo onda se berza nebi pomerala nigde, ostala bi na nuli svako dana a znamo da to nije tako, ima puno razloga za pomeranje berze gore-dole ali šta ja hoceu da kažem da te njegove tvrdnje nemaju niakave veze i da on to NE ZNA, zato ga ne slusaj.

On nešto pominje Baffetta ... pa Buffett ne investira u fondove, kakve to veze ima sa index fondovima?

Zbog likvidnosti Buffett investira samo u velike kompanije koje su inače sastavni deo svakog većeg indexa, recimo S&P 500, pa se zbog toga može porediti ko je bolje prosao ali i sam Buffett je skoro izjavio da bi zaradio vise para na berzi da je imao manje para ?!
Valjda i sam razumes zašto je tako rekao. A mi smo upravo ti koji imamo manje para nego on.

Taurus
16. novembar 2013. u 09.16
Evo me još jedanput i neću vise.

Paradoks svih tih teorija o fondovima je to da kad odbijes inflaciju i taksu ti zavrsis u MINUSU. Možda na papiru bude vise ali je kupovna moc manja.

Ulozis toliko vremena u citajuci te knjige, naucis sve teorije o diversifikaciji, rebalansiranju, kamate, pi*ke materine ... i na kraju nema para.

Bez obzira sto je možda nešto rizicno, pa rizicno je i da sednes u kola i ides na posao, ko ti garantuje da ćeš se vratiti kuci? Ti kao zrela i odgovorna osoba, kao nosilac svoje porodice moras naći nacina da zaradis bar nekih 10% godisnje da bi investiranje imalo ikakvog smisla.

Pa vidi ovo: Ono sto savetuje da se pomesaju akcije sa vrednostnim papirima (70/30)kao diversifikacija u cilju sigurnosti je pogresno, Još jednom : P O G R E S N O !!!!

Rekao si da imaš neki novac koji ti treba za skolovanje dece. Te pare se moraju odvojiti, dali investriati u bonds, zlato ili GIC je tvoja licna stvar.
Ali ako je to sve u jednom fondu, akcije mogu da padnu i sa tim će pasti vrednost svih jedinica(units) i ako ti u tom trenutku te pare trebaju ti ćeš te units morati prodavati uz gubitak.
U suprotnom, ako akcije odu gore, ti možeš da ih prodas, pokupis profit a one pare na GIC i ne diras, imaš oboje, razumes?
Ne može se mesati dobro sa lošim, babe i zabe!
Prerija
16. novembar 2013. u 09.58
Ajde ovako. Ja pare neću prebaciti sutra u fondove. Znaci potrajace jedno vreme. Ajde za to vreme da vidim kakav je taj drugi način investiranja. Najviše sto me zanima je zašto nešto radis.

Stef nije odgovorio kako investira? On je rekao kako kupuje akcije. To ne znaci ništa. Po kojoj ceni ih kupuje i po kojoj ceni ih prodaje? Koje je pravilo koga se pridržava? Ne znam da li me shvatas ali ja moram da znam ZASTO to nešto radi bas tako.

Gledanje u Apple je nekorisno jer stalno picate u prolosti. Ajde da pricamo o budocnosti. Ajde ti i Stef da mi kazete kojih 10 akcija da kupim i zašto? I kada da ih prodam? Pa onda možemo da pratimo.
Ovako prica: otvori fond, i vidi prvih 10 holdingsa i u to stave pare je smesna.

Evo nema ništa jednostavnije da mi kazete 10 akcija koje treba da kupim i zašto po toj ceni i do koje cene je držim? To je sve sto me interesuje.
Pazi neko kaže: „ Kupicu kad dodje na xx cenu?” Zašto bas tu cenu? Kako je izracunao da je to bas ta cena za ulazak?
ili još jedan komentar: „Kupicu tu akciju jer je jeftino?” Zašto je jeftino? Kako se određuje ta jeftinoca? Da li je Apple bio jeftin na $700 jer su pricali da će da ide na $1000?

