Pratite nas na:
Naslovna
Recepti
Predjela
Supe
&
čorbe
Salate
Hleb
&
pecivo
Prilozi
Glavna jela
Deserti
Pića
Zimnica
Posni recepti
Napišite novi recept
Forum
Blog
Galerija
registruj se
Login
Diskusije
:
Kulinarstvo
+0 / -0
0
Danas su zadusnice
DZEKSON
07. novembar 2009. u 04.31
Danas su zadusnice,Bog nek prosti duse naših umrlih.
Mi smo jutros rano bili na groblju da bi izbegli guzve.Upalili smo svece,stavili cvece i okadili grobove naših oceva.
Ono sto nikako ne mogu da prihvatim su potoci ljudi koji dolaze sa korpama prepunim hrane i misle da to moraju tako.I na grobovima prostrti carsavi i svakakve djakonije,pa se jede,jede,pije...
Da li je i kod vas tako?
+0 / -0
0
kriska
07. novembar 2009. u 04.38
Da, takav obicaj je i u kraju odakle je moj muž (oko Golupca).
I kod njih se na groblje nosi hrana, rasprostre se carsav, poredja se jelo i pice, nameni se pokojniku i tu se jede.
+0 / -0
0
DZEKSON
(DIPL.ECC.)
07. novembar 2009. u 05.11
Kod Golupca ima jedno malo mesto,Vinci.Tu ima vikendicu prijatelj mog muza iz Pozarevca,i skoro svake godine idemo tamo oko 1.maja.
+0 / -0
0
CrNi_PeTaK
(baxuz)
07. novembar 2009. u 05.15
mene zivo zanima odakle poreklo tih obicaja da se iznosi i redja hrana po groblju, da se jede i pije itd...
ko je to izmislio i povodom čega...
+1 / -1
0
DZEKSON
(DIPL.ECC.)
07. novembar 2009. u 06.01
Poreklo iznosenja hrane je poteklo iz naroda.Prvobitno da se spremi ono sto je pokojnik voleo i da se to iznese na grob,a posle se to proširilo na kompletne gozbe na grobu. U Rusiji se npr. spremaju palacinke,u Italiji makarone itd.Nasa crkva je protiv tolikog razbacivanja hranom,smatra se da je bolje udeliti siromahu.
+1 / -1
0
kriska
07. novembar 2009. u 07.10
Dzekson, u Vince idem često leti. Tamo moja tetka ima vikendicu. Jako lep kraj pored Dunava. Raj za odmor!
Petak, ne znam ni ja otkud ti obicaji. Srbi su paganski narod i oduvek je bilo obicaja, koji nisu bas u skladu sa pravoslavljem.
Ono sto meni smeta je da se sve vise preteruje i izmišlja, a za to smo mi sami krivi.
Od kako je moja svekrva umrla (u septemru je bilo 2 godine) ne mogu da danem dusom od silnih obaveza i obicaja.
Da ne pricam kakve su to gozbe i još svasta pored toga, kupovanje nove garderobe (od gaca do cipela). To se okadi, nameni se pokojniku, pa se pokloni nekom od familije ili bliskom prijatelju pokojnika.
A sto mi je najgluplje, po nekom obicaju, hrana mora da se sluzi iz 3x(kako oni kažu 3 stola), tako da dok jedna tura gostiju jede, druga tura ceka u hodniku na red, pa kad oni zavrse, dolazi treca tura na gozbu i sedeljku.
Sto kaže moj muž: „Zar treba da castim narod sto mi je umrla majka!?”
ali ne vredi, njegova sestra i sestra njegove majke hoće da teraju te obicaje i nema sanse da se suprotstavis, pogotovu ja kao snaja.
Sad u poslednje vreme su pomeni poceli da se „slave” po restoranima. Samo još fali muzika, pa da se zaigra i zapeva.
Stvarno, ovaj nas narod preteruje i glupira se.
Skoro sam bila na jednoj sahrani, familija preminulog je na groble donela zito, vino, rakiju, sokove i kupovne sitne kolace.
Posle sahrane svako je otisao svojoj kuci, nikakva pomana nije bila u kuci pokojnika, sto je po meni veoma pristojno i uvidjavno, jer kad ti umre neko blizak, želiš da odbolujes i budes sam u miru i tisini.
+0 / -0
0
DZEKSON
(DIPL.ECC.)
