News
Sports
Celebrity
Lifestyle
Forums
Cooking
Classifieds
Forums
:
Automoto
+0 / -0
0
Benzinci vs. dizelasi
mrsolj1971
(veterinar)
2010-10-03 01:59 PM
Znam da ove stvari možda modu da nađemna internetu ali znam da dobar deo vas zna da vrlo lepo, ukratko, sumira stvari u nekoliko recenica a možda još nekoga interesuje pa rekoh da pitam:
Zbog čega dizelasi imaju bolji/veci torg od benzinaca, gledano na istu kubikazu. Da li je u pitanju razlika u hemiji sagorevanja benzina i dizela, konstrukciona rešenja benzinaca vs. dizelasa, i jedno i drugo ili nešto treće?
Takođe, zbog čega je stepen iskoriscenja snage (ako sam se dobro „odrazio”) dizelasa daleko bolji od benzinaca?
Bezier, slani, maxim... izvolite :-)
Zahvaljujem na odgovoru?
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-03 05:36 PM
Zbog toga sto dizel motori imaju mnogo veci stepen kompresije, a time i duzi hod klipa, a i time i duzu „polugu” kojom zakrece radilicu. Ovo pripomaze i boljem iskoristenju, a u to dizel gorivo ima i vise energije po L nego benzin.
+0 / -0
0
mrsolj1971
(veterinar)
2010-10-03 06:32 PM
Zahvaljujem Starce, kako sam i mislio, znaci sve zajedno.
Pozdrav!
+1 / -0
+1
HighSpeedCutter
(МÐШИÐОСÐ)
2010-10-03 07:10 PM
Управо тако. Тајна је у природи сагорјевања смјесе.
Дизел је могуће више сабити. Код модерних мотора је однос запремине смјесе у цилиндру прије и послије сабијања око 20:1. Што приликом запаљења смјесе доводи до ослобађања великог притиска који дјелује на клип. Велики притисак = велики моменат силе. Тј. много килограма потискује клип на доље. Недостатак дизела је спорије сагорјевање. Фреквенцију паљења је могуће убрзати до одређене границе, послије које не стиже све гориво да буде сагорено.
Бензин сагоријева брже, али се неда сабити тако високо ка о дизел. Мислим да је 14:1 близу границе. Послије тога гориво експлозивно сагоријева прије него што је предвиђено, тј. изван такта - познато као трокирање. Експлозија која нема сврхе јер није усклађена - клип још није у горњем положају... Али зато бензински мотор се без проблема да завртити и до 18000 обртаја у минути - зависно од конструкције (предност бржег сагоријевања).
Тако да бензинац своју предност може да покаже тек послије 4000 обртаја у минути. Без обзира на моменат (торкуе), дизел је инфериоран у односу на бензински мотор, кад се од возила захтјева флексибилност на високим брзинама ( спорт, трке и сл.). Наравно теоретски је могуће икористити „торкуе” дизела кроз пренос, али практично не иде. Због оптерећења и кочења које би изазвала додатна маса.
Зато дизел има и те како огромну предност у свекодневној употреби на релацијама већим од 30 - 40км и изван насеља. У насељеним мјестима (већим градовима) није омиљен због количине штетних гасова које испушта. А на честим кратким релацијама долази до запушавања дизни и филтера. Потрошња се повећава без обзира на бољу термо-динамику и с обзиром на скупље гориво.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-03 08:49 PM
Foco me zaintrigira ovim „duzi hod” pa pogledah hod klipa kod Golfa 1.6 l motor.
Dizel od 1.6 l ima duzi hod klipa od jednog benzinca a kraci od drugog (oba 1.6 l). Kompresija je kljucna. Ali ne mora biti duzi hod klipa da se ona postigne. Smanji se kompresioni prostor.
Pogledah i gorivo. Dizel ima oko 10% vise megadzula po litru od benzina. Otuda manja potrosnja.
+0 / -0
0
Obrtni
(Ing)
2010-10-03 10:31 PM
Sve je receno iznad. Evo i jedna fina slicica koja objašnjava razliku/sličnost između benzina i dizela prilikom destilacije sirove nafte:
http://www.theoildrum.com/uploads/6/fractioning_column1.jpg
Obrati paznju da je (grubo receno) dizel na ljestvici prema bitumenu tj „gusci/tezi/sadrzi vise energije po kg” dok je benzin srodniji gasovitim gorivima tj „rjedji/laksi/manje energije po kg”. U sredini je naravno JET A1 tj avionsko gorivo. Na dnu je loz-ulje.
Inače JET A1 je veoma sličan dizelu i može se koristiti u dizel-motorima, sto sa benzinom nije slučaj iz gore navedenih razloga. obratno, dizel-gorivo funkcionise u mlaznom motoru, uz manje tehnicke smetnje (garez tj naslage na lopaticama, potrebni dodatni filteri goriva isl).
Sva tri goriva se mogu dobiti sinteticki tj bez kapi sirove nafte tako da je buducnost motorima SUS zagarantovana. Trenutno je najjeftinija proizvodnja iz sirove nafte, te se sinteticka goriva ne koriste u značajnijim kolicinama.
+1 / -0
+1
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-10-04 01:42 AM
Prethodnici su rekli skoro sve.
Prednosti dizela su sto izvlaci mnogo veću snagu u odnosu na potrosnju.
Potrosnja benzina značajno raste sa povecanjem brzine voznje.
To nije slučaj sa dizelom, ako vozite preko 150 km/h ili 100 km/h razlika u potrosnji nije velika, dok bi kod benzinca bila skoro dvostruko veca.
Ovaj podatak je posebno važan za Evropljane, koji imaju zakonski dozvoljeno pravo da voze normalno na autoputu, a ne do maksimalne brzine od 100 km/h u Kanadi i slično u Americi.
Dalje, za kamione koji su često parkirani i motor im radi, potrosnja dizelasa u leru je neznatna, dok je benzinac zedan i kad sjedi.
Obrtni momenat kod dizela na manjim obrtajima je mnogo veci nego kod benzinca, te se kod teskih kamiona skoro iskljucivo upotrebljavaju samo dizeli, takođe i kod lokomotiva i brodova.
Podatak za potrosace je da nije neuobicajeno da mozete preci sa rezervoarom dizela preko 1000 kilometara, dok benzinac prosjecno mora da se dopuni poslije 600- 700 kilometara.
Znaci, moglo bi se reći da je dizel motor skoro u svemu bolje rjesenje od benzinskog, čak ga sada veoma uspjesno koriste i za sportske/ trkacke automobile, sto ranije nije bio slučaj.
Velika njemacka trojka, Audi, BMW i Mercedes sada u Evropi prodaju vise automobila na dizel pogon nego na benzin.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-04 07:27 AM
„To nije slučaj sa dizelom, ako vozite preko 150 km/h ili 100 km/h razlika u potrosnji nije velika, dok bi kod benzinca bila skoro dvostruko veca. ”
Slani,
Pri većim brzinama otpor zraka raste. Mislim da se potrosnja proporcionalno jednako povecava kod oba motora.
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-10-04 09:08 AM
Pogresno mislis.
Aerodinamika je važan, ali ne i odlucujuci faktor u potrosnji automobila.
Stepen iskoriscenosti goriva kod dizela, obrtni momenat pri niskim obrtajima... dizel se obrce oko 2500 rpm pri ovoj brzini, dok je benzinac preko 5000 rpm.
+0 / -0
0
alpskiSrbin
(Mile)
2010-10-04 05:55 PM
aerodinamika nema veze ovde.
kalorijska vrednost je slična, hemijska bit nije pa odatle dalje...veči omjer kopresije daje utječe na veči iskoristak.
+0 / -1
-1
ring
(lozac)
2010-10-05 01:31 AM
nije istina da aerodinamika nije vanzna.
onomad kada je izasao bugati vejrno objashnjavali su aerodinamiku i bilo je receno otprilike ovako:
ako auto postize maksimalnu brzinu od 100 km/h sa 70 konjskih snaga, treba mu 280 konja da bi postigao 200 km/h a 1120 konja da bi postigao 300 km/h.
benzin prije detonira od dizela, zato nisu mogući veliki pritisci punjenja ili sabijanja.
s druge strane kod dizela nisu mogući visoki obrtaji bog velikog hoda klipa, tako da je kod dizela broj obrtaja mali, samim tim dio obrtaja u kojima dizel ima najbolji obrti moment je mali, tako da dizel su snagu ispuca u 2-3 hiljade obrtaja. tek sada uvodjenjem ESP i ASR, sistema protiv proklizavanja tochkova i blokada diferencijala, čak i kod auta sa prednjim pogonom su mogući dizelasi sa vecom snagom. sva snaga mu je koncentrirana tu između 2 i 4 hiljade, prije toga, tj. prije li se ukljuci turbo nema ništa i poslije toga nema ništa.
dizel motor je spor, to se vidi npr. kada mu ochepis gas u prvoj brzini igleda kao da u prvoj ne vuche, tj. losije vuche nego u drugoj ili trecoj, to je zato što ga tochkovi stizu i gushe.
:)
dizel je veci zagadjivac od benzinca, ali o tome se dosta cuti i to se ne vjesha na velika zvona.
velik pritisak u cilindru i velik pritisak punjenja kod benzina, a samim tim i smanjenje potrosnje je moguć dodavanjem alkohola. svako od vas ko gleda dragstar trke zna da postoji top alkohol klasa u toj klasi se dodaje alkohol u benzin i omogućavaju se, putem konpresora, punjenja, šta znam, i do 1o bari.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-05 10:05 PM
Slani,
Ni manje ni vise nego „pogresno mislis” !!! ts ts ts :)
„Jaka riječ” me natjera da potražim i evo rezultata testiranja koje je proveo Autobild na idealnom primjeru za ovu temu: Isti auti (dakle aerodinamika auta kao promjenjiva nema uticaja) sa benzinskim i dizel motorima.
http://tinyurl.com/lvh29d
Mislim da znam i zašto Mercedesu 180K najsporije raste potrosnja sa porastom brzine do oko 120 mph. Mnogo sporije nego svim dizelima. Ali rekoh da ostavim slanom da objasni. :P
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-05 11:07 PM
Manji dizeli, makar oni koje sam ja vozio, a bilo ih je prilično, pri toj brzini (150 km/h) su već oko 3500 rpm i pocinju da se blize brzini obrtaja kad dizel gorivo vise nema vremena da sagori kako treba. Tada sigurno ne trose tako malo.
Na stranu aerodinamicnost, ali snaga potrebna za savladjivanje otpora vazduha je proporcinonalna kubu brzine. Znaci ako auto ide konstantnom brzinom od recimo 60km/h i za to mu treba 10KS, i ako brzinu poveca na 120 km/h, 2 puta, motor će morati da razvije 8 puta veću snagu, tj 80 KS. Ici će duplo brze, ali proizvodice mnogo vise KS koji od nekud moraju da se generisu, ne znam odakle ako ne iz goriva.
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-10-06 01:45 AM
E sad Pero, nema uvrijede... samo sam konstatovao cinjenicno stanje.
Moja iskustva su sa Mercedesom na autobanu, a ne teorijsko razglabanje.
Tvoj grafikon upravo potvrdjuje sto sam već rekao, zahvaljujem. :)
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-06 05:56 AM
upravo tako, dizel je ogranicen u odnosu na benzin.
osim toga je veliki zagadjivac.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-06 08:00 AM
Slani,
Kao sto si i rekao: Opelu benzincu poraste potrosnja za 37% kad poveca brzinu sa 50 na 90 mph, a dizelu poraste za 44%. :P
Sve teoretski mjereno na zatvorenoj stazi sa stvarnim vozilima. Tu je i faktor sto dizel ima manju snagu pa ide u obrtaje gdje nije bas ekonomican. Ali i ostali gdje je snaga balansirana pokazuju sličan odnos. Povecas brzinu sa 50 mph na 90 mph i potrosnja ti se poveca za oko 40%
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-10-06 01:43 PM
Mrsolj,
Ovi ga zaista mrse i komplikuju, nemoj da se za*bunis, pa pomislis da benzinci manje trose od dizelasa.
Apsolutno je tačno da dizel motori vise zagadjuju nego benzinci, ali su ih dosta usavrsili i sada su dosta cistiji nego sto je to nekad bio slučaj kada su izbacivali oblake crnog dima iza sebe.
Danas je ponekad teško prepoznati koji automobil je dizel, dok je to nekad bilo jasno u roku od par sekundi rada motora.
Jedini razlog sto dizel tehnologija nije popularnija u USA je benzinski lobi, koji guli narod visokim cijenama benzina.
Grupe za zastitu covjekove sredine ne mogu da postignu uspjehe protiv njih, da zatvore rafinerije, sprijece otvaranje busotina na osjetljivim ekoloskim sredinama... apsolutno Ništa.
Kad dodje prica o dizelu, benzinski lobisti to blokiraju na sve nacine, kroz državne ustanove, zakone, propise, pravila o čistoći vazduha, i ZAKLANJAJU se grupama za zastitu covjekove sredine, i njima pripisuju to kao uspjeh.
A ovima drago... jer odjednom izgledaju vazni, uspjesni i kao pitaju se za nešto.
A ni luk jeli, ni luk mirisali.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-06 02:34 PM
Ja bih samo da se izvinem zato što sam se prvi javio, neprozvan :)
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-06 11:45 PM
dizel u americi nije popularan zato što je sva tehnologija evropska.
da dizel manje zagadjuje je zahvaljujuci kvalitetnijem sagorjevanjem, rasprsavanju goriva pod većim pritiskom i samim tim manjom potrosnjom.
samo sto nekad nije bio slučaj da od 10 prodanih auta u evropi, njih 8 su dizeli. usporedjujuci nekad i sad pojedinachno aute, danasnji dizel je umnogome u prednosti, samo sto nekad malne nije bilo dizela kao lichnog prevoznog sredstva, a danas su 70 % dizeli.
i ups, šta se dogadja, odjednom pocheshe zakoni o finoj prashini za cije porijeklo država kroz medije krivi sve i svakoga, osim dizel aute, chak i rusi imaju nešto s tim.
:)
+1 / -0
+1
DD
2010-10-07 07:21 AM
Dizeli azgadjuju manje nego benzinci, i tu je kraj diskusije.
Sad kad je uveden dizel sa max 10ppm kolicinom sulfora (i ostalih crvstih materija u gorivu) i uvodjenje obaveznog filtera za čestice u izduvu (Diesel Particulate Filter), ne može benzinac da se poredi sa zagadjenjem.
Evo dva linka za „neverne Tome”
http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_particulate_filter
http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-low_sulphur_dies
el
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-07 07:53 AM
Dizel zbog vece temperature sagorijevanja proizvodi vise azotnih oksida.