Evo sad je Apple $524. Da li je to jeftino ili nije? Da li da se kupi po ovoj ceni?
Prerija
16. novembar 2013. u 10.14
Hteo bih da kupim jednu knjigu na Amazonu i vidim da imaju opciju za „used” knjige gde ta knjiga kosta 1cent!
Jel neko kupovao takve knjige?
malimx6
(KOCOBO)
16. novembar 2013. u 10.21
i mene interesuje isto sto i preriju. Jedino imam pitanje za preriju, zašto ostavlja link za fond koji u prvih 10 akcija su google i apple ako nije siguran da bi ih kupio pojedinacno?
zato ja ne vjerujem u te fondove. treba prvo nauciti kako uraditi analizu kompanije, pa trzista, pa onda ekonomije, i na osnovu toga ulagati.
Taurus
16. novembar 2013. u 10.56
>Ovako prica: otvori fond, i vidi prvih 10 holdingsa i u to stave pare je smesna.<

Ne nije smesna, nego ti ne razumes.

Ali imam jedno jako dobro rešenje za vas obojicu, ali pod uslovom da me poslusate, ako ne, nemojte vise ništa da me pitate.

Ako me poslusate, mozete do kraja ovog vikenda znati sve, ali morate da me poslusate. Pošto vidim da imate isto pitanje, postoji audio knjiga koja bas sve to jako dobro objašnjava. Covek jako dobro objašnjava sve u vezi fondova i zašto ih ne treba kupovati, kako odabrati kompanije i kako znati dali su dobre ili ne , dali su skupe ili ne...

Ja sam taj link i sve ovo već postavljao ovde ali problem je sto vi necete da poslusate, necete da uradite nijedan korak u tom pravcu. Vi bi odmah da kupite akciju ili fond i da idete na pivo.

Knjiga kosta nekih 20-ak dolara, jeli to previse ? Mozete je imati ves sad u roku od pola sata, ne treba je ni citati, autor sam cita, samo je pustis na kompjuteru, mp3 file, skuvas kafu, sedis, slusas i ucis. Jeli to tako teško? Preslusati celu knjigu traje oko 5 sati.

Ako nekome nije teško onda neka ode na audiobooks sajt, registruje se, uplatis kreditnom karticom koliko traže i pocnes da je skidas download - as. To će sve da traje nekih pola sata najviše. Ima čak i opciju da cujete jedan deo unapred besplatno

Upravo vidim, kosta $18.49 !!!

Evo link:
http://www.learnoutloud.com/

Knjiga se zove Rule#1 , Phil Town

http://www.learnoutloud.com/Audio-Books/Business/-/Rule-Number-One/17972
malimx6
(KOCOBO)
16. novembar 2013. u 13.50
Taurus>> lol ne moram na pivo da odem, godisnji odmor bi mi bolje prijao :)

E tu knjigu sam ja skinuo već (naravno nisam platio lol) i slusao sam prvih sat vremena a sve je nešto islo u krug, nešto building a moth around your business, i učinilo mi se da je to vise za otvaranje biznisa a ne za dionice. Poslusacu na tom linku da vidim da li je to ista knjiga koju sam skinuo pa ću javiti.
stef
(zgubidan)
16. novembar 2013. u 15.00
Pa ja nikog ništa ne savetujem da kupuje.
Neki kupuje ko šta hoće i nek plaća kolko misli da treba.
Šta ja sad nekog da ubeđujem..
Taurus
16. novembar 2013. u 16.39
Kosovo,
to nije to, nešto si promasio, nećeš da me poslusas, nisi ni čuo o cemu covek prica a već se podsmejavas, nije fer, a ja ti garantujem da bolju knjigu u zivotu nećeš naći, da nikada u zivotu nećeš bolje i korisnije potrositi 20 dolara, ali ti kako hoćeš, ti pozovi orisnog pa zajedno na pivo.

orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 19.08
@Prerija
> Ajde za to vreme da vidim kakav je taj drugi način investiranja.

Slazem se da je dobro da naucis ponesto o tim drugim nacinima investiranja (prakticno nekoj kombinaciji „market timing” i „stock picking”) da bi video kako se razlikuju od indeks fondova, tj. zašto imaju već rizik za istu ocekivanu dobit. Naravno da realizovana dobit tih drugog nacina može biti veca od indeksa, ali takođe može biti manja od indeksa, a na duzi rok je za ogromnu većinu ljudi upravo manja!

> Stef nije odgovorio kako investira?

Ah, pa on nije izneo svoj plan investiranja već skoro 10 godina koliko je na ovom forumu. :) Ali eto možda će da iznese u sledećih 10 dana.

