Forums : Pravoslavlje

 Comment
Пневматолигија Никејског Сабора
chavez
(Србија)
2013-06-22 07:24 PM
Ако неки православни теолог овде сврати међу ове секташе који пишу овде :)) можда би могао да помогне.
Дакле моје питање је зашто у Символу Вере не стоји и за Духа Светог да је једносушни са Богом Оцем као Христос? Свети Григорије је то много замерао Св. Василију али је тако како јесте у Символу Вере. У чему је био проблем у то време Никејског Сабора да би таква форулација изазвала раскол да се тако нешто ставило у Символ?
windows03
(s)
2013-06-23 08:55 AM
Pa nije valjda da neko kao ti to ne zna?Iznenadjujuce ,nema na google nisi tražio ?
Sele
2013-06-24 05:55 AM
Добра тема после овог великог празника.Када би се мало боље прелистало по црквеној историји и историји тадасњег света и текстовима наших великих теолога нашло би се доста смерница које воде до разјашњавања питања. У сваком случају питање је одлично и надам се да ће се неки од врсних теолога јавити да појасни.
Tempa
(Teolog)
2013-07-01 08:25 AM
Кад неће нико да се јави Чавез, ја ћу покушати да дам неки одговор.
Као прво- не знам гдје сте ви нашли да Св. Григорије замјера Св. Василију због наведене констатације тј. Догмата? Који Вам је извор?
Даље- требали сте потпуно цитирати шта пишр (по мом мишљењу) у Символу вјере; зу вези исповједања вјере у СИНА и исповједања вјере у Духа Светога, а овако гласи:
за СИНА Божијег Господа Христа:
„И у једног Господа Исуса Христа,ЈЕДИНОРОДНОГ, од Оца рођеног прије свих вјекова; Свјетлост од Свјетлости, Бога Истинитог од Бога Истинитог, ЈЕДНОСУШНОГ Оцу кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао с небеса и оваплотио се од Духа Светог и Марије Дјеве и постао човјек:
И Који је распет за нас у вријеме Понтија Пилата и страдао и погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан по писму
И Који се вазнео на небеса и сједи са десне стране Оца
И Који ће опет доћи, са славом, да суди живима и мртвима, и Његовом Царству неће бити краја...”

И одмах се продужује Символ вјере, а овај дио је закључен на Светом Другом Васељенском сабору у Цариграду:

И у Духа Светог Господа Животворног, Који од Оца Исходи, и КОЈИ СЕ СА ОЦЕМ И СИНОМ ЗАЈЕДНО СЛАВИ И ПРОСЛАВЉА
И Који је говорио кроз пророке...

