Scott ritter: mir s Rusijom nije zločin
Popaj
16. август 2024. у 10.46
SCOTT RITTER NAKON RACIJE: NOVINARI NISU AGENTI – MIR S RUSIJOM NIJE ZLOČIN
Radna grupa FBI-a upala je u kuću američkog analitičara Scotta Rittera prošle sedmice. Upad se dogodio pod sumnjom da je Ritter strani agent. Američke vlasti nemaju dokaza, samo optužbu da bivši inspektor UN-a za oružje objavljuje svoje članke u ruskim medijima. Da li ga to čini primaocem naređenja ruskog predsednika Vladimira Putina? Riter odbacuje ove optužbe kao „apsurdne”: „Ja sam vanjski saradnik brojnih novinarskih institucija širom svijeta. Ja sam nezavisni novinar s naglaskom na nezavisnom. Ja sam sam svoj šef. Ne radim ni za koga. Ako želim nešto da napišem, ja to napišem, ako nešto ne želim, onda to ne napišem [...] To se zove novinarstvo.
Ono što ga najviše zabrinjava je to što američke vlasti pretpostavljaju da odlučuju šta predstavlja legitimno izražavanje mišljenja: ”Ideja da FBI može odrediti šta je novinarstvo je frontalni napad na Ustav Sjedinjenih Država, slobodu štampe i slobodu govora .„
Ritter se brani i od optužbi da iznosi proruske argumente: ”Nisam proruski, ja sam proamerički. Samo vjerujem da je u najboljem interesu Sjedinjenih Država da održavaju dobre odnose sa Rusija, da izbjegnem nuklearni rat i promovišem kontrolu nad oružjem, ali ja to ne radim zato što pokušavam pomoći Rusiji, jer pokušavam pomoći svojoj zemlji.
Upravo za to ga američki establišment sada optužuje: „Ovo je 100 posto o politici. [...] Ja sam nekontrolirani američki građanin. Ne možete me kontrolirati. Radim ono što želim, i ” Činim to jer vjerujem u mir, nekima to očito smeta i pokušavaju me ugasiti.
Ritter to otvoreno kaže: „Vlada SAD mi je objavila rat. [...] Moja ustavna prava na slobodu govora, slobodno udruživanje i učešće u slobodnoj štampi su pod frontalnim napadom vlade Sjedinjenih Država. Ovo je čin Zbog toga prihvatam izazov ako vlada Sjedinjenih Država želi da se bori za Prvi amandman.
Sa Scottom Ritterom smo razgovarali i o intervjuu bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i američkog milijardera Elona Muska, o međunarodnoj reakciji na njega – posebno iz EU – te o strahu elita od slobode izražavanja i slobode štampe. Ritter sumira: ”Donald Trump može reći ono što Donald Trump želi da kaže. Elon Musk može učiniti ono što Elon Musk želi. To je pravo američkih građana koji imaju pravo na slobodu izražavanja. Ne moramo voljeti šta oni kažu. Ne moramo da se složimo sa onim što oni kažu.
Seeb-VN1700Порука негативно оцењена. Покажи
Seeb-VN1700
17. август 2024. у 15.45
SCOTT RITTER je Amerikanac i još k tomu novinar.
Kao takav ako javno izjavi da su americki vojni strucnjaci angazovani u Ukrajini u vojnim operacijama sa dopustenjem Pentagona, onda se ne mora cudit ako americke sluzbe interesuje odkud njemu ti podaci.
-