Diskusije : Politika

 Komentar
ВИРТУЕЛНО АНТИТРЖИШТЕ СРБИЈЕ
ibigbdb
(наганка)
21. april 2018. u 04.02
Шта одликује тржиште у теорији?

Слобода размене идеја добара рада ... производња према потребама, захтевима ...

Међутим практучно таква поставка неминовно води до стварање своје друге стране медање... Која јесте легална односно законска.

Та друга страна медање јесте конкуренција у којој се сва средства примењују по ѕаконима анализираним од стране Макијавелија.
Закон корисностинти каже да неморате добро проишводити ... и победити .. довољно је понекад осујетити друге да производе и тиме их избацити из трке ...

Можете применити и монолиѕам .. Када сте сами на трћишту .. па смањите производњу и тиме дигнете цену ... Практично сте себи трошкове самњили ... напарвили сте пупмпе којима испумпавате оно што вама користи ...

Заједница , друштво се опире томе јер зна да је потребно све .. обданишт ешкола њива фаброка пензионерски дом базен терен ,... За сваку фазу живота од рођења до смрти ... породилишта гробња ...
Међутим појединачним власницима само једне гране која задовољава само једну потребу то битно није ...

Произвођачима дечиј еобуће је у интересу да су цене све веће .. ма разумез те принцип ...

Како то опште има везе са Србијом ...

У србији тржишт еје деформисано. Све не може нигде да се производи .. па да сви буду самостални. Тако ни Србија ... Међутим становници србије су доведени до тога да су све финасијсе ресурсе исцрпли те стог апринуђени на принцип 'дај шта дас'

Станвништву србије се вештачки креирају 'сигурна'места инвестиције .. некретнине ... На телевизијама се плаћају термини у којима се подстиче паника и некретнинска грозница ... Да би се престала финансијска средства покупила..

Креирају се лаћи да странци масовно купују станове по 2000 '3000
евра квадрат ... јер у таквој математици када прометник некретнине прода само један стан као да је продао сест станова .. по цени Шпанских и Грцких...
Цене уа поређеше некретнина у Немацкој Енглеској Француској јесу високе јер су наднице или бонуси 10 пута већи ... Мешутим цена рецимо некретнина у србији .. је само један од примера диригованога виртуелногатрђишта ...

Шта ј еизлаз .. па као у свакој катастрофалној ситуацији
помаже упутство из Галактичкога Водича За аутостопере
'не паничите и имајте увек уз себе пешкир'
keser
21. april 2018. u 07.18
Одликује?
Можда,
Продаја непријатељске робе
дебилним становницима :-)
Radio_Bemba
(?Que pasa?)
21. april 2018. u 10.46
Radio_Bemba
(?Que pasa?)
21. april 2018. u 10.47
Odesa
(надежда, вера и л)
21. april 2018. u 12.18
НЕПЛОДНОСТ ФАРМСКИХ ЖИВОТИЊА - ТЕРАПИЈСКИ ПОСТУПЦИ И ПРОТОКОЛИ ИНДУКЦИЈЕ И СИНХРОНИЗАЦИЈЕ ЕСТРУСА

