News
Sports
Celebrity
Lifestyle
Forums
Cooking
Classifieds
Forums
:
Pravoslavlje
+4 / -4
0
О редовном причешћивању верника
chavez
(Србија)
2013-12-15 08:36 PM
СВЕТИ СИНОД ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ГРЧКОЈ
О УЧЕСТВОВАЊУ ВЈЕРНИХ У БОЖАНСТВЕНОЈ ЕВХАРИСТИЈИ
Атина, 31. март 2004. ЕНЦИКЛИКА 2785
Високопреосвећеним митрополитима Православне цркве у Грчкој
Високопреосвећена у Христу браћо,
Током посљедњих неколико деценија опажа се да се многи вјерници уочи светих дана Пасхе и Божића сабирају испред свете чаше, гурајући се да приме божанствено причешће, и то без икаквог учествовања (= присуствовања) у тајни, а неки приступе и без потребне припреме. Чињеница је међутим да већина њих током године одсуствују од божанственог причешћа, понајприје због ‘’установљеног поретка’’ или због погрешне обавјештености.
Да би ишчезла ова увријежена богослужбена неправилност, Свети синод цркве у Грчкој је оцијенио корисним да посредством свештене митрополије укаже клиру, али и цјелокпној црквеној пуноћи сљедеће:
Основно увјерење сваког православног хришћанина је да Син Божији није дошао на земљу само да би нам подарио своје предивно учење, већ и да би нам понудио жртву тијела Свог и крви Своје. Свакако ова Његова жртва треба да буде продужена у вјекове, да би се они који вјерују у њега причешћивали Његовим тијелом и Његовом крвљу. Ово је врхунац Његовог учења и језгро Цркве Његове.
По питању ове велике теме имамо свједочанства његових јеванђелиста и апостола. Како прва тројица јеванђелиста (Мат. гл. 26, Мк. гл. 14, Лк. гл. 22), тако и Павле у Првој посланици Коринћанима (гл. 11) детаљно нам излажу догађај оснивања и предавања ове велике тајне, у вечери кад је одржана Тајна вечера.
Ови текстови јасно истичу ријечи Господње и његове категоричне заповијести. Ученици су тако требали савршавати тајну евхаристије или ломљење хљеба уз понављање Његових ријечи: ‘’Узмите, једите..’’ и причешћивати се тијелом и крвљу Његовом, а све ово чинили су у спомен на Његову искупитељну жртву. Ова заповијест Спаситељева не значи савршавање једне алегоријске или само иконичне радње, као што су то тврдили извјесни јеретици, већ указује на свештену тајну претварања хљеба и вина у тијело и крв Христову, која се по оцима дешава ‘’истински и суштински’’ (= ἀληθῶς καί οὐσιωδῶς), у којој је Христос реално присутан и у којој је он тај Који приноси и Који се приноси, Који жртвује и Који се жртвује.
Кратко излагање о овој свештеној тајни учинио је и сам Господ, много прије вечери у којој је предана сама тајна. Конкретно тајна је наговјештена већ у параболама о Великој вечери и Винограду, а прије свега Његовим учењем изложеним уочи чудесног умножења хљебова (Јн. гл. 6), када је дословно рекао: ‘’Ја сам хљеб живи, који је сишао с неба. Ако неко једе од овог хљеба, живјеће вјечно, а хљев који ћу му ја дати, тијело је моје, које ја дајем за живот свијета (ст. 51). Ову посљедњу сентенцу тог дана Господ је поновио три пута.
Ову јасну заповијест и предање, које је Господ повјерио својим ученицима, древна Црква је вјерно сачувала и цјелосно потоњим покољењима предала. У постапостолском периоду апостолски насљедници истичу, како само њено учење, тако и сам чин прве Цркве. Свети Игњатије Антиохијски, ‘’Учење Апостолских ученика’’ и мученик Јустин стално наглашавају истину да су тијело и крв Христова, којом се причешћујемо ‘’храна и пиће’’ и да треба да се причешћујемо, јер нас они сједињују с Богочовјеком и Спаситељем и дарују нам живот вјечни. Потребу причешћивања истим и вијек касније понављају, како Климент Александријски, тако и Кипријан Картагински.
