News
Sports
Celebrity
Lifestyle
Forums
Cooking
Classifieds
Forums
:
Pravoslavlje
+0 / -0
0
Pitanje
straser
2012-05-07 10:10 PM
Srbi kupili od hrišćana crkvu,pitanje je:može li se vrsiti sluzba prije osvestenja na srpski tj.pravoslavni način.Hvala.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-08 09:24 AM
Може.
+0 / -0
0
straser
2012-05-08 04:05 PM
Hvala.
+0 / -0
0
pustinjak
(operativac)
2012-05-08 05:17 PM
I ja mislim da može,moze se sluziti i pod stablom na otvorenom,ali potrebno je prije svega da se ima za vrijeme Bogosluženja jedna od bitnih Bogosluzbenih utvara (predmeta),a to je Antimis (platno u kome su usivene u sredini Svete mosti,nekog od svetitelja),Jevandjelje,Krst i bar jedna do dvije Pravoslavne ikone (Bogorodicna i Hristova),a preporucuje se da sve ove utvare i prostorije budu osvestane...
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-08 05:50 PM
Чини ми се да смо још давно овде имали расправу о нечем сличном.
Још од почетка Хришћанства проблем је бијо са служењем на освећеним местима.
Цркве нису ни постојале, а владике нису ни могли да иду од села до села да освећују безброј новонасталих цркви.
Зато је у уведен антимис у коме су мошти неко светца, који је освећен и који је као нека врста „покретног” престола.
Е сад једно интересантно питање.
Да ли може да се врши службе у Цркви која је освећена, у чијем престолу су мошти неког светитеља али нема антимиса?
+0 / -0
0
lad
2012-05-08 06:11 PM
Pomaze Bog!
Postavlja se pitanje zašto nema antimisa?
Antimis je „vlasnistvo” Crkve, vladike i u jednu ruku predstavlja odobrenje ili blagoslov Crkve preko vladike da svestenik sluzi Liturgiju u njegovo ime.
Ako je nadlezni vladika povukao antimis (zabranio sluzbu) iz odredjenog hrama, onda ne može.
Pišem ovo jer takozvana „slobodna pravoslavna crkva” u Americi, Kanadi i Australiji tako pokusava da opravda svoje „liturgije”
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-09 08:30 AM
Лад, ја сам написао да ако је Црква освећена, ако има мошти светца, али нема антимис, да ли у њој може да се служи или не.
Тачно је да владика даје свој антимис да се у Цркви служи, е сад антимис је и настао у средњем веку да би свештеници могли да служе на разним неосвећеним местима, црквама или где већ, јер владике нису могле да сваке недеље иду у сва места да освећују цркве.
Ако се црква освети и ако се у престо уграде мошти неког светитеља, зашто је онда потребан антимис?
Питање нема никакве везе са дешавањима у америци, аустралији итд, већ просто у чему је разлика мошти светаца у столу и у антимису?
Нису ли и једно и друго мошти светаца?
+0 / -0
0
lad
2012-05-09 09:52 AM
Antimis nije samo neka vrecica ili nosac svetih mostiju nego je bogosluzbeno platno I bez njega se ne može sluziti Liturgija.
Za vrijeme Liturgije imaju određeni momenti kad se razmotava, vrse bogosluzbena djela nad njim i ponovo mota nazad.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-09 12:45 PM
Одговара све около, наоколо.
Изволите објашњење ша је антимис:
Антиминс (лат. ante-mnesa — уместо трпезе) је литургијско платно на којем су представљена страдања Христова и полагање у гроб, које се полаже на часну трапезу, у олтару Цркве. На њему се врши Света литургија.
Антиминс има део моштију светитеља или мученика и носи потпис месног епископа. По традицији, очуваној из првих векова, антиминс замењиваше освећени олтар, будући обавезан за Литургију. Канон 31. Четвртог васељенског сабора забрањује Литургију у обичним кућама или местима. Такође, канон 7. Седмог васељенског сабора забрањује освећење Цркве без моштију мученика.
Свештеник прима антиминс од свога епископа, чији потпис гарантује не само постојање евхаристијске месне заједнице, него и светог заједништва које постоји између њега и свештеника. Освећени антиминс апсолутно је потребан за вршење Тајне Евхаристије, мада Пидалион помиње случај мученика Лукијана, антиохијског свештеника, који, будући у тамници, служи литургију на својим грудима. Теодорит Кирски употребљава руке свога ђакона уместо олтара, а Свети Јован Златоусти не устручава се рећи да су руке свештеника скупље од олтара (Свети Јован Златоусти, О свештенству, 3).
Као што видите и сами име значи уместо стола.
Друго ова реченица је повод мог питања:
„Уопште, мошти мученика, било да су стављене под олтарски престо, било да су зашивене у антиминсу, представљају небеску Цркву на којој почива земаљска Црква.”
Ако су под престолом мошти мученика и ако оне представљају небеску Цркву, онда зашто не може да се служи у небеској Цркви без антимиса?
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-09 04:01 PM
Христос воскресе!
Господине Стево,
прво напишете - копирате о Антиминсу значење, па онда поставите питање - зашто се не може служити без Антиминса у случају да постоји освећени олтар?
Света Литургија се служи на Антиминсу и та пракса је установљена у старој Цркви, тј. у првим вјековима Хришћанства када су осниване Црквене општине, када су епископи слали Антиминсе у нове црквене општине да би се могле служити Литургије и без присуства епископа.
То правило је остало до данас.
Са антиминсом се може служити и на пању у шуми Света Литургија и на обичном столу, али без Антиминса се не може служити Литургија ни на престолу са Моштима или било чему другом.
Док се молепствија или Свете Тајне /сем Свете Евхаристије - Литургије/ могу обављати невезано гдје и на чему.
То је тако јер тако Црква учи у налаже.
Лијеп поздрав Србима од Канаде до Новог Зеланда!
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-09 05:23 PM
Поштовање Темпа.
Ја не оспоравам да је антиминс по правилима у нашој (а и осталим) Цркви потребан и да се без њега не може служити.
Моје питање је зашто?
Чињеница је да антимис није постојао у оригиналним Црквама.
Историја нам каже да се се прве литургије служиле у катакомбама над гробовима светаца.
Касније са развојом Хришжанства, закљућено је да нема довољмо светаца да се служи само на њиховим гробовима, решено је да се у сто постављају мошти светаца, у тој освећеној Цркви је служено без проблема.
Антимис се појављује тек касније кад се Хришћанство ширило и када владике нису имале могућност да освећују цркве широм својих епархија са брзином којом су нове Цркве ницале.
Са освећеним антиминсом свештеник је могао да служи, као што рекосте и на пању, јер је антиминс освећен, има мошти светца и самим тим је у суштини покретни сто.
Да би разумели шта питам, морам да прибегнем прилично апстрактном примеру.
Претпоставимо да негде у Србији имамо Црквицу коју је осветио Св. Сава са моштима неког светитеља, али у Цркви нема антимиса јер га је Владика повукао из неког разлога.
По званичном ставу та Црква иако освештана од Св. Саве са светим моштима више није Црква јер је неки владика чије име се неће ни запамтити дан после његове смрти решио да повуче свој антимис.
Можда мало екстриман пример али могућ.
+0 / -0
0
chavez
2012-05-09 06:53 PM
лепо ти Темпа одговори али ти као сваки секташ се правиш блесав.
Ви сте бре тешка банда која само глдеа како ће да узме паре у Цркви.
Те приче о моштима су небитне јер ако немаш потис Епископа Литургија је неважећа.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-09 07:07 PM
Значи да по Чавезу сваки владика без разлике да ли је достојан или не је инад Св.Саве!!!!
Не рекосте ми да ли је црква освештана и света ако ју је освештао Св. Сава а неки владика повукао свој антимис?
И зашто је неко скташ, лопов, мућкарош, антихрист или било шта ако просто пита у чему је разлика измећу мошти светца у столу и антимису?
Можда то не одговара неком јер Боже ме прости може да умањи његов значај, али како освећена небеска Црква може да буде поништена од човека, ма ко он био?
+0 / -0
0
chavez
2012-05-09 07:26 PM
код тебе у секти је најважније да одерете некеога за паре као госпођу која је уложила паре у Цркву на Делевере у Торонту и која не може да верује кава сте ви банда.
