Diskusije : Književnost

 Komentar
Izbacivač
tajka
(trener)
03. jul 2017. u 15.35
po dogovoru za Izbacivača.

...

Klub 24

Nisam znao da on dolazi na naš sastanak, a da ne zna ko sam! Svaka mu čast, ja ne bih tako. Naš zajednički drugar Pera bokser nas je telefonski povezao i predstavio me imenom i prezimenom, dok smo ćaskali na ulici. Nadimak je preskočio, a to je ipak sigurniji način prepoznavanja, da ne koristim izlizani šablon, nezaboravan. Ja sam znao sa kim pričam. Spomenuo sam mu nekoliko imena likova na par fotografija koje sam baš tih dana preturao onako dokon na odmoru iz USA. Ta imena i naša zajednička fotografija su ga zaintrigrilala i dogovor je brzo sklopljen. Restoran Vidovdan na Karaburmi u 21h. Doduše, njegov mlađi brat Caki mu je tokom dana sugerisao moj nadimak, jer se duže zadržao u boksu nego on, ali Mika je bio uzdržan.
Kao direktor velikog javnog preduzeća u Srbiji bio je obazriv, a ja ga baš zbog toga svih ovih godina nisam posebno jurio da sretnem, jer znam da ga svi vuku za rukav. Nego, eto, naš Pera sa najdužom i najuspešnijom bokserskom karijerom od svih na Miljakovcu (zajedno sa bratom Duletom) i okolini, radi marketing. Spaja i hvali ljude rođene u horoskopskom znaku jarac, pojačava ugođaj, nudi razne usluge, pravi kombinacije u momentu da ne veruješ.
Ma ‘oću sve da vam kažem odjednom, ali polako ljudi, samo pažnja i ne gubite nit. Dakle mi smo se nekad znali i družili u naselju u kome smo živeli najlepše godine života. Jurcali okolo sa rivalskim grupama, nadmetali u svemu i svačemu, šetali sove i usput organizovali najbolji disko klub u kraju. Zvao se 24, jer je Mesna zajednica bila na tom broju u ulici, jer u Njujorku postoji najpoznatiji svetski klub 54, jer je to bio Mikin predlog, a on je tada bio omladinski aktivista zadužen za kulturu. Niko nije imao ništa protiv, a ne sećam se da je bilo uzdržanih. Korpulentni i ambiciozni omladinac kratke kovrdžave crne kose sa bratom željnim dokazivanja, inače prvotimcem boks kluba Partizan, i nas nekolicinom kolega i momaka iz kraja bila su ozbiljna redarska ekipa. Toliko dobra da su njih dvojica kasnije, napredujući u poslu, nastavili karijeru izbacivača po najpoznatijim beogradskim klubovima i diskotekama. Svega je tu bilo, ali sada je tema naš iznenadni susret.
