Diskusije : Politika

 Komentar
Tema av
Power12345
12. avgust 2024. u 02.05
Moje Posmatranje Aleksandra Vučića

Aleksandar Vučić koristi različite tehnike manipulacije kako bi oblikovao percepciju javnosti i zadržao moć.

Kao prvo, stvaranje osećaja opasnosti ili krize. Manipulacija kroz strah Vučić često koristi temu bezbednosti, spoljnih pretnji ili unutrašnjih neprijatelja kako bi ujedinio javnost oko svoje vlasti. Stvaranjem atmosfere straha, političari mogu navesti građane da prihvate strože mere ili politike koje inače ne bi podržali. Vučić je u više navrata govorio o „neprijateljima Srbije” koji rade protiv zemlje, a koji su često neimenovani ili nedovoljno definisani. Ova retorika može da izazove osećaj ugroženosti i da građane navede na zaključak da je stabilnost zemlje moguća samo uz njegovu vlast.

Drugo, kontrola nad medijima. Kreiranje medijskog monopola Vučić i njegova vlada često su optuživani da koriste medije bliske vlasti za promociju sopstvenog narativa, dok opozicija i kritički glasovi ostaju marginalizovani ili diskreditovani. Nacionalne televizije poput RTS-a ili Pink-a često prikazuju Vučića u pozitivnom svetlu, dok malo prostora daju kritici ili alternativnim stavovima. Ova vrsta kontrole medija omogućava da se javno mnjenje oblikuje na način koji odgovara vlasti.

Diskreditacija kritičkih novinara. Novinari koji postavljaju nezgodna pitanja ili kritikuju vlast često se suočavaju sa napadima i optužbama, što stvara atmosferu straha među medijskim radnicima. Novinari istraživačkih medija, poput KRIK-a ili BIRN-a, često su targetirani kao „strani plaćenici” ili „neprijatelji države”, čime se pokušava da se diskredituje njihov rad i smanji njihov uticaj na javnost.

Treće, korišćenje javnih nastupa za kreiranje narativa. Manipulacija Vučić često koristi emotivne ili dramatične javne nastupe kako bi izazvao saosećanje ili podršku. Ovaj stil komunikacije može dovesti do toga da publika ignoriše racionalne argumente u korist emocionalnih reakcija. Tokom raznih obraćanja naciji povodom važnih ili kriznih situacija, Vučić često koristi patetične izraze i naglašava svoju posvećenost, čak i žrtvovanje za narod, čime stvara sliku lidera koji se bori za narod po svaku cenu.

Pauze i dramatizacija. Vučić često koristi pauze u govoru ili dramatizaciju da bi privukao pažnju i povećao emocionalni uticaj svojih reči. Na primer, tokom važnih konferencija za novinare, Vučić može napraviti dugu pauzu pre nego što izgovori ključnu rečenicu, što može stvoriti tenziju i dodatno naglasiti važnost onoga što će reći.

Četvrto, ponavljanje i afirmacija istih poruka. Ponavljanje laži ili poluistine. Ponavljanjem određenih tvrdnji iznova i iznova, čak i ako nisu u potpunosti tačne, Vučić može stvoriti iluziju istine među javnošću. Izjave o ekonomskom rastu, smanjenju nezaposlenosti ili stabilnosti Srbije često se ponavljaju u njegovim govorima i u medijima, iako detaljna analiza može pokazati da ovi podaci nisu uvek tačni ili su predstavljeni van konteksta.

Stalno trubljenje i ponavljanje uspeha u infrastrukturnim projektima. Vučić redovno ističe koliko je puteva otvorio, pruga izgradio i novih vozova kupio. Međutim, retko govori o tome odakle dolazi novac za te projekte, ko finansira te investicije, i da li je narod zbog toga prezadužen. Vučić često koristi medijske nastupe da bi naglasio uspehe u izgradnji puteva ili kupovini novih vozova, ali ne pruža jasne informacije o tome da li su ti projekti finansirani zaduživanjem zemlje, niti o dugoročnim ekonomskim posledicama tih zaduživanja. Ovakva selektivna prezentacija informacija može sakriti stvarnu cenu tih „uspeha” od javnosti.

