Дискусије : Фитнес

 Коментар
Šta sve treba znati o hrani
Nikko55
31. март 2010. у 01.00
Ovaj tekst sam vise puta postirao ovde i onima, koji su ga već citali biće, svakako, dosadan. Nadam se da će nekome, od novih clanova, bar malo vise razjasniti neke dileme o ishrani!
!
Šta sve treba znati o hrani

Da bi telo pravilno funkcionisalo moramo ga snabdevati adekvatnom hranom. Postoje 7 osnovnih sastojaka i to: carbohidrati, masti, proteini, vlakna, vitamini, minerali i voda. Nedostatak bilo kojeg sastojka povlaci manje ili vece posledice po organizam.

O Carbohidratima
Osnovna funkcija carboh. je da snabdeju telo energijom. i to u vidu glucose. Carbohidrati se po sastavu dele na proste i slozene.

PROSTI CARBOHIDRATI su sastavljeni od molekula secera i u vecini slučaja imaju sladak ukus. Prosti carboh. snabdevaju telo brzosagorevajucom energijom sto znači da ih telo po unosenju vrlo brzo iskoristava. Hrana bogata prostim carbohydratima ima visok glycemic index ili skraceno GI Index. (glycemic index je broj između 1 i 100 kojim se svaka namirnica karakterise kojom brzinom sagoreva u nasem telu. Veci broj znaci brze sagorevanje i obrnuto). Prosti carbohidrati nisi dobri za nas i treba ih izbegavati (osim u odredjenim situacijama kada su pozeljni i, moglo bi se reci, obavezni).

Po unosenju u organizam prosti carbohidrati izazivaju veliki porast secera u krvi sto ima za posledicu povecanu proizvodnju insulina da bi se neutralisao secer. Povecana kolicina insulina, u daljem procesu, sprečava telo da efikasnije sagoreva mast a istovremeno visak energije pothranjuje u masti sto opet dovodi do povecane tezine. Zakljucak - izbegavati ih po svaku cenu.

Neke od namirnica koje spadaju u proste carbohidrate: svi seceri, svi kolaci, torte, sladoled, cokolade, sva bezalkoholna pica (coca cola, 7-up itd)

SLOZENI CARBOHIDRATI kao sto i sama reč kaže imaju slozeniju strukturu i telo ih sporije sagoreva. Enrgija dobijena iz slozenih carbohidrata traje znatno duže i sto je najvaznije nivo secera u krvi je veoma stabilan sto opet ima za posledicu da ne osecamo glad i ne unosimo dodatnu hranu i time posredno sprečavamo gojenje. Slozeni carbohidrati su veoma pozeljni u ishrani sportista i svih drugih koji imaju povecanu potrosnju energije
Namirnice koje spadaju u slozene carbohidrate i koje imaju mali GI I ndex: svi proizvodi od crnog hleba, braon pirinac, povrce, pasulj itd.

O Mastima
Delimo ih na dobre i loše masti.

DOBRE MASTI su nezasicene masti. Obično se nalaze u tecnom stanju na sobnoj temperaturi. Telo treba ove masti kao sekundarni izvor energije. Takođe, ove dobre masti, pomazu telu da oslobodi energiju iz drugih izvora hrane.

Namirnice bogate ovim mastima su: maslinovo ulje, jaja, orasi, semenke suncokreta, riblje ulje, sardine, tunjevina, losos itd.

Ove masti ubrzavaju metabolizam tako da su veoma važne u procesu gubljenja tezine (zvuci cudno masti i gubljenje tezine ali je tako). Takođe dobre masti pomazu u transportu vitamina, preciscavaju krv i pomazu u borbi protiv bolesti kao sto je rak, arthritis, svi problemi sa zglobovima, poboljsavaju imuno sistem, kozu i kosu itd.

LOšE MASTI su zasicene masti skoro i da nemaju nikakvu pozitivnu ulogu u telu. U vecini slučajeva treba ih izbegavati. Uzrocnici su mnogih negativnih stanja u telu kao sto je visoki holesterol, zgrusavaju krv, podizu krvni pritisak, doprinose srcanim oboljenjima ukljucujuci srcani udar. Loše masti se mogu naći u sledećim namirnicama: mesu, buteru, tvrdom margarinu, svim tvrdim sirevima, slatkom pecivu, slanini itd

PROTEINI

Protein je pre svega materija koja sluzi za izgradnju našeg tela. Ulaze u sastav svih misica, kostiju, koze, unutrasnjih organa i svega ostalog.

