Forums : Srbija

 Comment
Ићи ћете по пелцер Срба у иностранство
Iranac
2010-10-16 09:00 AM


Моеј дет ебоље говори српски од њега, нема нагкласак, падеже не маши, тако прича српски да баба питал ад али оно зна енглески. А и енглески прича без нагласка, кажу нам Амери.

Иначе, не ради се ни о каквом таленту, опште је познато овде кдо нас у САД и Канади, да ако хоћеш да ти дете научи енглески брзио, стави га испред ТВ-а. Али онда не зна српски.

Деца неких рођака у Србији, када се ударе, не кажу јао, него ауч.

http://www.blic.rs/Vesti/Reportaza/212121/Perfektno-govori-engleski-a-srpski-kao-strani-jezik

Vesti Reportaža Mali Nišlija - lingvistička misterija

Perfektno govori engleski, a srpski kao strani jezik VideoBRANKO JANAČKOVIĆ | 16. 10. 2010. - 00:02h | Foto: K. Kamenov | Komentara: 126

Gledajući crtane filmove i igrajući se na kompjuteru Dimitrije Mitrović (11) učenik 5. razreda OŠ „Dušan Radović” iz Niša savladao je engleski jezik do te mere da ga danas bolje govori nego maternji srpski jezik. Stručnjaci Filozofskog fakulteta u Nišu sa odseka anglistika kažu da dečak govori ovaj strani jezik kao da je odrastao u Americi i da se nesumnjivo radi o vanserijskom talentu.

Preko kompjutera i crtanih filmova do savršenog engleskog: Dimitrije NikolićDa je rastao u dvojezičnoj sredini možda ništa ne bi bilo čudno. No, u kući Mitrovića u Nišu niko aktivno ne govori engleski. Njegovi roditelji, otac Nebojša i majka Dragana, uopšte ne poznaju ovaj strani jezik, dok ga je njegova starija sestra Petra učila samo u školi. Ali, Dimitrijevo znanje prevazilazi lekcije koje se uče u školama.

- On već sada tačno slaže kondicionale koji se uče tek u srednjoj školi i govori sa savršenim akcentom, a englesku gramatiku koristi maltene nepogrešivo. Odličan je đak, ali primećujemo da gradivo na srpskom jeziku koje je u petom razredu već obimnije i zahtevnije počinje da savladava otežano. Kada govori srpski pravi gramatičke greške, što mu se na engleskom nikada ne dešava. Potrebna nam je stručna pomoć i saveti kako dalje da ga usmeravamo da razvije svoj dar. Mnogo bi značilo kada bi neko iz Britanskog saveta ili neke druge stručne institucije mogao da ga čuje i da nas posavetuje da li je bolje da nastavi školovanje na engleskom jeziku koji savršeno poznaje - kaže majka dečaka Dragana Mitrović.

Roditelji dečaka su prvi put primetili da koristi engleske reči kada je imao samo tri godine, ali nisu tome pridavali veću pažnju.

- Kada je imao pet godina, došao je da nam ispriča radnju video igre Hari Poter. Posle 15 minuta smo shvatili da i dalje priča na engleskom i da savršeno akcentuje reči. Onda smo primetili da gleda i crtane filmove na engleskom i da u potpunosti razume radnju i sve što likovi izgovaraju. U prvom razredu osnovne škole nastavnica engleskog se iznenadila njegovim znanjem pa ga je pitala gde je tako dobro naučio da ga govori. Nije mogla da poveruje kada joj je odgovorio da je jezik naučio gledajući TV i igrajući igrice. U trećem razredu smo već primetili da srpski manje poznaje od drugih đaka, ali smo se nadali da će se to vremenom izjednačiti. Sada smo već zabrinuti jer strahujemo da ga sredina na odbaci zbog jezičke barijere i potreban nam je stručan savet - veli Dragana.

Dečak često govoreći srpski jezik ubacuje engleske reči kada ne može da se seti adekvatne srpske zamene. Speluje reči savršeno, „Fejsbuk” profil mu je na - engleskom.

Dimitrije nam najsikrenije priznaje da u srpskom često greši sa padežima i da mu je lakše da razgovaramo na engleskom. Onda nam je na tečnom engleskom 10 minuta opisivao koje serije voli da gleda na TV-u, ko su mu omiljeni likovi i kakvi su oni karakteri. Priznao je i da ne voli da gleda filmove koji imaju titl jer mu odvlače pažnju.

- Gledao sam crtane filmove kao dete i odjednom sam primetio da ja u potpunosti razumem šta se u njima govori. Lakše mi je sada kada pišem i čitam na engleskom, a kada legnem da spavam - sanjam na engleskom. Imam nekoliko drugova i drugarica koji takođe odlično govore engleski pa sa njima često pričam na ovom jeziku, poverava se ovaj simpatičan dečačić.

Želja mu je da jednoga dana postane glumac. U Holivudu, podrazumeva se.

Talenat
Profesorka na odseku za anglistiku dr Tatjana Paunović kaže da Dimitrije ne govori jezikom koji se uči u školama već da njegov govor liči na engleski koji se usvaja u govornoj sredini.
- On govori kao da je odrastao u engleskom govornom području jer koristi vokabular i gramatičke konstrukcije koje se ne uče u školi. Sigurno je da je dečak nadaren i talentovan kada je uspeo da iz jednog tako ograničenog uzorka, kao što su TV i kompjuter do ove mere nauči engleski jezik.


vancaga
2010-12-08 08:12 PM
pozdrav svima
evo i mog slučaja:Na kraju 8. razreda, nastavnica engleskog ovako mi je rekla s ljutnjom u glasu: da samo znaš,poklonila sam ti ovu dvojku,jadnu i mizernu,da te ne vidim u augusty i da ne gledam tvoje -kerefe.Lako je zakljuciti bio sam ucenik nize od proseka,tako i upisem automehanicarsku skolu. i tu nisam sijao,ali nestoni meni ni mojim prijateljima, nije bilo jasno ja veoma dobro govorim engleski,prepricavam lekcije upotrebljavam reci kojih i nema u lekcijama.cudo bas!kažu -najbolji iz engleskog od svih 11 razreda-prve godine nova nastavnica engleskog, kontaktirala-staru,iz osnovne
šta sam imao iz engleskg jezika= žena kaže : poklonjenu dvojku
e sad recite mi da lažem...ili kako je moguće da se engleski tako dobro savlada od juna do septembra?
preko 15 g posle,posle pada sa motora,doktor me usiva na stolu ,posto sam nepaznjom dobio duplu narkozu U jednom momenty kažu ortaci kao u nekom bunilu ja pocnem da pricam nepovezano na engleskom i to kažu-bez akcenta...a da se ja nisam secao toga-posle
idemo dalje:'89 sam bio na Regresiji kod djendji S. i bilo je dosta us
pesno: kako da kažem,bio sam u vise regresija(zivota) i u jednoj sam bio trgovac prekomorski,od dalekog istoka,balkana,do bliskog istoka ka evropskom dvoru.Živeo sam -negde oko Kanarskih ostrva...otudi znanje engleskog
Tako je i ovaj mali Nislija:On govori -engleski jer seca tog jezika=
iz prošlog zivota...cudno a?
appassionata
2010-12-09 09:01 PM
Iranac, sto te nema na Emigraciji? Ili bar na SAD diskusijama?
 Comment Remember this topic!

Looking for Unicorn Gifts?
.