Zbog toga je uvedena obaveza da kamioni u USA (a vjerovatno i drugdje) imaju sistem za ubacivanje urea-e u izduv sto reducira gotovo 100% NO iz izduva.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-07 06:48 PM
ring
(lozac)06. oktobar 2010. u 23.45dizel u americi nije popularan zato što je sva tehnologija evropska
Ova je tvrdnja tacna koliko i to da duge gace nisu popularne u Africi zato su evropski izum :).
Ma jok, duge gace nisu popularne u Africi jer rijetko kome tamo trebaju. A tako i dizel u americi nije popularan zato što slabo kome treba jer je beznin 2-3 puta jeftiniji nego u Evropi. Koliko bi se to evropljana vozilo dizelom da je litar benzina oko pola eura ili manje?
A i za tehnologiju je uglavnom netačno. Ford i GM su americke firme i prema tome fordovi i opelovi dizel motori (koji postoje već jedno 40 godina) su i americki koliko i evropski. Kad i ako zatrebaju. A još uvijek nisu.
+0 / -1
-1
ring
(lozac)
2010-10-08 04:48 AM
ako se kod agadjivanja mjeri samo CO i CO2, onda benzinci vise zagadjuju, a šta je sa ostalim stvarima koje još zakonski nisu obuhvacene.
to je pitanje.
partikl filter smanjuje možda izbacivanje chadji, ali u kojoj mjeri.
mislim da je partikl filter vise zbog poreza i radnih mjesta, nego sto je zbog zagadjivanja.
što se tiche „dizel” je evropska tehnologija, mislim zato, ja još nisam vidio dobrog japanca dizela i dobrog amera dizela.
+0 / -0
0
HighSpeedCutter
(МÐШИÐОСÐ)
2010-10-08 07:06 PM
Ринг - у праву си. Али, изнимке потврђују правило:
http://www.gizmag.com/go/6246/
На жалост тржиште диктира услове. Тако, да је овај мотор велика ријеткост на далеком истоку. Штета. Глупо би било бити против једне или друге опције (бензин - дизел). Само кроз чисто научни приступ и кроз здраву конкуренцију је могућ напредак.
+1 / -0
+1
Starac_Foco
(--)
2010-10-09 10:20 AM
Meni se čini da su srbi ubjedljivi prvaci svijeta u dvije oblasti: generalizacija i teorije zavjere :).
U vezi generalizacije, da li vi to iz vlastitog iskustva znate da nova generacija Tojota, Honda, Nissan, Mazda, Mitsubshi, Subaru i Hyundai dizel motora svi od reda ne valjaju, i ako je tako, može li neki primjer - npr Tojotin motor model taj i taj ne traje vise od 150 000 km, dok onaj drugi Mazdin se kvari mnogo cesce nego tamo neki Peugeot HDI, a onaj treci Hyuindai, jedva ide u poredjenju sa VW iste zapremine i iste konstrukcione starosti, itd.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-09 11:37 AM
Za razliku od Hrvata koji su sampioni u teorijama konspiracije i uopstavanju. ;)
A što se tiče dizela, napredak zadnjih godina je ogroman. Vozio sam po nekoliko dana Punto Grande dizel, Bravo dizel, Bubu kabriolet turbo dizel, Reno scientic? dizel. Svi su ostavili odličan utisak. Mala potrosnja, nema razlike u buci, pogotovo na većim brzinama gdje je su frekvencije na 3000 rpm „manje naporne” nego na 4500 kod benzinaca.
Što se „licnog iskustva” koje slani pominje: Razlika u potrosnji na 160 i 120 je primjetna. Reno sam vozio od ponoci do zore i gazio sam ga i do 190 km/h (prosjek oko 140). U povratku mi se nije zurilo, dan, vise vozila na putu, i bilo je u prosjeku oko 100-130. Na dionici od 700 km razlika je bila oko 20 litara manje u povratku.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-11 09:03 AM
Pasat dizel oborio rekord, preko 2000 km sa jednim rezervoarom:
http://tinyurl.com/25b4rf9
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-11 12:29 PM
Prema ovome Prius je veliki rasipnik :).
Možda je ipak trik u tome da je prosječna brzina je bila samo 73 km/h, a kretao se uglavnom autoputem. Prije jedno 20 godina, ja sam citao o sličnom testu, kad je neki audi benzinac zabiljezio ispod 5L/100km, sto je onda bilo veliko cudo, ali je presao oko 2000km prosjecnom brzinom 50km/h. Kao da potrosnja ipak malo zavisi i od brzine :)?
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-10-11 12:38 PM
Prema ovome Prius je veliki rasipnik :).
Možda je ipak trik u tome da je prosječna brzina je bila samo 73 km/h, a kretao se uglavnom autoputem. Prije jedno 20 godina, ja sam citao o sličnom testu, kad je neki--- AUDI BENZINAC--- zabiljezio ispod 5L/100km, sto je onda bilo veliko cudo, ali je presao oko 2000km prosjecnom brzinom 50km/h. Kao da potrosnja ipak malo zavisi i od brzine :)?
----------------------------------------------------------------------
Naravno da zavisi kod benzinaca, drago mi je da se slazemo.
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-10-11 12:46 PM
Pero kaže:
Razlika u potrosnji na 160 i 120 je primjetna. Reno sam vozio od ponoci do zore i gazio sam ga i do 190 km/h (prosjek oko 140). U povratku mi se nije zurilo, dan, vise vozila na putu, i bilo je u prosjeku oko 100-130. Na dionici od 700 km razlika je bila oko 20 litara manje u povratku.
------------------------------------------------------------------------------
Ja ne kažem da nema apsolutno nikakve razlike.
Kod benzinaca razlika je izrazena, znaci postoji mogućnost da je skoro dvostruka ako vozite 100 km/h ili 180 km/h.
Kod dizelasa razlika je MNOGO manja. Desetak do dvadeset procenata zavisno od snage motora, sto je sasvim prihvatljivo ako prelazite istu razdaljinu 60 do 80 procenata brze.
Veca efikasnost i iskoriscenost novcanika i covjekovog vremena. :)
Pero je zbunjen jer poredi maleni Reno i Mercedes limuzinu, koja ima mnogo vise snage, te nije preopterecena vecom brzinom, dok je Reno prakticno na izdisaju. ;)
Mecke su pravljene za autoban, dok je Reno pravljen za francuske kaldrme... i drugacija brzinska ogranicenja.
Jednostavno- to je automobil za drugaciju namjenu.
Ne može se uopste porediti.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-11 12:57 PM
nisam mislio na nikakve zavjere, niti generalizaciju.
radi se o tome da se u evropi dizel poceo prije razvijati i u razvijanju ima velik prioritet kod evropskih proizvodjaca auta.
nekom japanskom proizvodjachu dizel nije toliko važan, recimo, subaru, koji je tek nedavno dao u prodaju prvi dizel i to još nije htio da odustane od koncepta i napravio je boxer-dizel.
još sam mislio na to kako je taj dizel spakovan, ne samo, koliko je konja, brzina, potrosnja i koliko će mu trajati motor.
mrzi me da pišem konkretnije i opsirnije kada me neko shvaca kao sharlatana u krajnjem slučaju.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-11 02:13 PM
Znaci, da su ovi ovog pasata vozili 173km/h, umjesto 73km/h, isto bi trosio 3L/100km ili u vrh glave 20% vise, sto je 3.5L? Sve je moguće, osim sto je ipak vise vjerovatno da bi mala masina od 1.6L pri toj brzini trosila jedno 13L, jer snaga mora da raste na kub sa brzinom. A opste je poznato da veliki motori trose manje pri velikim brzinama od malih motora u istom vozilu i pri istoj brzini, bez obzira na vrstu goriva.
Za ovoga što se nadje uvredjen, cudo ti kao primjer nepostojanja dizel motora u Japanu ne uze npr Tojotu koja j pravila dizel masine i prije 40 godina, ili Mitsubishi ili Nissan, već podje u Subaru? Pitanje i dalje stoji, koji to dizel motor japanski ne valja, marka i model, i zbog čega? Navede bar 2 koji su takvi od novije generacije, uz suvislo obrazlozenje, i ja ću se gorko pokajati i priznati da japanski dizel motori ništa ne valjaju.
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-10-11 03:45 PM
NeSlani,
Tebi covjek solio, ne solio, ti svoje.
Autobild je uradio bas to, na istom vozilu poredio porast potrosnje sa porastom brzine kod dizel i benzinaca. Jedini auto gdje nije bilo značajnijeg porasta je BENZINAC Mercedes.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-11 03:51 PM
zašto ti ochekujes odgovor od nekoga koga ne postujes?
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-11 07:12 PM
Na generalizovanu tvrdnju da azijski dizel motori ne valjaju ja i ne ocekujem nikakav racionalan odgovor, niti mislim da ga imaš ti ili bilo ko drugi, jer je tvrdnja previse uopstena da bi imala smisla. I jako je slična isto tako uopstenoj tvrdnji da npr americka vozila ne valjaju.
U istoj toj aziji je i npr Isuzu, koji je poceo praviti dizel motore dok VW nije ni postojao i koji je jedan od većih proizvodjaca dizel motora u svijetu. Da ništa ne valjaju sto bi ih iko kupovao?
Logicno je da je dizel tehnika razvijenija u Evropi jer je trziste takvo, ali šta je tu uopste novo ili sporno? A da dizel motor ipak nije vasionski brod pa da ga niko ziv osim jedne ili dvije nacije ne može napraviti dokaz su i korejski motori, koji do prije 15 godina nisu ni postojali, a sad postoje i te kako, i što se tiče kvaliteta, pa koliko para toliko mozike. Hyundai nikad i nije pokusavao da bude BMW.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-12 11:03 AM
potvrdjujes svojim komentarom ono sto sam ja rekao, ali samo donekle.
kada sam napisao, kako nisam vidio dobrog japanca dizela, mislio sam,
nešto kao audi A8, mercedes S-klasse ili na BMW serije 7.
mislio sam, dakle, na kompletan auto, a ne samo na motor.
nisam mislio na karakteristike, koliko kilometara će taj auto preci, koliko trosi ili koliko je brz. mene ti te stvari ne zanimaju, ili si ti taj, možda, koji će kupiti drugi model auta samo zato što ubrava za sekundu brze.
ipak se treba usuditi i ponuditi dizel auto u toj cijenskoj klasi.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-12 07:08 PM
Dakle, kako shvatih, nisu važne ni karakteristike, ni trajnost ni potrosnja, već da li neko ima ili nema ekvivalent dizel motora iz S klase ili A8. Shvatam da to tebi, pojedincu, može iz nekih razloga biti najbitnije, ali ne znam sto je to važno za prosjecnog vozaca, prosjecnog diskutanta ili prosjecnog mucenika? Kakvih je ipak najviše. Koliko ja znam dizel motor od 8 cilindara nema ni Fiat (sa Alfom i Lanciom), Peugeot, Reno, Volvo, Opel, itd, pa predlazem da i njih pridružimo toj grupi nesposobnjakovica zajedno sa azijatima koji ne znaju da naprave V8 4L dizel?
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-13 04:44 AM
niko ne kaže da te karakteristike nisu važne, već je smjesno danas govoriti o mehanichkoj izdrzljivosti, gledano sa ovog nivoa tehnoloskog razvitka.
jer da bi uopce opstao na ovako konkurentnom trzistu, minimum je da imaš motor koji prelazi dovoljno kilometara, a da se ne kvari.
ne radi se o V8 motorima, svi oni imaju i manje motore u tim klasama.
radi se o tome da ti stavis dizel motor u auto od 100 000 evro i prodas ga.
radi se o kultiviranosti auta, nije samo motor taj, već i kompletan auto je posebno namjesten za dizel motor.
ja kad sam se vozio u prvim hondama akord dizelima, imao sam osjecaj da mi je motor na suvozachevom mjestu, recimo, akord dizel koji je za klasu bolji od golfa ili VW bora/jetta , losiji se osjeca nego oni pri voznji.
+0 / -0
0
alpskiSrbin
(Mile)
2010-10-13 01:39 PM
8 cilindria dizel, gde to treba ?! Na brodu da, tamo ih ima FIAT rađeno več duže vreme - nekih 50-60 godina.Kolega takođe ima FIAT na brodu, samo pod maskom Lambinija ili tako nešto. A pošto vozi Japanca znam da mu je dizel u Mazdi od PSA koncerna.
FIAT još radi dižele V8, sa lokomotive, brodove,...možda i spejs šatl jednog dana.
Kao drugo, recite mi kako može da bude japanski dizel uspešan na duge staze ako na samom domačem tržištu njegov razvoj nema podrške. kolko znam Japaneri zabranjuju dizel u Japanu. Pošto su kivani više na US market, gde još nisu adaptirali dizel, onda jadni uvjeti.
Još pamtim da je Titotov brod Galeb imao FIAT dizelaše...evo interesantan copy-paste sa Wikipedie (
http://tinyurl.com/2ar35us
)
Brzinu od 17,6 čvorova brod je postizao pomoću dvaju Fiatovih dizel motora od 7.000 KS. Zanimljivost je da su Italijani, ponosni na Galebove motore iz 1938. godine, u jednom trenutku SFRJ ponudili, da u zamenu za dozvolu uklanjanja motora iz broda, kako bi bili izloženi u Fiatovom muzeju u Torinu, Jugoslovenskoj ratnoj mornarici izgrade novi, najmoderniji školski brod. Jugoslovensko rukovodstvo tu je molbu glatko odbilo.
Nego, kako vam se dopada novi FIAT Multipla koji če raditi u Kragujevcu.
+0 / -0
0
DD
2010-10-14 03:27 PM
Kome je potreban V8 dizel u autu? Evo meni, na primer. Radio sam test drive na GL-u 320cdi i 420cdi i jednostavno ne mogu da se porede. Ne kažem da je 320CDI los motor, samo je premali za jedan tenk kao sto je GL. Tako da sam se odlucio za 420CDI koji je mnogo tisi, mirniji i dovoljno fleksibilan da vuce auto od 1200rpm, gde idem 80 milja na sat na 1900rpm, a ima dovoljno snage kad ga stisnes da povuce. 700nm obrtnog momenta je to što čini ovaj v8 upotrebljivim. Potrosnja je zanemarljiva između ova dva motora, a sto me je najviše iznenadilo je da 420CDI trosi samo 10% vise nego Reno 2.2DCi koji sam imao u Grand Espace-u.
Moj drugi V8 je Land Roverov benzinac 4.0 Thor. Ima 340Nm obrtnog momenta. Isto je fleksibilan i napravljen je da mu je 90% obrtnog negde oko 2200rpm, ali opet ne može da se poredi sa dizelom V8 po iskoriscenju, potrosnji i fleksibilnosti. 80 milja na sat ide na 2700rpm, sto donekle doprinosi i stari automatik sa 4 brzine.
