Alergina na antibiotike?
visnja77
12. januar 2013. u 16.02
Moja rodjaka je jednom dobila Klindamicin posle neke zubarske intervencije. Posle uzimanja 2-ge kapsule osetila je neko zmarkanje u potkolenici pa je smesta prestala, posto već ima iskustva sa alergijama na neke lekove protiv bolova. Sad, da li to znači da je postala alergicna an sve antibiotike ili samo na Klindamicin? Šta se daje ljudima koji su alergicni na antibiotike?
Ona se sad boji da ide kod lekara iako puno kaslje, jer misli da ne treba da uzima antibiotike...Hvala unapred!
OPIS-50
(OPISIVAC)
12. januar 2013. u 17.13
Alergijske reakcije na lijekove su uglavnom imunološke, mogu se javiti na bilo koji lijek, javljaju se kod određenog broja osoba koje su najčešće prije uzimale isti ili sličan medikament, a simptomi nastaju nekoliko minuta do nekoliko sati nakon uzimanja.
Anafilaktička reakcija češća je nakon primjene lijeka u obliku injekcije (penicilin). Dugotrajna primjena velikih doza te česta primjena istog lijeka povećavaju opasnost od pojave alergije.
Reakcije ne nastaju uvijek na glavnu hemijsku supstancu, nego i na tvari dodane lijeku, kao što je omotač tablete. Promjene na koži su raznolike, uvijek su simetrično raspoređene. Ubrzo nakon primjene lijeka može se javiti urtikarija (koprivnjača) i/ili angioedem. Mogu se javiti razni medikamentozni osipi koji su dobili ime po sličnosti s nekim dječijim bolestima.
Kod nekih bolesnika alergija na lijek manifestira se tek nakon izlaganja suncu, što nazivamo fotoalergijskim učinkom, a kod nekih se osoba nakon kožne primjene lijeka javlja, tzv. kontaktni alergijski dermatitis.
Osim na koži, alergija na lijek može se manifestirati simptomima zahvaćenosti drugih organskih sistema: javljaju se svrbež, može biti povišena tjelesna temperatura, glavobolja, vrtoglavica, mučnina i opća malaksalost, otok zglobova, mogu se javiti simptomi spastičnog bronhitisa, nastati oštećenja bubrega, a ako je pogođena koštana srž, može nastati leukopenija, trombocitopenija ili hemolitička anemija.
Tokom dijagnostičkog postupka kod svakog bolesnika kod kojeg se sumnja na alergijsku reakciju na lijek potrebno je saznati podatke o tačnom imenu lijeka, vremenu nastanka simptoma, vrsti simptoma, senzibilizaciji na druge lijekove, porodičnoj sklonosti i sl. Detaljni anamnestički podaci ponekad su dovoljni za tačnu dijagnozu.
Terapijski postupci ovise o vrsti reakcije. Svaki bolesnik koji je imao sistemsku reakciju treba biti hospitaliziran tokom 12 do 24 sata uz odgovarajuću terapiju. Potrebno je prekinuti uzimanje lijeka te zabraniti ponovnu primjenu lijekova iste skupine.
Lijekovi na koje se najčešće javljaju alergijske reakcije su analgetici, antipiretici, antibiotici (penicilini, cefalosporini), sulfonamidi, antituberkulotici, jod, barbiturati, fenotiazin, serumi, vakcine, anestetici, itd.
visnja77
21. januar 2013. u 12.30
Meksikana, hvala ti! A ja sam mislila da su svi antibiotici koji se zavrsavaju sa „cilin” u stvari-penicilin, pa je svejedno koji uzimas!
Hvala još jednom!