Forums : Istorija

 Comment
Последња исповест Гаврила Принципа
tulkas
2013-07-22 06:53 PM
Многи су мислили да је Принцип једно дете, закључио је сажаљиво психијатар др Мартин Папенхајм, једини човек из спољњег света коме је 1916. дозвољено да уђе у тврђаву казамат Терезијенштат и разговара с атентатором на аустријског престолонаследника Франца Фердинанда.

Три дана уочи разговора с лекаром Гаврило Принцип је скинут са зида тамнице са кога је дословно висио као на распећу, јер су му руке биле у високо учвршћеним оковима.

- Принцип је одавао утисак фанатика и карактерног човека – забележио је др Папенхајм. – Љубав према свом народу показивао је у свакој прилици. Био је интелигентан човек, душевно здрав. Жалио се се што у затвору не може ни са ким да говори. Вести о голготи српског народа на њега су поразно деловале. Тешио се да би до светског рата дошло и без његовог атентата.

Никада никог није оптуживао. Говорио је да је атентат био његова замисао у коју је увукао све своје другове. Увек сам имао утисак да говори истину. Принцип је историјска личност и задовољан сам јер сам разговарао с њим.

Психијатар је утврдио да је Принцип одмалена био усамљеник, ћутљиви идеалиста, који је живео у свету књига и великих идеја о слободи.

- Највише пати зато што нема шта да чита – записао је Папенхајм. – Ноћу спава по четири сата. Каже да увек сања.

Принципове реченице, које је бележио психијатар, биле су кратке и искидане, баш као и његово тело које је разједала туберкулоза и живе ране на грудима и руци, од пребијања и мучења.

- Ране су се погоршале, много гноје, он бедно изгледа – записао је др Папенхајм. – Покушао је да се убије, али није успео јер је био исувише слаб.

Утамниченом Принципу су биле ускраћене све информације из спољног света, нарочито због пораза које је Аустрија трпела 1914-1915. године на српском фронту. Прве вести добија тек кад је Србија окупирана, а њих осећа као најтеже мучење.

- Чуо сам трагичне вести да Србија више не постоји – забележио је Папенхајм. – Тешко мом народу. – Имао сам идеале, а сада је све срушено.

Деветнаестогодишњи атентатор је у време разговора већ био у бунилу од страшних болова и исповедао се лекару свестан да неће дуго живети. Говорио је с великом љубављу и поштовањем о породици у Грахову, мирним и вредним људима, које никад није оптерећивао својим политичким идејама. У тамници се с тугом сетио и неостварене ђачке љубави.

- Упознао сам је у четвртом разреду гимназије, али то је била идеалистичка љубав, никад је нисам ни пољубио – сећао се Принцип.

- Моја љубав није престала, али јој никад нисам ни писмо написао.

Те судбоносне 1911. године он у Сарајеву учествује у демонстрацијама, због чега постаје непожељан у школи.

- Читао сам много социјалистичке, анархистичке и националистичке списе – сећао се Принцип. – Био сам у првом реду ученика и професори су се рђаво понашали према мени. Напустио сам школу у Сарајеву и отишао у Београд не јављајући се никоме.

Отац и старији брат у почетку нису желели да му шаљу новац за школовање у Србији, али су касније попустили пред његовим молбама. Уочи Првог балканског рата 1912. он се упутио ка Прокупљу, где се налазио регрутни центар четника.

- Нашли да сам слаб и одбили ме – казао је Принцип.

Ту рану на души Принцип никад није преболео, приметио је психијатар. У Београду се дружио са сличним младим страственим Србима из Аустрије, од националиста до анархиста, који су сањали о револуцији. Младалачки Принципов идеал било је јединство југословенских народа, Срба, Хрвата и Словенаца у сопственој држави, републици.

У разговору с др Папенхајмом он признаје да је 1913. желео да изведе атентат на аустријског гувернера Босне, генерала Оскара Поћорека, али да га је осујетио одлазак у болницу.

- Мислио сам да се атентатима скреће пажња интелигенцији, да најпре међу интелигентним људима треба створити расположење за револуцију и ослобођење, а тек после међу масама – признао је Принцип.

Кад је у марту 1914. осамнаестогодишњак чуо да аустријски престолонаследник долази у Сарајево, поново је почела да га опседа грозничава идеја о атентату.

- Мислио сам да ће избити револуција ако Аустрија западне у тежак положај – причао је Принцип. – Нисам желео да постанем херој, хтео сам само да умрем за своју идеју.

- Старијим генерацијама говорили су о слободи коју треба да добију легалним путем од Аустрије, али ми не верујемо у такву слободу – говорио је Принцип др Папенхајму, разочаран у наде старијих генерација Срба.

Исповест др Папенхајму прекинуло је Принципово очајно здравствено стање. Гнојну нелечену рану на руци захватила је сепса, а Беч се правио глув према молбама за ампутацију. Кад је одобрење за операцију најзад стигло лечење се претворило у агонију која се отегла до априла 1918. године. Кад је умро, Принцип је имао је само око 40 килограма.