Hod i osmeh su mu ostali isti. Manje kose i manje kilograma nadoknađuje njegova šarmantna pratilja sa duplo manje godina. Kreće užarena priča, kojoj se ne zna ni kraj ni početak, ali koja je kao košnica prepuna slatkog mladalačkog meda. Neuredno parkiravši crni džip na trotoar stiže i brat, vlasnik profitabilne firme, koji je kao što rekoh nepogrešivo tipovao da sam ja ja. Jedan po jedan polako izvlačimo zaboravljene karte.
Za Mikinu zagubljenu boksersku sličicu iz „Tempa” ne zna niko živi na kugli zemaljskoj, pa ni brat Caki, osim mene! Iskreno obradovan pruža mi ruku sa naklonom! Zauzvrat on se setio manekenske revije u Studentskom gradu 80-te, na koju sam samo njega pozvao da mi bude svedok kako tad (i nikad više) nonšalantno šetam sa najzgodnijim ribama u gradu.
-A ti si ‘Cakito’ bio sa ‘Bicom’ u ono vreme, kažeš?
-Da bre, ne prestaje da se smejulji i vrpolji na stolici mlađi brat, još uvek atleta, iako u kasnim pedesetim.
-Ih, a ja sam baš hteo da budem sa njom znaš ali…Sad da ti kažem nešto. Nada ‘plesačica’ iz Osijeka, spavala je kod mene ono veče kad si je bezuspešno tražio u diskoteci.
-1:1, kao sportski reporter glasno objavi Mika uz još jedan od retkih zagonetnih osmeha, dok se njegova devojka sve više interesovala za naše pustolovine.
-I šta kažeš, Peđa probao da se samoubije? U jeeee!
Mrštimo se povremeno, smejemo prečesto, dopunjujemo jedni drugima informacije šta se sve ispodogađalo sa našim miljakovačkim prijteljima i nama u međuvremenu od trideset i kusur godina. Svaka nova tema sustiže već ispričanu priču i baca je u zasenak, a šarmantna devojka i njihov pristigli prijatelj samo trepću. Kažu ako ne lažu, da ‘uooopšte’ nismo dosadni, i ako su očigledno zapostavljeni to veče, i da nismo ‘bzvze’ uzurpirali vreme. Posle 24h fajront. Mika sa devojkom i prijateljom odlazi uz srdačan pozdrav, ali Caki i ja ostajemo na parkingu ispred mog stana do duboko u noć. Prepričavamo neispričane zgode i nezgode sa ulice i ringa koje su nas ojačale, ali ne zanemarujemo znanja koje se samo u visokim školama može dobiti. Razumemo se u pokretu, u pogledu, a najviše u mimici. Sa uživanjem gledam kako u 2h ujutru elitni gradski biznismen opisuje bliske susrete u noćnim klubovima sa beogradskim kabadahijama 80-ih. Znalački imitira nokaut udarac, dok iz obližnjeg parka besposleni klinci glasno čavrljaju svoje teme. I mi smo nekad carovali baš u te sitne sate. Ne žurimo nigde, jer čarolija vremeplova traje samo dok smo zajedno.
Djedje
(Izbacivac)
04. jul 2017. u 14.05
Još jedna odlicna :)))))))
tajka
(trener)
05. jul 2017. u 13.54
a na Miljakovcu tih godina je bilo ovako...