Znaci, ako sad poredimo v8 benzinac i dizel za normalnu svakodnevnu upotrebu, dizel pobedjuje, za sportske i trkacke automobile, dizel nema šta da trazi u toj teritoriji, mada bi bilo interesantno da dozvole turbo dizel u F1 :)
+0 / -0
0
Misk0
(IT)
2010-10-15 03:52 AM
DD
Znaci, ako sad poredimo v8 benzinac i dizel za normalnu svakodnevnu upotrebu, dizel pobedjuje, za sportske i trkacke automobile, dizel nema šta da trazi u toj teritoriji, mada bi bilo interesantno da dozvole turbo dizel u F1 :)
------------------------------------------------------------------------
Zar nisu Audi i Pezo pobedjivali na Le Mans-u sa dizelima? :-)
Na zalost, veliki motori su proslost, ulazimo u eru turbo motora...
+0 / -0
0
DD
2010-10-15 06:15 AM
U „enuro” trkanju, dizel ima prednost manje potrosnje i time su i Audi i Peugeot pobedjivali. Nešto ne vidim da se dizeli koriste u F1, raznim GT kategorijama ili BTCC (i ostalim evropskim touring kategorijama), a ni u rally-ju, da budem iskren.
Tačno, dolazimo u eru indukovanih motora, bilo turbo ili supercharger. Ja se zezam sa turbo motorima već skoro 15 godina i znam koje su im mane i prednosti. Sada su materijali i tehnologija mnogo bolji, ali i to ima limita. Davno smo iz Fiat Una 1.4 turbo izvlacili 180-220Ks, ili iz Lancie Integrale 2.0l 330Ks+, samo sto je potrosnja tad bila katastrofalna kad ga panjis, a i u leru. Sada sa generacijom novih ECU-a, ubrizgavanjem goriva direktno u cilindar sa 3 injectora po cilindru, odmer vazduha i goriva i leru 1:50+ i još puno drugih stvari su dorineli smanjenju potrosnje i pouzdanosti motora.
Lično voleo da vidim taj mali 1.4 Fiatov ili VW trubo sa 180Ks u Land Rovera i koliko bi dugo trajao poredeci sa v8 (snage motora su tu negde, v8 ima oko 185ks), opet 1.9JTD ili neki drugi dizel nove generacije bio bi veoma dobra zamena za V8 benzinac. Mada, opet se pitam, sto Land Rover u novog Discoverija i Range Rovera stavlja 3.0 V6 dizel i vece motore umesto I4 dižele...na zalost, ne može se porediti mrsav i debeo konj.
+0 / -0
0
Misk0
(IT)
2010-10-15 08:33 AM
Nije sve u tehnici, ima nešto i u velicini :-)
Veca zapremina motora = veca vucna snaga, postoji razlog sto kamioni dolaze sa motorom od 10 litara i 300 ks, cisto sumnjam da će 3l turbo moći da postigne isto. Sad sa 4l na 3l, to će već tehnologija da sredi i verovatno je moguć napredak od 25% recimo svakih 10 godina. Koliko će da traju i kostaju, to je već drugo.
Proizvodjaci moraju da se uklope u evropske norme za emisije, znaci ako u proseku svi modeli zagadjuju iznad ne znam koliko g/km CO2 onda ima neka suluda taksa na svaki prodati model a cinjenica je da će 2l turbo manje zagadjivati od 3l bez turba i to je to. Iz istog razloga aston pravi onu malu kopiju IQ, popravlja im prosek.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-10-16 10:24 AM
Šta je to indukvani SUS motor? Nikad nisam čuo za taj pojam.
+0 / -0
0
alpskiSrbin
(Mile)
2010-10-16 10:42 AM
@ DD : V8 nimalo ne treba u nikakvom đipu, to je više stvar prestiža. Naravno da ide bolje nego V6, pa i V10 ide bolje od V8, pa nigde kraja ako vako gledamo.
Što je manje ispod nekih 10 kg/KS je prestiž, ne potreba.
Ali sad sa elektromotorima če biti uklonjen taj manjak okretnog za težka vozila. Kolko znam oni megakamioni koji tovore rudu na dnevnim iskopovima imaju svak po jedan elektromotor po gumi.
Manje je više, kako reklamira Fiat.
+0 / -0
0
Sumadinacbre
(Tihovanje)
2010-10-18 12:55 AM
Nisam expert za ovu temu, sve sto znam je povrsno i interesuje me da mi neko od vas poznavalaca objasi kako funkcionise turbo na dizelasu, verovatno isto kao i na benzincu i koje su prednosti a koje mane. Imam mecu E 300 dizel ali nije turbo i nekako mi je prespora u startu ali kad se zaleti, ne mogu da je zaustavim :).
Inače prelazim sa jednim tankom [22 galona] oko 650 milja, na auto putu sa prosecnom brzinom 70 milja na sat, koliko je i dozvoljeno na auto putu.
+0 / -0
0
DD
2010-10-18 07:19 AM
Starche, kako se na Srpski prevodi „forced induction engines”?
+0 / -0
0
DD
2010-10-18 08:14 AM
@Shumadinac
Turbo na dizelu radi na istom principu kao i na benzicu, znaci ubacuje/gura vazduh pod pritiskom u cilindre motora. Samim tim, povecava se kolicina kisonika koji može da se iskoristi pri eksploziji goriva.
Jedina bitna razlika je da stari dizel motori bez turba, nisu imali dobro iskoriscenje goriva, pa jedan deo nikada nije uspeo da „izgori”, tako da je turbo na dizel motoru dosao ko „kec na 10”. Drugi tehnicki napredci kao „common rail”, „multi injectors” i neve generacije ECU-a su doprineli još boljem iskoriscenju goriva. Samim tim, trenutno vidis dižele koji idu i trose 50+mpg, a imaju 150+ks...ovo ti je „prost” odgovor da ne idem previse u tehnicke detalje...
+0 / -0
0
mrsolj1971
(veterinar)
2010-10-18 09:41 AM
Super drugari, šta sve covek neće da sazna ovde, neke stvari nisam imao pojma o benzicima vs. dizelasima pre ovoga.
Još jedno pitanje, tiče se i benzinaca i dizelasa. Pošto „turbo charger” radi kako radi, da li motori sa istim-a (benzinci i dizelasi) imaju nešto manji vek trajanja zbog toga, mislim posto sve radi pod većim pritiskom, rekao bih da su naprezanja materijala i tako to veca, pa samim tim i trajnost, da li se vise kvare, posto turbo doprinosi vecoj kompleksnosti motora. Nedavno je neko preporucio nekome da uzme extended warranty za Mazdu 3 ako se ne varam zbog toga sto ista ima turbo.
Vase iskustvo i mišljenje molim.
+0 / -0
0
DD
2010-10-18 10:26 AM
Razlog ektra garancije je zato što ako turbo „gekne”, oprostices se dobrim delom oko 2000+ funti sa tvog racuna.
Vek motora nema nekog značajnog smanjenja kao motor u normalim uslovima rada. Ako pak guras 2+ bara pritiska, moras obratiti paznju na glavu i dihtung glave motora, i da su srafovi na glavi motora dovoljno jaki da izdrže pritisak. Motor se i dalje vrti na isti broj obrtaja kao i bez turba, a u vecini slučajeva, motor radi sa manjim brojem obrtaja.
Na zalost, turbo ima zivotni limit. Turbo se vrti brzinama i čak do 200000 (i rečima dvesto hiljada) obrtaja u minuti i mora biti savrseno balansovan da bi rario kako treba, tako da mu je zivotni vek do neking 150000 milja, zavisi od uslova rada. Temperature u turbu dostizu i 1500C. Sad vidi u kojim uslovima radi turbo punjac. Na primer, ako vozis turbo auto i ugasis ga direktno posle „panjenja” i veznje pod „boost”-om umesto da ostavis da radi u leru minut, drasticno skracujes zivot turbu.
Cena novog turba ide od 800 funti pa na vise, u zavisnosti da li je sa promenljivom geometrijom ili ne, materijali od kojih je napravljen, itd... A rad da se skine turbo i stavi novi uzima dosta vremena. Na mom Smart-u treba oko 3 sata rada. Na Alfi Q4 ili Lancia-i Integrale, oprosti se od celog dana rada, pod uslovom da sve ide glatko i da se ni jedan sraf nije zapekao...Mora da se skida izduvna grana, auspuh, turbo, pola auta samo da bi se prislo tim delovima...
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-18 01:21 PM
za mehanichku izdrzljivost motora je najvaznija brzina klipa.
brzina klipa kod dizela ogranichava broj okretaja, s toga i sam motor i njegov performans.
+0 / -0
0
luxati
(klavir stimer)
2010-10-18 02:11 PM
Mile, Alpski Srbine.
Nije tačno da možeš sa brojem cilindara da poboljsavas performanse unedogled. Negde oko 12 stane u benzincu.
U dizelu oko 8 za putnicka vozila.
'vozi polako, nemoj da zapinjes'
+0 / -0
0
kobayashi
(haiku)
2010-10-18 02:55 PM
Problem je sto su proizvodjaci preterali sa performansama tih turbina i samih motora, utrkujuci se da dizeli dostignu performanse benzinaca (kad se pogledan motor u npr. BMW 520d, može se reći da sa prosecnom potrosnjom od oko 8-8.5L/100km nadmasuje čak i malolitrazne benzince), međutim zar nisu oni mogli da naprave turbinu da radi pod znatno manjim pritiskom i da samo povecava pritisak vazduha 2-3x, cime bi se značajno poboljsalo sagorevanje, ali se ne bi preteralo sa cenama tih turbina i sl.
Kako Audi jaje nema tolikih problema sa turbinom i cena iste nije 800e, a kod ovih novih... Jeste da su performanse tih dizela maltene kao i benzinaca, ali im je održavanje i servis toliko skupi da za te pare mogu da vozim benzinca koji trosi duplo vise goriva.
Na zalosti, ni benzinci nisu sto su bili, a ovlasceni servisi su stvarno... Mom kolegi, koji je radio redovan servis u Auto Cacku, zamenili akumulator i umesto maltene novog Bosch-a stavili neki levi bugarski... EJ, ZAMISLITE to, da vam u ovlascenom servisu ukradu nešto sa auta i stave neki skart!!! Pa toga nema ni u Albaniji!
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-19 02:33 AM
moraju ga puniti, jer bog velikog hoda klipa nisu mogući veliki okretaji.
+0 / -0
0
Udbas_Chica
(dip elektroinzinjer)
2010-10-21 10:42 PM
Ni dizelasi nisu vise ko sto su bili. Novi trkaci automobili su dizelasi i zauzimaju prva i druga mesta.
Elem kad se pogledaju krive stepena iskoriscenja goriva u zavisnosti od kompresije koja je usponska tj za veci stepen kompresije je i vece iskoriscenje vidi se da je pri ISTOJ VREDNOSTI kompresiji vece iskoriscenje kod benzinca nego kod dizelasa ali je problem sto je stepen kompresije benzinca limitiran pri sadasnjim tehnologijama samozapaljenjem smese benzina i vazduha pa je u komercialnim autima max kompresija 11.
Pošto dizelas radi na većim kompresijama reda 20 i vise ( golf otprilike 22) ispada da je stepen iskoriscenja goriva dizela pri kompresiji 22 veca od iskoriscenja goriva benzina pri kompresiji 11 pa otuda i manja potrosnja.
Broj max obrta dizelasa je limitiran pritiskom spricanja pa je mecka imala pritisak ubrizgavanja 100 atmosfera i max broj obrta oko 4400 dok je golf povecao na 140 At i max broj obrta na 5000 i nešto.
Tj sa povacavanjem pritiska ubrizgavanja se i smanjuje vreme potrebno da se ubrizga ista kolicina goriva u cilindar i samim tim omogućuje veci max broj obrta motora a samim tim i max snagu.
Moderni dizelasi idu na 800 at pa čak i 2000 a brizgaljke se elektricno upravljaju sa piezo plocicama.
Benziski motor bi mogao da radi na dizelaskom principu ali je problem podmazivanja pumpi visokog pritiska koje zaribavaju sa cistim benzinom.
U slučaju da se nadze a nacice se sigurno rešenje za benzisku pumpu koja može stvarati 1000 At i uz pomoć elektronski kontrolisanih piezo brizgaljki ubrizgavati benzin u 25 kompresiju napravio bi se benziski motor koji bi bio superiorniji po potrosnji od dizelasa iste kompresije.
Motorima sa unutrasnjim sagorevanjem predstoji još razvoj iako se misli da je sve već otkriveno. Dvotaktni benziski motor koji radi na principu dizela bi bio odlično rešenje za mnoge primene gde se trazi lak motor sa velikom snagom.
Sobzirom da su stari dizeli imali manje pritiske ubrizgavanja a samim tim i manje max brojeve obrtaja zbog boljeg iskoriscenja goriva su im se pravili duzi hodovi i bili su dugovecniji od benzinaca koji su se vrteli na većim brojevima obrta radilice.
Danasnji dizelasi imaju slični vek ko i benzinci jer se i vrte na sličnim obrtima.
Elem da nelupam vise l
Lepi pozdravi iz Toronta
Chica Udbas
+0 / -0
0
mrsolj1971
(veterinar)
2010-10-22 11:41 AM
Vrlo lepo objašnjeno, Chicha, hvala na posvecenom vremenu!
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-22 12:35 PM
http://en.wikipedia.org/wiki/DiesOtto
+0 / -0
0
tambura
(prgrmr)
2010-10-23 04:41 PM
Ja sam imai turbo dizela, i nikad vise. To sranje od motora kad se pocme kvariti ne možeš ga vise isfinancirati...zato sad opet imam benzinca, malo vise potrosi, ali je puno rentabilniji zbog popravaka
+0 / -0
0
kobayashi
(haiku)
2010-10-28 06:13 PM
Takođe!
I još imam plin, a potrosnja je između 7-8L/100km, tako da nema tog dizela koji mu može prici, ako se uracuna i održavanje.
A kod ovih novih... dizne trpe mnogo vece pritiske i temperaturu, i ti motori će teško uspeti da izguraju 200.000 bez nekog ozbiljnog servisa (dizne, turbina...), a na stranu šta se desava sa hilznama, klipovima i karikama posto je pritisak mnogo veci nego kod starih dizela i danasnjih benzinaca.
Kupiti eventualno neki takav polovan auto sa dizel motorom i predjenih 150.000+km... to ne bih ni u snu uradio. A oni stari... oni su već presli svojih pola miliona ako imaju dobru limariju i mehaniku (uvezeni relativno skoro, pa ocuvani spolja) ili su dobro istrulili (ako ne spolja, onda iznutra), tako da je, što se tiče kupovine dizela, mrka kapa kod nas, osim ako se kupuje nov auto, a i tu je razlika u ceni takva da se za nju može uzeti fabricki plin.
+0 / -0
0
bozon
(El.Ing)
2010-10-29 07:10 AM
Ne mogu da verujem,tema se ponavlja već 10 puta i dalje ljudima nije jasno o čemu pišu.
Već smo objašnjavali 1000 puta da je dizel mnogo isplatljiviji od benzinca.
