Đuveč

Date: Dec 24, 2010. | Category: Main Dishes | Cuisine: Serbian


Bane (posetilac)

Skill Level

moderate

Moderate

Total Time

Rating

Thanks!

Click to rate

Introduction

Neko mi je tražio recept za đuveč, pa sam prekopao knjige, sve na tu temu pročitao i evo šta sam odabrao. Ja na žalost imam veto na jela sa paprikama (a ni paradajz nije baš poželjan u kuvanju). Jer nisam pazio kad sam se ženio:). Inače ĐUVEČ je zemljana posuda u kojoj se peče hrana u rerni. Nekada je to valjda bilo u žaru i pepelu. Ima osobinu da se polako zagreva, vrlo ravnomerno peče i dugo drži toplo. Hrana spremana u đuveču je mnogo ukusnija. Treba peći na tihoj vatri, ja bi reko 170-180°C. Pa kaže, đuveč je jedno od najboljih jela među letnjim jelima. S razlogom jer sadrži skoro sve što kod nas ima od namirnica. Kad se dobro napravi, predstavlja savršenu celinu vaskolikog povrća, ali ne i mesa. Naime kod nas se uobičajilo da se stavlja različito meso, što se ne preporučuje jer različita mesa imaju različite ukuse i različite brzine spremanja. U svakom slučaju meso mora biti sočno, a ne suvo i to po sledećem prioritetu: jagnjetina ili planinska ovčetina, teletina, mlado svinjsko, živina i tek na kraju govedina. Pazi samo količine, ovo je za 5 osoba, a ja sam sabrao količne svežih namirnica i stigao do cifara između 5 i 7 kg. Doduše sve je to sočno povrće i dugo se peče pa puno ispari, ali ipak. U vrlo starim kuvarima recept je za 6-8 osoba, u samo starim 5, a sada nam valjda trebaju jednospodobni. Ali, za 2 dana :). Daklem, počinje:


Ingredients

1-1.5 kgmesa,
2-3 kgparadajza,
˝ kg crnog luka,
1veliki plavi patlidžan,
3-4vrlo mlade tikvice,
25-30bamnji * (ha, kladim se da ne znate šta je to),
5-6zelenih mesnatih paprika (ako su ljute, a ne volite, uškopite ih) *,
1 vezaperšunovog lista, sitno iseckanog,
1 vezacelerovog lista,
2male sasvim mlade kelerabe,
1 šakamlade boranije,
100 gsvežeg kupusa,
1 šoljicapirinča (ako je varijanta bez mesa onda 2 šoljice + malo ulja),
1 šoljicaulja,
1 čašavode,
so, biber i još malo ulja ako je meso posno
i NIKAKO KROMPIR (valjda bi popio sve sokove, ispičutura jedna).

Method

1

Paradajz iseći na kriške i staviti u jednu posudu. U drugu posudu iseći svo ostalo povrće na rezace i listić e, a peršun, luk i celer, sitno. Mešano povrće (ne paradajz) posoliti, pobiberiti, dodati šoljicu ulja (ko voli može maslinovo) i promešati.

2

Đuveč podmazati uljem pa dno prekriti skoro polovinom paradajza. Zatim staviti mešanog povrća i odozgo rasporediti meso sečeno na manje komade. Na meso staviti opet malo paradajza i posuti ravnomerno pirinač. Onda stavite drugu polovinu povrća pa drugu polovinu paradajza. Preko svega naliti 1 čašu vode i ako meso nije masno 2-3 kašike ulja.

3

Peći istiha 4-5 sati. Ja bi reko da može i manje, na 160-180°C. Pazite to se peče otklopljeno, ima puno paradajza a i ostalo povrće je sočno i pušta tečnost, pa treba da se kuva u tom soku i treba mu vremena da uvri. Na pola pečenja dodajte još 2-3 isečena paradajza odozgo, da se ne presuši.

4

Kad je gotovo izvadi se iz rerne i ostavi da odstoji 10 -ak minuta da se upije ostatak tečnosti. Jeste li znali to, da kad hoćete da se tečnost upije sklonite posudu sa vatre, jer ako samo ugasite ringlu a posudu ostavite, neće se upiti tečnost (ili bitno manje).

5

Vrlo interesantno. Još nisam probao, ali da smo na južnoj polulopti ili da živimo u nekoj zemlji, bogami bih. Fali ključna stvar, paradajz mada bi mogao da prođe pelat u konzervi, ali ni toga nema. Ostalo bi se nekako našlo smrznuto. Još nešto, primetio sam da nema šargarepe, a nema ni belog luka.

6

* Inače bamnje ili bamije su povrće, malo zeleno okruglasto kao papričice samo nije ljuto.

7

* Sjajan izraz, uškopiti papriku, valjde znači odstraniti seme, ali i one žilice uzduž.

8

Tja, umesto prijatno, evo citat iz nekog filma: "Svi su negde, samo smo mi ovde" : (.


People who like this recipe

  • lady-gaga

Comments

bakagaga - Mar 3, 2010.
Svaka ti cast na objašnjenjima, veruj da ću ovo uskoro isprobati, jer mi voda ide na usta. Nazalost i ja sam na severu Skandinavije, pa ovde nema bamije, ali sam je prvi put videla letos u Bugarskoj, a nisam saznala kako se zove(nisam ni pitala, kako da ispadnem neznalica:))))!

Lukina mama - Jun 24, 2010.
Bamija je iz porodice boranije.Tako da vise lici na tvrdu boraniju.Djuvec je Tursko nacionalno jelo pa oni i Tunizani i Egipcani stavljaju obavezno krompir u ovo jelo.




Submit

Let me know when users post a reply
Add your own comment

More from this author...

 
 

Blogs...

Rösti od krompira

Rösti je tradicionalno švajcarsko jelo od naribanog i prženog krompira, veoma jednostavno za pripremu i…


Punjene lignje i ražnjići sa kozicama

Još jedno jelo koje su deca smazala u dahu… a meni u ovim tmurnim danima morska hrana diže raspoloženje…


Tartiflette

Delphine je francuskinja koja u Hrvatskoj živi od 2001. godine, a od 2011. vodi svoj kulinarski blog u kojem…