Forums : Romantični kutak

 Comment
Noc za zelju..
Enigma
2012-01-26 04:31 PM
Znaš…imam jednu zelju.

Sve je bilo izaslo iz mene. Svaki damar postao nepovezan. Sve sto je bilo u meni napolju je. Sve sto je bilo napolju sada je unutra. A ono opet gomila praznine. I na kraju opet sve sto imadoh. Nije mnogo, skoro ništa je, ali moje je.

Ja vise nisam ja. Disem, a ne disem. Spavam, a ne spavam. Hodam, a ne hodam. Ja sam. A nisam ja. Ko sam? Kao da sam vani, a dusa u staklenoj kutiji zarobljena unutra. Vidim je, a dotaci je ne mogu. Osjecaji prate me, kao sjenka. I varaju. Besomucno varaju.

„Mrznja je zima naše duse”…i ne…neću, ne mogu. Ne mrzim te. Ne dam tom osjecaju da ukorijeni svoj otrov u mojoj dusi. A I da hoću, ne mogu. Ne možeš mrziti ono sto si nekada volio. Ono sto volis. To bi znacilo mrziti sebe…a slaba sam na ljubav...

Dio mene je otisao sa tobom. Cudni smo mi ljudi, znaš, das komad sebe da ti nedostaje na kraju…svega. U meni biva kostur tebe I onoga sto je moglo biti. A nije. Ne želim pocivati u tebi kao losa uspomena. Ne želim nositi uspomenu na tebe kao ruzan oziljak na desnom obrazu. Dovoljno ih imam trajno istetoviranih ispod koze.

Kao vrata koja se otvaraju iznutra, tako ti je misao usetala u moju dusu. Jer ljubav te ne pita. Samo te zaljubljuje u sebe. A sad…sad su izmedu tebe I mene nijeme obale. Bijeli snijegovi I neispadane kise. Suncevi odbljesci. Daljine mjeseca I treptaji januarskih zvijezda. Noćnimir. I razgovori dana. Poljupci bez dodira. Prazni zagrljaji. Razgovor bez rijeci. Snivanje u dvoje. Utihnuta vatra u kaminu. Nedovrsena prica. Nepotrosena ljubav. Okeani tisine. Jaz.

Tresak krhko satkane iluzije I prasak stvarnosti budi me. A dusa se gusi.

Znaš…imam jednu zelju.

Samo mi se učinilo da umijes. Na trenutak. A ne umijes. Tama unutra I vani je postala jedno. Magicnost rijeci je samo imala brz uticaj. Dok nisu dosle one koje su uvijek I dolazile. Koje su uvijek I bile tu. Samo su strpljivo znale cekati svoj trenutak da postanu vise od rijeci. Kao sto uvijek I znaju.

Uvijek.

Omiljena riječ.

I uvijek će biti.

I zao mi je. Obecanje sam prekrsila. A nisam smjela. Neispunjeno obecanje je laz. A laz je grijeh. Pratit će me taj grijeh do zadnjeg uzdaha, to znam, I kajem se zbog toga…zbog straha koji mi je ipak donio na kraju ono čega sam se I bojala…. Od čega sam I bjezala. Ali trebala sam biti hrabrija I tom osjecaju dopustiti da me preplavi…da ubije strah...Jer opet bi bila na istom, zar ne? Samo bez kajanja, bez grijeha…

Ovaj put ne bjezim. Ovaj put sebe vodim kuci. Treba imati umjece prepoznati vrijeme za odlazak. Treba umjeti naciniti korak na putu iz zivog blata na cvrsto tlo...u „stvarnost ljubavi...” Bez ikakve definicije, jer smo odvojeni oblakom laži kao tackom tamo gdje pocinju staze istine.

Skoro je ponoc. Posudujem minute iz sutrasnjeg dana ostajuci vjeciti duznik sebi….ali samo još malo da te imam…jer sutra, sutra je neki novi dan. Biće drugaciji. Po svemu naizgled isti kao predhodni, ali drugaciji.

Hvatam ritam praznih koraka mojih misli. Posrcem I padam. Konci pucaju pod naletima…Ali I ustajem. Polako, teško, ali ustajem. I nije laz bila teska…ne. Teska je nevjera nakon svega. Teske su rijeci.

„I ubi me jaka riječ.”

