Pratite nas na:
Naslovna
Recepti
Predjela
Supe
&
čorbe
Salate
Hleb
&
pecivo
Prilozi
Glavna jela
Deserti
Pića
Zimnica
Posni recepti
Napišite novi recept
Forum
Blog
Galerija
registruj se
Login
Diskusije
:
Kulinarstvo
+1 / -0
+1
Mjere u receptima
ModestiBlejz1938
13. avgust 2011. u 13.30
Početnica sam u ovim divnim vodama kolaca i slatkisa. Probala sam recept od bajadere i nije uspio jer mjera 1 puter u razlicitim zemljama znaci drugaciju tezinu. Kod mene npr. 1 puter = 454gr. U slučaju recepta od bajadere znači da sam dodala duplu mjeru putera. Sad ću pokusati da „iscupam” situaciju tako što ću dodavati naknadno ekstra kolicinu svih ostalih sastojaka. Recept se čini super, ali eto tako jedan maleni detalj može da zezne početnika kao sto sam ja.
Poenta ove teme je da zamolim sve iskusne kuhare i kuharice da kad ostavljaju recept ne zaborave da ima i nas novih koji želimo da naucimo i da su za nas mjere neophodne. Pogotovo kad se radi sa slatkisima.
Unaprijed zahvalan jedan prvacic :).
+0 / -0
0
Simba
13. avgust 2011. u 16.35
Ja te razumijem jer i meni se to desilo ali sa drugim receptom. Ni meni nije jasno kad kažu jedan maragarin,kako to da tumacim i prevedem i koja je to mjera? Hvala!
+0 / -1
-1
kriska
13. avgust 2011. u 17.12
Slazem se sa vama, ali ispod svakog recepta postoji opcija za komentare i pitanja, pa može da se pita sve sto nije jasno u vezi recepta.
Kad u receptu piše 1 pakla margarina ili putera, misli se na 250 gr. Mislim da je to neka standardna mera za paklu putera/margarina.
+0 / -0
0
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
14. avgust 2011. u 04.12
ja i kad mi rođena zhena i sesra i majka, i super drugari daju neki savet - (pa i savet shta da pravim za klopu) - promislim o tome. recimo da bi se za bajaderice zapitao - chek' -ako turim po' kile - da ne bude malo masnjikavo? :)
mada s' druge strane ovo s bajaderama (ako ih volish) nije ni loshe - sad chesh imati duplu kolichinu :)
+1 / -0
+1
ModestiBlejz1938
14. avgust 2011. u 09.12
Pitam se i ja za svasta nešto u zivotu, ali kad je recept u pitanju cinjenica je da sam zaboravila da smo svi rasuti po bijelom svijetu. :)
Kriska, postavila bih pitanje, ali je recept napisan 2009 godine i ne mislim da bi postavljacica dosla nakon toliko godina da provjeri ima li pitanja i komentara.
Uglavnom, lekcija naucena. Tako je to kad se covjek uci :).
+1 / -0
+1
Majda
14. avgust 2011. u 09.41
A ja kada komentarisem da se u kuvaru objavljuju nepotpuni recepti, onda me nazivaju svakakvim imenima...
Kriska, kuvar je prepun recepata za koje su postavljena pitanja, a nigde odgovora.
Inače, dok sam ja živela u Srbiji, puter se prodavao u pakovanjima od 125g, a margarin od 250g, ne znam da li se to promenilo. Tako da Modesti, može biti da si stavila 4x veću količnu putera od potrebne:( Moj ti je savet da ubuduce jednostavno preskaces takve recepte. Ima na internetu toliko puno recepata da možemo da obracamo paznju samo na one kvalitetno i potpuno napisane. Steta sto to SC urednistvo još uvek ne kapira.
+0 / -1
-1
kriska
14. avgust 2011. u 10.59
Modesti, Majda,
potpuno ste u pravu. Ja sam takođe primetila puno recepta koji nisu jasno objašnjeni, a kad se u vezi tog recepta trazi objašnjenje, autora nema nigde.
Uglavnom se to desava sa odavno postavljenim receptima, sad ovi novijeg datuma, većinom su im autori ovde svakodnevni ucesnici, koji su uvek na usluzi.
I ovde na forumu možemo da pitamo šta nas zanima u vezi nekog recepta, sigurna sam da će uvek neko izaci u susret.
Ja imam gomilu dobrih, isprobanih recepta, ali bez odredjenih mera, nego sve odoka, odprilike i ne usudjujem se da vam ih napisem, jer bojim se da ne bih umela detaljno da objasnim.
