Diskusije : Kulinarstvo

 Komentar
Kako sam se snasla
kriska31. avgust 2009. u 09.20
Juče, predvece, moja cerka u gradu sretne našeg daljeg rodjaka sa zenom i dve cerkice. Oni žive u Italiji, nismo se videli 100 godina i tako lepo moja pametnica ih dovede kuci na veceru.
Neizmerno sam se obradovala kad sam ih videla, ali za veceru nisam planirala ništa. Frizider - poluprazan. Iju, šta ću sada!?
Imala sam dugacke zute i crvene paprike, krompir, jaja, jedan grumen kravljeg sira, teglu zelenih maslina, mleko i jednu kiselu pavlaku (onu običnu u plasticnoj casi, ne znam koliko ima grama, valjda 250gr).
Odmah mi pade napamet da spremim paprike punjene sirom, ali nema dovoljno sira. Onda se setim da bih u fil mogla dodati i tu jednu pavlaku.
Izdubim i operem paprike i oljustim krompir. Jedan krompir sirov iseckam na tanke kolutove za poklopce na paprikama, a ostatak isecem na krupno i stavim da se kuva.
U ciniju izmesam 2 jajeta, izmrvim ono malo sira i sipam celu casu kisele pavlake. Ma, vidim, suvise mi retko, pa dodam kasicicu brasna. Sad je fil bio O.K.
Sve lepo viljiskom sjedinim i time napunim paprike, pa ih poklopim tankim kolutovima krompira. Poredjam u pleh, prelijem ih sa malo zejtina i pravac u rernu, koju sam predhodno ukljucila na 180 stepeni.
Posedim malo sa gostima, popijemo po jednu tastovacu (to vam je zestoka domaća rakija, koju moj tata svake jeseni pece u svom kazanu. Od dva gutljaja ste veseli, ali glava ne boli. Imam lepu pricu za tastovacu, ali to ću drugi put), trknem u kuhinju, otvorim rernu, paprike već nabubrele i porumenele. Prelijem ih soljicom tople vode i vratim u rernu.
Krompir već skuvan. Ocedim ga od vode, izrucim u ciniju, pa ga propasiram, dodam malo soli i grumencic maslaca, sve to izmesam, tj. napravim pire i prespem ga na okruglu tacnu, pa okolo poredjam masline i u sredinu zabodem jednu.
Paprike cvrce iz rerne, sto je znak da su gotove. Poredjam ih na ovalnu tacnu, pa se pridružim gostima i ispijem još gutljaj tastovace, dok paprike odmaraju i hlade se.
Moja cerka u međuvremenu napravila paradajz salatu, pronasla je i neku teglu, pitaj ti Boga od kad, kiselih kornisona, pa ih uzduz prepolovila i poredjala na tacnicu, isekla hleb na kriske koje je poredjala u pletenu korpu od pruca, postavila astal, pa smo presli u trpezariju na veceru.
Vecera je bila extra! Probajte ovako punjene paprike, necete se pokajati.
varjaca
(Professional Engineer)
31. avgust 2009. u 09.46
Kriska, bas sam se obradovala tvojo prici i tvojoj snalazljivosti u kuhinji, svaka cast, posebno o onom gutljaju dva, a glava ne boli. Probacu ovaj tvoj recept, kad nam meso dojadi
kopiR
31. avgust 2009. u 10.15
Kriska, super si!

Pozdrav1
kriska
31. avgust 2009. u 10.20
Varjaco, ja sam bez mesa kao ptica bez gnezda :)
Ništa bez mesa ne umem da spremim. Pored raznih i ukusnih bezmesnih djakonija, ipak mi je prazno. Fali mi to nešto, ne znam ni ja šta.
varjaca
(Professional Engineer)
31. avgust 2009. u 10.24
Kaže moja prijateljica, novosadjanka, kad ne jedem meso ja sam GLADNA
kriska
31. avgust 2009. u 10.53
I ja :)
Zahara
31. avgust 2009. u 10.57
U mojoj kuci svi su ljubitelji mesa tako da je rucak nezamisliv bez dodatka istog. Ili ne daj Boze docekati gosta a da nema mesa:).
Moj sin ima naviku da kaže (kad mu ponudim samo povrce) „ Nisam ja zec!”
valerija77
(biolog)
31. avgust 2009. u 17.52
Kriska, probaj u sir umesto brasna da stavis kukuruzno brasno. Moji samo tako vole, mnogo je lepo...
verba
31. avgust 2009. u 17.54
Sviđa mi se tvoja priča, a recept posebno. Isprobaću sigurno, ali gde da nađem tastovacu?:)))
Zar_Ptica
(pedagog)
31. avgust 2009. u 18.03
Mislim da nas je sve zaintrigirala tastovaca :)
kriska
31. avgust 2009. u 21.04
Biće i tastovace, cekajte malo!
Kod mene je pola četiri nocu, a za tastovacu treba dugacko da se piše.
Laku noć!
anarad
(arh.teh.)
01. septembar 2009. u 04.08
Odlično si se snašla. Mogla bi stvarno da napišeš tu priču, ali i da brzom poštom pošalješ svima nama malo te tastovače, pa da i mi budemo vesele!
jedna_izmedju
01. septembar 2009. u 06.59
Taj specijalitet zvuci kao nešto sto bih ja rado jela.

Cesto filujem paprike mjesavinom sira i jaja, pa kad mi je rijedak fil, dodam malo griza.
kriska
01. septembar 2009. u 09.46
E, super ste! Drugi put ću da probam sa kukuruznim brasnom, a u drugu turu ću staviti griz. Odlične ideje! To još nisam probala, ali osecam da bi mi se dopalo.
Pozdrav svima!
 Komentar Zapamti ovu temu!