Za doktora Galeba dijagnoza F41
nikk
(student)
09. септембар 2009. у 18.58
Dragi doktore Galb
Molim Vas pomozitemi mi kako da pomognem svom bratu kojem je konstatovana dijagnoza F41. On ne želi da ide doktoru neraspolozen je opkrivljuje sve za svoje stanje. Svaki vas savjet je dobrodosao/Unaprijed veliko hvala
OPIS-50
(OPISIVAC)
09. септембар 2009. у 19.23
Kada zapocnu psihoterapiju, pacijenti obično ocekuju instant izlecenje i nestrpljivi su da se stanje sto pre pokrene na bolje, sto je i razumljivo. Ipak, realno je ocekivati da je potrebno duže vreme dok se stvari zaista ne poprave, a ono se obično ne meri nedeljama nego najmanje mesecima. Nemojte biti nezadovoljni svojim napretkom, jer ukoliko se terapija smanjuje, znači da je Vas lekar procenio da se bolje osecate i da može ladano da pocne sa smanjivanjem do ukidanja terapije. A to je već odgovor na Vase pitanje. To sto još uvek ne uzivate u svemu sto radite, deo je depresivne slike, ali je važan podatak da obavljate uobicajene poslove i imate relatvno normalno funkcinisanje, sto govori o ipak blazim psihickim smetnjama ako podjemo od toga da je funkcionisalnost pokazatelj tezine smetnji. Kao i kod drugih psihickih bolesti, mogu postojati oscilacije i privremena pogorsanja, ali je to nešto sto je veoma individualno i nepredvidivo, posebno kada covek tokom zivota nailazi na vece krize i emocionalne potrese pa se i početne psihicke tegobe intenziviraju. Ali, s obzirom da idete na psihoterapiju, pretpostavka je da kroz nju Vi postajete psihicki snazniji i sticete bolje sposobosti da se sa emocionalnim i psihickim krizama borite. Svako od nas, bilo da oseca neke psihicke smetnje ili ne, tokom zivota ima padove i uspone. Nemojte sve sto Vam se desava pripisivati smetnjama koje imate, verovatno bi i da ih nemate, bilo boljih i loših perioda. Vi ste glavni akter svog zivota i verovatno ćete nastojati da se Vase psihicke tegobe ne odrazavaju bitno na njegov tok, odnosno da ne izazove „neke druge komplikacije”, kako Vi kazete. Naravno, depresivne smetnje sa panicnim napadima mog izazvati i povlacenje od ljudi i aktivnosti, i pad samopouzdanja i partnerske probleme i sve ono sto je povezano sa uspesnim interpersonalnim komuniciranjem, ali se ovakve komplikacije ne ocekuju ako ste u stanju da kontrolisete svakodnevno funkcionisanje. Ako budete čitavu svoju dnevnu aktivnost organizovali oko pitanja bolesti i zdravlja, verovatno ćete time i promeniti uobicajeni zivotni ritam. Ukoliko se trudite da funkcionisete kao pre bolesti, manja je verovatnoca da će do toga doći. Iako kazete da Vam je lakse kad o svojim smetnjama pricate, po mom iskustvu to nije bas dobra ideja, jer se stalnim pricama o Vasim tegobama i dalje vrtite u istom krugu, krugu psihicke bolesti, dijagnoze, simptoma, vasih i tudjih iskustava sa lekovima itd. Smatram da je bolje sto manje govoriti o tome i ne ciniti bolest temom vecernjih caskanja, pokusajte da i u ponasanju budete kao pre bolesti, a da zadržite razmišljanja o tegobama samo za sebe ili bar za par najblizih osoba. Bolest kao tema će onda biti manje prisutna u Vasem svakodnevnom ponasanju i delovanju, sto je veoma bitno i za subjektivno i za objektivno stanje.
nikk
(student)
10. септембар 2009. у 11.58
Hvala vam na odgovoru. On je bio samo jednom kod doktora i neće da ide vise. Isto tako odbija da pije ljekove i dolazi u komflikt sa svima opkrivljuje sve rodbinu prijatelje sa svima je u svadji a svi ga vole i žele mu pomoći..
Galeb
10. септембар 2009. у 12.58
Dijagnoza F-41 obuhvata nekoliko obolenja koje imaju dosta slice simptome ali se svaka od strane Psihijatra da razluciti. Ovo je potrebno iz razloga pristupa lijecenju. U ovu skupinu obolenja spadaju:
1. Anksioznost
2. Depresija
3. Panicni napadi
4. Stanja kod Hyperthyroidisma
5. Kod upotrebe nekih ljekova.
Sva ova obolenja mogu dati poremecaje ponasanja kao sto su:
a/. Slabo ili tuzno ponasanje
b/. Gubitak interesovanja i zadovoljstva
c/. Povremeno uzbudjenje ili briga
d/. Vise simptyoma je prisutno kao:
- slab san
- tremor
- osjecaj umora ili gubitak snage-energije
- palpitacije
- slaba mc koncentracije
- vrtoglavice
- poremecaj apetita
- suhoca usta
- gubitak libida-seksulanog nagona
- sklonost suicidu itd
Kada osoba ima poremecaj ponasanja ispoljenu u navednim simptomima potrebno je da se dokaze koje je od gore navedenih 5 dijagnoza prisutno.
Ako je ljekar već izdiferencirao obolenje i dao lijek a osoba neće da uzima navedeni lijek jer nije dovoljno kriticna to prestavlja ozbiljno stanje za šta je potrebno psihijatriska obrada i lijecenje. Nije dobro drzati takvu osobu u takvom stanju jer će se samo stanje vise iskomplicirati
Savjet:
Vi treba da odete kod ljekara Psihijatra i prenesete mu stanje obolelog i da neće da uzima ljekove. Ljekar ovisno o dijagnozi i ljekovima koje je propisao treba da preduzme daljnje korake.
Sve najbolje Galeb.
Svetomir2
14. септембар 2009. у 07.39
Izvod iz zvanične Međunarodne klasifikacije bolesti za F41:
F41 Drugi anksiozni poremecaji Disordines anxiosi alii
F410 Panicki poremecaj, epizodna paroksizimalna anksioznost Disordo panicus,episodum anxiosum paroxismale
F411 Anksiozni generalizovani poremecaj Disordo anxiosus generalisatus
F412 Mesovit anksiozni i depresijski poremecaj Disordo anxiosus et depressivus muxtus
F413 Drugi mesovit anksiozni poremecaj Disordo anxsiosus mixtus alius
F418 Drugi anksiozni oznaceni poremecaji Disordines anxiosi alii specificati
F419 Anksiozni poremecaj,neoznacen Disordo anxiosus,non specificus