U poslednje vreme, kad nešto spremam praktikujem da izmerim sastojke i zapisem, pa vam tek onda prosledim recept.
+0 / -0
0
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
14. avgust 2011. u 12.32
da u principu je ovde 125g onaj plavi imlek, i zhuti suboticki, mada imaju i po 250g. margarin mislim da je i dalje 250g (ne znam - nikad ne kupujem margarin).
*shto se tiče odgovora - mogućhe da skripta nema e-mail notifikaciju. poshto je stvarno teško za ocekivati da će neko i posle tri godine sam od sebe da svracha na sve svoje postove da vidi da li neko ima nekih pitanja. ja na par foruma gde visim, pa kad sam u fazonu da che me to interesovati upalim ono „prati temu” i dobijem e-mail odma kad neko neshto napishe. (ovo je vishe pitanje za administraciju - jel' ima ta opcija na sc?).
+0 / -0
0
Mici55
(pedagog)
14. avgust 2011. u 14.09
Potpuno razumem mlade domaćice/početnice!!!Mene po nekada buni kad procitam npr. 3 stangle cokolade.Secam se kada sam bila dete i mama me slala da kupim 3 stangle cokolade,to su bile dosta velike i debele stangle,možda oko 100g.Ove kod mene su bas tanke i ne verujem da ima vise od 30g.Ali kada se majes po kuhinji 40 godina,steknes nekakvo iskustvo pa znaš koliko bi cokolade trebalo da se stavi.Inače,ja imam kao i Kriska, mali milion maminih recepata koji su zaista jako dobri ali je manje-vise sve odokativno.Ja mogu da se snadjem sa njima ali ne verujem da bi svako mogao.Kada postavim recept,trudim se da napisem sve sastojke u kg. gr. dl. ml. ako nešto zaboravim,tu sam da objasnim.M
+0 / -0
0
jafi
(radoznala)
14. avgust 2011. u 14.18
U Srbiji su i dalje margarini od 250 g , a buter od 125 g paklica.
Trudim se da u svojim receptima uvek imam precizne mere u g i ml, a za sve nejasnoce tu sam da pojasnim. Svaki komentar na SC registruje se putem maila i može se proveriti i odgovoriti.
+0 / -0
0
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
14. avgust 2011. u 18.12
^ kako? -gde upalish notification?
+0 / -0
0
jafi
(radoznala)
15. avgust 2011. u 10.26
Ne znam gde sam kliknula, ali prilikom registracije na novi SC meni je to omogućeno.
+0 / -0
0
Bane-san
(Долази смак Свет)
17. avgust 2011. u 08.46
Много је рецепата (генерално, не само овде), који као јединице мера стављају капу, шаку, шољу... :(
На жалост, ни шаке, ни капе а вала ни шоље нису исте!
За нека јела и то је оријентир, али колачи и сличне пекарске мајсторије су пречесто промашај ако се импровизује.
Онај стари швапски колач (глајхгевихт?), рецимо, предвиђа мерење тежине ЈАЈА (која такође нису иста), па додавање једнаких мера брашна, шећера, итд.
Скоро је била репортажа о господину који скупља старе куваре, тефтере са рецептима ондашњих домаћица и сличне дивоте. Очигледно воли и да примени, али муку мучи са „узети за ХУ пара квасца (или већ), па”.
+0 / -0
0
kriska
22. avgust 2011. u 16.52
Bane, taj gospodin koji skuplja stare kuvare i recepte, ocigledno nema njuh ni razvijeno kefalo za takve stvari.
Za mene je kulinarstvo umetnost, nije dovoljno samo da se voli, treba i osecaj.
+0 / -0
0
Bane-san
(Долази смак Свет)
30. avgust 2011. u 04.19
Нисам се прецизно изразио, да не грешимо душу.Оно мало што видех, не личи човек на везану врећу.
Рецепт из Новог Сада, на пример, из периода док су Франц Јозеф и Елизабета још били младенци, па за крајцару квасца...
Тај тип нејасноће и тешкоће захтева превише историјске форензике.
Имам колегу из гимназијских дана, адвокат,трећа генерација. Деда му је искусно отворио канцеларију поред пијаце. Ако нешто, наш сељак воли парничење више но ишта. Дође тако клијент и развезе како је посвађан са шураком око земље (гле чуда), закинута жена за мираз, толико јутара њива...
Извините, а из ко села сте Ви?
Суштинско питање, пошто једно од суседних села има своју интерну површину јутра, ради тачног прерачунавања у хектаре, кад пише тужбу. ;)