Vesti
Sport
Celebrity
Lifestyle
Diskusije
Kuvar
Oglasi
Diskusije
:
Zdravlje
+0 / -0
0
Za Zeku neurologa
BabaTunde
29. mart 2013. u 15.14
zeko molim te pogledaj ovaj nalaz. imam trenutno 2 pitanja:
1- koje simptome bi ovaj pacijent trebalo da ima?
2- koja terapija se preporucuje
HVALA
S41 MRI Thoracic Spine No Contrast -S
c/o rt leg pain
Result Details - MRI OF THE THORACIC SPINE
Multiplanar MR images of the thoracic spine have been obtained consisting of sagittal T1 weighted FLAIR images, sagittal and axial T2 FRFSE images plus sagittal in and out of phase FSPGR images. At T12-L1, there is degenerative disc disease and a posterior annular tear associated with a small left paracentral disc protrusion which impinges the spinal cord. Degenerative changes are noted in the lower thoracic area, primarily at T11-12, T10-11 and T9-10, but no disc herniation or significant stenosis is identified at these levels. At T4-5, there is a left paracentral disc protrusion which also impinges the spinal cord.
OPINION
Multilevel degenerative changes with small left paracentral disc protrusions at T4-5 and T12-L1.
+0 / -0
0
zecic-zecic
(pa dobro)
30. mart 2013. u 04.20
Ova vasa pitanja su postavljena naopako od onoga kako se u medicini radi. Prva i najvaznija je anamneza tj istorija bolesti pacijenta, zatim dolazi klinicki pregled a onda, ako je potrebno testovi. Testovi pruzaju neke odgovore na vrlo ciljana pitanja iz anamneze i klinickog pregleda. Niste mi dali ta pitanja pa vam ne mogu reci ni odgovore.
Radiolig je napisao da pacijent ima bol u desnoj nozi ali to nije nešto na šta mogu da se oslonim. Ako spekulisem da je to razlog za test onda je cudno sto je radjen MRI T-spine a ne L-S spine. Ovo je sve konfuzno i nedovoljno da vam bilo šta odgovorno i konkretno kažem.
+0 / -0
0
BabaTunde
30. mart 2013. u 09.57
uzimanje anamneze je umetnost ali IPAK da pokusam.
- sportska povreda kolena pre 15 godina propracena bolom i trenutnim gubitkom svesti ... Injury ... twisting knee with feet planted while bearing weight
- rentgenski snimci uradjeni u roku 24 sata ... bez znakova ikakve patologije
- MRI uradjen 8 meseci kasnije. ne secam se dijagnoze ALI pacijent je posle toga imao (prvu) artroskopsku (eksplorativnu) operaciju kolena
- trenutno poboljasanje ALI ... posle par meseci se predlaze naknadna operacija kolena na kojoj je utvrdjeno da je prvo citanje MRI neprofesionalno uradjeno.
- druga artroskopska operacija uradejena posle skoro 2 godine od inicijalne operacije. operacija uspela ALI ... pacijent i dalje ima bolove
- pacijent prebacen na reumatolosko odeljenje lokalne bolnice gde je neuspelo lecen godinu dana uz otpustnu dijagnozu „ne znamo šta je”
- treca artoskopska operacija kolena uz sumnju da je ACL povredjen. operacija ACL nije radjena jer se još „nisu stekli uslovi”.
