Forums : Pravoslavlje

 Comment
U gracanici jutros mirno
domacinski
(putnik)
2010-02-15 01:23 PM
U Gračanici jutros mirno

Posle sukoba monaha koji podržavaju episkopa Artemija, odnosno imenovanog vladiku Atanasija u porti manastira u Gračanici, jutros je mirno. Monasi koji podržavaju vladiku Artemija noćas su napustili Gračanicu, javlja dopisnik RTS-a.

Povodom odluke Sinoda Srpske pravoslavne crkve o razrešenju vladike Artemija, patrijarh srpski Irinej izjavio je sinoć da je uveren da će SPC naći najbolje rešenje za prevazilaženje problema u Eparhiji raško-prizrenskoj.

„Episkop Artemije je dobar i čestit čovek, ali je poslove bio previše prepustio drugima koji su ga kompromitovali”, izjavio je patrijarh Irinej za Televiziju Čačak.

Sinod SPC razrešio je episkopa Artemija dužnosti upravljanja Raško-prizrenskom eparhijom zbog nespremnosti da izvršava odluke Sinoda i Sabora, kao i zbog saznanja da postoje velike nepravilnosti, nejasnoće, pa čak i zloupotrebe pojedinih lica i institucija u toj eparhiji.

Episkop bački Irinej saopštio je da Artemije ostaje episkop, ali nema pravo upravljanja eparhijom do završetka procesa utvrđivanja njegove kanonske odgovornosti, koji je Sinod takođe juče pokrenuo.

Episkop administrator Eparhije raško- prizrenske Atanasije (Jevtić) osudio je jučerašnje nasilno provaljivanje laika i grupe monaha iz manastira Crna Reka u manastir Gračanicu, ocenivši to kao otvoreni bunt protiv poretka i ustrojstva Srpske pravoslavne crkve i odluke Svetog arhijerejskog sinoda.

Novonaimenovani episkop administrator Atanasije izražava posbeno žaljenje nad činjenicom da je pokušaju nasilnog upada u manastir Gračanicu prethodilo, a i tokom nemilog događaja pratilo, mnoštvo bestidnih laži i kleveta.

Nečasna kampanja Simeona Vilovskog
Te laži i klevete širene su preko raznih anti-crkvenih internet sajtova i preko telefonskih poruka, čiji su tvorci ista lica koja su organizovala jučerašnji razbojnički prepad na manastir u kome se nalazi privremeno sedište Eparhije, izjavio je administrator episkop Atanasije u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.

Episkop Atanasije je istakao da se vladika Artemije ne može braniti stvaranjem paracrkvenih grupica, parasinagoga koje prete ne samo jedinstvu Eparhije već i cele SPC.

Ne može se graditi kult jedne ličnosti, a istovremeno gaziti autoritet njegove svetosti patrijarha, Svetog arhijerejskog sinoda i Sabora Srpske pravoslavne crkve, izjavio je vladika Atanasije i dodao da se ni Kosovo ne može braniti antikosovskom etikom kao što se dobro ne može ostvariti na zao način, jer dobro činjeno ne na dobar način nije dobro!

Vladika je dodao da su bez trunke ljudske i hrišćanske svesti i savesti širene gnusne neistine o pokušaju tobožnjeg „atentata” na vladiku Artemija, „izbacivanju” sestara iz Gorioča i korišćenju NATO-vojske koja sve godine boravka vladike Artemija obezbeđuje ovaj manastir.

Izmišljani su navodi, podsetio je vladika Atanasije, da su na jučerašnju Sretenjsku Liturgiju „došli samo sledbenici Hašima Tačija”, iako je u crkvi Gračanici bilo oko 200 vernika sa znatnim brojem dece od kojih je dvoje juče kršteno, a sva deca i mnogi drugi su se pričestili.

Ovakva nečasna kampanja koju sprovode poslušnici Simeona Vilovskog, samo potvrđuje da u ovoj Eparhiji već godinama postoji duhovno bolesna i kanonski posrnula situacija, naveo je vladika.

