Srećna Nova godina svima
TC-64
02. januar 2023. u 06.36
I da podelim jedan lep tekst o Engleskoj Premijer ligi i o cuvenom „Boxing day”

Na taj „boksing dej” palo je rekordnih 66 golova: Krivi su bili mamurluk i ćurke
*Piše Index.hr u svojoj rubrici Retrosportiva

Кoliko god se sport u ovom milenijumu promenio, ubrzao, komercijalizovao i čak usavršio, prošla godina je na primerima Poslednjeg plesa sa Majklom Džordanom i povratkom Majka Tajsona pokazala da se ljudi i dalje rado sećaju starih vremena.

Zato se vraćamo u prošlost i prisećamo se sportista, klubova i događaja koji su fascinirali svet pre 20, 30 ili 50 godina.

Dan posle Božića u svetu sporta najpoznatiji je po fudbalskim utakmicama u Engleskoj, na popularni Boksing dej. Te 1963. na 10 utakmica postignuto je čak 66 golova, što je rekord koji teško da će ikada biti oboren.

I dok će se fudbaleri preostale četiri najjače evropske lige odmarati i družiti sa porodicama posle Božića, za premijerligaše nema odmora.

Teško je očekivati da će današnje i sva buduća kola koja se igraju 26. decembra nadmašiti ono što su navijači na engleskim stadionima videli dan posle Božića pre tačno 48 godina.

Supersila Everton, Liverpul se vraća iz druge lige
Godina je 1963. i engleski fudbal izgleda potpuno drugačije nego danas. Ne postoji Premijer liga, već se takmičenje zove Prva divizija, a branilac titule je Everton, koji je nekoliko meseci ranije osvojio šestu ligašku titulu. Godinu ranije šampion je bio Ipsvič taun, pre toga Totenhem, a 1960. titulu je osvojio Barnli. Čelsi ima samo jednu ligašku titulu, Junajted je već šestu godinu bez titule, Mančester siti strada u drugoj ligi u koju je ispao prošle sezone, dok je Liverpulu ovo bila prvoligaška sezona posle šest godina u drugoj.

Do pre pet godina fudbal se u Engleskoj igrao i na Božić i dan posle. Sastajali bi se isti protivnici, ali sa obrnutim domaćinstvima. Za razliku od danas, biti kod kuće na Božić u prošlosti nije bila tradicija jer su mali stanovi ili kuće bili krcati rođacima i gostima, pa su muškarci najčešće rado izbegavali gužvu i odlazili na utakmice. Međutim, s vremenom i promenom standarda, stadioni su bili prazni za božićne utakmice sve dok liga nije odlučila da više neće biti utakmica na Božić, pa je dvodnevni program pomerila za dva dana; 26. i 27. decembra. Tih godina niko se nije bunio što su se odigrale dve utakmice za dva dana. Šta bi Кlop rekao danas...

Godinu dana ranije, na Dan boksa 1962., fudbal se nije igrao jer je jedna od najjačih zima u istoriji Velike Britanije zadesila Ostrvo i sneg je zatrpao stadione, pa su utakmice na Dan Svetog Stefana 1963. bile još iščekivanije, iako ne moglo se i sanjati šta će se desiti. Bilo je to vreme kada se nije previše vodilo računa o tome šta se jede i pije, posebno ne na Božić, pa su igrači često bili pomalo mamurni od prethodne noći na Dan boksa. Rezultati su takođe bili razočaravajući.

Prva divizija 1963 (Photo: Printskrin)
Vodeći tim šampionata bio je sjajni Blekburn, koji je dva meseca bio bez poraza, a do tada je već imao sedam bodova protiv Totenhema, četiri protiv Arsenala i pobedu u gostima kod Vest Hema koji je bio u krizi. nije dolazilo u obzir. Pitanje je bilo samo koliko će Roversa postići gol, ali je malo ko očekivao da će tako pregaziti domaćina. Prvi gol je postignut posle sedam minuta, do poluvremena je bilo 4:0, a meč je završen debaklom Vest Hema - 2:8.

Het-trik u tri minuta
Malo dalje, na Кrejven Кotedžu, Fulam je uživao protiv Ipsvič Tauna, koji je posle titule 1961. jurio ka drugoj ligi. Po jakoj kiši i blatnjavom terenu, Fulam je izgledao kao da igra na najfinijoj travi i već posle 20 minuta vodi sa 4:0. Nakon što je Кuk postigao uvod, Grejem Legat je postigao tri gola za tri minuta, što je bio najbrži het-trik u istoriji engleskog vrhunskog ranga sve dok ga Sadio Mane nije prekinuo 2015. za Sautempton.

Prvu je postigao kolenom, drugu prelepim udarcem sa ivice šesnaesterca, a treću čim su gosti krenuli sa centra bombom sa 25 metara. Poluvreme je završeno rezultatom 5:1, a Fulam je nastavio istim tempom i u drugom poluvremenu, poslavši kući Traktor Bojse sa deset komada u mreži. Fudbaleri Fulama su uoči Božića dobili božićne poklone u vidu ćurki, pa je trener Bedford Džezar posle utakmice rekao:

- Mora da su bili tako razigrani zbog ćurki koje smo im dali. Dogovoriću se sa gazdom da im od sada svake nedelje dajem ćurke.

