Povisen bilirubin kod bebe
jelr
(student)
07. август 2009. у 04.14
Moja beba danas ulazi u 6 nedelju. U porodilistu je imala fiziolosku zuticu, bilirubin 240 pa je bila na fototerapiji 13 sati. Na otpustu je imala bilirubin 169, tezina an rođenju 3330 na otpustu 3250 ove nedelje smo isli kod pedijatra na kontrolu, sve je u redu, dobila je preko kilogram (4280)i 6,5cm na visini. Ishrana iskljucivo dojenje. Pedijatar kaže malo mi je nešto zuckasta, da proverimo bilirubin. Juče smo vadili krv, nalaz
Bilirubin Total gen 2 : 158,5 umol /L referentne vrednosti su 0.0 do 20
Bilirubin direct : 12,59 umol /L refernetne vrednosti su 0.0 do 6
ne znam da li se ove refernetne vrednosti odnose samo na odrasle.
Radili smo i krvnu sliku
wcb 5,9
rbc 3,79
hgb 119
hct 0,354
mcv 93,4
mch 31,4
mchc 336
plt 336x10na9
Pedijatar misli da to nije ništa strasno i da ćemo za mesec dana da ponovo proverimo nivo bilirubina. Stavila je dijagnozu Hiperbiluribinemija. Citala sam nešto po internetu i negde kažu da je to normalno za decu koja doje, da oni koji jedu formulu vrlo brzo dobiju nivo bilirubina kao kod odraslog coveka, s druge strane sam procitala da visok nivi bilirubina može da utice na razvoj mozga i da ostavi ozbiljne neuroloske posledice, sto me je bacilo u veliku paniku.
Da li je imam razloga za brigu? Da li je neko imao slično iskustvo?
Galeb
07. август 2009. у 04.48
Što se tiče visine bilirubina, vrednost nije presla kritcnu tacku koja bi mogla ugroziti mozak djeteta. Bilirubin indirektni kada je manji od 240 a dijete nije rođeno prije vremena tj. spod 33 nedelje gestacione dobi, nije bilo u hipoksiji tj da mu je AS manji bio od 5, nije imao hipoglikemiju tj secer nizi od 1.8 itd tada kod djeteta ne moze doći do ostecenja mozga i prodora bilirubina u mozdane stanice cija je posledica ostecenje. U kasnijoj dobi stanica mozga je još zrelija i otpornija na prodor bikirubina u stnice mozga. Bilirubin koji sad ima ne moze biti opasan za dijete a razlog porasta je najverovatnije hormonalne prirode vezano za majcino mlijeko. U takvim slučajevima se nekad radilo obustava majcinog mlijeka 48 h ali je to sada napusteno.
mogući su i drugi razlozi kao sto je postojanje povrede kod djeteta sa krvarenjem ali bi to ljekar uocio ili jaka infekcija sto zasigurno nije slučaj.
Niste naveli koji razlog je povisene vrednosti bilirubina jer bi bilo lakse tumaciti to održavanje visine. Obično su vrednosti vise kod Rh nego kod krvno-grupne zutice. U svakom slučaju vrednosti crvene krvne slike su nize, sto govori o hemolizi krvi. U ovakvim slučajevima se, iako je broj E , Hgb i Htc nizi, ne daje kapi zeljeza jer zeljeza ima sada veoma puno u jetri nastalog razgradnjom eritrocita. Krvna slika će se oporaviti sa padom imunih tijela koja su hemolizirali eritrocite i aktivaciom kostne srzi. Pored toga dijete je dobilo dosta i na tezini a za to je potrebno stvoriti 85 ml/kg nove krvi.
Savjet:
Nemate nikakvog razloga za zabrinutost. Sve će se to spontano regulisati
Sve najbolje bebanu i vama Galeb.
jelr
(student)
08. август 2009. у 12.01
postovani gospodine galebe,
hvala na odgovru, malo ste me smirili.
Niste naveli koji razlog je povisene vrednosti bilirubina jer bi bilo lakse tumaciti to održavanje visine.
Ne znam ni ja koji je razlog povisene vrednosti bilirubina, dete je rođeno planiranim carskim rezom u 38+5, i ja i suprug smo RH+ O krvna grupa.
Mene je prvenstveno uznemirilo sto sam na jednom sajtu pronsala vrednosti bilirubina i tamo stoji da dete preko mesec dana treba da ima vrednost bilirubina kao i odrastao covek, a to je 5 - 17 µmol /l za totalni bilirubin, a moje dete sa 6 nedelja ima 158. Ali posto ste i vi i nas pedijatar potvrdili da to nije zabrinjavajuca vrednost, pokusacemo da se malo opustimo do sledećeg vadjenja krvi.
sve najbolje vam želim