La Bamba

-Uuuulična sveeeetiljka baca svetlost u krug, peva gitarista i lokalni ulični pevač Riki i izaziva divljenje svog društva iz kraja. Umešno prepliće dugačkim prstima po žicama akustične gitare. I naše svetlo je sa bandere i to nas neodoljivo spaja sa poznatom pesmom.
Oživelo je tek izgrađeno beogradsko naselje Miljakovac, a velika sijalica obasjava taman koliko treba to sparno leto sedamdeset i neke. Kakav glas, diván glas! Iako je već napukao od duvana i pića, lepljiv je kao melem i prijanja za dušu! Zatim se diže visoko u nebo i putuje kao slučajno ispušten šareni balón iz ruke deteta. Leti preko ulice i kaldrmastog košarkaškog terena, pa između uredeno poređanih solitera, pravac ka obližnjoj usnuloj šumi. Grupica od pet šest momaka i devojaka narasta kao testo na dvocifren broj, a i on se stalno povećava. Pridodali su im se mladi parovi u predahu između dva poljupca i zastaju u ljubavnoj šetnji. Pesme upravo govore ono što bi oni hteli, ali još ne znaju da iskažu. Njih prati nekoliko pari žudnih očiju prerano udatih mladih domaćica po okolnim zamračenim prozorima. Otpevano je i odsvirano ‘Crni leptiru’ i ‘Seti se seti’ i ko zna šta još naručeno, po želji, pozvano, spontano nadošlo, ali kad su se grupi približili prolazeći lokalni boemi, kao po komandi krenuli su snažni bas taktovi popularne ‘La bambe’.
Začuo se divlji vrisak oduševljenja nekoliko devojaka. Na brzinu, ali uigrano, svi hvataju položaj za epizodnu ulogu u orkestru razbuktale mladosti. Joca Kreza je izvadio pozamašni svežanj ključeva i veselo zveči sa njima podignutih ruku, a nekolicina njegovih pajtosa mu kao po komandi pridodaje svoje. Da pojačaju interesantan metalni zvuk. Neko umešno bubnjari po drvenoj klupi i ne haje koliko je tvrda. Svi imaju svoju epizodnu rolu dok traje instrumentalni deo.
–Ja riva da riva, prekida Rista raznorazne solo tačke, podvriskivanja, lupanja,’lajanja na zvezde’ i ludog plesa. Žmuri i ne vidi ali oseća da su se svi učesnici malog koncerta ustalasali, da upareni već igraju, da se refren improvizovanog hora ponovio nekoliko puta više no što treba i da svi zajedno čeznu za nastavkom pesme.
Čuje složni odjek dlanova pridošlih ortaka, Žiće, Okarija, Dume…svog starijeg brata Kamile… Oni su u prolazu ili u poluvremenu svog pohoda ka dobrom večernjem provodu. Menjaju obližnje kafane u nadi da je svaka naredna ona prava, što donosi beskrajnu i obećanu od Boga radost života. Da najzad uhvate trenutak svoje sreće. Par devojaka drže upaljene šibice dok ne opeku prste...Pa onda jedva dočekaju da vrisnu sa razlogom i privuku sekund pažnje! Neko je nešto rekao, ili slučajno dodirnuo tuđu curu, ili je pogrešno pogledao nekoga. Trenutak nepažnje. Uglavnom zamahnulo se, zaletelo, ali i odmah u povoju nasilje zaustavilo i ratoborni momci rastavili. Svirka nije prestajala, a zaraćeni su se već izmirili.
Pale se svetla po obližnjim zgradama, jer nastaje galama, vriska i nekakav cirkus na ulici. Pesma se završava efektno uz aplauz svih prisutnih a stariji, veseli momci nastavljaju svoj uobičajni pohod u noć. Pobedila je pesma. Ostaju mlađi koji i nemaju kud, jer su im džepovi uskih farmerica bušni. Ostaće tu dok ih nervozni glasovi radnika i trudbenika sa okolnih prozora ne podsete da se sutra radi i da moraju na spavanje. I kad im se naposletku zapreti narodnom milicijom. Ili kad neko zavrljači kesu punu vode pa ona tresne i raspadne se blizu njih!
Započetu pesmu ‘Zelena si rijeka bila’ nastaviće na tribinama pustog školskog dvorišta, ili sutra uveče, ili pak nekom drugom prilikom. Do tada, oni koji su još uvek sami prebrojavaće poglede i osmehe dobijene to veče od drage osobe. Praviti hrabre planove za sutra, prekosutra i za konačan start i prilaz simpatičnoj devojci. Zaljubljeni parovi će pevušiti u duetu i u sebi završne akorde omiljene numere, a kad se svetlo u ulazu ugasi i kad odu svi, poljubiće se dugo, dugo. Sve dok imaju vazduha
damijan
(primenjeni matematicar)
11. jul 2017. u 11.53
Posle svake tvoje price,poput detinjstva, ostaje zal što se tako brzo zavrsilo...
-Ina
11. jul 2017. u 15.34


Ko zna - zna!
Tajka baš zna da pogodi (u) „zicu”!
Pozz ;-))

tajka
(trener)
11. jul 2017. u 22.53
SAČUVAJ DETE U SEBI, SLUŠAĆEŠ NAJLEPŠU MUZIKU DOVEKA.

Da Damijane, taj žal je prisutan kao jedna od inspiracija da pišem. Mislio sam se ovih dana da pridodam jednu priču napisanu od skora i da joj dodam jednu rečenicu...