Najbrži het-trik (Foto: Printskrin)
Mnogo lošija atmosfera od one među fudbalerima Fulama bila je u svlačionici Vest Bromvič Albiona, koji je ugostio Totenhem. Nekoliko dana ranije, tokom treninga, „pas mater” su se posvađali sa trenerom Džimijem Hejganom oko opreme u kojoj će trenirati. Zbog strašne hladnoće izašli su na teren u trenerkama, na šta je Hagan poludeo i rekao im da moraju da se presvuku u šorts. Igrači su to odbili, neki nisu hteli ni da treniraju, a ceo tim je krenuo u štrajk zbog šortsa, koji je trajao nekoliko dana. Čak su zapretili da neće igrati protiv Sparsa, ali su na kraju popustili treneru i na meč sa Totenhemom došli u šortsu.

Bolje da nisu jer su na otvaranju meča primili gol, promašili penal i ubrzo našli zaostatak od 3:1. Vratili su se na 3:2, a nakon što je Džimi Grivs, koji je nedavno preminuo, pogodio za 4:2, činilo se da Vest Bromu nema spasa. Ali hladnoća se pojačala i legenda kaže da su se Haganove metode kratkih šortsova isplatile jer je njegov tim počeo da juri umorne i promrzle goste. Prvo je Miki Fadž u neverovatnom slalomu na 60 metara prošao ceo tim Totenhema i pogodio za 4:3, da bi se deset minuta pre kraja Don Hau iskupio za promašeni penal i pogodio za 4:4.

Klinac od 18 godina na probi sam razbio Junajted
Sedam golova videli su navijači na Turf Muru, gde je tada veoma jak Barnli ugostio Mančester junajted. Završilo se 6:1, ali ne za Junajted, već za Barnlija koji je savladao ekipu Meta Babija, koji se, prema izveštajima iz 1963. godine, ipak dobro snašao i prošao iako je izjednačio na 1:1.

Četiri komada postigao je Endi Lokhed, ali je prva priča na meču bio 18-godišnji Vili Morgan, za koga je meč bio ogled za prvi tim. To su bila vremena kada su menadžeri davali klincima suđenja protiv Mančester junajteda, a Morgan je to sjajno iskoristio. Mladi vezista je u potpunosti dominirao veznim redom Junajteda, postigavši dva gola i namestivši dva za Lokhed. Posle utakmice je odmah dobio ugovor i odigrao je ukupno 231 utakmicu za Barnli pre odlaska u - Mančester junajted.

Bil Šenkli je u to vreme počeo da stvara jak Liverpul koji je igrao fudbal netipičan za engleske uslove. Šenkli je forsirao igru sa četvoricom igrača u zadnjoj liniji i celu utakmicu bazirao na odbrani, iako to popodne nije izgledalo tako. Enfild je ugostio Stouk Siti, koji je završio sa istim rezultatom kao Junajted na Turf Muru, i mogao je da primi mnogo više od šest golova koje su Redsi postigli. Bila je to jedna od najubedljivijih pobeda Liverpula te sezone, a kako je tim izgledao najbolje je opisao Ijan St. Džon, koji je tog dana postigao gol za 1:0.

- U suštini igrali smo dosadan fudbal osim tog dana. Navijači na Enfildu bi nam vikali 'Napad! Idemo u napad!', a kada smo prešli centar čulo se oduševljenje. Šenkli je promenio način na koji smo igrali i čak uključio golmana u izgradnju napada, što je u to vreme bilo nezapamćeno. Da je naš golman Tomi Lorens otišao van linije ili van kaznenog prostora, ljudi bi ga gledali u čudu i mislili da je Šenkli potpuno lud. Ali to je bila osnova za igru u Evropi gde smo igrali narednih 20 godina. U Evropi ste morali da vodite računa o odbrani, a ne samo o 'Napadu! Napad - rekao je sv. John.

„Masakr!”
Čelsi je demolirao Blekpul u gostima, a Dejli miror je taj meč preneo naslovom „Masakr!”, dodajući da bi bilo pametnije da su svi, uključujući i igrače Blekpula, otišli ​​kući na poluvremenu. Do poluvremena je bilo 4:0 za goste iz Londona, a završilo se 5:1. Odličan meč su odigrali i Notingem Forest i Šefild junajted. Domaćin je na poluvremenu vodio 3:0, ali su se gosti kasnije vratili i osvojili bod. Utakmica između Aston Vile i Vulvsa završena je istim rezultatom 3:3, dok je branilac titule Everton iznenađujuće izgubio u Lesteru sa 2:0.

U deset utakmica tog popodneva postignuto je 66 golova uz neverovatan prosek od 6,6 golova po utakmici. Ali još je luđa činjenica da su isti protivnici igrali 24 sata kasnije i da su rezultati bili praktično dijametralno suprotni. Vest Hem, koji je kod kuće izgubio od Blekburna 8:2, uzvratio je 3:1 na Ivud Parku. Junajted se na Old Trafordu revanširao Barnliju za poraz od 6:1 i savladao ih sa 5:1, a Ipsvič se bar malo vratio Fulamu za 10:1. Bilo je 4:2 za „traktore”. Aston Vila i Vulvsi su ponovo remizirali, ovoga puta 2:2, što znači da su za 180 minuta fudbala odigrali - 5:5.

Na kraju sezone Liverpul je osvojio titulu prvaka sa četiri boda prednosti ispred Mančester junajteda, dok je branilac titule i gradski rival Everton završio na trećem mestu. Fulam, koji je na Boking Daiu postigao deset golova protiv Ipsviča, osvojio je 15. mesto, a Ipsvič se nikada nije oporavio od tog šoka i ispao je na kraju sezone, primivši ukupno 121 gol u 42 utakmice. Siti, koji je pobedio Skantorpa sa 8-1 na Boks Deju (i izgubio 4-2 dva dana kasnije), završio je peti u drugoj ligi i neće se vratiti u prvu ligu tek 1966. godine, pre nego što je osvojio svoju drugu titulu šampiona 1968. godine.