Diskusije : Navijači

 Komentar
Na danasnji dan umro je osnivac nk partizan
EMILIO_GAVIRIA
(DELIJA)
04. maj 2020. u 16.36

Preuzeto sa stranice Istorija Srba!! Zanimljivo je kako u clanku stoji da igrači zvezde nisu plakali za copavim, tako da ne nasedajte na franjevacku propagandu!! oni uvek pokusavaju da preprave istoriju Srba!

Историја Срба
1 hr ·
На данашњи дан пре 40 година умро је један председник републике који је владао као апсолутистички цар („председник без истека мандата”), пролетер који је живео као мулти милијардер (пролетер је по дефиницији радник који не поседује ништа осим свог рада), маршал и командант, који дана официрске школе није видео, академик и вишеструки доктор наука, који је једва и уз понављања завршио четири разреда основне школе, најцитиранија личност деценијама, која је тек натуцала српски језик, човек кога смо у куће примали као свог ближњег, иако о њему готово ништа нисмо знали, јер је имао неколико тајних идентитета, итд.

Још много парадокса је везано за личност и дело машинбраварског помоћника Јосипа Броза Тита, генералног секретара југословенске комунистичке партије и југословенског диктатора. Један од њих јесте и куриозитет да се у тренутку објављивања вести о његовој смрти, тог недељног поподнева 4. маја 1980. у Сплиту играо дерби фудбалског првенства Југославије између београдске Црвене звезде и сплитског Хајдука.

Игра се утакмица на препуном градском стадиону „Пољуд”, између два од четири најпопуларнија клуба, дерби на коме пада одлука о прваку. Резултат је био 1:1, Црвена звезда је константно нападала и „висио” је други гол у ваздуху. Утакмица се прекида у 41. минуту када на терен улазе три службеника државне безбедности у цивилу носећи мотороле и прекидају меч. Убрзо се са разгласа чује вест да је умро „највећи син наших народа и народности”, почиње гробна тишина испресецана јецајима Сплићана који су плакали и јаукали. Из свих грла заорила се „црвеним Сплитом” песма „друже Тито, ми ти се кунемо”.

Оно што треба да нам служи за понос јесте да ниједан играч фудбалског клуба Црвена звезда тада на терену пољудског стадиона није заплакао. За плакање су били задужени играчи Хајдука у најбољој хрватској традицији служења сваком господару, плакале су судије, делегати, публика, али не и тадашњи играчи и тренери фудбалског клуба Црвена звезда који су сви били етнички Срби, на челу са чувеним тренером Бранком Станковићем, који је због свог господског држања имао надимак „Амбасадор”.

Црвена звезда је марта 1945. и настала као народни клуб из Беогрда који је окупио све оно што се бавило спортом, а преживело је немачку окупацију и долазак комуниста на власт. Као такав, примарно српски клуб, чија је најзначајнија личност др Аца Обрадовић провео рат код генерала Михаиловића на Равној Гори, Црвена звезда је стајала као антипод Партизану као војно-безбедносном клубу, Динаму као хрватском полицијском клубу (сваки динамо у источној Европи је полицијски клуб) и Хајдуку као можда најкомунистичкијем клубу бившој Југославији.

Наиме, кад су комунисти запосели Београд у октобру 1944. већ у јануару 1945. одлучено је да се забрани било какав покушај обнове старих спортских клубова из времена краљевине. У Србији је одлучено да се могу оснивати једино нови, са изузетком очувања једино клубова са радничким предзнаком. ФК Војводина је још један изузетак, иако је од 1946. до 1950. морала да промени име у „ФК Слога” и укине име свог стадиона, да би деловањем једног изузетног човека и новосадског адвоката др Косте Хаџија, дошло 1950. до обнове предратног имена и традиције ФК Војводине.

У СР Хрватској, Хајдук је био тај најдражи клуб, за који је навијао и друг Тито, иако је Партизан био клуб његове армије, а Партизанов стадион место грандиозних прослава његовог рођендана. Наиме, Хајдук као клуб са несумњиво српским коренима и српским историјским именом, 1943. цео ступа у редове партизана и комунистичке партије прешавши из Сплита на острво Вис које су британски командоси претходно освојили за рачун југословеских комуниста и њиховог покрета. Као клуб чија је цела управа и играчки кадар прешао у партизане и играо утакмице са савезничким мисијама као тим југословенских партизана, Хајдук је био један од ретких клубова коме је било допуштено да задржи своје предратно име и традицију, а што се осталима снажно ускраћивало.