+0 / -0
0
chavez
2012-05-09 07:33 PM
госпођа се иначе зове Ребека и богата је и српкиња али банда као ова тешка лопурда Стева хоће да је изваћаре на српство и Светосавље.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-09 07:54 PM
Какве благе везе она има са антимисом, Св. Савом и моштима светитеља?
Као друго њено име није Ребека већ Убавка а ако ју је срамота да је пред Богом тако крштена па се рађе предстравља не као Убавка Митић него Ребека МакДоналд, то је можда на Вашем нивоу српства и православља.
Друго нико јој није ништа украо јер је дала прилог за обнову црквене зграде што јој не даје право да решава где и како ће та Црква да иде.
Трећа каве везе ја имам са Црквом Св. Архангела Михајла у Торонту када живим у Нијагари?
Ако већ имате намеру да нештро напиошете онда барем прво проверите шта пишете да не испадате смешни пред свима на овом форуму.
+0 / -0
0
chavez
2012-05-09 08:01 PM
то што твоја хохштаплерска банда прича о госпођи која воли своју Цркву и српство је само доказ каква сте ви банда без епископа.
А о томе како се ви јадници разумете Цркву стварно је смешно причати јер би вас Хрисрос бичем растерао у тренутку као у оној причи на Пијаци.
+0 / -0
0
chavez
2012-05-09 08:25 PM
Ребека већ Убавка а ако ју је срамота да је пред Богом тако крштена па се рађе предстравља не као Убавка Митић
Какав је овај Стева јадник може само да се види из ових речи. Мене срамота да је човек вероватно и Србин као ја. Важно је да су је опељешили преко Црквеног Одбора.
+0 / -0
0
lad
2012-05-09 09:55 PM
I? Skriveni motiv price je kako da zaobidjemo vladiku :)
+0 / -0
0
lad
2012-05-09 10:03 PM
Antimis je u stvari dozvola, licenca, data hramu/svesteniku da može da sluzi Liturgiju u odsustvu vladike.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-10 01:23 AM
Не знам о чему се дешава у овој причи о поменутом случају, али знам да да без Антиминса нема Литургије.
Стево, ви навијате воду на своју воденицу с тим питањем - ако је Св. Сава освештао Цркву, а она нема Антиминса- шта онда? Свака Црква из доба Немањића има Антиминс, не знам ни једну да нема- почевши од Хиландара, Студенице, Раванице, Манасије, Грачанице, Дечана, Мионице, Моштанице и осталих Светиња... И ако постоји нека рушевина из доба Немањића, или Св. Саве- Света Литургија се и ту може служити са Антиминсом. Јер Антиминс је освећен од стране Епископа и на њему се приноси бескрвна жртва- тј. освећују се Пречасни Дарови. Такво је устројсво Црквено и о томе не вриједи расправљати - потпуно је бесмислено.
Црква је изнад сваке личности и нације, и они који су Свети никако се не могу одвојити од Цркве ни на какав начин- што сте ви Стево дали примјер - нпр-ако је Св. Сава осветио Цркву а она нема антиминс- то је незамислива, апсурдна и немогућа ситуација у историји СП Цркве.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-10 02:26 AM
Пошто дискусија по овом питању може бити поучна, хајде да мало раширимо тему - причу;
Историјски се дешавало да нпр. јеретици заузму Цркве -тј. храмове и почну служити у њима своје јеретичке „литургије”, а те Цркве тј. храмови су претходно освећени од стране православног епископа - патријарха /са Моштима у Престолу - Олтару/. Њихове молитве, као што су и они сами биле су јеретичке и као Кајинова жртва - „неугодне Господу”. Када су ти храмови послије враћени у окриље Цркве- они су освећивани јер су били оскрвњени са духовно нечистима, епископи су постављали нове Антиминсе и Литургије се опет служе. Ако су Мошти остајале у Престолима и код јеретика /док су они „држали” храм/ Мошти би остајел и даље када је храм враћен у Цркву. Мошти, као откривење живог Бога кроз прослављање својих Светих и јесу знак да се Свети моли Христу и заступа оне који се моле пред његовим Моштима, е сад - једнима на осуду, другима на спасење. Јеретицима на покајања или осуду а Православнима на спасење.
Ми данас имамо примјер расколника у Скопљу. Они служе расколничке Литургије /без измјена поретка Литургије и Св. Тајни/ у храмовима СП Цркве, и многим храмовима који потичу из доба Немањића на Часним Престолима у којима јесу Св. Мошти. Шта је са њиховим Литургијама? Њих не признаје ни једна канонска Православна Црква. Они немају пуноћу благодати јер нису у устројству Цркве. Дакле, узалуд им је што су на силу заузели храмове и олтаре Православне када нису у Цркви и Лађи Цркве него су се одјелили. Дај Боже да се врате у Цркву, јер још имају шансу.
Трећи примјер јесте раскол на америчком континенту у Српској Православној Цркви, такође. Има много храмова у којима се служило ван заједнице са матичном Црквом, има много контраверзних епископа разних доминација који су освећивали антиминсе и слали их у те црквен општине. Када су те цркве - храмови кроз смирење Св. патријарха Павла враћени у поредак Цркве и они који су се присајединили - постали су благодатни и кроз силу Цркве, а благодаћу Св. Духа освећени и канонски.
Дакле, све је ово повезано и без једног нема другог. Гдје је Отац ту су Дух Свети и Син , и увијек гдје је Један од Свете Тројице ту су и друга Два присутна.
Без Антиминса нема Литургије, без Епископа нема Антиминса, без Цркве нема Епископа, без Христа Господа нема Цркве.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-10 08:39 AM
Поштовани Темпа, не навијам ја воду на моју или било чију воденицу него само постављам просто питање у вези са освећеном Црквом у чијем столу су мошти неког светитеља.
Антимис је уведен тек неколико стотина година после постанка Хришћанства, значи да ли су литургије служене над гробницама светаца у катакомбама биле свете или не?
Ако јесу онда је литургија која се служи над светим моштима увек света.
Ако нису јер нису служене над антимисом онда значи да све до појаве антимиса чак ни службе које су служили светитељи нису свете, јер није било антимиса.
Антимис, као што сам већ навео, није ништа друго него замена за сто, да би могло да се служи у црквама које још нису биле освећене.
По овоме што постављате испада да је Црква света само ако има антимис и да без разлике да ли је освећена и има мишти светца она нити је Црква нити је више света.
По овоме испада да ако владика повуче свој антимис, а остане сто са моштима то не значи ништа.
Ми оптужујемо комунисте за скрнављење наших светиња после WWII, али сад испада да нису скрнавили ништа ако је антимис изнесен а црква претворена у шталу.
Чини ми се да ту нешто није у реду.
Сад Темпа прво ми кажете да је незамисливо и немогуће да је Св. Сава освештао Цркву и да она данас нема антимис и одмах после тога наводите птимер из Македоније где су старе Српске Цркве (можда је нека и освештана од Св. Саве) сада без антимиса јер су се они одвојили.
Дозволите да Вас цитирам:
„Ако су Мошти остајале у Престолима и код јеретика /док су они ”држали„ храм/ Мошти би остајел и даље када је храм враћен у Цркву. Мошти, као откривење живог Бога кроз прослављање својих Светих и јесу знак да се Свети моли Христу и заступа оне који се моле пред његовим Моштима, е сад - једнима на осуду, другима на спасење.”
Из горе наведеног се види да су Свете Мошти биле Свете, остале Свете и биће Свете без разлике ко се над њима молио, исправно или не.
Антимис даје владика, у њему су мошти и потпис владике и он припада том владици, и његови свештеници морају да служе над њим.
Самим тим антимис је више повезанос са владиком, и начин да он држи контролу над црквама.
Ако немате ништа против, одговорите ми на просто питање.
Чисто хипотетичка ситуација, али гледајући дешавања око нас сасвим могућа.
Црква је освећена и са моштима светитеља у столу.
Владика повлачи антимис.
Сад ми Срби не би били Срби кад не би „ударили на своју воденицу”.
У Цркви са моштима се служи служба без антимиса.
Поред Цркве људи направе неку надстрешницу од грана, поставе пањ и на њега ставе антимис и служи се служба.