Proteini takođe mogu biti izvor energije ali ta funkcija dolazi tek do izrazaja kada su svi drugi izvori energije (ugljeni hidrati i masti) iscrpljeni.

Proteini su napravljeni od amino kiselina. Za naše telo su od značaja 23 amino kiselina. Od ovih 23 telo može proizvesti 15 a preostalih 8 koje nazivamo esencijalnim telo mora dobiti putem hrane.

Proteine koje unosimo hranom delimo na dve grupe i to: kompletni proteini i nekompletni proteini.

KOMPLETNI PROTEINI sadrže svih 8 esencijalnih amino kiselina koje su nam potrebne i mogu se naći u sledećim namirnicama: mesu, ribi, sirevima, jajima i mleku.

NEKOMPLETNI PROTEINI su oni koji nemaju svih 8 esencijalnih amino kiselina i izvor ovih proteina je uglavnom povrce.

Na nasu sreću kombinacijom raznog povrca možemo uneti svih 8 amino kiselina u organizam. Ovo nas spasava od jedenja vece kolicine mesa, jaja, sireva itd. namirnice koje su izuzetno bogate zasicenim mastima (satureted fat) i koje imaju vrlo negativan uticaj na telo.

Šta se, dakle, dogadja sa hranom, nakon što smo je pojeli ?

Ona se vari, i tu pocinju potencijalni problemi. Stomak ima 80% kolicine nerava koliko mozak. Stomak je na neki način drugi centar inteligencije organizma. On mora da bude u stanju da brzo odreaguje na otrove, da odbaci bakterije i viruse, da preradi hranu, da iskoristi ono što se može iskoristiti i odbaci ono što ne može... Zato je proces varenja izuzetno važan i zato za vreme varenja sva krv ode u stomak, bas kao sto za vreme razmišljanja sva krv i energija ode u mozak.

Najlakse se vare one hrane koje same u sebi sadrže enzime za varenje, jer se sa njima organizam najmanje muci a to je zeleno, listasto povrce (salate, spanac, i td), zatim ostalo povrce (paprika, paradajz, i td) kao i skoro svo voce. Riba se, takođe, prilično lako vari i neophodna je za dobro zdravlje, samo treba pazljivo birati koju jedemo (pastrmka, losos i sardine su najbolje). Uz sve ovo, bez dovoljne kolicine vode u organizmu nema dobrog varenja. Zato je dobro neko vreme pred obrok popiti jednu-dve case ciste (negazirane) vode sa malo limuna. I zato je loše jesti meso, naročito masno.

Zašto treba puno piti vode?

Iz istog razloga iz kog je potrebna voda da bi se covek okupao - da bi organizam izbacio sve sto mu ne treba. Bez vode to je nemoguće. Voda utice na stvaranje sokova za varenje, na ispiranje tela od produkata sagorevanja (sve u nasem organizmu radi na principu sagorevanja i bas kao i pec, nas organizam zato ima mnogo „pepela” sto je otrov). Između ostalog voda je važna za mnoge druge hemijske procese u organizmu i odličan je izvor kalcijuma i ostalih minerala a i u nekoj kolicini potpomaze pH balans u organizmu - verovatno najvazniju stvar vezanu za zdravlje. Dok dobra voda povisi pH (sto je zdravo), slatka pica, gazirana pica, sokovi, kafa, itd. smanjuju pH. Zato se voda ne može zameniti nicim!

- Dijetom ne može da se smrsa za stalno. Može samo privremeno - koliko traje dijeta.

Zdravo je biti mrsav samo ako je to posledica zdrave ishrane i unosenja hrane u normalnim kolicinama.

- Najosnovnija stvar za dijetu NIJE ishrana! Najosnovnija stvar je naše emotivno stanje. Probajte da nekome ko je nesrecan, tuzan, depresivan, napusten, nervozan i td. objasnite da nije dobro jesti cokolade, pusiti, jesti slatkise, piti koka-kolu, itd... Nema te snage volje koja je jača od naših emocija.

-Dobra ishrana ne mora da bude komplikovana. Jedite voce i povrce (salate zacinjene maslinovim uljem i limunom), i ribu (pastrmku najviše), i minimalno hleba i pijte dva litra vode dnevno i sve ste probleme resili! (možda ne bi bilo loše da uzmete malo ekstra vitamina ako hocete). Primetite da ovakva ishrana nema u sebi ništa sa one liste hrane koja izaziva kiselost.