Управо због тога, традицију једног општејугословенског и комунистичког клуба, носио је најпре Хајдук из тада Титовог „црвеног Сплита”, а потом и Партизан као тим југословенске армије.

Дакле, Црвена звезда није плакала за Титом у време када је било сасвим нормално волети Тита, била је фокусирана на првенство које је те сезоне и освојила победивши све ривале из тзв. велике четворке. Хајдук је сузе ронио за својим најважнијим навијачем, а у плакању су се истицали браћа Зоран и Златко Вујовић као најбољи играчи тадашњег Хајдука.

Зато данас, будимо као Срби поносни на тадашње снажне и непатетичне играче београдске Црвене звезде, који су претходне сезоне стигли до самог краја Купа УЕФА када су против Борусије из Мехенгладбаха несрећно изгубили своје прво европско финале.
Stari-vuk
05. maj 2020. u 04.32
i onda Zvezda prijavi plavo crvene dresove za evropske utakmice kao znak secanja na zajednicku turneju sa NK Dinamo iz Zagreba,malo modro malo crveno...
TC-64
05. maj 2020. u 04.52
Koliko ja znam plavo crveni dresovi su bili vasi sve dok niste uveli crno bele boje.
Stari-vuk
05. maj 2020. u 12.00
pa dobro mi nismo tema,mi smo ustaški klub već 30 godina tako da mi možemo da nosimo raznorazne boje dresova.Ali sto vi?Vi ste već 30 godina najsrpskiji klub od svih srpskih klubova(tako vi kazete)
Pavle_Djurisic
05. maj 2020. u 17.24
jedino je Covic imao znanje kako da kriminalni sistem partizana razbije u paramparcad..Grobari ne znaju šta se sobom...titulu ne vidjaju godinama a neće ni ove
ZAGI-DS
(instalater)
07. maj 2020. u 15.11
Možda nijedan nije zaplakao...ali što danas misle o tome:

