Vesti
Sport
Celebrity
Lifestyle
Diskusije
Kuvar
Oglasi
Diskusije
:
Berza
+0 / -0
0
Gas hnd. t
SME
(vernik)
13. septembar 2012. u 22.03
HND.T
Dali neko može da prognozira cenu gasa do kraja godine. Ja sam ovih dana kupio oko 20 hiljada dolara HND.T Poceo sam rano da kupujem i trenutna prosecna cena mi je 4.65, tako da sam u „rupi” :(
+0 / -0
0
firma_krstic
13. septembar 2012. u 22.39
Zašto si se odlucio da investiras u gas?
+0 / -0
0
SME
(vernik)
13. septembar 2012. u 22.52
PO preporuci jednog prijatelja koji samo to trguje već godinama sve dok gas nije pao na 2 dolara kupovao je i shortovo HNU, e sad više ne daju da se shortuje pa je presao na HND. Cena akcije je isla gore -dole i nekim intervalima od nedelju dana, pogledaj chart, i to je bilo idealno da se kupuje i prodaje u intervalima od 3-5 tkz. swing tgrading, sto meni jako odgovara, e sad videcemo kako ću proći..
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
14. septembar 2012. u 06.04
Generalno gledano gas je jedini energent koga ima u izobilju a sama Kanada ga ima za još 200 godina... bar ovo sto je pronadjeno a još ga nalaze i konzerviraju busotine jer ne mogu da ga isporuce. Ovo spominjem iz razloga sto mislim da neće bitnije ići gore pa time i uticati na porast cijena akcija.
Prije 5-6 godina sam zaradio pare na jednoj kompaniji (SHN.UN) koja je kasnije kupljena od nekih Arapa koliko se sjecam a bila je to zlatna koka jer je isplacivala dividende mjesecno dok konzervativci nisu ukinuli income trusts.
Ja ne bih ulagao u gas ali bih u naftu.
Sem toga ja se ne bih usudio spekulisati i raditi daily trade, čini mi se da bi izgorio kao sibica.
+0 / -0
0
orisni
(diskutant)
14. septembar 2012. u 06.54
> Dali neko može da prognozira cenu gasa do kraja godine.
Da li neko može da prognozira cenu HND.T u odnosu na CUU.V? Mene vise zanima koja će akcija skociti vise (ili pasti manje).
@SME
> Ja sam ovih dana kupio oko 20 hiljada dolara HND.T
Zašto nisi ulozio i te pare u CUU.V? Kako si se odlucio koliko da stavis u HND.T a koliko u CUU.V? Ako mislis da će HND.T ići bolje, zašto ne prodas sve sto imaš u CUU.V i stavis pare u HND.T?
@Karabaya
> Ja ne bih ulagao u gas ali bih u naftu.
Mislio sam da ulazes samo u CUU.V (i srebrnjake). Otkud sad i nafta?
Za kraj, pitanja za one koji su slusali vase savete i kupovali CUU.V: Šta sada mislite o toj kupovini? Da li mislite da je dobro investirati po „preporuci prijatelja” (i to aninmnog „prijatelja” sa foruma)?
Odoh sad na Stari Zeland...
+0 / -0
0
SME
(vernik)
14. septembar 2012. u 07.52
Sem toga ja se ne bih usudio spekulisati i raditi daily trade, čini mi se da bi izgorio kao sibica.
--------------------------------------------
Jeste, jako je rizicno ali upravo zato i radim ovo da bi se sto vise izvezbao. Sasvim je drugacije kad posmatras nekoga drugug ili kad radis sam. Vidis kako ovo govno od Orisnog samo zayebava a pojma nema o ničemu.
Moj biznis radi jako dobro, prošlog meseca (a i u sledeća dva) ću napraviti po 20 hiljada dolara (cisto) pa zato mogu malo vise da rizikujem, inače kupovao sam još i CUU, mislim da ću i danas prebaciti nešto novca na moj Q-racun.
Gasa ima dovoljno i normalno bi bilo da mu cena ne raste, bar do zime, znaci ako cena bude padala, HND ide gore (radi suprotno).
E da, posto ćemo valjda uskoro kesirati CUU, mogu još vise da rizikujem na nekim drugim akcijama.
+1 / -0
+1
karabaya
(zabusavam)
14. septembar 2012. u 08.28
E sad da li je bolje poslusati „anonimnog” prijatelja sa foruma u vezi CUU ili citati beskorisne knjige preporucene od takođe „anonimnog” prijatelja sa foruma, pokazace vrijeme...
Znacemo za sedmicu dvije.
Tebi sretan put a posto je Novi Zeland lijepa zemlja ostani tamo malo duže.
+1 / -0
+1
SME
(vernik)
14. septembar 2012. u 10.14
Pokusavam da mu se ne obracam i da ga ignorisem ali evo još ovaj put:
Orisni, meni Karabaya nije anonimni, ja mu znam ime jer smo uspostavili kontakt mimo ovog foruma (izvini karabaya morao sam ovo da mu kažem) ali i dalje razmenjujemo mišljenja ovde na forumu u zelji da inforimsemo i ostale naše zemljake koji su zainteresovani za ovu temu kao i da naucimo nešto od njih ako imaju zelju da svoje iskustvo podele sa nama.
Pošto ti imaš sasvim drugacije namere, molim te još jednom da nas ostavis na miru, idi gde hoćeš, radi šta hoćeš samo nemoj da se javljas na ovu temu o berzi, izaberi neku drugu temu i tamo prosipaj tvoju pamet jer ovde ocigleno nemas nijednog sagovornika, ajde molim te idi.
+0 / -0
0
firma_krstic
14. septembar 2012. u 12.53
@SME
„i to je bilo idealno da se kupuje i prodaje u intervalima od 3-5 tkz. swing tgrading,..”
Kako znaš kada treba iz HND koji je bear ETF preci u bull ETF? Koji su indikatori? Po meni vrlo rizicno. Ako je neko shortovao godinama gas zbog novih tehnologija (fracking) koje su omogućile povecano eksplatisanje onda je to razumljivo. Ali kako će se ponasati gas u ultra kratkom periodu od 3-5 dana je teško prepoznati.
+0 / -0
0
firma_krstic
14. septembar 2012. u 13.22
@karabaya
Zašto u naftu?
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
15. septembar 2012. u 08.42
Zato što se iscrpljuje i sve je manje i manje i biće sve skuplja.
Troskovi vadjenja nafte vrtoglavo rastu iz godine u godinu jer su ostali samo duboki rezervoari od kojih su mnogi pod morem (Brazil). Nova nalazista nemaju kapacitet da podmire potrosnju... vise se trosi nego sto nova nalazista mogu da nadoknade.
Sem toga najvece zalihe su zvanicno u Venecueli.
+0 / -0
0
firma_krstic
15. septembar 2012. u 14.38
@karabaya
Ako si kupio naftu u Julu 2008 ($147/barel) onda si u debelom minusu u ovom trenutku. Kako to objašnjavas?
+0 / -0
0
SME
(vernik)
15. septembar 2012. u 18.22
Kako znaš kada treba iz HND koji je bear ETF preci u bull ETF? Koji su indikatori?
------------------------
Pa jedini pravi indikator je cena gasa, a to je upravo i bilo moje pitanje na početku ove teme.
Kakva je tvoja prognoza za gas i kako uopste investiras i gde ?
+0 / -0
0
firma_krstic
15. septembar 2012. u 21.14
@SME
„Kakva je tvoja prognoza za gas?”
