Forums : Pravoslavlje

 Comment
Епископ и верни народ
Praskozorje
(pesnik)
2012-10-16 03:47 PM
по св. Игњатију:

Објашњење суштинског односа службе једног Епископа према једном Евхаристијском центру, Свети Игњатије нуди чињеницу да је локално јединство хришћана у Христу epi to afto јасно и видљиво иконизовано јединством у личности, или служби Епископа. Јединство у Епископу је жива икона јединства у Христу. „Према томе, јасно је да на Епископа треба гледати као на самога Господа” (Иг Еф 6) „... под председништвом Епископа (који је) на месту Божијем” (Маг 6). „Јер кад се Епископу повинујете као Исусу Христу изгледате ми да не живите по човеку, него по Исусу Христу...” (Трал 2). „... нека сви поштују... Епископа као Исуса Христа” (исто 3). „Где је Исус Христос, тамо је и Саборна (Католичанска) Црква” (Иг Смир 8).

Очигледно је да Свети Игњатије овде без сумње позајмљује схватање Епископа као иконе Христове из литургијске праксе Цркве.
Према Игњатију верни нису спасени кроз Епископа као индивидуу који као такав има неку врсту магичне моћи. Црква као стварно тело Христово има самог Бога за онога који врши спасење у Христу Његовим Духом у заједничкој тајни. Овде лежи читава теологија „епиклезе” којом је заједница непрекидно оживљена и оправдана Духом живота љубави тела Христовог, којим је ђаво свагда осуђен као клеветник и уништен, и којим је свет непрекидно укорен због недостатка вере која би га водила у заједницу спасења живећи у заједничкој љубави у Христу. (Јн 16, 7-11).

Спасавајућа благодат Божија је његова сопствена нестворена енергија зато шро само Он који има моћ да ствара ex nihillo може да оживи и тако одбрани човека од робовања ђаволу. Стога је Епископ sine qua non спасења, не као индивидуа, не као нека врста магичног средства између Бога и човека, већ као неопходни центар заједничког живота у Христу epi to afto , у коме су, заједно са презвитерима и ђаконима, утемељени верни и исправна служба и учење у вези са заједничком тајном. Када Свети Игњатије каже да одељено од Епископа, презвитерјума и ђаконата „нема Цркве” (Трал 3) он јасно изражава мишљење да „одељено од њих нема локалне заједнице”.

Praskozorje
(pesnik)
2012-10-16 03:53 PM
Унутар оквира горе поменутих претпоставки јасан је разлог зашто Игњатије може тако снажно да тврди да „ко тајно од Епископа нешто ради - служи ђаволу” (Иг Смир 9), „него избегавајте те зле паразитске изданке, који рађају смртоносни плод, којега чим неко окуси одмах умире” (Трал 11). Олтар и Епископ су нераздељиви. Онај ко није потчињен Епископу је ван олтара. Онај ко је ван олтара није потчињен Епископу. „Нека се нико не вара. Ако ко није унутар жртвеника лишен је хлеба Божијега. Јер ако молитва једног и двојице има такву моћ, колико ли већма молитва Епископаи све Цркве? Који дакле не долази на заједнички скуп тај се већ погордио и себе је осудио. ... Старајмо се, зато, да се не супротимо Епископу, да бисмо били Богу потчињени.” (Иг Еф 5). „... једно тело, ... једна чаша, ... један олтар, као што је један Епископ...” (Иг Фил 4).
Као центар јединства у мистагошком животу, Епископ је апсолутно неопходан за спсаење. Али његова служба није нешто независно од службе верних. Епископ стиче „службу која се односи на заједницу (или народ - tѕn diakon…an tѕn e”j tХ koinХn ўn»kousan ), не од себе, ни кроз ћовека, нити по таштини, него љубављу Бога Оца и Господа Исуса Христа.„ (Иг Фил 1). ”
 Comment Remember this topic!

Looking for Oil Diffuser Necklaces Sterling Silver?
.