News
Sports
Celebrity
Lifestyle
Forums
Cooking
Classifieds
Forums
:
Sidnej
+0 / -0
0
Kako biti srećan
bombus_terestris
(prosvetni radnik)
2011-03-05 01:57 PM
kako biti srećan
psihotarapeut jasmina lekovic ima odgovor
http://www.vidovdan.org/2010-03-28-13-57-42/9502-kako-biti-srean
Сви смо чули за изреку ''Свако је ковач своје среће''. Ко верује да је срећан тај је срећан, а ко верује да је несрећан он и јесте несрећан. Дакле срећа и несрећа су ствар наших уверења, ставова. Не постоје формуле којима би доказали људима и народима да су срећни или несрећни, или их на основу чињеница из њиховог живота делили у две категорије срећних и несрећних. Зато можемо говорити само о предмету среће или несреће, али бесмислено је говорити или себе називати срећном или несрећном особом. Можемо констатовати да се несрећа догодила, али како из тога закључујемо да смо несрећна особа. Одвојимо несрећан догађај од своје личности и немојмо поистовећивати себе са несрећним догађајем. Ако будемо бројали само несрећне догађаје и само на њих обраћали пажњу ништа друго и нећемо видети. А како ћемо се тада осећати? Сажаљеваћемо себе и имаћемо осећај потиштености и депресије. Запитајмо се да ли је заиста могуће да се у нашем животу нису никад догодиле лепе ствари? Размислимо мало! То је просто немогуће.
Биће или надбиће
Сви ми у својим животима имамо непријатности, фрустрације, оне никад не изазивају катастрофу и због њих не морамо себи још више загорчавати живот. Не морамо од непријатности направити себи емоционални поремећај (депресију). А то ће се догодити ако себе урнишемо размишљањима попут ''Како је ово могло мени да се деси? Зашто баш ја? Ово је ужасно! Нећу моћи ово да поднесем. Ово не би требало да се догађа. Нисам ово заслужио/ла''. Препознајете овде самосажаљење које стварамо својим мислима. Оно настаје из гордости. Умишљамо како се нама не смеју догодити ружне и непредвиђене ствари, и како не смемо погрешити као да смо надбића или чак сам Бог који одлучује шта ће се догодити а шта не. Несрећни смо што није онако како ми хоћемо, желимо и замишљамо.
+1 / -1
0
bombus_terestris
(prosvetni radnik)
2011-03-05 01:59 PM
Да су наши преци размишљали као ми тешко да би српски народ уопште и постојао. Зар би Свети Сава постао духовни отац и просветитељ свог народа да је сажаљевао самог себе и жалио се на свој пут утврђен Промислом Божијим. Исто тако да ли би Кнез Лазар имао снаге за херојски отпор Мурату да је своје мисли усмерио у негативном правцу те постављао себи питања типа: Како је мени ово могло да се деси? Зашто баш мене Мурат да нападне? Да ли би српска војска успешно прешла Албанију, опоравила се и после две године ослободила отаџбину да је умишљала да јој се не смеју догодити ружне ствари попут немилосрдности непријатеља и равнодушности савезника. Сигурно не би. Склоп мисли тадашњих Срба који дефинишући немио, па и трагичан догађај, није дозволио препуштање апатији, депресији и очајању је условио снагу српске војске која је тренутне поразе трпљењем и чувањем здравих, оптимистичких емоција претворила у победе.
Променити или подносити
Размишљајући о индивидуи, али и народу као целини можемо поставити питање: ''Ко је, заправо, непобедив? Онај кога неизбежно не поражава!''-закључио би Епиктет, римски стоик из другог века. Како бисте се осећали када бисте размишљали на следећи начин ''Ово ми се не свиђа, жао ми је што је тако. Видећу шта могу да урадим да променим ствари, а до тада ћу истрпети неизбежно. А иако не променим није страшно већ само лоше''? Ово је рационално размишљање и емоција коју оно ствара је здрава негативна емоција. Заменимо нездраву негативну емоцију (депресија) са здравом (туга/жаљење), тако што ћемо научити да размишљамо самопомажуће, реалистично. Кад год можемо да променимо тешку или непријатну ситуацију променимо је. Ако је нешто неизбежно онда то треба да прихватимо и истрпимо јер само тада ћемо сачувати ''хладну главу'' и бити у стању да нешто предузмемо у циљу поправљања ситуације. У том смислу следи правило које гласи: ''Промените ствари које могу да се промене, спокојно прихватите оне које не могу, и имајте мудрости да правите разлику''.
