Diskusije : Pravoslavlje

 Komentar
Parastos
Komunikativna
(posmatrac)
18. avgust 2010. u 14.56
Pomaze Bog,

Htela bih da odnesem Parastos u Crkvu pa me zanima šta se i kako nosi. Ima li nekih pravila? Šta je svrha Parastosa? Kako se obavlja itd. Ukoliko može neko svesteno lice da mi da odgovor a može i neka literatura o ovom i sličnim obicajima. Hvala unapred.

Bog sa nama
_Strazbenica_RS
18. avgust 2010. u 17.02
Од свих молитви за умрле које црква прописује после опела, најважнији је четрдесетодневни помен или парастос. По учењу цркве, у четрдесети дан после смрти, душа човекова излази пред Божији Суд. Најбоље је ако се тај парастос врши тачно у четрдесети дан, а ако је немогуће, онда је добро у суботу која пада пре тог датума. Зашто субота? Субота је дан који је црква посветила мртвима, када се посебно молимо за покој њихових душа и када излазимо на гробља. За тај парастос се припрема жито, вино, мед и погача, кадионица и тамјан и свеће које се пале на гробу и које присутни држе у рукама. Свештеник се позива да изврши парастос на гробу, или се доноси жито у цркву, па над житом свештеник врши парастос, а родбина после тога иде на гробље, прелива гроб вином, носи освећено жито и служе се њиме на гробу.

После шест месеци и једне године, такође се могу вршити молитве, односно парастоси за умрле. Тада се, као за четрдесети дан припрема жито које освећује свештеник, излази се на гробље и пале се свеће и прекађује гроб. Парастоси се могу одржавати и чешће. Гозбе и остало није црквени обичај.
Komunikativna
(posmatrac)
19. avgust 2010. u 04.05
Strazbenica, hvala ti na odgovoru. Naime, ja živim daleko od groba osobe za ciji spomen želim odneti Parastos pa da pitam dali može i bez izlaska na groblje? Nadam se da sam se pravilno izrazila.

Šta znaci reč Parastos uopste? Dali znaš možda?

Bog sa nama
_Strazbenica_RS
19. avgust 2010. u 06.32
Parastos je riječ grčkog porijekla (Parastasiz), i znači: dati podršku (nekome), stati uz nekoga, zauzimati se i posredovati za nekoga, jer se u ovoj službi Crkva molitvama zauzima i posreduje pred Bogom za svoje umrle članove.
Otuda, kao što je Crkva o svojim čedima brinula u toku ovozemaljskog njihovog života, dajući im, kao nježna majka, punoću blagodati i blagoslova svojih kroz svete Tajne i Molitvoslovlja, tako ih ona ne napušta i ne zaboravlja ni u času smrti, kao ni poslije nje. Za Crkvu, kao i za samoga Gospoda, „nema mrtvih”, jer je Bog naš „Bog živih a ne mrtvih”.„
--------
Na ruskom se parastos zove panihida.
Панихи́да (также паннихида; параста́с; греч. μνημόσυνο; от греч. παννυχίς — «всенощная») — исторически принятое в русском православии название заупокойного чинопоследования; может быть как частным богослужением (требой), так и общественным. Неправильно смешивать с чином погребения (отпевания) .

По своей структуре представляет собой заупокойную утреню (чем, видимо, и вызвано название) с литиёй. Может совершаться в доме умершего, в храме и на могиле: в 3-й, 9-й, 40-й день по смерти, а также годовщину его смерти, в день рождения и именин.

Заупокойную литию (заключительная часть панихиды) отправляют перед выносом тела усопшего из дома, при встрече тела в притворе храма, по возвращении родных в дом после погребения и в других случаях.

Завершающее песнопение панихиды — Вечная память, которая часто поётся всеми присутствующими.

При совершении панихиды на канун (невысокий столик с распятием) ставится коливо (кутия), которое после благословения его иереем вкушается всеми участниками поминальной службы.

Панихиды, совершаемые во Вселенские родительские субботы, именуются Вселенскими:

Суббота мясопустная — за восемь дней до начала Великого поста, накануне Недели о Страшном Суде.
Троицкая родительская суббота — накануне дня Святой Троицы, на девятый день после Вознесения.”
Komunikativna
(posmatrac)
19. avgust 2010. u 08.21
Znaci, iz ruskog nam je pojam „koljivo”. Bas sam se često pitala odakle li dolazi.

Nisam bas dobro razumela ovaj zadnji deo teksta. Može li se nositi Parastos u postu ili ne ili je to svejedno?

Hvala i Bog sa nama
Zograf
21. avgust 2010. u 03.25
Normalno, može i u postu, zašto ne bi.
(inače, pola godine je u postu ;-)

Strazbenice, ako te ne mrzi, navedi izvore tvoga posta (ne zato što mislim da nešto nije ispravno, naprotiv, već da bih se na njih pozvao kada ih citiram. Hvala)
HEIIIO
(servus servorum Dei)
21. avgust 2010. u 07.47
Коливион је на грчком кувана пшеница и спомиње се кад се св.Теодор јавио епископу и рекао да то једу, да се не би оскрвнули крвљу жртава, коима су покопљене намирнице на пијацама, по заповести цара Јулијана Одступника...
 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Oil Diffuser Bracelets?
.