Forums : Pravoslavlje

 Comment
Obnova (manastira Rujno)prve srpske štamparije
TROFAZNI-3
(Penzioner)
2012-10-21 06:34 PM
Obnova prve srpske štamparije

R. ANDRIĆ | 31. oktobar 2004. 17:29 | Komentara: 0

U Vrutcima, kod Užica, osveštani temelji manastira Rujno, srušenog pre 500 godina. Samo 40 godina posle Gutenberga, kaluđer Teodosije štampao „Četvorojevanđelje”. Knjiga sačuvana, a od manastira ostao samo jedan kameni stub.

UŽICE - Po uzoru na jedan jedini kameni stub, za koga se pouzdano zna da je pripadao manastiru srušenom pre 500 godina, u Vrutcima kod Užica, počela je obnova zdanja znamenitog, pre svega, po činjenici da je u njemu štampana prva srpska knjiga.
Na kilometar od mesta gde se manastir nalazio, sada potopljenog vodom veštačkog jezera, osveštani su temelji crkve posvećene Svetom Đorđu. Pored hrama, gradiće se i konaci u čijem će sastavu, ponovo, biti i - štamparija.
- Pola milenijuma smo čekali ovaj dan - kaže prota stavrofor Blagoje Dodić, vršilac dužnosti starešine manastira u izgradnji. - Porušeni rujanski oltar vapije za obnovom, jednako kao i njegova štamparija, prva na teritoriji Srbije. Kada manastir bude završen, tražićemo da nam se iz Šafarikove zbirke iz Praga vrati prva knjiga štampana u Srbiji, rujansko „Četvorojevanđelje”.

U ovom manastirskom delu, štampanom samo 40 godina nakon što je Gutenberg štampao svoju knjigu, ostao je podatak da je prvi štampar bio monah Teodosije, za koga se pretpostavlja da je bio i iguman Rujnog. Takođe je poznato da su slova za štampu načinjena rezbarenjem drveta, ali - nauci je nepoznato kada je i od koga monah Teodosije naučio veštinu štampe.
Koliko je ta veština bila dragocena, ali i opasna po ondašnju Otomansku imperiju, govori podatak da su Turci, saznavši za odštampanu knjigu, manastir srušili do temelja. Do današnjih dana - nije obnavljan.

Molitvu osvećenja kamena-temeljca Rujnog - služio je Episkop žički Hrizostom, sa sveštenicima užičke eparhije. Temelji budućeg hrama nalaze se na obali jezera u Vrutcima, na imanju koje su manastiru darivali seljaci. Projekat Crkve Svetog Đorđa uradio je Aleksandar Čapić, arhitekta iz Kraljeva.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:163317-Obnova-prve-srpske-stamparije

TROFAZNI-3
(Penzioner)
2012-10-21 06:44 PM
Malo sam istrazivao...i brzo nadjo podatak da ovaj gore novinar R. ANDRIĆ (prethodni-naslovni text) nije tačan podatak...Tačno je sledeće što se tiče PRVE stamparije u Srba,ovako redom:

na Cetinju (1493),
u Goraždu (1529),
u Gračanici na Kosovu (1539),
u Mileševi kod Prijepolja (1544),
u Beogradu (1552),
u manastiru Rujnu, u okrugu užičkom (1537),
u Trgovištu (1547)
Trgovište, mjesto u Rumuniji, gdje su Srbi u 16I vijeku prenijeli štamparsku vještinu. Oko 1547. godine štampana je u Trgovištu jedna srpska crkvena knjiga. U tom mjestu štampane su crkvene knjige sve do polovine 17. vijeka.
u Mrkšinoj crkvi kod Užica (1562)
Mrkšina crkva je manastir ispod Crne Gore u užičkom okrugu. Spadala je u područje smederevskog mitropolita. U njoj je od 1562. do 1566. godine radila štamparija.
u Skadru (1563).

Puno opsirnije o stamparijama u Srba ovde:
http://www.openbook.ba/obq/no6/geo.htm#sest
ps
Bilo kako bilo radost je cuti da se još jedna nasa svetinja obnavlja eto nakon tačno 500g.

Pomozi Boze da se Srbadija:
SLOZI
OBOZI i
UMNOZI.

AMIN.Boze daj.

TROFAZNI-3
(Penzioner)
2012-10-21 06:51 PM
Crkva Svetog Djordja

Crkva Svetog Djordja u Donjoj Sopotnici kod Gorazda, sagradjena je 1454. godine kao zaduzbina Hercega Stjepana Vukcica - Kosace. Bozidar Gorazdanin 1519. godine u crkvi Svetog Djordja, sa Cetinja, donosi stampariju, koja je kao druga po starini na Balkanu ( odmah iza Cetinjske ) radila sve do 1526. godine.

Ploca iznad ulaznih vrata na kojoj je ispisano da je utemeljitelj Crkve Herceg Stjepana Vukcic se smatra još jednim dokazom da je on bio pravoslavac, a ne pataren, kako su muslimani i Hrvati tvrdili. Crkva je nekada i fresko slikana, a tokom vjekova su je Turci vise puta palili.

Crkva je unistena u oruzanim sukobima 1992. godine.

http://www.znanje.org/i/i21/01iv05/01iv0524r/crkva_svetog_djordja.htm

Ovu crkvu Srbi RSrpske su obnovili pre par godina nakon što su je muslimani teško ostetili 1992g u zadnjoj agresiji na Srbe od strane muslimanskih terorist zlotvora.
Josif
(direktor)
2012-10-22 08:31 PM
Trofazni, pomaze ti Bog, Srbendo iz Srpske!
Imam jedno pitanje: pre nekoliko godina dobio sam emailom jednu fotografiju sa nekog simposijina u Mostaru, na kojem su ucestvovali predstavnici verskih zajednica iz BiH. Na toj slici se vidi, u pozadini, ogromna zgrada nazvana - „Hrvatski kulturni centar Stjepan Kosaca”.
Kakva je to glupost sa Hrvatima i Kosacom? Otkud njima Srbin pravoslavac, da nisu i njega sada prisvojili i, bas me zanima, kako to objašnjavaju?
 Comment Remember this topic!

Looking for Tassel Keychain ?
.