Diskusije : Politika

 Komentar
Zajedno ili svako za sebe
Power12345
31. avgust 2024. u 04.21
Investicije, Elita i Razjedinjenost: Da Li Postoji Održiva Strategija za Srbiju?

U poslednje vreme, često se raspravlja o investicionom ambijentu u Srbiji, naročito o projektima koje država finansira i o strategijama za privlačenje stranih investitora. Na prvi pogled, sve izgleda obećavajuće: država preuzima troškove i nudi brojne olakšice. Međutim, da li su ove mere zaista dugoročno održive?

Srbija je tokom godina pružala brojne ustupke stranim kompanijama kako bi ih privukla. Ovo uključuje:

-Poreske Olakšice: Smanjenje poreza na dobit i oslobađanje od PDV-a na određene usluge i robu.
- Subvencije za Zapošljavanje Finansiranje obuka i pokrivanje dela troškova zarada.
-Besplatno ili Po Povoljnoj Ceni Zemljište Zemljište za izgradnju objekata po sniženim cenama ili besplatno.
-Finansijska Pomoć i Krediti Povoljni krediti i grantovi.
-Povoljni Uslovi za Regulaciju Olakšice u vezi sa regulativama i birokratskim procedurama.
-Infrastrukturni Projekti
Ulaganje u infrastrukturu u oblastima gde strane kompanije ulažu.
-Podrška Razvoju: Specijalne ekonomske zone i tehnološki parkovi.

Ove olakšice mogu izgledati atraktivno, ali postoji ozbiljan rizik: kada privremeni podsticaji nestanu, postoji opasnost da se investitori povuku, ostavljajući samo prazne projekte i nerealizovane ciljeve. Kao što pokazuje metafora „Ja bosiljak sadim, meni pelin niče”, ulažemo resurse i trud, ali dobijamo rezultate koji nisu u skladu sa očekivanjima.

Problemi postaju još ozbiljniji kada razmislimo o unutrašnjoj razjedinjenosti našeg društva. Dok smo u komunizmu funkcionisali kao zajednica, danas smo svako za sebe, što otežava stvaranje zajedničkog fronta i snažne kolektivne strategije. Kao pojedinci, teško se možemo suprotstaviti organizovanim interesima koji koriste sve dostupne resurse – uključujući policiju i vojsku – kako bi ostvarili svoje ciljeve. Naša trenutna situacija podseća na situaciju u kojoj država pruža sve resurse, a investitori uživaju brojne pogodnosti, dok su dugoročne posledice često zanemarene.

Na kraju, prava vrednost ne dolazi samo iz velikih brojeva i privremenih olakšica. Neophodno je ulagati u obrazovanje, infrastrukturu i jačanje domaćih kapaciteta kako bismo stvorili stabilno i prosperitetno okruženje, a ne samo privremeni uspeh. Da li ćemo ostati u „eliti” čekajući na povlastice koje nam država pruža, ili ćemo raditi na održivim rešenjima? Ovo je ključno pitanje koje treba da preispitamo kako bismo obezbedili dugoročne koristi za sve građane.
 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for PomPom Keychains?
.