Vesti
Sport
Celebrity
Lifestyle
Diskusije
Kuvar
Oglasi
Diskusije
:
Trudnice i mamice
+0 / -0
0
Multicisticna displazija/hidronefroza
ginga
06. februar 2011. u 17.00
Trenutno sam u 33 nedelji trudnoće i na konzilijumu na Institutu za majku i dete su konstatovali da beba ima na desnom bubregu multicisticni tumefakt velicine AP 66mm,L 70mm,T 40mm. Opisane ciste su razlicite velicine od 5mm do 33mm i međusobno ne komuniciraju. I sada ne znaju koju dijagnozu da postave da li je multicisticna displazija ili uznapredovala hidronefroza. Zakazali su mi kontrolu za 4 nedelje.
Da li je neko od vas imao slično iskustvo i šta se desava sa bebeom. Rekli su mi da moram da se porodim u N. frontu i da se po rođenu beba salje u Institut za majku i dete.
Pozdrav od zabrinute trudnice!!!
+0 / -0
0
Republica
(®)
07. februar 2011. u 05.19
Draga mama,javljam vas se da vas malo umirim ali ne mogu previshe informacija da vam dam.
Koliko znam ovde od cura koje se javljaju nijedna nije imala ovaj problem jedino ako se ne jave one koje čitaju.
Ovde vam je na prvom mestu potrebna malo bolja strucna lekarska potpora u smislu da vam lekari bolje poobjasne.
Sticajem okolnosti poslednjih meseci dosta ucim i precitavam o bubrezima.
Ono shto je ohrabljujuce je da je samo jedan bubreg zahvacen.Dijagnoza nije postavljena jer verujem da konzilijum sada mora da zasedne i dogovori se oko dijagnoze.Znaci nekoliko lekara zajedno uz nalaze dolaze do dijagnoze.Ono shto bih ja potegnula na vashem mestu je mozhda UZ za dve nedelje.Za 4 nedelje ti si 37 nedelja.
Ako je posebno multicisticna displazija.
Kod hidronefroze uzroci oticanja bubrega su jer je uretar zatvoren iz raznoraznih razloga.Ne bih previshe pisalo o tome da te ne bih zabrinjavala ali jedan od je i pritisak na bubreg spolja.Znaci sam polozhaj fetusa.Znaci usled pomeranja mozhe se ishod promeniti.
Kod prve dijagnoze ishodi mogu biti razliciti.Zato te molim da nekako uspete da imate ceshce kontrole jer je mozhda i neophodno da porodjaj bude ranije.
Zashto bash u N. Fronta kada i ostale bolnice imaju saradnju sa Decijim klinikama u Bgd,to zaista ne znam.
Pokushaj da ne citash previshe info na net-u jer svaki ishod je individualan.
Nadam se uspeshnoj saradnji sa lekarima i cheshcim kontrolama.
Pozdrav.
+0 / -0
0
kokokokokokoda
(kuvarica)
07. februar 2011. u 09.37
ja ne mogu mnogo da pomognem ,sem ovog:
u mojoj prvoj trudnoći krajem 9.meseca su dva doktora rekla da je veoma moguće da beba ima cisticnu fibrozu-poremecaj sa crevima ,između ostalog
e sad,dok sam ja cekala silne rezultate,pretrazivala sam internet besomucno i pronasla podatak da je taj nalaz koji su lekari videli u mom slučaju, može da bude potpuno u redu ,i da spada u redak ,ali prirodan fizioloski razvoj...jednostavno izgleda kao da je bolest ,a nije,dete prolazi tako kroz razvoj
isto tako pomenut je primer bubrega kod nerođenih beba na kojima se često javljaju ciste iz nepoznatih razloga,a da do rođenja i posle rođenja sve to jednostavno nestane i takođe spada u normalan fizioloski razvoj
ono sto su videli doktori kod moje bebe ,samo 5 % beba pokazuje ,od tog procenta polovina stvarno ima cisticnu fibrozu ,a druga polovina nema ništa -fizioloski razvoj
tako da ,možda je slično i za ovo sa bubrezima
i mi smo prošli konzilijum lekara i oni su potvrdili da postoje neke
promene na crevima ,ali dalje od toga-ništa
dete je rođeno zdravo i pravo i nikakav problem nismo nikad imali
+0 / -0
0
ginga
07. februar 2011. u 15.33
Svasta su mi napricali doktori, ali u jednom se svi slazu da se ništa ne zna dok se beba rodi. Kada se porodim onda će ga posmatrati i odluciti šta će se dalje desavati sa njim.
Takođe su napomenili mogućnost da možda ne bude ništa (a mi se tome i nadamo).