Међутим много више на овој теми инсистирају тројица великих јерараха Василије, Григорије и Златоуст, који многим примјерима указују на потребу и неопходност ове јединствене тајне божанственог ‘’превасуштињења’’1. Ово понављају и Свети Кирило Јерусалимски и Максим Исповједник, као и Симеон Нови Богослов, који излажући на ову тему користе потресне примјере. Тројица врхунских византијских богослова Свети Григорије Палама, Никола Кавасила и Симеон Солунски још интензивније наглашавају да је тајна Божанственог причешћа истинска храна и пиће, кроз коју се сједињујемо са Христом.
Ову велику истину изнова истичу у доба туркократије и двојица свијетлих светитеља Свети Макарије Нотара и Никодим Светогорац, а ове своје ставове образлажу и додатно аргуметнују у књизи ‘’О причешћивању страшним Христовим тајнама’’ (1783.), износећи истовремено и многобројна свједочанства светих отаца. И васељенска патријаршија за вријеме патријарха Георгија V, етномартира, потврдила је ове ставове 1819. год, наглашавајући дужност ‘’благочестивих да у сваком свештеном тајноводству прибјегавају и узимају евхаристију...’’.
Ову линију су слиједили и богослови и пјесници Византије опјевавајући много пута учешће вјерних у Божанственом причешћу (нпр. Канон Великог четвртка и канон причешћа).
Коначно оно што заслужује посебну пажњу је чињеница да и свештени канони истичу и одређују велики циљ божанствене литургије, а то је причешћивање и учествовање вјерних у Тајни, и то што учесталије и са ревношћу. Нарочито ‘’Апостолска правила’’, израз литургијског етоса прве Цркве, која су потврђена и пето-шестим васељенским сабором, подстичу вјерне на често учествовање у Божанственој евхаристији (= εἰς συνεχὴν Θείαν Κοινωνίαν).
Споменимо и то да најважније од њих, девето правило изричито наређује: ‘’Све вјернике улазеће у храм и слушајуће Писма, који не сачекају молитву и свето причешће као починиоце преступа према Цркви треба одлучити’’.
Слично њему и други канон помјесног сабора у Антиохији (ΙV в.) каже: ‘’Све улазеће у Цркву и свештена писма слушајуће, који се не причесте, и одступајући од светог причешћа, односно евхаристије, због овог преступа да буду одлучени од Цркве, осим ако се не исповиједе и не покажу плодове покајања и замоле да им се да опрост...’’.
Канонско предање дакле и свијест Цркве једногласно прописују и подстичу вјерне на често причешћивање. Литургијски прогласи и позиви: ‘’Кусите и видите јако благ Господ’’, ‘’Тијело Христово примите, источника бесмртнаго кусите’’ дословно и непрестано важе на евхаристијском сабрању вјерних.
+2 / -4
-2
chavez
(Србија)
2013-12-15 08:38 PM
Сходно томе позивајући се на ову велику заповијест Господњу и цјелокупно искуство наше свете Цркве, осјећамо потребу и дужност да нагласимо важност и превасходност ове свештене тајне, која за циљ има сједињење вјерног са Христом, живљење живота Христовог, истинског и вјечног живота, као што је то уосталом нагласио и сам Искупитељ.
Због претходно изложених разлога божанствена евхаристија се сматра извором (=источником) и средиштем духовног живота у Христу и пројављивањем Цркве као тијела Христовог и заједнице Духа Светог.
Учествовањем вјерних у причешћивању часним даровима даје се могућност онима који свјесно учествују у евхаристији да се искупе и спасу од гријеха, да схвате побједу живота над смрти, да живе васкрсење, да предокусе есхатон, односно Царство Божије.
Ово је разлог због кога је Црква од самог свог формирања па све до данас непрестано нудила и нуди својим вјерним божанствено причешће, тајну над тајнама и славу светог жртвеника.
