Najzad dobra vest.
ComingUp
(Busac)
2012-05-24 09:10 AM
Poglavar grčke pravoslavne crkve, arhiepiskop Atine Jeronim izjavio je danas da treba što pre sazvati svepravoslavni sabor, koji se već decenijama priprema, i da za to ne treba čekati da se reše svi problemi.
Arhiepiskop Jeronim, koji je sinoć doputovao jednonedeljnu posetu Rusiji, rekao je ruskim medijima pre polaska da u organizaciji ovog Sabora ima teškoća, ali da takvog susreta nije bilo od 8. veka, kada je završena epoha vaseljenskih sabora, prenela je Verska informativna agencija (VIA).
„Nije potrebno rešiti sve probleme, oni se rešavaju a javljaju se novi. Dužni smo svojim prisustvom da pokažemo da posle mnogo godina i vekova pravoslavlje može da se sabere na jedno mesto”, rekao je grčki arhiepiskop.
Organizacijom Sabora, dodao je, bavi se carigradski vaseljenski patrijarh Vartolomej.
Grčki izvori navode da će pitanje sazivanja svepravoslavnog sabora biti jedno od važnijih u razgovora arhiepiskopa Jeronima s ruskim patrijarhom Kirilom, navodi VIA.
Arhiepiskop je potvrdio da se pred put u Moskvu konsultovao sa Carigradom (Instanbulom), ali je rekao da su to bili „uobičajeni razgovori”.
„Grčka crkva uvažava Carigrad koji se ne meša u njene poslove, među nama vlada poštovanje i jedinstvo”, kazao je grčki poglavar. Carigrad je želeo da se pre sazivanja sabora reše sva otvorena pitanja, a sada se pokazuje da to nije moguće. Od deset tema Sabora, pripremljeno je osam. Još su nerešena pitanja procedure sticanja autokefalije i redosleda crkava.
„Za sadašnju generaciju ova pitanja su nerešiva”, istakao je jedan grčki izvor, navodi VIA.
U Atini se smatra da su uspostavljena dva bloka u pravoslavlju: „jelinski” (grčki), okupljen oko Carigrada, i „slovenski”, oko Moskve, mada su u njemu i dve neslovenske crkve.
Dok jedni smatraju da bi, kako ne bi došlo do dalje podele i udaljavanja, treba ubrzati pripreme za Sabor, drugi veruju da nema svrhe održati Sabor po svaku cenu, ako nema saglasja, navodi VIA.
Ti krugovi krive Moskvu da pokušava da nametne uslove za održavanje Sabora, držeći se ne eklisioloških, nego geopolitičkih kriterijuma.
Dvojica poglavara će danas, na praznik Vaznesenja Gospodnjeg (Spasovdan) i praznik Svete braće Kirila i Metodija, služiti liturgiju u Uspenskom sabornom hramu u Kremlju.
Arhiepiskop Jeronim je izjavio da u odnosima dveju crkava „nema problema”.
On će sutra otputovati u Sankt Peterburg, a u ponedeljak i utorak će boraviti u Moskvi, gde će obići svetinje u gradu i okolini i susresti se s predavačima i studentima Moskovske duhovne akademije.
Mr_Chanse
(radnik)
2012-05-24 01:14 PM
Ti krugovi krive Moskvu da pokušava da nametne uslove za održavanje Sabora, držeći se ne eklisioloških, nego geopolitičkih kriterijuma.
=======
Nije nego. A šta radi Vadeljenska Patrijarsija svih ovih godina nego pokusava da nametne svoje uslove za održavanje Sabora, koji isto tako vise imaju veze sa geopolitikom nego sa eklisiologijom.
Dorpat
(istoricar)
2012-05-24 05:28 PM
Ово је стварно добра вест, једва чекам одржавање сабора, да се рашчисти ово шаренило и кршење канона на све стране. Канони бране два епископа у једном граду а на Западу их има и више (различитих јурисдикција) у појединим градовима! А тек слављење Рождества Христова у истом месту по два различита календара, а да не помињем Финску где православни славе Васкрс по григоријанској пасхалији, по којој Васкрс зна пасти и пре јеврејске пасхе а што је анатемисано од отаца на ранијим Васељенским саборима. Треба напоменути и да је током историје било и више квазивасељенских сабора. Критеријум за ваљаност сабора је да се сваки наредни сабор (седам њих) држи духа и канонâ претходних саборâ, па ако овај сабор и у чему буде противуречио досадашњим саборима, има да му „окачимо каноне мачку о реп” што би рекао владика Атанасије.
Dorpat
(istoricar)
2012-05-24 05:45 PM
Кад поменух уз држање канонâ претходних саборâ и држање духа ранијих сабора, мисли се на то да су свети оци на ранијим саборима, узмајуци у обзир све лошији морал верника (а како време иде према своме крају морал све више има да опада - како сведоче и Свето писмо и Свето предање) увек ПООШТРАВАЛИ прописе (забрана брака епископима, построжавање и продужавање постова...).