Što se tiče Severno Americkog trzista, jer ETF koji si kupio prati cenu gasa u Severnoj Americi, supply gasa je povecan a demand je smanjen u zadnjih nekoliko godina. Ako tipujes na prolongiranu recesiju onda I cena bi trebalo da to reflektuje. Kratke procene, do nove godine, je prosto nemoguće dati.
Gas je dosao do istorijskog minimuma pre nekoliko meseci I može da se desi da tu ostane jedan duzi period.
Ja investiram najviše nazad u svoj biznis jer mi to najviše novca donosi. Posle toga investiram u mutual funds pod RRSP-om. Kad imaš svoj biznis onda je „tax deferral” najvazniji. I zadnje sto investiram je fizicko zlato (bullion coins).
+0 / -0
0
SME
(vernik)
17. septembar 2012. u 07.29
Tax deferal je važan ali ja se vise koncentrisem na % zarade ali sve zavisi od lične situacije.
E sad ako može još jedno pitanje - bullions će definitivno biti jedan od nezaobilaznih nacina za investiranje u buducnosti, ja ih još nisam kupovao pa me interesuje kakvo je tvoje iskustvo i ako možeš da ponudis kakve savete nama početnicima.
+0 / -0
0
firma_krstic
17. septembar 2012. u 18.23
Kupovina bullion je vrlo jednostavna ako se nalazis u velikim gradovima. Može da se kupi na vise mesta: Scotia Bank (kanada, uvek u main branch) kao najveci bullion trader, neki veci currency exchange kao ovaj na primer u Vankuveru (
http://www.vbce.ca/
), ili u coins shops. U Americi nisam poznat koja je banka bullion trader ali zato postoji jako mnogo coin shopova. Takođe bullion može da se kupi I online. U kanadi možeš preko Scotia Mocate (filijala scotia banke)
http://www.scotiamocatta.com/eStore/index.htm
.
U Americi može da se naruci online preko kitco
https://online.kitco.com/
Vise se isplati uzimati zlato od 1 unze nego zlato manje tezine (1/4, 1/2 unze) zbog premiuma koji placas povrh spot cene. Uzimas prepoznatilje kovanice kao na primer Maple Leafs, American Eagle, Austrian Philharmonic, Juzno Africki Krugerrand..Možeš I zlatne plocice da uzimas, placas nešto manji premium. Ali to je sve nezamerljiva razlika od par desetina dolara.
Nikako nemoj da uzimas nuzmaticke kovanice jer za to ti je potrebno strucno znanje pri kupovini. Gore navedini primeri bullion kovanica su sirom sveta prepoznatljivi I tradable investments.
Možeš da investiras u jedan sef I da ih držiš u kuci ili da iznajmis safe deposit box u banci za $20 godisnje. Po meni safe deposit box u banci je daleko bolje rešenje zbog sigurnosti od kradje, pozara ili sličnog. Samo da znaš da sadrzaj u safedeposit boxu u banci ne može da se osigura tako da ima i tu rizika ali ipak daleko manji je nego da držiš kod kuce.
Ulaganje u „papirnato” zlato kao sto je ETF (GLD) nije preporucljivo jer imaš ogroman counter party risk. To je za kratkorocnu trgovinu.
Ako imaš još neka pitanja slobodno postavi.
+0 / -0
0
norijega
17. septembar 2012. u 20.09
da dodam na ovo sto je firma_krstic rekao.
- safety deposit box, najmanji, je oko 50-60$ godisnje. nije lako naći koja banka ima na raspolaganju, moraces da obidjes vise „branch” (ovo se valda prevodi kao „ogranak” ili ekspozitura banke?)
- da bi isnajmio sdb moraces da imaš otvoren ili da otvoris racun ( s tog racuna se skidaju pare svake godine za iznajmljivanje)
- veliki safety deposit box je prakticno nemoguće naći slobodan
- plemenite metale možeš (teoretski) da kupis u bilo kojem ogranku scotia banke, međutim s obzirom da ih mrzi da rade, uputice te u njihov glavni deo u centru toronta.
- i u kanadi možeš da kupis online na kitco
- ja lično vise volim poluge, mada su i novcici od jedne unce ok. ja bih preporucio nas kanadski maple leaf koji je i zakonsko sredstvo placanja u kanadi (sto deluje iznenadjujuce, ali je istina)
puno sreće u investiranje u zlato i srebro, jedini pravi novac :)
+0 / -0
0
SME
(vernik)
17. septembar 2012. u 21.08
Svaka cast Krsticu, pretpostavljam da se tako prezivas, nemam vise pitanja, sve ostale informacije sam nasao preko linka kojeg si postavio.
Ovo je najbolji primer kako treba da koristimo ovaj forum i da delimo dragoceno iskustvo i znanje.
I ja sam na raspolaganju za bilo kakvo pitanje, biće mi zadovoljstvo ako mogu bilo kome da pomognem ili cisto radi diskusje.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
17. septembar 2012. u 21.17
Hvala norijega, ti verovatno znaš zbog čega se interesujem, deo profita od CUU ću investirati u zlato. Ali moram da te pitam, zbog čega vise vols poluge ?
+0 / -0
0
SME
(vernik)
17. septembar 2012. u 21.20
...zbog čega vise volis poluge ?
Wireless tastatura preskocila slovo...
+0 / -0
0
norijega
17. septembar 2012. u 21.53
pozdrav SME.
poluge vise volim jer neću da placam „izradu” - rad ugradjen na „ukrasavanje” novcica, već samo tezinu metala. mislim da su poluge od 10 unci najbolje, nisu prevelike a ni premale. nisam protiv našeg maple leaf novica od 1 unce, cena mu je prihvatljiva.
što se tiče srebra, mislim da su poluge od 100 unci najzahvalnije. mogu da stanu u mali deposit box, mada jedva.
kada se prodaje kitco-u, mislim da je najmanja kolicina srebra, u posiljci, koju prihvataju 500 unci, ali to treba proveriti, nisam siguran. hoću da kažem da, kada se kupuje treba razmišljati i kome to kasnije prodati.
kao mesto i za kupovinu i za prodaju iskljucujem ebay, kao i male dilere. nema potrebe rizikovati.
koliko sam informisan, scotia bank je jedan od najvecih dilera plemenitih metala u svetu, tako da bi trebalo da su pouzdani (da ne bi bilo da se kupi pozlacena tungsramova poluga)
savetovao bih ti da ne iznajmljujes sef u banci u kojoj držiš većinu ustedjevine. problem su salteruse, pricaju naglas o stanju racuna klijenata i to pred drugim klijentima. ako immas i sef, onda si još interesantniji za ogovaranje. ovo ti kažem iz vlastitog iskustva.
+0 / -0
0
firma_krstic
17. septembar 2012. u 23.34
@SME
„pretpostavljam da se tako prezivas,”
:) ne prezivam se Krstic, već sam uzeo nik zbog našeg kultnog I meni najomiljenijeg filma „Ko to Tamo Peva” :)
ima još par stvari da dodam jer ne može da se sve covek seti u jednom postu. Ako si u Kanadi, neke provincije naplacuju pri kupovini Provincial Sales tax a neke ne. U nekim provincijama zlato se kategorise kao ruda pa se na zato placa PST tax-a, a u nekima se tretira kao monetarni instrument pa se ne placa. Znam da u BC I Alberti se ne placa tax-a, a u Saskatchevanu se placa. Za ostale ostale provincije ne znam ali nije problem naći info na internetu. Ako kupujes veću kolicinu, a u provinciji si gde se placa taxa, onda možda je isplatljivije da otputujes jedan vikend na odmor u drugu provinciju i kupis zlato I ustedis PST. Uvek cuvaj racun od kupovine iz banke/currency exchange.