Ali uprkos svemu ne gubim. Ne. Dobila sam mnogo. Vezem ruzno I stvaram lijepu sliku. Zahvalna sam ti….time cistim dusu….Naucila sam da prastam. Drugima. A sebi…još malo, samo još malo…zeru vremena mi daj… jer kažu da oprostom oslobadas u sebi sile ljubavi…. Zaboraviti ne mogu, toliko još velika nisam, ali prastam. Mocna je I mrva ljubavi…cuda čini. Čini da se prebrodi udarac I da prode zalost zaborava…kada potres noćipretvaras u san…kada slutnja zudno docekuje zoru da podnese sve ono što se izgubilo sa stvarnoscu… Ali se u takvim momentima vratis sam sebi...najlakse dobijes odgovore na sva pitanja. I opet budes ti…malo njezniji…krhkiji…ali budes ti. Jer svaka bolest ima lijek…a ova nije ona od koje se umire…dacu vremenu da prodes kroz mene …a „vrijeme pretvara I dudov list u svilu…”

Soba je u potpunoj tisini. Ni sopstveni otkucaj srca ne brojim. Duže mi trajes. Samo I to trajanje prolazi I nestaje…kucne cas pa I vrijeme poklekne. Čujem samo vjetar udara u okno prozora. Najavljuje otvaranje neba. Vrijeme da se pogled baci u visine.

Uzvratiti udarac?

Ne.

Imam jednu zelju nocas. Jednu cistu, malu zelju.

Da ti zivot podari ono sto ti od njega želiš I sto ti njemu pruzas. Bez kajanja.
No-1
2012-01-26 08:23 PM
...yes,
Ostani tu ostani do svitanja
i voli me, voli me
voli me bez kajanja.

;)
versatility
(図)
2012-01-26 09:45 PM


Želja? E, i on je večno živ...
http://youtu.be/e26htVlFnu4
versatility
(図)
2012-01-26 09:52 PM

No 1, tandaraš. Ne priziva ga. Oprašta se u sebi i za svoj račun. Pročitaj još koji put. Pa vidi šta je razlaz bez mržnje. I ta čuda postoje. Kamo sreće da su oni pravilo, a oni drugi izuzeci.
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-26 10:29 PM
tko je pisao?
versatility
(図)
2012-01-26 11:33 PM

Enigma. To je njen stil. Unikatan.
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-26 11:39 PM
lepo shtivo
versatility
(図)
2012-01-26 11:49 PM

Saglasna. Sve što je prirodno to je lepo. Bolu se prirodnost može osporavati ali je to neće iskoreniti. Upravo pišem... kao i uvek kad Enigma zasedne za tastaturu. Ponekad mi milo kad ne piše! Tera čoveka da razmišlja.
versatility
(図)
2012-01-26 11:50 PM

A šta je tebi ovde lepo? Dozlogrdilo mi da čitam tri do pet reči s tvoje strane. Daj bar dvaes. Pa nek ide sve dovraga!
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 12:10 AM
>Ne želim pocivati u tebi kao losa uspomena. Ne želim nositi uspomenu na tebe kao ruzan oziljak na desnom obrazu.<

ovo je recimo lepo

dvajes reći da srocim mogu kao kvazi kriticar knjizevnog dela...a ne verujem da si ti taj osvrt htela

ja sam zrno peska u sahari...koje se samo iskotrljalo na brdasce na kojem je pogled na oazu najblizi

tamo negde je voda...tamo negde su beli jahaci...tamo negde su baklje

donese vetar poneki miris zelenisa...a kad ne...onda podmetnem ruke u podglavje i čitam šta mumlaju veliki i mali medved
versatility
(図)
2012-01-27 12:24 AM

Naravno da znaš šta nisam htela. Zmija zmiju ne hasa:p

I onda je zrno koje se, bez Sizifa, samoiskotrljalo na brdašce najbliže oazi, zalahorilo ponad vode, belih jahača i baklji. Prevrtalo se u mirisu zeleniša, izvodilo vratolomije, skakalo sa malog na velikog medveda, nezainteresovano za njihovo mumlanje. Taman kad se, umorno, podglavilo rukama, lahor je nestao, odnekud se pojavila mala zakačaljka u obliku padobrana i zrno se lagano prizemljilo u oazu... Zapravo ispre nje. Na ulazu, pisalo: „Dobrodoši na SC!”.

Zašto si ovde?
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 12:28 AM
„zbog vas”...dragi diskutanti

usedela sam se...ugruvala i udlabila moje mesto negde...gde me pljaskaju minusima...izbegavaju u nabrajanjima...mimoilaze u podvlacenjima...al me redovno prozivaju iz shifonjera
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 12:31 AM
il me sizif dogurao il me odgurao do brdasca...al izgore me susa

i oaza bi fatamorgana

dobro vas nasla na sc!
versatility
(図)
2012-01-27 12:33 AM


Nisam primetila tu hudu sudbinu. Evo, na mestima gde me ima, uvek ćeš imati plus. Nek karavani prolaze. Pamtim ono malo tvojih pesama. Da ih imam, jednu od njih bih stavila na moju temu na Književnosti. Samo ne mogu čak ni da se setim ičega vezanog za nju. Osim, da je pamtim. I da dugo nisam naišla na bolju. Šteta što ne pišeš... I što si se svela na reč ipo sa tri pravopisna znaka. A toliki krekeću na sav glas. Evo, ja prva.
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 12:36 AM
pa...izbledele mi glasne zice

sad i meni to moje piskaranje deluje vrlo prvorazredno
versatility
(図)
2012-01-27 12:44 AM

