Forums : Pravoslavlje

 Comment
Par pitanja za vas braco i sestre
orig
2011-09-25 08:47 AM

Braco i sestre u Hristu,

Mozete li mi pojasniti par stvari.

Ako neko, živi 'regularno', ne ide u crkvu, ne ispovjeda se itd. ali naziva se Pravoslanim pa se najednom okrene, cescto misli srcem i dusom o Gospodu, cita zitija Svetih i ostale svete knjige, ide na Svetu Liturgiju i ispovjeda se. Šta se može reci za tu osobu? Da li se može reći da je Duh Svetu pronasao srce te osobe ili obrnuto? Šta je pravilno da se kaže?

Da li moraju sve Ikone u kuci biti osvecene u crkvi da bi se molio pred njima ili ne?

Hvala vam.
lad
2011-09-25 07:35 PM
Pomaze Bog!

Što se tiče prvog pitanja, ko je koga pronasao, prije bih rekao da je ta osoba pronasla Boga. Bog nam se uvijek javlja, a na nama je da li ćemo ga prepoznati. Vjere u sustini i nije ništa drugo do nas odgovor Gospodu na Njegovo javljanje. Kada i u kojim okolnostima prepoznajemo Boga, zavisi od nas samih i to je veoma individualno. Svi smo mi razliciti, a Bog poznaje srca nasa, pa nam se javlja onako kako nama najviše odgovara. Možda će sada izgledati da protivrijecim sebi, ali posto je u pitanju odnos - onda obe strane ucestvuju, ali posto Bog postuje slobodu covjeciju na nama je da prihvatimo ili ne - sto će reći da smo mi ti koji nalazimo/prihvatamo Boga.

Što se tiče ikona, da, potrebno je da budu osvjestane.
Galiot
(putnik)
2011-09-25 08:38 PM
...Помаже Бог,
Бити православни Хришћанин је начин живота, пре свега. Дакле, све оно што чинимо, говоримо, мислимо и осећамо испољено у свим аспектима нашег живота нас одређује да ли смо православни хришћани или не. То и само то декларише сваког човека као православног хришћанина а не његова вербална изјава. Само одлажење у Цркву на Литургију и све остале спољне манифестације православног хришћанског живота нису предуслов да се постане истински верник. Те спољне манифестације и карактеристике треба да су управо нужна последица богољубивог расположења душе. Сетимо се речи Господњих и опомене упућене књижевницима и Фарисејима који су својим спољашњим изгледом и понашањем испуњавали очекиване норме карактеристичне за верујууће душе а да то заправо и нису били него како их Господ назва...окречени гробови. Богољубива душа се по својој природи понаша управо тако...одлази у храм Божији колико чешће може и потребује, моли се и тамо и свуда, и на глас и у себи, и причешћује се и испољава све остале видове хришћанског живота а да и није свесна да све то управо тако изгледа, јер то ради спонтано, јер је то начин којим живи. Наравно да постоје и данас ти `окречени гробови` који из ко зна којих разлога спољним исзгледом и понашањем дочаравају свом окружењу своју `богољубивост` а да је у себи уопште и немају... То мугу као глумци да чине само пред другим људима али не и пред Господом, чега они наравно нису свесни.
Како људске душе проналазе пут ка вери, ка истини и Богу, тешко би било објаснити једним уопштеним правилом, јер сваки је човек прича за себе, коју само Бог познаје и види. Нити смо сви исте духовне а ни телесне снаге и састава па тако и не доживљавамо нити разумемо исте околности. Зато Господ на нас и не ставља једнаке терете и не допушта једнака искушења, јер што неко може поднети други не може. а Господ не жели ни једноме својем створењу пропаст него напротив - спас. У том сусретању Бога и човека мислим да је Божија улога далеко већа самим тим што је Он Творац а човек - творевина. Али сусрет и познање Бога и вере неће се десити ако изостане учешће било које стране. Бог је створио Ччовека као слободно биће, слободно у свом избору између Њега(Бога) или неизбору Њега. Избор се заснива на љубави и само тако може бити прави , искрен и пун искрене љубави ако се одвија у пуној слободи, без присиле. Верујући људи засигурно доживљавају Божија чуда само што им није дато да о њима причају па стога незнају и немају речи да их опишу другима. И тај први сусрет са Богом и први корак у вери је свакако чудо па већина њуди кад су упитани да то објасне , једноставно кажу да не знају и не могу ...да је то одједном у њима и да им се чини како је то једно најнормалније и најприродније стање. Постоје наравно и дешавају се и неки драматични тренутци и начини на које појединци долазе у познање Бога и вере и ти тренутци су и другим људима видљиви и препознатљиви као такви, а то опет по Божијем промислу и као начин пројаве потврде Божије присутности. Све у свему, мислим да смо од првог трена кад нам се Бог открије у непрестаном сусретању с Њим и вером и то је непрестани пут напретка и откривања. вера није неко стање духа које има коначну меру да би се могло у једном тренутку и испунити...Вера је непрестано стање напретка, како у овоземаљском тако и у Царству Божојем. Вера је тежња ка Богу, настојање да му се што више приближимо и уподобимо му се. Како је само Бог савршен а ми као творевине не, тај пут ка Савршенству је бесконачано напредовање...Зато је то Живот вечни.
Tempa
(Teolog)
2011-09-25 10:59 PM
Ориг,
Бог нас проналази и сваком човјеку нуди спасење а на нама је да му одговоримо: Амин, да Господе, дођи и усели се у наша срца, или да одговоримо: Не, не желим спасење- хула на Духа Светога.
Та особа која је кренула живјети црквеним животом у Православљу одговорила је на позив Божији потврдно, слава Богу.