Ако пажљиво прочитамо СИМВОЛ ВЈЕРЕ и размислимо, Чавез о овој вашој бризи, и питању- зашто и код исповједања вјере у Духа Светог не пише ЈЕДНОСУШАН ОЦУ и СИНУ- питање се нуди у самом читању - исповједање, али и познавању историјских збивања.
Наиме: Зашто код исповједања вјере у Сина уопште стоји исповједање вјере да је ЈЕДНОСУШАН Оцу? Шта то значи? У то доба постојала је велика теолошка расправа која се пренела и на Први Васељенски Сабор у Никеји- да ли је Сине ЈЕДИНЕ суштине са Оцем, јер се поставило питање произникло из расправе - Ко је, или шта је Узрок постојања Свете Тројице? Да ли СУШТИНА Божија или ЛИчност. Свети оци су инспирисани Светим Духом открили Догмат - да је БОГ ОТАЦ узрок постојања Свете Тројице. Он је ИЗВОР, и из Њега се рађа Син у вјечности а Дух Свети исходи од Њега. И Пошто је безумни Арије ширио јерес да је Исус Христос створење Божије а не „рођен”, онда су Оци расправљали да ли је Христост Једне или Једине суштине са Оцем. Наизглед безначајно, али суштински са великим посљедицама у теологији - богословљу православном. Да је Христос „једине суштине” онда се исповједа да је суштина Божија узрок постојања Свете Тројице, јер се суштина поставља изнад ЛИЧНОСТИ Очеве, а ако се исповједа вјера да је Христос Једносуан Оцу, онда се исповједа да је Отац Узрок постојања Сину Којега рађа у вјечности и Духу Који од Њега исходи.
Е сад се враћамо, Чавез на питање- а зашто не пише да је Дух Свети Једносушан ОЦУ? - Одговор даје исповједање вјере- „КОЈИ СЕ СА ОЦЕМ И СИНОМ ЗАЈЕДНО (или ИСТО) СЛАВИ /ТЈ исповједа се вјера и у Духа Светог као Трећу Личност Свете Тројице/, Који је говорио кроз пророке...
Значи да закључимо:
Отац је Узрок постојања Свете Тројице.
Син се рађа од Оца у вјечности и у времену од Духа Светога и Марије Дјеве. Он, Једини од Свете Тројице- прима Кенозу /унижење/ и постаје Човјек- саглашује се Вољи Очевој и Својом вољом, добровољно долази и испуњава Божанску икономију спасења рода људског. У свим Великим догађајима - Празницима Господњим учествује Дух Свети са Сином- у Рођењу,у Преображењу, у пустињи, у Гетсиманском врту, Распећу, Васкрсењу, Вазнесењу и коначно Он Дух Свети силази на Апостоле, Ученике Господње и освећује непрестано Цркву Христову. За вријеме Христовог боравка у Тијелу на земљи, међу људима, ВЕЗА између Свете Тројице никада није прекидана, Отац и Дух Свети су вјечна и у вријеме кенозе Христове заједница са Њим. Зато су Света Тројица ЈЕДНОСУШНА и хармонија Љубави неисказане /Бог је Љубав/ се преноси на оне који у Цркви правилно исповједају вјеру Православну, једину истиниту и ЈЕДНУ која истинито учи о БОГУ Светој Тројици, и кроз коју се ми молитвама Оцу на Литургији, причешћујући Пречасном Крвљу и Тијелом Господа Христа, освећени Духом Светим, приносимо Богу Оцу Сином Његовим да нас препозна и спасе у вјечности.
Tempa
(Teolog)
2013-07-01 08:30 AM
Видим да сам горе заборавио написати у Символу вјере: И у једног Господа Исуса Христа, СИНА БОЖИЈЕГ...„
Праштајте”
Tempa
(Teolog)
2013-07-01 08:34 AM
„..рођеног, ане створеног”- и то сам прескочио...јао, јао...
chavez
(Србија)
2013-07-02 11:21 AM
Можда питање није било јасно, а и тема је требала пре бити Пневматологија између Никеје и Цариграда.

Никејски Сабор је увео појам оμοουσιος, једносушни за Сина Божијег и на тај начин се тврди да Логос није створење како је тврдио Арије него да је нестворен.

Цариградски Сабор је задржао термин оμοουσιος за Сина али тај термин није ушао када исповедамо Духа Светог иако је и он нестворен.

До тога није дошло из више разлога, један је и тај о чему је писао Темпа да su Св. Василије и његови следбеници хтели да се избегне исповедање како је ипостас у суштини (него у личности). Темпа с друге стране није у праву када пише да је личност већ била схватана као и ипостас у то време између Никеје и Цариграда јер је до тог изједначавања дошло касније и то је Св. Василије постепено уводио у Цркву. Рецимо Св. Атанасије није тврдио да је ипсотас у личности него је као послдњи онтолошки појам користио појам суштине (што је у време борбе против Арија било довољно да се објасни разлика између створеног и нествореног).

Међутим, по историчарима је термин оμοουσιος првенствено изостављен из Цариградског Символа када је реч о Духу Светом јер би изазвао нове ломове у Цркви, сличне као и у Никеји када је убачен оμοουσιος за Сина.

Питање је зашто би до тога дошло јер као што је Син нестворен тако је и Дух Свети. Дакле, који је разлог био у схватању природе Духа Светог у време између два Сабора да је био проблем рећи да је и Дух Свети оμοουσιος.


