chavez
2012-01-07 11:31 AM
Интервју Владике Игнатија браничевског у потпуности, о Косову, границама које кроји ЕУ, крстачама, дијалогу са инославним...
Игнатије: Решење је улазак Србије и Косова у ЕУ без питања граница
Улазак Србије и Косова у Европску унију без постављања питања граница међу њима најједноставније је решење за косовски проблем, сматра епископ пожаревачко-браничевски Игнатије (Мидић).
„То би Европа могла да учини и покаже да је пријатељ и нама и Албанцима тиме што би нас примила у ЕУ, чиме би проблем граница престао да буде акутан као сада. Кад би западне земље биле искрене то би био најбољи пут за решење косовског проблема, али бојим се да нису”, казао је владика у интервјуу за Нови магазин.
Наглашавајући да се као хришћанин обрадовао уједињењу Европе, могућности да се људи упознају и зближе, будући да границе у ЕУ нису приоритетне већ се инсистира на комуникацији међу људима и суживоту, епископ је додао да су „границе нешто пролазно”.
„Сетите се само где је било Душаново царство, колико су пута мењане границе и питање је ко ће их све још цртати. Битно је да се људи не истребљују, да нема мржње која води уништењу. Ми смо са Албанцима живели вековима, прве смо комшије, сви њихови путеви воде преко нас и наши преко њих, треба отворити људе за дијалог и отворити границе”, навео је епископ.
Посао Српске православне цркве на Косову је заштита манастира и црква „који нису само црквене тековине већ културне, које показују како је један народ живео, у шта је веровао”, казао је Игнатије.
Коментаришући најаву да ће у Нишу, поводом пролаве 1700 година Миланког едикта, бити подигнут највећи крст на Балкану, епископ је казао да „подизање крстова на јавним местима није православно предање, већ римокатоличко”.
„Православље је утемељено на оптимистичкој основи, на васкрсењу - да Христос није васкрсао његово би страдање било узалудно.Мени лично је страно подизање крстача на јавим местима, не само зато што је страно нашем предању, већ и зато што се може схватити као наметање вере силом и стога изазвати одбојност”, навео је владика Игнатије.
Говорећи о значају Божића, владика је оценио да је „рођење Христово је тектонски догађај у историји човечанства”: „Хришћанство је иницирало многе покрете у историји човечанства, па и све конвенције које се тичу људских слобода и права полазе из хришћанства. Човек никада не може да се одрекне тог дара Божјег, слободе.”
Одговарајући на питање односа државе и цркве, владика је казао да се држава и црква не могу одвојити јер и једну и други чине људи.
„Не пристајем на западне моделе свођења човека на једну димензију; он конституише и цркву и државу. Човек је истовремено верник и неверник, покушава и на друге начине да оствари егзистенцију, ствара државу, војску, ратује са другима. У исто време нада се Богу, посебно када дођу године немоћи и болести. Пресећи то није могуће.”
Према његовим речима „не постоји такозвани световни и духовни живот, може бити само да сте ви једне оријентације и укидате слободу другоме да има своју оријентацију” и „ко не верује у Бога најрадије би да нема никога ко у Бога верује”, што је било најуочљивије у идеолошким државама.
Епископ Игнатије је изразио сумњу да ће дијалог који се води о зближавању цркава ускоро донети успех.
„Тренутно стање је такво да на обе стране постоје људи који себе схватају као хришћане а деле се и негирају друге. Али, зближавање није само ствар цркава, то је ствар читавог друштва и све док деца у државним школама уче ту онтологију да је други опасан, да је непријатељ и да ће опстати само ако преваре и искористе другога, не можемо очекивати да у цркви буде боље”, казао је епископ пожаревачко-бранићчевски у предбожићном интеврјуу за Нови магазин.
аутор: Јелка Јовановићизвор: Нови магазин