Forums : Pravoslavlje

 Comment
Преставио се у Господу бугарски патријарх Максим
Mocop_PC
2012-11-06 09:29 PM
Бугарски патријарх Максим упокојио се јутрос у 4 ч. (6. новембра 2012), како је јавила Бугарска национална телевизија. Поглавар Бугарске православне цркве се налазио месец дана на лечењу у болници у Софији. Управо 28. октобра о. г. он је прославио 98 година свога живота. Данас, у уторак, заседаће Свети архијерејски синод који ће изабрати местобљуститеља патријарашког престола до избора новога патријарха.

Патријарх Максим је обављао патријарашку службу преко 40 година. За поглавара је изабран 4. јула 1971. године после упокојења патријарха Кирила у марту 1971. године.

Рођен је 29. октобра 1914. године у селу Орешак у области Ловеча, у породици Минков. На крштењу је добио име Марин (Најденов Минков).

Основно образовање је стекао у родном селу и са 12 година постаје послушник Тројанског манастира. Прогимназију је завршио са одличним успехом, и од 1929. до 1935. г. завршава исто тако са одличним успехом Софијску духовну семинарију. Другари су га окарактерисали као младића веселе нарави, па ипак озбиљног и занимљивог.

Од 1936. до 1938. г. он је на служби у цркви Свете Богородице у граду Русе. Благословом Митрополита доростолског и червенског Михаила, бавио се социјалним радом са питомцима црквеног сиротишта „Свети Јован Рилски”. Од 1938. до 1942. г. он студира на Богословском факултету Софијског универзитета, када узима живог учешћа у студентским богословским круговима и православним братствима.

Од 13. децембра 1941. г. Марин прима монашки постриг у параклису Богословског факултета, када добија име Максим у част преподобног Максима Исповедника, светитеља из 7. века, прослављеног по силној вери и православном вероисповедању.

У чин јерођакона рукоположен је 19. децембра 1941. г. да би га крајем 1942. г. Свети синод поставио за наставника-васпитача у Софијској духовној семинарији. Предавао је и значајне предмете: основно богословље и пастирско богословље. Маја 14, 1944, у Черепишком манастиру, где је била интернирана ова школа, рукоположен је у јеромонаха; у звање архимандрита произведен је у јулу 1947, да би 1950. био постављен за настојатеља Бугарског подворја у Москви.

Од 15. јула 1955. архимандрит Максим је главни секретар Светог синода, обављајући и дужност председника Уредништава „Църковен вестник” и „Духовна култура”.

У Патријаршијској катедрали „Св. Александар Невски” архим. Максим је 30. децембра 1956. г. хиротонисан у епископски чин с титулом „Браницки”. На овој хиротнији му је патријарх Кирил произнео проповед на тему „Епископат као савест Свете Божије Цркве”, која је остала као духовно завештање будућем патријарху.

Дана 30. октобра 1960. г. Епископ браницки Максим је једнодушно изабран за Ловчанског митрополита и у службу је уведен 20. новембра исте године. У свом родном крају, и поред тешких економских и политичких прилика, изградио је и осветио неколико нових храмова.

Када се 7. марта 1971. г. блаженопочивши патријарх Кирил преставио у Господу, Митрополит ловчански Максим је изабран за местобљуститеља и председника Светог Синода, коју службу је обављао од 13. марта до 4. јула 1971. г.

Дана 4. јула 1971. на патријаршијском изборном црквено-народном сабору, у саставу од 101 члана, сабраном у пространој Синодланој палати у Софији, Митрополит ловчански Максим је изабран с највише гласова и добио звање Бугарски патријарх и Софијски митрополит. Поводом избора објављена је посебна споменица.

Током своје патријарашке службе блаженопоч. Максим је посетио углавном све помесне православне Цркве: Цариградска, Александријска, Јерусалимска, Руска, Српска, Грузијска, Румунска, Кипарска, Јеладска и др., што је допринело учвршћењу православног јединства. Српску Православну Цркву Патријарх Максим је посетио у време Патријарха српског Павла.

Његова Светост је активно учествовао на међудржавним и међуцрквеним скуповима по питању ширења хришћанских мировних принципâ. Патријарх Максим је примио почасни докторат на Духовној академији „Св. Климент Охридски” и био је почасни члан Московске духовне академије. Објавио је три књиге проповеди и беседа под називом „На Господнята нива”.

На пријему у Синодалној палати Бугарски патријарх Максим је удостојен звања почасног доктора Хришћанске богословске академије у Варшави. Такође, за време свога мандата, председник Бугарске Георгиј Прванов уручио му је највиши орден „Стара планина” I степена „за огромне заслуге у духовном животу бугарског народа и за мудро руковођење пословима Бугарске православне цркве”.

Избор местобљуститеља и датум сахране патријарха Максима објавићемо благовремено.