Која, обадве, или ни једна од њих није света?
+0 / -0
0
lad
2012-05-10 10:35 AM
Evo ponovo:
Antimis je u stvari dozvola, licenca, data hramu/svesteniku da može da sluzi Liturgiju u odsustvu vladike.
Bez vladike ne može ništa. Preko vladike smo u zajednici sa patrijarhom, a ovaj sa drugim pomjesnim pravolsavnim crkvama.
Ranije su samo vladike/episkopi sluzili liturgije I nije postojala potreba za antimisom. Kad je broj vjernika toliko porastao da su bili potrebni prezviteri onda se pojavila I potreba za antimisom.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-10 11:00 AM
Лад, немојте молим Вас да пишете нешто ако нисте сигурни у то.
Литургију у старо време нису служили само епископи, како Ви кажете, у прво време није ни било епископа.
Сад по питању стола и антимиса да не испадне да ја нешто „трабуњам” изволите препис из Литургике од Архиепископа Аврекија (Таушев).
Престо
Главни саставни део олтара чини свети Престо, грчки τράπεζα, или „трпеза”, како се она понекад назива и на црквенословенском у нашим богослужбеним књигама. У првим вековима хришћанства у подземним, катакомбним цркава као Престо служио је гроб мученика, који је нужно имао облик правоутаони облик и налазио се близу олтарског зида. У најстаријим црквама које су грађене изнад земље почели су да подижу Престоле готово у облику коцке, на једном или четири постоља: правили су их од дрвета, у виду обичног стола, а касније и од драгоцених метала, камена и мермера. Престо означава небески Престо Божији, на коме је тајанствено присутан Сам Господ Сведржитељ. Он се такође назива „жртвеником” (грчки θυσιαστήριον, „тисиастирион”), јер се на њему приноси Бескрвна Жртва за свет. Престо представља и гроб Христов, јер се на њега полаже Тело Христово. Четвороугаони облик Престола символично показује да се на њему приноси жртва за све четири стране светa и да су сви крајеви земље призвани да окусе Тело и Крв Христову. У складу са двојаким значењем Престола, он се покрива са два покривала, доњим, белим, које се назива „приплотије” или „срачица” (грчки κατασαρκιον, „катасаркион”) и представља плаштаницу којом је било обавијено Тело Спаситеља, и горњим, које се зове „индитија” (од грчког ενδύω, „ендио”, што значи „одевам”), и начињено је од драгоценог, сјајног материјала, а представља славу Престола Господњег. Приликом освећења храма доње покривало, „приплотије”, обавија се врпцом; она символизује узе којима је био свезан Господ када су Га водили на суд код првосвештеника Ане и Кајафе (Јн. 18,24). Врпца се везује око Престола преко све четири стране тако да се добије знак крста; он символизује онај крст којим је злоба Јудејаца одвела Господа у гроб и који је донео победу над адом и грехом. Најбитнији део Престола чини антиминс (од грчког αντί „анти” што значи „уместо” и латинског mensa, што значи „сто, престо”) или „местопрестоље”. У данашње време антиминс је свилено платно са представом полагања Господа Исуса Христа у гроб, четворице јеванђелиста и оруђа страдања Христа Спаситеља; у антиминс се, у посебној кесици са доње стране, ушива честица светих моштију. Историја антиминса сеже у прва времена хришћанства. Први хришћани имали су обичај да Евхаристију савршавају на гробовима мученика. Када су у четвртом веку хришћани добили могућност да слободно подижу храмове изнад земље, они су, услед већ укорењеног обичаја, у те храмове почели да са разних места преносе мошти светих мученика. Но, пошто је број храмова стално растао, тешко је било добити читаве мошти за сваки храм. Тада су почели да испод Престола полажу макар честицу светих моштију. Одатле води порекло и наш антиминс. Он у суштини представља преносиви Престо. Проповедници који су полазили у далеке земље како би објављивали Јеванђеље, или цареви који су кретали у походе, уз преносиве цркве морали су са собом да носе и преносиве Престоле, какви су били антиминси. Низ сведочанстава о антиминсима, управо са таквим називом, имамо већ од осмог века, док сами антиминси који су нам сачувани као материјални споменици потичу из дванаестог века. Древни руски антиминси сачувани до наших дана, били су направљени од ланеног платна, а на себи су имали натпис и слику крста. Натписи указују на то да антиминс замењује освећени Престо; такође, ту је наведено име архијереја који је осветио „овај Престо” затим се каже за које је место намењен (тј. за коју цркву), а постоји и запис о моштима („овде су мошти”). Од седамнаестог века на антиминсима се већ појављују сложеније слике, попут полагања Спаситеља у гроб, док ланено платно бива замењено свилом. Првобитно су у сваки Престо освећиван од стране архијереја полагане свете мошти (у металном ковчежићу који је стављан испод Престола или у удубљење на горњој плочи Престола). За такве Престоле нису били потребни антиминси. Храмови пак које нису освећивали епископи, освећивани су кроз слање антиминса са светим моштима. Услед тога, једни храмови су имали Престоле са светим моштима, али нису имали антиминсе; други су имали Престоле без светих моштију, али су имали антиминсе. Тако је било и у Руској Цркви у прво време после примања хришћанства. Временом, најпре у Грчкој, а потом и у Руској Цркви, антиминсе су почели да стављају и на Престоле освећене од стране архијереја, али у почетку без светихмоштију. Од 1675. године у Руској Цркви уведен је обичај да се антиминси са светим моштима стављају у све цркве, чак и у оне које су осветили архијереји. Антиминс који свештенику даје архијереј, постао је видљиви знак пуномоћи свештенику да савршава Божанствену литургију, уз потчињеност архијереју који му је тај антиминс издао. Антиминс лежи на Престолу сложен начетворо. Унутар њега полаже се сунђер, или грчки μυσα („муса”), а црквенословенски „губа”. Он символизује онај сунђер који су приносили устима Господа док је висио на крсту, како би га напојили оцтом и жучи. Овај сунђер служи за отирање са дискоса у свету Чашу (путир) частица Тела Христовог, као и частица које су
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-10 11:00 AM
извађене у част светих, живих и умрлих, које се обавља на крају Литургије. Антиминс, сложен начетворо, завија се у посебно у свилену тканину која је по размерама нешто већа од њега и назива се ειλετον („илитон”) од грчког ειλεω, што значи „умотавам”. Илитон представља пелене у које је Господ био повијен приликом Рођења, а истовремено и плаштаницу у коју је Његово тело било увијено приликом погреба. У данашње време преко антиминса на Престо се полаже Јеванђеље, обично у скупоценом, украшеном повезу, са представом Васкрсења Христовог на средини, а четворице Јеванђелиста у угловима. У старини Јеванђеље није стајало на Престолу, него у посебном одељењу за чување сасуда уз олтар, и пре но што је требало да се чита свечано је доношено у олтар („мали вход”). Поред Јеванђеља на Престо се полаже крст (грчки σταυρός, „ставрос”), јер се на Престолу приноси Бескрвна Жртва у спомен на ону жртву коју је Господ принео на крсту. Овај крст, као и Јеванђеље, назива се „престолним”. Понекад се крст ставља још и иза Престола. Над Престолом у древним храмовима прављен је, како га називају латински писци, ciborium, или грчки κυβοριον (киворион), или словенски „сен” - нека врста балдахина који се ослањао на четири стуба. Сен је постојала и у старим руским црквама. Она символизује небо, раширено над земљом, на којој се приноси жртва за грехе света. Уједно, сен означава „нематеријалну скинију Божију”, то јест славу Божију и благодат, којом се покрива Он Сам, одевајући се светлошћу као ризом и седећи на преузвишеном престолу славе Своје. Под киворионом је, изнад средине Престола, висио περιστεριον (перистерион), посуда у виду голуба у којој су чувани Свети Дарови за случај причешћа болесних и за Пређеосвећене Литургије. У данашње време ова представа голуба је понегде и сачувана, али је изгубила свој првобитни практични значај: тај голуб сада више не служи као посуда за чување Светих Тајни, него само као символ Духа Светога. За чување Светих Тајни данас на самом Престолу стоји ковчег, или кивот, који се назива још и дарохранилница. Он се прави у виду гроба Господњег или у виду цркве. Тамо се обично чува и свето миро. На Престо се постављају још и свеће, ради представљања Светлости Христове која просвећује свет. Новорукоположеном јереју се прописује следеће: „на Трпезу не полажи ништа осим Јеванђеља и Светих Тајни и других свештених (предмета)” На Престолу је понекад стајао свећњак са седам свећа, који је подсећао на такав старозаветни свећњак који се налазио у светињи. Иза Престола, до самог зида у олтарској апсиди, поставља се „горње место”, седиште за епископа, а са обе његове стране седишта за свештенике.