Ja u svom portfoliju imam između 15-20% zlata. Ti ćeš kako budes vise citao o zlatu sam odrediti koliko hoćeš da ga imaš. Zlato u mom portfoliju ima ulogu „store of value”.
(kažu da je pre 1000 godina jedno dobro odelo kostalo jednu unzu zlata, I danas jedno dobro odelo kosta unzu zlata)
Znaci ja ga držim na dug period I ako ga ne prodam (u slučaju neke preke potrebe), ono će biti preneto na drugu generaciju. Znaci ja ga ne tradujem, I ne obracam paznju kolika mu je trenutna cena. Kupujem ga redovno I u istim kolicinama bez obzira da li cena ide gore ili dole.
@SME
„I ja sam na raspolaganju za bilo kakvo pitanje,”
Gde ti investiras?
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
18. septembar 2012. u 06.22
Porez (GST) se ne placa ako je u pitanju cisto srebro od 999 i navise. Ukoliko na novcicu ima bilo šta drugo, boja, mali kristal ili slično onda se placa GST na cijenu.
Ja kupujem i australijske srebrnjake on line i imam dobro iskustvo s njima a o tome sam pisao ovde. Australika ima dvije kovnice: Australian Royal Mint i Perth Mint i obe su jako dobre.
Takođe kupujem samo kovanice velikih ili neogranicenih serija (kanadian leaf) jer im je numizmaticka vrijednost zanemarljiva, ali ponekad se zaletim i kupim neki skuplji novcic koji mi se svidi mada je to samo dva-tri komada i ne vise. Tek da imam u kolekciji.
Ako dodju vremena da se moraju upotri...iti za nužne potrebe, hranu i tako to, numizmaticka vrijednost će se svesti na nulu pa je to samo gubitak para.
Moje iskustvo je da je najbolje cuvati u sefu banke a nešto malo u kuci za potrebe poklona i td... Ja sam postigao pun pogodak prošle godine dijeleci ih svojima za Novu godinu.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
18. septembar 2012. u 06.37
Jedno vreme sam radio kao „finansijski savetnik”, imao Mutual Funds Licence, Life Insurance, kao i A&S (accident and sickness za grupna osiguranja). Tada sam i svoj novac investirao u mutual funds a kao drugu opciju investriranja sam odabrao Real Estate i kupio nekih nekretnina koje još uvek imam i koje bi rado prodao.
Napustio sam finansije zbog male plate i otvorio privatno preduzece. Otvorio sam racun ( kasnije još 5 racuna) kod Questrade i poceo da trgujem na berzi. Sav novac sa mutual funds sam prebacio na moj novi racun kod Questrade-a. U početku sam najviše radio sa akcijama banaka i insurance kompanija (čak i RIM) dok nisam dosao na ovaj forum i „upoznao” karabayu. Od tad sam strogo opredeljen za kupovinu akcija rudarskih kompanija. Već preko dve godine kupujem akcije CUU. Procitao sam jednu knjigu o investiranju u junior mining kompanije ( nisam vise nasao ni jednu dobru na tu temu) i putem interneta se dodatno informisem.
Nadam se da ćemo uskoro kesirati CUU i od tad ću se vise bazirati na rudnike zlata. Ipak jedan deo novca bi ulozio u fizicko zlato. Nisam imao vremena ni priliku da se dodatno informisem o tome i zato sam te pitao. Ranije me to nije interesovalo, iako realno gledajuci, trebao sam da znam malo vise o tome, ali ne može covek sve da zna. Citao sam ja neke sajtove na tu temu ali oni nekako zakomplikuju. Nazalost niko od mojih prijatelja, pa čak ni moje bivše kolege koji još rade finansije, ne kupuju zlato. Kao sto kaže karabaya moji prijatelji neće ni da pricaju o finasijama, interesantnije im pricati o seksu :)
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
18. septembar 2012. u 08.58
a zašto 6 racuna na questradu?
Ja znam TFSA/ RRSP/ locked in RRSP/ margin .. šta još ima da mi nije palo na pamet?
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
18. septembar 2012. u 10.26
Jutros slusam Max Keisera i tvrdi, ali bas odgovorno tvrdi da će sve otici u tri lijepe u aprilu iduce godine. Daje rok od tridesetak nedelja a onda kolaps.
Pošto njega i njegovo mišljenje prilično cijenim imacu to na umu posto je do sada bio uvijek u pravu a ima i informacije koje su relevantne.
Najvjerovatnije ću povuci sve pare nakon raspleta sa CUU i sacekati da vidim šta će se desiti.
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
18. septembar 2012. u 11.01
Cena zlata ima sanse da ode oko 25% severno od danasnje cene u
vremenskom periodu od 12 meseci. To povisenje neće biti 70% - 90%
direktno, biće varijacije oko 20% gore i oko 15% korekcije.
Za osobe koje trguju sa akcijama rudnika zlata vrlo dobre sanse
za profit.
+0 / -0
0
firma_krstic
18. septembar 2012. u 11.14
@SME
„kupio nekih nekretnina koje još uvek imam i koje bi rado prodao. ”
hoćeš da izadjes iz RE na samom vrhu ? :)
+0 / -0
0
SME
(vernik)
18. septembar 2012. u 13.29
...šta još ima da mi nije palo na pamet?
Tu ukljucujem i racune moje supruge, ona ima RSP, TFSA i Spousal RSP.
Otvorio sam i deci TFSA a usput sam otvorio i vodim još tri margin racuna rodjacima i prijateljima :)
I to sve radim besplatno, niko mi ništa ne placa :)
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
18. septembar 2012. u 14.42
Al' ćeš uredno da im uzmes proviziju, jel'da?
:)
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
18. septembar 2012. u 17.49
SME: „I to sve radim besplatno, niko mi ništa ne placa :)”
Ali imaš 'fun'.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
18. septembar 2012. u 18.54
Upravo to Profesore, imam fun
+0 / -0
0
firma_krstic
18. septembar 2012. u 21.12
bed time reading :)
How finance capital leads to debt servitude
http://www.nakedcapitalism.com/2012/09/michael-hudson-on-how-finance-capital-leads-to-debt-servitude.html
+0 / -0
0
executor
18. septembar 2012. u 22.21
Pozdrav svima,
Kao prvo hvala vam sto pišete na ovom forumu, jer meni kao početniku u svetu berze jako puno koriste vasi postovi.
Skinuo sam demo verziju jedne aplikacije koja omogućava trgovanje na svetskim berzama, pa pod trading conditions se pojavljuje Collateral Value 60.0%, jel' može neko da mi objasni šta to znaci?
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
19. septembar 2012. u 09.27
Procenjena tržisna vrednost imovine/asset koja se koristi kao
kolateral kredita/zajma. Колатерална вредност je bazirana na
'fer tržisnoj vrednosti/Fair Market Value' koja se potvrdjuje od
kvalifikovanog strucnjaka.
Uzimas kredit/zajam od $10,000 i dajes ABC akcije koje imaju
$6,000.00 vredost na berzi danas(FMV) = 60% je kолатерална вредност.
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
19. septembar 2012. u 09.38
Za gornji primer možeš da koristis $6,000 vrednosti obveznica/menica
(bonds) ili 'cash', = 60%.
+0 / -0
0
firma_krstic
19. septembar 2012. u 11.37
nafta u zadnja 2 dana down 6.5%, ostali commodity flat, equity flat!!
neko je kratkorocno preplavio market reszervama..možemo da nagadjamo ko je, ali pitanje je zašto?
+0 / -0
0
executor
19. septembar 2012. u 12.24
Hvala profesore
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
19. septembar 2012. u 12.39
Čini mi se da neko očajnicki pokusava da obori cijenu metala ali mu bas ne ide od ruke.