Međutim, u Crkvi Krotkoga Hrista ne sme da bude hajdučije, već poredak i blagočinije, poštovanje predanjskog i liturgijskog poretka crkve, nego: „Da sve bude blagoobrazno i po poretku”.

Privremeno ugašen sajt Eparhije
Vladika Atanasije je rekao i da je on kao administrator bio prinuđen da, zbog nastavljenog anticrkvenog rada dosadašnjeg Internet sajta Eparhije raško-prizrenske, privremeno ugasi i da je u toku nova postavka Internet prezentacije.

„Tekstovi puni ostrašćene mržnje, neistina i kleveta nemaju mesto na sajtu na kome stoji svetosavski grb naše Crkve i ime ove eparhije. Svaka delatnost u ime Eparhije koja nije sa blagoslovom administratora Eparhije smatraće se zloupotrebom”, poručio je vladika Atanasije.

On je rekao da je sajt Eparhije godinama korišćen za plasiranje raznih „politikantskih i subverzivnih vesti” koje su urušavale ugled Eparhije i SPC u celom svetu.

Preko tog sajta je održavano lažno stanje kojim je štićeno sve ono što je rađeno u ime vladike Artemija, a čije su se pogubne posledice ponajbolje juče videle u nemonaškom i nehrišćanskom ponašanju pojedine njegove „duhovne dece”, rekao je vladika Atanasije.

Neistinite tvrdnje da je vladika Artemije zatvoren
Administrator Eparhije raško-prizrenske je objasnio da je vladika Artemije, prema odluci Svetog arhijerejskog sinoda od 13. februara 2010. godine, zadržao svoj episkopski čin i ostala dostojanstva, osim prava upravljanja Eparhijom.

Vladika Atanasije je dodao da je episkop Artemije u svojim prostorijama u vladičanskom dvoru u Gračanici, uživa punu ličnu slobodu i može normalno da bogosluži, uz znanje i saglasnost nadležnog episkopa administratora i Svetog arhijerejskog sinoda zbog, kako je naveo, mogućih zloupotreba.

„Insinuacije da je vladika Artemije navodno ´zatvoren i da ga treba osloboditi´ su potpuno neistinite i to je sam vladika Artemije posvedočio jučerašnjim nasilnicima kojima je poručio da se vrate kući i da poštuju odluke Svetog arhijerejskog sinoda koja je u subotu doneta u Patrijaršiji u Beogradu i koju je svojeručno potpisao”.

Vladiki Artemiju su, rekao je Atanasije, na raspolaganju četiri monaha koje je tražio da ostanu uz njega i svaka tvrdnja o njegovom „sužanjstvu” predstavlja najobičniju klevetu koja najviše štete nanosi samom vladiki Artemiju u čije se ime sprovodi nasilje i šire pozivi sa alarmantnim sadržajem za „oslobađanje zatočenog arhijereja”.

Pregledana dokumentacija Eparhije
„Prilikom pregleda eparhijske dokumentacije ustanovljeno je da je Simeon Vilovski samovoljno uzimao novac iz fonda ´Majka Jugovića´ namenjenog za četiri narodne kuhinje u kojima se hrani 1.200 najugroženijih Srba, za koje se sredstva prikupljaju preko SMS-a”, naveo je vladika Atanasije.

Taj novac je, prema njegovim rečima, Vilovski koristio za potrebe ličnog luksuza, kupovinu i opremanje poslovnog prostora u Beogradu i druge svrhe.

Upravo su ove činjenice o kojima postoji detaljna dokumentacija pokazale dokle je otišao moralni pad Vilovskog kome je episkop Artemije dao punu vlast i kontrolu nad finansijama i čak kadrovskim pitanjima u Eparhiji, iako je više puta od svetog Sinoda i Sabora upozoravan da ga razreši svih crkvenih dužnosti zbog ranije utvrđenih finansijskih malverzacija. (RTS)
 Comment Remember this topic!

Looking for Lava Rock Bracelets?
.