Bebac je u stomaku aktivan i to jako, sve ostalo je kako oni kažu savrseno.
Ne znam zašto su mi rekli da se porodim u Frontu, možda zato što je glavni predsedavajuci na konzilijumu, doktor iz Fronta.
+1 / -0
+1
detlic1
(profesor)
08. februar 2011. u 02.15
Ja ništa ne znam o tome. Ali bih ti preporucila bar tri nezavisna mišljenja. Znaci, odi na još dva mesta na UZV pa vidi šta će ti reci. Druga stvar: Institut nije sto je nekad bio. U poslednje vreme samo ruzne stvari čujem o doktorima i situaciji tamo. Ja se ne bih pouzdala u njihovu dijagnozu. Odi negde drugo po još dva mišljenja, a pre toga se dobro raspitaj kakvi su lekari, kakva im je oprema, tj. kakav je UZV aparat. Nemoj brinuti unapred. Srećno!
+0 / -0
0
Republica
(®)
08. februar 2011. u 10.51
Ginga, znaci lekari su vam objasnili tok.
Jedino otidji josh jednom pre te 4 nedelje na UZ cisto da se vidi da li ciste „rastu”i da li se spajaju.
Nadamo se fizioloshkom ishodu i puno zagljaja da sve protekne u najboljem redu.
Pozdrav...;0)))
+1 / -0
+1
detlic1
(profesor)
09. februar 2011. u 04.06
Opet ja! Ja sam takva da čim mi neko kaže: moras to i to, ja odmah sumnjam da tu nešto nije u redu. Zašto bi morala da se poradjas u Frontu, a onda da dete salju na Institut za majku i dete, a Tirsova na plunomet recimo od Visegradske??? Tu mi je nešto sumnjivo, i opet te podsecam, prosvrsljaj malo i po drugim roditeljskim forumima i vidi šta kažu za Institut. Ono sto sam ja procitala je uglavnom: haos, rasulo, nestrucnost, neljubaznost
+1 / -0
+1
ginga
09. februar 2011. u 06.50
Ici ću još na jedan UZ pre konzilijuma.
Kako vreme prolazi ja se polako smirujem i ne mislim o tome. Palo mi je na pamet da mi je dr iz Fronta rekao da se tamo porodim da bi i on mogao da se baci na proucavanje bebe za svoje radove ;-(
Dok ja osetim da se beba mrda i gura po mom stomaku ne brinem se. Cekam dan za porodjaj i onda ćemo valjda saznati šta se desava sa našim sinom.
Hvala vam svima na podrsci ;-)
+0 / -0
0
paukovaca
(obaram s nogu)
09. februar 2011. u 08.21
http://www.stetoskop.info/
pitajte lekara:
http://www.stetoskop.info/question.php
http://www.stetoskop.info/Bolesti-bubrega-i-mokracnog-sistema-Nefrologija-s2-c22-sicknesses.htm
http://www.stetoskop.info/Decje-bolesti-Pedijatrija-s2-c32-sicknesses.htm
+0 / -0
0
paukovaca
(obaram s nogu)
09. februar 2011. u 08.22
http://www.stetoskop.info/Bubrezne-bolesti-7-qarea.htm
+0 / -0
0
paukovaca
(obaram s nogu)
09. februar 2011. u 08.38
http://www.stetoskop.info/Policisticni-bubrezi-723-c22-sickness.htm?b9
-----------------------------------------------
Multicystic dysplastic kidney :
http://en.wikipedia.org/wiki/Multicystic_dysplastic_kidney
„Multicystic dysplastic kidney (MCDK) is a condition that results from the malformation of the kidney during fetal development. The kidney consists of irregular cysts of varying sizes and has no function...”
Multicystic Dysplastic Kidney :
http://www.childrenshospital.org/az/Site1318/mainpageS1318P0.html
Multicisticka displazija bubrega fetusa-pracenje i ishod :
http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0025-8105/2010/0025-81051004262P.pdf
------------------------------
HIDRONEFROZA BUBREGA:
Hidronefroza bubrega nerođene bebe :
http://www.doktor.rs/forum/urologija/hidronefroza-bubrega-nero
đene-bebe-t17287.html
„Unapred se izvinjavam što se mesam u diskusiju ali Vam preporucujem da porodjaj obavite u ustanovi koja ima decijeg urologa. To vam kažem zato što hidronefroza GrIII nije ni malo naivna, već u tom stadijumu zastoja dolazi do ”trplenja„ bubreznog parenhima /funkcionalni deo bubrega/ i postoji mogućnost ireverzibilnog ostecenja i propadanja bubrezne funkcije. Da ne pominjem da usled dugotrajnog zastoja može doći i do infekcije i posledicnih ozbiljnih komplikacija. Problem treba svakako resavati sto pre iskljucivo u konsultaciji sa decijim urologom!