- operacija uspela ALI pacijent i posle skoro 12 godina ima bolove. nema otoka, puna pokretljivost (full mobillity) zgloba, zglob i okolna tkiva palpatorno neosetljivi (nema bolova) izuzev početne faze gonartroze
- na zahtev ortopedskog hirurga koji je radio koleno pacijent prosledjen kod hirurga koji je specijalista „samo za kicmu” i tada je uradjen i 5-ti MRI (prilozen izvestaj)
- posle citanja MRI i konsultacije sa lekarom/hirurgom lekar ODBIO (bez nekog rezonskog objašnjana) da operise pacijenta s'obrazlozenjem da je „sve uredu”
ako imate još nekih pitanja ja sam tu a možemo i da se čujemo bilo telefonom bilo emailom.
pozdrav i HVALA
+0 / -0
0
zecic-zecic
(pa dobro)
30. mart 2013. u 10.43
Moram da priznam da je ovo sve jako cudno. Radi se o desnom kolenu pretpostavljam? Možda je u klinickom pregledu nađenrazlog za snimanje kicme. Ako je tako zašto onda T-spine a ne L-S spine?
U ovakvim slučajevima ja preporucujem da pacijent razgovara sa svojim lekarom sve dok mu sve ne bude jasno. Na to ima pravo. I ja svojim pacijentima često na kraju posete kažem „nemojte da izadjete odavde dok niste sve razumeli”.
Ono sto mogu da kažem je da MRI T-spine ne objašnjava bol u desnom kolenu.
+0 / -0
0
BabaTunde
30. mart 2013. u 18.45
* da radi se o desnom kolenu.
* za razgovor mora da postoje 2 strane znaci ma koliko se mi trudili da „dopremo” do lekara ... ispostavilo se da je to sizifov posao. najbolje je da ne ulazimo u detalje ... 15 godina je prošlo od inicijalne povrede do danas ... znaci sve je jasno
* T spine je radjen jer se pacijent trenutno zali na „bol u ledjima” ... bol je uglavnom u lumbo sacralnom predelu a zašto je radjen T spine to ne znam.
-ako ti nije teško zamisli da si u konzilijumu lekara i da ispred sebe imaš samo radioloski nalaz koji je pisao tvoj kolega. šta bi ti uradila na osnovu ovoga sto vidis: Multilevel degenerative changes with small left paracentral disc protrusions at T4-5 and T12-L1.
-pod uslovom da je ovo citanje uradjeno kako treba koji tretman bi bio kod pacijenta koji ima degenerativne promene na disku?
-ako pacijent ima „impinges the spinal cord” koja je terapija?
HVALA
+0 / -0
0
zecic-zecic
(pa dobro)
31. mart 2013. u 04.47
U medicini se ne leci test nego pacijent. Ako ima samo bolove u predelu L-S spine (donji deo ledja), bez znakova povrede korena nerava onda je moguće pokusati medikamentozno i fizikalnom terapijom. Ako ima lak pristup MRI-u onda nije loše proveriti. Ako ima znake povrede korena nerava onda je MRI neophodan.
MRI T-spine ne zahteva nikakvo lecenje jer pacijentovi simptomi ne poticu i ne mogu poticati od nalaza na njemu. On je minoran. Možda vam pomogne i cinjenica da je taj minorni nalaz na levoj strani a pacijent ima symptome na desnoj.
Moram da vas upozorim da vam sve ovo pišem bez pregleda pacijenta. To je veliki deo našeg izvora informacija i može ponekad da promeni naše mišljenje. Zato i za vas ova nasa mišljenja ovde treba da budu samo delic mozaika.
+0 / -0
0
BabaTunde
03. april 2013. u 00.28
Chanting!
Looking for Oil Diffuser Necklaces Sterling Silver?
Life Press
Napravite sami ukrase za dom
Napravite zvučnu igračku za klince od malih plastičnih čaša
Transformišite svoje emocije
Pronađite svoj put ka sreći
Hallo – najbolja parodija
Kolač od oraha i jabuka
Izaberite državu:
Australija
Austrija
Bosna i Hercegovina
Crna Gora
Evropska Unija
Francuska
Holandija
Hrvatska
Kanada
Nemačka
Sjedinjene Američke Države (SAD)
Srbija
Švajcarska
Švedska
Velika Britanija
Latinica |
Ћирилица
|
English
© Trend Builder Inc. i saradnici. Sva prava zadržana.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Marketing
.