Forums : Austrija

 Comment
Tražim sobu za izdavanje na 3 meseca
djole_sp
2010-08-18 06:02 AM
Od Novembra bi trebao da odradim praksu (internship, trainee) u arhitektonskoj firmi u Bechu. Praksa bi trajala 3 meseca.

Interesuje me kako se krecu cene soba, i da li je možda neko voljan da izda istu. Da li bi mi naplacivali i dodatne troskove preko stanarine vezane za struju, vodu i slično. Telefon ne bi koristio.

Inače praksa je neplacena, traje 3 meseca, nakon toga se vracam u Srbiju, tako da nema straha od rada na crno, sve je legalno (ovo spominjem zato što sam već imao nekoliko diskusija sa poznanicima koji su me odbili jer se plase da je to rad na crno, pa da oni mogu zakonski da budu gonjeni iz nekog razloga).
Dakle nakon toga se vracam u Srbiju.

Na proleće sam odradio na isti način praksu u Roterdamu, Holandiji, sad bih da steknem nešto iskustva u Bechu.

Hvala svima na odgovorima.
obicno
(čudno)
2010-08-18 06:20 AM
Ne mogu ti pomoći oko sobe, ali ti moram reći da su tvoji poznanici u pravu: u Austriji ne postoji nikakav vid neplacene prakse! Ni za njihove studente a za strane još manje. Istina placa se nešto malo ali mora da se placa i moras da budes prijavljen (kao praktikant) bar da Unfallversicherung (osiguranje u slučaju udesa) imaš. Šta da se na bilo koji način povrijedis u firmi kako će oni to pravdati? Za takvo sto su velike kazne. Time sto si stranac: još vece. Znaci ovo sto ti napisa ipak mirise na rad na crno.
Ipak se ti raspitaj kakva je to praksa koja se ne placa, jer samo ucenici mogu jedan dan da posjete firmu na par sati besplatno, sve ostalo se prijavljuje i nije besplatno, mislim ako je legalno!
djole_sp
2010-08-18 10:22 AM
Ne znam šta da vam kažem. Ja sam čak dobio i Confirmation letter (A4 papir, sa potvrdom da sam zavrsio praksu, ima pecat firme i potpis direktora) iz firme u kojoj sam radio praksu 3 meseca u Roterdamu.

Koliko se placa taj Unfallversicherung?
obicno
(čudno)
2010-08-18 11:33 AM
Unfalversicherung iznosi 1,4% od dohotka (plate) i placa ga poslodavac direktno na sozijalno. Ali to je najmanji problem: kao stranac pa makar bio i na minimalno prijavljen (a to minimalno je kad se samo gore spomento osiguranje placa) MORAS da imaš radnu dozvolu (i kao student i kao praktikant).
Da ne bih dalje objašnjvala kompletno radno pravo i obavezna placanja sozijalnom i upravi prihoda: ne možeš u austriji raditi ne prijavljeno i ne možeš raditi besplatno. Može ali na crno i u tome i jeste poenta.
Kod njih ne može čak ni komsija komsiji (ili neki rodjak) pomoći kad se kuca pravi, dvoriste kosi, vade krompiri i sl. jer i to podlijeze svim obavezama placanja. Ali rad na crno: postoji! I to što ti pišes ne može biti tako a da je legalno.
Persona_non_Grata
2010-08-18 06:14 PM
„Kod njih ne može čak ni komsija komsiji (ili neki rodjak) pomoći kad se kuca pravi, dvoriste kosi, vade krompiri i sl. jer i to podlijeze svim obavezama placanja.”

Moj drug renovirao stan i pozvao me da mu pomognem oko krecenja,
skidanje tapeta i sl. i šta je trebao da me prijavi i ispade ja radio na crno ?
Persona_non_Grata
2010-08-18 07:03 PM
Znaci ako se radi o međusobnoj pomoći komsija bez neke materijalne nadoknade ( Ovde se ne racuna pivo,kafa,kolaci i sl) nema govora o radu na crno

Machen sich Nachbarn künftig strafbar, wenn sie sich gegenseitig helfen?
Nein, Nachbarschaftshilfe, Gefälligkeiten und Selbsthilfe gelten wie bisher nicht als Schwarzarbeit - vorausgesetzt,
sie erfolgen nicht nachhaltig auf Gewinn gerichtet.

