Crna ravanija
Date: Aug 16, 2012. | Category: Desserts | Cuisine: Serbian
kopiR
Skill Level

Easy
Prep Time

15 minutes
Total Time

2 hours
Ingredients
5 | jaja |
5 kašika | šećera |
8 kašika | griza |
200 g | mlevenih oraha |
250 g | jogurta |
2 kašičice | praška za pecivo |
Sirup: | |
400 g | šećera |
800 ml | vode |
Method
Umutiti žumanca sa šećerom, dodati jogurt (promešati) griz pomešan s orasima i praškom za pecivo.
Sve dobro izjednačiti, dodati dobro umućena belanca, pažljivo promešati – izjednačiti i sipati u pleh podmazan uljem i posipan brašnom.
Peći na 200°C oko 25-30 min. u zavisnosti do šporeta.
Pečenu ravaniju ostaviti u pleh 5 min. da stoji, prebaciti je u polu plitku tacnu (ili činiju) i ostaviti da se 30 min. hladi, a za to vreme pripremiti preliv – sirup.
Sirup: šećer preliti hladnom vodom i staviti da provri. Smanjiti temperaturu i kuvati 5 min. Sud pomeriti s ringle 2-3 min. ostaviti da se prohladi i preliti preko ravanije.
Prelivenu ravaniju ostaviti do narednog dana na sobnoj temperaturi da stoji, zatim seći i služiti.
P. S. Navedena temperatura je za šporete bez ventilatora, a kod onih koji ih poseduju smanjiti temperaturu za 20°C stepeni. Ravanija treba da bude sva u sirupu (da pliva) tj. sve više sto ga ima ona je ukusnija.
Enter note here
How others made it
Be the first to add a photo of this dish
People who like this recipe
- srem54
- sremska
- dadamama
- bakica
- banjalucanka
- kondor2
- trlja
Comments
Submit
More from this author...
Blogs...
Rösti od krompira
Rösti je tradicionalno švajcarsko jelo od naribanog i prženog krompira, veoma jednostavno za pripremu i…
Punjene lignje i ražnjići sa kozicama
Još jedno jelo koje su deca smazala u dahu… a meni u ovim tmurnim danima morska hrana diže raspoloženje…
Tartiflette
Delphine je francuskinja koja u Hrvatskoj živi od 2001. godine, a od 2011. vodi svoj kulinarski blog u kojem…
arbourlake - Aug 16, 2012.
Podseca me na baklavu,moracu da probam ovaj recept.
Kopir,hvala vam na predivnim receptima.
elektra4- - Aug 16, 2012.
Fino.