Praticemo pa vidjeti.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
19. septembar 2012. u 21.40
Nadam se da će neko pokusati da obori i cenu gasa, još sam u minusu sa HND a bas danas sam citao da će cena ipak otici na 4 dolara do kraja godine. Kao razlog navode grejnu sezonu, umerenu proizvodnju i rast cena sirovina usled americkog stimulansa.
Možda bi bilo bolje da predjem na HNU ili da se ostavim ovoga i da predjem na zlato.
+0 / -0
0
firma_krstic
20. septembar 2012. u 12.52
Cena gasa u zadnjih 5 godina
http://www.infomine.com/investment/metal-prices/natural-gas/5-year/
Cena gasa je dramaticno pala 2008 i nikad se nije oporavila.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
20. septembar 2012. u 21.59
Moja avantura sa HND se zavrsila danas. Prodao sam ga uz mali gubitak.
Sudeci po grafikonu, cena nebi trebala da raste, ali ako ode i na 4 dolara to bi blo priblizno 40% gubitka na HND. Ovde nema pravila, ovo je cista lutrija, radije ću se vratiti na zlato i bakar, tu sam kao kod kuce.
+0 / -0
0
firma_krstic
20. septembar 2012. u 23.17
Cena Bakra u zadnjih 5 godina
http://www.infomine.com/investment/metal-prices/copper/5-year/
cena se oporavila posle kraha u 2008 za razliku od gasa.
po meni bakar je osteljiv na ekonomsko stanje u kini i kako će kina da rebalansira svoju ekonomiju. dosadasnji rast od 10-11% je teško ponavljati iz godine u godinu.
+0 / -0
0
firma_krstic
21. septembar 2012. u 21.41
Housing market will crash: research firm
http://www.theglobeandmail.com/globe-investor/markets/market-blog/housing-market-will-crash-research-firm/a...
556590/
„Citing Canada Mortgage and House Corp. figures, Capital Economics, one in 10 owners has less than 10 per cent home equity, so a decline of a quarter in home prices would put a substantial number of people underwater.”
šta reci nego „Ouch”
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
21. septembar 2012. u 22.23
Ja opet tvrdim da u kanadi neće biti real estate crush.
„Citing Canada Mortgage and House Corp. figures, Capital Economics, one in 10 owners has less than 10 per cent home equity, so a decline of a quarter in home prices would put a substantial number of people underwater.”
On sad ovde kaže da 90% ljudi neće ništa osetiti a 10% će biti na oko 15% ispod vrednosti . A pad od 25% se desio jednom u zadnja dva veka. Kad bi na svakoj kuci bila digitalna cena pa bi se još neko i zabrinuo..
Ovako placaju hipoteku i cute. To je kuca u kojoj žive a nije im investicija a cenu onako odoka mere po nekom komsiji dve ulice nize.
Još jedared, prazne price, od toga nema ništa u kanadi.
+0 / -0
0
firma_krstic
21. septembar 2012. u 23.07
Stef: „Ja opet tvrdim da u kanadi neće biti real estate crush.”
Jel to zbog toga sto Kanada „running out of lands” pa neće biti crash? :)
Jel si izracunao „price to income” I „price to rent” da vidis da li je RE u bubble teritoriji?
Stef: „Ovako placaju hipoteku i cute.”
Irelevantna konstatacija za kretanje cene nekretnine u buducnosti. Cena nekretnine kreće da pada kada ponestane budala koji će da kupe od tih koji su dosad placali i cutali.
I don’t have to buy property but you have to sell.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
22. septembar 2012. u 10.07
Ja sam negde između vas dvojice ali mene ustavri nerviraju prognoze koje ne odrdjuju vremenski rok. Taj podatak je jednako važan kao i sama prognoza kretanja cene za bilo šta.
Za nekretnine moja prognoza bi bila ovakva:
Pošto će kamate ostati niske bar još godinu-dve, ne možemo ocekivati značajan rast cena. Slusao sam neke komentare koji predvidjaju oporavak americkog RE trzista usled sitmulansa QE3. To bi moglo da se odrazi i kod nas. Međutim ono sto sledi posle svake krize je inflacija. U inflaciji će se krediti obezvrediti i to će biti olaksanje za sve one koji nemaju equities u svojim nekretninama. Do tada će cene stagnirati, u nekim slučajevima i opadati, zavisi od situacije svakog pojedinca. Ne mislim da će doći do neke vece krize u RE u narednih godinu dana ali za one koji su na granici održavanja kredita i mali pad može da bude nepodnosljiv.
+0 / -0
0
firma_krstic
22. septembar 2012. u 13.09
@sme
U usa smo imali istorijski nisku kamatnu stopu I 3 stimulansa i nijedno nije imalo faktora u sprečavanju kraha koji je krenuo 2006 godine. Bubble kolaps kada je market asset value veci od net earnings. Kanada je u ovom trenutku tamo gde je amerika bili 2006.
+0 / -0
0
norijega
22. septembar 2012. u 16.18
http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/The+National/ID/2281458681/?page=2
http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/The+Na
tional/ID/2282034757/
http://www.cbc.ca/player/Shows/Shows/The+National/ID/2282032601/
+0 / -0
0
SME
(vernik)
23. septembar 2012. u 08.13
Bubble kolaps kada je market asset value veci od net earnings.
-------------------------------------
Sasvim je moguće da dodje i do kolapsa, sve nam je na granici propasti. Isto tako starh ljudi i opreznost ima dodatni efekat, kako oni kažu - strah ima veću moc nego pohlepa ( fear is far more powerful than greed )
+0 / -0
0
SME
(vernik)
23. septembar 2012. u 08.18
„Krsticu” imam još jedno pitanje za tebe.
Po dosadasnjim komentarima primecujem da imaš solidno znanje o ekonomiji i investiranju ... interesuje me zašto investiras kroz mutual funds, zašto ne investiras sam na berzi?
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
23. septembar 2012. u 08.25
Nek vam bude.. Ceracemo se još ali..
U Kanadi nema hipoteke bez ucesca već neko vreme. U kanadi sve hipoteke ispod 20% ucesca imaju obaveznih 3% osiguranje. ( koje obezbedjuju da hipoteka bude placena čak i ako vlasnik neće.
U kanadi za svaku jipoteku koja nije za kucu za stanovanje je obavezno ucesce od minimum 20%.
U kanadi se ne moze dobiti kredit bez provere kreditnog rejtinga.
Cene će ići vamo tamo pomalo ali nema bubble i nema govora o nekom slomu.
Nikakvih sličnosti sa US 2006
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
23. septembar 2012. u 10.28
firma_krstic 22. septembar 2012. u 13.09
„U usa smo imali istorijski nisku kamatnu stopu I 3 stimulansa i nijedno nije imalo faktora u sprečavanju kraha koji je krenuo 2006 godine. Bubble kolaps kada je market asset value veci od net earnings. Kanada je u ovom trenutku tamo gde je amerika bili 2006.”
*****************************************************************
Postoje tri faktora koji su mogli da spreče krah koji je krenuo
2006 godine.
SME je postavio dobro pitanje. Zašto investirati kroz Mutual Funds?
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
23. septembar 2012. u 15.51
Po meni obojica imate valjane argumente i ja nekako stojim u sredini. Situacija u Kanadi nije ni blizu one u USA 2006/7 ali isto tako usljed ogromne zavisnosti Kanade od stanja u USA ovde može lako doći do sloma. Možda ne bas onako drasticnog ali može i čak mislim da hoće.