Samoća

Ovo nije morao niko da izmišlja, jer je stanarima stvorilo mnogo više nevolja nego koristi. Reč je o bravama i lokotima koje se automatski zaključaju kad zatvoriš vrata. Može ti se tada desiti da ključevi od stana nisu kod tebe i eto muke. Kako ući u stan? Još ako se sve to događa pred ponoć, onda nije samo obična nezgoda. A ako ti se to desi dva puta za redom u roku od 15 minuta, i to samo nakon što je osoba koja poseduje ključ ulaza u devetospratnu zgradu sa stotinak stanara mrzovoljna otišla sa mesta nemilog događaja? Da li da čupaš kosu? Nemoj jer to ne pomaže, a ako imaš 86 godina kao naša junakinja, onda je i nemaš previše. Malo ko se vraća kući u to doba, pa i kad se eventualno pojavi više razmišlja o krevetu i snu nego što se trudi da razume ostarelu ženu iz Paname koja je očigledno, uz svu ovu muku, u zaključanom stanu zaboravila zube u čaši. Poklonjenih joj nekoliko kurtoaznih sekundi da je saslušaju provode preplašeni različitim mogućnostima raspleta:
-Sišla je sa uma, govori nepovezano i nerazgovetno. Neću problem.
-Sigurno je pijana. Žurim, ćao.
-Nerazumem je i imam ja svojih briga. Zbogom.
-A ha. Sad ću ja, ‘samo da odnesem tetki lek.’
Sležu ramenima, sklanjaju se i užurbano nestaju jedan po jedan ili u paru mogući spasioci, koji se znaju samo iz viđenja u prolazu uz neobavezno *how you doing? Pa razlaz svako na svoju stranu.
Onda je naišao sredovečni bračni par umoran od posla i načičkanih celodnevnih obaveza. I oni su žurili na spavanje, jer im je sutrašnji dan ispunjen redovnim poslom i ekstra zaduženjima od ranog jutra. Odvojili su 60 sekundi da bi ipak razumeli beznađe u kome se našla sad već uplakana starica.
A Panama, kako su komšije zvali sićušnu staricu, već treći put prekida plač i četvrti put započinje istu priču kako joj se desila glupost da pogreši i ostane na ulici dva puta na isti način u tako kratkom vremenskom roku? Nisu znali da je toliko senilna, jer se nije setila da je te iste ključeve na kratko izgubila samo pet dana pre toga na komšijskoj božićnoj zabavi. Do sada su komšije sa njom pričali u prolazu, dok ne dođe lift ili ne uzmu poštu uglavnom šaljivo i nasmejano, jer je ona nametnula taj odnos. Sada je prvi put vide slomljenu i očajnu. Prošlo je sat vremena i ništa se nije promenilo.
Stariji ljudi pod teretom godina briga i silnih bora sami po sebi imaju lice kao da su upravo prestali da plaču, a kada stvarno plaču to spada u uznemirujući video. Probala je nemoćna starica da dozove obezbeđenje koje se ukazalo, jer redovno kolima obilaze stambeno naselje, ali promukli glas joj je bio kao glasniji šapat. Gospođa koja je naišla ipak je uspela da zaustavi službeni auto i objasni čoveku iz obezbeđenja ono što je on znao. Bio je upoznat o čemu je reč, jer je već učestvovao u prvom otvaranju zaključanog stana, ali nemajući izbora ponovo je pozvao nadležne. One iste koji su pomogli ne dugo pre ponovljenog automatskog zaključavanja