Као што видите ту стоји да уколико су Св. Мошти у столу за службу није потребан антиминс.
Е сад ако он незна о чему пише онда и ја грешим што га цитирам.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-10 11:23 AM
Добро сте примјетили, господине Стево.
Сјетио сам се да има Цркава које потичу од Немањића, данас у расколу у Скопљу или БЈР Македонији.
Литургије које се тамо обављају су нерелугарне.
У вези вашег нкретног питања. Ако епископ који је канонски /у поретку Цркве/ је спречен да служи Литургију у храму (па макар био и од Немањића периода) и служи на пању испред храма, а у храму служе они који очито не дозвољавају епископу да служи унутар храма, онда је свакако Црква и пуноћа Свете Тројице са епископом а не у храму са онима који нису Црква јер не признају епископа који је у Цркви.
Црква није храм, Црква није људска воља и организација, него је Црква Тијело Христово којом дише Дух Свети и која је по вољи Оца.
Нема Цркве без епископа - и то је амин. Нема Литургије без Цркве.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-10 11:52 AM
Хвала Темпа на постављеном, али ја не бих био ја када небих упитао, зашто?
Из горе наведеног дела из Литургике јасно се види да:
„Првобитно су у сваки Престо освећиван од стране архијереја полагане свете мошти (у металном ковчежићу који је стављан испод Престола или у удубљење на горњој плочи Престола). За такве Престоле нису били потребни антиминси. Храмови пак које нису освећивали епископи, освећивани су кроз слање антиминса са светим моштима. Услед тога, једни храмови су имали Престоле са светим моштима, али нису имали антиминсе; други су имали Престоле без светих моштију, али су имали антиминсе.”
Као што видите, ако је неки епископ осветио храм, у Престо су стављене мошти, њему за служење није потребан антимис.
Са друге стране ако храм није освећен, њену треаба антимис да би се служило.
Проблем је и са тиме да са антимисом може да се служи и на „пању”.
Небих се ни са тим баш сложио јер се и то крши са старим правилима.
Данас имамо освећене Цркве за које се каже да нису свете јер немају антимис иако имају у Престолу мошти ветитеља, имамо неосвећене Цркве за које се каже да су свете јер имају антимис.
Овде у дијаспори често се служи у црквама које су „позајмљене” од разних других хришћанских цркава (нај чешће агликанске) али су свете јер се служи на антимису, и да више не набрајам.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-10 04:22 PM
Нема потребе на захваљивању. Хришћански је и гријешити и праштати. Осуђивати није Хришћански јер Господ је рекао: Не судите да вам се не суди.
Опростићете ми, господине Стево, али из досадашњег нашег дискутовања и упознавања, мислим да вам фали нешто што се зове црквеност - а то је редован пост, исповјест, причешће. Практично богословствање у Цркви, тј. упознавање тајни Божјих у Цркви, али кроз живот у Цркви, созерцавањем у Господу, све више схватањем и признавањем пред Господом своје недостојности и слабости и „продирања” Светог Духа у срце, душу и ум- просветљивање...
То се задобија кроз оно што нам је одредила и одређује Црква Свете Тројице.
Овај примјер што наводите и шпто расуђујете световним мудровањем доказује да нисте стекли „мудрост у Премудрога”- тј. правислно расуђивање - да „не расуђујем онако како ја мислим да јесте него да мислим како заиста јесте” (Св. Теофан Затворник). То јест - Црква није мртво слово на папиру или закон који стоји, него је Црква живи и спасоносни организам Свете Тројице која спасава забнлуделог човјека.
Питање „Зашто”? У реду је поставити питање, али не са предубјеђењем или са са већ унапред спремљеним одговорима, без обзира на ИСТИНУ.
Истина је да се Господ оваплотио прије отприлике 2000 година и боравио тјелесно међу људима, страдао, погребен био, и васкрсао трећи дан по Писму те се узнео на небеса и после десет дана ниспослао Св. Духа на Апостоле и Ученике.
И када су Га питали - зашто твоји ученици једу и пију, а не посте- одговорио им је Спас Христос- није потребно постити док је Женик са њима...
Дакле тада није било потребно да посте, послије јесте. Тада није био потребан Антиминс или Свето Писмо Новог Завјета а послије јесте. Тада нису потребни били Сабори е Епископ, псолије јесу. Црква се назидавала на темељу Св. Писма и данас се надограђује а њена грађа ће бити завршена када „времена више не буде” то јест када Господ дође у слави.
Протестанте је знатижељни дух одвео до тога да свако од њих одговара како хоће и тумачи како хоће. Ми имамо Цркву и она нам је дала одговоре које требамо само пратити, као знакове поред пута, и нећемо завршити поред јарка или пања, у заблуди, него ћемо пратећи знакове и правила Цркве Христове побједоносне и ми се побједницима на крају од Господа нашег Исуса Христа назвати.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-10 07:05 PM
Ја сам увек захвалан сваком ко ми укаже на нешто и помогне ми да нешто ново научим.
Да ми доста тога фали не оспоравам, нај више ми фали да не могу да видим грехове моје.
Мало сте ме изненадили са овом поруком, упоређивати писање Архијепископа Аверкија Таушевског са разним протестанским учењима је мало чудно. Он је написао доста књига о православљу и предавао је и у Богословији у Џорданвилу све до смрти 1978. Његове књиге су доступне и у Србији а верујем да га проучавају и на теолошком Факултету.
Значи ако је он написао да није потребно имати антимис ако је Престо освећен, и ако има мошти Светитеља да је он знао о чему говори.
Изгледа да полако и у СПЦ почиње да преовладава мишљење да само они који треба нешто да знају, знају а сви ми остали ништа не знамо и морамо само да слушамо оно што нам они који све знају кажу.
Да сам то о Светом Престолу написао ја Ваш одговор би био на свом месту али кад је то написао један од нај већих духовника модерног времена, онда је то нешто сасвим друго.
Даље, мало и о убеђењу да са антимисом може да се служи свугде.
Наишао сам на Гласник Српског Ученог Друштва, Књига XXXIII штампана у Београду у Државној Штампарији 1872.
Копија се налази у библиотеци Станфорд Универзитета.
1. Димитрија Хоматинског одговори на питања краља Стефана Првовенчаног о црквеним стварима.
На страни 29 стоји ово:
Питање:
Кад когод иде на пут и не нађе цркву да учине литургију, може ли да буде литургија у шатору, који би био као црква, или не?
А кад нема шатора, може ли да начини од десивших се грана као колибу и да врши своју литургију, или не може?
195. Одговор.
Као што смо рекли на горње питање, да Бог прима и оно што по нужди бива, кад бива за Бога, а не по небрежењу и презрењу, то овде кажемо.
Када дакле нема цркве, онда нема никаква прекора ни осуде, да литургија буде у цркви саграђеној од платна ланеног или памучног или вуненог, само треба да је света трпеза на саму ту службу свете литургије посвећена, а не за другу какву животну потребу. И треба свештеник по њој да простре антиминс, јер дез антимиса не бива литургија ни кад је црква древна и зидана, у оскудности. А налазимо у старом завету, да је по заповести божјој начинио Мојсије цркву, названу шатор сведочанства, од платна, да се у њој освећава народ еврејски. А тако је сагтадио ту цркву, да је се неком справом могла путовати заједно са народом, и на ком су год месту застајали, да се могла вршити служба, т. ј. литургија, као што му је заповедио Бог, и заједно је била са народом та црква кроз сву пустињу, док нису ушли у Јерусалем.
За то дакле није забрањено, да буде литургија у цркви ма од каквог ткања она била саграђена, само треба да је та црква само на то посвећена и освећена, и да се не повлачи и за другу какву животну потребу.