Takođe mislim da je kanadski najveci problem unutrasnja politika odn. kereca podredjenost politickog establismenta americkom. Kanada bi i te kako imala cime da amortizuje udar ali se to neće desiti jer će Harper kad bude u prilici da bira između Kanade i USA elite i bankara izabrati ovo poslednje i kanadjani će placati americke nebuloze isto kao i Amerikanci.
Da je Kanada ozbiljna zemlja odavno bi Harper otisao u Moskvu i napravio sporazum s Rusima o zajednickim ulaganjima i istrazivanjima Arktika koji dijelimo, ali ne, on se hvali kako kanadski presretaci ganjaju ruske izvidjacke avione i sa Amerima pravi planove za militarizaciju cijelog prostora. E sad šta je istinski interes Kanade može se pretpostaviti.
Trudo je bio poslednji kanadski prime minister, nemo'se lažemo i kad to znamo možemo se malo i pripremiti jer od vlade neće biti velike koristi.
+0 / -0
0
firma_krstic
23. septembar 2012. u 17.41
@stef
„U Kanadi nema hipoteke bez ucesca već neko vreme.”
Je si siguran u to? :) Pogledaj ovaj Cash Back Mortgage
http://www.tdcanadatrust.com/products-services/banking/mortgages/view-all-our-mortgages/5-cashback.jsp
Ja stavim dozvoljenih 5% ucesca na nekretninu I zauzvrat dobijem Cash Back od tih istih 5% nazad. Kako to da nazoves a ne kupovina bez ucesaca ? Samo ti treba 5% na par dana dok ne prođe approval I dobijas svojih 5% nazad. Jesu to te Kanadske banke koje se ponose time sto su prudent i ne daju kredite bilo kom?
@stef
„U kanadi za svaku hipoteku koja nije za kucu za stanovanje je obavezno ucesce od minimum 20%.”
Taj zakon je uveden tek sredinom 2010. Do tada si mogao da kupis second property I sa 5%. Znaci imao si jako dugacak period od 10 godina ,od početka 2000, gde si mogao da kupis 2-3 I vise propertija sa jako malo ucesca. Pogledaj graf rasta cena nekretnina I videces da se rast cena poklapa bas sa periodom kada si imao jako malo restrikcija.
@stef
„U kanadi se ne može dobiti kredit bez provere kreditnog rejtinga.”
Ma daj stef nemoj da me zezas. Do pre neku godinu si imao dozvoljenu amortizaciju od 40 year mortgage I zajedno sa ovim Cash Back mortgageom, to jest bez ucesca, svaka provera kredit rejting je izlisna. Sa ova dva uslova, granica kvalifikovanja je toliko spustena da svako ko se pojavio na vratima banke je mogao da dobije mortgage. Kanadski 40 year mortgage je verzija Americkog subprime.
@Stef: „Nikakvih sličnosti sa US 2006”
Jedino tajming nije sličan, sve ostalo je isto jer govorimo o istom asset class-u.
+0 / -0
0
firma_krstic
23. septembar 2012. u 17.56
@Profesor-Kanada
„Postoje tri faktora koji su mogli da spreče krah koji je krenuo
2006 godine.”
Sad jedino da nagadjamo o kojim je faktorima reč. I da li su ti faktori isto tako mogli da spreče krah koji se desio/desava u 2/3 evropskih država, Kini, i vecem delu sveta.
+0 / -0
0
firma_krstic
23. septembar 2012. u 18.45
SME„..interesuje me zašto investiras kroz mutual funds, zašto ne investiras sam na berzi?”
Ne verujem da bih ja bio dobar stock picker. Ja pratim berzu I ekonomska desavanja ali ne znam kako bi izabrao individualne stockove. Zar ne zahteva to dosta vremena? A kojeg ja nemam mnogo. Mutual funds mi ne oduzimaju mnogo vremena (skoro nikakvog), plus sto su diversifikovani I imam neki capital gain od 7-8%.
Ja ne želim da vreme koje potrosim na svoj biznis, I koji mi donosi najviše profita, žrtvujem za bavljenjem berze za koje mislim da ne može toliko novca procentualno da mi donese. Ja nekako vidim koriscenje mutual fundsa kao capital preservation a ne capital gain.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
23. septembar 2012. u 21.40
Krstic,
Nije mi još jasno dali ti živis u Americi ili Kanadi.
Mutual funds nisu tako losi za ljude koje ne interesuje ekonomija i finansije. Ja kad sam prelazio na berzu, detaljno sam pregledao moje fondove da vidim u koje kompanije su oni investirali novac, onda sam pogledao performans tih kompanija i tražio šta je to interesantno kod tih kompanija, zašto se menadzer fonda, koji je obično visoko obrazovan, odlucio za tu kompaniju.
Nedostatak fondova je (po mom mišljenju) da su previse diversifikovani. Gomila sitnih kompanija su kvarile procenat naprednih kompanija i tako kvarile ukupan return tih fondova. Moj omiljeni fond je bio Canadian Natural resources kod Aim Trimark-a, ako se još tako zovu i ako još uopste postoji taj naziv fonda, oni to često menjanu. Tada su imali return od 12-15% ali su i oni pali 2008.
Ti bi isto tako mogao da kupis akcije neke vece kompanije i da ih ne diras godinama. Pogledaj recimo chart od TCK.B.TO , oni su već sami po sebi dovoljno diversifikovani i ako napreduje cela berza napredovace i oni, i isto tako i mutual funds ali Teck ima sansu da napravi veci procenat, trenutno im je cena 50% niza od pre dve godine. Verujem da će se za godinu dve vratiti na taj nivo a u tom slučaju bi imao 50% godisnji return. I ako to preracunas kumulativno za svedecih nekoliko godina pravi se neverovatna razlika u odnosu na 7-8% koje imaš sad.
Ima jako puno takvih kompanija, ja lično volim rudarske kompanije ali ima ih dobrih u raznim sektorima.
Mislim da nebi bilo loše da se malo pozanimas oko toga.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
23. septembar 2012. u 21.52
Samo za informaciju, ja sam moje nekretnine kupovao negde od 2006 do 2008 i morao sam da uplatim 25% ucesca. To je velika stavr u slučaju da nešto ne ide kako treba, ja bih mogao da spustim cenu za 10 % i sacuvan nešto od mog novca umesto da bankrotiram ili da sve prepustim banci. To je nešto sto drzi Kanadske nekretnine jer kao i pojedinac imam interesa da mi nekretnina ne propadne a tako verovatno velika vecina drugih vlasnika. Sa prodajom ispod cene ne dovodimo državu u krizu ukoliko to nebi bilo masivno i da cene padnu za vise od 25%.
+0 / -0
0
firma_krstic
23. septembar 2012. u 23.45
SME: „…ja bih mogao da spustim cenu za 10 % i sacuvan nešto od mog novca umesto da bankrotiram ili da sve prepustim banci…”
Tačno, ALI ima nešto sto je isto važno u vezi cene koju spustas. Price is determined at the margin. Šta to znaci?
Na primer: u vrlo kratkom periodu broj ponudjenih kuca na nekom trzistu se povecao za 15%, sto je prouzrokovalo pad cena kuca za čitavih 50%. Kako je to moguće? moguće je bas zbog toga sto je cena determined at the margin. Tvojih 10% može da bude nedovoljno jer u datom momentu neko koje kupio kucu 1999 I ima daleko veci ekviti u njoj može da spusti cenu za 15% . Isti primer je sa naftom 2008 godine. Demand za naftom je opao te godine 20% ali cena je pala sa $147 na $35, znaci daleko vise od 20%. Bas zbog toga sto je price determined at the margin. Proizvodjaci koji su imali nizi production cost su spustali cenu još nize samo da bi prodali svoju proizvodnju.