-Како су мучили Гаврила

Мучен је зверски на разноразне начине, а „специјалитет” затвора било је мучење Гаврила Принципа тако што би га ставили у дрвено буре у које је претхотно било закуцано мноштво великих ексера, па би га котрљали у таквом бурету док би се велики ексери забадали у Гаврилово израњањено младо тело!
tulkas
2013-07-22 06:55 PM
Тромо се време вуче
И ничег новог нема,
Данас све као јуче,
Сутра се исто спрема.

Ал‘ право је рекао пре
Жерајић, соко сиви:
Ко хоће да живи, нек мре,
Ко хоће да мре, нек живи.

И место да смо у рату
Где бојне трубе јече,
Ево нас у казамату
На нама ланци звече.

Сваки дан исти живот
Погажен, згњечен и стрт
Ја нијесам идиот
Па то је за мене смрт.

Гаврило Принцип
tulkas
2013-07-22 07:09 PM
Један други лекар, А. Марш изнео је нешто детаљније податке о Принциповом животу у Терезину: „када сам у лето 1916. године почео лечити Принципа на хирушком одељењу гарнизонске болнице у Терезину, он је већ био кандидат смрти, живи леш, његово до костију сасушено тело покривале су многе туберкулозне ране у величини тањира.
Сигурно је Принцип још пре свога хапшења носио у себи клицу туберкулозе, али су две године тамновања у казаматима терезинске тврђаве биле довољне да толико распламте то жариште болести да се смрт болесника могла очекивати у најкраће време. Чим су се појавили први тешки симптоми туберкулозе, пренели су га у гарнизонску болницу, у којој је имао исту негу као и рањени или болесни војници. Надзор је, додуше, био веома строг: један војник с натакнутим бајонетом стајао је у његовој соби, двојица су стајали пред вратима, а двојица су држали стражу испод прозора, иако је покушај бекство од стране болесника био искључен, јер би он једва могао да пређе две стотине метара.
Упркос строгој забрани ма каквог разговора с њим, ја сам ипак за време лечења нашао више пута прилике да с њим проговорим накратко. Њему самоме који није смео да пише, чита, нити да ма с ким говори, било је право олакшање када је бар могао с неким да поразговара… У разговору са мном он никада није жалио оно што је учинио, чак и да је могао да наслути страховите последице атентата – избијање светског рата. На цртама његовог лица прочитала је готово свечана озбиљност: очи, које су дубоко лежале у својим дубинама, изгубиле су сјај и пламен, и оне би засјале на тренутак, кад би почео да говори о ослобођењу свога народа. Предан стрпљиво својој судбини, он се опростио од свих земаљских ствари и свој скори конац очекивао је са стоичком мирноћом.
На добром немачком језику причао ми је много о својој породици и о свом кратком животу, али никада није споменуо људе из Црне руке, који су га, по мишљењу аустроугарске тајне плиције, навели на то дело.

УМРО JE У МУКАМА

ЗА време двогодишњег тамновања нарасла му је дугачка брада, тако да је изгледао за десет година старији. Кад су му скинули браду, преда мном се појавило једноинтелигентно, младалачко лице, пуно изражаја. Витко и нежно Принципово тело имало је типичан туберкулозни хабитус. Као што сам већ поменуо, груди су му биле прекривене великим туберкулозним гнојним ранама. Зглоб у десном лакту туберкулоза је толико била уништила да се горњи и доњи део руке морао да веже сребрном жицом.”
Принцип је умро у најтежим мукама 28. априла 1918. године, неколико месеци пр капитулације Аустроугарске. Сахрањен је ноћу између 28. и 29. априла на месном гробљу, уз најстрожије мере безбедноcти и у потпуној тајности.
tulkas
2013-07-22 07:20 PM
Наше ће сенке ходати по Бечу, лутати по двору, плашећи господу.
prviarion
2013-07-22 09:59 PM
JUNAK.
NEKA MU JE VECNA SLAVA!!!
usamljeni_jahac
(gonic stoke)
2013-07-23 05:13 AM
Gavrilo Princip je ubio milione ljudi sa jednim metkom ...i tako otvorio put ka unistenju Rusije i njene imperije ...
Dr Kustos u svojoj knjizi „ masonski svet vampira” piše da su francuski i englseki masoni platili 5 000 000 funti srpskim masonima za ubistvo franje Ferdinanda i njegove supruge u Sarajevu. Ubistvo se dogodilo 28 juna 1914 i izvrseno je od strane tajnog drustva „crna ruka ” a taj naziv se može vezati samo za masoneriju i njihove simbole . takođe i ovaj datum je bita za masone a kraj prvog svetskog rata je potpisan istog datuma 1919. Car Nikolaj drigi i Franc ferdinanad su ubijeni JER NISU BILI MASONI ...i bili su osuđeni na smrt u jednoj masonskoj lozi a to nema veze sa SRBIMA , niti našim interesima : Ubistvo Ferdinadda je bio put ka propasti ruske imperije i preduslov da se UNISTI RUSIJA ...
Na samom sudjenju Gavrilo je priznao da je mason...
tulkas
2013-07-23 09:09 AM
Na samom sudjenju Gavrilo je priznao da je mason?
 Comment Remember this topic!

Looking for PomPom Keychains?
.