07. novembar 2009. u 07.23
Jao,Kriska,sve je tako isto i kod nas.Posle sahrane najmanje 3 sofre *vecere*,a može 5 ili 7,a nikako parno.Pa sad uveliko i po restoranima,cirkus.Nasi ocevi su umrli davno/moj i od muza/ i tad je još bilo cuvanje pokojnika u kuci.Joj.kad se setim.U jednoj sobi lezi pokojnik,a u drugoj se sprema klopa,ma strasno.I ja i moj muž smo isto tako rekli,ispade da smo castili sto su nam umrli ocevi.
A kad je mom muzu umro stric,a oni zakupili deo restorana,ja nisam htela ni da idem.A moj muž kad se vratio kaže kako su u drugom delu restorana nešto slavili,pa još iz te grupe prilazili ovamo mojima da pitaju šta oni slave.Strasno!
Ej'a zamisli,možda smo nekad u Vincima prošle jedna pored druge!Salim se,ja ne idem leti.
+0 / -0
0
kriska
07. novembar 2009. u 07.41
I kod nas se kaže 3 sofre, nego nekako mi ta reč sofra ne zvuci srpski, pa sam je izbegla.
+0 / -0
0
varjaca
(Professional Engineer)
07. novembar 2009. u 08.48
Ja danas idem na groblje, jer moja majka je sahranjena ovde, ali osim jedne crvene ruze i svece ne nosim ništa vise, to mi je malo blesavo da nosim hranu na groblje.
+0 / -0
0
kriska
07. novembar 2009. u 09.20
Varjaca, ni ne treba ništa da nosis, tvoja majka će uvek biti u tvom srcu, u tvojim neizbrisvim mislima i secanjima.
Spokoj joj duši.
Ja ne mogu da shvatim osobe koje nešto rade zbog:
„šta će reci svet!”
E, to je problem kod našeg naroda. Kad se moj muž suprotstavio svojoj tetki i sestri i pitao ih zašto to rade, one su rekle:
„Kud svi tu i mi. Nećemo da budemo izuzeci, da nam se narod smeje i ogovara nas.”
+0 / -0
0
Svetla
07. novembar 2009. u 09.21
U mom kraju kod Smedereva, kad neko umre telo se drzi u kuci i cuva se celu noc da ga ne preskoci nešto „macka” da se ne povampiri valjda. Znam da se i ubode velikom iglom u butinu da se ne povamiri.
Pozovu se komsije šta će ko da radi, oni sto kuvaju pocnu uvece i oni kojima je neko umro moraju da jedu „tako se valja” iako im se ne jede.
Ujturu dodje narod i donese svecu i zapali pokojniku kod glave a na telo mu stavi ko šta donese; pare, peskir, voce, slatko, pice, tu neko ima da pazi svece i da ih gasi da se ne zapali.
Onda ga iznesu napolje u dvoriste i pop ga opeva: pop uzima pare vise nego jedna mesecna plata. Onda ga odnesu na groblje sa povorkom naroda. Kad se sahrani i narod izlazi iz groblja posluzi se zitom.
Kod kuce su tri sovre, oni iz daleka treba da sednu prvo jer daleko idu ali ako ti koji kuvaju to ne organizuju onda bude svadja pa oni iz daleka odu kuci pre nego sto veceraju.
Posle se daju 40 dana pola godine i godina, jedna daca mora da bude posna. Kod ne dodje na prvu dacu nevalja da dodje na drugu ni treću.
Zadusnice i još ne znam kad;
Ide se na groblje i ponese hrana, prostre se carsav na grob, hrana ne poredja po tom carsavu i okadi se i kaže se nešto nesecam se šta. Neko i zapeva-kuka na grob zavisi koliko je vremena odkako je neko umro i koliko ga zao ili kako ume da oglasi mrtvog. Onda kad se malo smiri od plakanja i narikanja, napuni tanjir sa hranom i na posluzvnik ga stavi zajedno sa casom rakije i odnese ga drugom na grob i njemu podeli svoji mrtvima da se vidi zadusu, onda onaj pije malo toga pica i a ono jelo sebi uzme a ovaj se posle vrati da odnese drugoj na grob da deli, posle oni drugi isto to uradi idonesu i delu svojima svoje jelo. Tu se malo jede svaki svome na grob da im se vidi da jedu i oni. ostavi se cvece i sveca koja sagoreva i ide se kuci.
+0 / -0
0
kriska
07. novembar 2009. u 09.57
Svetla, veoma slikovito si opisala naše obicaje. Isto je tako i u mom kraju.
Čak u nekim krajevima ima i žena, takozvanih, narikača, koje rade za platu.
U ponekim Srpskim selima za 40-to dnevni, 6-o mesesecni i godisnji parastos angazuje se muzika, koja je placena da svira na groblju i posle u kuci porodice pokojnika. To preraste u opste veselje.