Činjenice:
Najbolji dizeli su zapremine oko 2000 cm3,zbog snage koja je dovoljna za svakodnevnu upotrebu i zbog visine registracije i osiguranja,bez obzira na zemlju stanovanja.
Iz ličnog iskustva iznosim podatke o potrošnji,
posedovao sam:
Hondu civic 1,6 160 ks...5-8 l/100 km
Mercedes E 300 220 ks...12-18 l/100 km
Pontiac Firebird 3.8 180 ks...10-14 l/100 km
BMW 530 i 240 ks...14-29 l/100 km
Passat 1,9 tdi 131 ks...5-8 l/100 km
Laguna 1.9 120 ks...5-6 l/100 km
Peugeot 307 90 ks...5-6 L/100 km
Citroen c4 110 ks benzin...9-10 l/100 km
Citroen c4 110 ks dizel...7-8 l /100 km
Mercedes a 160 dizel...7-9 l/100 km
Ford mondeo 2,0 benzin 110 ks...9-12 l/100 km
Honda acord 2,2 dizel 150 ks...5-6 l/ 100 km
svi su godišta od 2001-2009
Drastična je razlika u potrošnji,pogotovu ko prelazi mnogo kilometara.
Ni sa jednim autom nisam imao nekih velikih kvarova osim sa MERCEDESOM,koji mi u životu više ne treba.
Potrebno je samo raditi osnovna održavanja i redovne servise kod proverenog majstora i automobili uvek služe.
Benzin automobili mi pređu minimum 400.000 km do generalne a dizeli skoro duplo.Od svih automobila mi se najbolje pokazala Honda,pogotovu novi Acord čiji je motor proglašen za NAJBOLJI dizel ikad napravljen.
Definitino je tako.
Sadašnji dizeli nemaju nikakve veze sa starim dizelima i u redovnoj svakodnevnoj pa i oštroj vožnji su daleko ispred benzinaca.Neki modeli su i brži.
Konkretno c4 dizel i benzin,isto konja isto kubika a dizel brži.
JAPANCI ZNAJU I te kako DA NAPRAVE DOBAR DIZEL.
Napravili su i dižele sa 8 cilindara,imamo jedan u Land cruiseru V8 od 245 ks.
Trajnost tih motora je LEGENDARNA,pogledajte samo epizode na top gear
gde pokušavaju da unište Hilluxa ,motor mu uvek upali.
Ako posedujete više automobila i svi su dizeli,za godinu dana otplatite jedan za razliku cene i potrošnje benzin-dizel.
Dizel pobeđuje-sa drastičnom razlikom !!!!
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-10-29 11:29 AM
niko nije sporio da japanci ne znaju da naprave dizel motor, već ne naju da naprave dizel auto.
za to nemaju onaj knowhow o materijalima, japanski dizeli, kao i ostali, citoren, alfa ili fijat
osjecaju unutra nakon malo predjenih kilometara ko drvena konjska kola.
jer ga vibracije motora rasklimaju i razshkripe.
:)
+0 / -0
0
zmzmzmzm
(gospodin cho'ek)
2010-10-31 12:26 PM
da se vratimo na potrosnju: ja vozim 1.9 TDI Golf već 6 godina i presao je oko 160K. tek nedavno sam zamijenio timing set (belt i pumpa, cluth pulley za alternator i sve vanjske remene). Potrosnja za sve ove godine (auto sam kupio nov) nije se promijenila. Na početku do nekih 30K bila je oko 7.0 l u gradu i oko 6 l na otvorenom putu (120 km/h + air stalno). Nakon toga je pala na 6 u gradu i 5 na otvorenom. Potrosnja ulja je na početku relativno visoka ( i do 1.0 l/1000 km) ali poslije padne na manje od 0.2 l/1000km.
Twin turbo mnogo pomaze. U prvom stepenu je prakticno mrtav jer je opseg prvog stepena veoma kratak ali već u drugom pomaze kod ubrzanja veoma dobro. Aktivira se na oko 1600 obtraja.
Moj drugi auto je Routan-van i ne mogu ih porediti ni po bilo kojoj osnovi. Routan ima 4.0 l benzinski Chrysler motor koji trosi oko 15 l u gradu i oko 9.5 na otvorenom putu pri 120 km/h. Diesel ne osjeca veliku razliku u potrosnji čak i na 140-150 km/h dok ovaj drugi poveca potrosnju za oko 2.5 l.
+0 / -0
0
MUSASHI66
2010-11-02 10:54 AM
Mene zanima samo jedno - koliko će biti isplativi dizeli po evropi kad vlade ukinu subvencije za dizel?
Po evropi, dizel kosta manje nego benzin, i zato vam se i isplati voziti dižele.
U USA, gde nema subvencija ni za jedno gorivo, cene dizela su manje-vise iste kao i za benzin. Nekad malo jeftnije, nekad malo skuplje, ali tu su, oko 5% odstupaju.
U USA, sa ocekivanih 12000 milja godisnje, i sa obzirom na cene dizel vozila u odnosu na benzince, treba 5 godina da pocne da se stedi na pumpi.
Osnovni model golfa ($18000) sa 2.5 litara motorom kosta 5000 dolara manje nego osnovni TDI golf sa 2.0 dizelom($23000). To je skoro trecina vrednosti auta!
Potrosnja dizela 30/40 mpg, potrosnja benzinca, 23/33 mpg. Dizel znaci mesano predje oko 35 mpg, benzinac oko 28 mpg.
Na 12000 milja, dizel potrosi 342 galona. Na 12000 milja, benzinac potrosi 428 galona.
Razlika u potrosnji na 12000 milja je 86 galona, sto je sa cenom od oko 3 dolara po galonu, usteda od $260 godisnje. Razlika u ceni $5000, znaci 19 godina treba da pocnes stedeti pare na dizelu??
Ovo je sve bez održavanja, a moderni turbo dizel verovatno treba podosta u poredjenju sa zastarelim petocilindrasem.
I da sam se zeznuo u proracunima, i da je potrosnja dizela mnogo bolja u stvarnoj voznji i potrosnja benzinca mnogo losija u stvarnoj voznji, opet, razlika je ogromna.
+0 / -0
0
zmzmzmzm
(gospodin cho'ek)
2010-11-02 11:24 AM
razlika od $5,000 je relativa posto na modelima do 2005-06 automatski mjenjac nije bas bio dobar. To je oko $1.200 manje na startu. Diesel nema kablove i svjecice tako da je servis minimalan. Sa novim uljima servis je predvidjen na svakih 16k.
Pošto vozim dva extremna primjerka VW (Golf TDI i Routan) vrlo dobro vidim razliku na mjesecnom budzetu, oko 3:1.
Prije sam vozio GM (3.3 V6) i godisnje benzin je bio oko $2,500 (CDN), za Golfa je oko $1,000. Pocetna cijena vozila je bila ista oko $24,000 (CDN).
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-02 01:21 PM
koliko sam gledao oglase polovnih auta po americi
tamo se u prosjeku vozi 30 000 kilometara godisnje.
gradovi u centralnoj americi skoro da i nemaju gradski prijevoz.
nevažno.
cijena dizela je manja samo zato što je porez na dizel malo manji.
+0 / -0
0
MUSASHI66
2010-11-02 02:55 PM
Nisi u pravu, ovde je 12000 milja (oko 18000 kilometara) prosek, čak se ovih dana vecina ponuda za liz nude sa samo 10000 milja, sto je 16000 km.
Manji porezi na dizel su isti qrac kao subvencije, zovi ih kako hoćeš, ali to je jedini razlog zašto je dizel jeftiniji.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-02 11:18 PM
MUSASHI66
02. novembar 2010. u 10.54Mene zanima samo jedno - koliko će biti isplativi dizeli po evropi kad vlade ukinu subvencije za dizel?
Da li zaista postoje neke subvencije na dizel u Evropi iako isti u vecini EU zemalja kosta u prosjeku preko 1.2 eura? Sto je dva puta skuplje nego prosjecna cijela dizela u USA. A uz to je u prosjeku samo oko 10% jeftiniji nego benzin E95 dok u nekim državama skoro da nema razlike, a u i Srbiji je razlika vrlo mala.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-02 11:34 PM
A što se tiče poredjenja potrosnje, ja ipak bih poredio dva identicna vozila sa sličnim performansama, koliko je moguće, samo razliciti motori beznin vs dizel. Npr nova Jetta, oba motora 4 cilindra. Potrosnja bezninske varijante u litrima je oko 50% veca, tj u prosjeku 9L/100km vs. 6L/100km. Uz i dalje znatno losije karakteritike bezninskog motora u opsegu 2000-3000 rpm. Ta razlika u potrosnji nije bas mala ali pri cijeni goriva od pola eura po litru (USA), pitanje kad će se razlika u cijeni motora otplatiti. Osim ako ne vozis kao onaj na topiku ispod gdje je neko sa Jetta dizel presao 600 000km za 4 godine...
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-11-03 12:04 AM
Proizvodnja dizela je jeftinija od benzina (dodatna rafinacija, aditivi). Po tome bi trebalo da je dizel jeftiniji. U USA federalna taksa je veca na dizel za 6 centi po galonu. Veca cijena dizela od benzina je vjerovatno zbog povecane potraznje (ne toliko u USA koliko u Europi, ali utice na cijenu u USA.) I zakonska regulativa zahtijeva dizel sa malim sadrzajem sumpora, koji ne proizvode sve rafinerije, dakle ponuda je pala...cijena ide gore.
Za ocekivati je da dizel bude oko 5-10% skuplji od benzina. Pri toj cijeni će se smanjiti potraznja za dizel autima i stvari će se balansirati.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-03 01:35 PM
to što ti oni nude 10 000 milja godishnje je nešto sasvim drugo od onoga sto ljudi voze u praksi.
pri toj cijeni goriva, ne vjerujem da se iko misli kad će da gurne kljuc u bravu i odvali 50-ak kilometara koji kostaju otprilike upola koliko u evropi.
e sad jedino ako ti je auto na lizing pa ga imaš namjeru vratiti ili zamjeniti za novi.
+0 / -0
0
MUSASHI66
2010-11-03 04:55 PM
Ring, ti si bas tvrdoglav covek. Živim u USA 11 godina, i kad ti kažem da se ljudi u proseku voze 12000 milja, znam o cemu pricam. To sto si video par auto na autotraderu i doneo neke zakljucke okaci macku o rep.
Dzaba kad je gorivo jeftino kad ti treba bukvalno 2 puna dana vozanja da ides od obale do obale, a možeš leteti za par stotina dolara.
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-05 12:03 AM
Ovde je mnogo „hrabrih” izjava izreceno. Od prvog e-mejla starca Foce pa na dalje. Gde ste videli dizel motor sa vecom snagom od benzinca. Ajde navedite mi samo jedan primer, pa da razmotrimo situaciju. Princip rada obadva motora je veoma razlicit, ali je pri istim uslovima benzinac uvek jači. Ja mislim da ovde neko vrsi poredjenja baba i zaba tj. normaly aspirated motora i force induction motora ili na srpskom turbo i običnih motora. Masa je neistina izrecena tako da jedan e-mejl ne može sve to da potuce, ali moj ti je predlog da kupis neku knjigu na ovu temu i sam procitas šta te interesuje. Sto vise budes citao, polako će ti stvari postajati jasnije i neće ti trebati ničija pomoć. Ostale prozivam da mi napisu par primera dizela koji imaju veci torque ili broj konja od benzinaca pod istim uslovima. Za početak ja ću da napisem da od prvih golfova koji su se pojavili sa dizel motorom (1.5l dizajniran u Isuzu-u, koji je kasnije prerastao u 1.6l motor od 54 konja nama mnogo poznatiji), pa na dalje nijedan dizel nije postigao snagu benzinca iste zapremine, sem ako ne poredimo motore razlicitih generacija ili namena. Npr. Golf disel je imao 1.6l motor i 54 hp i 100nm obrtni momenat, golf benzinac od 1.6l je imao 75hp i 125nm obrtni momenat pa tako dalje. Što se tiče modernih turbodizel motora, tu je stvar malo drugacija, jer se radi o nadpunjenju ili force inductionu, međutim, i tu je pod svim drugim istim uslovima benzinac i dalje u prednosti u snazi, ali ne mora biti i u torque. Recimo BMW 335td ima oko 286 hp i ogroman torque, dok Bmw 335 biturbo bezninac ima 300hp i manji torque. DOk recimo Audi A4 sa turbodizelom od 2.0l i 170hp ima isti torque kao i A4 benzinac od 2.0l benzinskim motorom i 211hp. Međutim, šta je ovde bitno da se shvati da se kod dizela zbog sporog sagorevanja goriva (čitaj limitiranog maksimalnog broja obrtaja, koji je kod non turbo motora imao najviše oko 4800 kod prvih golfova i 4900 kod male corse, pa sve do 5,000 obrtaja kod nekih mercedesovih disela sa 4 ventila, a kod turbo aplikacija obično od 3,800-4,400 obrtaja. Ovi podaci su za veliko serijske automobile što ne znači da ne postoje razlicite maloserijske aplikacije kao sto postoje i kod benzinaca motori koji se vrte na velikim obrtajima) ide na to da se dobije sto veci torque kako bi se prenosni odnosi mogli maksimalno produziti (zbog smanjenja potrosnje), dok se kod benzinaca gleda optimalni odnos snage i torque i šta daje najfluidniji razvoj snage. Tako da se iz vecine benzinskih turbo motora može izvuci još malo bolji torque, ali auto bi onda izgubio fluidnost razvoja snage (krive hp), pa se onda racunica radi malo drugacije. Molim vas ako bude bilo odgovora da budu konkretni i potkrepljeni faktima i brojevima, a ne osecanjem torqua kad se auto vozi i slično, jer će u suprotnom biti teško raditi poredjenja i dokazivanja.
+1 / -0
+1
Starac_Foco
(--)
2010-11-05 08:15 AM
Pošto si samo mene imenovao, ja sam već star i izlapio, nije cudo za mene, ali cudim se ovim mladjim :)
Postoje primjeri gdje za (skoro) istu zapreminu turbo dizeli i dalje postizu veci moment (u vecini verzija) nego turbo benzinci npr 1.8T i 1.9TDI (oba su možda proslost ali to ne mijenja stvar, postojali su i isto vrijeme), što ne vazi za max. snagu.
Ali cemu je relevantan podatak za max. snagu bezninca pri 6000 RPM? Ko tu snagu i kad koristi? Ono sto je i dalje vazi je da ne samo da je maksimalni moment dizela nešto veci, nego je i radni moment a bogami time i snaga pri normalnoj voznji od 1500-2500 obično veci nego kod turbo bezninca slične zapremine.