-Sačekajte 45 minuta, doći će neko da vam otključa stan - reče lokalni ‘šerif,’ korpulentni Haićanin. Odstoja malo sa pristiglim komšijom, lenjo slegnu ramenima i sede u kola.
-Ona ne može više sama da živi. Znam da joj sin dolazi jednom nedeljno ali to nije dovoljno. Dani oko Božića su kritični i lopovi vide svoju šansu. Moram nazad na posao - reče kroz otvoren prozor kola, mahnu rukom i odveze se van parkinga, nastavivši da patrolira kroz mračne ulice tihog naselja kraj Majamija.
-Ženo, ajde ti na spavanje, ja ću ostati još malo dok ne dođe neko iz stambenog, šalje muž suprugu na preko potrebni odmor jer zna koliko je povukla u toku dana i šta je čeka sutra. Ona se nećka, jer je peče savest, ali je on umiruje.
-Šta ćemo oboje? Vidiš da se ponavlja po sedmi put…nema tu pomoći, ae.
Stajali su na zajedničkom balkonu trećeg sprata on i starica gledajući kroz noć na ulicu i ogromni parking načičkan desetinama raznoraznih vozila. Da je ostavi tek tako ne može. Da je sluša po deseti put isto, takođe ne želi.
-Neko bi trebalo da dođe.
-Od sada ću okačiti ključeve o vrat.
-Jel’ ono obezbeđenje?- pita za svako retko vozilo koje prođe usnulim naseljem, mada sekjuriti vozilo ima raspoznatljivo rotaciono svetlo. Čovek dobija osećaj da priča sa detetom od osam godina. Doneo joj je flašicu vode i kesicu sitnih čokoladnih bombona koje je pokupio u brzini iz svog stana. Ne može da sluša njene jedne te iste beskorisne rečenice, pa iznenada okreće razgovor na šalu.
-Svakih petnest minuta pojedi po jednu i imaćeš bombona za celu noć, kaže sasvim ozbiljan.
Ona unezverena u neverici pokazuje rukom u noć odakle se svakog trena očekuje pomoć i prekid agonije.
-Možeš da odspavaš u prizemlju, ima udoban dvosed tamo.
-Neeeee!
Panama najpre panično odbija pa onda iskrivljenu grimasu na licu prepravlja u kakav takav osmeh, a kada je čula da bi otirač mogao da bude topao pokrivač, totalno i na glas puca od smeha ispuštajući telefon iz ruke. Od tog momenta razgovor biva mirniji.
Raskinula sam sa ‘boyfriendom’ , kaže ravnodušno bez neke potresenosti.
Kakav dečko crna ženo u tim godinama? Na šta to liči, misli se komšija ali ostaje pribran jer on je naturizovani Amerikanac, takoreći večiti stranac i ne zna baš sve ovdašnje običaje.
Je li, a zašto?- kao da mu čita misli sa lica, Panama maše rukom, žvaće i sisa bombonicu koja joj stalno izmiče. Objašnjava sad već zainteresovanom slušaocu da je to samo druženje i zajednički odlasci na večeru, ispijanje kafe, razgovor radi ubijanja samoće.