Ima u mom kraju i starih ljudi, koji sebi za zivota organizuju pomanu, za svaki slučaj, da ne ostanu gladni na onom svetu :)
improvizuju svoju sahranu i sve ostale obicaje koje njegova familija treba da obavi kad on umre.
Imam vrlo dobar dokumentarni film o našim obicajima, koji su snimili nasi poznati etnolozi i antropolozi.
Ako budem uspela da ga postavim na neki server poslacu vam taj film.
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
07. novembar 2009. u 10.30
nisam vas sve procitala...ali super tema za kulinarstvo :)))
kod nas se isto strazari pored mrtvaca...čini mi se prije je bilo 2 dana...a danas jedan jer su vrucine...pa je to promjenjeno
jede se na groblju poslje ukopa...ne znam za te 3 sofre...mislim da se posluzi onako samo jelo...pecenje a ako je posan dan riba...rakija se pije za pokoj duse i zito se jede..zito je dusa pokojnika
ja sam danas palila svjece..nisam blizu mojih pokojnika da odem na groblje...ne znam da li se ide na groblje danas..mislim da se ide
kriska
teski su vam obicaji...poznajem kraj..ili bolje receno neke ljude iz tog kraja pa smo pricali na tu temu...ti pokloni i to
i kod nas se ide na sedmicu na groblje...ali samo familija..pa na 40-esnicu pa na pola godine i onda se daje godina ...
i poslje toga samo se ide na svece ...neke odredjene..ne znam koje...na groblje..naravno i na godisnjice da se pomene ...i kao sto dzeki rece...nosi se ono sto je pokojnik volio da jede
+0 / -0
0
andjeo84
(student)
07. novembar 2009. u 11.35
Da li je neko imao prilike da pristustvuje vlaskoj sahrani?To je tek prica.Iz tog kraja sam pa znam,mi srbi smo boranija za njih po tom pitanju.
+0 / -0
0
55
(pedagog)
07. novembar 2009. u 13.41
Jao Kriska i Dzekson,pa mi smo se možda nekada i srele.Ja sam Pozarevacka snaja i do skoro sam provodila odmor u Pozarevcu,Golubcu i okolini.Bas bih volela da se upoznam sa vama dvema!
Ja sam danas takođe bila na groblju.Zapalila svecu i stavila cvece na grob moje majke.Ništa od hrane ne nosim.To se ovde jednostavno ne sme.Kada biste videli grobja u Danskoj koliko su lepa,ako se može reci za groblje da je lepo.Toliko je sređeno da vise lici na park nego na groblje.Ovde se ´ne može čak ni spomenik postaviti kao u Srbiji.Zna se kolika sirina i visina se tolerise.Kada je moja mama umrla,morali smo da trazimo dozvolu da stavimo krst.Danci su protestanti i ne stavljaju krst.Nama su dozvolili ali smo se morali pridržavati dimenzija.Meni je to sasvim u redu,sve drugo mi je po malo primitivno.M.
+0 / -0
0
DZEKSON
(DIPL.ECC.)
07. novembar 2009. u 13.49
Draga M.,daleko sam ja od Pozarevca,ali moj muž ima jako dobrog prijatelja u Pozarevcu,koji opet ima vikendicu tamo na Dunavu,u Vincima,pa jednom godisnje odemo kod njih tamo na 2 dana.Lep je to kraj.Da li ti uopste dolazis ovamo?
+0 / -0
0
55
(pedagog)
07. novembar 2009. u 13.53
Dzekson,dolazila sam sve do pre 3 godine kada je moj muž teško oboleo.Sada je on prikovan za postelju,malo je u bolnici,malo kod kuce.Prognoza je 3-6 meseci tako da ja trenutno ne mrdam nikuda.
+0 / -0
0
Svetla
07. novembar 2009. u 13.55
Zaboravila sam da kažem da se ide na 7 dana, prva subota. Tad dodje samo bliznja familija, pa posle 40 dana pola god. i godina.
Kod nas je obicaj da se pokojnik sahrani treci dan posle smrti.
Bliznjima se da crna kosulja, ili marama ili traka na grudi, svi ostali daruju sa peskirima ili carapama, zakaci se za ledja a onoma koji kopaju raku okaci se kosulja i onome sto nosi sanduk na groblje, bilo je na kola konjska sad na traktor.
