Opet sinusi, za dr Galeba
Franka
30. децембар 2009. у 07.14
Doktore, kad sam Vam pisala prošli put, a to je bilo 16. decembra, lečila sam VELIKI bol u grlu pomoću Fromilida (iako mi je antibiogram par dana kasnije dao spisak lekova). Taj Fromilid 500 sam pila 7 dana.
Vi ste me tada posavetovali, i shvatila sam ono sa „puškom i topom”.
Ali nećete verovati, od sinoć opet bol u grlu (kao da osećam jedan bolni „prsten” koji struže i boli, kašljala bih ali to nešto nikako da iskašljem).
A već sam i par dana pre osetila da su mi (još) bolesni sinusi, naime, kad se okrenem dok ležim - uvek osetim taj neki „miris” u nosu i znam - sinusi (a onda me uvek boli i uvo, pa kad odem kod dr, oni kažu da nije ništa ali da je sve to povezano).
Odmah sam kupila ono što ste mi preporučili prošli put:
„Za upalu sinusa i nosnih hodnika (imate straznji farigealni drip)
lijek prvog izbora je uvijek Amoxicilin + Clavuloska kiselina.Lijek je poznat kao Amoxiclav ili Klavocin. Ta se to primjenilo kako je pravilo ne bi bilo prolema u terapiji. Bris je pokazao da je u pitanju Moraxella cataralis a antibiogram da je osjetljiva na Amoxiclav...” (dr Galeb)
MOJE PITANJE JE:
Pošto trenutno NEMAM mogućnosti da idem kod lekara, zanima me koliko puta dnevno i koliko dugo da uzimam ovaj lek Amoxiclav (imam dve kutije od po 15 tableta, a jedna tableta je 625 mg)?
Naravno, ako treba, mogu kupiti još.
Unapred hvala i sve najbolje u Novoj 2010. godini!!
Galeb
30. децембар 2009. у 13.12
Vas pitanje:
Pošto trenutno NEMAM mogućnosti da idem kod lekara, zanima me koliko puta dnevno i koliko dugo da uzimam ovaj lek Amoxiclav (imam dve kutije od po 15 tableta, a jedna tableta je 625 mg)?
Odgovor:
Uz lijek se dobija i proskripcija u vezi doze. Vi trebate uzimati na 8 h jednu pilulu. Kod upale sinusa se preporucuje najmanje 15 dana.
Kako se kod vas infekcija ponavlja, vi trebate još dok je upala prisutna otici kod ljekara ORL, da izvrsi kompletan pregled nosne supljine da se vidi razlog čestih upala. Tu može biti u pitanju vise stvari kao na pr:
- devijacija nosnoig hodnika koja remeti drenazu sinusa
- prirodno uski otvor sinusa kroz koji se vrsi ventilacija i drenzaz sinusa
- upalno osteceno usce koje je postalo tijesno za drenazu i ventilaciju sinusa
- polipi u sinusu ili nosnom hodniku koji suzuju ili zatvaraju usce sinusa itd
Akjo ljekar kaže da nema ništa, trazite da vam oddgovori zašto imate taj problem a ako ne moze dati odgovor neka vas uputi u visu ustanovu koja može vrsiti nazalnu endoskopiju i ustanoviti šta je u pitanju. Treba u ovom slučaju rešiti uzrok a upala će se izleciti. Ovako vi upalu smirite a posle odredjenog vremena se ponovo javi.
Kod vas se već može govoriti o kronicnom procesu jer se problem ponaavlja i traje duže vreme.
Javite šta ste napravili i šta maj je kod pregleda u nosu nasao.
Sve najbolje Galeb
Franka
31. децембар 2009. у 11.23
Hvala puno na „novogodišnjem” odgovoru :))
Ovo se računa kao dežurstvo, je l da? :))
Hvala na informaciji o leku - znači 3 puta dnevno po 625 mg, 15 dana.
Hvala!!!