Veliki Pižon: Ne mogu shvatiti da ono što se onda dogodilo na Poljudu danas netko poriče. Tita smo zaista voljeli
U povijesti Crvene zvezde, bivšeg prvaka Europe, samo je petoro igrača imalo čast biti izabrano među Pet Zvezdinih zvezda. To su Rajko Mitić, Dragoslav Šekularac, Dragan Džajić, Dragan Stojković Piksi i Vladimir Petrović Pižon. Pižon je kao kapetan predvodio beogradski klub i za Index je evocirao uspomene na taj derbi i smrt Tita.
''Bila je to jedna od prvih utakmica koje je Hajduk igrao na Poljudu. Do tada smo igrali na Plinari, a moja generacija je na tom starom Hajdukovom stadionu imala katastrofalan skor. Nikad ih nismo tamo pobijedili, a kako smo napadali naslov prvaka željeli smo ih napokon srušiti u Splitu. Igrali smo odlično, poveli smo, a Hajduk je izjednačio. Atmosfera je bila užasno mučna jer smo svaki dan očekivali vijest o smrti Tita. Može danas svatko govoriti što god hoće, ali mi smo ga tada zaista voljeli. Osjećao sam tugu jer sam odrastao uz Tita. Istina, bio sam odrastao, imao sam tada 25 godina, bio sam popularan, igrao sam nogomet, ali nepojmljivo mi je bilo da možemo nastaviti živjeti bez njega. Točno se sjećam, stajao sam pored suca i Zlatka Vujovića. Desna ruka mi je bila na srcu. Sve je bilo spontano tog dana. Kao i pjesma cijelog Poljuda 'Druže Tito mi ti se kunemo'. Te scene su u isto vrijeme bile i dirljive i prekrasne. Ne mogu shvatiti da to danas neko poriče'', kaže nam Pižon i nastavlja:
''Istina, voljeli smo ga, odrasli smo s crvenim marama i plavim kapicama. Ništa nam tada nije nedostajalo. Imali smo prekrasan život. Da nam je osigurao samo besplatan zdravstveni sustav, napravio je puno. Tada nije bilo korone, a danas, kad bismo kao trebali imati super život, sve se raspada kao u doba španjolske gripe. Sad je popularno pljuvati po njemu i socijalizmu, ali pitam vas, što smo dobili s kapitalizmom da možemo reći da nam je život danas ljepši i kvalitetniji'', zaključio je legendarni kapetan Zvezde.
ZAGI-DS
(instalater)
07. maj 2020. u 15.13
Dule Savić je bio ljut jer je bio na klupi
Dušan Dule Savić devet je godina igrao za Zvezdu. Bio je sjajan igrač i legenda kluba, ali više od nogometne karijere zvjezdani status i popularnost može zahvaliti kultnoj sceni iz još kultnijeg filma Rane koji je krajem devedesetih rušio sve rekorde gledanosti na ovim prostorima. Savić za sebe tvrdi da je srpski nacionalist, ali dodaje da nije šovinist. Upravo zbog toga bilo je zanimljivo čuti kako je on doživio trenutak kad je na poljudskom travnjaku čuo da je umro Josip Broz.
''Tu utakmicu nisam igrao zbog sukoba s trenerom Stankovićem. U ponovljenoj koja se odigrala 21. svibnja smo pobijedili 3:1, zabio sam dva gola, a ta nam je pobjeda praktički osigurala titulu. Nisam igrao zbog jednog nesporazuma tijekom reprezentativne stanke, kad se nismo pojavili na treningu, a trener je mene optužio da sam bio kolovođa pobune. Bio sam strašno ljut jer sam tjednima sanjao o toj utakmicu i kako da ih pobijedimo usred Poljuda i uzmemo naslov'', priča nam Savić i otkriva kako je izgledala uvertira za ono što se dogodilo u 41. minuti utakmice.
''Atmosfera? Znate li da su sve dnevne novine u državi mjesecima na naslovnicama imale izvještaje liječničkog konzilija, onda je jasno da se očekivalo da svaki dan stigne vijest da je Tito umro. Ne znam jesu li klubovi, odnosno uprave klubova imale neke dodatne informacije, ali nas igrače sve to nije puno zanimalo. Nismo se petljali u politiku, zanimao nas je samo nogomet. Pogotovo nas iz Zvezde koji smo željeli u Splitu srušiti Hajduk i uzeti krunu na način da smo pobijedili sve klubove Velike četvorke. Ipak, čak i ja koji sam bio ljut što ne igram, osjetio sam nešto čudno u zraku. Pred kraj prvog poluvremena na teren su upala neka trojica i sudac Muharemagić iz Tuzle, inače divan čovjek i sjajan sudac, prekinuo je susret. Tada su objavili da je umro Josip Broz Tito„, priča jedan od naših sugovornika.
”Normalno da su ljudi tada voljeli Tita, ne treba nikome zamjeriti što je plakao jer ga je volio„
Savića smo pitali kako se on osjećao kad je spiker objavio smrt predsjednika Jugoslavije. Kako je on doživio histeriju, plač i čitav koloplet emocija te večeri na Poljudu.
''Nije mi bilo svejedno. Najviše sam se bojao za brata Dragana koji je s Jedinstvom iz mog rodnog Uba, odakle je i Dragan Džajić, bio na mini turneji u Njemačkoj. Panika me uhvatila jer sam znao da će uvesti izvanredne mjere i vjerojatno zatvoriti granicu. Što se tiče atmosfere na stadionu teško je danas nekom mlađem čovjeku objasniti da je u to vrijeme bilo normalno voljeti i Tita i državu u kojoj si proveo mladost. To što smo kasnije saznali što se sve radilo u ime te države i tog vođe, to je sad posve druga priča. Znam da će mnogi poricati ovo, ali većina ljudi je osjećala iskrenu ljubav prema Titu. Bio je prisutan jedan iracionalni strah. 'Što će biti s nama nakon Tita?' pitali smo se svi. Ako prepustite sudbinu cijele države i čitavog naroda u ruke samo jednog čovjeka, a on prema prirodi stvari umre, onda je logično da ste zabrinuti i da se pitate što će biti poslije. Bilo je puno ljudi koji su plakali jer su ga iskreno voljeli, ali bilo je i onih koji su ronili suze po partijskoj dužnosti. Takvih bijednih likova je oduvijek bilo i bit će i na cijeloj kugli zemaljskoj. Zabrinutost je bila legitimna jer je sudbina cijele države od 1945. do 1980. ovisila o raspoloženju i zdravlju jednog čovjeka kojeg odjednom više nema. Ne treba danas nikome zamjerati što je plakao za Titom, bilo iz straha ili iz ljubavi. Takvo je bilo vrijeme.''

https://www.index.hr/sport/clanak/prije-40-godina-poljud-je-plakao-za-titom-hajduk-je-uvijek-bio-partizans ki-klub/2180090.aspx

Lijep pozdrav!”
 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Tassel Keychain ?
.