Али у цркви од грана, начињеној на брзо оног часа, није путно да буде литургија, јер после пога, или ће ветар пазнети гране, или ће их човек узети и употребити на различан начин зс бешчасну службу животну, што је обесвећење и шкода.
Значи као што видите није тачно да се са антимисом и са владикиним одобрењем може служити где било.
+0 / -0
0
lad
2012-05-10 08:21 PM
Hajde molim te, kako nije bilo episkopa u to vrijeme?
Šta su bili sami apostoli? Šta su bili ljudi koji se pominju u Poslanicama koje apostoli salju u „problematične” zajednice?
Oko koga su se hrišćani okupljali? Ko je vrsio lomljenje hljeba?
+0 / -0
0
PLP
(driver)
2012-05-10 08:28 PM
POSTOVANJE LJUDI,
Steva se izjasnjava stalno kao Pravoslavac,ali znate on nekada trazi dlaku u jajetu,a recimo ne zna da su pre Nemanjicke Srbije Srbi starosedeoci Balkana sluzili Bogu Ocu i Isusu Sinu Bozijem kao biblijski jevreji,znaci oltari i hramovi su bili u smislu onoga sto je Bog Otac tražio od Izraela i to kako piše u Svetome Pismu,a šta je danas,zar to ne može malo jednostavnije,toliki raskoli u Pravoslavlju,pa toliko gresnosti, pa dijaspora u raskolu(recimo u Chicagu sedam Srpskih crkava,i ni jedna sa drugom nit govori nit romori,a kada dodju finansije na red,nema se ni za osnovna pokrica,jedino se serbski narod skuplja 4-tim julom kao da je to nasw praznik u Gracanici,pa sve prsti li prsti od cevapa i muzike,a još jedna osobenost pored crkve na Redvud drivu je bircuz,pa kad se dolazi na liturgiju onda se popije par casica,vele da je red,a šta se desavalo na liturgiji,saznace se od komsije)da covek prosto ne zna kome da se obrati,gadno je to mnogo gadno,pitas za pomoć,a oni pituju koliko para si doneo iz otadzbinu,ne valja to nikako.
+0 / -0
0
_Strazbenica_RS
2012-05-10 11:17 PM
Nazalost kod cika Steve je preovladao protestanski način razmišljanja i poimanja „crkve.” Za ljude takvih razmišljanja „episkop” bi bio dobar kad bi radio kako kaže „predsjednik crkve” odnosno predsjednik crkvenog odbora.
Imao sam priliku da upoznam Mitropolita Irinije u Cikagu. Jednom sam se zadesio kod „Sekule” koji je drzao „kafanu” na posjedu manastira Nova Gracanica. Bio je post, Mitropolit i ljudi koji su dosli (Mile Pjesnik, Rajak i ostala stevina braca po vjeri) s njim su pojeli pola praseta. Za 4.juli kad je vrijeme Petrovdanskog posta, kod manastira se krkala janjetina, prasetina i cevapi sa blagoslovom Irineja. E takav vladika odgovara Stevi i njegovoj braci (mrziteljima episkopa i svestenstva).
Toliko od mene.
p.s. Stevo danas je petak nemoj da omasis da se ne nakrkas svinjetine.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-11 02:39 AM
Није довољно претраживати интернет крстарице - претраживаче да се зна истина која је актуелна у Православљу.
Црква има своју организацију, човјек, епископ, свештеник, лаик- свако има своју слободу у Православљу и нико му је не одузима.
Многи Свети Оци су имали различите критеријуме по питању нпр. - поста, епитимије и других ствари - чак и око основних учења у вјери - а остали су у Цркви - нпр. Блажени Августин и Кападокијски Оци су доста различито учили о Светој Тројици - нијансама које много значе и касније су се, захваљујући замућеном исповједање Блаженог Августина, одразиле у римокатолицизму...
То што наводите Стево примјере, су појединачни примјери а ја ван пишем о православној Литургици тј. о Црквеном праву или поретку богослужења у Православној Цркви. У свакој помјесној Цркви (канонској) Православља, било Руској, Грчкој, Српској, Бугарској, Грузијској, Румунској, итд; Литургије нема без антиминса.
То је тако, и ви можете тражити доказе против тога, и убјеђивати да не треба тако - то је ваша ствар и слобода. Света Литургија без антиминса вам дође слично као освећивање водице без воде у посуди, или простије: бријање на суво. Црква има своју и земаљску организацију која се стара око икономисања и управљања. Зато сам вам навео примјере од Господа Христа на овамо су на темељима Јеванђеља назидане зидине Цркве и Црква живи и увијек је актуелна, никада не застарјева, управо због своје есхатолошке димензије, просветљена Васкрсењем Господа и иде према надолазећем Царству. Свака Литургија је искорак из времена и корак у вјечну димензију Свете Тројице. Да би се то примило у срце, потребно је постити и сриједу и петак (што напомену срчани Стражбеница) и све постове, исповједати се, причешћивати се и бити послушан Цркви до смрти. Јер коме Црква није Мајка ни Бог му није Отац.
Понављам вам:
немојте на интернету тражити доказе- упознајте Православље опитно, кроз прилазак и улазак у Цркву, у свијет Божанствене Литургије и онда ће се схватити да је инсистирање на нечему што ЈА хоћу само производ гордости - заблуделог стања сујете, и да се само кроз раскринкавања и самообарање личног ЕГО може прихватити и смјестити Бог у наша срца и умове и тако стећи смирење од Бога које је истински знак правилног расуђивања.
Дакле: Без антиминса нема Литургије.
Без епитрахиља нема Свете Тајне, а ни чинодесјтава - нпр. освећивања водице. И ту се може по Стевиној логици поставити питање: како рукоположен свештеник не може вршити чинодејство без епитрахиља око врата? То је непознавање Литургике и не схватања суштине Црве која је хијерархијска организација, установљена Богом Оцем, Сином и Духом Светим а на земљи епископом и свештенством канонским.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-11 08:34 AM
Чини ми се да мало замењујете теме, а не одговарате на постављено питање.
Ја нисам претурао по интернету да нађем нешто што ми тренутно одговара, већ сам Вам поставио део о престолу из литургике од Архиепископа Аберкоја.
Ви стално понављате „нема службе без антимиса” али нигде не кажете зашто.
Архиепископ Аверкије је у својој литургици то објаснио, као везу владике са дотичном Црквом а не као некакву верску обавезу, јер ако су у Престолу мошти светитеља, над моштима може да се служи.
Над антимисом се није служило у почетку, већ над моштима светаца, и самим тим то нам говори да је довољно имати мошти да би служба била света.
Антимис је уведен да би заменио Престо, и да би свештеници могли да служе над њим и у неосвештаним црквама али се на њега данас гледа као на неку узду са којом нас владика контолише.
Ако неко зуцне против њега, оде антимис па се сликајте.
Чини ми се да то није оригинална намена антимиса већ искоришћавање истог за нечије потребе да контролише све.
Други цитат исто није некакво лупетање са интернета већ одговори на питања Краља Стефана Првовенчаног.
Гуди ме да за Вас то не представља ништа осим гомиле глупости.
И у том одговору се јасно види намена антимиса и где може а где не може да се над њиме служи, што оповргава став да се над антимисом може служити и на пању.
Можда то што сам поставио није у интересу данашњих владика да и ми проста раја чујемо, али то не значи да није тачно.
И шта је лоше читати те књиге (на интернету или штампане)?
Где су владике и свештеници стекли своје знање?
Читајући књиге и слушајући предавања или не читајући ништа?
Сад гледајући како се понашају и шта знају, можда сте и у праву.
+0 / -0
0
lad
2012-05-11 08:58 AM
Stevo, osnovna poruka koja se proteze kroz sve replike na tvoja pitanja je da ništa ne može bez vladike. Da je liturgija sveta samo ako je u jedinstvu (sabranju) sa vladikom.
Navedeno ti je nekoliko primjera koji jasno objašnjavaju da liturgija nije sveta iako je na prestolu u kojem su mosti, ako cinodejstvujuci nisu u jedinstvu preko vladike sa patrijarhom, a kroz njega sa ostatkom zemaljske Crkve.