Peta strategija, kao primer, „mi protiv njih”. Polarizacija društva Vučić često koristi retoriku koja deli društvo na „nas” i „njih” – tj. one koji podržavaju njegovu politiku i one koji su protiv njega. Ovakva polarizacija može dovesti do smanjenja prostora za dijalog i kritičko razmišljanje. Često je moguće čuti Vučića kako govori o „poštenim građanima Srbije” nasuprot „neprijateljima države” koji kritikuju vlast ili rade protiv „nacionalnih interesa”.

Šesta strategija, upotreba državnih resursa za političku promociju. Korupcija kroz populizam Korišćenje državnih resursa i fondova za finansiranje projekata koji su predstavljeni kao lične zasluge Vučića, a ne kao rezultat rada institucija, može biti vid manipulacije javnim mnjenjem. Vučić često se busa u prsa i lično otvara nove fabrike, škole ili infrastrukturu, što može stvoriti utisak da su ti projekti rezultat njegove lične intervencije, iako je to zapravo rezultat rada celokupne vlade, budžeta i naroda.

Skretanje fokusa sa stvarnih problema. Kada se suočava sa kritikama ili skandalima, Vučić ponekad skreće pažnju javnosti na druge teme, kao što su nacionalna pitanja, prošlost ili sukobi sa susednim zemljama. U trenucima kada su u medijima prisutni ozbiljni skandali ili afere povezane sa vlašću, Vučić može preusmeriti fokus na pitanje Kosova ili odnose sa susednim zemljama, čime se pažnja javnosti skreće sa aktuelnih problema.

Sedmo, predaja strateških resursa i zemljišta. Vučić jeste kritikovan zbog davanja strateških resursa i zemljišta stranim investitorima, uključujući Kineze i Arape, što može imati dugoročne posledice po ekonomsku i političku suverenost zemlje. Ove odluke mogu biti predstavljene kao razvojni projekti, ali često se ne razmatraju u potpunosti ekonomski i socijalni troškovi. Na primer, kineska firma Linglong Tire kupila je zemljište u Novom Sadu za izgradnju fabrike guma. Takođe, arapske kompanije poput Al Dahra kupile su velike površine zemljišta u Srbiji za proizvodnju hrane. Ove kupovine često su praćene kritikama zbog niskih cena po kojima je zemljište prodato ili dato pod zakup.

Osmo, rasprodaja poljoprivrednih dobara ili nedostatak transparentnosti i dugoročne posledice. Rasprodaja poljoprivrednog zemljišta po niskim cenama, kao i davanje u dugoročni zakup strancima često se odvija bez adekvatne transparentnosti ili razmatranja dugoročnih ekonomskih posledica. Takve odluke mogu dovesti do povećanja cena hrane i smanjenja samostalnosti u proizvodnji hrane, što može ugroziti bezbednost hrane u zemlji. Mnoge velike površine poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini prodane su stranim investitorima po znatno nižim cenama od tržišne vrednosti. Ove transakcije su često praćene kritikama zbog nedostatka transparentnosti u procesima privatizacije i zakupnih ugovora. U međuvremenu, strani investitori mogu povećati cene poljoprivrednih proizvoda i usluga, što negativno utiče na lokalne proizvođače i potrošače.

Deveto, studije i obrazovanje. Važno je napomenuti da Vučić, kao političar, ima solidno obrazovanje i iskustvo koje je oblikovalo njegov pristup politici. Studirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu i bio je među najboljim studentima, a tokom svoje karijere bio je uključen u različite političke i profesionalne organizacije. Međutim, konkretni detalji o njegovom obrazovanju, uticajima i povezanostima s određenim organizacijama nisu uvek jasni i transparentni. Vučić često ističe svoje obrazovanje i iskustvo kao oslonac za svoje političke odluke, ali detalji o njegovim vezama sa određenim organizacijama i uticajima tokom karijere nisu uvek jasni javnosti. To može stvoriti osećaj da je
njegov pristup politici vođen interesima koji nisu uvek u skladu sa interesima građana.

Političke teme i istraživanje. Kada se politika izučava, važno je analizirati kako politički lideri koriste svoje pozicije da oblikuju politiku i javno mnjenje. Pitanja kao što su etika u politici, uticaj moći na društvo i transparentnost u vođenju politike su ključne teme za razumevanje kako se donošenje odluka odvija i kako utiče na svakodnevni život građana. Takođe, važno je istražiti kako političari poput Vučića koriste propagandu, manipulaciju i kontrolu medija. Analiziranje ovih aspekata može pomoći građanima da bolje razumeju motive iza političkih odluka, strategija, kao i da postave pitanja o dugoročnim posledicama tih odluka.

