Ranije nisam bio naročito naklonjen trilogiji Gospodar Prstenova, ni Tolkinu, a ni fantaziju kao žanru. Moram da priznam da se to donekle izmenilo. Kad uveče na TV daju Džeksonove filmove, obično se opredelim za njih. Oni su to što jesu. I tako ih treba prihvatiti. Ta keltska i nordijska imena božanstava i kraljeva u Srednjoj Zemlji zvuče u prvi mah bleskasto i opterećujuće ali kad čovek malo uđe u ovaj Tolkinov svet i bolje razume ko je ko, zanimanje poraste. Tolkin je definitivno bio čovek sa (pre)bujnom maštom. Spremam se da pročitam i njegovo posthumno delo The Silmarillion.
Elem, nedavno sam pogledao i prvi film iz Hobit serije, The Hobbit: An Unexpected Journey, 2012. Nisam imao velikih očekivanja a sećam se i da ga kritika dosta potkresala. Ipak, film je prijatan i interesantan za gledanje. Ima recikliranih likova (Gandalf, Elrond, Saruman, Golum) a ima i novih, posebno raznih hobita i patuljaka. Kada se ovaj prvi Hobit uporedi sa prvim Gospodarem Prstenova, stiče se utisak da je Hobit malo manje epičan ali zato zabavniji i duhovitiji. U svakom slučaju predstavlja dobar materijal za opuštanje mozga i zanimaciju za oči i uši.
Sad malo o R. Armitagu. Ima valjda pet ili više godina kako sam upravo na ovom forumu stavio topic o tom britanskom glumcu, proričući mu blistavu holivudsku karijeru. Armitaga sam prvi put gledao u britanskoj seriji North & South koja se odvija u viktorijansko doba (omiljeno doba za filmovanje, zar ne?) a Armitage je tu kao neki sin industrijalca. Još tada mi se dopalo kako ovaj glumac izgleda, kako glumi i kakvu harizmu unosi u uloge. Rekao sam da je pitanje vremena kada će ga Holivud vrbovati i ubaciti u A-star mašineriju. I evo, to se obistinilo. Doduše, neću kriti da sam odgledao celog prvog Hobita a da mi uopšte nije na pamet palo da je Armitage dotični vođa patuljaka Thorin Oakenshield. Eto šta napraviše od čoveka - patuljka. Isto tako, nisam svojevremeno prepoznao da je John Rhys-Davies bradati patuljak Gimli u Gospodaru Prstenova. A gledao sam dotičnog Dejvisa u mnoštvu epizodnih uloga i čak u nekim video igrama.
Dakle drago mi je da je Armitage uzjahao holivudskog konja i da hrabro jaše napred, makar i kao patuljak. O ovom glumcu ćete još čuti. Verujem da mu najbolje stoje uloge mračnih antagonista u avanturističkim filmovima a takvih uloga u Holivudu neće nikad da fali.
http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Armitage_(actor)
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hobbit:_An_Unexpected_Journe y