+0 / -0
0
Kipe
(inzinjer)
24. septembar 2012. u 00.26
Profesor-Kanada (Profesor)
23. septembar 2012. u 10.28
Postoje tri faktora koji su mogli da spreče krah koji je krenuo
2006 godine.
...
Profesore mogao si i dodat koju vise kad se već javljas,
nebih reko da je ovo tvoje za neku prolaznu ocenu. :)
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
24. septembar 2012. u 10.09
Info (Mortgage Rates) for USA in 2006
Conventional, 15-yr. 6.13%
Conventional, 30-yr. 6.47%
1. Rate for the Federal Reserve Bank of New York.
Read more: Money Market Interest Rates and Mortgage Rates, 2003–2006 — Infoplease.com
http://www.infoplease.com/business/money/market-interest-mortage-rates-2006.html#ixzz27ObVvMKj
+0 / -0
0
firma_krstic
24. septembar 2012. u 11.19
Profesor-Kanada
„Conventional, 15-yr. 6.13%
Conventional, 30-yr. 6.47%”
Sad opet pretpostavljam da hoćeš da kažeš da su kamatne stope bile visoke? Jer za niske kamatne stope nema smisla da se spominju kao razlog.
Ako uzmemo da su visoke kamatne stope razlog onda postavljam kontra pitanje:
Da li je cena nekretnina krahirala kada su kamatne stope bile iste (ili čak vece) u proslosti (1990-ih)? (info:
http://www.infoplease.com/ipa/A0908373.html
)
Ne , to se nije desilo.
Kamatna stopa u 2006 istorijski gledano nije bila neobična. Ono sto je neobično su bili CENE nekretnina.
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
24. septembar 2012. u 16.32
firma_krstic
23. septembar 2012. u 17.56
Profesor-Kanada
„Postoje tri faktora koji su mogli da spreče krah koji je krenuo
2006 godine.”
Sad jedino da nagadjamo o kojim je faktorima reč. I da li su ti faktori isto tako mogli da spreče krah koji se desio/desava u 2/3 evropskih država, Kini, i vecem delu sveta.
*****************************************************************
Komentar koji sam gore napisao, odnosi se 'samo' na 1,000,000 osoba od 6,500,000+ koje su uzgubili svoje kuce.
Šta je trebala 'administracija' da uradi da bi smanjili i sprečili veliki krah? Zeleo sam da vidim predloge i komentare ucesnika na ovoj nasoj'berzi'.
Postoji razlog zašto sam objavio interes stopu za 2006-u. Komentar
sleduje.
2007 pre kraha berze i $$$ institucija, predlozio sam da se investira
u Canada Saving Bonds, 2 do 3 godine menice/obaveznice, Money Market
i gotov novac/cash. Procenat je baziran na ličnim objektivima.
Ovo je samo kratka verzija, komentar je bio par stranica. Kada sam
saznao da $$$ institucije imaju trilione u opcijama US funds, znali
smo da krah dolazi i da je labud na zadnjoj noti.
Korisnicko ime bilo je Prof., dok nas nisu naterali da objavimo
svoju profesiju i novu registraciju. Vecina je napustila diskusije
radi napada jedne osobe, verujem da nas je samo dvoje ostalo iz
tog perioda.
Za sada nemam vremena da komentarisem paragraf #2.
+0 / -0
0
firma_krstic
24. septembar 2012. u 21.21
Izgleda da tockovi otpadaju brze nego sto sam i ja ocekivao. Wow. Najgori mesec (August) u prodaji novih kuca ikada zabelezen u Torontu.
http://business.financialpost.com/2012/09/24/toronto-new-home-sales-fall-to-record-low-in-august/
„In yet another sign the housing sector in Canada is slowing down, Toronto new home sales in August were the worst ever for that particular month.”
„Confidence in the new homes market is crucial to a healthy economy in the GTA,” said Paul Golini Jr., chair of the group. „This industry employs more than 193,000 people, making it one of the largest contributors to economic growth in Ontario.”
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
25. septembar 2012. u 13.58
sto nisi citirao i onu recenicu sto kaže da je pad prodaje uzrokovano padom ponude?
+0 / -0
0
firma_krstic
25. septembar 2012. u 17.53
He-he, nemoj da si toliko naivan. Gradjevinski lobisticka asocijacija citira da je razlog za smanjen „supply” nekretnina vladine mere za urbanu „inetensification”. Pa normalno da će da će gradjevinski lobi da prebaci vruc krompir u vidu kraha prodaja, pred druga vrata. jeste vala bas, ne da im vlada da grade gde i kako hoće, da naprave urban sprawl kao u americi.
Glavni razlog kraha je napisan u drugom paragrafu, viskoke cene, usled smanjene maksimalne amortizacije. Simple as that.
Ne odgovori ništa na tvoju pogresnu konstataciju da ne može da se kupi nekrtenina bez ucesca u Kanadi?
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
26. septembar 2012. u 01.08
Ajde da ti ozbiljno odgovorim, mada ne zasluzujes.
Uzeo si clanak iz novina i citirao recenicu koja ti odgovara. Kad sam ti na to skrenuo paznju, onda si rekao da ne verujes u deo clanka koji ti ne odgovara, ali zato onaj deo sto ti odgovara mora biti istina. Isti je argument ovih u crkvi. Sto mi kažemo, to je istina i to se ne mora dokazivati, a sto vi kazete mi ne verujemo bez obzira na dokaz.
+0 / -0
0
firma_krstic
26. septembar 2012. u 11.37
@Stef: „Ajde da ti ozbiljno odgovorim, mada ne zasluzujes.”
Pitao sam te još u drugom postu je si izracunao „price to rent” I „price-to income” da se uveris da li je RE overvalued u Kanadi. Nisi mi ništa odgovorio. Cutis. Odgovorio sam ti detaljno na tvoje 3-4 pretpostavke u vezi mortgage marketa u Kanadi. Dao sam ti link gde sam pobio tvoju pogresnu pretpostavku da se u Kanadi ne može dobiti mortgage bez ucesca. Ti cutis. Onda sam izguglao da bih saznao tačan datum kada je parlament uveo obavezan 20% deposit za investitore u RE. Ni na jedan moj odogovor nisam dobio potvrdu jel se slazes sa mnom, ili se ne slazes ili ćeš da proveris podatke. I dalje cutis.
Pa ako imamo neki dijalog valjda je red da odgovoris, jer neko je potrosio vreme pisajuci. Ne, ti si se još nasao uvredjen.
U vezi clanka ne slazemo se oko razloga. Mada je totalno to ne bitno, jer cinjenica da je prodaja novih kuca na najnizem nivou ikada zabelezena. Vreme će pokazati da li je u pitanju nedostatak kupaca usled visokih cena kako ja tvrdim ili nedostatak nekretnina na trzistu kako ti tvrdis. Moj call je da će cene da padnu 30% nation wide u sledećih 4 godine, tvoj call je ako sam dobro razumeo da će cene biti kako ti kažeš „ni tamo ni vamo” ili flat. Bićemo tu, praticemo market pa ćemo videti ko je bio u pravu.
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
26. septembar 2012. u 12.40
„Pitao sam te još u drugom postu je si izracunao ”price to rent„ I ”price-to income„ da se uveris da li je RE overvalued u Kanadi.”
Ti kad pricas o kanadi, pricas o vankuveru, torontu, montrealu i svakom selu usput. Takva racunica nema nikakvog smisla.
Drugo, Price to rent i income su 2 pokazatelja i sami po sebi nisu dovoljni. A kad nadjes pokazatelj koji ti ne odgovara ti kažeš nemoj da si naivan. Inače, price to income je nizak svuda izvan toronta i vankuvera, možeš da kupis kucu za godisnju platu ili dve.