Pa bio bi red da prestaneš da se praviš mutava. Odaje te okruženje. Aj tamo stavi neku tvoju. Možda ubodeš tvoju koja je moja. Ima joj jedno dve godine. Otprilike. Moguće, tri. Ali je bila za svetsku antologiju poezije. Ako je budem ikad pravila, ima da te iskopam, zbog poradi imena i prezimena autora.
versatility
(図)
2012-01-27 12:45 AM


Ugledaj se na Majče:)
http://youtu.be/UJMzYlxI1Lw
No-1
2012-01-27 12:49 AM
Versat...ja sa se javio na NICK,a ne na temu.Zurio sam..sve ima svoje,zar ne..?

versatility
(図)
2012-01-27 01:02 AM

E, sad nema zabune. Nik će razumeti, lepo se družite. Zato mi je i bilo čudno da na onakve reči ostaviš onakav komentar. Istina, uvek pročitam pa onda pišem, ne reagujem po automatizmu nikova, ali, ko zna, možda i mene jednom strefi toj bolešćina od boles;)
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 01:03 AM
ma koja je to pesma ta upecatljiva?

veliki deo je ostao zakopan u arhivi knjizevnosti...a resto ne pamtim

podseti me
versatility
(図)
2012-01-27 01:10 AM

Ne znam, napisala sam ti to.

Znam da nije imala rimu. Da je imala atipičnu formu. Zgusnutu misao. Destilisana filozofija, ali primenjena, realna, ne metanisanje... Nepravilan broj slogova... Ali perfektnu melodičnost, kao i ritam. I nijednu suvišnu reč, vala ni interpukcijsku omašku - da je bilo toga, oma bih udarila na sva zvona kako si mogla napraviti genocid nad tom pesmom.

Teme se ne sećam. Biće da mi je bila previše bliska u toj istorijski momenat nad momenti. Tako funkcionišem ponekad.

A oko propadanja... Eh... Šta je sve meni ovde propalo pa sad u knjigu ne može da uđe... Al škrabalo će naškrabati. Sreća pa se intenzivno živelo, majko moja mila kolika je to srećaaa! Oću da otkrijem šta je dosada! Znaš li ti šta je to? I kako se u to čarobno stanje upada?
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 01:13 AM
trce ti zirafe vidim

dosada je stanje iz realnosti beganje...kad trazis nešto da te mane od sebe same

a ti bogami vazda uranjas u sebe...bez pancira...kad da ti bude dosadno
versatility
(図)
2012-01-27 01:24 AM

Anči, pa zašto ljudi beže od sebe?! Ne mogu nešto u sebi da podnesu? To mi prvo palo na pamet... To ne umem da razumem. Kud idu, ako od sebe odlaze? Kome takvi trebaju? Pa sami sebi od koristi nisu... Kako drugima da budu... bližnjima i ostalima... onima koji im znače i kojima oni znače... To uopšte nema logike, nema smisla...

A pancir... Suvišna oprema, samo se umaraš. Možeš da imaš hiljade pancira na sebi.Od glave do pete da se blindiraš. Ko ume da vidi, taj sve vidi. I tu nema dileme. Ko ne ume da vidi - zar je bitno šta će videti kad ionako ne ume da vidi? Da se maskiram zbog onih koji imaju dioptriju a neće da nose sočiva ili naočare?! Nisam blesava.

Ne mislim da u ma kom čoveku može postojati išta što bi morao kriti od sveta da bi u tom svetu bio prihvaćen. A, na prirodnost se reaguje tipski. Prirodni reaguju prirodno što znači da uopšte ne reaguju jer nemaju na šta: sve je prirodno, niš nije vanredno, neuobičajeno zato je i neupadljivo. Oni koji su blindirani nasrću na prirodnost. Plaše je se. Ne znaju šta je to. Misle da je magija, misterija, nešto što oni nemaju. Ne vide sebe, ne mogu ni drugog. Umeju da budu dosadni ko komarci, ali ih ne tamaniš, skloniš se, svet je tako veliki da svako može da nađe teritoriju na kojoj mu je prijatno.