> otvori fond, i vidi prvih 10 holdingsa i u to stave pare je smesna.

Nazalost prica nije smesna nego je opasna u smislu da ti preporucuje nešto gde ćeš imati vece troskove, potrositi vise vremena i na kraju imati veci rizik (manju diversifikaciju) za istu ocekivanu dobit.

> kazete 10 akcija koje treba da kupim i zašto po toj ceni i do koje cene je držim?

Pritom treba uzeti u obzir tvoj finansijski cilj da se penzionises kroz 15-20 godina tako da imaš prihod od svog portfelja koliko ti je pola plate pre penzionisanja. Da je cilj drugi, onda bi i savet bio drugi. Npr. da planiras da kupis nekretninu sledeće godine i imaš neke pare za „downpayment” i pitas gde da ih ulozis, ja bih rekao sve u GIC, ne u akcije ili obveznice. Ono sto ja savetujem za indeksne fondove je za tvoj cilj da se penzionises kroz 15-20 godina. Ne znam šta bi oni savetovali za akcije: da li da ih kupis sada i onda ništa ne prodajes nego držiš 15-20 godina?

> Hteo bih da kupim jednu knjigu na Amazonu i vidim da imaju opciju za „used” knjige gde ta knjiga kosta 1cent!

Ne znam ništa o tome. Nisam kupio knjigu za sebe već odavno. Ako nešto čitam, to je besplatno iz biblioteke (ili nekad prelistam u knjizari, ali onda obično tamo kupim kafu :). Koju tu knjigu hoćeš? Da li si pogledao da li imaju kod tebe u biblioteci?
orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 21.06
@malimx6
> ostavlja link za fond koji u prvih 10 akcija su google i apple ako nije siguran da bi ih kupio pojedinacno?

Da, ne bi kupio pojedinacno samo jednu akciju ili mali broj akcija nego želi da kupi sto veci broj akcija,

idealno sve koje pokrivaju indeks. Razlog zašto ne uzimati manji broj akcija je sto to samo povecava rizik bez

da povecava ocekivanu dobit. Ja i dalje ne znam da li ti razumes da je indeks prosek svih ucesnika na berzi.

Bez toga je teško objasniti bilo šta drugo. Ali evo da probam da objasnim zašto je teško raditi „stock

picking”, tj. birati samo neke akcije iz indeksa i ocekivati da ćeš imati bolji rezultat od indeksa. Molim te

da procitas ovo dole u detalj i da potvrdis da li si razumeo (ili ako nisi razumeo, šta je nejasno).

Pretpostavi da neka berza ima 5 akcija, A, B, C, D, E. (Naravno prave berze imaju hiljade ili stotine akcija, ali 5 je dovoljno za primer.) Pretpostavi i da sve akcije trenutno kostaju $10 i da imaju isti „market cap”, tj. da sve kompanije isto vrede. (Naravno na pravoj berzi kompanije vrede razlicito, ali poenta će biti ista ako pretpostavimo da vrede isto, jedino će racun biti jednostavniji.) Pretpostavi da želiš da ulozis $1.000 na tu berzu.

Scenario 1: Jedan način da ulozis u tu berzu je da podelis pare na iste delove na svih 5 akcija, dakle svaka akcija po $200. (To bi bilo kako indeks kaže trenutno jer smo pretpostavili da sve kompanije isto vrede.)

Scenario 2: Drugi način je da biras samo jednu ili par akcija za koje ocekujes da će da skoce vise od indeksa. Recimo da ti nisi siguran da odaberes samo jednu akciju koja će bas da skoci nego odlucis da podelis svoje pare u dve akcije, u svaku po $500.

Pretpostavimo da indeks skoci 12% za godinu dana, znaci sa $50 na $56. Na pravoj berzi neke akcije skoce dosta preko indeksa, neke skoce malo preko indeksa, mnoge budu slične kao indeks, neke budu malo losije, a neke budu mnogo losije. Ono sto obično biva je da jako mali broj akcija skoce znatno preko indeksa i to su one koje vuku ceo indeks navise. Neka u nasem primeru jedna akcija skoci dosta vise, npr. B skoci sa $10 na $20, a ostale četiri (A, C, D, E) neka padnu sa $10 na $9. Time sad sve akcije vrede 20+4*9=56. Ta jedna B je otisla +100% gore, a ove ostale su pale po -10% dole. Cela berza je u proseku otisla +12% gore. (Da li ti je jasan ovaj racun? Ako nije, ne znam koliko možeš pratiti ostalo!)