Što se tiče depozita od 20% to je već 2 godine, evo uslo u treću, a „bubble” kako ti kažeš nije prsla.. Kome su onda ti ljudi prodali koji nisu morali da imaju depozit, ako svi ostali moraju sad da imaju? Zakljucak je da ljudi sa parama ima.
Što se tiče hipoteke bez ucesca, ja i dalje tvrdim da ne možeš. Ti ne možeš da uzmes pare sa kreditne kartice i uplatis za hipoteku, pa onda da vratis kad ti daju cash back. Trazice ti pare da imaš i da nemas drugih dugova na kartici. Ovo znam i iz licnog iskustva.
Ti sad pricas kako se može prevariti sistem sto ćeš od nekog da uzmes pare na zajam a da nema ugovor da se vidi pa onda da vratis. To moglo nekad u Srbiji, ali vise nema ni tamo. U svakom slučaju pricas o prevarama a ne o pravom sistemu. Zato sam ja i dalje u pravu.
„Vreme će pokazati da li je u pitanju nedostatak kupaca usled visokih cena kako ja tvrdim ili nedostatak nekretnina na trzistu kako ti tvrdis”
NE tvrdim ja, nego clanak sto si sam postavio, pa si ga onda iskoristio da ubacis i uvredu:
„He-he, nemoj da si toliko naivan”
Uzgred, veci efekat ćeš postici ako se suzdržiš pa ne ubacujes cinicne i omalovazavajuce komentare:
Jel to zbog toga sto Kanada „running out of lands” pa neće biti crash? :)
Ma daj stef nemoj da me zeza i onaj gore pomenuti : nemoj da si toliko naivan.
I konacno, gde će i čega da padnu cene 30%? kuce, stanovi, business real estate, toronto/ vancouver / manitoba?
Ili prosek svega će da ide dole 30%? U Vankuveru su pale cene 10%, u torontu stanovi pali 4% a kuce otisle gore 12%
To je otprilike to.
Zbog ovih komentara sam ti i rekao da ne zasluzujes odgovor. Nego ja volim da se raspravljam.
+0 / -0
0
firma_krstic
26. septembar 2012. u 14.21
Stef: „Ti kad pricas o kanadi, pricas o vankuveru, torontu, montrealu i svakom selu usput. Takva racunica nema nikakvog smisla.”
Šta nema smisla. Ne razumem. Objasni?
Stef: „Drugo, Price to rent i income su 2 pokazatelja i sami po sebi nisu dovoljni.”
Zašto ova dva pokazatelja nisu dovoljna? Sto nam ne kažeš koji još pokazatelj treba da uzmes u obzir?
@Stef: „price to income je nizak svuda izvan toronta i vankuvera, možeš da kupis kucu za godisnju platu ili dve.”
Evo kako ja da te smatram za ozbiljnim kada kažeš da možeš da kupis kucu za godisnju platu u ostalom delu Kanade. Evo dole je lista prosecnih cena kuca. U primeru Kalgarija ti si omasio bar za 6 puta u odnosu na Avarage income. Ej, jel znaš šta znaci omasiti 6 puta!!! Kako možeš da kažeš tako nešto a da prethodno ne proveris brojke? Opasno pogresne konstatacije iznosis.
Vancouver, BC $752,000
Toronto, Ont $464,000
Calgary, Alb $382,000
Ottawa, Ont $350,000
Montreal, Que $311,000
Regina, Sask $285,000
Halifax, NS $259,000
Fredericton, NB $159,000
@Stef: „Što se tiče hipoteke bez ucesca, ja i dalje tvrdim da ne možeš. Ti ne možeš da uzmes pare sa kreditne kartice i uplatis za hipoteku, pa onda da vratis kad ti daju cash back. Trazice ti pare da imaš i da nemas drugih dugova na kartici. Ti sad pricas kako se može prevariti sistem sto ćeš od nekog da uzmes pare na zajam a da nema ugovor da se vidi pa onda da vratis.”
Ja starno ne znam kako ovo ne možeš da shvatis u vezi Cash Back mortgage. O kojoj prevari ti pricas? Ja sam rekao da možeš da uzmes mortgage bez ucesca. Imaš 5% kesa za Deposit. Prijavis se za mortgage. Odobre ti. Čim ti odobre TD banka ti vraca nazad tvojih 5% Cash Back u vidu novog kredita. Znaci tvoje 5% ucesca se ponistilo sa novim 5% Cash Bank kreditom koje si dobio od banke. Znaci dobijes kes nazad koji si dao prošle nedelje. Koliko sada ukupno dugujes banci? Dugujes isto onoliko kao da si uzeo 100% (bez ucesca) kredit za kucu.
@Stef „I konacno, gde će i čega da padnu cene 30%?”
Rekao sam u proseku nationwide 30%. U marketima kao sto su Vankuver i Toronto condo market i vise.
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
26. septembar 2012. u 15.26
pobedio si, ne mogu da ti objašnjavam.
samo otkucaj prosecne cene ovde, i provericemo za 3,4 godine. Bio jedan takav ovde, pa otisao.
+0 / -0
0
firma_krstic
26. septembar 2012. u 16.22
@Stef „ne mogu da ti objašnjavam.”
Postoji opcija I da ne znaš s obzirom da si „odvalio’ da sa jednom prosecnom godisnjom zaradom možeš da kupis kucu u ostalim gradovima Kanade, sem Vankuvera I Toronta.
@stef: ”samo otkucaj prosecne cene ovde, i provericemo za 3,4 godine. Bio jedan takav ovde, pa otisao.„
Napravim kokice i obavestavam te redovno o cenama/listings.
”
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
08. oktobar 2012. u 23.30
evo da se ja malo nadovezem i ako sam laik za ekonomiju ali volim da vas čitam :)))
gdje su to kuce mnogo jeftinije u ostatku kanade? recimo, vecina mjesta od 100K stanovnika i nagore kuce su oko 200-300K $. malo gradova ima gdje su kuce ispod $200K u realnosti. osim u nekim mjestima gdje industrija nije toliko razvijena pa ljudi ili imaju svoje biznise poput poljoprivrede, ili rade u retail, znaci samouslugama i slično.
što se kredita za „mortgage” tiče, šta vrijedi onaj mortgage od 5% nazad kad je njemu kamata sigurno mnogo veca od realne. Mislim da se taj primjer ne može primjeniti dok ne znamo kolika je kamata, a realna kamata je oko 1 base point iznad prime-a za fix-nu kamatu na 5 godina. Dakle, ako je ta kamata 1% iznad „realne”, šta ti vrijedi tih 5% kad ćeš za 5 godina mnogo vise da das na kamata. A da kupis nešto i odma preprodas, dok poplacas sve troskove, advokata i sve to, kostace vise nego tih 5% nazad sto si dobio, osim ako si u torontu ili vankuveru i kupis nekretninu od pola miliona. Dakle, sve je to subjektivno dok se ne razjasne neke 'brojke'.
i ponavljam, ja sam laik za tu ekonomiju :) i volim da vas čitam :) i nisam ovde da provociram već da nađemodgovore...
mene isto interesuje šta će se desiti, gdje da investiram, ali kao sto kažu u nasem jeziku, 100 ljudi 100 cudi...pa kome vjerovati? :) a ovo mi je van struke i sto sam vidio u zivotu dok sam zavrsio skolu pa do sada...osloniti se na 9-5 job...nije bas pametno :)
pozz.
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
08. oktobar 2012. u 23.41
takođe, pitanje što se tiče kupovine zlata: zašto uzimate kroz scotiabank? da li je tamo najpovoljnije? jer koliko znam cijena zlata je jedna i onda bi svi trebali da je prodaju za tu cijenu, zar ne?
i zašto ne kupujete zlato kroz royal canadian mint?