Dalje kompoti, voce, vocne salate, salate (grcka, srpska, sopska, nicoise, italijanska, mesana, vitaminska, prolecna, eksperimentalna, zelena, sarena, bilo kakva...), riba, integralni pirinac ponekad, retko jagnjetina (sem za krvnu grupu 0 - za njih cesce), puno vode sa limunom, supice i corbice od povrca ili ribe ili pilece supe sa dosta povrca i to je to!

Šta izbegavati

Kajmak, puter, zejtine (sem maslinovog ulja), mleko (sem kozijeg), masne sireve, hleb, testenine, kolace, keks, torte, cokolade, kakao, kafu, pica, gazirana pica, alkohol, meso (sem ribe i jagnjetine i piletine/curetine), mesne preradjevine, margarin, bilo šta iz pekare pravljeno na bazi belog brasna, bilo šta sto ima secer u sebi, bilo šta sto je pohovano ili przeno...
Nikko55
31. март 2010. у 01.02
Predlog za ishranu na bazi FIT FOR LIFE

Ovaj se koncept ishrane bazira po dva osnova. Prvi je da se sledi prirodan ritam tela i drugi princip ne mesanja hrane. Pa krenimo redom

Nas organizam ima jedan svoj ustaljeni ritam koji mi, na zalost, svojim pogresnim navikama, veoma često remetimo tako da je telo primorano da se uvek prilagodjava i nije u stanju da pruzi svoj i fizicki i psihicki maksimum. Taj ritam je okvirno podeljen u tri dela i čim je u pitanju neka podela moraju postojati i granice. U ovom slučaju te granice su uslovne i one su vremenske a ne prostorne.

- prvi deo: ciscenje organizma
- drugi deo: unosenje hranjljivih materija i
- treci deo: asimilacija ili koriscnjenje onog unetog

Prvi deo je, opet ponavljam - uslovno, od 4 ujutro do podne. U tom periodu naše telo ima tendenciju da se cisti tj. da izbacuje sve otpadne materije nastale tokom metabolizma. Telo to radi prakticno non-stop ali ovo je period kad je to najintezivnije. Najbolji način da pomogne svom telu je, da se u navedenom periodu, jede iskljucivo voce.

Zašto bas voce? Pa voce u svom sastavu ima sve sastojke koji su neophodni nasem telu (vitamine, minerale, vlakna, uglj. hidrate, proteine, masti i sto je najvaznije preko 80% vode). Svi ovi elemnti su u izvornom obliku i kao takvi imaju osobinu da „ispiraju” nas probavni sistem.

Da bi se istakao vrednost voca u ishrani dovoljan je podatak koji kaže da bez voca (a i povrca) sveukupni zivot na Zemlji ne bi bio moguć.

JEDINI izvor energije koja nasa Zemlja, kao planeta, ima je Sunce. Bez njega zivot je nemoguć. A prva i jedina karika koja je sposobna da tu suncevu energiju pretvori u hemijsku je biljka. Biljka uzima minerale i vodu iz zemlje, ugljen dioksid iz vazduha, energiju od Sunca, sve to hemijskim procesima (fotosinteza) preradjuje da bi kao finalni proizvod proisteklo voce i povrce. Zivotinje biljojedi se hrane vocem i povrcem, mesozderi jedu biljojede i tako se krug zatvara.

Dakle, preporuka je da se čitavog jutro jede samo voce, uopste nije važno koje, a kolicine neka budu u granicama normalne, niti previse i niti premalo..

Od podneva pa do 8 uvece je period kada bi trebalo intenzivnije da se unosi hranu. Ovde, u ovom periodu, dolazi do izrazaja drugi princip ovog nacina ishrane a to je - ne mesanje razlicitih tipova hrane.

Svi znamo da postoje tri osnovna tipa hrane i to uglj. hidrati, masti i proteini. Za svaki tip hrane su u opticaju i određeni enzimi koji se luce u stomaku i koji pospesuju varenje istih, tj razlaganje slozenih supstanci do prostih oblika pogodnih za apsorpciju (enzimi su proteinske materije koje ubrzavaju proces varenja a da se pri tome same ne menjaju). Ustvari bez tih enzima varenje skoro da ne bi bilo moguće.