Kad je moj otac bio ziv niko mu nije rekao daj da ti pomognem a radio je drugima za dzabe; i podcisivao, i kalemio i sio metle, ma svasta kad god je kome trebalo on je pomogao, i kad je umro doslo je pola sela na sahranu i valjda mu dali pare i poklone zato što mu nisu dali kad bio ziv. Te poklone je neko uzeo tako da kad smo se vrtili sa sahrane nije bilo ničega. Bio je postan dan pa je kupljeno 160kg. ribe, svi su cekali da jedu. Meni je to toliko smetalo da sam htela da vicem na taj narod. Dosli su da se najedu, neko dodje sto ga zao a neko sto je jedva cekao.
Kad mi je majka umrla sad skoro bila je opasna zima i dosla samo njena rodbina i malo komsije ali sto pop dere. Moja majka nije htela da joj pop peva ali moj brat nije mogao da mu se smeje narod.
Ko je taj narod? Radi onako kakvi su obicaji da ti se ne semeje narod i kad si bedan da nemas gde da legnes? Čak i posudje mora da bude moderno za dace ono sto je baba imala pa to je starinsko to sad niko više ne radi. Ne mogu ja to ni da shvatim ni da podnosim.
Kad ti neko umre u zalosti si u muci si i moras da trcis i trosis pare koje nemas da naranis narod da posle nebi pricali vidi kaki su.
+0 / -0
0
kopiR
07. novembar 2009. u 13.56
Zitelji kraja gde sam živela takođe na grob iznose sve i svasta. Moja mama i baba dok su bile žive nisu tako radile posto u krajevima odakle su nije takav obicaj. Mi smo nosile samo cvece, vodu, kafi i cigare na grob ko je pusio. Na grobu smo samo između sebe podelile tu kafu, vodu i cogarete i namenile pokojnicima. Kada je baba umrla nismo joj stavljali cigare posto je bila protivnik pusenja. Toga dana rucak namenimo i pokojnicima, sednemo i jedemo.Moja pokojna mama je uvek govorila, da je postovanje prema pokojnicima održavanje groba, a ne da se jelo rasipa po njima i na istim ostavlja, da ptice grabljivice raznose.
Ovde svekrvi idem samo sa svecem i svecom. Nije obicaj nikakvo jelo ali ja isto rucak namenim u njeno ime.
Kriska u Majdanpeku imam familiju i imala sam priliku da vidim kakvi su njihovi obicaji. Jao Boze dragi šta se tamo radi. Ono je stvarno cudo jedno. Nego dobro, svako ima svoje obicaje i neka ih postuje.
Pozdrav!
+0 / -0
0
DZEKSON
(DIPL.ECC.)
07. novembar 2009. u 14.07
Da,Kopir,sad si me podsetila.Moja svekrva uvek kuci nešto spremi na ime zadusnica i posluzi u kuci,ako neko naidje,pa tako radim i ja,jer otac od mog muza je umro u 58-oj,a moj otac 60-oj god.
A na groblje nosimo samo cvece i svece,mada moja majka/koja je intelektualka u penziji/,uvek ponese nešto i od hrane,valjda sto je poreklom sa sela,a kod nas na selu je sramota ići *praznih ruku* na groblje.
Ono sto je meni paradoks,je sto je kod nas u Al.veliko siromastvo,a kad izadjes na groblje,pomislio bi da se ima mnogo.
+0 / -0
0
DZEKSON
(DIPL.ECC.)
07. novembar 2009. u 14.09
Draga M.,shvatila sam ja već kroz šta ti prolazis,ali nisam znala da je to već i konacno.Zao mi je,drzi se,imaš decu,unuke,pa nek su ti živi i zdravi.Pozdrav!
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
07. novembar 2009. u 14.41
draga M 55
zao mi je sto ti se desava...ali takav je zivot...ima i dobre i loše momente
što se tiče obicaja u Vlaskoj krajni...to je posebna prica ne samo za sahrane nego i za svadbe krstenja..ja nisam pristalica to da se cjelo selo zove...nisu mi svi prijatelji...ali eto da je i kod mene obicaj takav možda bih i ja tako radila...odkud znam nisam u toj situaciji
e kod nas se narice i kuka ..kažu valja se to..da Bol izadje iz tjela...
sjecam se kad mi je deda umro ...davno 1984...nas djecu polsali u drugu kucu..mi samo prisli da vidimo sanduk i dedu onako mrtvog..i poslali na u drugu kucu...doso narod...mi jesmo plakali kao djeca...nisu nas vodili na groblje..
a sjecam se da smo čuli babu kako narice..ponekad kad otvorimo prozor
+0 / -0
0
andjeo84
(student)
07. novembar 2009. u 16.28
ja sam zapenila kad je moja svekrva slikala moje dete pored sanduka sa mrtvim pra dedom.Naravno te slike zavrsile u smecu.To mi je tako morbidno i taj neki obicaj da se slikas sa mrtvakom.