Претпоставке пак за суштинско учествовање нас вјерника у овој великој тајни су јединство вјере, љубав, ослобађање од гријеха и помирење са Богом, којих нема без покајања и исповијести. Међутим посебну пажњу морамо обратити на то да у тренутку примања божанственог причешћа одсуствује сваки неред, журба приликом приступања, неблагочестивост, изнервираност и комешање. Све ово изопачује мистиријски карактер овог свештеног тренутка.
+2 / -4
-2
chavez
(Србија)
2013-12-15 08:39 PM
Браћо у Господу,
Међутим још више поражава наш живот у Христу, као и преовладали обичај да се причешћујемо часним даровима само приликом великих празника, Пасхе, Божића, као и неких мањих дана током године. Пропаст је овим више него очигледна.
Посљедица свега овог је нажалост уобичајена појава да саслужујући свештеник изиђе из светог олтара и произнесе возглас ‘’Са страхом Божијим, вјером и љубављу приступите’’, на који нико не приступа да би се причестио.
За нашу свету Цркву је изван сваке логике и представља духовну неправилност и непромјереност савршавање евхаристије без учествовања вјерних у светом причешћу.
Божанствена литургија се савршава да би се причешћивали! Она је православно учење и пракса, а ово учење и пракса су одвајкада постојали у Цркви и стога смо дужни да их примјењујемо.
Атински ХРИСТОДУЛ, предсједавајући.
Дидиомотишки и Ористидски Никифор.
Митилински, Ерески и Пломаријски Јаков.
Лимна и Светог Евстратија Јеротеј.
Гуменисе, Аксиупоља и Поликастра Димитрије.
Верије и Наусе Пантелејмон.
Дријанупоља, Погонијане и Кониче Андреј.
Гитски и Итилски Хризостом.
Димитријаде и Алмира Игнатије.
Китирски Кирило.
Тесалиотидски и фанариоферсалијски Теоклит.
Кесаријане, Бирона и Имита Данило.
Идре, Спече и Егине Ефрем.
Првосекретар
Арх. Хризостом Скилфас.
Преузето са:
http://www.mitropolija.cg.yu
+2 / -4
-2
Josif
(direktor)
2013-12-15 08:52 PM
Drugim rečima: Dodjite i zinite, a sve ostalo je nebitno!
Ne bih rekao da nije...
Ali, da se cesce treba pricescivati i pravovremeno se propremati, to mora.
+3 / -4
-1
chavez
(Србија)
2013-12-15 10:19 PM
св. Никодим Светогорац и св. Макарије Коринтски
ДУШЕКОРИСНА КЊИГА О ЧЕСТОМ ПРИЧЕШЋИВАЊУ
СВЕТИМ ХРИСТОВИМ ТАЈНАМА
ПРИГОВОР 1
Постоје неки људи са великим страхопоштовањем, који не познајући Писмо, када виде неког хришћанина да се често причешћује почињу да га укоравају, говорећи да само свештеници могу то да раде. И ако ти хоћеш да се често причешћујеш онда и ти кажу постани свештеник.
Таквим људима не одговарамо нашим сопственим речима, већ речима Светог Писма, светих Сабора, Светих и учитеља Цркве. Ми кажемо да се свештеничко служење састоји у томе да они приносе Божанствене Дарове и да се њиховим посредством, као органима Светог Духа, Његовим силаском врши освећење тих Дарова. А они такође заступају народ пред Богом и испуњавају друга свештенодејства, које не може да врши неко ко није посвећен у свештенички чин. Када дође време за Причешће и они сами се спремају да се Причесте, и тада се ни у чему не разликују од мирјана или монаха, сем тога што свештеници предају [Тајне], а мирјани их примају, а разлика је и у томе што се свештеници причешћују у олтару и то непосредно, без свете кашичице, а мирајни и монаси - ван олтара и то светом кашичицом.