Информативна служба СПЦ

http://www.spc.rs/sr/prestavio_se_u_gospodu_bugarski_patrijarh_maksim
Dorpat
(istoricar)
2012-11-08 11:41 AM
Vječnaja pamjat!
Patrijarh Maksim je bio umnogome sličan našem Svetom patrijarhu Pavlu. Uspeo je zalečiti raskol tzv. 'alternativnog sinoda' (doduše uz pomoć ostalih pomesnih crkava), kao što je patrijarh Pavle zalečio američki raskol (tzv. slobodnjaci). Mudro je iščlanio BPC iz Svetskog saveta crkava. Prema bg starokalendarcima (koji su u odnosu na naše akakijevce prilično normalni) je slabo imao sluha, to će izgleda čekati nekog bg patrijarha Pavla. Kažu da je p. Maksim redovno držao sve postove, što je za svaku pohvalu! Nedavno je u hramu Sv. Aleksandra Nevskog u Sofiji ikona Presvete Bogorodice točila krvave suze! Brzo je posle toga prestavio se patrijarh. Vječnaja pamjat!
Tempa
(Teolog)
2012-11-09 09:56 AM
Вјечнаја памјат!

Интересантно- мошти Св. Краља Милутина почивају у Бугарској.
Mocop_PC
2012-11-10 05:32 AM
Патријарх српски на сахрани бугарског Патријарха Максима
9. Новембар 2012 - 13:40
Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј, заједно са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом црногорско-приморским господином Амфилохијем, отпутовао је у четвртак, 8. новембра 2012. године, на сахрану бугарског патријарха Максима. Заупокојена Литургија и у наставку опело служени су јутрос у Саборном храму Св. Александра Невског у Софији.

Блаженопочивши Патријарх Максим биће сахрањен у Тројанском манастиру у којем је својевремено примио и монашки постриг.

Инфо служба СПЦ

http://www.spc.rs/sr/patrijarh_srpski_na_sahrani_bugarskog_patrijarha_maksima
chavez
(Србија)
2012-11-10 02:54 PM
Патријарх српски Иринех поручио да неће бити преговара са МПЦ о њеном статусу све док је архиепископ Јован затворен, нагласио је патријарх српски Иринеј.

Српска и македонска православна црква

неће преговарати о статусу македонске цркве док владика Јован Вранишковски не буде на слободи, изјавио је патријарх српски Иринеј.

Патријарх Иринеј, који је у петак присуствовао сахрани бугарског патријарха Максима, изразио је у интервјуу за бугарску телевизију спремност за наставак разговора о регулисању македонског црквеног питања. Међутим он је нагласио то неће бити могуће док је архиепископ Вранишковски у затвору.

„Док је архиепископ Јован Вранишиковски у затвору, не може се разговарати”, рекао је Иринеј и додао да му је поглавар МПЦ Стефан обећао да ће се „то питање решити”, али се то није десило, преноси Верска информативна агенција.

„Ми смо да тако кажем до јуче били један народ, зашто да не урадимо нешто што би позитивно деловало на наше народе. Ако се држимо ината, нећемо ничему допринети”, рекао је Иринеј и истакао да су оптужбе против Вранишковског „измишљене”.

Патријарх Иринеј оценио је да пред православљем на Балкану стоји „позитиван период”.

„Људи се враћају цркви, исконским вредностима и традицији, и да православни народи треба да помажу једни другима”, додао је патријарх.

На питање новинара бугарске телевизије да ли Бугари у Србији имају богослужење на матерњем језику, патријарх је одговорио да се служи на црквенословенском, као и да то није проблем, јер Бугари у Србији знају српски, а Срби разумеју бугарски језик.

„Између српске и бугарске цркве односи су добри, било је сложених ситуација међу нашим народима и црквама који нису били у духу хришћанства. Треба гледати у будућност, успоставити односе у складу са новим временом у коме живимо”, закључио је патријарх Иринеј.

chavez
(Србија)
2012-11-10 02:55 PM
одлично је све одогворио Патријарх али ово на крају требало би и делови Литургије да буду на бугарском тамо где има пуно Бугара.
Dorpat
(istoricar)
2012-11-10 06:56 PM
Simvol vere da se čita i na srpskom i na bugarskom, dodati pominjanje Svetog Jovana Rilskog na kraju Svete liturgije uz srpske svetitelje i to je dovoljno. Trebalo bi tamo gde ima Bugara u hramovima da su dostupni za potrebe vernika Novi zavet i molitvenik na bugarskom jeziku. Jedini je problem što se prevodi ne slažu u potpunosti: Sveti Jovan Preteča i Krstitelj: hrana mu beše akridi (bg. skakavci) a u sr. bilje (rogači po jednom objašnjenju), pa onda u bg. gde stoji duša u sr. je život (dati život/dušu)...
 Comment Remember this topic!

Looking for PomPom Keychains?
.