Tempa
(Teolog)
2013-07-02 04:41 PM
На ине евлогимено, Чавез.
Могу нешто да те питам: одкуд ти то питање? Мислим- какве сад то везе има...?? Јасна је ствар ова: Свети први Васељенски сабор одржан је у Никеји 325 године а Свети други Васељенски сабор одржан у Цариграду 381 године. Дакле, постоји преко пола вијека разлике је у одржавању ова два Сабора. Први се бавио темом- Сина Божијег, тј. безбожни Арије је почео ширити јерес и лажно учити да је Син Божији „створење”- и то је довело до сазивања Првог Сабора. Други је сазван због застрањења Аполинарија и у међуврену, од Првог Сабора аријевци и македонијевци (по Македонију) су почели погрешно исповједати Треће Лице Свете Тројице - Духа Светога. И зато је на Светом Другом Сабору доносено - изнесено учење-вјеровање о Духу Светом, онако како стоји.
Сада, постваљати питање - зашто Свето Оци нису и код Духа Светога написали омоусиос- једносушан, мислим да је излишно. Не треба много испитивати и философирати него вјеровати без сумње и збуњивања.
Могло би се том логиком запитати, зашто није код Сина написано „Животворан”- јер је по Његовој икони - лику (Он је Прволик) створен човјек. Не желим да равијамо сада дискусију о овоме- јер се може побијати и доказивати. Више сам за опцију - вјеруј како су предали Оци, како нас учи Православље, и немамо се ми шта више питати јер имамо све одговоре у нашој Цркви.
Sele
2013-07-05 06:54 PM
izvinjavam se sto trenutno nemam cirilicu. Molim te cavez napisi šta je bio problem između ta dva sabora. Ne mogu da povezem filiokve sa problemom. Blagodarim
chavez
(Србија)
2013-07-06 07:59 PM
и македонијевци (по Македонију) су почели погрешно исповједати Треће Лице Свете Тројице - Духа Светога.

то је оно што сам питао, која је разлика између теологије о другом и трећем Лицу Св. Тројице између два Сабора
chavez
(Србија)
2013-07-06 08:18 PM
Мolim te cavez napisi šta je bio problem između ta dva saborа

Па ја то и питам :))
chavez
(Србија)
2013-07-08 08:51 PM
О православној теологији- Митрополит Јован (Зизијулас)

Теологија за нас није теоретска, интелектуална делатност, апстрактно бављење разним питањима.Православно богословље је надахнуто етосом чије је исходиште у Светој Евхаристији. У нашем миленијуму православна теологија ће бити веома жестоко кушана питањима свештеног каратера човекове личности и свештеног карактера творевине Божије.
Да би православна Црква пружила свету своје верно сведочанство истине човека и твари, мора да изађе из своје затворености и да потражи и ослови савременог човека ма где се он налазио, савременим речником. Православни теолози треба да негују дијалог са другим хришћанима, са другим религијама, са савременим философским тенденцијама, са савременим струјањима у уметности; са свим тим феноменима данашњице православна Црква мора водити стваралачки дијалог иначе ће остати негде у прикрајку историје, претвориће се у неку врсту секте, а у том случају, као и све секте, немајући шта да пружи савременом човеку, једноставно ће се угасити.

На својим плећима носимо велико наслеђе и не треба да седимо негде по страни, него треба да са њим, носећи га и сведочећи о њему, корачамо у новом миленијуму.
windows03
(s)
2013-07-09 05:33 AM
Хоћеш ли бити тако љубазан па „превести” на прости српск ијезик шта си хтио ТИ да кажеш са овим текстом изнад?
chavez
(Србија)
2013-07-12 09:11 PM
питај Артемија и његовог дечка Симеона:)
Sele
2013-08-11 03:22 PM
„...оμοουσιος првенствено изостављен из Цариградског Символа када је реч о Духу Светом јер би изазвао нове ломове у Цркви...”

Појам ЈЕДНОСУШНИ је изразито научни,и користио се у научном смислу и због тога је био извор полемика и покушаја да се на разне начине тумачи и објашњава и самим тим постане и даје повољност расколнички настројеним појединцима да тумаче другачије или боље речено, погрешно-јеретички.
Да би избегли то искуство, свети оци се на следећем сабору опредељују за ЛИТУРГИСКУ и самим тим тачнију дефиницију. Ради се о томе да је остатал Символа Вере (после И У ДУХА СВЕТОГА)написан другачијим стилом, као што рекох, једним непосредним, тачнијим, ЛИТУРГИЈСКИМ. Дакле, одустали су од појма'-ЈЕДНОСУШНИ-.
CHAVEZ ста кажеш?
 Comment Remember this topic!

Looking for Chakra Necklaces and Bracelets?
.