Was ist mit dem Nachbarsjungen, der gelegentlich den Rasen mäht und dafür ein paar Euro erhält?
Die bisher nicht als Schwarzarbeit erfassten Sachverhalte der Nachbarschaftshilfe,
Gefälligkeit und Selbsthilfe gelten auch zukünftig nicht als Schwarzarbeit, wenn sie nicht nachhaltig auf Gewinn gerichtet sind.
Folglich löst nicht jede Tätigkeit Verpflichtungen nach dem Steuerrecht oder Sozialgesetzbuch aus.
Wo Hilfeleistungen erbracht werden, bei denen Gefälligkeit und Hilfsbereitschaft deutlich im Vordergrund stehen,
ist die Leistung nicht nachhaltig auf Gewinn gerichtet und deshalb steuerlich völlig irrelevant.
Solche Hilfeleistungen begründen auch kein Arbeitsverhältnis und keine Unternehmereigenschaft
und sind damit auch sozialversicherungsrechtlich ohne Bedeutung.
Dies gilt auch für den oben beschriebenen Fall des Nachbarsjungen.
obicno
(čudno)
2010-08-19 02:51 AM
Persona_non_Grata, ja objašnjavam samo momku da on ne može raditi u nekoj firmi neplaceno (a ni privatno), jer on tako tvrdi i kaže da je to legalna praksa.
A što se tiče „komsijske pomoći” tu su i u sudu često koplja lomljena. Ali upravo ovdje stoji objašnjeno: „Leistung nicht nachhaltig auf Gewinn gerichtet”. Ako prodam svoj nakit ili auto privatno ne radim to redovno niti za ostvarivanje neke dobiti. Ali ako taj isti postupak ponovim nekoliko puta u onda već podlijezem placanju poreza.

U literaturi je poznat slučaj gdje je komsiji pri kosenju trave odsijecen prst, navodno on je samo pomagao i nije radio za platu...kad je doslo do sudjenja (trazenje odstete) ispostavilo se da je on redovno održavao komsijino dvoriste za pare i to je „nachhaltig”. Ovaj slučaj je doveo do velike reforme u zakonu pa je od tada postalo moguće biti „selbständig” za gotovo sva zanimanja: Znaci održavam dvoriste kod komsije ili cistim kucu i placam sam porez (sozijalno ide često mnogo komplikovanije, a po najnovijoj reformi još komplikovanije, pogotovo u ovakvim slučajevima gdje se radi za privatne osobe) Porez je još jednostavan, pogotovo za cistacice, postoji i „Dienstleistungscheck” koji se kupi na kiosku i unovci kod AMS i time je i porez placen.

Evo sad neću vise, obecavam (moram da radim).
djole_sp
2010-08-19 10:01 AM
Hvala vam na odgovorima.
Pa ako je tako, ja nikako ne mogu da odradim tu praksu u Austriji, čak i ako ja budem zahtevao da bude neplacena. Jer gazda te firme neće hteti da mi izvadi radnu dozvolu, sto bi se bakcao sa papirologijom?! Jesam u pravu?
vikoca
(vaspitacica)
2010-08-19 04:44 PM
sasvim si u pravu,
to je procedura oko stranog praktikanta...
ni jedan sat se ne sme raditi ne prijavljen jer vlasnika firme to može kostati čak i dozvole na rad...to Vam je neko samo „prazno” obecavao,
proverite sve to još jednom jer ovde sve podleze zakonu
djole_sp
2010-08-19 06:24 PM
Hvala na odgovoru još jednom.

Jedna stvar mi samo nije jasna? Zašto tome gazdi predstavlja toliki problem da mi izvadi radnu dozvolu za praksu na 3 meseca? Dakle pristajem na neplacenu praksu, plus pristajem da sam sebi platim taj Unfalversicherung ma koliko on iznosio.

Dakle dobija besplatnu robovsku radnu snagu, i ja se sa tim slazem, samo mi treba potvrda da sam zavrsio kod njih praksu. Zašto bi mu onda bio problem da mi izvadi tu radnu dozvolu (dakle samo za praksu od 3 meseca, ne za posao)?