Drugo, i možda vaznije, neadekvatno poredjenje turbo-dizel vs. non-turbo bezninac nije bas posljedica iskljucivo našeg neznanja. Neki od nas su svjesni to nije fer poredjenje, ali s druge strane trziste i tehnika su takvi kakvi jesu: prakticno je nemoguće kupiti vozilo sa dizel motorom u non-turbo verziji (osim možda IMT traktor) dok je turbo bezninac i dalje rijedak i vjerovatno ne vise od 5% vozila dodje sa takvim motorom, ako i toliko. I obično to nisu neke osnovne verzije, već neke posebne i u nekom drugom pogledu, ne samo po pitanju motorizacije.
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-05 11:46 PM
Za Starca Focu da kažem nisam tebe ili Vas prozvao kao nekoga ko je nešto pogresno rekao nego si ti (ste Vi) prvi dao komentar pa sam rekao pocev od tebe pa na dalje. Znaci, ništa lično, nego si ti prvi dao odgovor. Što se tiče motora koje si spomenuo da pojasnimo. Motor od 1.9 l turbodiesel je poceo kao motor bez turbine sa 64hp, da bi mu onda bio ugradjn light pressure turbo i dobio je 75 konja. Malo zatim se pojavila nama ipak najpoznatija njegova iteracija od 90hp. U severnoj americi su Jette 2006 mislim dobile 100hp iz tog istog motora, dok u Evropi mogu da se nadju kod VW, Skoda, Seata i Audija ti isti motori od 105,110 i 115 konja, pa čak kod nekih sportskih automobila i od 130hp i 150hp. Najrasprostranjeniji je ipak taj od 90hp koji je pravio 155ft torqua, ili onaj od 100hp koji je pravio 177lbft torqua, Što se 1.8 litara benzinca tiče pojavio se kao non turbo sa 5 ventila i 125 konja da bi otisao na 150 hp sa prvim turbom. Mogao je naravno mnogo vise da izviuce, ali su tada SAAB-ovi i Volvo imali strahovite probleme sa turbinama koje su vrlo rano pocele da cure ulje i da imaju razlicite tempreaturne dilatacije od kojih su prvo stradavale zaptivke i lezajevi. Zato je VW odlucio da ne izvlaci mnogo snage tj, da ide sa malim pritiskom. Kasnije je taj isti motor podignut na 170hp kod pasata i A4 ili na 180hp kod golfa i jette. Isti motor je pravio 10 konja vise ako je postavljen poprecno, a ne uzduzno. Naravno, ako uzmemo opet Jettin motor u obzir koji je kao kod disela bio najviše koristen i u isto vreme koristen znaci pricamo o 180hp (čitaj duplo vise od 90Hp) i torque od 173lbft sto je za 18lbft vise od 155 lbft diselasa ili samo za 4 lbft manje od diselasa koji je imao 177ft torqa (100hp). Međutim, ako kažemo da je zapremina benzinca 1781 kubik, a disela 1896 kubika, sto je za 6.45% vise ispada da bi taj jači disel trebao imati torque od 1.0645X173 da bude isti kao benzinac sto je torque od 184lbft, a on to nema. Naravno, varijante tog istog disela postoje i sa još jačim motorima kao sto sam već ranije napisao, ali isto tako taj 1.8t benzinac je u Audiju TT imao 225hp pa je onda stalno dizan. Stage 3 approved tuning mu je bio na 450hp, mada su postojale izvedbe sa još vise konja. Jedan golf je čak drzao neke rekorde sa preko 600hp. Ne zaboravite da je F1 pre vise od 20 godina iz 1500 kubika izvlacila preko 1000hp. Naravno, starac Foco je rekao veliku istinu, a to je da je danas skoro nemoguće kupiti dizela bez turbo punjaca, pa onda poredimo turbo disel sa normal aspirated benzincem. Drugi veliki problem koji daje krivu sliku je sto turbodiseli trpe velike pritiske i traju dugo dok turbo benzinci ne mogu ni u pola toliko dugo da traju pa im se onda pritisak punjenje ogranicava. Međutim, stavrne mogućnosti turbo benzinaca su prosto neverovatne. Trenutno je u Evropi popularan Pezoov 1.6 turbo od čini mi se 215hp, Volvo ima varijabilni turbo od 1.6l i 250hp, Hyundai je upravo izbacio u Aziji Tiburona sa 2.0t motorom koji u severnoj americi ima samo 215hp, a izvedba sa direktnim ubrizgavanjem u Aziji ima 284hp i 279lbft torqua. Da ne spominjemo ovde izvedbe Micubisija Evolutiona koji izvlaci iz 2.0l preko 450hp bez većih problema itd, ima ih previse za nabrajanje. Znaci, ako poredimo sve pod jednakim uslovima benzinci su u prednosti, ali kao sto Starac Foco rece diseli ranije ostvaruju torque, mada ih benzinci pocinju stizati i u tom polju. Najbolji primer je BMW 3.0 turbo koji je ranije bio bi-turbo i imao maksimalni obrtni momenat na 1400 obrtaja da bi mu sada stavljanjem olaksanog turba uspeli da održe iste brojke ali na 1200 obrtaja uz jednostavniju konstrukciju (nije vise bi-turbo). Tu mnogo ima uticaja primena laganih materijala koja je napredovala u zadnje vreme i između ostalog učinila da cene turbo punjaca spadnu sa 7-8,000 dolara od pre 5 i vise godina na 1,000-1,500 dolara trenutno.
+0 / -0
0
xyzzz
(...)
2010-11-06 08:52 PM
Moj drugar, ovde u Beogradu (inače vozi i reli) ima Mitsubishi Evo koji je nasviran na 511 konja... :-)
Ja mog benzinca 2L turba od 180 konja ne bih menjao za sve dižele ovog sveta...
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-07 01:06 PM
Roberto drago mi je da se neko kao ti javio ovde, nisam tvoj nick vidio ranije. Ovo je forum gdje se ne vode neke mnogo strucne diskusije i onih koji znaju materiju kao ti nema mnogo ili rijetko svracaju na Automoto. Generalno, nivo tehnickih diskusija na SC je prilično kilav, na Automoto se makar nešto i dogadja, dok ima drugih foruma gdje se ne pokrene vise od jedne nove teme u 7 dana ili rijedje...
Ja nisam masinske struke niti ono cime se bavim ima ikakve veze sa vozilima i motorima, tako da ja ne mislim da sam ravnopravan diskutant tebi po pitanju SUS motora.
Niti izgleda da ima nesta sto si ti rekao a da je diskutabilno, osim sto je prakticni aspekt cinjenice da turbo benzinci mogu da se naviju i na tri puta veću snagu od dizela iste zapremine još uvijek prilično beznacajan - koliko pojedinaca među prosjecnim „pucanstom” interesuje neki EVO koji ima >500 KS, koji pominje diskutant iznad? Ja ne znam šta bi sa njim i da mi ga neko pokloni :). Ne samo zbog moje duboke starosti (blizim se 50oj...), nego iz drugih prakticnih razloga.
Ove diskusije dizel vs benzinac ili vs hibrid se često ponavljaju ali uvijek se nešto novo sazna. Uskoro će to izgleda da bude ne trilema nego quadrilemma, beznin, dizel, hibrid, elektro pogon... Svaka od opcija ima i imace neke mane i prednosti, tako da elemenata za neslaganje sigurno neće zafaliti :)
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-07 08:56 PM
Ah, sad mi je lakse. Ja sam mislio da si mnogo stariji. I ja se nezaustavljivo primicem 50-oj, ali citajuci o autima pokusavam da se držim mladim, mada sve teze ide. Moram nešto da priznam. Kad sam se prvi put javio nisam bio procitao sve diskusije nego su me odredjene stvari malo iziritirale pa sam se javio sa komentarom, mada sam kasnije video da i nije sve onako kako mi se učinilo na prvi pogled. Ima ovde dosta ljudi koji se odlično razumeju u kola, kao i sto ima mnogo onih koji imaju dosta iskustva kako iz voznje mnogih auta, tako i ona zivotna iskustva pricajuci svakodnevno sa mnogim prijateljima i slusajuci razne price. Ja sam probao da brojevima pokazem neke cinjenice, međutim kao sto si rekao praksa je takva da za 99.99% ljudi nema nikakve veze je li može turbo benzinac da ima 500 konja ili ne može. Ono sto nama treba je da može da ide lako do 130-140km/h, da sto manje trosi, da ima rezervne snage i da se sto manje kvari. Vecina auta 98% svog radnog veka provedu ispod 3,500 obrtaja, tako da je za većinu nebitno šta može da se dogadnja na 6,500 obrtaja. Mislim da se onaj elektro inzenjer sto je dao komentar o piezo sistemu bavi dizel motorima i ako je slučajno iz Vancuvera mislim čak da to radi kao svakodnevni posao. Njegov komentar je komentar coveka koji se malo dublje razume u materiju, mimo onoga što se može naći u auto casopisima. Bilo je još par komentara ljudi za koje se vidi da imaju ogromno iskustvo i znanje, pa bih ovom prilikom još jednom ponovio da se izvinjavam ako sam nekoga naljutio, jer sam reagovao ishitreno i na prvu na par stvari bez da sam do kraja procitao sve sto je napisano. U svakom slučaju mislim da ovakve diskusije nisu loše i da svi možemo iz njih ponesto da naucimo.
+0 / -0
0
DD
2010-11-08 06:30 AM
„roberto”, evo da se i ja javim, posto se ocecam prozvanim. ;)
OK, tema je ovde bila benzinci vs dizelasi, a po meni je to što je trenutno dostupno na trzistu. Kao sto „Starac” rece, cistog dizela naći na trzistu je retko, ako da imamo Turbo dižele kao opciju, i normalne (normally aspirated) i turbo/supercardzovane benzince.
U proseku, TD imaju manju potrosnju od NA benzinaca, potencijalno duzi zivotni vek i barem 50% vise obrtnog momenta cc za cc, i performanse su slične, ako ne i bolje u korist TD.
Ako sad gledamo TD protiv Turbo benzinaca, TD pobedjuje u potrosnji, zivotni vek mnogo duzi, obrtni monenat opet ide u korist TD sa manjom razlikom, u performansama auta gubi TD.
Evo primer iz Mercedesa
E320CDI i E280 benzinac
D2987cc v6
B2996cc v6
D165kW (221hp)@3800
B170kW (228hp)@6000
D510Nm (380lbft)@1600-2800
B300Nm (220lbft)@2700-5000
D6.7 (0-60)
B7.3 (0-60)
FUEL CONSUMPTION UK Imperial:
D 26.7mpg - urban/47.1mpg - extra urban/ 37.2mpg - combined
B 20.5mpg - urban/38.7mpg - extra urban/ 29.1mpg - combined
Što se tiče Turbo benzinaca, ja se zezam sa tim iz razonode, a kao sto sam pisao negde ispod, imam Smart od 699cc i nešto više od 100ks. Zanimljivo je sto mi trosi samo nekih 10% vise od standardnog 60ks Smarta, ali moram da koristim 98RON (ili veci oktanski bezin ako ga nađem da se ne bi samozapaljivao pod pritiskom od 1.6bar-a.
Što se tiče drugih turbo automobila, igrao sam se i sa Alfom 155Q4, Lanciom Integrale (manje vise isti auto) i tu smo bez problema pre 10 godina izvlacili 280ks iz standardnog motora, a 330 sa nekim manjim modifikacijama, pre nego sto bi pucalo kuciste menjaca. Ali to je sve bilo na ustrb potrosnje. Isto smo se zezali i podizali osnovnu kompresiju motora sa 8.0:1 na 8.5:1 bara sa drugim klipovima, stavljali Garrett T3/4 hibridne turbine itd, tako je bilo lako izvuci 400+KS iz 1995cc twincam lampredi motora, a da još uvek možeš da ga vozis normalno po gradu, samo je problem bio obrtni momenat do nekih 2500rpm (zvuci dobro dok sad ne pogledas gore onaj E320cdi sa obrtnim momentom of 510Nm u rangu od 1600-2800rpm). Naravno, kad crta predje 3000rpm, probudi se azdaja :)
Ovaj gore sto prica o Mitsu Evo sa 400+ks je super auto, ali to vise nije neka novost kao sto je bila pre desetak godina. Opet, ubaci ga u 4. brzinu na 40km/h i to isto uradi sa Ford Focus-om 2.0TDCi i daj gas i na jednom i drugom, pa da vidis iznenadjenja kako Focus ide bolje ;)
Znaci, zakljucak bi bio, TD je bolji za automobile za svakodnevnu upotrebu za prosecnog, a tehnologije kao BlueTec (i slične svati koje ubacuju UREA-u u izduvne gasove) koje propagiraju Mercedes i VW sa filterima prave mnogo cistiji i fleksibilniji motor od benzinaca.
Elektricni automobili su na pomolu, samo dok se ne resi problem sa baterijama ili napajanjem istih, ja ih ne mogu uzetu za ozbiljno. Hibridi su mtrva grana i neće još dugo trajati. Ako bi se baterija mogla napuniti za 15 minuta, to bi bio moj limit cekanja, ili neka druga opcija da proizvodi struju na bezbedan i ekoloski način bi bilo idealno, ali dotle treba da cekamo još 20 godina najmanje, osim ako se neki novi Tesla nije ponovo rodio :)
+0 / -0
0
DD
2010-11-08 06:32 AM
Evo, ja se polako priblizavam 40-oj, tako da sam jedno 10tak godina mladji od vas dvojice „budjavaca” :p
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-08 10:51 AM
samo sto tih 510 njutnmetara nisu isto sto 300 njutnmetara kod benzinca, posto benzinac duplo vise okretaja ima i samim tim krace brzine u mjenjacu.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-08 11:00 AM
trka:
porsche cayene S sa 480 konja protiv bmw x5 3.0 dizel.
ruta, hamburg - rim.
ko će prije stici?
+0 / -0
0
Jarilo
2010-11-08 11:11 AM
Onaj koji ima manje guzve na putu :)
+0 / -0
0
DD
2010-11-08 11:44 AM
Jel' lozac, šta je teze, kila gvozdja ili kila grozdja?
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-08 12:23 PM
Jah, definicija starosti je malkice rastegljiva... Ja kad sam imao 25 godina zamišljao sam one od 60 kao prave pravcate starce Foce od 100 ljeta. A evo mene već pa skoro pa tu... Možda sam malo prerano izabrao nick Starac Foco, ali nema nikakve dileme da ubrzano nadolazim :).
Kao sto rekoh, drago mi je da se takvi kao vas dvojica (Roberto i DD) sa solidnim iskustvom i znanjem pojavljuju na forumu, i nemojte to ciniti samo kad je tema na naslovnoj strani :).
U sustini, ovaj Robertova recenica sumira diskusiju:
„Ono sto nama treba je da može da ide lako do 130-140km/h, da sto manje trosi, da ima rezervne snage i da se sto manje kvari. Vecina auta 98% svog radnog veka provedu ispod 3,500 obrtaja, tako da je za većinu nebitno šta može da se dogadnja na 6,500 obrtaja.”