др Тихомир А. Петрујкић
др Бранко Т. Петрујкић

ПРОТОКОЛИ У РЕПРОДУКЦИЈИ ВИСОКО МЛЕЧНИХ КРАВА
Репродуктивна активност музних говеда је везана за велики број фактора, како генетских тако и парагенетских, који утичу на плодност говеда. Плодност краве се оцењује према броју отељене теледи и дужини задржавања у производном циклусу. Стога је циљ говедарске производње је скраћивање сервис периода, тј постизање међутелидбеног периода од приближно годину дана.
Репродуктивну ефикасност говеда показују: укупан број тељења, број живорођене теледи, број хранидбених дана, интервал тељења (међутелидбени период), проценат неплодних крава. Ефикасност репродукције најбоље одсликавају међутелидбени интервал и сервис период.
Иако се данас примењују различити програми превенције, пуерперални метритис и ендометритис још увек представљају значајан проблем у репродукцији говеда тј. инциденца појављивања ових болести у задњих 30 година се није значајније променила. Предиспонирајући фактори за настанак инфекције утеруса су дистокија, заостала постељица, близанци или мртворођени плодови и абортуси. Ова стања потпомажу настајању инфекције гениталног тракта како са аеробним тако и са анаеробним бактеријама. Развој бактеријске инфекције а последично и запаљењске реакције доводи до продужења инволуције утеруса. Функција утеруса крава после порођаја је често нарушена механичким повредама и бактеријском контаминацијом. Бактеријска контаминација утеруса скоро по правилу настаје у току прве недеље после тељења а доводи до манифестног запаљења ендометријума најчешће између 2. и 4. недеље после тељења. Већина животиња елиминише бактеријске инфекције утеруса током првих 5 недеља после партуса. Међутим, код 10 до 17 % животиња бактеријска инфекција не ишчезава и на крају доводи до обољења утеруса које је клинички лако дијагностификовати клиничким тј. ректалним прегледом. Присуство патогених бактерија у утерусу доводи до инфламације, лезија утеруса бактеријама, одложене инволуције материце и узрок су ембрионалног морталитета. Поред постојања бактеријске инфекције, стање у утерусу се додатно компликује производима метаболизма бактерија и инфламације, који доводе до инхибиције лучења LH из хипофизе, поремећаја постпарталног раста фоликула и ометања функције оваријалних фоликула. Све ово ремети овулацију код крава. Нестручан рад на припреми плоткиња за тељење, од неправилног засушења, неадекватне исхране (прегојеност или мршавост) и неге, до непоштовања најосновнијих (минималних) услова за физиолошки нормалан порођај и акушерских правила, резултира тешким нагњечењима, тромбозом и оштећењима порођајног канала, задржавањем постељице и настанком инфекција гениталног тракта, метритиса и ендометритиса. У већим запатима музних крава, где се технологија држања и хигијена у породилишту често не поштује или се тешко спроводе, инфекције материце – метритиси и ендометритиси представљају врло озбиљан проблем, односно сматра се да имају највећи удео у укупном стерилитету говеда. Нису ретке појаве да у запатима и више од 90% крава пре осемењавања треба једном или више пута лечити од ендометритиса. Ово обољење утеруса повезано је са нижом стопом концепције, продуженим интервалом од тељења до првог осемењавања, продуженим сервис периодом и већим бројем животиња које су излучене због неуспешних осемењавања.
Иако постоји велики број метода за дијагнозу запаљења утеруса, веома мали број њих је практично применљив у случајевима пуерпералних метритиса. Трансректална палпација у дијагностици пуерпералних метритиса није потпуно поуздан метод јер не омогућује јасно разликовање оболелог и здравог утеруса у првих 14 дана postpartum. Стога се ова метода у пракси најчешће допуњава вагиналном инспекцијом. Пурулентни карактер лохија после порођаја и њихов непријатан мирис, у пуерперијуму, указује на постојање болести. Неспецифични симптоми као што су инапетенца, пад производње млека, дехидрација и пирексија могу бити од помоћи при постављању дијагнозе, али нису од пресудног значаја. Цервикс крава дијаметра > 7,5 cm 21. дана после тељења представља јасан показатељ поремећене инволуције утеруса али при томе наглашава да је неизоставно обавити и вагинални преглед на присуство гноја. Циљ менаџмента репродукције је да највећи број млечних крава остане стеоно у оптимално и економски исплативо време, најбоље до 96. дана после тељења. При прегледу животиња после порођаја треба имати на уму да животињама треба дозволити довољно дуг период за завршетак инволуције утеруса и довољан период за терапију и одговор на исту пре почетка периода осемењавања, тј. да се процес инволуције заврши до 55. дана после тељења. Циљ терапије обољења утеруса је да се отклоне промене настале услед инфламације које смањују плодност и да се побољшају механизми одбране и репарације ткива. Запаљењске промене утеруса у постпарталном периоду почињу са бактеријском контаминацијом лумена утеруса. Потребно је направити разлику између контаминације утеруса и инфекције утеруса. Утерус крава у постпарталном периоду је обично контаминиран великим бројем бактерија што није увек у вези са клиничким испољавањем обољења. Инфекција указује на везивање патогених организама за мукозу, колонизацију или пенетрацију епитела и/или ослобађање бактеријских токсина који воде настанку обољења утеруса.
Odesa
(надежда, вера и л)
21. april 2018. u 12.22
Konji imaju svoj praznik
Domaće životinje imaju karakteristično mesto u srpskoj mitologiji zato što su nastale prirodnom selekcijom svoje divlje sabraće, a i hiljadama godina žive pored čoveka i menjaju se pod uticajem čoveka. Otuda dvostruki ili višestruki status domaćih životinja u predrasudama našeg naroda (od zlog i kobnog demona do ravnopravnog člana domaćinstva). U tim se korelacijama ispoljavaju i predstave o konju, posebno zbog njegove uloge na srpskom selu.