I na kraju krajeva, da li je moguće da svi ti kinezi i indusi koji rade po evropi prakse, rade na crno (kao gradjani van EU/EEA zone i njima treba radna dozvola jel tako) ?
Persona_non_Grata
2010-08-20 01:11 AM
Ne pita se on (taj gazda )nego Biro za zaposljavanje tj AMS ( oni izdaju te dozvole za rad )tako je za „normalne” radnike e sad da li je tako i za praktikante ne znam ? Svakom gazdi bi doso ko kec na desetku tako neki praktikant za DZ
ali ovi iz AMS tj politicari ne dozvoljavaju i samo izmišljaju nešto novo kako bi im otezali dolazak ovde. Skoro sam čuo predlog da stranci koji dolaze u Austriju moraju da nauce nemacki pre nego sto dodju u Austriju i to ne samo ono osnovno nego maltene treba da znaju ko da su rođeni ovde u Austriji pa ti sad vidi ...
djole_sp
2010-08-23 09:58 PM
U redu hvala na odgovoru, ipak ću da pokusam pa sad, možda se desi da naidjem na nekog pokvarenjaka koji će pristati da makar stavim u CV da sam kod njega odradio 3 meseca, ako već neće da mi da Confirmation Letter.

Jedan covek mi nudi za 200 evra mesecno garsonjeru. Problem je u tome sto nema struje, a ista mora da se plati.
Koliko vas kosta gas mesecno? Da li se gas odvojeno placa od racuna na struju?
Aquila
(Mocina miljenica)
2010-09-17 04:20 PM

Dragi Djole,

naravno da u Austriji možeš da stekneš radno iskustvo kao VOLONTER. U suštini se to svodi na „ehrenamtliche Mitarbeit”, dakle dobrovoljni rad bez nadoknade. Ti nisi obavezan da radiš a želiš. Poslodavac nema obavezu da te plaća jer se kao plata podrazumeva tvoje novo stečeno radno iskustvo.

Volontariat se u Austriji ne tretira kao zaposlenost već kao mogućnost da osobe, posebno studenti, steknu radna iskustva i praksu iz odabrane branše.

Prvo moraš da nađeš kompaniju kod koje želiš da budeš volonter a onda te kompanija mora prijaviti kod AUVA (Allgemeine Versicherungsanstalt) i za tebe mora plaćati „Unfallversicherung”, dakle osiguranje u slučaju udesa na poslu.
Da bi te prijavili u AUVA, ti prethodno od zdravstvenog osiguranja (Krankenkasse) moraš da dobiješ broj osiguranja (Versicherungsnummer).

Postoji i mogućnost da se priključiš „Non-profit-projektu” od EFD (Europäischer Freiwilligendienst). Ovde evropska komisija plaća volonterima 140-220€, kao i zdravstveno osiguranje i AUVA.

Evo ti par sajtova, u nadi da ćeš naći nešto „za tvoju dušu”:

http://europa.eu/youth/volunteering_-_exchanges/index_au_en.html
http://www.fsj.at
http://www.global2000.at
http://www.ehrenamtsboerse.at/
Eto, u vezi arhitekture nemam ništa posebno, ali smatram da bi kao volonter u muzeju odlično mogao da stekneš iskustva iz oblasti arhitekture, koja u neku ruku spada u kulturu i koja je sigurno deo muzejske svakodnevnice.
Izvoli, ovde se možaše prijaviti kao volonter:

Arbeitsgemeinschaft der Wiener Bezirksmuseen
Schmidgasse 18
1080 Wien
Mail: [email protected]
www.bezirksmuseen.at
(Kontaktiraj Dr. Elfriede Faber)

Lep pozdrav i puno sreće.

sv_djordje
2011-02-02 02:21 PM
Draga gospodjice/gospodjo Aquila,

Hvala Vam na fantasticnom odgovoru i savetima. Prezadovoljan sam njime. Usled moje nemarnosti, procitao sam ga sa zakasnjenjem od 6 meseci.

Sada vidim zašto ste Vi Mocina miljenica - mogli bi da budete bilo cija :)

Lep pozdrav i hvala Vam još jednom.
 Comment Remember this topic!

Looking for Tassel Keychain ?
.