Scenario 1: Da si ti ulozio u svih pet akcija podjednako, imao bi na kraju godine +12% vise para. Četiri akcije bi ti vredelo $180 (jer su sa $200 pale po -10%), a ta B bi ti skocila na $400 (jer je sa $200 skocila duplo), te bi ukupno imao $400+4*$180=$1.120.

Scenario 2: Pitanje je sad da si ti bio odabrao dve od tih pet akcija na početku godine (i da nisi ništa vise trgovao), koje bi iznose imao na kraju godine?

Prvo, ako si imao znanja/sreće da odaberes B i još jednu akciju, onda si dobro prosao i iznad indeksa si. Imaš $1.000 na akciji B (jer je ona otisla duplo gore) i imaš $450 na toj nekoj drugoj akciji koju si bio odabrao (jer je pala sa $500 na $450). Znaci, imaš $1.450, sto je +45%, dok je berza otisla gore samo +12%.

Drugo, ako si imao neznanja/nesrece da odaberes dve akcije koje nijedna nisu B, onda si loše prosao i ispod indeksa si. Imaš $450 na svakoj od tih akcija, sto znači da ukupno imaš $900, sto je -10%, iako je berza otisla gore +12%.

Možeš li da sracunas kolike su sanse da imaš akciju B i još jednu, a kolike da imaš dve akcije koje nisu B? Opisacu koliko je to, ali razmisli prvo sam.

Pošto biras ukupno dve akcije od pet, možeš da ih odaberes u 10 parova: A+B, A+C, A+D, A+E, B+C, B+D, B+E, C+D, C+D, ili D+E. Od toga 4 para imaju B u sebi: A+B, B+C, B+D, B+E. Ostalih 6 parova nemaju B: A+C, A+D, A+E, C+D, C+E, D+E.

Znaci, ako biras dve od pet akcija, tebi su sanse 40% (4 od 10 parova) da imaš +45% zaradu i sanse su 60% (6 od 10 parova) da imaš -10% gubitak. Naravno, ako si birao samo jednu akciju, onda su ti sanse 20% (1 akcija, B, od svih pet) da imaš +100% zaradu i sanse su ti 80% (4 akcija od svih pet) da imaš -10% gubitak. U svim tim slučajevima je berza otisla +12%.

Ti možeš vrlo jednostavno da investiras da imaš taj prosecan rezultat (kupi indeksni fond). U nasem primeru taj je prosek bio +12%, ali na pravim berzama taj prosek može godisnje da bude i veci (recimo, do +50% ili čak i vise) a može i da bude znatno manji (recimo, negativan do -50% ili čak i manje).

U ovom primeru sam bio stavio 5 akcija da bih mogao da izlistam sve parove. Ali na pravoj berzi, kao sto rekoh, ima stotine ili hiljade akcija. Tvoja sansa da odaberes pobednike značajno ide dole. Recimo da je situacija slična kao sto sam opisao, ali da ima 10 akcija umesto 5 i da je jedna od 10 ode duplo gore, a ostalih 9 padnu -10%. Tada bi cela berza/indeks otisla gore +1% (posto bi jedna akcija bila na $20, a ostalih 9 na $9, sto je ukupno 20+9*9=101, odnosno 1% vise od $100). Ako ti biras dve od tih 10 akcija, tebi bi tada sanse bile 20% (9 od 45 parova) da imaš +45% zaradu i sanse bile 80% (36 od 45 parova) da imaš -10% zaradu. Ako bi birao samo jednu akciju, onda bi ti sanse bile 10% (1 od 10 akcija) da imaš +100% i sanse bi bile 90% (9 od 10 akcija) da imaš -10%.

> treba prvo nauciti kako uraditi analizu kompanije... i na osnovu toga ulagati.