Ne treba zaboraviti da su doseljavanjem na prostore nekadašnjih Tračana, naši preci apsolvirali postojeće predstave ili su donete predstave poprimale analogiju sa zatečenim mitskim kazivanjima i tako dobijale nov oblik. Tačnije, privremeni oblik. Pošto su konji i konjanici značajni elementi u tračkim verskim predstavama, među prvim prisvojenim verovanjima je čuveno tračko božanstvo – Trački konjanik, koji pripada istoj kategoriji božanstava kao i naš starinski bog. Htonične je prirode. Istovremeno je apstrakcija svih heroja, ali i svih mrtvih. Pri pokušaju da se objasni zašto baš konjanik, moramo se podsetiti da su se demoni, ili bog najpre zamišljali u obliku životinja (konj, vuk…). Ali, i kasnije kada je božanstvo dobilo ljudski oblik, zadržalo je i dalje prisnu vezu sa životinjama. Jaše na konju ili vuku. Kako drugačije protumačiti, osim analogijom, da se i naši sveci ili božanstva (sveti Sava, sveti Nikola, sveti Đorđe i sveti Arhanđeo) javljaju kao konjanici.

Konj je jedna od privilegovanih životinja koja ima svoj praznik – Todorovu subotu, odnosno rasprostranjeno verovanje u Vojvodini da je slobodnih noćnih konja bez jahača mnogo i danas. I te noćne povorke konja bez jahača, ne samo uoči Todorove subote, nisu ništa drugo, po kazivanju, nego povorke pokojnika i predaka, jer kod balkanskih naroda, pa i kod Srba, traje uverenje da se duše mrtvih javljaju kao pojedine životinjske vrste. Kao vukovi, zmije, ovce, konji, mačke, lisice…

U tom kontekstu je i staroslovensko predanje da se izvesni demoni, odnosno da se čudne duhovne sile javljaju često u životinjskom obliku, dok demoni voda obično imaju oblik konja. Primeri, i to brojni, u prilog ovakvom prosuđivanju naših predaka, prisutni su u narodnoj književnoj baštini. Čak su i pojedini današnji geografski pojmovi (Konjsko jezero, Cetina – konjska reka), u stvari, legende i kazivanja o krilatim konjima. Zapravo o čudnim vlasnicima i stanovnicima vodenih staništa. U našoj prošlosti, najpoznatiji među konjima-vilovnjacima je Jabučilo. Krilati konj vojvode Momčila, sa superprirodnim odlikama i čudima („kud god hoće, prelećeti može”).

No, ne treba skrivati ubeđenje da među životinjskim vrstama koje poseduju duhovnu snagu jedino konj ima svojstvo i spasonosnog i kobnog, mada sve više preovladava prvopomenuta natprirodna moć.

U životu srpskog seljaka prisustvo domaćih životinja, naročito konja, imalo je neobično značajnu, gotovo presudnu ulogu i funkciju. Konja su svuda smatrali vrlo korisnom životinjom. Međutim, odnos naših predaka prema njemu nije bio zasnovan samo na njegovim svakodnevnim zadacima. U očima seljaka on je bio i više od toga. Čovekov prijatelj. Štaviše, pretpostavljalo se da poseduje osećanja analogna humanim čuvstvima i predosećanjima. Tako da je Šarac – legendarni konj Marka Kraljevića, roneći suze izražavao žal za predviđenom pogibijom svoga gospodara, koji ga je naučio da ravnopravno podele ne samo tugu, nego i radost i vino. Verovalo se, kao u pomenutom primeru, da konj ima i proročku moć. Naši su preci doživljavali kao vrlo sumornu slutnju, kada pre polaska na put „konj udara kopitom o prag” ili „bije kopitom ledinu”. Vlasnik je, u tim trenucima, često odustajao od putovanja. Zatim, glasno njištanje, u narodnoj poeziji, pouzdano je vlasniku označavalo i najavljivalo dolazak opasnosti, neprijatelja ili pak, demona.
 Komentar Zapamti ovu temu!

Looking for Oil Diffuser Necklace?
.