Ја у клин, они у плочу.
Кнеже, ја говорим о Србима у расејању (дакле, не само у Швајцарској - и није ми јасно зашто се трудиш да прочиташ нешто што није написано) који су узели пасош земље у којој живе. Можеш да сумњаш, али и таквих има много. Узгред, Швајцарска коју помињеш дозвољава двојно држављанство, тако да људи не морају да се одричу српског; исто важи и за Мађарску.
Даље, доводиш у питање тезу о порезу (где ти могу дати за право) и тиме покушаваш да екстраполираш дисквалификацију на све остале наведене аргументе. Дакле, без обзира на твоја запажања и податке, ја познајем пристојан број људи који су узели држављанство из КОРИСТИ (јесте, корист је у питању), која делимично или у целини обухвата:
- безвизни режим путовања
- ниже стопе осигурања
- олакшан приступ тржишту рада других земаља, пре свега у ЕУ
- избегавање служења војног рока (радо иде Србин у војнике).
Такође имам пријатеље Мађаре који су раније узели мађарско држављанство, а и Србе који то сад желе да покушају. Разлог је једноставан: мађарско држављанство им даје могућност рада у Западној Европи (дакле корист). Настањивање у Пешти или Сентандреји (у коју Срби иду још само на ђачка путовања) им је задња рупа на свирали. Ја могу да се не слажем сa њиховим избором (сам то не бих учинио), али није на мени да им судим.
Подунавске Швабе и Фолксдојчери су сасвим друга тема, и о њима можемо неком другом приликом - на пример, у контексту филма о вешању Срба у Панчеву и злоделима дивизије „Принц Еуген”.
Облаче, ти о одрицању од чојства и јунаштва [sic]. Иако смо апсолвирали да нема потребе ни за каквим одрицањем, ипак бих да упитам: па зар се традиције (која обухвата чојство и јунаштво) добар део народа није одрекао (што милом, што силом) у претходних 65 година зарад комунизма и крилатице „у се, на се и пода се”? Зато није реално очекивати да генерације које су одрастале у таквом окружењу одједном доживе масовни и потпуни препород.
Поврх свега, не рече зашто обитаваш у економској велесили (како рече Кнез), а не у српским земљама.
На крају, мислите ли да Шифтаре погађа пракса коју сведочи садржај ове странице:
http://www.ambasadasrbije.ch/vesti/?p=1433. Ситуација је донекле слична, али ценим да их ствар не дотиче посебно. (толико о тези санкционисања код других балканских племена)