mama-2
(nemam moto:))
2011-06-16 12:52 PM
Da pocnem „ispovest” od početka:)))
Imam jednu prijateljicu godiste moje majke. Ona se prihvatila da bude kuma slave -Trojica u nasoj crkvi, a još nam u gostima dolazio i Vladika kanadski. Kao kuma, trebala je da spremi rucak za 200 gostiju...Pošto je imala cast da proba moje djakonije, zamolla me je da joj pomognem i napravim ove pogace i pobrinem se za dekoraciju stolava, sale , serviranja i pranje sudova:))Jedino izbegoh ribanje sporeta i podova:))) Da vam iskreno kažem, malo sam se upasila obaveza , ali posto mi je izuzetno draga krenuh u avanturu:)
„Nabavaila” sam još dve drugarice , 4 aparata za mesenje testa ( mini pekare) i 8 modlica ( one sto im se stranice skidaju, precnika 24-30 cm)posto u jednoj rerni mogu da stanu 4.
Jedna drugarica je bila zaduzena da meri i ubacuje sastojke u pekarice, ja sam bila na razvlacenu i secenju testa, a treca je redjala u prehove i premazivala zumancima. Lepo smo se organizovale i 4 sati napravile i ispekle 26 pogaca.
U kuhinji sa nama su bile još 4 starije žene 70+, i kad su nas videle sa pekaricama, krenuse sa pricama kako je to bilo u njihovo vreme a kako sad mlade domaćice...ma mogu vam reći da su bas sumnjale u nas i nasu sposobnost,obigravaju oko nas... ali kad nas krenu testo ucutase bake:))) Toliko pohvala i poljubaca smo dobile...aman i sto nas Vladika ne izljubi:)
Par zenica , sa ovih diskusija sam kontaktirala privatno putam e-maila , pitala ih za savet, kolicinu brasna i tencosti obzirom da su mi tepsije bile manjih dimenzija. Nisam uspela da pricitam odgovore jer je SC bio u kvaru a koliko vidmi još uvek je ts.
Pogace su pravljene po receptu za kifla pogaca koji je ostavila Dzekson, a od ostalih sam „krala” način redjanja . Recept je odličan jer su pogace super i sutra dan.
Ovaj slavski kolac je napravljen od istog testa, testo se podeli na tri dela, svaki razvuce u pravugaonik, zatim urola i plete pletenica
a onda se krajevi podvuku i stavi u serpu.Serpa je inače kupastog oblika ( krug dna je uzi), tako kad je pecena haos dobro izgleda. Eto, nju smo zaboravile pecenu da slikamo , zaboravile smo u guzvi i frci.
Još jednom hvala !
Pomoravka
(vesela i srecna zena)
2011-06-17 12:37 AM
Čestitam ti na ovom predivno urađenom poslu, kod nas u crkvi kuma nije zadužena da spremi ručak, to radi kolo srpskih sestara, kuma je zadužena da donese slavski kolač, žito i ako hoće tortu, slavsku sveću i vino i da plati svešteniku.Svaka vam čast, ogroman je to bio posao, a.li ste ga uspešno obavile.Pozdrav
profesorka
(sveznalica)
2011-06-17 04:03 PM
Htedoh da se nasalim i priupitam : prijo je li sav ovaj leb tvoj???
Vi ste se stvarno naradile- mora da su gosti bili sokirani!
Kad budemo zenili i udavali nasu decu- ti ima da pravis pogace a ja ću da asistiram ( tj.da jedem), vazi ???
CMOK!!!