Dodao bih još da je bitno i to, a sto je već pominjano gore, koliko tona to vozilo ima, jer za potrosnju nije isto gurati 1000 ili 2000kg. A nije isto ni da li brzinom od tih 130km/h guras kroz vazduh nešto sto ima aerodinamiku trokrilnog ormara ili oblik vise lici na avion.
Bitno je, kažu, i to što bi vecina država da nasa vozila ne emituju mnogo, ako imalo, CO2. Koliko je to zaista tehnicki važno (na stranu politika) ne znam, jer prema nekim alternativnom studijama samo termiti proizvode nekoliko puta vise C02 na ovoj planeti nego automobili... Ako je ovo makar donekle tačno, onda se prica o C02 svodi na otimacinu i drumsko razbojnistvo zvano carbon tax...
I naravno, mnogo je važno i to koliko taj paket koji je Roberto sazeto opisao kosta. Koja vajda ako i postoji takvo vozilo koje ima sve trazene prednosti i nijednu manu auto ako ja za njega treba da platim debelo vise nego za nešto sto nije bas tako idealno ali i dalje sluzi svrsi.
I da li postoji zaista neka kategorija vozila koja isunjava sve navedene uslove? Meni se čini da ne postoji. Moderni dizeli su blizu toga, ali im je pouzdanost značajno opala uvodjenjem navijenih turbina i gomile elektronike. Poznato je da turbine u prosjeku ne traju vise od 150 000 km. Stariji dizeli su bili pouzdaniji ali daleko kilaviji i mnogo su dimili. Hibridi su blizu toga takođe, ali sama cinjenica da imaš na autu sistem od 400V i da je cijeli pogon kompleksan ko vasionski brod, i pored cinjenice da na nekom Priusu, može biti, kvarovi na visokom naponu rijetki, nije bas obecavajuca. Osim ako ne bi vozio stalno takav nov auto pod garancijom, ali na kraju krajeva neko će morati voziti i one polovne...
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-08 12:50 PM
okretni moment se mjeri na radilici
ako se uopce mjeri, a ne proracunava.
a sasvim je druga stvar koliki, koji, auto ima okretni moment poslije mjenjaca.
ti bi kao tip koji je tolike aute tjunovo trebao to znati.
da ako dizel ima okretni moment samo 1200 okretaja, a benzinac 2500 okretaja, rejndz, logichno je da su u dizela brzine duže. inache neće ići ni 120 km/h. da savlada duzu brzinu gubi okretni moment na mjenjachu.
+0 / -0
0
DD
2010-11-08 04:02 PM
lozac, ali fabricke cifre za motore su sa radilice, i ono sto motor proizvodi je „obrntni momenat” (rotaciona sila), a KS se preracunava. Menjac smanjuje obrtaje motora, ali povecava i „pretvara” obrtni momenat u drugu vrstu sile, silu na predjeno rastojanje. Znaci, na motoru, snaga/sila je obrtni*2pi*rpm, P=OM*2pi*rpm, a Konjska snaga je KS=P/33000 (za broj 33000 se obrati James Watt-u za objašnjenje i kakvog je konja koristio za merilo), što se preracuna u KS=OM*rpm/5252
Prosto receno, 1Kw = 1000Nm po sekundi, pretvori jedinice i lako ćeš izracunati ostatak...Ako nastavim dalje, ovo će da se pretvori u cas fizike ;)
Kada oteras auto na „rolling road” (da se ne izrazim sa reci dinamomentar, sto rr u stvari i jeste), šta „rolling road” meri? Pa silu, naravno, samo ovaj put na tockovima, tako da dobijes dve cifre, jednu sa silom na rolling road-u posle transmisije, a drugu sa radilice (jer se taj podatak dobije sad veoma lako iz ECU-a). To se onda sve lepo preracuna u cifre razumljive za obične ljude sa gore navedenim formulama :)
Tu se onda uporede gubitci u transmisiji. a primer, na Q4 je sam imao oko 75Ks gubitka na transmisiji. Bilo je 280 i kusur bhp, a na tockovima je bilo oko 210. Na Fiatu Coupe turbo, gubitak je bio oko 40Ks, ali Fiat imao pogon samo na prednjim tockovima...i da ne uspavljujem ljude vise, ovo pišem iz glave, tako da nešto možda i nije bas tačno napisano.
pozz
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-08 06:47 PM
DD koju si Alfu frizirao. Sad sam zaboravio je li 155Q4 ili 155Ti ili neka treca za DTM imala najvecu snagu na 11,000 obrtaja. Napravili su valjda 5,000 komada da dobiju dozvolu za DTM sampionat. Kažu raja da su bile prave zujalice, ali nema torqua, samo 2,500 kubika. Inače, izgleda da je DD oko 40, ja oko 45, a starac Foco oko 50 godina. Bas me zanima, jesmo li najstariji. Ako ima starijih neka se jave. U vojsci bi rekli Prijatno Najstarija!
+0 / -0
0
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)
2010-11-08 07:57 PM
Ima. :)
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-08 10:18 PM
Sjecam se jedne Alfe 155 koja je prozivedena samo za potrebe homogenizacije za DTM trke u 5000 primeraka. Imala je motor od 2,500 kubika i 420hp na 11,800 obrtaja. Strasna zujalica. Evo ovde na engleskom kraceg teksta
Taking advantage of the adaptation possibilities granted by the generous D1 category regulation, the standard production 155 was drastically revised. The compact 60° V6 dry sump light alloy engine with a capacity of 2498 cc (93 x 61.3) and cylinder head with four valves per cylinder (intake in titanium), was able to develop 420 HP at 11,800 rpm and a maximum torque of 30 kgm at 9,000 rpm with a weight of just 110 kg. On the 155, it was arranged longitudinally overhanging the front axle, supported by a sub-frame.
A bila je za DTM malo još doradjena (evo sa Wikipedia podataka)
155 V6 TI
Alfa Romeo 155 V6 TI DTM 1996 in Turin Automobile Museum.The Alfa Romeo 155 V6 TI is a racing car that Alfa Corse used starting from 1993 in DTM season (Deutsche Tourenwagen Meisterschaft) racing series. German Schübel Engineering racing team also entered three 1993 spec cars and one 94 spec car on the 1993 season. The 93 spec 155 had Jägermeister sponsorship livery.[9]
The 1993 season was dominated by Nicola Larini winning 11 of 22 races,[10] another driver on that season in Alfa Corse was Alessandro Nannini.
On the 1995 season the team got new sponsorship livery, Martini Racing, on the 96 season one of the drivers were Christian Danner driving Alfa Corse TV Spielfilm team. The 1996 season was the last for Alfa Romeo.
The 1996 version had a 2.5 L 90° V6 engine delivering 490 PS (360 kW; 480 hp) at 11,900 rpm, had a top speed of around 300 kilometres per hour (190 mph) and weighed 1,060 kilograms (2,300 lb).[11]
The Alfa 155 V6 TI did a record of 38 wins (plus 3 other non championship races).
Neverovatna zujalica. Ovo sam naveo samo da se vidi kako se može benzinac nabrijati. Međutim, primetite ovde da ima manji obrtni momenat od VW 2.0L TDI motora koji ima 140hp. Znaci, motor od 480hp ima manji obrtni momenat od TDI od 140hp.
Obratite panju na precnik i hod klipa i uporedite to sa diselima. Mi smo to zvali nadkvadratni cilindar/motor, jer je precnik veci od hoda, dok su dizeli skoro uvek podkvadratni. Bilo je nekoliko i kvadratnih izvedbi od 90mm precnika i 90mm hoda.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-08 10:32 PM
Pjer
(svratio samo na 5 minuta)08. novembar 2010. u 19.57
Ima. :).
Uh... Laknulo mi je :)
+0 / -0
0
DD
2010-11-09 05:34 AM
155Ti je ta sto je imala oko 500Ks iz v6 2.5l motora za DTM.
Ne secam se tačno koja su tad pravila bila za DTM, ali mislim da je bilo nešto da možeš napraviti auto iz delova sa kojima se taj auto proizvodi. Tako da su napravili Q4 u niekih hiljadu komada zbog homologacije, koji ima isti pogon kao i Lancia Integrale Evo, samo drugaciju suspenziju. Ja sam imao jedan od 14 uvezenih zvanicno u Englesku, i imao je volan na levoj strani. Napred je bio „Viscous Coupling” za srednji diff, nazad Torsen, prednji neki „self locking” koji bas i nije bio po mom ukusu. 155Ti je bio neki hibrid od svih delova od kojih su se pravile 155-ice, naravno sve komponente su bile pravljene od boljih materijala i trebale su da traju nekih trku ili dve. Moj prijatelj je radio na sredjivanju tog V6 motora (ako si čuo za Autodeltu iz egleske).
Da li znaš da je AstraRacing menjac za Lancia-u Integrale pravljen negde u Hrvatskoj? Ja sam svojevremeno tražio da kupim jedan, kostao je oko 6000 funti i kad sam poceo da kopam, dosao sam do Hrvatske i nekog tipa koji je imao sve alate, ali nije imao racuna da pravi za mene samo jedan menjac.
Na zalost, ta vremena su prošla, sve te trkacke garniture su se „razvodnile”, o Ralley-u da ne pomninjem.
Ko se seca Grupe B iz polovine 80tih? Lancia S4, 1.8l motor, 800KS :)
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-09 06:25 AM
Što se Lancie tiče bila mi je dugo omiljeni auto i bila je prava revolucija u ono vreme. Koliko se secam imala je totalno strelicasti monjac gde zupcanici nisu imali nimalo zavoja na zupcima (helikoidni) već su bili pravi i saltanje je bilo pravi fizicki rad. Na zalost nisam je vozio tako da ne znam sve detalje, ali obelezila je to vreme i usla u istoriju. Civilne varijante su bile poznate po mnogo kvarova. Prve genracije su imale manje konja, ali su bile i jednostavnije od HF. Što se grupe B tiče secam se samo povrsno, ali mi je ostao u secanju Suzuki swift, sa dva motora, jedan za prednju osovinu, jedan za zadnju ukupno oko 600hp. Kasnije se ispostavilo da broj konja nije presudan već da je quatro važan i kako se snaga razvija (fluidnost) kao i opsti balans auta (da nos nije pretezak). Kad si već živeo u Engleskoj ima jedan auto o kome se malo zna, a bio je pravo tehnolosko cudo u svoje vreme. Da li si imao sreće da vidis, vozis ili radis na Jensen Interceptoru?
+0 / -0
0
DD
2010-11-09 09:40 AM
Jensen Interceptor nije bas bilo cudo tehnike, to je bio Jensen FF koji je negde krajem 60-tih godina imao 4x4 pogon (prvi auto koji nije SUV), ABS i Traction Control u standardnoj verziji. To cudo sam video samo jednom u zivotu pre jedno desetak godina. Inače FF znaci Ferguson Formula, po fabrici koja je napravila taj 4x4 pogon. Inače Ferguson je proizvodjac traktora koji je „Starac” pomenuo ranije u nasoj IMT varijanti. Jedini nedostatak Jensena je po meni bio taj americki v8 sa 6 karburatora i 6.3l motorom, opet za ono vreme skoro 400KS je bilo monstrum.
Samo da napomenem da je posle toga trebalo nekih 25 godina da Audi stavi 4x4 pogon u Quattro, samo bez centranog diff-a...
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-09 07:27 PM
Yes da je malo off topic, ali prvi Audi Q se pojavio 1980 i imao je centralni diff. Prve verzije su imale obični diff u sredini sa rucnom blokadom, da bi ga zamjenio torsen oko 1987. Slučajno znam jer sam imao jednog dugo vremena, jedva sam se rastao od njega :).
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-09 08:03 PM
Imaju ti Audiji nešto u sebi. Secam se kako ga je moj otac uvek sanjao. Nikad Mercedesa ili Bmw, već Audi 100 ili 80, mada kad je video Audi 200 totalno je odlepio. Ostace mi krivo sto nisam imao mnogo prilike da se navozim spaceka, renoa 4, bube i sličnih auta koja su obelezila neku epohu. Ta su auta imala neku dusu, dok ova danasanja auta naročito Japanska bez obzira koliko su kvalitetna nemaju nikakve duse niti nečega specificnog da ih se secas po tome. Čak mi se čini da nas Yugo i Fico imaju vise karaktera od njih. Kad se setim komsije koji je sa Renoom 4 vukao Adrijinu prikolicu za 4 osobe na more preko Peljesca, natovarenu stvarima do vrha. Pa to ovde da pokazem ljudima i kažem im da auta ima manje od 30hp niko mi ne bi verovao. Živeli smo u veoma interesantnim vremenima. Jednom se na moru nekom Cehu pokvari skoda (neki stari model koji nisam nikad video). Pridjem da pitam treba li pomoć, kaže hvala ne treba izvadi vrecu sa alatom i na licu mesta rastavi celi motor i sve sastavi nazad. Kaže ima preko milion kilometara na njoj i rastavio je mnogo puta. Sve to za vrlo kratko vreme i to na magistrali, dok je ženu i decu poslao na kupanje.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-09 11:04 PM
a sad stane i ništa mu ne možeš, odshlepaju ga u servis, poprave, kažu hiljadu evro i pokazu crnu kutijicu, 5 sa 5 cm.
+0 / -0
0
kobayashi
(haiku)
2010-11-10 01:20 PM
Pa sad svaki auto ima bar jednu 'crnu kutiju', ali cija svrha nije kao kod aviona. Kod auta je svrha iste da kad joj se cefne onemogući dalju voznju auta sve dok se ne zameni, a sto kosta...
Inače, Diesel vs. benzin...
U principu, bio napaljen na dizel, ali posto sam se opekao pri kupovini, jer se ispostavilo da auto čim zahladni ne može da upali, i nakon otvaranja ispostavilo se da je i-ho-ho presao i da nema adekvatnu kompesiju, kontam da je za naše uslove benzin+plin zakon!!!
Em nema problema sa paljenjem, em ovi uvezeni u zanjih 5-10 godina mogu da se voze mnogo duže, em nema problema sa turbinom i diznama kao sto može da bude kod dizela (naročito kod Renault-ovih 1.9dCi i 1.5Dci, gde stradaju ili dizne ili turbine zbog ogromne temperature i pritiska ako gorivo nije bas ono evropskog kvaliteta).
I meni 1.4 benzinac sa 105HP trosi oko 7.5-8L plina (na otvorenom, u gradu naravno srce 10-ak), tako da je sasvim konkurentan dizelima, a kad treba da se lomatam po nekim planinama i drugim jačim uzbrdicama, ma koliko da je star benzinac će da vuce bolje od starog dizela!
Kad je u pitanju nov auto, naravno da bi mi novi Passat ili Audi A3 legao k'o budali samar, ali uz ove plate i standard... Pitanje da li ću sledeće godine i ovo sto imam moći da vozim.
Ako privreda i plate krenu na gore, onda prodam polovan i uzmem bilo šta novo, jer kod nas se prodaje iz uvoza sve djubre koje je nasminkano a preslo tamo negde po 350-400k, često su motori bili havarisani i samo su minimalno sređeni (imam malo dalje u komsiluku veliki servis gde covek za nekoliko placeva sređuje aute, nema auta kome nije vadjen i otvaran motor, čak i ako su 2005-2006 godiste!).