Da li je indikovana indukcija prevremenog porodjaja radi resavanja pomenutog zastoja, o tome ipak odlucuju deciji urolog i akuser.
Sa srećom!”
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydronephrosis
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/hidronefroza.asp
http://www.plivazdravlje.hr/vasa-pitanja/qa/display/28742/Hidronefroza-bubrega.html
http://www.vasdoktor.com/medicina-od-a-do-z/urologija/1009-hydronephrosis
+0 / -0
0
detlic1
(profesor)
09. februar 2011. u 09.28
Tako je ginga! Ti si jedna pametna žena! Ne daj da ti dete bude zamorac kojekakvih lekara. Oni bi da experimentisu sa tvojom bebom. Nemoj to da dozvolis. Cisticna fibroza je jakoo retka bolest. Mislim da je genetski uslovljena i da bi se morali poklopiti osteceni geni oba roditelja što se jako retko desava. Ja se iskreno nadam da svi oni grese i da je beba potpuno zdrava. Cuvajte se dok ste još 2in1 a još vise posle!!! Puno sreće!!!
+0 / -0
0
ginga
10. februar 2011. u 02.55
Hvala puno!!!!
Svidja mi se ovo 2 u 1 ;-)
+0 / -0
0
detlic1
(profesor)
10. februar 2011. u 08.00
Hidronefroza
Hidronefroza označava dilataciju kanalnog sustava bubrega i nije sinonim za opstrukciju. Opstrukcija se definira klinički kao otpor protoku urina, koji ako se ne liječi dovodi do bubrežnog oštećenja. Široka primjena pre i postnatalnog ultrazvuka dovela je do otkrivanja velikog broja djece s asimptomatskom hidronefrozom. Većina hidronefroza se otkriva u 18.-20. tjednu gestacije i učestalost fetalne hidronefroze je oko 2% ako se kao kriterij koristi promjer nakapnice >5 mm. Smatra se da je učestalost klinički značajne hidronefroze oko 1:600 novorođenčadi.
Unatoč brojnim istraživanjima još uvijek nije u potpunosti poznato koji broj dilatacija predstavlja pravu opstrukciju i zahtjeva operativno liječenje. Većina hidronefroza se spontano smanjuje tijekom vremena i ne zahtjeva kiruršku intervenciju. Danas ne postoji dijagnostička metoda kojom se precizno i sigurno može utvrditi opstrukcija i stoga neonatalna hidronefroza još uvijek predstavlja kontroverzno područje u dječjoj nefro-urologiji.
Definicije
Stupnjevi hidronefroze se prema Udruženju fetalne urologije (Society of Fetal Urology, SFU) klasificiraju od I do IV. Najvažniji parametri za klasifikaciju hidronefroza su maksimalni anteroposteriorni promjer nakapnice na poprečnom ultrazvučnom presjeku te ehogenost i debljina parenhima na uzdužnom presjeku.
Stupanj Centralni ehokompleks Bubrežni parenhim
0 Intaktan Normalan
1 Blaga dilatacija nakapnice Normalan
2 Dilatacija nakapnice i početna čašica Normalan
3 Izrazita dilatacija nakapnice i čašica Normalan
4 Izrazita dilatacija nakapnice i čašica Stanjen
Tablica 1 Stupnjevi kongenitalne hidronefroze (SFU)
Etiologija
Najčešći uzroci hidronefroze kod fetusa i novorođenčeta su tranzitorna hidronefroza i stenoza pijeloureteričnog vrata. Oko 10-15% novorođenčadi ima fiziološku hidronefrozu, odnosno ekstrarenalnu nakapnicu koja može mjeriti i do 10-15 mm no nikada nema udruženu dilataciju čašica. Ako se isključe djeca sa tranzitornom i fiziološkom hidronefrozom, stenoza pijeloureteričnog vrata i VUR ostaju najčešći uzroci klinički značajnih dilatacija kanalnog sustava.
Looking for Tassel Earrings?
Life Press
Čizburger pita
Čokoladni ježevi
Divna krema od limuna
U Mančesteru se ostvara Kanabis kafe
Ovo sigurno niste znali o kalijumu
Liječenje blatom
Izaberite državu:
Australija
Austrija
Bosna i Hercegovina
Crna Gora
Evropska Unija
Francuska
Holandija
Hrvatska
Kanada
Nemačka
Sjedinjene Američke Države (SAD)
Srbija
Švajcarska
Švedska
Velika Britanija
Latinica |
Ћирилица
|
English
© Trend Builder Inc. i saradnici. Sva prava zadržana.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Marketing
.