Да је то заиста тако и да се приликом Причешћа свештеници нимало не разликују од мирјана, сведочи и Божанствени Златоуст говорећи: „Један Отац нас је родио. Сви смо ми Његова страдална деца”. То јест сви смо рођени од једне мајке - светог Крштења. „Једна те иста Храна се свима даје”. То јест Крв Господња је дата свима: и свештеницима, и мирјанима. „И чак не само да нам се даје једна те иста [Храна], већ нам се даје и из исте Чаше. Јер Отац је, желећи да нас приведе нежној љубави смислио то да ми сви пијемо из једне Чаше, која представља симбол безграничне љубави”. И на другом месту Златоуст каже: „Свештеник се у неким стварима ни по чему не разликује од мирјанина. Када на пример следи причешћивање Светим Тајнама, ми се сви удостојавамо једног те истог, а не као у Старом Завету: једно је јео свештеник, а друго - непосвећено лице. Закон није дозвољавао народу да једе то што је јео свештеник. Данас већ није тако већ се једно Тело и једна Чаша нуди свима”. Другим речима, данас се под благодаћу Јеванђеља за све налази спремно на Светом Престолу једно те исто Тело и једна те иста Чаша. Симеон Солунски пише: „Сви верни треба да се причешћују. То није само служење архијереја, већ је служење у томе да се свештенодејствује то Свесвето Тело Христово и Крв и да се даје свима вернима на Причешће, јер су једино ради тога они и предодређени”.
Јов Амартол пише у књизи „О Тајнама”: „Сво саврштенство и циљ и дело [Литургије] се састоји у Причешћивању животворним и страшним Тајнама и Светињама. Зато се они најпре дају свештеницима у олтару, а затим народу који се припремио и који се налази ван олтара”.
Из овога безусловно следи да принесеним Даровима први треба да се Причесте свештеници, а затим - сав народ, сагласно свештеномученику Клименту који каже: „Да се Причести епископ, а затим - презвитери и ђакони и ипођакони, и чтеци и појци, и подвижници, а од жена - ђаконисе, девице, удовице, затим - деца и тада већ сав остали народ по чину, са страхопоштовањем и без буке.
Претходно споменути Јов каже још да онај човек који је достојан може да се причешћује сваки дан и то на исти начин како то раде свештеници, и то без разлике – оно што важи за свештенике важи и за мирјане, мушкарце и жене, децу и старце - или простије речено за све хришћане без обзира на узраст и чин.
Ти свештеници, који не причешћују хришћане који приступају Божанаском Причешћу са страхопоштовањем и вером Бог осуђује као убице, сагласно написаном код пророка Осије: ” А дружина је свестеничка као чета која дочекује људе, убијају на путу у Сихем, чине грдило„ (?с.6,9). Другим речима, свештеници који су сакрили пут и вољу, и заповест Божију, и нису је објавили су убили Сихема и починили беззакоње у народу Мојем.
Ја се само чудим и не знам да ли постоје такви свештеници који удаљују оне који приступају Тајнама. Јер они се чак нису ни замислили о томе да су речи које они сами говоре - лаж. Јер они сами на крају Литургије гласно призивају све верне, говорећи: ”Са страхом Божијим, вером и љубављу приступите„. То јест приђите Тајнама и Причешћујте се; а затим се опет сами одричу својих речи и удаљују оне који приступају. Ја не знам како би се могло назвати овако лоше дело. ”
+2 / -4
-2
chavez
(Србија)
2013-12-15 10:37 PM
ППРИГОВОР 4
Неки кажу да су се преподобна Марија и многи други пустињаци и подвижници Причестили само једном у току целог свог живота и то им није сметало да постану свети