Ostaje na kraju samo ili ne možeš ili ne želiš ovo da shvatis.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-11 10:54 AM
Полако Лад,
како то да нису у јединству са владиком (можда не овим тренутним), патријахом, Црквом а и Богом?
Ако је Црква освећена онда је Света.
Ако су у Престолу мошти оне су Свете.
Ако је свештеник рукоположен и он је у јединству са Црквом.
Навео сам Вам пар примера један датира из средњег века а други је из данашње Литургике.
У оба примера се јасно каже да је антимис ништа друго него покретан Престо.
Нигде још нисам видео да негде стоји да је антимис важнији од Престола.
ја не оспоравам да је то правило које је установљено у Црквама (не само Српској већ и осталим), све што указујем је да не постоји разлика између освећеног Престола и антимиса.
Ако ико има нешто где стоји да постоји разлика, нека изволи и постави и нема проблема.
Овако све што сви ви који тврдите да лупам глупости, постављате нешто, што ви мислите, или вам је неко рекао, али не видим ни један једини писани документ где то стоји.
+0 / -0
0
Praskozorje
(pesnik)
2012-05-11 01:21 PM
Ма пустите Стеву масона, он прешао код Мираша Дедејића па би сад да му важе Мирашеве ''литургије'' ...
Ко не зна Стеву масона, скупо би га платио...
Него, Стева пуца од љубоморе што је СРПСКИ народ МАСОВНО дочекао свога Патријаха у Канади, па сад удара љубомора и завист проговорила на уобичајен начин!!!
Ко не зна Стеву масона, скупо би га платио...
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-11 01:42 PM
А какве везе има колико је људи дочекало патријарха (мада је требало да буде далеко више) са антимисом и Св. Престолом у Цркви?
Изгледа да је распевани мало по обичају побркао лончиће.
Даке још увек чекам одговор, да ми неко постави где пише да је антимис важнији од Престола са моштима.
+0 / -0
0
Praskozorje
(pesnik)
2012-05-11 02:06 PM
Код Мираша свакако није важнијни антимис... али је у свакој помесној Православној цркви све познато и јасно, Темпа је то лепо објаснио, док докони и приучени масон Стева изучава каноне и сад под старе дане се учи читању, па се у'ватио црквених списа, уместо да почне са читањем Читанке из трећег разреда основне школе, па онда плако пређе на читање Правописа српског језика за пети разред основне школе... итд.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-11 02:33 PM
Па ако Темпа нешто објашњава, то је у реду али не видим зашто Ви турате нос у нешто што не знате?
Него ко Вам је тај Мираш или како се већ зове?
Исто тако ако је Вама смешно и глупо поставити пиање које је поставио брат Св. Саве, није ни потребно било шта о Вама рећи.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-11 04:41 PM
Блаженосуопши Аверкије или било који други цијењени теолог може имати своје мишљење, а да оно није ДОГМА Православне Цркве.
И данашњи богословски ауторитети имају своја лично - опитна мишљења која изгледају контрадикторно и да се „на прву” не слажу са Православним исповједањем, али то суштински није тако.
Нпр. један епископ (свештеник) каже да неко може постити три дана па се причестити, а други каже да се тако не може.
Нпр. једни оци уче да је смрт ушла у свијет кроз пад Адама а други да је свијет самим тим што је створен и има почетак да је од момента стварања постао смртан.
Најбитније за све нас једу Православни Догмати и канони које исповједа Православна Црква, и да се придржавамо тога а не онога како ми мислимо (логички-људски) да би требало бити.
На Антиминсу се служи Света Литургија свугдје у Православљу. И Та пракса траје од првих вјекова Хришћанства и данас је у васцијелом Православљу тако. Мишљење блаженоуспшег Аверкија ревносника да се може служити и без Антиминса је његов лични став, и лично мислим икономисање његово као епископа који се трудио да и оне који су заблудели и отуђили се у том времену раскола и у Руској и Српској Цркви поврате под окриље Цркве: дакле- не осуђује их него кроз „попуштање” њима жели да их врати у поредак Цркве. Ја то тако видим а ви како хоћете. Историјске околности у Цркви су биле различите, од прогона, јереси итд, до данас.
Скидање Господа Христа са Крста изображено је на АНтиминсу и Антиминс праображава Јагње Божије које се приноси на жртву добровољно, да би се свијет и човјек избавио од робовања гријеху, смрти и ђаволу,. Свака Света Литургија јесте наново „паки и паки” поновно жртвовање Христово, и дјељење Његовог Пречистог Тијела и Пречасне Крви вјернима ради нас и ради нашега спасења.
Бескрвна жртва Литургијска обавља се на освећеном Антиминсу и ни на чему другом - то је Црквено правило.
Антиминс је свеза хијерархијског јединства и веза поретка у Цркви. Да би вјерни знали распознавати гдје је ваистину Литургија, Црква је одредила да је Литургија тамо гдје је Антиминс канонске надлежне Цркве (аутокефалне- Српске, Бугарске, Грчке, Руске, Румунске, Цариградске...итд). Тамо гдје нема Антиминса нема јединства таквих са Црквом, јер самостално дјелују и они су у расколу или јереси. Историјски ток времена и актуелност показује да је заиста овако. Свака парохија - Црквена Општина нпр. у Српској Православној Цркви- гдје год се служе Свете Литургије има освећен Антиминс од свог надлежног епископа и Антиминс је знак да је парохија или Црквена општина канонска тј у црквеном поретку - у заједници Цркве „Једне, Свете, Саборне и Апостолске”. Црква живи и живује живот јер је Господ васкрсао и она увијек наново обнавља позив на покајање свима нама. Закон Цркве - Догмати, канони и типици нису мртва слова на папиру него актуелна не застарјевајућа.
У Православној Цркви, понављам; нема Литургије без Антиминса, без обзира на било чије ставове или излагања - то правило важи у васцијелом Православљу и свим канонским храмовима Православља.
Мислим да је доста објашњено у вези овога,па ком опанци ком обојци!
Дао нам Бог свим да се покајемо за сву своју недостојност пред Васкрслим Господм Христом и нека нас Он све помилује и спасе по својој пребогатој милости.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-12 12:51 PM
Морам да признам Темпа да ме је мало изненадио ваш став о упокојеном Ахиеписколу Аверкију.
Кажете он има право на свој став, али истовремено тај његов став карактеришете ка некакво лично мишљење, које нема баш неки значај за Цркву.
Изволите и објасните мени неупућеном шта је овде погрешно, лично мишљење или шта већ:
„Престо означава небески Престо Божији, на коме је тајанствено присутан Сам Господ Сведржитељ. Он се такође назива ”жртвеником„ (грчки θυσιαστήριον, ”тисиастирион„), јер се на њему приноси Бескрвна Жртва за свет. Престо представља и гроб Христов, јер се на њега полаже Тело Христово.”
Значи по Вма ово је само нечије безвезно мишљење, које нма никакав значај за православље.
Друго ако су у Престолу мошти неког светца он је увек духовно присутан са нама када сму у Цркви са тим престолом.
Да ли се слажете са овим или не?
Антиминс је само покретан престао са моштима Светитеља и док је антимис присутан у Цркве са њиме је и Светитељ.
Када се антиминс уклони однесу се и мошти али ако и даље остају мошти Светитеља у Престолу како онда можете да тврдите да тај престо није свето место, да је то само обичан сто, испада да иако су у њему мошти Светитеља он је прикладан само за десет са луком и флашу пива!!!!!!
Ни Ви нити било ко други још увек није ни покушао да ми објасни у чему је разлика измећу мошти у антимису и мошти у Престолу?
Зар је могуће да сматрате да су једне свете јер их је послао садашњи владика али друге нису јер их је поставио неки други владика?
Чисто апстрактно, ако бих којим чудом успео да дођем до једног кончића са Христовом крвљу са покрова у Торину и ако би се он уградио у Престо, по Вама то не би било ништа ако владика повуче свој антимис!!!!!!
Да ли је владика инад Светаца, Христа и Бога па он решава шта је свето а шта није?
Изгледа да се нешто изменуло у СПЦ од Светог Саве до данас.
