Дискусије : Кулинарство

 Коментар
Koja serpa?!
visnja7703. јун 2012. у 18.55
Znam da je bilo diskusija na tu temu, ali mi je ostalo nejasno koju serpu da koristim da mogu da izdinstam snicle a da ne moram da stalno dolivam vodu i da ne zagore? Pisalo se o Zepter i AMC serpama, ali šta mi u Torontu možemo da kupimo umesto tih serpi? I koje su ipak bolje, Zepter ili AMC za dinstanje mesa bez podgorevanja? Vi, koji imate te serpe, šta u njima kuvate i koliko dugo? Hvala na predlozima!
elektra4-
04. јун 2012. у 03.00
Zepter i AMC su ionako nastali tako stA JE doticni narucio isti komplet serpi u tvornici ali pod drugim imenom i ulozio u reklamu i dosatvljace. razlika je samo u imenu.
visnja77
04. јун 2012. у 21.55
Znam to, ali da li ima neka slična serpa da se kupi u Kanadi?
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
12. јун 2012. у 03.13
pa kontam da tu e-bay radi sasvim pristojno, ako već nema na nekom online-order.
fora sa zagorevanjem mesanceta ti u principu nije do šerpe, nego do načina spremanja.
amc rulez baj z vej.
Majda
13. јун 2012. у 23.49
Visnja, ja se ne bih puno optericivala nabavkom Zepter serpi. Skupe serpe same po sebi još nisu napravile mekane snicle ili vrhunskog kuvara:)) Nabavi kvalitetne serpe od rostfraja (stainless steel), teske, sa debelim dnom i to ti je dovoljno. Ako već hoćeš da trosis pare, onda uzmi All-clad. Zepter je po meni izvikan i preskup, nikako nisam mogla da razumem da su se prodavali kao alva u periodu kada je narod imao plate od po 10 maraka. Ja volim da njuskam po radnjama koje prodaju kuhinjske potrepstine, imaju od ptice mleko, ali još ne naidjoh na Zepter i AMC posudje ovde.
vancaga
14. јун 2012. у 17.26
sama reč DINSTANJE kaže,da je to spremanje hrane,ako bas hoćeš pecenje,sa dodatkom vode.Pa zato dodajes vodu da omeksa da ne jedes
tvrdo kao dzon vejn... i kad peces vece parce mesa u rerni-jel dodajes vode na početku bar? dodajes, e a posle jelence pivo tako?
visnja77
14. јун 2012. у 19.07
Znam ja da za distanje treba malo vode, ali meni treba serpa gde neću morati stalno da stojim i da dodajem vodu, nego, stavim meso uz malo vode, poklopim i ono se izdinsta (ne skuva) samo od sebe... Valjda ima takvbih serpi a da nisu teske ko tuc, i da nije ekspres lonac?
Majda
15. јун 2012. у 08.04
Sad vidim gde je dilema. Visnja, sve kvalitetne serpe su teske, jer su sastavljene od nekoliko slojeva (bakra, aluminijuma, metala itd) kojima je uloga da ravnomerno provode toplotu i sprečavaju zagorevanje. Recimo, nije dovoljno kupiti samo rosfraj serpu i ocekivati cudo, jer ako je tanka, pa to je isto kao da kuvas direktno na sporetu i sigurno će ti sve u njoj zagoreti. Zato biraj teze serpe.
Pored toga, čim serpu poklopim, ja odmah temperaturu smanjujem na najmanju i nikada mi ništa ne zagori. Sa poklopcem ti stvaras hermeticki zatvorenu sredinu i dovoljna je veoma mala energija sa ringle da odrzi visoku temperaturu u serpi. Ako ne smanjis dovoljno, sigurno će zagoreti.
Jedini izuzetak je ako to što kuvam sadrzi u sebi secer, e onda moram da mesam, jer se secer karamelizuje i lepi za dno serpe, bez obzira na temperaturu.
visnja77
15. јун 2012. у 21.09
Hvala, Majda! Evo, kupila sam neku Agostina serpu na kojoj je nacrtano da ima dno od 3 sloja, nije bas teska, ali ne izgleda loše, ali sumnjam da zaista ima tako kvalitetno dno.. Nije bas Italijanska, piše „made in China”... To je u stvari, „dutch oven”, kako zovu takve serpe, ali bar nije skupa, pa ako ne valja, ide van...
All clad sam jednom probala da podignem i nekako su mi bile teske, a i prodavale su se u kompletu, sto ja ne volim, šta će mi sve te male serpice?
Još mi treba serpa u kojoj se kuva krema za torte bez zagorevanja, za šta kažu je Zepter i Metalac idealne, i kuvanje povrca za rusku salatu, za šta isto hvale Zepter, jer se povrce isecka dok je sirovo i posle samo skuva sa minimumom vode.
Bas me intresuje da li je neko probao naše Metalac serpe za kuvanje krema i seckanog povrca za rusku salatu? Nisam stigla da kupim tu Metalac serpu i sad se strasno kajem! U međuvremenu ću poslusati tvoj savet da dinstam snicle na laganoj vatri, uz minimalno dolivanje vode, javicu kako je ispalo! Poz,
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
16. јун 2012. у 07.23
..joooj breee...
a u chemu je problem - ako barish povrche za sovjetsku salatu ako ga obarish u dosta vode? shtedimo vodu? pa dobro, na silno razbacivanje (pa i po srbiji), mislim da ako si u srbiji, tih po' litre vode neche faliti :)
metalac sudovi su o.k. chak su im simpatichne i one retro-share / dezeni koje videh u poslednje vreme.
ta sherpa koju si kupila iako je made in china, ne mora da znači da je losha, poshto ionako jedno 95% predmeta koje imamo po kuchi su napravile male vredne azijske ruchice.