Naravno sad ti možeš reci kako ćeš ti razviti odličnu moc analiza kompanija i trzista i kako ćeš ti uvek birati pobednike poput B. Ali sanse za to su ti vrlo vrlo vrlo male. Jer zapamti: svaki put kad ti zaradis jedan dinar preko indeksa (ne jedan dinar preko nule nego jedan dinar vise nego sto bi zaradio da si investirao u indeks), neko drugi mora da izgubi taj jedan dinar ispod indeksa (znaci, taj koji gubi može i dalje biti pozivitan u odnosu na nulu, ali ima manje para da ga je jednostavno investirao kroz indeks). Da li ti zaista mislis da možeš uvek birati jednu od malog broja kompanija (u nasem primeru kompaniju B) koja će da skoci daleko vise od proseka?
orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 21.09
Prethodni post ima neke bezvezne prazne linije, ali na ovom forumu se stari postovi ne mogu menjati. :( Čak ne može ni da se obrise stari post da bi postavio isravan novi. Jedino administratori nakon nekog vremena obrisu neke stare postove. Nadam se da će SC jednog dana staviti neki malo moderniji forum. Uzgred, ako dobro razumem SC pravi pare od reklama koje stavlja ovde, pa sto je vise klikova na neku temu, to im vise donosi para. Eto ova tema ima preko 100 postova, pa ispada je najprofitabilnija na celoj ovom podforumu o berzi. Ko je ulozio pare u reklame na ovu temu, dobro je prosao. :)
orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 21.34
@stef
> Pa ja nikog ništa ne savetujem da kupuje.

Otkud sad to? Zar nisi ti radio kao prosvetitelj među Srbljem gde su tvoja pisanja o investiranju čak bila koriscena kao udzbenik u nekim skolama? Zašto je sad tako teško objasiti ovde tvoj plan i način investiranja?

Eto ti si podelio pare pa investiras i u Kanadi i u Americi i u Srbiji (?!) i drugde. Možeš li barem da objasnin kako treba da se odredi taj odnos? Koliko para bi neko iz Kanade trebalo da stavi u Kanadu, koliko u Ameriku, koliko u Srbiju, a koliko u ostale zemlje (ukljucujuci i Novi Zeland koji ima sume)?

> Šta ja sad nekog da ubeđujem..

Ne moras nikoga da ubeđuješ da je tvoj način dobar. Samo nam objasni kako si ti tačno sracunao te odnose, pa ćemo mi da vidimo da li to nama odgovara ili ne. Inače, ako ne možeš/želiš da objasnis svoj način investiranja, onda tvoja tvrdnja „ja uvek pobedjujem indekse” gubi na kredibilnosti.

Jedini razlog da ne objasnis svoj „sistem” bi bio da kažeš da ne želiš da ti neko drugi ukrade sistem. To je još jedna prednost investiranja u indekse sto nema ko šta da ukrade. Kad ja investiram u indekse, meni je svejedno hoćeš li ti isto investirati u indekse ili ne. Ja ne dobijam ništa vise ili manje time da li ti aktivno trgovao ili time da li ti pasivno investirao kroz indekse. Meni je lično svejedno.

Pošto od tebe ima koristi na ovom forumu, meni je iskreno drago ako ti možeš da pobedis indeks! Kad ti pobedjujes, neko drugi gubi. Možda su to proverbijalne „japanske domaćice”, ali sto da se njihova zarada ne preliva tebi. Kad ti imaš vise, deo tvojih para zavrsi u Srbiji, pa to pomaze mojima tamo. Od japanskih domaćica nemam bas mnogo koristi; možda bih od japanskih domaćina imao vise koristi.
malimx6
(KOCOBO)
16. novembar 2013. u 21.58
Taurus>> uopste se ne podsmijavam, ne znam zašto to mislis??
I to je ta knjiga sto sam skinuo, prva 4 chapter prica o taj moat, nekako mi samo islo u krug. Ono four M's, nisam ga stvarno razumio šta je htio da kaže. pocecu opet da slusam pa ćemo vidit o cemu se radi.
evo, to je ta knjiga sto si ostavio. ako možeš pogledaj ovaj link, molim te:
http://www.amazon.ca/Rule-Strategy-Successful-Investing-Minutes/dp/0739324640/ref=tmm_abk_title_0/176-57358... 34#reader_0739324640

orisni>> hvala na trudu, nisam ja glup pa da moras tolike primjere da mi kucas. razumijem ja da je index prosjek. kad kažem da ne znam ništa o njima, ne znam koji su dobri I idu gore trenutno.
a naravno da ako pogodis onu kompaniju koja ide gore najviše da ćeš zaraditi vise od indexa, to je ocigledno.
Stvarno hvala na trudu ali nije bilo potrebno toliko da kucas.