Изволите још јено питање Краља Стефана Првовенчаног (страна 127):
. Кад одсуствује свештеник и Ђакон, сме ли читац да чита јеванђеље (тог) дана или не?
194. ОдговорНалазимо, да оно што бива по нужди за Бога, Бог прима.
Само оно, што бива, треба да буде не по небражењу и презрењу, него по самој нужди.
Када је дакле нужно, да се чита јеванђеље за народ, а нема свештеника или Ђакона, треба да га чита читац, јер свето јеванђеље распрострто је по целом свету, да га сви хришћани чују. И пошто је читац део поповског реда, није му забрањено да чита јеванђеље, када није ту свештеник или Ђакон, јер је нужно, да се чита за освећење и корист народа.
Као што видите када је Свети Сава оснивао Српску Православну Цркву он није говорио без владке нема Цркве, без антимиса нема служења итд, итд, што данас чујемо свакодневно, већ да оно што бива по нужди за Бога, Бог прима.
Значи да је Богу прихватљиво да се чита за освећење и корист народа.
Данас је нашим владикама важније да се цркве ако треба и затворе да би се каса напунила.
Видите Темпа, ви када сте ово поставили као да сте га скинули са званичне странице СПЦ, нема о томе дискусије, нема расправе, не треба да се објасни зашто, не треба да се ником полаже рачун, ми смо изнад свих, без нас нема ни Цркве нити било чега, зато не читајте ништа, ми ћемо вам све објаснити и слушајте или марш напоље.
После се чудимо што цркве зврје празне.
А некада је за Светог Саву када је по нужди и за Бога, све било прихватљиво.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-12 04:08 PM
Нигдје нисам написао да је мишљење Аверкијево „безвезно”, нити сам уопште потцјенио његово мишљење. Ви не схватате шта је Црква и то сам вам написао већ. Ви спомињете како је било у времену Св. Саве, и то на основу неких цитат извађених из конекста. Да би се схватила Црква и Јеванђеље које је темељ Цркве човјек треба бити Хришћанин животом - који треба бити молитва у Цркви.
Ви опет скрећете, као и до сада, у неке своје личне закључке и за ваш дух је несхавтљива економија Црквена и различита времена у Цркви. Ја вам пишем актуелно стање, а ви спомињете да за вријеме Св. Саве нису биле (важне) владике, а Св. Сава је оснивао нове епархије и постављао епископе који су организовали живот Цркве. Некада у Цркви није било што има сада што не значи да треба сада да буде као онда јер је онда тако било. Црква живи и развија се, не прилагођава се духу времена него је актуелна и не застарјева и човјеку актуелном садашњице и данашњице нуди одговоре на савремена питања.
Ви очито навијате да се на престолу са моштима без антиминса може служити, ја вам кажем да не може, и ако ми не вјерујете- поставите питање у било којој канонској правславној Цркви у вези овог питања. То не значи да се на престолу са моштима како наведосте примјер „попити пиво”. Престо је престо али Црквено правило је Црквени типик и нема приче и расправљања. И није то ни један владика измислио него је тако Црква установила.
Свети Сава је утемељивач Српске државе и установитељ Српске Православне Цркве. О поштовању према нашем Просветитељу и Првом архиепископу Српском безпреметно је расправљати. Да би се Свети Сава заволио истински, треба прочитати његова дјела. И живјети Светосавским животом. Ви сте оптерећени вашом локалном ситуацијом и односом са владиком, који је искривљен, и то са ваше стране, очигледно.
Ви би требали први да се преокренете и направите примјер осталима- повратком у канонски поретак Цркве, на радост Вама првоме, на радост Цркви и свеопшту корист Српском народу. Све ће проћи, проће и наша сујета и гордост, „али ријеч Господња остаје до вијека”.
Стево, ми смо више пута дискутовали и долазили до тачке која се тицала оданости Цркви. За вас је то слепо послушање за мене оданост Христу. Јер Црква је тијело Христово, Он њена глава. Вјерујем у то, и то је мој живот, иако сам недостојан и грјешан.
Антиминс је данас у свим православним Црквама обавезан богослужбени предмет и без њега, тј. без благослова надлежног архијереја нема служења пуноправне и истинске Литургије у Цркви, у славу Бога Оца.
Литургија се може служити и у кући, са благословом владике на Антиминсу, али се не може служити у кући или било гдје над Моштима или освећеном предмету /Крсту, Икони.../.
Ни код вас се не може служити Литургија као угодна „жртва” Богу ако није са благословом архијереа тј, на антиминсу и узалуд вам тражити доказе да је та катастрофална грешка исправна. То је тама и мрак и једино ће свјетлост отјерати таму ако се покају они који чине непослушност Цркви, и то према свом надлежном канонском архијереју- ако сте у Канади владики Георгију или Митрофану.
Желим вам свако добро од Господа и заиста бих желио да се сретнемо у Царству Христа Господа. То ће бити могуће само ако се покајемо за сву своју гордост и гријехе.
+0 / -0
0
_Strazbenica_RS
2012-05-12 06:02 PM
Steva kaže ovo:
После се чудимо што цркве зврје празне.
-----------------------------------
Da pogledamo:
Патријарх српски Иринеј у Требињу
http://www.spc.rs/sr/patrijarh_srpski_irinej_u_trebinju
Pogledaj i ovo:
http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/
Hiljade Srba...pa vidite gospodine Stevo crkve ne zvrle prazne.
I kad u crkvi imaju dvije bake, crkva je puna, jer je puna Andjela i Svetitelja, koji zajedno sa kanonskim svestenikom služe Svetu Liturgiju.
Neka se Bog smiluje na tebe Stevo i na sve nas.
Pozdrav za brata Tempu!
+0 / -0
0
_Strazbenica_RS
2012-05-12 06:06 PM
Evo još malo:
http://eparhija-zahumskohercegovacka.com/?p=3290
Šta kazete gospodine Stevo na ovo?
Jeli crkva zvrju prazna?
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-12 06:49 PM
Поштовани Темпа, веровали или не ви ст еједан од веома малог броја људи који су (бар по мени) достојнои поштовања.
Да није таке не би ми ни пало на памет да Вам се обраћам.
Оног момента, још давно, када сте ми обрисали нос јер нисам знао разлику између Св. Тројства и Св. Тројице, мада сам Вам поставио објашњење које би било задовољавајуће за бар 90% свих Срба на овој планети, схватио сам да смо веома слични иако се у многоме сукобљавамо.
За разлику од Вас ја немам длаке ана језику.
Ако видим нешто што мислим да није како треба ја то отворено кажем.
Можда сам „неверни Тома”, (не да сам достојан да будем у истој реченици са Њим), али ако нешто не штима, не штима.
Не можете у исто време оспоравати оно што је покојни Аверкије написао, и истовремено то подржавати.
Или се слажете са њим или не.
Жао ми је али ово у вези Св. Саве и Стевана Првовенчаног, није изван контекста.
Навео сам Вам 100% оног што је написано без и једне измене.
Ја не „навијам” да се на Престолу са моштима служи, већ питам зашто не може да се служи.
По мом, погледу на све ово, испада да је неки светитељ (чије су мошти у антимису) важнији, јер ако није онда зашто не може да се служи над моштима светитеља у Престолу?
Исто тако не одговористе ни на једно питање.
Постоји ли разлика у моштима у Престолу и антимису?
Да ли је нешто што је по нужди за Бога, Богу прихватљиво?
С пуним поштовањем
Стева,
Последњи од последњих.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-12 06:59 PM
Извињавам се Стражбенице, али нисам хтео да Вам одговорим у поруци Темпи.
Дакле, лепо је да су Патријарха дочекали велишанствено у Републици Српској али ја, Републику Српску не сматрам дијаспором.
За мене она је део Србије и тачка.
За мене дијаспора је изван Себије, Републике Српске и остали Српских крајева, покрајина или шта већ.
Политичари могу да нас Србе деле а ове или оне али ја то не прихватам.
Проблем је не само како је Партијарх дочекан већ како је и све остало.
Са пуним поштовањем, ја Стева недостојан и последњи међу последњима.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-12 07:16 PM
Нисам достојан поштовања, вјерујте ми, јер сам веома грјешан човјек.