Галиот, није тачно да је са апсекта Православља тј. истинског живота у Христу, - није потребно посјећивати Литургију. Литургија је центар збивања у Цркви и свијету и без посјећивања Литургије вјерник се сам одлучује од Цркве, јер не учествује у Евхаристији- Заједничарењу које се остварује у Светом Причешћу Пречасним Тијелом и Крвљу нашг Спаситеља. Самим тим, нема исповјести ни покајања и његов (наведени примјер) вјерски живот се своди на религиозни, који постаје горда наука и „философија овога свијета” која је превара- а то су нам најбољи примјери ови што су отпали од Цркве-од римокатолика, преко протестаната до хиљаде узјапурених секти које везе са Христом, на жалост немају.

Без учествовања на Светој Литургији и причешћивања, нема практичног живота у Господу. Да би ми били истински Православци потребно је да прво учествујемо на Светим Литургијама и упражњавамо пост, молитву и „борбу непрестану” са „плотију”-тијелом и „свијетом”-материјалним добрима- да не вежемо срца за земљу него; „све што чиниш на земљи везуј уз небеса”-Св. Николај Жички.
orig
2011-09-26 04:46 AM
Hvala vam svima mnogo i od srca.

Galiot
(putnik)
2011-09-27 05:52 AM
...ја нисам рекао да није потребно него да је одлазак у храм, учествовање у литургији и као најбитније...причешћивање - природна реакција верујуће душе. Тешко ће онај који не верује да схвати смисао литургиује и причешћивања па му ни одлазак у храм није битан... А таквих има, иако нису искрени верници, одлазе у Цркву, присуствују служби а не причесте се...Још би горе учинили да се и причесте а нису за то спремни јер нису ни свесни шта то значи... верујућу душу не мораш подсећати да иде у Цркву, на службу и причест - она томе сама хрли.
Galiot
(putnik)
2011-09-27 06:34 AM
...уосталом, искуство Православне Цркве је препуно примера светих отаца који су године својих живота провели у самовању, далеко од света, опшштежитија а самим тим и од Хрмова православних, тако да по природи начина свог живота у Христу, нису ни били у прилици да одлазе на литургију и причешћују се ...Њихов духовни живот је био такав као и вера...дубок и непосредан да су они били практично у сталном литургичном расположењу и стању а такав сам начин живота их чинио непрестаним причесницима тела и крви Христове. Они су сами били Црква-храм, што и у крај2ој и почетној линији јесте људско тело а по Божијој благодати...
 Comment Remember this topic!

Looking for PomPom Keychains?
.