Za ove naše uslove, dok i ako plate ozbiljnije ne krenu na gore, ili ja ne promenim posao i nađemneki sa platom 1000e, bolje je i nova Dacia Sandero sa full opremom (oko 8.800e), nego za te pare polovan Audi za koji posle može da iskoci preko 1000e troska za sredjivanje.
A kod novih, dizel ume da bude poprilično skuplji (npr. kod Golfa 6 oko 2000e), tako da je bolje ugraditi plin u ovlascenom servisu, pa neka je i 1000e, i onda se vozite za iste pare.
Jedino je problem sto plin ne vuce uzbrdo kao dizel, ali zato je tu benzin za takve situacije, sa kojim auto prosto poleti...
+0 / -0
0
S2000
(programer)
2010-11-10 02:20 PM
„Što se tiče modernih turbodizel motora, tu je stvar malo drugacija, jer se radi o nadpunjenju ili force inductionu, međutim, i tu je pod svim drugim istim uslovima benzinac i dalje u prednosti u snazi, ali ne mora biti i u torque. Recimo BMW 335td ima oko 286 hp i ogroman torque, dok Bmw 335 biturbo bezninac ima 300hp i manji torque.”
Nisu svi drugi isti uslovi jer benzinac ima (dosta) manji pritisak turbine..
+0 / -0
0
S2000
(programer)
2010-11-10 03:46 PM
„Ovaj gore sto prica o Mitsu Evo sa 400+ks je super auto, ali to vise nije neka novost kao sto je bila pre desetak godina. Opet, ubaci ga u 4. brzinu na 40km/h i to isto uradi sa Ford Focus-om 2.0TDCi i daj gas i na jednom i drugom, pa da vidis iznenadjenja kako Focus ide bolje ;) ”
To bi bilo prilično glupo zar ne..ko ne zna da vrati brzinu/2 nazad i ne zna na kom principu funkcionise SUS motor taj ne treba ni da vozi automobil. Ili neka neznanje plati kupovinom automatika.
Što se poredjenja tiče eto taj dvolitarski FQ400 ima bolje ubrzanje do 100 od petolitarskog biturbo V12 tdi motora u R8 koji je i sad samo koncept..da ne pricamo o tome sto je FQ400 maltene porodicni auto a u R8 mogu samo dvoje da se voze i to prilično sku(r)ceno.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-10 06:31 PM
Pokusavam da shvatim šta je pisac iznad htio da kaže ali mi ne ide.
+0 / -0
0
S2000
(programer)
2010-11-10 06:38 PM
Da je brojka obrtnog momenta apsolutno nebitna, mnogo je bitnije kako se isti razvija. Kao i to da je pri istim uslovima benzinac u svakom slučaju jači, takva je priroda goriva.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-10 07:06 PM
I dalje ne znam šta oćeš da kažeš time kako se moment razvija. Na svakom novijem turbo-dizelu moment se razvija vise nego solidno oko 2000 rpm. Čini se da je DD na to mislio kad je rekao ubaci Focusa pri 40km/h 2. brzinu pa da vidis kako povlaci.
Možda to tebe nije relevantno, ali posto na jednog vozaca negog EVA dodje bar 5000 onih koji se klackaju u nekom dizelu, i kao benzinsku alternativu ne razmatraju benzince od 400+ KS, već vise one oko 100KS.
Evo ja tvrdim da npr tramvaj mnogo bolje ubrzava od EVO od 500KS kad krene iz mjesta ali to možda traje samo prvi predjeni metar puta jer istosmjerni serijski elektro motor ima najbolji moment kad mu je brzina skoro nula. No ja iz toga i dalje ne izvlacim zakljucke da treba kupovati tramvaje :).
Drugo što se prirode goriva tiče, ja sam čuo da u stvari litar dizela ima vise energije od litra benzina (jedno 10%), sto isto pripomaze, jedino što ne može brzo da gori, pa se prica zavrsava negdje oko 4000 rpm posle čega snaga slabo raste.
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-10 10:34 PM
Ja mislim da je S2000 hteo da ukaze na par primera gde se nismo najpreciznije izrazili. Tačno je da u mom poredjenju BMW nisu svi uslovi isti, jer pritisci nisu isti, a oni najviše uticu na snagu. Ja sam prvenstveno mislio da su obadva motora I6 sa 3.0L zapremine, od iste fabrike, napravljena u skoro isto vreme i ugradjena u istu karoseriju. Međutim, tačno je da benzinac ima manji pritisak i kad bi se mogao nasvirati kao dizel imao bi oko 3,000hp iz te zapremine (sudeci po F1).
Što se tiče Mitsu Eva bilo je na Top Gear emisiji upravo poredjenje šta se dogadja kada se Evu pritisne gas na 60km/h u najvisoj brzini, a šta se dogadja malom autu od NA 1.6L zapremine. Naravno veliki fan ništa ne radi nekoliko sekundi dok ne uhvati i dok auto ne podivlja. Šta to znaci za nas obične smrtnike koji vozimo civilne varijante gore navedenih auta je skroz druga prica.
Međutim, meni je drago što se Kobayashi javio, jer sam citajuci njegov e-mail shvatio kako sam prvi ja (a pretpostavljam i vecina drugih koji žive u inostranstvu) koji sam 15 godina u Kanadi navikao na neke stvari i prestao da razmišljam na način prosecnog coveka sa naših prostora. Mi ovde kad radimo manje vise možemo kupiti bilo koji auto na kredit (stvar je prioriteta kome je šta u zivotu vaznije), i u potpunosti zaboravljamo kako se u nasoj domovini razmišlja o autu. Zato Kobayashi i kaže jedna stvar je kupiti polovnog Audija, ali šta ako me onda zavije u crno sa popravkama, itd. Kobayashi, hvala ti sto si se javio i podsetio me gde sam odrastao i otvorio mi ponovo oci, jer ovaj zapad je laza i paralaza gde se potencira ono dobro, a minimizira ono loše tako da coveku preti opasnost da izgubi realnost u zivotu.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-10 11:44 PM
Roberto lijek protiv gubljenja te realnosti je sto cesci odlazak u domovinu :).
I ja živim u istoj državi kao ti, ali sam u domovini često, a čak sam radio skoro 2 godine u Srbiji do početka ove godine, pa mi je situacija nešto jasnija. I premda je izgleda vecina u situaciji koju kobayasi objašnjava, a mnogi i u goroj, ipak jedan ne bas zanemariv procenat može da za cash da priusti sebi bolji (a neki i mnogo bolji) auto nego prosjecna kanadska porodica na kredit...
Npr, ja sam se ovih godina često pitao prolazeci kroz Sabac, i vidjevsi pored puta salon vozila (novih) gdje je redovno bilo nekoliko Chrysler (Jeep) i Mercedes modela u izlogu, ko ima para da kupuje ta vozila po tamosnjim cijenama (koje su vece nego ovde). Nisam nimalo iznenadjen da postoji trziste i dileri za takva vozila od 30 000 - 60 000 eura u BG. BG je motropola i onih sa dubljim dzepom sigurno ne fali. Ali za Sabac i mjesta slične velicine mi nije bas najjasnije ni ko kupuje ni ko otvara dealership-e koji se sjaje i vise od kanadskih :). Premda ocigledno ih neko kupuje i u Sapcu, jer ne drže ih ni tamo u izlogu radi ukrasa...
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-11 09:50 AM
starce, nije kod diela mali broj okretaja zato što dizel ne stigne da sagori, već zbog duzine hoda klipa, koja mora biti velika da bi se postigla kompresija potrebna za paljenje.
jedno kolje drugo, šta ćeš, osim toga je dizel motor spor i nije agilan, neosjetljiv na gas.
ali dizel motor ima najvecu iskoristivost energije od svih motora sa unutrashnjim sagorjevanjem, bar za sada.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-11 10:15 AM
More biti. Ja nisam ni hemicar ni masinac, ali opste je poznato da dizel gori sporije od benzina. Prospi litar benzina i zapali, i uradi isto to sa dizelom, pa ćeš da vidis ociglednu razliku :).
Naravno sagorjevanje goriva na livadi i u cilindru nije bas isto zbog pritiska i atomizacije goriva pri ubrizgavanju, ali kad bi ti bio u pravu, onda bi dizel motori koji imaju priblizno isti hod klipa kao ekvivalentni benzinski motori (tj hod im nije značajno duzi od precnika) mogli da se vrte i 6000 RPM, a takvi motori koliko ja znam ne postoje.
Isto je tako poznato da svaki dizel, pa i ovi najnoviji, kad ga nateras na 4500 RPM iza sebe ostavlja crn izduv sto je dokaz nepotpunog sagorijevanja. Da li je ono nepotupuno vise zbog toga sto fali vazduha ili zato što ciklus sagorjevanja traje previse kratko pa ne stigne da sagori, ne znam, vjerovatno oboje.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-11 10:33 AM
a kamioni ne zadime kada im se nabije velik gas, a okrecu na 1500 do 2500 okretaja?
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-11 03:55 PM
Veliki brodovi zadime kad im nabijes gas na samo 96 okretaja :).
Nije sporno da sto je veca radna masina da se motor sporije vrti, jer je zbog potrebnog momenta hod klipa dugacak i brzina klipa se mora ograniciti na razumnu.
Ali to niti opovrgava cinjenicu da dizel gorivo sporije sagorjeva nego benzin niti dokazuje je samo dizel motor taj koji se na radnim masinama sve sprorije vrti sto je masina veca. Jer to u stvari vazi za sve SUS motore pa i za benzince na kamionima ili drugim radnim masinama.
Benzinskih motora na radnim masinama prakticno vise i nema, ali ja kad sam ja nekad davno sluzio vojsku bila je gomila ruskih i americkih kamiona i tegljaca na benzin, i nijedan od tih motora se nije vrtio brze od 2500RPM.
Slično je i sa traktorima. U Americi ima još dosta starijih traktora benzinaca (pa čak i ima i Perkins bezninac) ali ni oni se ne vrte 6000 RPM, već samo oko 2000 iz istog razloga.
Konacno, ja sam radio na nekim projektima gdje veliki motori na prirodni gas (sto je isto Otto motor, nije dizel ciklus) koji teraju velike kompresore i pumpe se takođe vrte samo per stotina obrtaja u minutu.
+1 / -0
+1
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-11 08:48 PM
Teorijska brzina sagorevanja disela je nekoliko puta manja od benzinca. Najbrzi diseli su bili u golfu 1.6l disel od 54hp na 4,800 obrtaja, opelu corsi disel od 4,900 obrtaja i mercedesevom diselu sa 4 ventila po cilindru 5,000 obrtaja. Teorijska brzina sagorevanja disela je ogranicena jer diesel sporije gori i ako ga teras na vece obrtaje sve vise će biti ne sagorenog goriva. Zašto neki dime na 2,000, a neki na 5,000 obrtaja je lepo objašnjeno na ovoj diskusiji ko ima vremena da cita
http://www.dieseltruckresource.com/dev/theoretical-limiting-factor-rpm-t269492.html
Ovaj sledeći clanak objašnjava duzinu klipa i torque, ali zaboravlja da naglasi da disel ipak ne može da se vrti kao benzin bez obzira na sve ostalo. To je bolje objašnjeno u prethodnom linku.
http://auto.howstuffworks.com/question381.htm
Inače, BMW 335td i 335 turbobenzinac imaju identican motor 90 mm hod klipa i 84mm precnik. Znaci proizvod iste fabrike dokazuje da ne mora uvek da bude tako. Inače, u moderna vremena se smatralo da ne bi trebala obodna brzina da prelazi nekih 66ili slično m/s. Zato su svi veliki motori na autima predvidjenim za porodicnu uppotrebu imali duge hodove klipa, jer im nije trebao RPM da bi ostvarili snagu, a radom na manjem rpm, menjaci su bili jednostavniji, motor je duže trajao i slično. Međutim vremenom se preslo na direktno ubrizgavanje, karburatori su zamenjeni, a metali su postali mnogo vise otporni na trenje pa se duzina klipa ponovo pocela povecavati. Kratke hodove klipa su naročito voleli Italijani, dok je Honda pocela da koristi duže hodove klipa čak i na svojim sportskim autima. Tako su zapremine nekih Hondinih motora povecavane konstantno samo povecavanjem hoda klipa. Honda je međutim uspevala sa uskim tolerancijama i snaznom i modrnom konstrukcijom motora da drzi vibracije pod kontrolom i da često izbegava upotrebu counterbalans vratila. Recimo Mercedes je čak na 1.8 superchargeru stavljao counterbalans vratilo i komplikovao proizvodnju, podizao cenu motora, ali i smanjivao vibracije. Razlicite firme razliciti zadaci pred dizajnerima motora. Trenutno se upotrebljavaju sleeves u cilindrima koji su do te mere otporni na habanje da se smatra da samo 5-15% habanja motora nastaje od trenja, a da je ostatak nastao hemijskim nagrizanjima zidova cilindra najcesce dok auto miruje. Uz sve to naravno i sagoreanje je bolje, pa se manje tvrdih čestic ugljenika formira. Te čestice su tvrde i mogu da izgrebu zidove. Tako da manji broj obrtaja motora nije vise uvek znak da će i motor duže da traje, jer dobri motori mogu da imaju odlične materijale i vece RPM i još uvek da traju jako dugo. Veliki brodski motori se vrte jako loše i imaju uzasno sagorevanje i tolerancije i često ljudi udju u cilindar i metalnim cetkama struzu zidove. Sve zavisi za koju se namenu pravi motor. Tako su kao sto Starac rece nekada ruski Zilovi isli na normal benzin i slično. Ja lično mislim da dvotaktni motori nisu još rekli svoju zadnju reč i da tu treba ocekivati nova usavrsavanja.
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-11-11 10:39 PM
Roberto, dobro dosao na diskusiju!
Konacno imamo novodoslog koji zna o cemu govori, i pametan skoro kao ja...
Diskusija će biti interesantnija, želimo da ostanes i nastavis dalji doprinos kvalitetu rasprava, ne samo na ovoj temi.
Pozdrav!
