Đuveč

Datum objavljivanja: 24. dec. 2010. | Kategorija: Glavna jela | Kuhinja: Srpska


Bane (posetilac)

Težina pripreme

moderate

Srednje teško

Ukupno vreme

Ocena

Hvala :)

Ocenite recept

Uvod

Neko mi je tražio recept za đuveč, pa sam prekopao knjige, sve na tu temu pročitao i evo šta sam odabrao. Ja na žalost imam veto na jela sa paprikama (a ni paradajz nije baš poželjan u kuvanju). Jer nisam pazio kad sam se ženio:). Inače ĐUVEČ je zemljana posuda u kojoj se peče hrana u rerni. Nekada je to valjda bilo u žaru i pepelu. Ima osobinu da se polako zagreva, vrlo ravnomerno peče i dugo drži toplo. Hrana spremana u đuveču je mnogo ukusnija. Treba peći na tihoj vatri, ja bi reko 170-180°C. Pa kaže, đuveč je jedno od najboljih jela među letnjim jelima. S razlogom jer sadrži skoro sve što kod nas ima od namirnica. Kad se dobro napravi, predstavlja savršenu celinu vaskolikog povrća, ali ne i mesa. Naime kod nas se uobičajilo da se stavlja različito meso, što se ne preporučuje jer različita mesa imaju različite ukuse i različite brzine spremanja. U svakom slučaju meso mora biti sočno, a ne suvo i to po sledećem prioritetu: jagnjetina ili planinska ovčetina, teletina, mlado svinjsko, živina i tek na kraju govedina. Pazi samo količine, ovo je za 5 osoba, a ja sam sabrao količne svežih namirnica i stigao do cifara između 5 i 7 kg. Doduše sve je to sočno povrće i dugo se peče pa puno ispari, ali ipak. U vrlo starim kuvarima recept je za 6-8 osoba, u samo starim 5, a sada nam valjda trebaju jednospodobni. Ali, za 2 dana :). Daklem, počinje:


Sastojci

1-1.5 kgmesa,
2-3 kgparadajza,
˝ kg crnog luka,
1veliki plavi patlidžan,
3-4vrlo mlade tikvice,
25-30bamnji * (ha, kladim se da ne znate šta je to),
5-6zelenih mesnatih paprika (ako su ljute, a ne volite, uškopite ih) *,
1 vezaperšunovog lista, sitno iseckanog,
1 vezacelerovog lista,
2male sasvim mlade kelerabe,
1 šakamlade boranije,
100 gsvežeg kupusa,
1 šoljicapirinča (ako je varijanta bez mesa onda 2 šoljice + malo ulja),
1 šoljicaulja,
1 čašavode,
so, biber i još malo ulja ako je meso posno
i NIKAKO KROMPIR (valjda bi popio sve sokove, ispičutura jedna).

Priprema

1

Paradajz iseći na kriške i staviti u jednu posudu. U drugu posudu iseći svo ostalo povrće na rezace i listić e, a peršun, luk i celer, sitno. Mešano povrće (ne paradajz) posoliti, pobiberiti, dodati šoljicu ulja (ko voli može maslinovo) i promešati.

2

Đuveč podmazati uljem pa dno prekriti skoro polovinom paradajza. Zatim staviti mešanog povrća i odozgo rasporediti meso sečeno na manje komade. Na meso staviti opet malo paradajza i posuti ravnomerno pirinač. Onda stavite drugu polovinu povrća pa drugu polovinu paradajza. Preko svega naliti 1 čašu vode i ako meso nije masno 2-3 kašike ulja.

3

Peći istiha 4-5 sati. Ja bi reko da može i manje, na 160-180°C. Pazite to se peče otklopljeno, ima puno paradajza a i ostalo povrće je sočno i pušta tečnost, pa treba da se kuva u tom soku i treba mu vremena da uvri. Na pola pečenja dodajte još 2-3 isečena paradajza odozgo, da se ne presuši.

4

Kad je gotovo izvadi se iz rerne i ostavi da odstoji 10 -ak minuta da se upije ostatak tečnosti. Jeste li znali to, da kad hoćete da se tečnost upije sklonite posudu sa vatre, jer ako samo ugasite ringlu a posudu ostavite, neće se upiti tečnost (ili bitno manje).

5

Vrlo interesantno. Još nisam probao, ali da smo na južnoj polulopti ili da živimo u nekoj zemlji, bogami bih. Fali ključna stvar, paradajz mada bi mogao da prođe pelat u konzervi, ali ni toga nema. Ostalo bi se nekako našlo smrznuto. Još nešto, primetio sam da nema šargarepe, a nema ni belog luka.

6

* Inače bamnje ili bamije su povrće, malo zeleno okruglasto kao papričice samo nije ljuto.

7

* Sjajan izraz, uškopiti papriku, valjde znači odstraniti seme, ali i one žilice uzduž.

8

Tja, umesto prijatno, evo citat iz nekog filma: "Svi su negde, samo smo mi ovde" : (.


Članovi kojima se dopada recept

  • lady-gaga

Komentari

bakagaga - 3. mar. 2010.
Svaka ti cast na objašnjenjima, veruj da ću ovo uskoro isprobati, jer mi voda ide na usta. Nazalost i ja sam na severu Skandinavije, pa ovde nema bamije, ali sam je prvi put videla letos u Bugarskoj, a nisam saznala kako se zove(nisam ni pitala, kako da ispadnem neznalica:))))!

Lukina mama - 24. jun. 2010.
Bamija je iz porodice boranije.Tako da vise lici na tvrdu boraniju.Djuvec je Tursko nacionalno jelo pa oni i Tunizani i Egipcani stavljaju obavezno krompir u ovo jelo.




Pošalji

Obavesti me kada neko objavi komentar na ovom receptu
Dodaj komentar

Još od istog autora...

 
 

Blogovi...

Rösti od krompira

Rösti je tradicionalno švajcarsko jelo od naribanog i prženog krompira, veoma jednostavno za pripremu i…


Punjene lignje i ražnjići sa kozicama

Još jedno jelo koje su deca smazala u dahu… a meni u ovim tmurnim danima morska hrana diže raspoloženje…


Tartiflette

Delphine je francuskinja koja u Hrvatskoj živi od 2001. godine, a od 2011. vodi svoj kulinarski blog u kojem…