Робујем гријеху, иако волим Бога. И то је апсурно. Живот је апсурдан. Да ми није Господа Исуса Христа, одавно не бих хтио бити жив, јер се не би имало због чега живјети, овак не да се има због чега живјети него треба живот наш да буде борба за стицањем Духа Светога Који од Оца исходи, и то сада и овдје.
А зашто мислите да је антиминс нужда? По томе, и Литургија је за некога нужда? Један ме брат упита- а што се увијек, сваке недеље служи иста Служба- то је досадно? И у њему је прорадио бунт и протестантски дух, којега сви ми имамо, само га треба на вријеме обуздати, јер ако узме маха одведе нас у пропаст („оде маст у пропаст”).
Дакле, није нужда Христов закон Јеванђеља. Него је Јеванђеље наше спасење и остварење наших личности, овдје на земљи, сада.
„Нужда закон мијења” али ћуд не. Слобода увијек остаје човјекова и зато ће нам Господар свепшти свима судити- зато што смо били онакви какви смо ми жељели бити.
Антиминс није нужда. Антиминс је знак препознавања у Цркви. Антиминс је освећено платно у Цркви на коме се приноси бескрвна жртва. И није то због Моштију, него због саборности Цркве. Црква је хијерахијска а не демократска.
Стево, у вама говори дух - који сте прихватили несвјесно на западу а својим менталитетом личко-крајишким продубили- инат, пркос српски спојен са протестантско-бунтовним духом јачи је од грубог германско-романског карактера.
Црква је заједница и ван заједнице Цркве спојене у Христу Богоцару, нема избављења, спасења. Искривљења и отпадања, апостасије из Цркве дешавају се по сатаснкој иснпирацији и пламену људске гордости и сујете која сваког човјека води у пакао.
Зато се требамо покајати. Сада. Одмах. За све своје гријехе пред Царем над царевима. Коначно схватити да је Црква Богочовјечански организам Свете Тројице и ми који смо крштени у Име Оца и Сина и Светога Духа, требамо удисати и издисати са Богом и хвалити Свето Име Његово.
Оно што је Црква установила, свидјело се то нама или не, треба да слиједимо јер ће нас избавити од сатанске луцидне интелигенције која погубљава заувијек у пакленим мукама.
Зато, господине Стево, одбацимо старог човјека вођеног варљивим пожудама и постанимо нови људи у Христу. Од Савла и невјерног Томе постанимо Павле и вјерни Тома. Ако смо слични, онда сте ви један вјерни Тома који се склопом различитих околности изјашњава као „невјерни Тома” а жели добро и љуби своју Светосавску Цркву исто као Стражбеница, као „лад”, као већина других дискутаната, међу којима сам и ја биједни човјек.
+0 / -0
0
Sele
2012-05-13 01:34 AM
Свака част и Темпи и Стеви. Види се труд са обе стране и то Христа ради. Ако саслушамо једни друге и покушамо да разумемо једни друге Христа ради онда је то доказ да је Христос међу нама. А куд ћеш већег чуда! Кажу да су се апостол Павле и апостол Петар често расправљали у нади да ће се приближити Истини и Господ им је увек помагао у томе. А обојица су Свети и ни један није мањи од оног другог.
+0 / -0
0
CTEBA
(penzioner)
2012-05-13 01:47 PM
Грешите Темпа, није ово дух прихваћен на западу, већ просто српско, сељачко размишљање.
Сва ова дискусија је могла да се сведе на једну поруку, да сте одмах поставили оно што је нај важније:
„Антиминс није нужда. Антиминс је знак препознавања у Цркви. Антиминс је освећено платно у Цркви на коме се приноси бескрвна жртва. И није то због Моштију, него због саборности Цркве. Црква је хијерахијска а не демократска.”
Другим речима нема никакве духовне потреба за антимисом уколико је Престо освећен и са моштима Светитеља, већ је у питању да се задржи контрола црквених валсти (да се тако изразим) над верницима, парохијанима или како већ хоћете.
У томе не видим ништа страшно јер да би се црква задржала као институција мора да постоји неки заком, у противном би настао хаос као код протестаната који су се изделили на преко 30,000 разних група, од којих је свака једина и истинита (бар за њих).
Проблем је зашто то нико неће да отворено каже?
Зашто неко као ја мора да лута по интернету и да тражи одговор за то кад сви ви који сте уско повезани са Црквом (свештеници, калуђери, итд, итд), то сасвим добро знате.
Ако СПЦ не може да верује нама обичним мирјанима, онда то нешто смрди (извините на изразу).
Или смо сви ми једна Српска Православна Црква, или нисмо.
Овако кад год нешто погледам у данашњој СПЦ, све више и више ми личи на Римо Католичку Цркву, где само они који треба да знају, знају, а сви остали морају да ћуте и не смеју да писну.
То није наша Православна Светосавска Црква, можда не би било згорег да се мало мање модернизујемо и вратимо корак уназад ка Светосављу а не екуменизму.
Узгред са личко-краишким менталитетом немам апсолутно ништа (не да би ми то сметало), рођен сам и одрастао у Београду, пореклом сам из Срема, и отац и мајка су ми из Јаска у Фрушкој Гори, а ова тврдоглавост и бунтовнички карактер вероватно су део генетског наслеђа јер са мајчине стране водим директно порекло од Теодора Аврамовића „Тицана” који је дигао буну у Срему.
Хвала Сале, ето и ми Срби можемо да водимо жустру расправу, културно и интелегентно без вређања, псовања и свега осталог.
Надам се да ћемо овако наставити и убудуће, јер многи читају иако се не јављају а верујем да су сада захваљујући овој раправи научили нешто о антмису, Престолу, моштима итд, ако нису знали.
+0 / -0
0
Tempa
(Teolog)
2012-05-13 03:55 PM
Господ Христос нам је заповједио да љубимо и непријатеље наше, па како онда једни друге да не љубимо, без обзире на различитости.
Што се тиче Антиминса- опет се нисмо разумјели. Ви сте, Стево, у пређашњем писању писали о антиминсу као „нужности” и ја сам вам одговорио да антиминс није нужност - јер је нешто што је нужно, („нужно зло”) или нешто што мора бити по „наредби одозго”. Антиминс није нужан у том смислу али јесте неопходан за вршење Свете Литургије. И то није ради наметања власти или сличности са римокатолицима. Да мало боље познајете еклисиологију- учење о Цркви- јасно би вам било да ми са римокатолицима имамо сличности само по њиховом извору, порјеклу.
Обратио сам вам се братски српски, Православним рјечником. Не знам како сам стекао утисак - погрешан - о вашем порјеклу. Опростите, није било ни са каквом злом намјером.
Из свега до сада написанога, јасно је да је тешко вама прихватити црквени поредак и то због вашег живота који није црквен, а вама је зато крив владика/е. То је ваша ствар и чините шта и како хоћете, одговараћете због себе као и ја за себе, и свако други тако.
Сви смо ми људи, и владике и свештеници, и сви ћемо помријети. Цркву не може нико испрљати или савладати. Ко истрпи до краја спасиће се, и то само у Цркви а не тако што ће бити ван Цркве. И то нарочито ми који смо крштени у Цркви. А они који нису у Цркви, Господ ће им судити по закону записану у срцима њиховим.
За мене је тема исцрпљена и вама Стево желим свако добро од Господа, иако се разликујемо по размишљању и неким увјерењима, као и осталим дискутантима и позивам све да се не вријеђамо или користимо рјечник „из подземља” него из Јеванђеља, јер смо ми Светосавци Православци.
+0 / -0
0
chavez
2012-05-19 01:32 PM
Темпа свака теби част ја немам то стрпљење да се препуцавам са овом бандом око Стеве која се накачила да краде и екипа који преко ЦО Цркве краде. Без потписа Епшископа нема Литургије а те приче о моштима су небулозе као и овај сељак Стева који је небулоза за кога је Црква тело прасића а не тњело Христрово.
Looking for Oil Diffuser Necklaces Sterling Silver?
Select a country:
Australia
Austria
Bosnia-Herzegovina
Canada
Croatia
European Union
France
Germany
Montenegro
Netherlands
Serbia
Sweden
Switzerland
United Kingdom
United States of America (USA)
English |
Latinica
|
Ћирилица
© Trend Builder Inc. and contributors. All rights reserved.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Advertising
.