-Samoća je strašna!- kaže ledenim glasom pošto je odlučila da ipak proguta ostatak bombone ali nekako dostojanstveno.
-Odvratna!- pokazuje izraz gađenja.
-Možda bi bilo najbolje da se preselite u starački dom. Tamo imate i negu i društvo - vraća komšija razgovor u realne tokove.
-NE! Nikako. Ne želim.
-Zašto?
-Tamo su svi stari. Skoro svi stariji od mene - ispravlja misao ali i pognuto držanje.
-Tamo je jako depresivno - kaže 86-ogodošnja žena od jedva četrdesetak kilograma sve sa papučama i minđušama.
-Zaista?
-Da, da, ne valja tamo. Ovde volim da budem, da živim. Imam odličan pogled i vidim kad ljudi ulaze, izlaze, pričam sa njima ponekad, imam komšiluk, prijatelje….Mirno je i sigurno.
Okreće se ispred svog zaključanog stana na trećem spratu tik iznad glavnog ulaza. Stvarno ima idealan pregled obe strane ogromne građevine, jer je zgrada elipsasto savijena po sredini baš kod njenog stana i glavnog ulaza.
-Koji su ovo, neki novi? Nisam ih ranije viđala - šapatom pita za dvojicu sredovečnih ljudi koji ulaze u zgradu.
-Onu tamo znam. I ona je od skora - pokazuje na ženu sa drugog sprata koja je verovatno čula njihov razgovor pa izvirila iz kuhinje.
-Evo ih - greši ponovo Panama, misleći od običnog automobila da je onaj službeni, inače dobro obeleženi.
-Idi ti kući, hvala ti. Mora da radiš sutra ujutro?
Tom rečenicom stavlja do znanja komšiji da vlada situacijom ali je samo pojačala njegovu odluku da ostane još malo.
-Još petnaest minuta - odgovara on sigurnije nego pre pola sata. Vidi da je Panama stabilizovala svoj strah i nemir. Ne sluša je odavno jer mu se u glavi vrte nepozvane slike. Najpre se setio Dostojevskog i Raskoljnikovog razgovora na pragu stana sa staricom, pa onda svoje majke koja je tek nekoliko godina mlađa od Paname. Njoj je morao da zalepi na vrata sa unutrašnje strane papir sa podsetnicom „IZVADI KLJUČ IZ BRAVE” kad zaključaš. Zlu netrebalo, jer i ona jadna zaboravlja.
-Pa - nama se to isto može desiti …Šta može, to nas zasigurno čeka!
Za koju godinu. Vreme leti. Zar se svi ti doživljaji i slike koje mu se povremeno vraćaju iz mladosti nisu kao juče desili? Sada vreme protiče mnogo brže nego kad se blejalo bez obaveza po čitav dan. Skoro je dvadeset godina kako su sleteli u USA, a kao da je juče bilo! A Panama, jer moguće da je i ona nekada bila ljupka ženica,(možda nekome ljubavnica) devojčurak i sasvim mala slatka devojčica? Sasvim izvesno. Mislio bi i o tome podrobnije da ga ne prenu glas.
-Idi kući! - ponavlja, sad skoro naređuje Panama.
-Još 5 minuta , produžava komšija, iako je onih prethodnih petnaest trajalo duplo više. Više mu se ne spava.
Razbudila ga neumitnost vremena, Panamina samoća, nemoć i starost. I ne samo njena.
tajka
(trener)
11. jul 2017. u 23.02
A ova moralno pedagoška je za Inu))