Koji će se tip enzima izluciti zavisi od acidno-bazne ravnoteze u samom zeludcu, a koja se menja pod uticajem unete hrane. Pri istovremenom unosu ugljenih hidrata i proteina nastaje „bitka” za prevlast u stomaku, vreme varenja se znatno produzava, (i do desetak sati) a i efikasnost se dosta smanjuje. Naravno hrana će na kraju biti ipak svarena ali uz dosta otpadnog materijala i povecu neiskoristivost te hrane.

Može se jesti , na primer, meso i salata (bilo koju jer povrce sadrzi u sebi enzime koji su mu potrebni za varenje - to je još jedna prednost) ali ne sa krompirom ili hlebom kao sto smo mi svi navikli. Znaci osnovni princip ovog nacina ishrane je salata + jedna vrsta hrane (ili meso, ili krompir, ili riza, ili spagete ili bilo sto po sopstvenom izboru).

Od 8 uvece pa nadalje ne bi se trebalo jesti ništa. To je vreme koje organizam iskoriscava da „popravi” sva sto je tokom dana osteceno, da zameni dotrajale celije (poluzivot svake celije u nasem telu je, u proseku, nekih 2 nedelje posle kog vremena biva zamenjena), da misice napuni glikogenom ili kako bi se prostim rečima reklo „generalna popravka” svega i svačega.

Koje se beneficije mogu ocekivati ovim nacinom ishrane?

U prvoj fazi dolazi do ciscenja organizma od svih nagomilanih otrova nastalih kao posledica loše ishrane (meso, przena i kuvana jako zacinjena jela, kafa, gazirana pica, alkohol, cokolade i sve vrste slatkisa, duvan... itd). Svi ovi negativni produkti loše hrane se nalaze ugradjeni u svim organima, kostima i tkivima našeg tela.

Na nasu sreću svaka celija neseg organizma je savrseno inteligentna da može u svakom trenutku da prepozna kvalitetniji materijal od onog od kojeg je trenutno sagradjena. I na tom principu se i zasniva ciscenje organizma. Celija pocinje da razbija (katabolizam) tj. razgradjuje los materijal i istovremeno ga zamenjuje kvalitetnijim (anabolizam). Ovi procesi su neumorni i uvek će se odigravati sve dok telo snabdevamo kvalitetnom hranom (voce i povrce i to u sirovom stanju).

Ova razgradnja ima za posledicu gubljenje tezine jer se odbacuje sve sto nije dobro. Takođe u toj fazi, koja može trajati od nekoliko nedelja do nekoliko meseci (zavisi od stepene zagadjenosti organizma), možda ćete se osecati iscrpljeno i slabo jer se sva raspoloživa energija upotrebljava za zamenu tkiva. To je drugi razlog zašto dolazi do gubitka tezine.

Druga faza ili faza stabilizacije nastaje kad je svo loše tkivo zamenjeno novim, kvalitetnijim materijalom. U toj fazi dolazi do stabilizacije tezine, energija se vratila i osecaj snage i zdravosti je prisutan.

Ako se i dalje nastavi sa ovim nacinom ishranom nastaje treca, zavrsna faza. Ovde, iako se kolicina unete hrane nije povecala ipak dolazi do izvesnog napretka u tezini. To se objašnjava time da organizam sada ima vise vremena i energije (ne mora da se bori sa raznim otrovima) i izgradjuje novo tkivo mnogo brze i uz potrosnju manje energije. Ovo je, takođe, faza koja najviše odgovara bodibilderima i svim ostalim sportistima, jer se misicna masa, kao posledica napornog treninga, mnogo brze regenerise i izgradjuje.
appassionata
31. март 2010. у 08.33
Secam se ovog teksta, a znam i način ishrane. Hvala sto si ga postavio ponovo.
muzika_malo_tise
(sumar)
03. април 2010. у 08.51
'fit for life' za bodibildere i aktivne sportiste je potpuni promasaj teme...
za ljude koji nisu fizicki značajno aktivni, možda bi i moglo da bude od neke koristi,...

:-)
zokiitalia
(glava u torbi)
25. април 2010. у 15.32
šta je sa kukuruznim brasnom? odnosno sa kukuruznim pahuljicama tj.cornflakesom? ako 2,3 nedeljno za dorucak uzmemo jedan kroasan sa marmeladom pravimo li veliki prekrsaj u ushrani posto su i kroasani od „belog brasna”? ne znam kako da osmislim dorucak osim da ga baziram samo na voce,cornflakes,mleko,vocni i običan jogurt, ili integralne dijetalne tablice?
 Коментар Запамти ову тему!

Looking for PomPom Keychains?
.