I zato se uzalud skraćuješ na reč ipo. Samo štetuješ. Ništa drugo. Činiš uslugu onima što ne vide magiju u sebi.
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 01:28 AM
uf...ispade li to da sam ja skrivnica...

ne...ja samo nemam ništa pametnije, pa ni gluplje da izjavim

uprkos svemu...meni je teško izraziti sve sto mi trci po glavi i nize
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 01:30 AM
odoh...kasno je...
versatility
(図)
2012-01-27 01:35 AM

Srećan put. Kod mene je rano. Upariću nekako to kasno i rano. Lepo spavaj.
versatility
(図)
2012-01-27 01:40 AM


meni je teško izraziti sve sto mi trci po glavi i nize

*****

Navika. Gola navika. Dakle, stečena pojava. Kako se steklo, tako i odsteklo. Ako se hoće. Inače u konačnom bilansu, gubitak. Za onog ko neguje naviku. Štoš vidiš kad se probudiš:D Al tje ti bude razbudilica... lelke... e, pa idem da je osnažim:p
versatility
(図)
2012-01-27 01:42 AM

I rano i kasno, sve je tu.
http://youtu.be/Uxa78830lZo
Anakonda
(zakacaljka-ili-offinger)
2012-01-27 01:43 AM
to mi lici na opasne pretnje
versatility
(図)
2012-01-27 01:58 AM

Dobro, plavušo, men si našla da zavitlavaš? U krevet, da te vidla nisam! Trebalo je da čitaš kad se naspavaš, kud Harisa pred spavanje da ti pustim, pa ja ti lupam pluseve!
versatility
(図)
2012-01-27 09:16 AM


Rekla bih, dan za želju:D Deca slave, ne idu u školu!
http://youtu.be/4pcvs1pU4EQ
Enigma
2012-01-28 11:47 PM
„Upravo pišem... kao i uvek kad Enigma zasedne za tastaturu. Ponekad mi milo kad ne piše! Tera čoveka da razmišlja..”

Vrijeme bilo da sve misli ne budu mrtvorodene nego da i neka ugleda svjetlo dana pod pristima...

Da bi oprostio a da nema mrznje na kraju moras razumjeti. Učinih i jedno i drugo.

Neću vise pisati...obecavam...;)
versatility
(図)
2012-01-28 11:58 PM

Zezaj:) A i imaš koga;)

Baš sam o mržnji otvorila temu. Bavim se time intenzivno, pokušavam da razumem. Toliko sam puta bila svedok tome, razgovarala sa ljudima, ali mi nikada nije bilo jasno ni odakle takav konglomerat osećanja i osećaja, niti čemu, niti ... ma ništa. Znam da postoji, ne umem da razumem... Mislim, razumem ljude koji su u tom stanju, jer to je stanje, proces, nije trenutak... To mi nije problem. Ali fenomen shvatiti, to malo teže. Shvatiti u smisli biti siguran da možeš reći: jasno mi je, znam šta je to...

Srećna sam što sam mrzela samo jednom... na početku, zelena grana... Bilo mi zlo, jedva sam sebe podnela, rodila sam se kad sam se toga oslobodila. Nekoliko godina kasnije, videla sam mržnju na delu, kod nepoznatog čoveka. Posle toga sam shvatila da ja onda nisam mrzela. Da su to bila neka sasvim druga osećanja. Znam kako se oseća onaj ko je meta mržnje, jednom bila i dosta za ceo život. I srećna sam što me niko nije mrzeo, ni da znam, ni da ne znam. Jesu nevoleli, jesu ignorisali, jesu ne znam šta, neki ljudi, ali mržnja, ne...

Mržnja može da ubije bez dodira i ikakvog oruđa - ovo nije hiperbola, to je istina. Mnogo zayebano stanje i moć...
Enigma
2012-01-29 12:25 AM
Nisam mrzila ni kad je grana bila grancica. Ni možda kad sam imala razloga da mrzim...

Mrznja je opasno oruzje u rukama onoga ko je drzi, jer skoro nikada ne dotice metu...nego i dalje ostaje u dusi onoga ko bi da odapne takvu strijelu...

Leon01
(ekonomista)
2012-01-29 07:09 AM
ko je postigo stepen mrznje njemu nema vise pomoći...
Carobnjak
2012-02-04 12:31 PM
Mislio sam da si nestala zauvek, kad ono opet dode i donese dasak lepote na ove stranice.

Prelepo. Kao i uvek. Iz duse. Mislim da ti drugacije i ne umes. Onaj kome si oprostila sigurno i ne zna šta je imao. Nazalost uvek je tako.

Lep pozdrav...malo snezan, ali je topao.

P.S.
Poziv još stoji. :)

predgradje67
2012-03-03 01:30 PM
Noc za zelju, jutro za rad :)
 Comment Remember this topic!

Looking for Unicorn Gifts?
.