Pop i policija

-Dodaj gas momče.
Savetuje otac Proka šofera starog jugića.
-Nema ovde kontrole, ne brini.
Dodaje važan argument da obogati valjanost svog smelog predloga. Šofer, ne mnogo mlađi od sredovečnog popa vozi oprezno, takoreći školski iz više razloga. Kola nisu njegova i ne poznaje ih, a tek uski krivudavi put crnogorskim planinama mu ne dopušta ama baš nikakvu opuštenost. Nikada do sad nije vozio po tako opasnim gudurama. Ipak, pritisne malo papučicu gasa, kada je preglednost bolja da oseti kako se auto ponaša i zadovolji navalentnog sveštenika. Čovek od autoriteta sigurno poznaje lokalne prilike. Mada je malo zbunjen jer još ne zna čemu žurba pošto manastir koji nameravaju da posete stoji vekovima na istom mestu i strpljivo čeka vernike.
-Slobodno, kad ti ja kažem. Vozili su mene velikim motorom neki momci ovuda. Volim brzu vožnju.
Objašnjava neobičan zahtev i ujedno izmamljuje simpatije u dobro popunjenim kolima. Neobičnan, savremen sveštenik nema šta. Sa njima je i vozačev prijatelj sa kćerkom tinejdžerkom koja se na glas smeje. Šofer je povećao brzinu ali samo do praga tolerancije dozvoljenog limita. Malo su zaćutali dok su se smenjivali nestvarni, divlji peizaži. Dan sunčan, lepota promiče pored njih a nova ih vreba iza svake krivine.
-Onomad sam se vraćao iz crkve sa onim našim prijateljom Jankom, znaš ga Peđo.
Uvodi sveštenik prisutne u priču i doživljaj pošto se pre toga malo vrpoljio na sedištu kao da je nešto izgubio ili mu bar nedostaje a imao je pre ulaska u kola. Peđa poslušno odobrava i klima glavom da ne prekida monolog svog prečasnog pretpostavljenog .
-E baš ovde po izlasku iz tunela, pa jedno dva kilometra ravnice, taman smo se lepo zaleteli pre uzbrdice kao većina vozača, kad ono patrola milicije iza drveta.
-Stoooop, kažu. A ja brzo skinem ovu moju crnu kapu pa se još malo i uvrnem na zadnjem sedištu, evo ‘vako.
Nespretno se dobro popunjeni otac Proka sakriva iza devojčurka na suvozačevom sedištu, nagoveštavajući interesantan susret sa čuvarima sigurnosti na drumu.
- Stavim šaku preko lica da sakrijem bradu, da me ne vide i prepoznaju odmah. Znam ih ja sve. Iako nose petokraku malo malo pa mi krišom ljube ruku i traže oprost, savet, razumevanje. Oće i da se pomole.
-Dajte dozvolu. Zar ne videste ograničenje. Oće te ‘diizginete’ svi?
Junači se komandir patrole i zateže uniformu. Ovaj što me je vozio se prepo’ i počeo da zamuckuje, hi hi. Ali kad je komandir reda radi bacio pogled ko je sve u kolima , momentalno je promeni izraz lica.
-O, pa to ste vi oče Proko. Kako ste? Na službu, jel’ da… neka, neka.
-Ja ih pozdravim i mirno pozovem da samo obavljaju svoju dužnost. Ma kakvi, ni da čuju. Komandir se kucka o pesnicu onom drvenom palicom koju je maločas podigao u vis uz ‘Bože zdravlja’ sebi u bradu a njegov kolega se okreće i pljucka sa strane u prašinu da nečuje zlo i ne vidim ja.
-Dozvola je u redu, srećan put i pazite ima još jedna kontrola na izlazu iz klisure.
- Bog ti pomogao momče, celivam ga, prekrstim se a on mi zahvaljuje a na kraju pometen i vojnički salutira.
Smeje se na glas sad zadovoljni prota kao da je najzad našao ono što mu je maločas nedostajalo. Smeje se Peđo na isti način kao on a njegova kćerka na svoj, tinedžerski. Vozač starog jugića se smeška.
-Eto tako je to bilo, a koliko sličnih susreta sa milicijom, eeeeeeee moj ti,i oni su ljudi i imaju istu muku kao svi mi.
Likuje otac Prota kao da je ponovo sa saobraćajnom policijom koja zažali kad ga vidi u zaustavljenom vozilu.
-Ubrzaj malo momak.
Opet se obraća šoferu, odraslom čoveku koga priča nije dotakla. U stvari jeste. Usporio je malo ako će mo baš da preciziramo, smanjio brzinu taman do prijatne i ležerne vožnje. Sticaj okolnosti i zajednički prijatelj ih je na kratko spojio da se prevezu do crkve svetog Vasilija.
-Nisam znao da su ovi krajevi ovoliko lepi.
Oglasi se najzad posle dužeg vremena i šofer siguran da je pronikao čemu malopređašna žurba i kakve situacije priželjkuje sveštenik. Nekoliko puta je ukrstio ispitivački pogled sa sad već umirenim ocem Prokom a za to vreme su Peđa i ćerka nevažnim razgovorom popunjavali neprijatnu tišinu u vozilu. Oca Proku poznaje nepun sat od kad je ušao u kola a već je toliko saznao o njemu.
Anakonda
(Ispodoba)
12. jul 2017. u 02.27
„ponavljanje je majka znanja”

