Iskopavanje litijuma: šta biste trebali znati o tome
Iskopavanje litijuma je dugo kritikovano. Zbog buma električnih automobila, potražnja za litijumom brzo raste, ali rudarenje je uglavnom neodgovorno. Postoji li i „fer” litijum?
Litijum je važna sirovina neophodna za brojne proizvode:
Smartphones
Notebooks
Električni automobili
Proizvodi od stakla i keramike
Baterije
Maziva
Najveća nalazišta litijuma nalaze se u Čileu, Australiji i Argentini. Zajedno sa Bolivijom, Argentina i Čile čine takozvani litijumski trougao. Tamo se skladišti u slanim jezerima, koja se isušuju kako bi se izvukla. Ovo je naravno posebno problematično u pustinjskom regionu.
Velika potražnja za traženim litijem predstavlja važnu priliku za ove zemlje da smanje siromaštvo i socijalnu nejednakost u svojoj zemlji.
Međutim, iskustvo u iskopavanju mnogih drugih sirovina u posljednjih nekoliko decenija pokazalo je da bogatstvo resursa može dovesti i do veće društvene nejednakosti (PDF). Naročito u ruralnim područjima zemalja bogatih sirovinama, mnogi ljudi nemaju izbora osim da rade u malom rudarstvu. Oni to često rade u katastrofalnim uvjetima - posebno kada je riječ o ilegalnom rudarstvu manjeg obima.
Kako bi osigurali da se ovo „prokletstvo sirovina” ili „prokletstvo resursa” ne ponovi u rudarstvu litijuma, vlade i nevladine organizacije vode kampanju za veću preraspodjelu prihoda od prodaje litijuma.
Iskopavanje litijuma za električne automobile: potražnja brzo raste
Iskopavanje litijuma se često odvija u ilegalnim rudnicima manjeg obima.
Iskopavanje litijuma se često odvija u ilegalnim rudnicima manjeg obima. (Foto: CC0 / Pixabay / slowdef)
Iskopavanje litijuma trenutno igra ključnu ulogu u proizvodnji električnih automobila. Svi poznati proizvođači električnih automobila oslanjaju se na elektromotor koji pokreće litijum-jonske baterije i istražuju optimizaciju tehnologije skladištenja litijuma. Samo jedna kineska kompanija za proizvodnju baterija najavila je natrijum-jonsku bateriju za 2023. godinu - to jest bez problematičnih sirovina litijuma i kobalta. Međutim, ostaje nejasno da li će to biti sprovedeno.
Litijum će stoga najvjerovatnije ostati važan iu budućnosti. Razlog za izuzetnu ulogu litijuma je visoka gustoća energije i snage metala. Litijum-jonske baterije se takođe koriste u većini prenosivih elektronskih proizvoda, uključujući kamere, pametne telefone i notebook računare.
Proizvodnja litijum-jonskih baterija se uglavnom ne odvija u zemlji u kojoj je sirovina litijum iskopana. U proizvodnji baterija neophodni su složeni tehnički procesi kako bi se osigurala visoka razina čistoće litijuma i na taj način, na primjer, isključila izgaranje litijum-jonskih baterija.
Prvi manji proizvođači baterija nedavno su se pojavili u SAD-u i Evropi. Ipak, većina proizvodnje litijum-jonskih baterija ostaje u Koreji, Kini i Japanu, gde su na raspolaganju veštine i odgovarajuće obučeni zaposleni. To znači da najveći dio prihoda ostaje u ovim zemljama, a ne u zemljama sirovina u kojima se kopa litijum.
Gdje se kopa litijum?
Litijum se može ili vaditi iz stene u rudnicima (na primer u Australiji) ili vaditi iz slanih jezera (salari).
Naročito u Čileu, Argentini i Boliviji, u planinama postoje slana jezera koja sadrže visoko koncentrirani litijum ispod površine. Slana voda, koja se naziva slana voda, obično se pumpa, distribuira i isparava pomoću hemikalija.
Međutim, ova eksploatacija litijuma je problematična: kako Deutschlandfunk izvještava, isparavanje vode uzrokuje potonuće podzemne vode u regijama gdje ionako ne pada kiša. Osim toga, vodene površine su stalno kontaminirane slanom vodom, što pogoršava nestašicu vode. Hemikalije koje se koriste za odvajanje litijuma šire se u okoliš i mogu biti uzrok uginuća stoke koji traje godinama, navodi se u izvještaju.
U Argentini se kao alternativa koristi takozvani proces „direktne ekstrakcije litijuma”: slana otopina se pumpa u sistem, a litijum se ekstrahuje direktno hemijskim procesima. Ovo ima potencijal da bude ekološki prihvatljivije jer ne zahtijeva isparavanje vode.
Posljedice eksploatacije litijuma po okoliš
Litijum u Salar de Ujuni u Boliviji: rudarstvo ima samo nedostatke za prirodu zemlje. (Foto: CC0 / Pixabay / mailanmaik)
Sve veća potražnja za litijumom na globalnom tržištu dovodi do otvaranja novih rudarskih područja u prethodno netaknutim predelima. To posebno uključuje bolivijski Salar de Uyuni i tibetansko slano jezero Zabuye „sa odgovarajućim posljedicama po ekosisteme”.
https://tinyurl.com/yc25jhd9