Вести
Спорт
Селебрити
Лајфстајл
Дискусије
Кувар
Огласи
Дискусије
:
Здравље
+0 / -0
0
Dr. Galeb-psiha posle porodjaja
natasa78
13. август 2009. у 09.50
Postovani Dr. Galeb
Ja sam se pre dva meseca porodila. Posle poroda sam imala jake promene raspoloženja i bila sam konstantno umorna. Beba je puno plakala, jela na svaka 3 sata i bukvalno nisam nijednu noc vise spavala normalno.
Posetom doktora, prepsian mi je antidepresiv cipralex.
To je bilo pre 3 nedelja, ali se moje stanje odjenom popravilo. Nisam ni pocela da pijem lekove jer me bilo strah.
Vise se ne osecam iscpljena i pocela sam opet prilično normalno da funkcionisem. Beba spava preko noćitako da i noc mi bude mirna i odmorim se.
Mene interesuje, koliko je važno i da li još uvek trebam piti taj lek ili ne? Nisam nikada koristila antidepresive, ali me je doktor uplasio da stanje depresije posle porodjaja ne može da nestane samo od sebe. Ja se osecam bar 80% bolje i raspoloženje se vratilo. Pocela sam biti vise i aktivna jer vise nemam bolove od porodjaja.
Hvala
+0 / -0
0
Galeb
13. август 2009. у 15.19
Prema navodima vsim i mišljenju ljekara radise o blagom obliku depresije koji se javl;ja u 5-10% žena poslije poroda. Znaci su gubitak apetita, nesanica, iritaabilnost, osecaj zamora,teskoce sa bebom, izolovanost od porodice i prijatelja itd.
Razlog za pojavu depresija kod porodilja se zasnivaju na:
- psihickim (hormonal;na izmjena radi pada estrogena i porast progesterona, promjena u nivou hormona stitnjace, izmjenama u RR i volumenu krvi, izmjene u imunom sistemu i metabolizmu itd)
- emocionalnim osjecaj odgovornosti za bebom, i brojnim drugim faktorima
- promjenama stila zivota (vezano za bebu, vlastita izmjena svog zivota, odnosi prema porodici i prijateljima itd).
Lijecenje postpartalne depresije:
a. kontrola rada stitnjace i drugih faktora koji sam nabrojao a mogu imati odraza na pojavu depresije
b. ne unositi alkohol
c. u svakoj prilici kada imate potrebu za pomoć trazite od muza i porodice, razgovarajte sa drugim rodiljama i prijateljima
d. uzimajte vremena da se odmarate u toku dana i da setate sa bebom pa i sami ako vam to pravi zadovoljstvo.
e. uzimanje ljekova se preporucuje. Poznato je da depresija može postati ronicna. Sa ljekovima se stanje brze resava, mogućnost pojave nove depresije u zivotu se smanjuje.
Ono sto brine majke je odraz lijeka na dijete. O tome ne trebate da brinete. Lijek prolazi u majcino mlijeko ali u veoma malim kolicinama da ne mogu imati odraza na dijete. To doktori zasigurno znaju uostalom mozete sa njim o tome da i razgovarate.
A sad vase pitanje:
1. Mene interesuje, koliko je važno i da li još uvek trebam piti taj lek ili ne?
Već sam dao odgovor. Bolje je da ste uzimali lijek iz razloga koja sam naveo. Kad je sve dobro prošlo znacilo bi da se radilo o blagom slučaju. Potrebno je da postujete savjete koji se ne odnose na ljek.
2. Nisam nikada koristila antidepresive, ali me je doktor uplasio da stanje depresije posle porodjaja ne može da nestane samo od sebe. Ja se osecam bar 80% bolje i raspoloženje se vratilo. Pocela sam biti vise i aktivna jer vise nemam bolove od porodjaja.
Odgovor:
Sve zavisi šta je uzrok depresije i u kom stepenu se to ispoljilo. Moje je mišljenje da ste trebali uzimati lijek jer zasigurno ne bi stetio ni vama ni djetetu. To su doze koje se mogu piti i od strane zdravih ljudi a da se ne desi ništa.
Ukoliko nisam bio jasan postavite pitanje.
Sve najbolje bebanu i vama, Galeb.
+0 / -0
0
Gate7
(navijac)
14. август 2009. у 05.39
Draga Natasa,
glupo mi je da protivrecim gospodinu Galebu jer on je ipak sjajan doktor i uvek daje super savete, ali je moje mišljenje (koja je isto imala postporodjajnu depresiju) da ako ti je bolje to ne uzimas!
Meni je isto cipralex bio prvo propisan i samoo sam imala nezeljene efekte i ništa drugo, čak mi je bilo i još gore, pa su mi posle promenili terapiju. Sada je prošlo evo skoro dve godine od mog porodjaja, a ja na zalost još uvek uzimam uvece po pola tablete, jer me jednostavno strah da ako ostavim lek da će mi se sve opet vratiti. Drugim rečima, mogu oni da pricaju šta hoće, ali definitivno svi ti lekovi stvaraju zavisnost, ako ne fizicku onda psihicku u svakom slučaju.