„da se ne zaboravi”

„veliki brat”

to su zanimljiviji slogani pretpostavljam a ponavljaju se vazda

i dnevnik ima istu shpicu već 100 godina

svaka serija ma koliko razlicita bila ima istu shpicu i „gledali ste...”

i „gledaće te...”

ovo ti je apropo dosadne starice jer ako oduzmem njene godine, ja budem nešto starija i ponavljam si odregjenosti ne zbog svoje već zbog siroke narodnomasne senilnosti...narod zaboravan, pa ga valja podsetiti
tajka
(trener)
12. jul 2017. u 08.57
A Dnevnik kazeš, evooooo0OOooo stižeeeeeeee!


Dnevnik 2

Ugledni predsednik jednog od brojnih saveza, a inače direktor poznatog preduzeća u Beogradu 90. godine prošlog veka, pred redovan sastanak udruženja istomišljenika nervozno upita:
-Kog đavola još čekamo drugovi? Daj da ne dužimo, moram stići da gledam drugi Dnevnik!
Drugi deo rečenice reče tiše, kao za sebe, ali reči ipak skliznuše i do naćuljenih ušiju nekolicine pažljivih slušalaca.
-Šta da gleda?- prikriveno se došaptavaju mlađi članovi upravnog odbora. Skrivenog osmeha jedan drugog bockaju laktovima, ne verujući koja je ovca ovaj njihov predsednik kad žuri na informativni program. Nijedan derbi nije na rasporedu, niti poznati film na programu, a ni Pesma Evrovizije. Dobro zezam se za pesmu. Elem, posle par minuta ukapiraju oni da je on stvarno ozbiljan da ne zakasni na te važne vesti, da su ga bliski saborici razumeli. Oni su po funkciji tik do njega i znaju kako diše i šta je važno. Shvatili su savet kako treba i jednodušno podržali inicijativu, pa se i mlađi na kraju uozbiljiše. Tako to ide, znate i sami. Mislim od glave ili od predsednika, pa preko potpredsednika i sekretara na ostale članove koji obično služe da popune broj, prave gužvu i izigravaju kvorum. A da, i da podignu ruku ponekad i izglasaju već donešenu odluku na nekom skrovitom, samo njima znanom mestu. Na sastanku se brzo leti u susret informativnoj emisiji od tačke do tačke, bilo odlaganjem rešenja, bilo donošenjem privremenih mera.
-Šta će biti večeras u dnevniku?- šapuću jedan drugome na uvo neiskusni pitomci volonteri, očekujući nešto poput afera prisluškivanja Špegelj 2 i ostaju bez pravog odgovora. Nestrpljiv je i presedavajući. Znoji se, lupa šakom o sto, pucketa prstima i zeva dok pričaju odabrani govornici, iako oni kao poslušni saradnici ekspresno skraćuju govore. Onako bled u licu, direktor pre podne a predsednik predveče iz minuta u minut dobija na dodatnom strahopoštovanju slušalaca. Tamo negde pred kraj skraćenog sastanka pod tačkom razno mladi članovi udruženja dobijaju odgovor od starijeg gospodina na pitanje koje se već i zaboravilo: -Ko još gleda dosadni drugi Dnevnik i šta ima važno tamo da se čuje osim sportske rublike, i vremenske prognoze?
-Sve!- tiho reče najstariji od prisutnih kao za sebe, gledajući bezizražajno negde po sali.
-Sve smernice će dobiti u Dnevniku - pokupi papire ispred sebe pa ustade, jer se sastanak upravo završavao. Izgledao je kao da mu je muka. Ovaj put nije prozivao direktora za tamo neke procente donacije koji su se zagubili na predsednikovom putu. Nema više ni snage ni volje za sukob, a nema ni podrške.
A predsednik? E on je otrčao saplićući se na stepenicama. Preskačući prva dva, mislio je da će treće lečenje sina narkomana sad dati sigurno rezultate. Pa platio je najboljem stručnjaku iz Rusije i to sve unapred. Na zadnjem stepeniku koji ga zamalo nije stajao teškog pada ukaza mu se lik njegove žene koju nije video od prošlog vikenda. Sutra će saznati gde je. -Ma kod svojih…gde bi inače. Malo je ljuta, javiće se kad je prođe - odagnava crne sumnje i žurno pušta produženi korak do sportskog mercedesa. Hvata sva žuta svetla po raskrsnicama i stiže na vreme u svoj raskošan dom. Ne propušta da sasluša najsvežije vladine vesti, izveštaje iz skupštine, proklamacije najvažnijih ljudi u zemlji. Umešno tumači njihova zakukuljena saopštenja između redova. Odmara se od dnevnih obaveza uz viski sa ledom i oseća trend političkih odluka. Mora da bude spreman ujutro i da zna kako da nastupi sutra kad ode u svoju firmu na posao. Takva su vremena i stavovi se menjaju kao i kursna lista. Da ne pogreši, ne daj Bože, i skrene sa reformske staze. Da sačuva svoj teško stečeni položaj i privilegije. Da bude besprekorano poslušan vojnik sistema i na dnevnoj političkoj liniji vodeće partije u državi. Armije poltrona.
Anakonda
(Ispodoba)
12. jul 2017. u 13.34
mozak mi leti a pogled nikako
damijan
(primenjeni matematicar)
13. jul 2017. u 17.44
Vreme fica, jugica
Pokojeg, spaceka - citroena
LP ploca, minica...
Malo iznad kolena.
-Ina
13. jul 2017. u 21.59

Tajka, hvala za priču, ova je tek moralno poučna ;))

Pozz ))

 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Unicorn Gifts?
.