Ми им одговарамо да пустињаци не управљају Црквом и да Црква није одредила правила за пустињаке. Како каже Апостол: „Закон није постављен за праведника” (1Тим.1, 9). А Божанствени Златоуст додаје: „Сви који су ревновали за мудрошћу Новог Завета, нису то урадили из страха од казне нити због претње, већ по божанској љубави и пламеним стремљењем ка Богу. Јер они нису имали потребе ни за заповестима нити за законима да би заволели врлину и удаљили се од зла, већ су као благородни и слободни синови, спознавши сопствену вредност [то јест благородство своје природе], они су без икаквог страха од казне стремили врлини (добродетељи)”. Али и ти пустињаци, да су имали могућност, а нису се причешћивали, били би осуђени као нарушиоци светих правила и они који презиру Божанске Тајне. А ако нису имали такву могућност – они нису криви. Тако свети Кавасила каже: „ Ако су душе спремне да се Причесте, а Господ који све освећује и све чини воли да даје Себе свакоме, шта онда може бити препрека за Причешће? Наравно, ништа. Али неко ће упитати: ”Ако неко од живих, имајући врлине душе, о којима се говорило, не приступи Тајнама, неће ли он и поред свега добити освећење [од Литургије која се служи]?„ [На то питање ми одговарамо, да] то не може да добије свако, већ само онај ко не може да приђе телесно, како то бива са душама упокојених, и они који су по пустињама и планинама, по пећинама и клисурама (погл.Јевр.11, 3), који нису у могућности да виде Жртвеник и свештеника”, зато што нису у близини Цркве. „Такве је Сам Христос невидљиво освећивао Својим освећењем. Ако неко има могућност, а не приступа Трпези како би се њоме осветио, такав уопште не може добити освећење – не само зато што није приступио, већ и зато што није приступио будући у стању да то уради. И зато је очигледно да је душа таквог човека празна [врлинама], које су потребне за Причешће, јер како може неко имати љубав и жељу за Причешћем ако има могућност да се Причести, али то не жели? Или како може имати веру у Бога онај ко се не боји претње садржане у речима Господњим, пренебрегавајужи ту Трпезу? И како веровати таквом човеку да он воли то што може да добије, али [по сопственом настројењу] не добија?”
+0 / -0
0
Sele
2014-01-19 11:08 PM
U Banatu je zabranjeno pricescivanje vernika na Bogojavljenje. Samo vladika Nikanor sme tog dana da se pricesti. Svi ostali su gresni pa moraju da otposte na void 7 dana sto podrazumeva I subotu. Katastrofa, blago receno
+0 / -1
-1
chavez
(Србија)
2014-01-23 11:47 PM
Нема пришечешћивања мимо Владике тако да ако Владика каже сви заједно морају да се исповеде и да посте пре причешћа онда је то тако и то се мора поштовати.
Опет, ситација је много боља него пре десет и више година, да се послужим речима Владика Порфирије и нико више не може да врати тај точак уназад да се људи мање причешћују јер то јесте скроз наскроз погрешно и нема никавог теолошког оправдања.
Довољно је, на пример, слушати Литургију и видети да ту све води ка томе да се сви заједно причесте.
Са друге старне увек треба слушати Владике и када греше јер су они гарант јединства и заједнице.
+1 / -1
0
Sele
2014-01-24 09:45 AM
Имаш право Chavez. Послушање је најважније. Одатле сви грси почињу. Због непослушности су Адам и Ева избачени из раја. Ако од наше деце очекујемо прво послушање па потом све остало онда и ми требамо да слушамо владику као свог духовног оца, чак и када мислимо да није у праву.
Послушање је велика и тешка заповест али уз Божију помоћ све се може.
+0 / -0
0
chavez
(Србија)
2014-01-24 06:46 PM
Знао сам да све разумеш.
То што владике не дају да се причестимо када није пост јесте од ђавола, али је од ђавола и то да се нападају владике.
Ствар је у томе да је Црква икона Царства дакле икона есхатолошке заједница народа окупљеног око Христа само што је овде то Епископ који нас сабира пошто је још увек Црква икона. Он је тај који дели дарове и то свима па преко њега и иза њега не може да се мења ништа.
Наравно да Владика није непогрешив, али је као икона Христа гарант истине Цркве и њеног јединства докле год је у заједници љубави са осталим Епископима.
Срби су увек знали о чему се ту ради, зато се каже Бог па Владика.
Looking for Oil Diffuser Bracelets?
Select a country:
Australia
Austria
Bosnia-Herzegovina
Canada
Croatia
European Union
France
Germany
Montenegro
Netherlands
Serbia
Sweden
Switzerland
United Kingdom
United States of America (USA)
English |
Latinica
|
Ћирилица
© Trend Builder Inc. and contributors. All rights reserved.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Advertising
.