„А сјутрадан ВИДЈЕ ЈОВАН ИСУСА гдје иде к њему, и рече: ГЛЕ, ЈАГЊЕ БОЖИЈЕ КОЈЕ УЗЕ НА СЕ ГРИЈЕХЕ СВИЈЕТА.”
Свето Јеванђеље по Јовану 1,29
„Очистите дакле стари квасац, да будете ново тијесто, као што сте пријесни; јер и ПАСХА НАША закла се за нас, ХРИСТОС”
Коринћанима посланица прва (светог апостола Павла )5,7
„Него скупоцјеном КРВЉУ ХРИСТА, као безазлена и пречиста јагњета”
Прва саборна посланица (светог апостола Петра )1,19
https://tinyurl.com/ydemkf8y
Дванаеста година била је код Јевреја преломна година између детињства и младости. Навршивши ту годину јеврејски дечак прозван је сином закона, а такође и Божјим сином. Пружене су му нарочите могућности за верску поуку, а од њега
се очекивало да узме удела у светим празницима и обредима.
У складу са овим обичајем Исус је у своје дечачко доба у време Пасхе посетио Јерусалим. Јосиф и Марија, као и сви верни Израиљци, ишли су сваке године да присуствују Пасхи, а када је Исус навршио потребне године и Њега су повели са собом.
Постојала су три годишња празника, Пасха, Педесетница и Празник сеница, када су сви људи у Израиљу били обавезни да се појаве пред Господом у Јерусалиму.
Од ових празника, Пасхи је присуствовало највише људи. Многи су долазили из свих земаља по којима су Јевреји били расејани. Из сваког дела Палестине поклоници су стизали у великом броју. Путовање из Галилеје трајало је неколико дана и путници су се здруживалиу велике групе ради друштва и заштите. Жене и старе особе возили су уз помоћ волова или магарцима стрмим и камени тим путевима. Јачи људи и млади путовали су пешке.
Време Пасхе одговарало је крају марта и почетку априла и цела земља била је ведра од цвећа и радосна од птичије песме. Дуж целога пута било је знаменитих места из историје израиљског народа, и очеви и мајке причали су својој деци о чудима која је Бог у давна времена учинио за свој народ. Време путовања прекраћивали су песмом и музиком и када су се јерусалимске куле најзад показале на видику, сви гласови удружили су се у победоносну песму:
»Ево стоје ноге наше
На вратима твојим Јерусалиме! Нека буде мир око зидова твојих, И честитост у дворима твојим!«
(Псалам 122,2–7)
Светковање Пасхе почело је са настанком јеврејског народа. Последње ноћи свога ропства у Египту, када је изгледало да нема никаквог знака ослобођења, Бог је наредио да се припреме за брзо ослобођење. Он је опоменуо фараона о коначном суду над Египћанима и Он је дао упутства Јеврејима да своје породице окупе у својим домовима. Пошто су попрскали довратнике крвљу закланог јагњета, требало је да поједу то печено јагње, са бесквасним хлебом и горким зељем. »И овако једите«, рекао је Он, »опасани, обућа да вам је на ногу и штап у руци, и једите хитно, јер је пролазак Господњи«. (2. Мојсијева 12,11) У поноћ су убијени сви првенци међу Египћанима. Тада је цар послао поруку Израиљу: »Устајте, идите из народа мојега... и отидите, послужите Господу, као што говористе.« (2. Мојсијева 12,31) Јевреји су изашли из Египта као независан народ. Господ је наредио да се Пасха светкује сваке године.
»Кад вам реку«, казао је Он, »синoви ваши: Каква вам је то служба? Реците: Ово је жртва за пролазак Господњи, кад прође куће синова Израиљевих у Мисиру убијајући Мисирце.« Тако је из поколења у поколење требало да се понавља прича о овом величанственом избављењу.