Фрустриран или несрећан
Сократ је говорио ''Проблеми су моји пријатељи''. На проблеме је гледао као на изазов, животне учитеље, на још једну лекцију у животу. Већина људи данас углавном верује да осећање несреће и депресије мора бити у складу са доживљеним губитком или фрустрацијом. Што је већи губитак то мора бити дубља депресија. Пример: ''Оставио ме је момак, ја више не могу бити срећна. Сигурно сам мање вредна кад ме он неће. Мој живот је уништен''. Ово су претеране генерализације којима су људи склони. Тачно је да је губитак вољене особе несрећан догађај, али како смо несрећни због тога? Било би дивно да нема неприлика и фрустрација, али постоје и то је лоше. Да ли је неког фрустрација убила? Тешко да јесте. Да ли ће досађивати? Сигурно да хоће. Да ли треба да ме мучи фрустрација? Да и то је природно. А да ли треба да се оптерећујем због ње? Паметније би било да се не оптерећујемо (тако стварате дисфункционалне емоције) и да себи правимо дуплу муку. Фрустрације и непријатности су саставни део живота и нико без њих не живи, али оне не стварају катастрофу и нико због њих не умире.
+0 / -0
0
bombus_terestris
(prosvetni radnik)
2011-03-05 02:00 PM
Где је срећа
Срећа се не огледа само у ''срећним'' спољашњим околностима, већ срећу и сами стварамо својим деловањем и погледом на живот. Ово је потребно нарочито истаћи данашњемо поколењу (и младих али и старијих) које под утицајем западне метеријалистичко-идивидуалистичко-потрошачке цивилизације срећу траже изван себе у спољашњим материјалним стварима. Честа немогућност њиховог остварења доводи до осећаја губитка који уводи у стрес, па и депресију. На обманама, помоћу којих креатори новог „врлог света”, граде слику о могућности лажног земаљског раја, вешто манипулишући људском поводљивом природом, почива осећање о наводној заслужености материјалног благостања. Последица ових програмираних обмана је отуђење народа и појединца од вишевековне животне искуствене праксе и робовање нормама и законима потрошачког друштва које распаљује нереалне амбиције и отуђује човека. Чест резултат тога је схватање савременог човека по ком свака неостварена жеља представља несрећан губитак. Ово модерног човека уводи у вишеструке психолошке кризе често претећи да потпуно разори његову личност.
Да би ово избегли морамо се окренути, у савременом свету заборављеним, путевима који нас могу довести до истинске среће и самоспознаје. Посебно наглашавамо да је корен наше среће, мира и радости у осећају захвалности на ономе што имамо. Човек да би био срећан, треба да увежба гледање лепше стране живота. Добре ствари нам се углавном подразумевају па их и не ценимо, не вреднујемо, често занемарујемо. Док штриклирамо оне лоше и дајемо им на значају. Још један пут до среће је не бринути о стварима које су изван наших моћи, немогуће је све контролисати. Исто тако бирати своје циљеве и покушавати их реализовати у складу са својим могућностима. Ово су минимални услови да би и као појединци и као народ стекли шансу да у догледно време видимо светлост на крају тунела наше данашње непријатне збиље. Избор је на нама. Од нашег избора зависи наша судбина, како сваког појединца понаособ тако и читавог народа.
+0 / -1
-1
bananas
(ironwoman)
2011-03-08 07:08 AM
Од нашег избора зависи наша судбина, како сваког појединца понаособ тако и читавог народа.
---
Ma šta kaže?
A ja kažem da je Dalai Lama tu koncizniji i ubojitiji. Nema kod njega
traktati i trte mrte. Pravo pa u sred srede.
+0 / -2
-2
LeaDiKaprio
(shumska)
2011-03-08 12:09 PM
„Да су наши преци размишљали као ми тешко да би српски народ уопште и постојао. Зар би Свети Сава постао духовни отац и просветитељ свог народа да је сажаљевао самог себе и жалио се на свој пут утврђен Промислом Божијим. ”
You've lost me right there.
Aaaaaaaaaaa majku mu ***** pa zar mora mozdana ispiracina?
+0 / -2
-2
LeaDiKaprio
(shumska)
2011-03-08 12:12 PM
A pazi ovo:
„Срећа се не огледа само у ''срећним'' спољашњим околностима, већ срећу и сами стварамо својим деловањем и погледом на живот. Ово је потребно нарочито истаћи данашњемо поколењу (и младих али и старијих) које под утицајем западне метеријалистичко-идивидуалистичко-потрошачке цивилизације срећу траже изван себе у спољашњим материјалним стварима. ”
E ...'ga... A taman je bas onako solidno pocela. Kad ono - klasicna soc realisticka mozdana ispiraljka. I gde li samo nalaze te ispusene termine „danasnja pokolenja” i taj rad.
Ish!
+0 / -0
0
MAKPO
(uljar)
2011-03-13 07:20 PM
Budi srećan i zadovoljan onim što imaš, i ne želi ono sto nemas, i biće ti mnogo lepse i lakse. Bićeš srećan/na.
Pozdrav
Looking for Tassel Earrings?
Select a country:
Australia
Austria
Bosnia-Herzegovina
Canada
Croatia
European Union
France
Germany
Montenegro
Netherlands
Serbia
Sweden
Switzerland
United Kingdom
United States of America (USA)
English |
Latinica
|
Ћирилица
© Trend Builder Inc. and contributors. All rights reserved.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Advertising
.