+0 / -0
0
norijega
09. oktobar 2012. u 00.25
Zlato treba kupovati preko proverenih dealer-a. ScotiaBank je jedan od najvecih dealer-a u svetu. Uglavnom svi prodaju po sličnoj ceni, ali može biti i 2-3% razlike, sto nije malo.
RCM proizvodi gold/silver bullion, ali se prodaja radi preko ovlastenih prodavaca - znaci ne može se od njih naruciti gold bullion. Prodaju preko svog veb sajta komemorativne novcice, ali to se ne isplati kupovati jer je premijum veoma velik.
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
09. oktobar 2012. u 16.51
Wealth Daily.
Fake Chinese Gold Discovered
By Christian A. DeHaemer
„A ten ounce gold bar costing nearly $18,000 turned out to be a counterfeit.
The bar was filled with tungsten, which weighs almost the same as gold, but costs just over a dollar an ounce.
MyFoxNY reports:
Ibrahim Fadl bought the bar from a merchant who has sold him real gold before. But he heard counterfeit gold bars were going around, so he drilled into several of his gold bars worth $100,000 and saw gray tungsten — not gold.
What makes it so devious is a real gold bar is purchased with the serial numbers and papers, then it is hollowed out, the gold is sold, the tungsten is put in, then the bar is closed up.”
+0 / -0
0
firma_krstic
09. oktobar 2012. u 18.20
„A ten ounce gold bar costing nearly $18,000 turned out to be a counterfeit. ”
zato novcici od jedne unze su vredni svakog premiuma. zbog economies of scale ne opravdava njegovo punjenje tungstenom.
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
09. oktobar 2012. u 18.22
zar ne mislite da oni sto daju prognoze i pricaju kako treba investirati u zlato može da bude naprotiv? navlace narod da kupuju i onda obore cijenu zlata i tako zarade oni lično?
zar ne mislite da je cijena zlata malo poskupa? skoro $1800 kosta danas recimo. nije li malo rizicno kupovati zlato po tako visokoj cijeni?
takođe što se kuca tiče i opadanja cijena, neko je rekao da će cijene opasti za 30%. da li je to 30% svugdje ili 30% u gradovima kao vankuver i toronto gdje su cijene visoke? gdje ja živim, cijene novih kuca su otisle gore recimo.
kao sto su neki ovde i sami rekli, sad za sad investiraju u svoj biznis. dakle, biznis bi trebalo da je najbolja investicija. jel može neko da preporuci neku isplativu vrstu biznisa?
+0 / -0
0
SME
(vernik)
10. oktobar 2012. u 22.10
malimx6,
Imaš puno pitanja...
Svaka investicija ima smisla ako sluzi nameni. Ako „oni” navlace narod da kupuju zlato po visokoj ceni i tako zaradjuju, zašto i ti tako ne uradis? Svi imamo jednake uslove i sve je dozvoljeno pod uslovom da je legalno.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
10. oktobar 2012. u 22.14
Profesore,
Veoma interesantan clanak ... onako ohrabrujuci za buduce kupce zlata:)
+0 / -0
0
norijega
11. oktobar 2012. u 15.55
da li je neko kupovao zlato/srebro preko od kitco.com? kakva su vam iskustva? da ne bi umesto zlata bio pozlaceni tungsten.
ja najviše verumjem scotiamocatta, mada u danasnje vreme i tu je moguća prevara.
+0 / -0
0
Profesor-Kanada
(Profesor)
11. oktobar 2012. u 23.25
Samo za Informaciju:
This week’s AAII Sentiment Survey results:
Bullish: 30.6%, down 3.3 points
Neutral: 30.6%, down 2.3 points
Bearish: 38.8%, up 5.6 points
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
15. oktobar 2012. u 12.34
Prosto i jednostavno, da bi se pokrio sav novac u opticaju danas, zlato bi realno trebalo da bude negdje oko $15.000 US za uncu. I sad da li je cijena zlata visoka? Nije nego je cijena novca niska i nastavlja da pada kao posljedica nekontrolisanog stampanja.
Druga bitna vijest - juče su se u Kini na sastanku BRICKS-a zemlje clanice dogovorile da osnuju zajednicku investicionu banku. Znaci dolaru se blizi kraj a MMF i Svjetska banka dobijaju konkurenciju.
Dolaze godine raspleta, sto bi rekao jedan...
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
15. oktobar 2012. u 21.27
karabaya, šta nam je da cinimo onda? :)
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
16. oktobar 2012. u 08.27
Ne bih ti znao reci.
Ja lično kupujem srebrne kovanice i slazem u sef, a da li je to pametno reci će vrijeme.
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
16. oktobar 2012. u 22.20
karabaya, hvala sto si podijelio iskustvo s nama. zašto srebrene a ne zlatne?
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
18. oktobar 2012. u 11.19
Iz prostog razloga sto je srebro, istorijski gledano, podcijenjeno u odnosu na zlato.
Kroz istoriju odnos zlata i srebra je uvijek bio 1 : 16 a sada je 1 : 55. Pa ako uzmemo u obzir da srebro za razliku od zlata ima i nezamjenljivu industrijsku upotrebu onda ovaj odnos nije prirodan i kad - tad će doći na svoje.
Dakle vidim brzi rast cijene srebra nego zlata u bliskoj buducnosti.
Nadam se da sam dobro objasnio?
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
18. oktobar 2012. u 16.38
hvala na objašnjenju, tako sam i ja nešto pretpostavljao :)
samo pitanje, ne mislis možda da će cijena zlata otici dole?
+0 / -0
0
karabaya
(zabusavam)
19. oktobar 2012. u 11.25
Ne vjerujem.
Centralne banke stampaju pare sve brze i u sve većim kolicinama tako da ne vidim kako se to može desiti.
+0 / -0
0
firma_krstic
19. oktobar 2012. u 11.59
malimx6(KOCOBO) „ne mislis možda da će cijena zlata otici dole?”
Sto da ne. Vrlo lako. U 2008, u 6 meseci , kada je berza pala za 50% zlato je isto tako palo 30%. Razlog? Prodajes winners (zlato) da bi pokrio losers (stocks) I cena mora da padne. Ali to je ne bitno ako kupujes zlato na long term.
+0 / -0
0
SME
(vernik)
20. oktobar 2012. u 23.57
Bravo Krsticu, vidis ovo mi nikada nije palo na pamet, možda zbog toga sto još nikad nisam kupovao zlato ali ima smisla, kao i za svaku drugu investiciju entry point je jako važan tako bi i zlato ( i srebro) trebalo kupovati kao sto englezi kažu Buy-On-Dips.
+0 / -0
0
stef
(zgubidan)
22. oktobar 2012. u 13.35
isto tako i zlato i srebro padnu kad brokeri promene margin politiku. Mnogi su kupovali srebro sa 1x 10 i 1x5 pa kad su brokeri to ukinuli onda je srebro palo sa 45 na valjda 17 ako se secam prošle godine.
+0 / -0
0
malimx6
(KOCOBO)
22. oktobar 2012. u 22.09
hvala na objašnjenju
Looking for Chakra Necklaces and Bracelets?
Izaberite državu:
Australija
Austrija
Bosna i Hercegovina
Crna Gora
Evropska Unija
Francuska
Holandija
Hrvatska
Kanada
Nemačka
Sjedinjene Američke Države (SAD)
Srbija
Švajcarska
Švedska
Velika Britanija
Latinica |
Ћирилица
|
English
© Trend Builder Inc. i saradnici. Sva prava zadržana.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Marketing
.