Sve u svemu, Aleksandar Vučić je kompleksan i vrlo vrlo zagonetan političar koji koristi različite strategije za očuvanje vlasti i oblikovanje javnog mnjenja. Razumevanje ovih tehnika može pomoći u kritičkom sagledavanju njegovih postupaka i odluka.
Izvinite molim vas i da ne bih lupetao, razumevanje svih ovih taktika može pomoći građanima da bolje shvate motive iza političkih odluka. Kao što se u mome selu kolo ispod Basnja stare vodenicr okreće i ẓ̌ito melje, tako se i politika odvija, često utičući na svakodnevni život građana. Dok posmatram kako to funkcioniše, možda je vreme da se svi zajedno zapitamo i pažljivo pratimo šta se to dešava.

Volim ja sve vas, dragi političari, ali molim vas da se pobrinete za ovaj Srpski narod na pravi način i da ga vodite odgovorno.
Znaju moji brdjani šta je ok
I pusti to mljackanje i žvaljenje.
Stisni muda i nemoj da lažeŝ ovaj svet.

Dragi diskutanti SC vama puno pozdrava i dodajte vaša zapažanja
Power12345
12. avgust 2024. u 02.35
Nešto se mislim

* Ko finansira Srbiju?

-Međunarodni kreditori i donatori:
Da, Srbija dobija novac od međunarodnih finansijskih institucija kao što su MMF i Svetska banka. Ovo je poput toga kada vam prijatelj pozajmi novac, a vi morate da se ponašate kao da ste „odrasli” dok mu vraćate svaki dinar.

- EU fondovi i grantovi:
EU nam šalje novac da se pretvaramo kao da se usklađujemo sa njihovim standardima. To je kao kad vas rođaci obasipaju poklonima kako biste se ponašali kao pristojan član porodice.

-Domaći i strani investitori: Investicije od stranih firmi su kao kad vam neko dolazi u kuću i preuzima sve što mu se svidi, a vi gledate kako se to odvija, nadajući se da će vam barem ostaviti neki deo vašeg nameštaja.

Interesi EU u očuvanju evropske orijentacije Srbije:

- Geopolitička stabilnost:
EU brine da ne postanemo prijatelji sa Kinezima i Rusima jer to može da im pokvari planove. To je kao kada roditelji ne žele da njihovo dete izlazi s nekim ko je poznat po haosu, jer se boje da će im upropastiti budućnost.

- Ekonomski interesi:
Ako Kinezi ili Rusi preuzmu kontrolu, EU će izgubiti ekonomske prilike.
To je kao kada bi vas komšija izneo sve vaše omiljene grickalice, a vi ostali bez zalihâ.

- Politička i bezbednosna pitanja:
EU ne želi da Srbija postane „prijatelj” s onima koji ne igraju po pravilima. Kao kad vas ne bi želeli u timu ako stalno pravite probleme, čak i ako mislite da ste najkul tip u društvu.

- Strategija proširenja EU:
EU nam šalje novac kao nagradu za to što se trudimo da im se pridružimo, i nadaju se da će nam pomoći da postanemo kao oni – stabilni i „normalni”.

*Lično moje mišljenje:

Ako želite da se smejete, zaboravite sve što ste čuli o ozbiljnoj politici i pogledajte kako se Srbija razdvaja kao pileta na ražnju. Tito je bio nešto veći „mangup” od Vučića, ali barem je znao kako da balansira između različitih strana – kao majstor koji se trudi da ne polomi tanjir dok se pravi ručak. Danas, svi smo svedoci kako Srbija pokušava da se nosi sa velikim igračima, dok se političari i finansijeri „mlate” oko kontrole.