Slazem se za sc forum jer neke teme treba izdvojiti pa da se ljudi ne ponavljaju (ukljucujuci I one gdje se svadjate ti I Taurus:) pa kad dodje do nove svadje samo se opozivte na tu izdvojenu temu :)

salim se, naravno.
svako ima svoju tacku gledista.
orisni
(diskutant)
16. novembar 2013. u 22.21
@malimx6
> razumijem ja da je index prosjek.

Okej, onda razumes i da za svaki dolar koji neko zaradi preko indeksa, neko drugi izgubi jedan dolar. Ako sledeći put neko na forumu napise da to nije tako, kaži im da grese i objasni im zašto to jeste tako.

> kad kažem da ne znam ništa o njima, ne znam koji su dobri I idu gore trenutno.

Kakve veze ima koji indeksi idu gore trenutno? Da li pricas o tome da ima nekoliko indeksa, pa ne možeš da odlucis koliko para da investiras u koji? Ili pricas o tome da nisi siguran hoće li indeksi skociti, pa ne znaš da li da sad investiras u indeksni fond ili da cekad da to uradi kasnije? Savet za ovo drugo ti je da niko ne može predvideti kad će indeksi ići gore ili dole. Najbolje ti je da napravis svoj dugorocni plan investiranja (npr. krenes od 65:35 i smanjujes to za po jedan procenat svake godine) i da ga se pridržavas bez obzira da li indeksi nedavno isli gore ili dole, da li ti ocekivao da će u skorijoj buducnosti ići gore ili dole, da li se pricalo na vestima da će biti ovoga ili onoga, da li se pisalo na forumu da će biti rasta ili pada...

> ako pogodis onu kompaniju koja ide gore najviše da ćeš zaraditi vise od indexa, to je ocigledno.

Da, ali isto tako treba da bude ocigledno da je vrlo vrlo teško pogoditi koja će to kompanija da ide preko indeksa! Tvoje sanse da na duzi rok budes bolji od indeksa su prilično male tako da ni ne treba da trosis vreme/novac kad to kad živis u Kanadi i možeš jednostavno da investiras kroz indeksne fondove.

> teme ... gdje se svadjate ti I Taurus

Sa njim ne diskutujem posto vredja ucesnike ovog foruma. Da je neke moderacije ovde, on bi trebalo da ima BAN! Cudi me da niko od ostalih forumasa ne osuđuje njegove vredjanje. Ja sam u proslosti često osuđivao one koji su vredjali, čak i kad su vredjali tog istog koji sada mene vredja.

> svako ima svoju tacku gledista.

Slazem se. Neko misli da se Zemlja okrece oko Sunca. Neko misli da se Sunce okrece oko Zemlje. Svako ima svoju tacku gledista.
orisni
(diskutant)
17. novembar 2013. u 02.15
Pošto nema novih postova na forumu (šta je to, ne piše se od kuce vikendom nego samo radnim danima sa posla? :), uzeo sam da procitam neke starije. Evo svih tema sa trenutne prve strane:

Izdvojene teme
Planiranje za Porez za 2013 godinu - Profesor-Kanada (27)
Izvori za necenzurisano informisanje? - Ice_Cold_Milk (9)
Kako se izracunava cena akcije? - visnja77 (4)

Ostale teme
Preporucujem da se procita - orisni (9)
Preporucujem da se poslusa - 3BMT (19)
Tsla - fcuk (3)
Cuu. v - orisni (120)
Pitanje - fcuk (11)
Ulaganje na burzu sa Margin ili RRSP racuna - dirty_sanchez (23)
Reverzibilan mortgidz - dnand (3)
Canada Lithium - Taurus (1)
Img ili iag - malimx6
Bb ili bbry - malimx6 (26)
Jopet pitanje za Preriju i druge nove investitore - orisni (20)
Stanko Subotic primer - fcuk (2)
Zlato Srebo 2013/2014 - fcuk (38)
Klh. vn - malimx6 (2)
Primer portfolia - Taurus (41)
Gbu - malimx6 (7)
LF pao 25% zbog 2 mala buga u novom ultra tabletu - znalac2 (1)
Dax 30 - Maadi (1)
Penzija - radio ne radio urbani mit - Penthouse (17)
Questrade Canada - jel dobar ili - Penthouse (31)
Sgy - malimx6 (10)
Cuu - Profesor-Kanada (69)
Working capital - malimx6 (5)
Pitanje za dejtrejdere i ostale investore: - Lada123 (26)
Dali uzeti akcije Telekoma.. zna li ko kako to id - disco-na-selu
Prilika za kupovinu ili ne - Ice_Cold_Milk (22)
K-Bro Linen Systems, Inc - Taurus
BlackBerry - Taurus (53)
Ponovo pitanje za Preriju i druge nove investitore - orisni (9)
CUU - dan odluke? - 3BMT (16)
Penzija - Prerija (19)
Ngm - malimx6 (5)
Zadnji voz da se uleti u SGY - znalac2 (5)
Kelly Rule - Prerija (2)
zlato / srebro 2013 - 3BMT (24)
Eagle Hill Exploration Corporation (EAG. V) - Taurus (5)
Pitanje za Preriju i druge nove investitore - orisni (13)
Starije teme