aj' ovako: recimo prvi put si napravila mesance, i ono zagorelo/zalepilo se.
shta si sledećhi put uradila? da li si promenila neshto, i shta? (kolicinu mesa, kolicinu vode, kolicinu masnoche ako si koristila, snagu/toplotu shporeta, ono „okolo”). da li si se zapitala „a zashto je zagorelo”? (dobra vest> svako pitanje u principu ima odgovor. problem> pa treba postaviti pitanje).

znachi ne postoji „tamo gdje limun zri danas pere charli” (sudove dok mi vatamo zjale :) ), kao shto ne postoji ni sherpa koja che da nam skuva ruchak. -morachemo sami, sva je prilika. aj' prijatno, odo da spalim malo mesanca u wokichu, i da vidim kako mi je ispao ovaj neki salsa-barbecue sos (vido na majinom blogu, pa neshto kombinovao :) ).
Majda
16. јун 2012. у 08.45
Ja zaista nikada nisam sreće sa laganima serpama, pa sam posle prvog neuspeha shvatila u cemu je problem i od tada više ne kupujem takve. Moje su relativno teske, najteze su mi zapravo one od 'cast iron', pa moram da priznam da ih zbog toga bas ne volim. I moje su pravljenje u Kini, mislim da je skoro nemoguće naći neke koje nisu. U stvari, sad sam se setila, imam dve napravljene u Portugalu, kupila sam ih u Winners-u. Nikakva razlika u odnosu na one kineske. Samo su All-Clad pravljene u Americi, ja mislim da se danas sve zivo pravi u Kini.

Zlatno pravilo je - ako jelo zagoreva, smanji temperaturu. Kad god možeš, kuvaj poklopljeno, jer em je smanjen gubitak hranljivih materija, em je potrebna znatno manja temperatura.

Za kuvanje fila sam donela lonac sa duplim dnom iz Srbije, zapremine 5l odličan je. Mislim da je bas iz Metalca. Cudno, ne secam se da sam to ovde videla.

A kada kuvas povrce, ma dodaj vode, sto kaže Sasha, zašto stedis? :))
Nemoj da te dileme oko serpi preplase, kao sto ti rekoh gore, majstori će i u papiru napraviti vrhunsko jelo:)
visnja77
16. јун 2012. у 12.04
Majda i Mudrijas, bas je važno kuvanje ociscenog i naseckanog povrca u MALO vode jer onda ostaje kompaktno i prirodnog ukusa. (Možda kuvati na pari?) Ako kuvate ocisceno i naseckano povrce u puno vode, tako će i biti-puno vode!
Što se tiče lonca sa duplim dnom, da li je to onaj pisteci lonac sa otvorom kroz koji izlazi para? Taj lonac sam bacila, jer je suvise dubok za mesanje ai para može da opece ruku... Do sada sam kuvala kreme i sosove u manjoj serpi koja stoji u vecoj serpi, ali i tu mi smeta ta para koja izlazi.. Zato i tražim serpu u kojoj se ne lepi i ne zagoreva... Nekad sam imala tiganj od debelog aluminijuma, još od moje majke, u njemu se ništa nije lepilo niti zagorevalo, ali sam ga izgubila tokom selidba, a drugi takav nigde ne vidim...
Majda
16. јун 2012. у 16.55
Pa ja povrce kuvam na pari, a ako kuvam u vodi onda naspem samo toliko da povrce ogrezne i zaista mi nikada nije zagorelo. Opet, kuvam poklopljeno na niskoj temperaturi. Ako mislis da ga kuvas sa kasikom vode, teško da ćeš tako uspeti.
Lonac je, kao sto si pitala, onaj koji pisti. Meni to ne smeta, para izlazi na suprotnu stranu. Taj lonac sam i kupila bas zato što mi je komplikovaniji metod dve serpe jedna u drugoj, tu sam se tek pekla:)
Sasha-Mudrijash
(kreativni lik)
18. јун 2012. у 17.56
ja bih primetio da je aluminijum poluplemeniti metal, koji na vazduhu MOMENTALNO patinira, - presvlachi se Al2O3(xidom)(ako se ne varam). - znachi generalno si iz tog lonca u koji se kunesh poruchkala eto i malo tog a el dva o tri. mislim ne kažem da se dobijaju raci i polipi, al kažem da aluminijum oksid ne raste ni na jednoj grani ni jednog jestivog drveta/biljke. (čisto mala digresija).
*moja preporuka: ako se tripuješ na „maltene sveže” povrće, ono, malo termički obrađeno, i sa puno svežosti u sebi (stvarno ne znam kako se književno kaže -ono da očuva i sirovost neka namirnica), ja ti preporučujem wok. wok je mama-mara. fora sa wokićem je - dole -suuuuurova vatra (znači nije fora u ovalnom tiganju, fora je u prejakoj vatri - može dakle na wok-burneru i ravan tiganj koji može, al' taj ovalni-wokić na regulare ringlu/gorionik - ništa nisi uradio).
anyhow, - fora je dakle da je to što ćeš da (bukvalno) spržiš u woku prethodno sitno lepo iseckano, i samo pičiš po redu (neka namirnica naprosto traži manje a neka duže termičke obrade). - evo gle ja mlad ovde:
mesić-cvrrrrr, ginger-cvrrr, papričice - cvrrr. - gotovooooc.
(primetimo: čak i ovaj gorionik je preslab).
generalno, ne sećam se da mi se išta ovde zalepilo nešto specijalno. inače onaj standardni tajlandijski „gvozden” tiganj što rđa na vazduhu.
 Коментар Запамти ову тему!