Kod tebe je sigurno blazi oblik, čim ti je sad već bolje, ne daj Boze da ti je stvarno mnooogo loše (kao sto je meni bilo) ne bi se ni dvoumila nego bi ih odmah popila.
Zato ti ja preporucujem da to ne uzimas, možda eventualno nešto na prirodnoj bazi da uzmes za smirenje.
Naravno, ako ti se stanje pogorsa onda odmah kod doktora i lako ćeš onda početi da primenjujes terapiju.
Sve najbolje ti želim i pozdrav
ako imaš još neka pitanja
pitaj
+0 / -0
0
natasa78
14. август 2009. у 06.41
Hvala vam na odgovorima.
Pa ja sam procitala nuzpojave i uplasila se. Još mi je receno da se pije pola godine. Odmah ja razmišljam o jetri..
Ipak nešto uzeti pola godine, bilo kakve tablete, mislim, nije mi bilo svejedno pa nisam to ni pocinjala.
Jeste mi bolje, još nisam kao pre ali skoro pa tako. Osim da imam sada puno vise obaveza, i stresno je posto sve treba naviknuti sa prvom bebom, ali radim to sa zadovoljstvom..ipak smo bebu cekali sa punim srcem i zato šta god radim kažem, Hvala Bogu pa imam za koga da radim. Nekako ponovo sve stignem, evo čak i za internet imam vremena, a na početku sam ludila nisam znala gde da pocnem i ništa da zavrsim jer beba svako tolko place..
Čini mi se sada da odkada sam se ja opustila i „unormalila” i beba ne place vise :o)
Gate jel tebi doktor reko da da pijes tako dugo tablete?
+0 / -0
0
Gate7
(navijac)
14. август 2009. у 07.58
Natasha,
meni je doktor rekao da pijem ovu moju terapiju (lek se zove opipramol-to je neki blagi antidepresiv) minimalnu dozu (znaci 50mg uvece) dokle god se ne osecam 100% kao i pre. Kada ih ostavim (isto moram postepeno) moram kod dr na kontrolu. E sad, meni je odavno već mnooogo bolje- ne mogu da kažem da je sve isto kao pre, ali skoro da jeste. ALi je moj problem sto sam ubeđena da mi je dobro zbog tih lekova, pa mi je strah da ih odbacim. I doktoru sam to rekla i on mi je rekao da ako nisam spremna još da ih ostavim mogu slobodno da ih pijem. Ali nisam ja bas sigurna da to neće ostaviti nikakve posledice za pojedine organe a možda i na psihu. Ipak je lek lek. Zato ti kažem draga moja, najbolje je uopste ne pocinjati ako bas ne moras, jer doktori to uopste ne vide tragicno ako se ti navuces ili budes pila godinama lekove.
To sto imaš stres to je toliko normalno, bitno je samo da lepo organizujes sebi dan, da se bavis malo sportom, posecujes prijatelje...ja da sam to na vreme radila ne bi ni meni trebale tablete, ovako nazalost eto još uvek pijem lekove ali se nadam da ću ih skoro ostaviti (možda uporedo uz neku terapiju kod psihologa, jer je to kod mene sve psihicka stvar).
Pozdrav još jednom i ljubi bebu;)
+0 / -0
0
six_feet_under
15. август 2009. у 10.08
Šta god ti odlucila da uradis, da pijes ili ne pijes lekove, želim samo kao prvo da ti čestitam na bebi, a onda da ti napisem da je sve sto osecas prilično normalno, da bukvalno ne znaš gde si i kako da oragnizujes sebi zivot, ali polako, sve to dodje na svoje, i lepo si to primetila, da sto si ti smirenija i dete je:) Biće sve u redu, pricaj sa muzem, a i sa ostalim bliskim osobama, i veruj da će sve biti o.k. Naravno ako se uplasis i padnes u očajno stanje ne oklevaj, nazad kod doktora. Svako dobro tebi i tvojoj prodici:)
+0 / -0
0
peancic
24. август 2009. у 06.57
Zašto ne biste probali sa homeopatskim lekovima i cajevima?Ne stvaraju zavisnost,a lepo opuste ili jednostavno naprave „placebo” efekat pa se ubedimo da nam je bolje od njih:-)Ja ne poznajem ni jednu ženu koja nakon poroda nije bila depresivna,izmorena,preosetljiva i sl.Ako je stanje ozbiljno,u retkim slučajevima dolazi do obolenja stitne zlezde treba se obratiti lekaru.
Looking for Mantra Bracelets?
Life Press
Kako da uzgojite avokado u svom domu
Kremasta piletina u umaku od limuna i majčine dušice
Tabata – najbrža i najintenzivnija vježba
Maslinovo ulje i limunov sok protiv kamenja u bubregu
Novi ekstra jednostavni recepti za domaće šampone
Napravite školsku tablu na frižideru u 6 koraka
Изаберите државу:
Аустралија
Аустрија
Босна и Херцеговина
Велика Британија
Европска Унија
Канада
Немачка
Сједињене Америчке Државе (САД)
Србија
Француска
Холандија
Хрватска
Црна Гора
Швајцарска
Шведска
Ћирилица |
Latinica
|
English
© Trend Builder Inc. и сарадници. Сва права задржана.
Terms of use
-
Privacy policy
-
Маркетинг
.