+1 / -0
+1
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-11 11:40 PM
Ja volim da pricam o autima, a svaki put ponesto novo naucim od drugih diskutanata. Ima ovde nekoliko ljudi koji znaju jako mnogo ili mi se bar tako čini samo ne vole bas mnogo da pišu. Ja sam se jednom javio na diskusiju nekog momka koji je pitao za voznju po zimi i napisao veliki komentar sa savetima, međutim, posle toga niko nije prodiskutivao pa nisam nikad saznao da li se ljudima nešto nije svidelo ili je taj naslov zatvoren nekako odmah posle mog komentara. Zato nikad ne znam kad pocnem da pišem da li idem previse opsirno ili ne, jer neke stvari ne zanimaju neke ljude koliko zanimaju neke druge. Ovde na ovoj temi ima toliko mnogo tema koje se mogu započeti da ova diskusija može da traje mesecima. Za mene bi bilo interesantno da se javi onaj elektro inzenjer i da nam da svoje mišljenje o buducnosti piezo sistema kod turbo disela i prednosti i mane u odnosu na klasicno napajanje. Ne mogu da shvatim zašto ni VW ni Audi ne dovode taj motor u Severnu Ameriku, jer je ipak značajno jači, a razlika u ceni nije velika. Dalje šta se dogadja sa viseventilskom tehnologijom kod disela i zašto je to stavljeno u zapecak. Šta je to FIAT uradio drugacije na svojim malim diselima, pa se sad evropa kune u njih, zašto je honda posle uspeha sa 2.2 td motorom odustala od novih iteracija i pravljenja kako većih tako i manjih disela. Kao sto rekoh masa tema može da se zapocne, ako ima interesenata. Nešto sam veceras razmišljao o tome jer sam sipao super po ceni običnog benzina u jednom manjem gradu u ontariju za 99c/l. Na toj istoj pumpi je disel bio 105c/l. Interesantno zar ne. Davali su super po ceni normala, jer su ostali bez normala. Ja inače vozim turbo i sipam super uvek. Razlika je u nekoliko konjskih snaga, možda se i ne primeti bas, ali eto tako ubedio sam sebe da je cistiji benzin i da mi manje trosi sa superom (sto sam nakon mnogo meseci uspeo i da dokazem). Ne mora bas da vazi za svaki auto, jer je dosta važno kako je auto fabricki podesen. Ja sam recimo znao da mesecima testiram razna goriva kao Shel, Eso, Canada petrol i slično dok ne bih dosao do koliko toliko sigurnih zakljucaka o potrosnji. Jako je teško obezbediti sto sličnije uslove kad testiras od vremena, preko opterecenja i koliko ti se zuri i slično, ali volim da racunam, pa me to zabavlja. Žena me uvek zeza sto to vreme nekako ne unovcim. Ajde da nedavim vise, ali treba i ostali da se cesce javljaju, jer čini mi se da nije bilo Starca Foce i par drugih da bi se tema davno ugasila. Pozdrav svima onima kojima izduvni gasovi automobila mirisu bez obzira jesu li dizeli ili benzinci.
+0 / -0
0
ring
(lozac)
2010-11-12 05:17 AM
interesantno, óva dva bmw 335, jedan dizel, drugi benzin.
skoro isti motor.
obrtni kod benzinca
Maximum torque 400.0 Nm (295 ft·lb) (40.8 kgm)
@ 1200-5000 rpm
obrtni kod dizela
Maximum torque 580.0 Nm (428 ft·lb) (59.1 kgm)
@ 1750-2250 rpm
ako se ne varam dizel ovdje izduva svoj najveci obrtni moment u 500 obrtaja.
+0 / -0
0
Misk0
(IT)
2010-11-12 08:52 AM
Ring,
pogledaj
http://www.rri.se/index.php?DN=29&List=A-B
imaš krive za oba automobila. 335d će drzati blizu maksimuma od 1500-3250. Ne zaboravi da je taj motor u 335i sa turbinama, zato i postize maksimum tako rano. Ako pogledas 330i koji nema turbinu, max obrtni momenat je na 3000+, kod 2l i preko 4000.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-12 09:59 AM
Roberto, zanimljivo je citati tvoje price, ali bih predlozio da ih ne pišes „u komadu”, nego da koristis odvojene pasuse malo cesce. Tako se lakse se cita pa će biti vise onih koji će uloziti napor da procitaju...
+0 / -0
0
slani
(Ko prije djevojci, sam u nju u)
2010-11-12 12:35 PM
Roberto, ne skracuj pricu nego razdvoji pasuse ovako.
Foco i ostali matorci slabije vide, mi omladina nemamo tih problema. ;)
----------------------------------------------------------------------
Ja volim da pricam o autima, a svaki put ponesto novo naucim od drugih diskutanata. Ima ovde nekoliko ljudi koji znaju jako mnogo ili mi se bar tako čini samo ne vole bas mnogo da pišu.
Ja sam se jednom javio na diskusiju nekog momka koji je pitao za voznju po zimi i napisao veliki komentar sa savetima, međutim, posle toga niko nije prodiskutivao pa nisam nikad saznao da li se ljudima nešto nije svidelo ili je taj naslov zatvoren nekako odmah posle mog komentara. Zato nikad ne znam kad pocnem da pišem da li idem previse opsirno ili ne, jer neke stvari ne zanimaju neke ljude koliko zanimaju neke druge.
Ovde na ovoj temi ima toliko mnogo tema koje se mogu započeti da ova diskusija može da traje mesecima. Za mene bi bilo interesantno da se javi onaj elektro inzenjer i da nam da svoje mišljenje o buducnosti piezo sistema kod turbo disela i prednosti i mane u odnosu na klasicno napajanje. Ne mogu da shvatim zašto ni VW ni Audi ne dovode taj motor u Severnu Ameriku, jer je ipak značajno jači, a razlika u ceni nije velika.
Dalje šta se dogadja sa viseventilskom tehnologijom kod disela i zašto je to stavljeno u zapecak. Šta je to FIAT uradio drugacije na svojim malim diselima, pa se sad evropa kune u njih, zašto je honda posle uspeha sa 2.2 td motorom odustala od novih iteracija i pravljenja kako većih tako i manjih disela.
Kao sto rekoh masa tema može da se zapocne, ako ima interesenata. Nešto sam veceras razmišljao o tome jer sam sipao super po ceni običnog benzina u jednom manjem gradu u ontariju za 99c/l. Na toj istoj pumpi je disel bio 105c/l. Interesantno zar ne. Davali su super po ceni normala, jer su ostali bez normala. Ja inače vozim turbo i sipam super uvek. Razlika je u nekoliko konjskih snaga, možda se i ne primeti bas, ali eto tako ubedio sam sebe da je cistiji benzin i da mi manje trosi sa superom (sto sam nakon mnogo meseci uspeo i da dokazem). Ne mora bas da vazi za svaki auto, jer je dosta važno kako je auto fabricki podesen.
Ja sam recimo znao da mesecima testiram razna goriva kao Shel, Eso, Canada petrol i slično dok ne bih dosao do koliko toliko sigurnih zakljucaka o potrosnji. Jako je teško obezbediti sto sličnije uslove kad testiras od vremena, preko opterecenja i koliko ti se zuri i slično, ali volim da racunam, pa me to zabavlja. Žena me uvek zeza sto to vreme nekako ne unovcim.
Ajde da nedavim vise, ali treba i ostali da se cesce javljaju, jer čini mi se da nije bilo Starca Foce i par drugih da bi se tema davno ugasila. Pozdrav svima onima kojima izduvni gasovi automobila mirisu bez obzira jesu li dizeli ili benzinci.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-12 01:45 PM
Slani, mogao si vrijeme i korisnije utrositi. Nema potrebe da ovo sad pretvorimo u topik o stilovima pisanja. Nek piše kako ko 'oce. Samo, ako se osvrnes oko sebe, vidjeces da je bar jedno 80% pisanih tekstova, bilo kad, bilo gdje, bilo o cemu i za koju god svrhu, napisano sa odvojenim pasusima.
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-12 06:09 PM
Hvala na savetima. Razlog sto pišem u komadu je zato što kod nas na poslu tako traže, jer je ljudima sa BB (BlackBerry) tako lakse da prate tekst i da ne pomisle da je e-mejl gotov pre nego sto jeste. Ako ovde vecini odgovara da pravim pasuse nema problema.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-13 12:05 AM
Ma pisi kako hoćeš. Nego procitah da se eksperimentise sa hibridnim motorima koji rade istovremeno na dva goriva, i na dizel i na beznin, i postizu stepen iskoristenja i preko 50%. Znaš li nešto više o tome.
+0 / -0
0
RobertoEuropean
(Masinski Inzinjer)
2010-11-13 01:07 AM
Evo par clanaka o tome
http://www.hybridcars.com/news2/gasoline-diesel-hybrid.html
http://www.cbc.ca/technology/story/2009/08/03/die
sel-gas-hybrid.html
Moje mišljenje je da treba još dugo dok se hibridna tehnologija usavrsi. Po meni se tu javlja nekoliko problema.
Jedan je problem sa odlaganjem svih tih motora kad im istekne radni vek. Trebutno hibridni deo kosta i do 5,000 dolara, a može da traje recimo 5 godina ili malo vise u zavisnosti od modela i kolicine i uslova voznje. Znaci, finansijski sto dobijes na mostu izgubis na cupriji i odlaganjem motora narusavas prirodu možda i vise nego sa malo vecom potrosnjom. Drugo, auta su generalno teza i manje podobna za sportsku voznju, već im je prvenstvena namena smanjenje potrosnje.
U stvarnosti to sve ne izgleda tako, jer hibridi trose malo kad se pazi na potrosnju, međutim, ako se zaboravi na pazenje potrosnja mnogo skace i nije u skladu sa deklarisanom. Mnogo se ljudi zalilo na to, a dobar deo dilera to i priznaje. Zbog svega toga i postoje velike subvencije od strane governmenta, jer bi inače bilo glupo kupovati hibrid sa materijalnog aspekta.
Nije ni zanemarljiva cinjenica da je auto komplikovaniji i samim tim vise sklon kvarenju. Ideja je odlicna, jer se dobija veliki torque na malim obrtajima, međutim mnogo se i gubi od cene, preko tezine, potrebe za većim prostorom za motor, reciklazom motora itd.
Postoje i razlicite varijante sa baterijama koje su od laptopa kao sto Tesla ima. Tu se opet radi o velikom broju baterija koje su trenutno skupe i tako će biti bar još nekoliko godina mada se takođe ocekuje da će postati mnogo izdtzljivije. Ubrzanja su odlicna i ako se poveca broj kilometara koji se može preci sa jednim punjenjem sve je OK. Ja lično ocekujem da će se neko od lekara obratiti i reći da sedenje iznad tolike kolicine baterija nije zdravo naročito za muskarce. Trenutno je rak testisa u velikom porastu i smatra se da je drzanje laptopa na krilu glavni uzrok te pojave, jer je jako stetno za testise. To se odnosi i na tiroidnu zlezdu, jer su u pitanju veoma slična tkiva. Oko toga se vode polemike, ali još bez zvanicnog stava, neki kažu zato što je smrtnost od tih rakova jako niska, pa se ne pridaje tome veliki značaj.
E sad na jednu stranu sve te komplikacije, a na drugu stranu recimo razvoj dvotaktnog motora. Zamislite sada jedan moderni dvotaktni motor koji bi dobio sve poznate stvari koje se trenutno koriste. Bio bi mnogo manji od svojih konkurenata i mnogo laski, sa ogromnim torquom, većim brojem hp po litru zapremine i jednostavnim održavanjem. Kada se još malo bolje ovlada upotrebom keramike u motorima to bi mogla da bude buducnost.
KOja će varijanta da pobedi ne mora da zavisi samo od toga koji je sistem stvarno bolji već i od mnogih drugih 'politickih' faktora. Stalna potreba za smanjivanjem cene proizvodnje je uslovila da se u razvoj nove tehnologije ide veoma oprezno i sada se najcesce gleda da vise aktera bude ukljuceno kako bi se delili ne samo troskovi već i potencijalni neuspeh.
+0 / -0
0
Starac_Foco
(--)
2010-11-13 08:46 AM
Jah, mislio sam na hibrid kao na tvoj drugom linku, motor koji koristi oba goriva istovremeneno, a omjer zavisi od opterecenja.
Prvi link je izgleda za motor koji pokusava da radi kao dizel ali koristi samo benzin.
Kad pomenu dvoktaktne motore, zanimljivo je da su veliki dizel motori na lokomotivama, velikim generatorima, brodovima i sl su obično dvotaktni, u šta spada i trenutno najveci dizel motor na svijetu koji je napravilia Wartsila, sa sledećim karakteristikama:
Snaga 80 000 kW
RPR 100
Cilindara 14
Hod klipa 2.5 metra
Tezina 2000 tona
Tezina radilice 300 tona :)
Citao sam da se dugo ekspetimentisalo sa dotaktnim dizel motorima za automobile, ali ne izgleda da će od toga biti ista za sad.
+0 / -0
0
S2000
(programer)
2010-11-13 10:16 AM
„I dalje ne znam šta oćeš da kažeš time kako se moment razvija. Na svakom novijem turbo-dizelu moment se razvija vise nego solidno oko 2000 rpm. Čini se da je DD na to mislio kad je rekao ubaci Focusa pri 40km/h 2. brzinu pa da vidis kako povlaci.
Možda to tebe nije relevantno, ali posto na jednog vozaca negog EVA dodje bar 5000 onih koji se klackaju u nekom dizelu, i kao benzinsku alternativu ne razmatraju benzince od 400+ KS, već vise one oko 100KS. ”
EVO je ekstrem, Top Gear je klasicni show a čak i u toj brzini bi EVO ubrzao bolje da je Clarkson drzao malo kvacilo na pola i podigao obrtaje(to steti transmisiji ali ako je neko već nesposoban/tvrdoglav da spusti brzinu nize neka to i plati)..
Što se običnih kola tiče danas ima puno malih turbobenzinaca sa direktnim ubrizgavanjem koji jako malo trose u odnosu na snagu (nekih 10ak % vise u odnosu na dižele, to je taman onih 10% vise „kalorija” koje nosi nafta).
Ipak najbolja solucija što se potrosnje/snage tiče danas je turbobenzinac (bez direktnog ubrizgavanja)sa LPI ubrizgavanjem plina (tecni plin), jedini problem je sto pumpe ne traju bas dugo(50-100.000 km i kostaju oko 200-300 EUR). Plin nosi vise oktana od benzina i tako motor može da trpi veci pritisak turbine bez detonacija pa su ljudi nasviravali ovako nešto da je islo čak i bolje od benzina..potrosnja u tom slučaju jeste nekih 20-30% veca ali je plin duplo jeftiniji(a i cistiji).
+0 / -0
0
kobayashi
(haiku)
2010-11-18 05:34 PM
Plin nije vise duplo jeftiniji. U zadnjih mesec dana ili tako nešto, kad god bih otisao na pumpu da natocim za 1000 ili 2000 din. plina, dobijao sam bar litar manje, tj. cene su u zadnjih mesec dana sa nekih 59din./l otisle na 67.5din./l (na LukOil pumpama).
Looking for Unicorn Gifts?
Select a country:
Australia
Austria
Bosnia-Herzegovina
Canada
Croatia
European Union
France
Germany
Montenegro
Netherlands
Serbia
Sweden
Switzerland
United Kingdom
United States of America (USA)
English |
Latinica
|
Ћирилица
© Trend Builder Inc. and contributors. All rights reserved.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Advertising
.