Prvo, primetio sam da teme koje Orisni pokrene imaju najviše postova! Evo top 5 forumasa po ukupnom broju postova na njihovim temama:

1,orisni,176
2,Taurus,105
3,Profesor-Kanada,98
4,3BMT,62
5,malimx6,62

Možda bi Orisni trebalo da monetizuje tu „popularnost”; da li SC ima neki „ad revenue sharing” program? :) Pritom se Orisni još ni ne javlja često zbog Novog Zelanda. Da se ne bi neki „ekonomisti” bunili kako možda Orisni ima najviše postova zato što otvara najviše tema, da vidimo top 5 forumasa po prosecnom broju postova na njihovim temama:

1,Profesor-Kanada,49
2,orisni,35.2
3,Lada123,27
4,Penthouse,25
5,dirty_sanchez,24

Pošto su #2, #4 i #5 sa prve liste Taurus, 3BMT i malimx6 koji nisu na drugoj listi, to znači da oni imaju puno postova na njihovim temama zato što otvaraju puno tema a ne zato što su njihove teme nešto posebno popularne. Izgleda da ostali znaju šta valja citati i komentarisati. ;)

Drugo, vidim iz naslova starih tema koje Orisni pokrene i iz starih postova da diskusija sa Prerijom traje ovde već neko duže vreme:

Preporucujem da se procita - orisni (9)
Cuu. v - orisni (120)
Jopet pitanje za Preriju i druge nove investitore - orisni (20)
Ponovo pitanje za Preriju i druge nove investitore - orisni (9)
Pitanje za Preriju i druge nove investitore - orisni (13)

Memorija je cudo; Orisni je zaboravio većinu diskusije od pre 6 meseci mada (misli da) se seca diskusija od pre 6 godina! Ko zna šta se Orisni seca pogresno a šta tačno. Zato bi bilo bolje pricati na forumu gde se stari postovi cuvaju i gde se može lepo pretrazivati ko je šta kad rekao. Eto idite na economy.rs/diskusije pa mozete da vidite šta je tamo Orisni pisao godinama (taj forum je prakticno mrtav već dve godine, ali se i dalje može pretrazivati ko je kad šta rekao).

Vidim i da su neki forumasi ovde menjali nick-ove, ali i dalje ne mogu da pohvatam tačno ko je ko. Zašto nema Karabaje da se javi? Zar nije on bio pumpao KU(k)U.V(ama)?
orisni
(diskutant)
17. novembar 2013. u 02.37
Preleteo sam malo preko starijih postova na ovoj temi i vidim sad ovaj uzas. :(

@malimx6 napisao „12. novembar 2013. u 18.04”:

> Evo sad sam u minusu sa LOR.TO. Usao sam u pogresan cas... na 85c. Sad je ~70c.

Sad sam pogledao i vidim da je ova akcija pala na 55c, samo juče -8c (-12,70%). :( Nadam se da nisi na velikom gubitku!

Ponekad mislim da bi ovaj podforum totalno trebalo ugasiti. To bi bila najveca korist za finansijske diskusije na srpkom jeziku. Da ovoga nema, mislim da bi manji broj ljudi pravio ovakve greške. Možda gresim. Možda bi oni i tada nasli neki drugi „pouzdan” izvor informacija, npr. Agora forum (ma šta to znacilo; nisam nikad isao tamo, ali sam čuo da se to ime pominje ovde). Ali barem to ne bi bilo na srpskom nego na engleskom jeziku. Zašto iko ovde misli da bi saveti na srpskom bili bolji nego saveti na engleskom?!