Evropa se ponaša kao bivša Jugoslavija koja se iznutra raspada, a njeni političari i finansijeri su kao deca koja se bore za poslednji komad kolača, dok se istovremeno brinu o tome da im neko ne pokvari zabavu. Ako vam se sve ovo čini kao jedna velika komedija, niste sami.
A Ovo ili još
Posmatrajte Zastavu EU kraj stola ili tamo i gdje AV drži govore gradjanima Srbije.
Jel dotični stvarno misli da su to ispred Ovce..Ovnovi a on Čobanin u službi elite i gospodara
dr-morsPoruka negativno ocenjena. Pokaži

dr-mors
12. avgust 2024. u 04.35
Power12345
12. avgust 2024. u 02.35
Nešto se mislim
======
dok si sve to smislio, na murcu si visio...
:)
Popaj
12. avgust 2024. u 07.00
Power,
Nisi spomenuli da je Srbija okružena NATO vazalima?
Inače me ova kampanja protiv legalno izabranog predsednika Srbije podseća na 5. oktobar i silovanje Slobodana Miloševića.

D-Man
(U prolazu)
12. avgust 2024. u 09.25
Оно што аутор ове теме (и текста) није споменуо је то да Вучић показује изразите карактеристике нарцисоидног психопате и све што је изнад написано о начину Вучићевог владања Србијом произилази управо из чињенице да он јесте нарцисоидни психопата. То ће вам рећи и сваки психијатар тј. они психијатри у Србији који о томе имају храбрости да говоре.

Али, Вучић је одавно претерао у својим манипулацијама и, чини ми се, то сада почињу да увиђају и највећи заговорници његовог лика и дела. Овај последњи случајем су подржавањем копања литијума у Србији би, чини ми се, могао бити почетак краја његове политичке каријере.

Претерао је у сваком смислу те речи а највише онако снисходљивим понашањем пред Шолцем, пред канцералом државе која нам константно ради о глави.

Ако будем имао времена (или ако неко други има времена) покушаћу да овде поставим и листу са свим Вучићевим погрешним потезима који су Србију фактички довели у врло тешку и незгодну ситуацију.

За сада само овај последњи у низу промашаја и погрешних процена када је стајао са Шолцом на конференцији за медије обавештавајући јавност о копању литијума у Србији (као да је то готова ствар иако се народ још пре 3 године дигао против сличне приче) иако је знао да је та ЕУ иницијатива апсолутно против интереса Кине.
Не, не мислим ја да је Кина безгрешна или савршена држава али та Кина, поред Русије, једина чува нашу територијалну целовитост и константно је на нашој страни у вези било чега што наши непријатељи (ЕУ и САД) покушавају против нас.

Управо такво понашање доказује да је Вучић човек који је уцењен од стране Запада и тај исти Запад ће те своје методе уцене користити онолико колико им треба.

Није Немачка отварала своје фабрике у Србији због тога што воли Србију и српски народ већ због тога што у Србији има јефтину радну снагу, економску корист и што на тај начин може врло ефикасно да уцењује српску политичку елиту тј. врховног ВоЏу Вучића.

Довољно је да Шолц каже Вучићу како ће Немачка повући своје фабрике из Србије и да Вучић почне да се понаша ко највећа подгузна мува Немачкој и немачким политичарима.
Е, Вучић је, чини ми се, сада претерао и све више и више људи почиње да схвата о каквом се манипулатору ради.

Наравно, као што сам више пута рекао, проблем је што у Србији нема способног политичара у опозицији који би на изборима поразио Вучића јер ова и оваква опозиција је потпуно неспособна и тако ће и бити док Запад не пронађе неку нову лутку на политичкој сцени Србије коју ће истурити у први план и ми ћемо онда и након Вучића добити неког новог Вучића или Тадића.
Milles_Broker
12. avgust 2024. u 12.44
I Opet da mogu za ovo bih ti dao 10 Pluseva.
Iako se ponekada ne slazem sa tvojom retorikom za ovo sto si napisao
gore da si mi u komsiluku bih te pozvao na rucak

Bravo !
Jocko4
(ɹǝʌɹǝsqo)
12. avgust 2024. u 14.09
Power12345,

У уводном коментару си се понављао у неким тачкама; у ствари, све се своди на неких 6, или 7 тачака.

То што си наводио, Вучић ради већ 12 година и ништа од тога му не би помогло да у Србији нема толико поткупљивих (чак и за мале паре), поготово оних којима је чланска карта СНС-а једини успех у животу. Зато је временом проблематична владавина Александра Вучића све тежа за расплет, јер се успоставила хоботница власти.

 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Oil Diffuser Bracelets?
.