Forums : Pravoslavlje

 Comment
Пост на води
novisad021
(student)
2011-03-25 02:37 AM
Помаже Бог!
Имам једну дилему, да ли је сусам постан на води?
dragans
(ing.grafičke tehnologije)
2011-03-25 04:14 AM
Jeste postan ako ga držiš na vodi :o)
jpetranovic
(profesor)
2011-03-25 05:20 PM
Koliko znam nema usaglasenog mišljenja, ali mislim da ga vecina smatra posnim na vodi, vidi sa svojim parohom
HEIIIO
(servus servorum Dei)
2011-03-25 06:17 PM
Постан је као сва семена у непрерађеном облику тј. док се од њих не направи уље, као што се могу јести маслине, али не употребљавати и маслиново уље.
Sele
2011-03-25 09:34 PM
Joj, vi niste normalni. Pa veci je greh cepidlaciti oko posta nego se omrsiti. Piljis po celi dan u kompjuter i kidas se da li je susam postan ili ne. Boze pomozi.
Filosofos
2011-03-26 10:30 AM
Селе, не петљајте, свако је на различитом стадијуму, и има своје дилеме у вези вјере.

О. Нешо је већ казао одговор.

Само нисам знао за маслине, пошто има у правилима Теофила Александријског нешто што би се могло протумачити као да их он сврстава да су „на уљу”, када се водио разговор о посту на Крстовдан пред Богојављење, ако падне у недељу.

Исто тако, и у неким манастирима, који су строги, чини ми се да веле да „имају посебан благослов” за то, пошто су у суровим условима, велика влажност, итд, па користе маслине и када је строги пост.
dragans
(ing.grafičke tehnologije)
2011-03-26 11:49 AM
Ja sam negde pročitao a to mi je nekako najbliže i istini i logici a zvuči ovako sve kako raste i radja u Božijoj bašti može se jesti i smatra se da je na vodi susam,orasi,maslinke znači onako kako se u prirodi nalazi i kako nam je Bog dao.Znači susam slobodno.
HEIIIO
(servus servorum Dei)
2011-03-26 02:22 PM
Тако је, све оно што је расло у природи и што су Адам и Ева јели у рају, било је посно и није требало припреме и прераде.
Тако стоји у књизи „Да нам буду јаснија... од блпоч.Патр.Павла.”
RAVNICA
(КОНДУКТ�)
2011-03-26 03:15 PM
Не видим проблем то што неки посте на маслиновом уљу,нигде не пише да мора да се пости на води .А онда када је строги пост (нпр Крстовдан) једе се воће и нормално је да се пије само вода ваљда нико неће пити маслиново уље
Filosofos
2011-03-27 10:39 AM
Наравно да пише. Под постом се у типику подразумијева строги пост, или да се ништа не једе, или да се једе на води, тј. да се храна не припрема, или да се у припреми не користи уље.
Зато се и каже „разрјешава се пост” и дозвољава употреба уље.

А за маслине, лијепа вијест за моје стомакоугађање. ;-)
 Comment Remember this topic!

Looking for Tassel Keychain ?
.