Nemam snage vise ni da čitam. Možda treba opet da odem na Novi Zeland, ali eto hajde da ispratim šta će Prerija da uradi posle 6 meseci odlucivanja...
norijega
18. novembar 2013. u 20.18
orisni
(diskutant)
19. novembar 2013. u 00.53
@norijega
Jesi li omasio temu? O cemu je taj link?
Prerija
19. novembar 2013. u 20.03
@orisni,

ja imam i RESP racun koji je racun koji ima namenu za koriscenje za obrazovanje dece posle srednje skole. Sve je isto kao i kod penzionog racuna što se tiče opcija ulaganja. Prednost je sto država dotira svake godine svako ulaganje u toj godini.
Horizont u mom slučaju je 8 i 12 godina. Znaci u 8 -moj godini bi poceo da povlacim deo para za tu skolsku godinu.

Da li ovo menja nešto što se tiče odnosa akcije/obveznice?
orisni
(diskutant)
19. novembar 2013. u 20.56
Pretpostavljam da je taj RESP racun sličan kao 529 u Americi. To znači da pare možeš da vadis samo za skolovanje, inače placas penale za vadjenj tih para. Kad ti kažeš da ti je horizont 8 i 12 godina, da li to znači da jedno dete polazi na fakultet za 8 godina (i onda još studira 4) a drugo dete za 12 godina (i onda još studira 4)? Ili pricas samo za jedno dete? Ako neko ima vise dece, da li svako dete imaš svoj RESP, ili roditelji imaju samo jedna RESP koji može da se koristi za bilo koje dete?

U svakom slučaju, posto RESP ulazes na kraci rok nego penziju (ti si pominjao 15-20 godina) i posto RESP trosis brze nego penziju (RESP za 4 godine a penzija traje dok si ziv i onda deca naslede :), RESP treba da ima znatno manje akcija i znatno vise obveznica, a čak i obveznice treba prebaciti na „money market” fondove (kojima ne može da padne glavnica, barem ne lako) ili GIC kako se priblizi početak trosenja.
Prerija
19. novembar 2013. u 21.34
„da li to znači da jedno dete polazi na fakultet za 8 godina (i onda još studira 4) a drugo dete za 12 godina (i onda još studira 4)?”
Da.

„da li svako dete imaš svoj RESP”
Da

Ok, tako sam i pretpostavljao. Dosad sam imao 70/30 odnos. Moracu ovo da promenim.
orisni
(diskutant)
19. novembar 2013. u 21.49
Meni 70:30 izgleda prilično agresivno za jedan RESP koji ćeš trositi za 8-12 godina i drugi RESP koji ćeš trositi za 12-16 godina. Lično bih to smanjio na nekih 40:60 i godisnje možda po još 2% manje akcija, a od obveznica bih kupovao „money market” i GIC (opet, ne znam šta je tamo najbolje za Kanadu, mada za Amerike mogu da preporucim neke fondove za to). Steta je ako ne možeš pare koje preostanu na jednom RESP da koristis za drugo dete.
Prerija
19. novembar 2013. u 22.04
„Steta je ako ne možeš pare koje preostanu na jednom RESP da koristis za drugo dete.”
Ovo je dobro pitanje. Ne znam kakva su pravila.

„Meni 70:30 izgleda prilično agresivno za jedan RESP koji ćeš trositi za 8-12 godina i drugi RESP koji ćeš trositi za 12-16 godina”

Pa to ti odslikava kakve savete možeš da dobijes od sluzbenika ako ne znaš ništa u vezi finasija, kao sto je slučaj sa mnom :)
orisni
(diskutant)
19. novembar 2013. u 22.12
Vidi za pravila za RESP. U Americi taj 529 može da se prebacuje sa jednog deteta na drugo, sa roditelja na dete, sa deteta na roditelja, čak i na unucad.

Što se tiče saveta za investiranje, najbolje ti je da se edukujes i da sam donosis odluke. Ne treba mnogo vremena za to. Ne veruj meni, ne veruj forumima, nego procitaj neke dobre knjige, pa sam odluci.
 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Tassel Necklaces?
.