+0 / -0
0
kriska
07. novembar 2009. u 19.42
Ja sam isto iz vlaskog kraja, nagledala sam se svega i svačega. To je da se covek krsti i cudi.
+0 / -0
0
creppina
(hobykoch)
08. novembar 2009. u 06.45
Samo da kažem da kod mojih roditelja nije tako jer su iz siromasnog kraja gde se nije moglo razbacivati sa hranom,nego se samo kod kuce spremao rucak prvo su jeli oni sto daleko žive pa kumovi bliza familija i onda oni sto pomazu i komsije.Na groblje se nosila rakija i voda i jedna vrsta pogace (ne znam kako se zove)eto tako smo mi uradili kad mi je tata umro.Moj tata je sa 12god otisao na zanat(to se tad islo samo 5god u osnovnu skolu)i zivot ga je odveo za BG a onda davne 62god za Svajcarsku gde je nedocekavsi ni pemziju umro.Zelja mu je bila da se vrati u svoju kucu pa makar i na pragu da umre,mi smo ga zato mrtvog uneli u kucu odakle je i sutradan iznesen i na groblju shranjen bez ikakvih ceremonija osim sto je pop rekao da je potrebno.Majka je izrazila zelju da kad jednog dana ona umre da nju ne nosimo kuci i da se ruca u restoranu, kao ovde na zapadu.Kad su nam dolazili prijateli i tatine radne kolege na zalost mi u stanu pripremili meso, gibanicu itd i kako ko dolazi mi tanjur i viljusku i noz ispred njih a dosla jedna prijateljica u kuhinju i tiho rece sto stavi nozeve a druga jedva valjda docekala nisi smela ni viljuske da stavis dobaci to se u srbiji ne stavlja kad neko umre.Ja zbunjena,a mama veli to nije kod nas tako.Pitam ja njih šta da radimo da rezimo i kidamo ko vukovi komade ,kako da objasnim ovim strancima, a usto jedna od Uzica a druga iz Leskovca i podjose to treba to ne,zbunise mi mamu.Onda sam ja rekla da ću da radim po svom posto ja mislim da što ne znam nije ni greh ako pogresim jer ja ne mogu da uzimam obicaje svih krajeva ex-yu .Idem u crkvu i verujem u boga, imam i mesani brak a kad sam dosla u CH tad sam imala veronauk sa reformantima posto ovde je samo u velikim mestima bilo predstavnistvo pravoslavne crkve, i svi verujemo u zivot vecni i da ćemo jednog dana svi biti uz boga.I ovde ima obicaja i tradicije i dobrog i lošeg naroda ali ja sam ovde sad i tu ću ostati ali moju decu ucim postenju i da budu skromni i dobri a obicaju nekom ne mogu da ucim posto ni ja ne znam bas puno a moj muž iz bosne a mlad otisao iz svog kraja.Za mene je bitno dok si ziv postuj i budi dobar prema svakom a kad neko umre onda je kasno.Moja cerka ima 22god i kad smo nedavno zapalili svecu u crkvi ona kaže jelda mama deda je još sa nama i on nas vidi i prati samo mi ga nevidima ali ja osecam da je tu.A umro je pre 12god a ona ga je jako volela. Kad smo dole u srbiji obavezno mu idemo na grob i molimo se na njegovom grobu.Sad su deca osamocena i kad idu sami bez nas obavezno dole za ex -yu obidju dedu u bosni i babu u srbiji jer to rade iz postovanja jer kad umru neće imati kome vise da idu a svecu mogu i ovde da zapale u crkvi.Ne znam dali sam u pravu ali sve ima svoje granice,kad vidim kako macke i kerovi po grobljima onu ostalu hranu razvlace srce me boli neko nema šta da jede i mnogi se zaduže da sve financiraju samo da bi zle ljude ucutkali.
+0 / -0
0
maja3s
(diskutant)
08. novembar 2009. u 07.00
i kod nas se obavezno pogaca nosi na groblje...i kida se ..iskida se prije služenja i svako uzme vce odkinut komad
pogaca se mjesi po najjednoistavnijem receptu...so voda i pr.za pecivo
ne znam za to da se ne služe viljuske i nozevi...to se ne sluzi na groblju ...na sahrani...a na zalosti kod kuce...ide meza kad ti dodju na zalost..